M\ m I II Gemengde berichten. 5 Telegrafische berichten. -f TER NEUZEN, 11 December 1888. w bloedvlekken op den vloer. Nadat de zaal was ontruimd, bleven nog velen buiteu bijeen, maar de politie zorgde dat het verkeer niet werd gestremd. Ernstige verwondingen kwamen niet voor. Een persoon werd in hechtenis genomen. Deze scbandelijke verstoring eener vreedzame bijeenkomst zal, naar men mag vertrouwen, tot maatregelen leiden om de burgerij voortaan in hare vrijheid van vergaderen op afdoende wijze te be- schermen. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare seholen in de kom der gemeente van 1 Januari tot 31 December 1889. Hiervoor hadden ingeschreven de heereu JA. Stelliugsma voor het schoonhouden van school A 212 en school B 215, voor verwarmen en verlichten per uur 3 cent en 2 cent Arie H. Donze schoonhouden seholen A en B ieder f 210, verwarmen en verlichten per uur 3 en 2 cent A. Wieland als voren f 205, 3 en 2 cent; P. J. Versluijs als voren f 200, 3 en 2 cent, zoodat laatstgenoemde aannemer werd. De scherpschutters-vereeniging Voor Va- derland en Koning" alhier, hield ter gelegenheic van haar tweejarig bestaan een huishoudelijken schietwedstrijd, die den volgenden uitslag had. De le prijs werd behaald door serg.-maj.-instruct. De Cooker, met 47 punten de 2® pr. door buiteng. lid J. Riemens met 42 p., laatste schot 10de 3® pr. door korp. De Leeuw met 42 p., 1. s. 8 de 4® pr. door serg. Van Gelderen met 42 p., 1. s. 7 de 5° pr. door korp. Oostdijk met 40 p. de 6e pr. door schutter Stroo met 38 p., 1. s. 8, en de 7® pr. door buiteng. lid J. van Doeselaar met 38 p., 1. s. 6. De rozenprijs viel ten deel aan De Cooker voor- noemd met 4 rozen. Geschoten werd op eene baan van 150 M. met 5 patronen. De prijzen werden geschonken door het bestuur, de officieren en de werkende-, buiten- gewone— en eereleden. De schietingen met het geweer zijn hiermede voor dit jaar afgeloopen en vervangen door eene wekelijksche schieting met flaubert. Axel. De heer J. Blankert, onderwijzer te Nieuwedorp, gemeente 's Heer Arendskerke, is in die betrekking benoemd aan de school voor uitge- breid lager onderwijs, hoofd de heer Landsman, te Rotterdam. Zaamslag. In de vergadering van den ge- meenteraad op jl. Vrijdag, den 7 deze, werden onderstaande punten behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuripg van van raadsbesluiten en van de rekening over 1888, bedragende in ontvang 18933,99 en in uitgaaf 17304,594, alzoo een batigslot van 1629,394. 2°. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888 tot een bedrag van f 25,744* 3°. Worden in de commissie voor de nieuw- jaarsbedeeliug voor den tijd van 2 jaren benoemd de heereu Joh. Hoebe, J. A. van Breen, Jan Dees Az., D. Scheele en P. de Putter Az ter- wijl als plaatsvervangers aaugewezen worden de heerenAnth. Riemens, F. Willemsen, Jan de Putter Cz., J. R- Scheele en W. de Mul. 4®. Wordt door den Voorzitter de vraag geopperd of aan den Rijks-veldwachter J. P. Koene, evenals in vorige jaren, eene toelage uit de gemeentekas zal verstrekt worden voor het houden van polite- toezicht van wege de gemeente, waarna Z.E.A. het voorstel doet, die toelage te bepalen op 40. Door den heer Van Kerkvoort wordt voorgesteld, die gratificatie, evenals vroeger, te bepalen op 50, waarna de heer Dieleman voorstelt, genoemden be- ambte eene toelage van f 30 toe te kennen. Nadat het voorstel van den voorzitter en dat van den heer Van Kerkvoort, het eene met 4 tegen 2 en het andere met 5 tegen 1 stem, verworpen waren, werd het voorstel van den heer Dieleman, om genoemde toelage op 30 te brengeu, aange- nomen met 5 tegen 1 stem. 5°. Wordt ter lafel gebracht eene teekening met begrootiug van den heer P. J. Willemsen alhier, voor het leveren en plaatsen van een ijzeren afsluithek bij de begraafplaats. Hieromtrent wordt besloten, aan bovengenoemde de levering te gumien voor het volgens zijne be- grooting vastgestelde bedrag van 104, waarna de zitting gesloten wordt. Dezer dagen hebben Burgemeester en Wet- houders van Sas van Gent zich gewend tot Gede puteerde Staten, ten eitide den dienst op de Westcr- Schelde te verbeteren. Van Breskens heeft men in den zomer 6 maal en in den winter 5 maal per dag gelegenheid om naar Vlissingen te varen en omgekeerd. In Ter Neuzen in den zomer 3 maal en in den winter slechts 2 maal en we* des morgens. De eerste boot vertrekt des morgens om 6 uur uit Ter Neuzen, hetgeen ons een zeer ongeschikt uur voorkomt. Yerreweg de meeste menschen die van de boot gebruik maken, rnoeten naar Middelburg. Zoo rnoeten diegeuen die als beklaagden ol getuigen voor de rechtbank rnoeten verschijnen van Sas van Gent vertrekken om drie uur teneinde de eerste boot te haleu in Ter Neuzen, doch in den winter is dat werkelijk niet te vergen van gebrekkigen, menschen op leeftijd of kinderen. Een paar weken geleden is een kind van 11 jaar van hier met die scherpe koude 's nachts vertrokken om half vier geheel alleeu laugs het kanaal Treft men dan de Walcheren dan is men voor acht uur reeds in Middelburg, doch men kan eerst om 10 uur aan de rechtbank terecht dus twee uur op straat in de koude loopeu of in de kroeg zittcu. Het is waar, dat als men de Walcheren treft 'men meestal den sneltrein van 7,24 zal hebben en om tien uur in Rotterdam is, doch wie zal uit Sas van Gent om 3 uur vertrekken omdat, wanneer hij bij toeval de Walcheren mocht hebben waar- schijnlijk den trein van 7,24 zal kunnen halen. Zoolang geen zekerheid bestaat geeft dat niets, trouweus met den eersten trein zijn wij er zeker I over Antwerpen en dan hebben wij nooit met stonn of mist te maken. Bovendien de meeste reizigers rnoeten naar Middelburg en niet naar Holland. Van de reis naar het 4e district kan hetzelfde gezegd worden sinds de opening van de lijn Breskens- Maldeghem. Nu vertrekken wij uit Sas van Gent om 6,15 uur en zijn wij zeker, terwijl wij anders om 3 uur rnoeten vertrekken (te voet) naar Ter Neuzen, waar wij met mist en storm hebben te rekenen. Ons voorstel is dus een meer geregelden dienst te krijgen en niet meer nu in 1 uur dan in 24 uur over te varen, maar gemiddeld een uur hetgeen kan verkregen worden door uitsluitend de Walcheren te bestemmen voor de vaart tusschen Vlissingen en Ter Neuzen. Gebeurt dat, dan kunnen wij om 7 4 uur in den winter uit Ter Neuzen vertrekken en zijn wij nog bij tijds in Vlissingen voor den trein van Middelburg en Holland en dan zijn wij zeker. De laatste afvaart uit Vlissingen naar Ter Neuzen kan alsdan veel later gesteld worden en toch zouden wij den trein van half zes uur in Ter Neuzen halen. Vertrok de eerste boot om half acht, de tweede zou in plaats van om half elf om twee uur kunnen I varen (wanneer er geen driemaal gelegenheid zou zijn) en dat was te verkiezen boveu tweemaal des morgens. Nu om half elf vertrekkende kunnen wij immers niet meer terugkomen, zoodat er geen be- zwaar in zou zijn om twee uur te laten varen. Doch wellieht zou de Walcheren 3maal de reis doen. Voor Breskens is het onverschillig of zij er een kwartier of een half uur over varen, de tram correspondeert toch en zij hebben 6 of 5 maal gelegenheid over te komen. Tijdens de kermis is er gevochten te Sas van Gent en is de rijkspolitie rnoeten tusschenbeide komen. Houderden van Westdorpe stonden tegen- over een houderdtal mannen van Selzaete. Door het flink optredeu der marechaussee zijn veel onge- lukken voorkomen. De Raad gaf eene belooning van f 25, hetgeen door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd en nu hebben de marechaussees mach- tiging gekregen van hun superieuren dat bedrag te aanvaarden. Iloek, 11 Dec. Heden werd alhier door de vereenigiug „Doelmatige samenwerking" aanbesteed de levering van 50,800 K.G. superphosphaat. Hiervoor hadden ingeschreven de volgende heeren: F. Dellaert te Westdorpe voor 3,184, J. deBree te Ter Neuzen voor f 3,20 en H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor f 3,34 per 100 K.G. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver. zake van strooperijieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. H. Ad'., E. S. W. Md'., A. M. H. Md'., J. P. H. Hd'., D. 't G. Dzn., J. H., T. R en J. R. Mzn., alien te Axel, ter zake van strooperij, met oordeel des onderscheids gepleegd door een kind beneden den leeftijd van 16 jarenieder tot eene boete van boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. A. I. d. R., F. J. F. en A. G., alien werk- liedeu te Ter Neuzen, ter zake van het loopeu op een spoorwegde le en 3e ieder tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. en de 2e tot eene boete van 0,50 subs. 1 dag hecht. L. A. en A. d. M. arbeiders te Sas van Gent, ter zake van het verwekken van nachtrumoer ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 hecht. J. J. L., werkman te Philippine, gehucht Post- hoorn, A. v. W., landbouwerszoon te Assenede, en Ch. d. V., boerenknecht te Bouchaute, gehucht Posthoorn (Belgie), ter zake van het bejagen van eens anders land zonder voorzien te zijn van een schriftelijke vergunning van den rechthebbende ieder tot twee boeten elk van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met bevel tot teruggave van het in beslag genomen geweer aan den ver- oordeelde J. J. L. H. N., landbouwersknecht te Axel, ter zake als vorentot twee boeten elk f 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. J. P. v. d. V., metselaar te Axel, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. d. Cwerkman tijdelijk verblijvende te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal gepleegd tot twee boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. D. W. C. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegd tot twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. v. P., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M., werkman te Ter Neuzen, ter zake tot eene boete vau f 1, subs. 1 dag het integendeel mijn plicht te blijven, en ik zal er kalm voor verschijueu, zooals het een man betaamt, wien 'tgeweten niets verwijt." Gabrielle antwoordde slechts met traneu. „Laat ons moed scheppen. Mijne verdediging is gemakkelijk, ging hij voort op een toon, die haar moed moest inboezemen. Niet om mij moet gij weenen, maar om de schuldigen. Wees ver- zekerd dat het gerecht niet oordeelt als het volk, dat oordeelt zonder te zien of te hooren. Wat er ook moge gebeuren, is mij onverschillig, daar mij uw liefde overblijft en ik voor u niet behoef te blozen." Ze spraken nog een weiuig sameu, toen ze be- merkten, dat men hen opmerkte en afluisterde. Voorzichtig reikten ze elkaar de hand en scheiden. Van hunne lippen trilde een zacht //tot weerziens." Noch zachter fluisterden hunne harten elkander een laatst vaarwel toe. (Wordt vervolgd.) s' Graven It age, II Dec. Tweede Kamer. Inge komen was een pensioensregeling voor burgerlijke ambtenaren. Het hoofdstuk buitenlandsche zaken is eenparig aangenomen, na eeu debat over het consulaatwezen. De Minister beloofde eene reorganisatie hiervan, en een verlaging van consulaatrechten te zullen overwegen. Bij behandeling van justitie werd door ver- i schillende sprekers aangedrongen op spoedige re- I areliug van bet arbeilscontract en van de wet op de gedwongen winkelnering. De heer Domela Nieuwenhuis laakte ons straf- en gevangenisstelsel en drong aan op vrijstelling van Geel. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting v&n 7 December 1888. Veroordeeld J. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den I voet vau een waterkeerenden polderdijk tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hechtenis. F. G. G., onderbaas te Ter Neuzen, ter zake van het zich in staat van dronkenschap bevinden op een station tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht M. H., M. D. en P. 't G., alien te Axel, ter J. v. d als voren hecht. W. F. A., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 4, subs. 3 dagen hecht. J. R., schipper te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. v. H., te Philippine, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. K. L. N., visscher te Philippine, ter zake als voren tot eene boete vau f 1, subs. 1 dag hecht. P. d. L., werkman te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecnt. A. N., kapitein der brik Carl XV te Arendal (Noorwegen,) ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. V., werkman te Axel, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhaliugtot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. v. D., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegdtot twee boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. A. I. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot hechtenis van 3 dagen. A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot hechtenis van 14 dagen. J. V., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als vorentot hechtenis van 10 dagen. W. A. P., visscher te Philippine, ter zake van het in dronkenschap verstoren der openbare orde tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. H., landbouwersknecht te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. VrijgesprokenW. d. K., landbouwer te Axel, ter zake van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. De kosten ten laste van den staat. Op Nieuwjaarsdag zal weder gelegenheid zijn tot het overbrengeu per telegraaf van Nieuwjaars- wenschen. Zulk een telegram mag 10 woorden bevatteu en kost 10 cent H. M. de Koningin heeft 150 geschonken ten behoeve van gods- dienstige bijeenkomsten vau Hollandsche zeelieden te Duinkerken. Te Broek in Waterland schrikte een paard zoo hevig van de locomotief eener tram, dat hij aan het hollen ging tot hij dood neerviel. Door vriendeu en vereerders van Dr. H. J.^ A. M. Schaepman, is aan den beeldhouwer J. Th. Stracke te 's Hertogenbosch, opgedragen zijn buste in marmer uit v'oeren. Fen vrouw, die van Staudaardbuiten naar Fijnaart ging, is onverhoeds door een persoon aangevalleu, die haar verschillende messteken in rug en handen toebracht. Gelukkig kon de arme vrouw nog huiswaarts keeren en bleken de wonden niet gevaarlijk te zijn. Men is den dader op het spoor. Met de Vereenigde Lind- hovensche Lucifersfabriekenschijnt het tegen- woordig niet te vlotten. De werfcuren worden beperkt en, blijkens gedane mededeelingen, zal een der fabrieken met Nieuwjaar gesloten worden. Men vefneemt dat de heer C. W. v. O., kas- sier en commissionnair in effecten te Leiden, zich heeft verwijderd. Velen rnoeten door het vertrouwen, dat zij hem in hun zaken geschonken hadden, tinancieel belangrijk worden getroflen. Alle lijken van de in de vorige maand te Helder ver- ongelukte matrozeu, van het iustructieschip „Het Loo," zijn thans aangebracht. Dat van den matroos 2e klasse Wikman werd Zaterdag door een W ieringer visscher op den Zuidwal gevouden. Een treurig ongeluk had te Lonueker plaats. Een landbouwer had het ongeluk van den zolder op een kuip te vallen. Kort daarop overleed hij. De ongelukkige laat eene vrouw met drie kinderen na. Op St. Nicolaasavond is ten huize van den Amsterdamscheu commissaris van politie Stork be- zorgd een kistje, beplakt met eikenhout papier, in een bruinen omslag. Het kistje werd geopend met een schuif. Ouder die schuif was bevestigd eeu plaukje, waarop eeu aantal aanstrijk-papiertjes van Zweedsche lucifersdoosjes. In de schuif zelf zaten met lijm bevestigd een tieutal Zweedsche lucifers, en wel zoodauig, dat bij het opentrekken van de schuif die lucifers strijken moesten laugs de papiertjes, waarop tevens eenig los buskruit was vastgelijmd. Bij het openschuiven van het deksel ontvlamde een der lucifers, eene kleine outploffiug volgde van het gelijmde kruit, maar twee met terpentijn gedrenkte linten, die naar beneden liepeu en eindigden in eene bierkruik, geheel gevuld met buskruit, ontvlamden gelukkig niet, waardoor een groot onheil is voorkomen. Een gelijksoortig kistje was bestemd voor den advocaat-generaal Jolles. 'tWerd echter abusie- velijk afgegeven Sarphatistraat 21, in plaats Sarpha- tistraat 121, en bleef daar ongeopend tot Don- derdagochtend, toen Mr. Jolles werd verwittigd, dat hij een voor hem bestemd kistje aan het adres N. 21 kon laten halen. Hij stuurde zijne dienst- bode. Het kistje kwam hem verdacht voor, want de te verwachten St. Nicolaaspakjes waren ontvangen. Voorzichtig werd de schuif een eindje geopend, en toen bleek dadelijk met welk gevaarlijk geschenk men te doen had. Ware het kistje des avonds aan het juiste adres bezorgd, wellieht ware het hier niet zoo goed afgeloopen als bij den heer Stork. Er is hier dus een schandelijk schelmstuk ge pleegd, zegt het Hbl., dat verder nog meldt, dat bij den geweer'nandelaar Donaggy, naar men zegt, Dinsdag door een meisje eeuige kilo's buskruit moet zijn gehaald. Ten einde het onderzoek naar den booswicht, die deze aauslagen had beproefd, niet te belemmeren, had de officier van justitie aan de redacties en bekende vertegenwoordigers van dagbladen laten verzoeken, van deze aanslagen vooralsnog geen melding te maken. De reden voor de geheimhouding is thans echter vervallen, aangezien men den dader op het spoor meeut te zijn en heel de stad toch reeds kennis draagt van het gebeurde, waarover de verontwaardiging groot en algemeen is. GEMEENTERAAD VAX TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 7 December. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, H arte, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar, Wieland en Visser. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld tot een bedrag van 81,41 dat van de honden belasting tot f 30,50. Bij acclamatie worden benoemd tot leden van het Burgerlijk Armbcstuur de heeren E. van der Bent en H. Wolfert. De voorzitter verzoekt den heer Wieland zich I te willen belasten met het vormen van eene Nieuwjaars-commissie. Deze verklaart zich hiertoe bereid. De voorzitter deelt mede dat ten gevolge der bestratingswerken de gemeente begrooting over 1888 moet gewijzigd worden en wel met eene verhooging van 2200r De heeren Tazelaar en Moes geven hunne verwondering te kennen over dit betrekkelijk hoog bedrag en vragen hieromtrent iuhchting. De voorzitter geeft daarna lezing der verschillende posten. De heer Moes geeft in overweging in 't vervolg geen werken onder eigen beheer uit te voeren en dus alles aan te besteden. De voorzitter zegt dat dit ook heel weinig geschiedt en stelt alsnu de wijziging voor met beschikking over 'tgoed slot van i.887 zijnde 4000. Met algemeene stemmen aangenomen. Was ingekomen een verzoek vau het Burgerlijk Armbestuur tot verhooging van subsidie voor het dienstjaar 1888, noodig geworden door onvoorziene uitgaven, waarvan de voorzitter lezing geeft. W ordt met algemeene stemmen .besloten deze subsidie f 130 toe te staan. Aan de orde was het in de vorige vergadering I besproken punt: de bestratiug van de Vlooswijk- straat (grindweg Hoek). De voorzitter deelt mede dat de Commissie van toezicht op den weg hierop gehoord, gunstig adviseerde en stelt dus voor den weg voor een gedeelte te bekeien, de ko3ten te doen dragen gelijkelijk door Hoek en Ter Neuzen. De heer Moes zal tegen dit voorstel stemmen, vooreerst is volgeus hem de v weg nog tamelijk goed en wanneer hij goed onderhouden werd uit- stekend, bovendien acht hij het geen tijd daar de keien zeer duur zijn. Ook vindt hij het onredelijk dat de gemeente Hoek slechts de helft in de kosten zou dragen daar zij de grootste belanghebbeude is en thans s/3 in den onderhoud van den grindweg betaalt. In dezen geest spreken ook de heeren Tazelaar en Wieland. De voorzitter acht bekeiing niet duur, integendeel goedkoop. Het onderhoud van den tegenwoordigen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2