Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. A t Ml 1 S I t il 1 Mi. m WPTTIItiMTtB. No. 2459. Zaterdag 8 December 1888. 28e Jaargang. AANBESTEDKN Binnenland. fexjillbton. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind veraehljnt Dliotdas- en Vrijdngavond blj den nltgever P. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. Itij deze courant behoort ecu bljvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 11 December a. S., des voormiddags 11 uren, in het gerueente- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente 0 de levering van steenkolen aan de gemeente, de scholen uitgezon- derd, beide gedurende 1889. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar de inschrijviugs- biljetten in eene verzegelde bus kunuen worden ingeleverd. Nadere iulichtingen zijn te bekomen by den Bargemeester. Ter Neuzen, 3 December 1888. Burcemeester en Wetkouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieU Overzicht. Met de vervolgingen betreffende de uittreksels uit bet dagboek van Keizer Friednch gaat men steeds voort. De redacteur van de Freizinmge Zeitung beweert, dat Keizer Wilhelin II geen eicendomsrecht op bet dagboek heeft, maar wel de Keizeriu-weduwe, en dat hij dus ook geen rec it tot vervolging heeft. Genoemd blad beweert ook, dat de door prof. Geffken openbaar gemaakte fragmenten zijn ontleend aan een afscbrift, dat de hoogleeraar vijflien jaar geleden heeft gemaakt, toen hem bet dagboek voor een dag door Keizer Friedrich was ter lezing gegeven. Geffken heeft uit het dagboek eenige scherpe uitdrukkingen over de houding van Von Bismarck geschrapt. loen de gerechtelijke vervolging tegen hem was begonnen, heett hij het niet gepubliceerde gedeelle van het afschrift, dat nog in zijn bezit was, verbrand. In het Engelsche Iiagerhuis vroeg Moriey inlichtingen over de nieuwe politiek van (le regeering ten opzichte van Soeakin. Hij zeide, dat de offers in geld en bloed door de jongste expedition naar Soeakin een negatief resultaat hebben opgeleverd, en protesteerde kracblig tegen de nieuwe bloedige expeditie. Fergusson herinnerde aan de groote offers, te Soeakin gebracht en wilde nu of eene definitieve houding aannemen of met kracht doorzetten, maar de bevolking van Soeakin wilde bij niet aan haar lot overlaten. Het bezit van Soeakin achtte hij noodig voor de onderdrukking van den slavenhandel. Het voorstel vau Moriey om de nieuwe expeditie af te keuren werd met 136 tegen 101 stemmen verworpen. Ook in de Italiaansche kamer wil men den minister iets naders vragen omtrent den toestand in Abessinie. Dat heeft de Keizer van Oostenrijk goed uit- gedacht zeiden wij onlangs, toen hij den wensch uitsprak, dat zijn jubeldag, wegens het veertigjarig keizerschap, in alle eenvoud zou worden gevierd en dat de door particulieren of plaatselijke bestu- reu daarvoor bestemde sommen zouden worden besteed voor liefdadige instellingen van blijvenden aard. Dieutengevolge zullen allerwege in het rijk nieuwe liefdadige gestichten worden geopend of reeds bestaande ruimer worden gesubsidieerd. Ilet liiervoor bijeengebrachte kapitaal bedraagt tusschen 18 en 20 millioen florijnen. De Keizer bracht den gedeukdag in alle stilte met de Keizerin te Miramare aan den oever der Adriatische zee door. Zoo is 't beter, dan voor millioenen kruit en kogels de lucbt in te jagen. Franz Joseph deed als koning Willem III gedaan heeft bij het jubelfeest van zijn vijfentwintigste regeeringsjaar. Moge een en ander tot een navolgenswaard voor- beeld strekken aan hooggeplaatste persouen bij ge- legenheid van voor hen gedenkwaardige herinuerings- dagen Beter dan al dat kostbaar vertoon van den jongen Duitschen Keizer. In Frankrijk is men nog steeds bezig den onder gang, des lands te bewerken. Tusschen de Vogesen en de Pyreneen is het land een groote vulkaan en verbeteren de toestanden er niet, dan zal men den dag zegenen, waarop aan het zelfstandig bestaan van een der groote mogendheden een einde wordt gemaakt. ffLa grande Nation" is haren rang onwaard. Lawaai maken, schelden, opruien, bluf- slaan, standjes schoppen, duelleeren (men schiet nu gaten in de lucht) zijn aan de orde. De optocht van Zondag 1.1., eene demontratie ter eere vau Baudin, den republikein, is zonder stoornis afgeloo- peu. Op het kerkhof liield de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad eene rede ter bestrijding van het Boulangisme. De vrienden van den onwaar- digen Boulanger hielden zich kalm. De Straszburger Post schrijft het volgende over het echtscheidingsproces, dat tegen den Iranschen generaal en oud-minister Boulanger wordt gevoerd. Waar in bestaat de grootste kunst voor den man, die eene rol wil spelen Daarin, dat hij elken dag van zich laat spreken 1 Wijlen Alcibiadas wist dit reedsdaarom sneed hij indertijd zijn hond den staart af. Generaal Boulanger weet het ook, maar met het afsnijden van staarten houdt hij zich niet op; dat is hem te min. In plaats daarvan breekt hij harten. Inderdaad, de eehtscheidings- kwestie-Boulanger maakt te Parijs veel gerucht, ofschoon men reeds sedert jaren wist, dat ja, hoe zullen wij het netjes zeggen dat mevrouw Boulanger wist, dat de generaal soms reizen deed en bezoeken aflegde neen, zoo gaat het niet. Wij zullen beproeven het anders uit te drukken. Mevrouw Boulanger hoorde nu en dan, dat zij met haren echtgenoot was geweest in het eene of andere voorname restaurant, in het eene of andere voor- name hotel. Ook hoorde zij somtijds, dat zij met haren man reisjes had gemaakt naar beroemde bad- plaatsen, daar champagne had gedronken en zich kostelijk had geamuseerd. En wil zij zich daarom van hem scheiden Eene wonderlijke vrouw het moet haar toch recht aangenaam zijn geweest, met haren man zulke aardige uitstapjes te maken. Ja, maar daar zat 'm juist de knoop. Mevrouw Bou langer gelooft niet, dat zij al dat genot met haar man heeft gesmaakt. Zij denkt, dat het iemand anders is geweest en wel niet de echte mevrouw Boulanger, die in gemeenschap met mijnheer Bou langer al het geld uitgaf, dat in het huishouden Boulanger ontbrak. Inderdaad, de jeune et beau general is zulk een onverbeterlijke Don Juan, als men zich maar denken kan, ierwijl zijn vrouw van alle zijden wordt afgeschilderd als een brave voor- treffelijke en nauwgezette moeder, echtgenoote en huis vrouw. Gedep. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland, in het hoofdkiesdistrict Tholen, wegens de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. Bolier, zal plaats hebben op Diusdag 8 Jauuari en herstemming - zoo noodig - op Dinsdag 22 Januari. De dames, die te Middelburg den steun van de ingezetenen hebben gevraagd, om daar op te richten een Tehuis voor meisjes uit den dienst- baren stand, zijn door de ruime toegezegde gelde- lijke bijdragen in staat gesteld aan dat plan uitvoering te geven. In de Bogardstraat is door haar een woonhuis gehuurd, waar het Tehuis in het begin van de volgende maand zal worden opengesteld. In het begin van dit jaar is te Amsterdam een Ned. Roomsch Kath. Yolksbond opgericht, wdie zich ten doel stelt, den zoogenaamden vierden stand tegen de socialistische dwalingen onzer dagen te beveiligeu." Zij telt thans reeds ongeveer 600 leden, vooral onder de werklieden en kleinere burgerij, en zal eerstdaags ook tot ruimeren kring van geloofsgenooten zich wenden om toetreding en ondersteuning. Zooals uit de statuten blijkt, is de bond van streng katholieken aard en zal hij o. a. aan de uitspraak der hooge kerkelijke overheid »zich steeds onvoorwaardelijk en onmiddellijk onderwerpen." Het stoomschip //Zaandam", kapt. Ponsen, vertrok eergisteren te 12 uur met voile lading en 4 passagiers eerste en 415 passagiers derde klasse, meerendeels Nederlandsche emigranten, naar de Argentijnsche Republiek. Ook prachtig Noord-Hol- lansch vee voert het schip mede tot veredeling van den Zuid-Amerikaansche veestapel. Honderden fa- milieleden deden den landverhuizers uitgeleide, wat aandoenlijke tafreelen opleverde. Het schip doet kaap St. Vincent aan om steenkolen in te nemen en kan 2 Januari zijn bestemmingBuenos-Ayres, bereiken. Waar zal Dr. Mezger zich nu vestigen Ook aan den Tijd is van geloofwaardige zijde verzekerddat de geneeskundige inheriting te Wiesbaden, waaraan Dr. Mezger zich had verbonden, niet tot stand zal komen wegens te geringe deel- neming. Op de leening, in handen van de firms Jas, Van Berensteyn Co., was door verschillende particulieren voor 500,000 Mark ingeschreven, doch de inschrijvers werden reeds van hun verbintenis ontslagen, en ook bovenbedoelde firma heeft zich, na overleg met haar lastgevers, van de zaak terug- getrokken. Volgens soramigen zou Dr. Mezger besloten hebben te Amsterdam te blijvenvolgens anderen moet hij voornemens zijn zich in Den Haag te vestigen. Het laatste is het waarschijn- lijkste, te meer omdat Dr. Mezger, naar aanleiding van de bekende gaspijp-quaestie, reeds eenmaal gedreigd heeft, zijn woonplaats naar de residentie te zullen overbrengen. Thans nu het contracteeren over den bouw der beetwortelen weder aanvangt, hebben eenige landbouwers in de IJpolders zich voorgenomen, alleen dan met de suikerfabrieken coutracten aan te gaan, indien niet de fabriek, maar de landbouwer het zaad levert. Dan toch kan men beetwortelen van een flink en groot soort verkrijgen, terwijl het door de fabrieken geleverde zaad meestal een klein, doch goed suikerhoudend prodruct gaf. De landbouwer wordt echter per gewicht uitbetaald, zoodat zwaardere beetwortelen hem veel voor- deeliger zijn. Men schrijft uit Enkhuizen van 5 Dec. Een treurig ongeval had heden plaats op het stoombootveer EnkhuizenStavoren. De eerste boot uit Stavoren de ,/Frieslaud" werd door die uit Enkhuizen de //Holland" omstreeks half tien uur aangevaren. De mist, die als eenige oorzaak van de ramp te noemen is, was zoo dik, dat men geen tien pas van zich af kon zien. Alle voorschriften omtrent het geven van signalen zijn behoorlijk opgevolgd. 18) HOOFDSTUK II. Het was reeds avond. Nauwelijks had de jonge dokter een kwartier voortgewandeld, toen een jong meisje op hem toekwam. Het was Gabrielle de Fairidres. ,/Ik was bang, dat gij mijn boodschap qiet tijdig genoeg ontvangen hadt." „Morgen Hij zweeghij waagde het met verder te spreken. ffJa, morgen, zeide ze, zou het misschien te laat zijn voor datgene, wat ik a te zeggen heh. Haar aangezicht was bleek, haar oog staarde onrustig rond, haar geheel lichaam beefde. ,/Wat is er?" vroeg hij op deelnemenden toon, en zijn best doende om zijn schrik te verbergen. Ook was hij bezorgd, dat haar dit bewijs van ver- trouwen, dat ze hem schonk, eens zou berouwen." „Ziet ge dan niet, dat er een groote reden moest zijn, dat ik u schreef, en dit onderhoud verlangde z,Dreigt er gevaar?" vroeg hij op bezorgden toon. z/Mij niet." ffDan spreek zonder vrees; ge kunt me mets meer zeggen wat mij ongerust maakt. Ze zuchtte diep, stak haren arm onder den zyuen, en ging met hem eene donkere laan in. Een o'ubekende kwam toevallig voorbij en zij schoof snel haar sluier voor Tgelaat. ,/Het betreft u," zeide ze met bevende stem. z/Mij?" riep Landregarde en beproefde te glim- lachen. Hij wilde haar niet meer ongerust maken, ofschoon hij werkelijk niet minder verward was dan zij. //Wie zou zich in deze stad om mij be- kommeren Vrienden bezit ik hier niet, maar doodelijke "vijanden kan ik ook niet hebben, daar ik niemand, voor zoover ik weet, leed of onrecht gedaan heb." f Gij vergist u. Men kent u beter dan ge meent, en spreekt over u. Luister. Het schijnt, dat de dood mijns vaders veel opzien baart in deze stad. Men wil weten, dat zijn dood niet natuurlijk was. Men beschuldigt de doktoren van onkunde, men vertelt duizenden dingen. Nog meer; men beweert, dat mijn vadero, 't is verschrikkelijk ver- giftigd is geworden." ,/Ik heb ook iets van deze geruchten gehoord, heruam Landregarde opgewonden, maar ik wist niet, dat men ze voor zeker vertelde. Ik'dacht echter, dat men zoo kieseh zou zijn te zorgen, dat ze u niet ter oore kwamen om u weer leed te berokkenen." z/Ook heb ik, zooals ge u herinnert, in de overmaat mijner smart, toen ik mijn vader aan die vreeselijke kwaal zag sterven, eens schrikkelijke vermoedens gehad. Maar Dr. Hugonet en gij susten ze en nu ontwaken ze plotseling van alle kanten bij 't publiek." De jonge dokter wierp een donkeren blik voor zich uit en zeide, meer op zijne eigene gedachten, dan op de woorden van Gabrielle antwoordende „7jOO is er toch, wanneer de menschen zwijgen, boven iemand die de misdaad wreekt." Wat meent ge? Mijn God, hecht gij ook ge. loof aan die lastertaal?" Weemoedig zag hij het arme meisje aan. Hij gaf toe aan de gedachten, die zoovele dagen en nachten loodzwaar op hem drukten en zei op ont- roerden, vertrouwelijken toon: #En gij, Gabrielle, ziet gij deze geruchten ook voor ongegronde laster taal aan?" Zij boog het hoofd en liet hare hand in die van den jongen man rusten, welke haar met smart en teederheid drukte. „Het is vreeselijk, fluisterde zij. Ik dacht, dat ge geen achtertocht meer hadt." ^Luister, zeide Landregarde, het is beter, dat ik u de waarheid zeg, dan dat ik u behandel als een kind, waaraan men alles verbergt." Ja, gij hebt gelijkspreek maar." //Ik heb gehandeld zooals gij, ik heb beproefd de misdaad te loochenenmaar al mijn streven vermeerderde slechts mijn vermoeden." ,/0 mijn GodEn ge hebt toch gezwegen Ja, om uwentwil Gabrielle, en voor't aandenken uws vaders, dien ik geacht heb. Zeker, ik zou gesproken hebben, wanneer ik niet bevreesd was den naam, dien ge draagt, tot schande te maken. Natuurlijkerwijze moest hij gewikkeld worden in de vreeselijke gevolgen, die na zulk eene onthul- ling niet konden uitblijven. Ik zweer u, dat ik anders den moordenaar zou aangewezen hebben." //Den moordenaar? //Hemel, wie is het?" ^Ach, weet ik dat?" z/Spreek vrij." #En hebt ge zelf geen vermoeden Kent ge geen twee personen, die men zou kunnen aan- klagen ffMijne schoonmoeder Meent ge mijne schoonmoeder O zwijg, zwijg toch Stom wandelden ze verder langs den eenzamen en donkeren weg en durfden niet meer te spreken, want 't scheen hun toe, alsof de heele stad hunne woorden zou hooren. Het waren zalige en tevens bittere oogenblikken vol smart en liefde. Soms verhaastte Gabrielle hare schreden, alsof ze achtervolgd werd en Lan dregarde voelde, hoe ze van aandoening beefde. z/De geruchten zijn toch niet van dien aard om mij ongerust te maken," zeide hij eindelijk, het zwijgen afbrekend. Haar hart kromp ineen, ze kon geen woord uitbrengen. Spreek toch, smeekte hij, gij, die in mijn hart leest, die mij aan uws vaders sterfbed gezien hebt, weet, of ik iets te vreezeu heb." TER IEIZERSCHE I01RAVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1