Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Voor de aangespoelde schipbreukelingen waren geen droge kleederen voorhanden. Nadat ze zich bij de lichtwachters wat gedroogd hadden, werden ze in open wagens, in storm en regen, drie kwartier ver naar het dorp getransporteerd. Onder hen was er een met een gapende wond boven het oog, een ander in bewusteloozen toestand en met gebroken arm aangedreven en een derde zoo bewusteloos, dat men meer dan drie kwartier werk had, eer hij teekenen van leven gaf. Ook was de achtste der aangespoelden niet dood, maar moet van koude gestorven zijn, omdat men hem te lang op het strand heeft laten liggen. Een der geneesheeren, die tegenwoordig waren, moet verklaard hebben, dat men dien persoon bij tijdige behandeling ook in het leven had kunnen houden. Roof— en hebzucht hadden vrij spel. Ergerlijk is het, dat zelfs de aangespoelde kisten der berooide, half naakte schppelingen niet ontzien, maar ook daarvan een paar leeggestolen werden. TER NEUZEN, 4 December 1888. Door den raad dezer gemeente zal Vrijdag aanstaande eene openbare vergadering worden gehouden, waarin de volgende punten zullen behan- deld wordenSupplet. kohier hoofdelijken omslag idem belastiug honden benoeming leden burgerlijk armbestuur vorming nieuwjaars-commissie wijzi- ging enz. gemeentebegrooting 1888beschikken op post onvoorziene uitgavenaanvraag burgerlijk armbestuur om verhooging van subsidie 1888 keibestraling in Vlooswijkstraat (weg Hoek)los- plaatsen spoorwegstationingekomen stukken enz. Reeds eenigen tijd vermoedde een kruidenier bier ter stede, dat er uit zijn magazijn suiker gestolen werd. Hij deelde zulks mede aan den politie-beambte den heer C. Klaassen. Deze ver- school zich gisteren morgen achter eenige kisten. Na ongeveer anderhalf uur geduldig gewacht te hebben, kwam een persoon het magazijn binnen, die dadelijk een aanvang nam met een vaatje suiker te inspecteeren en lichter te maken. Toen hij hiermede klaar had, stond plotseling de heer C. Klaassen voor hem, die natuurlijk heel belang- stellend naar naam etc. vroeg. De besmettelijke keelziekte is in onze ge meente zoo goed als geweken. De laatste gevallen waren ook zeer goedaardig. Daarentegen komen nu eenige gevallen van mazelen voor. School 11 werd gisteren weer geopend. Bij het op de haven komen, geraakte Zaterdag namiddag de Duitsche schooner Neptun, kapitein Baumann, van Stettin met hout voor (rent bestemd op de punt van den Westhavendijk aan den grond en bleef daar zitten tot den volgenden nacht, als wanneer dezelve met hoog water vlot en Zondag opgesleept werd naar Gent, met een weinig lekkage zoo men dacht. De op 24 November alhieT, met verlies van ankers en kettingenbinnengesleepte Engelsche bark Rimac, kap. Baulder, is naar Gent vertrokken, ten eiude de lading salpeter aldaar te lossen. De Engelsche stoomschepen Hoopoe, van Liverpool naar Ter Neuzen, en Sir Galahad, zijn den 29 November, 's morgeus 7 ure, bij Long Ships (Engeland,) met elkander in aanvaring geweest, waarbij de Hoopoe op de stuurboordsboeg zulke belangrijke schade leed, dat het 20 minuten na de aanvaring zonk, en daarbij een passagier en een man der equipage verdronken; terwijl de overige bemanning aan boord van de Sir Galahad werd opgenomeu en te Penarth geland, welk stoomschip mede zwaar beschadigd te Swansea is binnengeloopen. De Noorsche brik Eides, kap. Buske, van Hernosand met hout naar Ter Neuzen bestemd, is vol water, drijvende op de lading, te Maudal, in Noorwegen, binnengeloopen. De gezagvoerder van het stoomschip Oxford, van Reval te Hull aangekomen, rapporteert in de Noordzee, van Kaap Naze tot Hull, een buitenge- woon groote hoeveelheid wrakstukken en hout te hebben zien drijven. De Oxford was in Christiansand binnen geweest en vond daar de haven vol schepen, die daar zwaar beschadigd en lek de toevlucht genomen hadden. Den 20 November zag hij eene brik zinken en passeerde in de nabijheid daarvan een verlaten brik. Den 26 November passeerde „0, konden wij vluchten, had Landregarde op zekeren keer uitgeroepen. Waarom is zij niet arm even als ikIk zou voor haar werken, en wij konden voor elkander leven. Niemand zou ons betichten, niemand ons geluk benijden." Maar dat alles was dwaasheid, 't was maar een droom. Ze hadden niet eens gelegenheid elkander te zien en ongehinderd te spreken. Zoo kon de jonge man niet langer in Caen blijven. „Ik ga vertrekken," zeide hij op zekeren dag tot zich zelven, pakte zijn koffer en betaalde zijne rekening. Zoo pas had hij aan de geraeenschappe- lijke tafel gegeten zooals den eersten dag. De gasten verwijderden zich allengsLandregarde echter bleef treurig en nadenkend zitten. Waarom was naar Caen gekomen? Hoe grillig is toch het toeval. Hij had Parijs verlaten om 't woelige leven, de groote wereld te ontvluchten en een eenvoudig, verborgen leven hier te leiden en nu was hij in zulk een vreeselijk drama gewikkeld. in zijn hart woedde een hartstochr, dien hij niet kon bedwingen, en die hem alleen smart en te- leurstelling kon brengen. Den volgenden morgen zou hij vertrekken, zonder haar vaarwel te zeggen, zonder haar van zijn ver- trek te verwittigen. hij hij een ten onderste boven drijvend schip en dreef er veel mijnhout in de nabijheid, een en ander zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Een ander gezagvoerder van een in Christiansand binnen- gekomen stoomschip passeerde niet minder dan 7 verlaten schepen op een betrekkelijk korte vaart in de Noordzee. Philippine. Nu de haven hare voltooiing nadert, is het niet van belang ontbloot, nog eens te wijzen op de ondoelmatige werking met den spniboezem. Deze beslaat eene oppervlakte van ruim een hectare en is sedert den tijd van zijn bestaan bijna een meter hoogte met zand gevuld, zoodat er bij elken vloed ongeveer 10000 M\ water minder kan binnen- vloeien dan vroeger. Daarbij heeft het schorre voor den spuidam in dien tijd eene hoogte bereikt, hooger dan de spuidam zelf. Daardoor is de kracht van het water, zoowel van de binnen- als buitenzijde des spuidams zoo geringdat eene doorbraak niet meer denkbaar is. Toch gaat men met het spuien nog uiterst voorzichtig te werk. In plaats van bij hoogwater den spuiboezem te sluiten en bij laagwater te openen, wordt hij bij half eb, soms in 't geheel niet gesloten, zoodat het doel der werking ten halve gemist wordt. De nadeelige gevolgen daarvan laten zich dan ook niet wachten, want tusschen de dijkpalen 1 en 2 heeft zich reeds eene bank gevormd, die aan de scheep vaart moeilijkheden oplevert. Te wenschen ware het derhalve, dat hierin eene gunstige verandering kwame IJzendijke, 3 Dec. Door het vertrek van mej. Van Lare-Tengeler naar Middelburg lijdt onze gemeente een wezenlijk verlies. Staande aan het hoofd van eene, door haar opgerichte frobelschool, die zich in een talrijk bezoek mocht verheugen, want 40 a, 50 leerlingen telde de inrichting, is het nu te vreezen, dat, bij gemis van een opvolgster, het gebouw tot andere doeleinden gebezigd zal worden. De Jeugdige kleinen voelden zich buiten- gemeen gehecht aan de onderwijzeres, wier omgang met hen voorbeeldig mocht heeten. Riervliet. De heer A. Timmerman heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier bedanktook deed hij dit voor Lutten, Katten- dijke en Waverveen. 's Gravenhage, 4 Dec. Tweede Kamer. De Kamer nam heden het besluit het wetsontwerp op den boterhandel Donderdag over acht dagen in de afdeelingen te onderzoeken. Verder werd uitvoerig beraadslaagd over de ont- werpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland (Kanaalrechten). Drie daarvan werden aangenomen maar met 46 tegen 42 stemmen werd verworpen het ontwerp tot heffing op het kanaal Nieuwe ZijlenHarlingen. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,65 tot fr. 0,95; stieren, koeien en runderen fr. 0,47 tot fr. 0,71; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,77 tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,82 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,27 tot fr. 4,09Mechelen fr. Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 3,75; Thielt fr. 4,75; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,26 en te Brugge fr. 4,26. "rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg'. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken H. d. R., oud 17 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishaudeling van een dier veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. E. J. U., oud 41 j., smid te Overslag, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 7 dagen gevang. A. V., oud 37 j., werkman te Axel, is wegens beleediging veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Toen hij zoo in droevige gedachten verdiept was, ging de deur open en er tikte iemand hem zachtjes op den schouder. Heer dokter!" Hij hief 't hoofd op. Het was zijn hospita, die reeds tweemaal zijnen naam geroepen en geen antwoord gekregen had. yHier is een brief voor u." Hij ontvouwde het papier, las en verbleekte. Toch wilde hij onverschillig schijnen, frommelde het papier in een en nam zijn hoed. ,/Men heeft mijne hulp noodig in de stad, zeide hij zijne hospita, aan wie niets ontging. Ik zal binnen korten tijd weer terug zijn. Wanneer de wagen voorbij komt, geeft dan mijn koffer mede.'' /,®ij vertrekt dus werkelijk ,/Jawel." #Gij bebt ongelijk, wezenlijk ongelijk? De zieken zijn talrijk hier ,Ik heb mijn reden." Hij verwijderde zich, //Wie mag hem op dit uur laten roepen vraagde zich de waardin. Gewis geen zieke, want wie zou hem zijn leven toevertrouwenNu, dat is zijne zaak? ,/Waar mag hij naar toe gaan?" Zij speelde eene gewichtige rol bij hare vriendinnen, omdat bij haar de veelbesproken dokter woonde, die echter niet wist, dat zijne hospita eene onver- moeide spion was. (Wordt vervolgd.) KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 30 November 1888. Veroordeeld J. K., werkman, tijdelijk verblijf- houdende te Ter Neuzen, ter zake van het loopen langs een spoorwegtot eene boete van 1 subsidiair 1 dag hechtenis. A. v. F., bierhuishouder te Zaamslag (Reuzen- hoek), ter zake van het zonder vergunning ver- koopen van sterken drank in het klein tot eene boete van f 30, subs. 16 dagen hecht. J. M. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoertot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. B. J. en R. J., werklieden te Westdorpe, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. F. d. K., koopman, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. Ch. M. V., te Sas van Gent, ter zake van stroopen, begaan door een kind, voordat het den leeftijd van 16 jaren heeft bereikt, doch gehandeld hebbende met oordeel des onderscheidstot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht., met bevel tot teruggave der in beslag genomen knollen aan den rechthebbende. V. d. K., zonder beroep, huisvrouw van B. V. te Stekene (Belgie), ter zake van strooperij tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. v. G. Fzn., te Stekene (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. G. M., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het voorhanden hebben op eene plaats, gebruikt tot het verkoopen en afleveren van waren, van een gewicht, voorzien van het afkeuringsmerk tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurd- verklaring van het in beslag genomen gewicht en bevel tot vernieling ervan. A. H., koopman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van inhoudsmaat en gewicht en bevel tot vernieling ervan. P. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het zonder schriftelijke vergunniug van burgemeester en wethouders der gemeente Ter Neuzen, gebruik maken van den grond dier gemeente tot het opstapelen van mesttot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. L. V., poelier te Stekene (Belgie), ter zake van zijn aangespannen hond niet voorzien van een muil- korf op den openbaren weg in de provincie Zeeland tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. M. Jz., L. d. G. Dz. en J. S. Sd., alien te Hoek, ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom, gepleegd door drie vereenigde personen, beneden den leeftijd van 16 jaren, doch gehandeld hebbende met oordeel des onderscheids; ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. v. d. W. Az. en J. M. Jz., beiden te Hoek, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. E. d. W., visscher te Philippine, ter zake van het des nachts visschen zonder voorzien te zijn van een daartoe betrekkelijke akte tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht., met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen kruisnet en bevel hetzelve uit te leveren of de waarde te betalen ad f 1,25, subs. 2 dagen hecht. A. v. L., schipper te Bouchaute (Belgie), ter zake van het bij nacht bevisschen van eensanders vischwater, zonder voorzien te zijn van een daartoe betrekkelijke akte, noch schriftelijk bewijs van den rechthebbendetot 2 boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen kruisnet en bevel hetzelve uit te leveren of de waarde te betalen ad 1, subs. 1 dag hecht. L. B., apotheker, Ch. R., H. d. G. en M. D., studenten, alien te Gent (Beigie), ter zake van het visschen zonder voorzien te zijn van de daartoe be trekkelijke akte ieder tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van de niet in beslag genomen zetlijneu en bevel dezelve uit te leveren of de waarde te betalen ad f 0,20, su&s. 1 dag hecht. A. d. P., geneesheer, verblijvende te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap binnen het jaar na onherroepelijke veroordeelingtot 3 dagen hecht. T. V., koopman in lompen te St. Jansteen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. R., schipper te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. S., landbouwersknecht te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. d. E., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. D., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. C., zeeman te Antwerpen, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Men schrijft ons uit 't Kanton Oostburg: In den vroegen morgen van den 4den dezer heeft alhier een vreeselijke moord plaats gehad en dat wel onder omstandigheden, die het rueest ongevoelige hart pijnlijk aandoen. Er is reden het ongelukkige slachtoffer van den snooden aanslag diep te beklagen, maar er is ook reden te over om te ijzen bij de koelbloedigheid, die de onverlaten hebben aan den dag gelegd bij het volvoeren hunner schaudelijke daad. Eenige bijzonderheden daaromtrent vinden hier hare plaats. De verslagene, die van zeer geriuge afkomst was, woonde geheel afgezonderd en leidde een bespiegelend en waar kluizenaarsleven. Omgang met anderen had hij weinig. Iemand, die zich zijn vriend noemde, zorgde voor de reiniging zijner woning en bracht het eten, dat de ongelukkige nuttigde. Ooggetuigen verklaren, dat zij den middag voor het vreeselijk feit gepleegd werd, dien vriend rond de woning van den verslagene hebben zien rond- loopen in gezelschap van twee personen, waar- schijnlijk de boosdoeners, die hun slachtoffer be- spiedden, terwijl hij rustig sluimerde. Men vermoedt dat toen het snoode plan gesmeed werd de ongelukkige van het leven te berooven en dat de man, die zoo geheel ingewijd was in het intieme leven van den vermoorde, daarin de hand heeft gehad. Des morgens heel vroeg, volgens de verklaring van enkele buren kan het omstreeks vier uur zijn geweest, moeten de kwaadwilligen de woning van den bedreigde zijn biunengedrongen en hem uitgenoodigd hebben met hen mede te gaan. Op zijne hardnekkige weigering sleurden zij hun slachtoffer, die zich hevig verzette, naar een open plek, beschut door twee hoogopgaande heggen, waar zij hun schelmstuk volvoerden. Volgens de getuigenis van een deskundige moet de doodelijke stoot zijn toegebracht met een zeer scherp gepunt werktuig ter hoogte van het strotten- hoofd, welke wond onmiddellijk den dood ten gevolge had. De wreedaards schijnen ook nog pogingen te hebben aangewend het lijk te verbranden, althans men heeft vlammen en rook ontdekt, niet wetende welk bloedig drama daar werd afgespeeld. Toch komt het voor of de woestelingen dit plan hebben opgegeven, want uit voetstappen, diezichtbaar waren en het spoor aanduidden, bleek dat zij den weerlooze verder hadden voortgesleept. Men vond het lijk in een allerakeligsten toestand. De pen weigert bijna haren dienst alles in bij zonderheden te vermelden, alleen zij opgemerkt, dat het hoofd van den romp was gescheiden, terwijl het geheele lichaam letterlijk opengehakt was. Maar genoegWe schuiven liever een dicht gordijn voor al die akeligheden Opmerkelijk is het voorzeker, dat reeds meer familieleden van den ongelukkige op dezelfde wijze het leven verloren. Het slachtoffer had den aanvalligen leeftijd bereikt van veertien maanden en was niemand anders dan 't varken van mijn buurman, dat zulk een einde vond. Men deelt ons de volgende bijdrage tot de viering van ons Onafhaukelijkheidsfeest mede De handeling heeft plaats op een plattelands- gemeente nabij een groote stad. Het dorp was in feestdos, de optocht uitnemend geslaagd, de ringrijderij in vollen gang. De feest- commissie bezet de eereplaatsen op de gereserveerde tribune, toen de secretaris eerst angstig op zijn kijkt, en de andere commissieleden iets toefluistert. Even daarna verlaten de meeste commissieleden hun plaatsen, en volgen den secretaris, die reeds het terrein heeft verlaten, en op weg is naar den dorpsherberg, waar een extra-uitdeeling van erwten- soep zal plaats hebben, aan de behoeftigen der verschillende gezindten, die reeds in grooten getale met kannen, schotels, emmers enz., zijn opgekomen. //Is hij er nu nog niet?" roept de secretaris den dorpsherbergier reeds in de verte toe, terwijl de commissieleden pruttelen. z/Gunst, neenmeheer! als alles goed gaat kan hij yDaar komt hij daar komt hij 1" roept de wachtende menigte en de herbergier haast zich, met eenige comissieleden een man van het paard te helpen, "die invliegenden draf uit de stad kwam rennen, op een oranjekleurig schabrak. Wie die man was? Een extra koerier want men had in de feestvreugde de erwten vergeten voor de erwtensoep. Een figurant van den optocht was dus met deze haast-boodschap naar de stad belast, en kwam beladen met een half mud spliterwten, aangerend. IJlings was de geheele commissie in de keuken en verdeelde de erwten in de groote soepketels, die reeds met groenten, uien enz. op het kolossale fornuis staan. Maar ze worden nooit gaar," merkt een com- missielid op. yGooi er dan een flink stuk soda in," vervolgde een ander. Zoo gezegd, zoo gedaan. Te ongeveer half twee is Zaterdag voor Scheveningen een groot schip gezien, dat op de kust aanhield met de Hollandsche en een noodvlag in top. De vlaggen-signalen, van het schip gegeven, waren ouduidelijk en niet te begrijpen. De redding- boot koos dadelijk zee en bereikte, zooals men zien kon, het schip. Bekwame schippers waren meegegaan om zoo noodig voor loods te dienen. Van den vuurtoren werd geseind naar den Waterweg, om een stoomboot tot assistentie en deze vertrok terstond. Het schip lag op een plaats, waar ongeveer 7 of 8 vademen water staat en was met bet bloote oog goed zichtbaar. De reddiugsboot van Scheveningenuit zee teruggekeerd, bracht de tijding, dat het schip de der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2