Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 7 December 1888. 28 40 51 46 50 63 61 34 43 35 36 487 13 s., 8 m., 5 1 o. en k., 1 15 s., 9 m., 9 r. ij., 3 1., 2 h., 1 k., 1 ml. 23 s., 14 r. ij., 5 k., 5 m., 3 p., 1 ml. 21 s., 10 r. ij., 4 m.,4 1., 2 k., 2 h., 2 p., 1 ml. 17 r.ij., 15 s., 8 m., 7 h., 2 k., 1 r.ij. en st. 1 19 m., 19 r. ij., 12 s., 7 h., 2 k., 2 ml., 1 p., 11. 17 r.ij., 17 s., 15 h., 7 m., 21., Ik., lml., 1 r.ij. en st. 14 s., 7 r. ij., 6 m., 3 h., 2 k., 1 ij., 1 ml. 19 s., 10 r. ij., 8 h., 4 in., 2 k. 16 s., 7 m^ 5 h., 4 r. ij., 2 ml., 1 k. 15 s., 7 r.ij., 5 h., 4 m., 3 k., 11., 1 p. en k. 46553 64775 75167 63939 66439 89931 84238 52481 62102 50409 45460 701494 //Hij heeft het .mij gezegd." De beide boot en waren van weerszijden van den voorsteveu zoo in elkaar gevaren, dat bet onmogelijk scheen om uit elkaar te komen. De beide gezagvoerders zoowel als de bemanning hielden zich ilink en, dank zij de hulp van enkele passagiers, wist men de booten los te hakken. Alle passagiers waren van de ,/Friesland" op de //Holland" overgesprongen. De reddingbooten, losgelaten, konden desnoods dienst doen, wat gelukkig niet behoefde. Toen de booten van elkaar waren zonk de /Fries- land" onmiddelijk, terwijl de Holland" naar Enbuizen terugvoer, alle passagiers met zich voerende, waar zij om 4 uur in den namiddag aankwam. De kapitein van de ,/Friesland" heeft met vier man der equipage het schip niet willen verlaten en is met een reddingboot bij het vaartuig ge- bleven. Om vijf uur is de goederenboot naar de plaats des onheils gestoomd, dm de achtergebleven terug te halen. Het ongeval had plaats op ongeveer 6 minuten ten noorden van de zoogenaamde Hofstede op 22 a 24 voet water. De passagiers roemden de houding der equipage. der grooten een niet bezorgdemaar wel menigeen een verrassing, die de vergaderden soms deed scha- teren van lacheu. Tijdens de voorbereidende rnaat- regelen voor de verloting, was een jouge dame zoo vriendelijk tot aller voldoening keurig een stuk op de piano te geven. Het was ondertusschen laat geworden maar toch werkten de leden der muziekvereeniging haar programma af zonder zich, naar het scheen, ook maar eenigszins te bekomme- ren om de voetjes, die al begonnen te trippelen I ten dans. Het bal begon en duurde lang maar vooraf stemden alien in met den lof door eon der aauwe- zigeu uitgesproken voor de muziekvereeniging en voor de goede vrienden van Sinterklaas, die hem op zijn reizen door Nederland een wenk hadden gegeven, om dit jaar Ter Neuzen eens buitengewoon te bedenken, vanwege het zeer groot aantal brave kinderen en grooto menschen, die in onze goede veste wonen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. In de hedeu gehouden vergadering van den raad is o. a. besloten 1°. tot verhooging der subsidie aan het Bur- gerlijk Armbestuur 2°. aan den Minister van Oorlog grond te vragen buiten de Sassche poort tot het daarstellen van petroleum-magazijnen 3°. naar aanleiding van het gesprokene in de afdeelingen der Tweede Kamer over de loskade enz., van Ter Neuzen, (in vele bladen reeds ver- meld) aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer een afdruk te zenden van 't adres indertijd door den Raad aan de Regeering gezonden 4°. een verzoek in te zenden bij Ged. Slaten tot betere regeling van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. De heer Wieland werd belast tot vorming van eene Nieuwjaars-commissie. Het suppletoir kolner van den hoofdelijken omslag bedraagt 81,41, dat van de belasting op de honden 30,50. Nog werd besloten aan den heer Le Clerq voor dit jaar eene subsidie te geven van /110, ten einde adressant in de gelegenheid te stellen tot het aanschaffen van de noodige leer- middelen. In 't volgend nummer ons gewoon verslag. St. Nicolaas heeft zich goed gehouden, en zijn naam ygoed, heilig man" alle eer aangedaan gisteren avond op het concert van de Orkesl- vereeniging „de Volharding" alhier. Met gespannen verwachting waren de kinderen met hunne ouders meegekomen, om naar de mooie muziek te luisteren, jamaar meer nog om te ondervinden wat de Tombola zonder nieten hun opleveren zou. Nadat een paar stukjes muziek op verdienstelijke wijze ten beste waren gegeven, nam de loterij een aanvang, die aan alle aanwezige kiuderen een prijsje schonk, aan sommigen zelfs een zeer mooi. Over- gelukkig was de jeugd, terneer omdat de goede Sint in hoogsteigen persoon de geschenken deed uitdeelen door zijn heusch zwarten knecht, en daarbij een gepaste toespraak hield en de kiuderen uitnoodigde tot het zingen van een versje. Toen eindelijk aan het gedaver en geschater een einde kwam, gaf de Orkest-vereeniging nog twee nummers, en nam de pauze een aanvang, evenwel niet voor de voorzitter eenige hartelijke woordeu tot de kleinen gesproken had, hen uitge- noodigd om ordelijk naar huis te gaan, en de groote menschen had verzocht om terug te komen, teneinde te zien wat Sinterklaas voor hen had meegebracht. En na die pauze ontbrak niemand op 't appel. Weder werden een paar nummers op uitstekende wijze gegeven eer de loterij aanving, die ook geen Januari Februari Maart April Mei. Juni Juli Augustus September October November Geladeu met: K. m. inhoud. r. ij., h. s. stukgoederen, h. hout, 1. ledig. Door aandoeuing overweldigd, vatte ze zijne hand. „Mijne gedachte is, dat gij alleen hem zoudt gered hebben riep ze. Hiervan was ik overtuigd op 't eerste oogenblik en ik ben het nog." ,/Ik heb miju best gedaan." Heeft uw vader u dat gezegd? O! ik ben veel aan de waarheid verschuldigd riep Landre- garde en verborg zijn aangezicht in zijne handen. Ik was zwak, ja, ik heb laf gehandeld." ,Beschuldig u toch niet; ge zult u wellicht spoedig moeteu verdedigen. //Gisteren avond heeft Dr Hugonet zeer laat met mijne stiefmoeder ge sproken. Ze was reeds naar bed, stond echter op en ontving hem in een klein vertrek, dat van de andere afgezonderd ligt. Ze bleven daar wel een uur samen, en toen de dokter vertrok was hij zeer bleek en opgewonden. Waartoe dit onderhoud, dacht ik. Eenige minuten later klopte Catharina zachtjes aan mijue deur. ,,Juffrouw, fluisterde ze, doe open, ik ben het." Ik opende. ,/Weet ge, vroeg het meisje haastig, dat Hugo- net zoo even het huis verliet Hij heetl met mevrouw over den vreemden dokter uit Farijs gesproken." „Zoo! En wat zeide ze van hem?" „0, juffrouw, het zijn leugens! Denk eens aan, men beweerde, dat onze heer vergiftigd was ge worden, en dat de vreemde arts deze misdaad gepleegd had." (Wordt vervolgd.) In deze kolom beteekenen de letters m. minerie, r. ij. mw ijzer, o. olie, k. kolen, ml. melasse, p. pikkolen, st. steen. Uitgevaren zijnin Januari 26, Februari 38, Maart 35, April 41, Mei 47, Juni 51, Juli 53, Augustus 43, September 30, October 29 en No vember 31 zeeschepen. Gisteren werd voor het front van het bataillon te Breda de bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant C. Hamelink. Na eene kernachtige toespraak van den bataillons- cominandant werd hem door de onderofficieren der compagnie een schoon cadeau aangeboden. Axel, 7 Dec. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken: a. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende kennisgeving dat zij berusteu in het subsidie voor 1889 verleend aan het algemeen burgerlijk armbestuur b. Als voren houdende goedkeuring der ge- meente-begrooting voor 1889; en c. Als voren houdende vaststelling der ge- meente-rekening over 1887. Alle worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Wordt besloten om de boomen, staaude op de algemeene begraafplaats in het openbaar te verkoopen. 3°. Als voren om de in 1889 op te halen straatmest onderhandsch te verkoopen aan den heer A. van der Hooft voor eene som van f 52. 4°. Tot leden der commissie voor de inzameling en uitdeeling der Oude- en Nieuwjaarsgiften worden benoemd de heeren P. Raijraond, A. W. van de Bilt, P. van Hoeve, A. van Wijck, Ph. J. van Dixhoorn, P. Dees, L. Jansen van Roseudaal C.Nz., Matth. Dieleman, J. Vlaander, II. Hoebe en J. Wieland. Ingeval een der benoemde leden zijne benoeining niet mocht aanneraen wordt de aauvulling daarvan aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. 5°. Wordt besloten het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888 te behaudelen in eene beslotene vergadering. Bij een dibitant in de Staatsloterij, wonende Verwerfstraat te Amsterdam, is een diefstal gepleegd van /1100 aan bank-en muntpnpier Op den openbaren weg te Meijel is zekere Lenders in den nacht van Zondag op Maandag aangevallen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader is in hechteuis. Te Nieuwe Pekela stapte een man in beschonken toestand van de stoomtram, kwam onder de wielen en brak een rib en een arm. Een felle brand heeft Maandagavond in de Liraburgsche gemeente Hoensbroek gewoed. Drie landbouwerswoniugen met schuren en stallen, toebehoorende aan J. Voucken, L. Diederen en II. Penders, brandden tot den grond toe af. Uit Helden (Limb.) meldt men Zekere Jan Leenders is jongslleden Zondag door eenige baldadigen der- mate mishandeld, dat hij den anderen dag overleden is. Een der verdachten, een 18-jarige dienstknecht uit Beringen, is gevankelijk naar Roermond gebracht. De overledene was de eenige zoon van bejaarde ouders en zou over eenige maanden in't huwelijk treden. Men beweert, dat, nadat men eieren zuiver schoon gewassen heeft en dan met vaseline inwrijft, deze een jaar bewaard kunnen worden zonder te bederven. Te Amsterdam wordt ver- wacht Mrs. Parson, de weduwe van een der te Chicago opgehangen anarchistenzij zal in het Yolkspark een redevoeriqg houden, vermoedelijk met Croll als tolk aan haar zijde. De beide Engel- schen Brannagan en Murphy, die 9 jaar onschuldig gevangen gezeten hebben en dezer dagen vrijgelaten I werden, hebben elk 800 p. st. als schadeloosstelling I outvangen. Uit Petersburg wordt bericht, dat de politie een bijeenkomst van nihilistische studenten heeft ontbonden. Een bloedige strijd was er het gevolg van, waariu eenige dooden vielen. Drie studenten hebben zich door middel van vergif het leven benomen. De krijgsraad te Nautes ver- oordeelde den soldaat Allyre tot 20 jaar dwangarbeid wegens het te koop aanbieden van eene Lebel-patroon aan den Itaaliaanschen consul, daar ter stede ge- vestigd. De consul, Franschman van geboorte, stelde de autoriteiten met deze aanbieding in kpn- nis. In de omstreken van Salonika wordt druk jacht gemaakt op de roovers. Daar de locale autoriteit een premie aan de herders heeft beloofd voor elken kop van een struikroover, belasten zij zich gewoonlijk zelf met de executie. Te andina zijn vier roovers gearresteerd en onmiddellijk werden zij een hoofd kleiner gemaakt. Te Arre'z zijn elf roovers onthoofd. Men meldt uit Houtrijk en Polanen Ook in deze gemeente maken zich enkele gezinnen gereed de reis naar de Argentijusche republiek te ondernemen. Gedurende de laatste dagen zijn in deze omstreken een aantal boekjes verspreid, alle mogelijke en bovendien zeer gunstige inlichtingeu gevende van dit nieuwe vaderland; dit doet ook bij anderen den lust tot landverhuizing opkomen, te meer daar in deze omstreken de toestand van de 's Gravenhage7 Dec. De Eerste Kamer is uiteengegaan tot aanstaanden Donderdag. Tweede Kamer. Bij het voortgezet algemeen debat verweet de heer Domela Nieuwenhuis den liberalen, dat zij niets dedeu; in't bizonder inzake afschaffing der directe belastingen hij hield vol, dat er grove misbruiken bestonden bij de departe- menten. De heer Borgesius bestreed hem en zijne theorieen krachtig. De Minister van Birmenlandsche Zaken verdedigde de ambtenaren tegeu de door den heer Nieuwenhuis voorgelezen artikelen, waar- van echter de heer Nieuwenhuis de waarheid volhield. Het algemeen debat is daarop gesloten. In de Eerste Kamer zijn de twee eerste Hoofd- stukken aangeHomen en is men met het derde aangevangen. arbeidende klasse ver van rooskleurig kan ge noemd worden. Dezer dagen is te Antwerpen binnengesleept de in zee gevouden, met salpeter geladen Engelschen ijzeren driemaster Duncow, bereids vroeger vermeld. Het schip was verlaten en door visschers van de Pannen (Belgie) aangetroifen en in bezit genomen. Nu zal de zsiak voor de rechtbank komen te Ant werpen het schip wordt bewaakt door de Autwerpsche havenpolitiede vinders hebben een advocaat aan- gesteld, de kapitein, die het schip terug wil, ook een advocaat. De wet luidt: een derde der waarde van een verlaten schip is voor hem die het viudt, een derde voor den staat, een derde voor den eigenaar. Volgens de matigste berekening is de Duncow een half millioen francs waard, schip en lading. Zoodat de vijf visschers van de Pannen in het blijde vooruitzicht leven, elk ruim f 30,000 francs te deelen. Men schrijft uit Amsterdam Gelijk reeds een paar maal werd opgemerkt, zien de sociaal-democraten met leede oogen, dat de be'noeftigen, door gaarne gebruik te maken van de gelegenheid om kosteloos voedsel te ont- vangen, de goede bedoeling der commissie in de hand wer'ken. Docn zooals wij tevens mededeelden, de machinaties van de raddraaiers uit het Volks- park hebben geen succes. Gister middag althans werd een dier opstokers op zeer gevoelige wijze aan het verstand gebracht, dat hij zijne pogingen om „roet in het eten te gooien" had te staken. Reeds eenigen tijd had hij voor den ingang van het „voeding-lokaal" rondgeloopen met een mandje brood om de menschen te verlokken zich niet bij de commissie aan te melden. Hij zou ze fijn wittebrood geven, in plaats van kropbrood,gelijk ze daarbinnen krijgen! Ten laatste werd het volk 's mans gezwets moede Het begon met hem in de maling te nemen, doch langzamerhand nam de grap eene ernstiger wendiug, namelijk toen ook eenige vrouwen er zich mee kwameu bemoeien. Men drong tegen den man op, smeet hem her en derwaarts, wipte zijne brood- mand in de hoogte, onder uitroepen alsff8top 'em in een harington, die mooie schrijver uit het Volkspark „Ze koine de boel hier weer bederve," enz. enz. De man namelijk, die zich bij deze volksopruiingen vooral op den voorgrond plaatst, is een zoogenaamde //heer" met gouden ringen aan de vingers en een sjaaldas om daarom houdt het volk hem zeker voor secretaris van het Volkspark. Kortora, deze schrijver dan, wiens houding reeds meermalen een zeer ongunstigen indruk heeft ge maakt, heeft het te danken aan de politie, die den volksoploop uit elkaar deed gaan, dat hij niet nog gevoeliger gemolesteerd is geworden. De heer II. S., veehouder te Ooststellingwerf, kuilde dezen zomer gras, of, beter gezegd, maakte van plaggen een dichten kelder boven den grond, legde daarin 't gras en daarop een zware laag aarde, zoodat het gras sterk in elkaar geperst werd. Dezer dagen heeft men den kelder geopend en is men begonnen 't vee dit voedsel te voeren. In plaats van groen, is de kleur bruin het heeft een aan- genamen reuk en wordt door het vee met graagte gegeten, terwijl de koeien meer melk geven dan bij toediening van het beste hooi. Daar deze proef met zoo goeden uitslag bekroond is geworden, heeft de heer S. besloten, 't volgende jaar op dezelfde wijze met het wintervoeder te handelen. Inkuilen in den grond geeft niet zulke goede resultaten men heeft dan meer last van broeiing door geheele afsluiting. Een drietal jongelieden te Roermond kregen Zondagavond om een uietigheid twist. Geheel onverwacht trekt de 18jarige C. G. een revolver en lost daarmede een schot, gelukkig zonder iemand te treffen. Door den cominissaris van politie werd hij op heeterdaad aangehouden en nog in het bezit van de nog met 5 scherpe patronen, geladen revolver bevondeu. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Kapitein Van den Bos, van het Ned. schip Melati, te Maassluis van New-York met petroleum aangekomeu rapporteertdat hij Zaterdag voor den vloed bij Scheveniugen ten anker liggende, van de langs zijde gekomen reddingsboot heeft overgeuomen, iemand, genaamd Pronk, die te kennen gaf dat hij in staat was het schip den Nieuwen Waterweg binnen te loodsen. Na een paar uren werd hij echter vermist en bleek het toen dat er een tafelmes en een reddingsboei verdwenen waren, zoodat men daardoor tot de conclusie kwam dat Pronk overboord was gesprongen en met den reddingsboei heeft willen trachten den wal te bereikeu. Men vreest echter dat hij zijn doel niet zal hebben bereikt, maar verdrouken is. Te Breda heeft een koe gedurende eenige uren vrijwat opschudding teweeggebracht. In de Boschstraat voor een aankomend rijtuig schrikkende, ontsnapte zij haren geleider, reude in woeste vaart door de St. Catharinastraat, het Knsteelplein op, van daar door de K. M. Academie, liep hier den hoogen wal op en stortte van dezen in den tuin van den heer J. D., waar men juist aan tafel zat. Na hier nogal schade te hebben aaugericht o. a. verbrijzelde zij in haar vaart het traliehek voor eene ren met het geheele kippenhok konden 5 binnen gelaten personen haar niet raeester worden. Na eenigen tijd rende zij uit den aan de rivier gelegeu tuin het water in, zwom weder naar de Academie, reude van hier den tuin in van het militair hospitaal en voorts weder langs het Aca- demieplein, het Valkeuburg in, nu en dan grachten overzwemmeude, vervolgens naar de Boschstraat waar men haar, na 3 uren, eindelijk tot staan bracht. Gelukkig liep het zonder ongelukken af. Men schrijft uit het centrum, dat een dyna- miet-aanslag Zondag de gemeente Carnieres in op schudding bracht. De katholieke Werkmanskring gaf eene tooneelvertooning, toen eeusklaps eene geweldige ontploffing zich liet hooren. Als door een wonder bleef het publiek kalm. Het tooueel, dat men voorstelde, was een gevecht tusschen i wachters en wildstroopers en daar de ontplofling niet in de zaal, maar achter de schermen plaats had, meende iedereen, dat, in dien twist, geweerschoten gelost werden. Niemand stond op. Niet de minste wanorde had plaats en de misdadiger, die de oorzaak van groote ongelukken had kunnen zijn, was dus in zijne verwachting bedrogen. De kasdoes (mis- I schien was er meer dan eene) was gelegd iu een luchtgat achter het tooneel, en om tot daar te j komen moest men over eenen muur tot in den tuin van den pastoor klimmen. De aanslag, zegt j de berichtgever, moet enkel ten doel hebben ge- had eenen schrik in de zaal te verspreidenwant ware men van zins geweest iets te doen springen, dan zou men anders te werk zijn gegaan. Maandagavond is in de rue de Charenton te Parijs een poging tot moord gedaan door twee mannen, die een vijftigjarige winkelierster, op het oogenblik dat zij haar winkel wilde sluiten, om een pond suiker vroegen en toen zij het wilde halen haar een strik om den hals wierpen. De krasse kruidenierster verzette zich echter zoo hevig dat de beide aanranders op de vlucht sloegeu, zonder iets van waarde te hebben gestolen. Voor eenigen tijd heeft de Oostenrijksche prins Liechtenstein den Paus, zoo hij Rome wil verlaten, een verblijf in zijn vorstendom aangeboden. Volgens de Tribune heeft kardinaal Galimberti, de de pauselijke nuntinus, uit naam van den Paus den prins voor dit aanbod bedankl, met de verzekering dat de Paus op het oogenblik er niet aan denkt Rome te verlaten, maar dat hij zich ingeval van oorlog naar Daduz, de hoofdplaats van het vorstendom Liechtenstein zal begeven. Naar uit Londen bericht wordt, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. aldaar, ditmaal in Euston Road, wederom een geheimzinnige mis daad plaats gehad. Een jonge vrouw, zekere Harriet North, werd er aangesproken door een man

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2