I 1 I k\ Gemengde berichten. ft. Telegrafische berichten. V TEtt NEUZEN, 14 I»ecember 1888. Een dame, wonende tegeuover den heer Stork, die het J kistje lieeft zien afgeveu, heeft zicli aan- gemeld bii de justitie. Haar beschrijving vanden man, die 'aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide jongelui, aan wie door de dochters van Wunneberg het kruit werd verkocht. Voorts heeft een koetsier zich aaDgemeld die op den bok van zijn rijtuig zat over het perceel 25 in de Sarphatistraat, toen daar het kistje, voor den heer Jolles bestemd, werd bezorgd. De dienst- bode die 't aannam, zag dadelijk dat het kistje aan een verkeerd adres werd afgegeven en riep den besteller terug, die zich echter, hoewel hij het roepen moet hebben gehoord, ijliugs verwijderde. Daardoor werd de aandacht van den koetsier op de bezorging gevestigd, en is hij in staat geweest een min of meer juiste persoonsbeschrijving te geven. Uit het niet terugkeeren van den besteller mag de gevolgtrekking worden getrokken, dat hij van den inhoud van het kistje kennis droeg.^ Het gerechtelijk onderzoek en de nasporingen der politie zijn in vollen gang. Eergisteren hebben rechercheurs te Haarlem zich inlichtingen verschaft omtrent verdachte persoden. Tot dusverre is geen aanhouding gedaan. Men zegt, dat door particulieren een groote som zal worden uitgeloofd voor den persoon ol de per- soneD, die aanwijzingen zullen doen, leidende tot de aanhouding der daders van de verfoeielijke aanslagen. Ook wordt door de justitie overwogen of in dit bijzonder geval niet'van harentwege een dergelijke premie moet worden beschikbaar gesteld. Toen bij den burgemeester van Amsterdam op St. Nicolaasavond het verraderlijk kistje werd bezorgd, zat de geheele familie hoogst gezellig bijeen. Het kistje werd van den bediende aange- nomen door een der jongste zoontjes. Het kind beproefde echter tevergeefs het deksel af te schuiven, waarop de oudste zoon er bij kwam. Deze rukte met zooveel geweld eu zoo snel, dat de lucifers geen tijd hadden om aau te gaan, zoodat ook bier door een gelukkig toeval een onherstelbaar onheil voorkomen werd. Zoodra het kistje open was, bespeurde de familie een petroleumlucht en weldra bleek haar, welk een toeleg de zenders hadden. Het voorwerp werd thans behoedzaam naar den tuin gebracht eu met water overgoten. Hoewel niet al de familieleden van den heer Van Tienhoven bemerkt hadden wat de toeleg was geweest, de vreugde van den avond was toch geheel verstoord. Dit was gelukkig de eenige uitslag der afschuwe- lijke plannen van een bende booswichten. Onder leiding van den rechter van instructie, Mr. Imhoff, belast met het onderzoek inzake de helsche machines, werkeu de hoofdinspecteur Batelt en de rechercheurs Panhorst en erbeek. Uit Yenloo wordt gemeld Zes voile kisten met het opschrift Fortes" komende van Antwerpen,, werden te Duisburg in een schip ontdekt. Bij opening bleek de inhoud uit niets anders dan dynamiet te bestaau. De schipper verklaarde, niet beter te weten, of de kisten bevatten zuidvruchten. Men verwondert zich in Pruisen, dat noch de Nederlandsche, noch de Pruisische grensbeambten op het vervoer eenige aan- merking maakten en geen onderzoek instelden, daar toch de kisten ook op de begeleidende uitvoerlijsten onder den naam Fortes" voorkomen. De schipper en de beide expediteurs, aan wie de kisten ge- adresseerd waren, zijn in arrest genomen, doch tegen de noodige borgstelling weder in vrijheid ge- laten. Het dynamiet is in beslag genomeih Het doet ons genoegen, te kunnen mede- deelen, dat volgeus een heden door ons ontvangen bericht de toestand van Z. M. den Koning, ondanks een in de laatste dagen der vorige week gecon- stateerde kleine verheffing der chrouische kwaal, waaraan Z. M. lijdeude is, bevredigend blijft. Dagelijks arbeidt Z. M. eenige uren in den voormiddag. soms ook nog des namiddags, met den particulieren secretaris jhr. Huijdecoper, waarbij de aandacht van Z. M. voornamelijk op verbeteriug en uitbreiding van vee- en boomteelt schijnt ge vestigd te zijn. De vruchteu van dien arbeid komen, zooals men weet, in de eerste plaats ten goede aan de Maatschappij van Weldadigheid en Helenaveen. Gisteren werd door Dr. Vinkuyzen het gewone wekelijksche bezoek aan het Loo gebracht. Tot heden zijn bij het bestuur van Recht en Orde te Amsterdam 401 betuigingeu van ad- haesie ingekomen van even zooveel kalholieke 'vereenigingen liier te lande, die zich aansluiten bij de bekeude resolution in zake de wereldlijke macht des Pausen. De adhaesie-formulieren, door de bestuurders dezer vereenigingen, welke gezamelijk 118,252 leden telleu, onderteekend, zijn samengevat in een album, gebonden in^it kalfsleder, versierd met vergulde pauselijke en Nederlandsche wapens, or- namenten en rugtitels. Het opschrift van het album, in Fransche taal gesteld, luidt aldus//Hulde van de leden der katholieke politieke vereeniging Recht en Orde te Amsterdam aau den Opperpriester Z. H. Leo XIII." Omtrent het oppompen van petroleum te Hellevoetsluis meldt men van daar nader, dat de brand bare vloeistof uit eenen welput komt. De apotheker De Hosson heeft 210 gram scheikundig onderzocht. De uitslag was: 90 gram zuiver (ge- zuiverde petroleum) en 120 gram brak of zeer zout water, zouder iets meer. Naar zijne meening lijdt het geen twijfel, of wij hebben hier te doen met eene verzameling petroleum, die door deze wel haren afvoer heeft verkregen. Intusschen blijft de vraaghoe is die petroleum daar dan gekomen Men heeft van de zaak mededeeling gedaan aan de eigenares van het gebouw, mej de wed. Persijn, te Nijmegen. Deze zal nu moeten beslis- sen, of er een nauwkeurig onderzoek naar de pe troleum zal plaats hebben. Reeds bijna twee vaten heeft de bron geleverd. Konden wij eenige dagen geleden melden, dat de besmettelijke keelziekte uit onze stad geweken was, thans blijkt het, dat dit slechts tijdelijk was. Weder zijn twee kinderen aan die ziekte in korten tijd overleden. Ook doen zich nieuwe gevallen van mazelen voor. Axel, 12 Dec. Naar men verneemt heerscht onder de gemeeute Koewacht bij enkele landbouwers onder de paarden de besmettelijke ziekte //Influ enza." Een paard is aan die ziekte gestorven. /amusing, 13 Dec. Gisterenavond herdacht de mannen-zangvereeniging alhier op zeer eenvoudige, maar niettemin feestelijke wijze, haar tienjarig bestaan. Tot dat einde vereenigden zich de werkende— beneveus eenige honoraire- en eereleden ten huize van den heer J. de Visser, waar de opgekomen feestgenooten op hartelijke wijze werden verwelkomd door den voorzitter, den heer J. Wisse Jz. Onder het zingen van eenige zangstukken en het houden van gepaste voordrachten werd de avond verder recht gezellig eu aangenaam gesleten en, nadat men zich aan een gemeenschappelijken feestdisch flink te goed gedaan had, keerde men, ten hoogste voldaan over het gesmaakte genot, in de aangenaaraste stemming huiswaarts. i Moge het feest van dezen avond er toe bijdragen, om de leden van Zaamslags Mannenkoor steeds nauwer aan elkander te verbinden, moge het bevorderlijk zijn aan eene juiste waardeering der schoone zangkunst en moge het tevens strekken tot bevestiging van den voortdurenden bloei dezer nuttige vereeniging Overslag. Tot hoofd der openbare school alhier is benoemd de heer E. Lauret, ouderwijzer te Philippine. Waterlandkerkje. De heer A. J. van Riet, predikant te Oude-Niedorp c. a., heeft voor het beroep naar hier bedankt. 's Gravenliage, 14 Dec. Eerste Kamer. Heden zijn aangenomen de heffingen in Friesland en de begrootingen voor het domeinfonds en voorSuriname. Op 27 December komt de Indische begrooting aan de orde. Tweede Kamer. De heer Yermeulen, tegenge- sproken door den heer Zaaijer vroeg den Minister van Binuenlaudsche Zaken te waken tegen neutrali- teit scbendende lectuur op de rijksburgerscholen, wat de Minister toezegde. De Minister acht on- noodig eene wettelijke regeliog van ambachts- en teekenonderwijs en van het onderwijs in de zee- vaartkunde, maar hij is voor verplicht stuurmans- examen en kostelooze plaatsing van on- en min- vermogenden, desverlangd op rijksburgerscholen. Bij lager onderwijs critiseerden de heeren De Meijier, Sanders en Borgesius de bezuinigingen en drongen aan op naleving der wet ten aanzien van het wettelijk aantal onderwijzers. De heer Van Baar betoogde de noodzakelijkheid van kosten- verlaging. De Minister verdedigde zijne voorstellen, waardoor het onderwijs niet wordt geschaad. Middelhurg. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken en iuhangen van een paar ijzeren sluisdeuren op het kanaal van Ter Neuzen. Hiervan is aannemer geworden de heer G. J. Balkenstein te Ter Neuzen, voor de som van 5540. Nog hadden iugeschreveu de heer De Jong, te Oudewater, voor f 5960 en de Koninkl. Nederl. grofsmederij, te Leiden, voor f Wl00. Verder werd nog aanbesteed het onderhoud ge- durende 1889, 1890 en 1891 van de havenwerken te Bresken8waarvan aannemer werd de heer C. Bo.-, te Dordrecht, voor f 7450 per jaar. twee dagen zuchtte hij tusschen de rnureu der gevangenis, toen hij door een politieagent voor den rechter van instructie gevoerd werd. Laatstgenoemde bood den jongen man een stoel aan, op zekeren afstand van een met akten beladen lessenaarhij wenkte zijn klerk, een klein ineen- gedrongen mannetje met blauwen bril en scheen hem te willen toeroepen Draag zorg goed te luisteren en niets over te slaan. HOOFDSTUK IV. Na deze korte inleiding wendde zich de rechter tot Landregarde eu sprak op welwillenden toon ^Mijnheer, ik moet beginnen met u mede te deelen, dat ge zwaar bCschuldigd zijt. Men beweert, dat gij door sterke vergiften den heer De Fairieres gedood hebt. „Veroorloof mij, mijnheer, hernam Landregarde op fieren toon, u te antwoorden, dat de beschul- diging onwaar en ongegrond is en op geen bewijs kan steunen." Zonder mij nader te verklaren, hernam de rechter, moet ik u herhalen, dat erustige ver- moedens op u rusten." ,1k ben er zeker van, dat deze beschuldigingen op valsche en leugenachtige geruchten rusten ze zullen van zelf vervallen." ,/Ik wensch het voor u, maar ben er niet van overtuigdmij dunkt, dat ge wel deedt uwe ver- dediging voor te bereiden." ,/Daartoe zal ik zonder twijfel in staat zijn, als de aanklacht mij meer bepaald bekend is, antwoordde Landregarde ernslig." ,/In den loop van het verhoor zullen we vanzelf daaraan komen," hernam de rechter kortaf en be- gon Landregarde de gewone vragen omtrent zijn persoon te stellen. Op de vraag naar den naam en den staat zijner ouders, wist Landregarde geen antwoord." „lk heb mijne ouders nooit gekend, en ik heb nooit kunnen vernemen, hoe en wat zij geweest zijn. In de eerste jaren mijns levens werd mijne op- voeding door zekere dame, met name Michot, waar- genomen. Volgens haar zeggen zijn mijne ouders, toen ik nauwelijks eenige maanden oud was, door een ongeluk om het leven gekomen. Twee dagen voor hunnen dood waren zij met mij uit Parijs gekomen niemand kende hem daar of wist iets van hunne afkomst. Zoo luidden de inlichtingen mijner beschermelinge, die me echter altijd onwaar schenen. De vrouw wist zeker meer, dan ze zeggen wilde of mocht." Dit antwoord verraste den rechter niet. „Uwe mededeelingen kunnen waar zijn, zeide hij, ze strooken ten minsten met de berichten uit Parijs. Daarna zijt ge bij den ambteuaar van den burger- Hjken stand als zoon van onbekende ouders aan- gegeven." Eergisterenavond tusschen vijf ure en half zes heelt op den kanaalweg te's Hage waar's avonds en 's nachts geen enkele lantaarn brandt tusschen de Wittebrug en Seheveningen een zeer brutale aanrauding van 2 personen plaats gehad. Een heer, vergezeld van eene dame, keerde huis waarts naar de Stoomwasinrichting aan het kanaal en werd op ongeveer 100 meter afstand van de fabriek door een zestal Scheveniugers staande ge- houden, waarschijnlijk omdat een uit den troep boos was geworden, dat de heer zijn wensch van goeden avond onbeantwoord liet. Dadelijk werd hij door de zes mannen omringd. Eerst dreigden zij hem iu het kanaal te zullen werpen en dadelijk daarna werd de weerlooze heer aangepakt en ontving hij, vermoedelijk met een klomp, een hevigen slag op het hoofd, waardoor een breede woud werd veroorzaakt. Na deze heldendaad wierp de bende hem in de vaart, maar gelukkig wist hij zich te redden en naar de fabriek te vluchten, waar de hem verge- zellende juffrouw inmiddels heengesneld was en haar broeder te hulp riep. Dit familielid zette de mannen, die inmiddels het hazenpad gekozen hadden, achterna en't mocht hem gelukkeueen deronvevlaten in te halen, beet te pakken en aan de politie over te leveren. Tengevolge van deze arrestatie is de politie ook de medeplichtigen op het spoor. Door het groot aantal passagiers, dat zich voor vervoer op crediet naar de Argentijnsche republiek heeft aangemeld, zijn de stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat- schappij daarheen, tot en met 5 April a. s. bezet, zoodat de eerstvolgende maanden geene aanvrageu tot crediet-vervoer meer afgegeven worden. Aan een particulier schrijven uit Rijssel ontleent de Zw. Ct. het volgende In 'n ommezientje was onze goe gemeente heden Vrijdag middag in rep en roer. Een bedelaar bedelt bij den notaris. De deur wordt hem voor den neus dicht geslagen. De bedelaar vindt hierin aanleiding om met zijn stok tegen de ruiten te tikken, zoo onzacht, dat een viertal bezwijkt. Rinkinkend vallen de scherven naar beneden. Een rilling vaart door de buurt. Dood bedaard vervolgt de dader zijn weg. De notaris, van de eerste ontsteltenis bekomen, maar nog gansch ontdaan, vliegt naar 't gemeentehuis. 't Gemeentehuis en de notaris in vollen ren achter den bedelaar. De gemeente als een steeds aangroeiende lawine achter 't gemeentehuis. De bedelaar verhaast zijn stap niet. Hij weet wat hem wacht. Zijn doel is bereikt. Opgepakt, ingerekend, vrijheid kwijt, maar onder dak. In de Weistraat te Utrecht ontmoette eer- gistermiddag zekere B. zijne vrouw, van welke hij reeds sedert eenigen tijd gescheiden leeft, en geraakte al spoedig met haar aan het twisten, zoodat de vrouw om van hem af te komen bij den winkelier R. aldaar binnenging. Dit schijnt echter B. nog meer in toorn te hebben doen ont- steken, althans hij volgde haar ook daar, en bracht haar onverwachts met een knipmes eenige sneden en steken over het hoofd en in het aangezicht toe, zoodat zij weldra met bloed was bedekt. Gelukkig wist zij aan erger mishandeling te outkomen door de straat op te vluchten zij werd naar hare woning gebracht en daar heelkundig behandeld. Hoewel vrij ernstig verwond, moet toch geen dezer wonden eenig levensgevaar op- leveren. eigenaardige soort van oplichterij plaats gehad. Een persoon van middelbaren leeftijd vervoegde zich op eeu morgen aau het kantoor van den heer De H., kassier aldaar, wieus vader indertijd notaris was. Hij gaf te keunen laudbouwer te zijn, Douwe Tjallings Reitsma te heeten, op Unema-State onder Marssum te wonen, en vroeger wel zaken met den heer De H. Sr. te hebben gedaan, zoodat hij nu, wijl hij voornemens was zijne boerderij aan kant te doen, den heer De H. Jr. wilde opdragen „boel- goed" voor hem te houden. Laatstgenoemde ant woordde hierop, dat hij daartoe behoorde te gaan naar den notaris S., opvolger van den heer De II. Sr. Aau deze raad gevolg gevende, stapte onze vrieud vervolgens naar het bedoelde notariskantoor, alwaar dezelfde mededeeling werd gedaan, nog geloofwaar- diger gemaakt door de bijvoeging, dat hij op het bovengenoemde kassierskantoor geweest was, en men hem daar naar den heer S. verwezeu had. De uitkomst was, dat het boelgoed in de lucht aangegeven werd, en de persoon in quaestie, op zijn verzoek, eene som van f 300 als voorschot ontving, waarmee hij het kantoor verliet, zonder dat men later iets meer vau hem heeft kunnen ontdekken. De zaak zelve bleek al spoedig een verzinsel te zijn. Maisineel, te Groningeu bij een winkelier gekocht, waarvan pannekoeken gegeten waren door de kinderen van een arbeider te Delfzijl, heeft ongesteldheid bij die kinderen verwekt en ook bij acht kippen vau dien arbeider, die er zelfs van gestorven zijn. De kinderen zijn gelukkig betereude eu het restant meel is naar den inspecteur van den geneeskuudigen dienst opgezonden. Het Nieuws schijnt voor de waarheid van het volgende in te staari Te Emmerik voer dezer dagen schipper Witjes met den vlieger aan wal, waar hij een brief op de post wilde doen voor zijn zwager te Lobith. Onderweg viel echter de portefeuille met den brief vau Witjes in den Rijn. De portefeuille dreef af naar Lobith, waar de zwager van W., die daar eene visscherij uitoefent, haar met den brief in het net zelf opvischte. Spoediger dan Witjes had durven denken, kreeg hij antwoord op ziju brief, dien hij natuurlijk ver- loren gewaand had. De Parijsche communisten, die evenals de bommen-werpers van Chicago, beminnelijke toon- beelden zijn van wat hervormers der -maatschappij moeten doen, hebben een nieuwe heldendaad gedaan. Ze hebben een /handbook" voor moordenaars vooral verspreid in Belleville en La Vilette, de wijken der Parijsche werklieden. //De practische anarchist" heet dit boekje. Het deelt mede hoe iedereen nitro-glicerine en ontplofbare bomrnen kan maken, en de schrijver spoort zijn compaguons aan de helsche werktuigen op een wijze iu te richten, welke hij als bijzonder doeltreffend ken- schetst. De handleiding voor moordeuaars is op de Imprimerie Internationale te Londen gedrukt. Het is te hopen, dat de Parijsche politie eenige der kerels die dit handboek uitdeelen, in handen zal krijgen. De dynamiet-aanslagen in Belgie duren voort. Zondagmiddag vond men twee dynamietkardoezen op den spoorweg tusschen La Louviere en Bergen, die een gewicht hadden van houderd gram. Ieder was voorzien van eene lont. Eveneens werd een dergelijk moordtuig gevonden bij de cantine der pottenbakkerij Lecat, te Beaume, terwijl de leden der Jezu'iten-orde te La Louviere tot hun schrik ontdekten, dat men eene flesch buskruit voor een (Wordt vervolgd.) In de vorige week heeft te Leeuwarden eene 7 der tralievensters van huu klooster had geplaatst. 's Middags ten zes uur ongeveerwerd den bewoners van Morlanwelz schrik aangejaagd door een knal, die op verren afstand werd gehoord. De knal werd veroorzaakt door het ontbranden eener dynamietpatroon, geplaatst tegen een der ankers van den ringmuur van het etablissement der heeren Gebr. Cambier. Het doen staken van het werk schijnt het hoofd- doel der aanslagen in het Centrum te zijn. Te middernacht heeft men nl. gepoogd de machines in de lucht te laten vliegen en het stoomreservoir te vernielen van de mijnen Petit-Try. Ook in het bassin vau Charleroi begint de toe- stand ernstiger te worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men pogingeu aange- wend, om de woning van den directeur Van Viernois, te Carnieres, iu de lucht te laten vliegen. Een brand, die met wijn gebluscht wordt, behoort zeker wel tot de zeldzaamheden. Dit geval deed zich op St. Nicolaasavond te Kreuznach voor. Bij een wijnkooper in de Sallnenstrasse ontstond brand iu een kantoor, dat dag en nacht door een vulkachel verwarmd werd, en weldra stond het geheele gebouw, dat o. a. 52 stukken wijn bevatte, in vlammen. Aan de redding der groote vaten viel niet te denken. Zij geraakten ook iu brand en weldra stroomde de wijn door den aan het gebouw grenzenden tuin in een zinkput, die spoedig geheel gevuld was. Fluks bezigde nu de brandweer deze vloeistof om het gebouw te blusschen. Prettiger werd het werk der spuitgasten daardoor niet, want de lucht was zoo sterk en bedwelmend, dat de pompers dien slechts ternauwernood verdragen konden. Iu het kantoor der Spaansche schatkist is een aanzienlijke diefstal gepleegd. Voor een waarde 1 van f 672,0(J0 in banknoten en effecten, die zich in een brandkluis met ijzeren deuren bevouden, waarvoor nacht en dag een schildwacht staat, zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2