Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m No. 2457. Zaterdag 1 December 1888. 28® Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,— Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. DIt bind verwchljnt Diuadag- cn Vrljdngavond bij den nltgever P. J. YAW l> E S A M P E te Ter Menzen. JPolitieli Overzicht I)e militaire toestanden in Italie laten veel te wenschen over volgens zekeren militairen schrijver, zoodat Italie geen oorlog voeren kan. Wij wen schen dat geen enkele mogeudheid oorlog voeren kan Infanterie en cavalerie en genie, alles is even gebrekkig volgens dien schrijver, terwijl er nog bij gevoegd wordt, dat de voornaamste zee- steden weerloos zijn, de scbepen niet gereed ot slechts op het papier aanwezig, de kanonnen zonder affuiten, de artillerie zonder paarden en de spoor- wegen slechts van enkel spoor voorzien. Wij hebben voor de mobilisatie 12 dagen noodig voor 't geen Erankrijk in 12 uren klaar heeftwij weten noch hoe ons materieel werkt, noch hoe de concentratie onzer troepen uitvaltonze greDS is van San Remo tot Ventimiglia weerloos, langs de Alpen staat geen enkel kanonde Eranschen daarentegen hebben alles zoo goed mogelijk in orde ggbracht, zij kunnen de Alpen omtrekken, zoover zij willen en zullen onzerzijds slechts zwakken tegenstaud ontmoeten dat geeft men voor om aan te toonen hoe noodig het is een hoog cijfer te stelleu op het oorlogs- budget. De oude ijzervreter vergaat bijna van zenuwpijn, terwijl de jicht hem nooit met rust laat. loch werkt hij door en heeft dezer dagen den Heiligen Vader weer een pluimpje op den mijter gezet, door de verzekering te geven, dat Duitschland den door kardinaal Lavagerie gepredikten kruistocht tegen de slavernij krachtig zal ondersteunen. 't Meeste geschrijf in de Duitsche bladen is over 's Keizers troonrede, zoo vredelievend die is, terwijl alles wat tot het gebied van oorlog behoort wordt vergroot en versterkt en vermeerderd. In de po litick schiet men met spek en verkoopl men kool. De Duitsch-vrijzinnigen zullen in den Rijksdag komen met eene resolutie, waarin de regeering wordt uitgenoodigd om met een ontwerp te komen over bescherming der arbeiders, nu het hunne ver worpen is. Dat is uitnemend te noemen. Te Parijs is eene groote Boulaugistische soiree gehouden. De politie had strenge maatregelen genomen, veertig arrestatien hebben plaats gehad. Boulanger voerde weer een groot woord en brengt veel verwarring en onrust teweeg. Het zou wellicht beter zijn, dat men zoo'n raddraaier opsloot en ouschadelijk maakte, dan de onwetende slachtoffers zijner booze praktijken. Men zal 1 zeker ook doen, zoodra de gelegenheid zich aanbiedt. Numa Gilly heeft al processen te wachten; drie heeren van de begrootingscommissie hebben eene vervolging tegen hem ingesteldwaarvoor aan de Kamer vergunning zal worden gevraagd. Andrieux wil niet pleiten, maar daagt Gilly uit om bewijs te leveren. Wat al praatjes er in omloop zijn, daar is het eind van weg. Ook de beruchte schoonzoon, de koopman in orden en linten, komt weer ter FETJIEEETON. 16) Ja, lieve dame, zeide Hugonet, wiens tong weer los begon te worden, dat is niet uwe zaak, maar de onze. De vriend zal zijne tranen weerhouden en de arts zijn plicht tot het einde toe vervullen." Bevende nam hij eene pen, schreef, onderteekende en reikte het papier aan Landregarde. Deze aar- zelde. De korte scene tusschen de twee artsen scheen de weduwe eene eeuwigheid toe. Hugonet keek angstig en vragende naar Landregarde, die bleek en onbeweeglijk stond en den valschen ge- leerde vast en toornig in de oogen zag. Mevrouw De Fairieres scheen zich te willen verwijderen, keerde echter aan de deur weer terug en vroeg aan Landregarde: „Waarop wacht gij, mijnheer?" Gabrielle, die alles scheen te raden, hield haar treurig gelaat op en met eenen smartelijken blik scheen zij den jongen man te willen zeggen»Ik versta u; doch wat wilt, wat kunt ge nu doen? Als het dan zoo is en ik kan het maar even hetwijfelen dan kunt ge het toch niet meer ver- anderen. Uwe ontdekking kan slechts opzien baren en op ons huis eene eeuwigdurende schande af- werpen. Geef toe en onderteeken; God zal de schuldigen straffeu." Toen nam Landregarde de pen uit de bevende handen van Hugonet en on- sprake. Zelfs weet men op zoogenaamde goede gronden, mede te deelen, dat tegen 2 December een »coup d'etat" zal plaats hebben, dat een aantal personen, waaronder de lawaai-maker, zullen worden gearresteerd, en dat in de gevangenissen te Melun en Clairvaux cellen in gereedheid worden gebracht tegen den genoemden datum. Maar in gansch Parijs is er niemand meer, die geloof aan het gerucht slaat. Meer beschouwt men een en auder als reclame van de Boulangisten. Al de toestanden te zamen genomen, moet men wel tot de conclusie komen, dat het hoog tijd wordt den sterken arm eens te doen voelen, om aan allerlei geruchten een einde te maken en de woelgeesten wat op te bergen. 't Zou heilzaam wezen voor Frankrijk en het Fransche volk Ilet laatste nieuws van eenig aanbelang vatten wij in deze woorden samen De Oostenrijkscbe Minister van Oorlog heeft de verklaring afgelegd, dat eene belangrijke ver- meerdering van het leger noodzakelijk is geworden, vooral de land weer dient herzien te worden. Zijn college in Italie houdt zich in den minister- raad bezig met de bespreking, waar de 120 millioen van daan moet komen, die hij meer noodig heeft voor militaire uitgaven. Boulanger ging vertellen met veel bombarie, dat hij een man des vredes was, maar dat hij den vrede wil bewaren door Frankrijk's leger sterk te makenFerry was een man, die soldaten, schepen en geld in Tonkin ging verkwisten aan den Czaar liet de suaak een telegram zenden, waarin hem geluk gewenscht werd met het ontkomen aan de spoorwegramp. Natuurlijk om de Franschen voor zich in te nernen, nl. de revanchemannen, die van Rusland heil wachten tot koeling van hun wraak op Duitschland. Inmiddels wordt een nieuw boek aangekondigd met onwederlegbare bewijzen van de politieke valschheid van den Duitschen Rijkskanse- lier. Ook alweer speculatie In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de heer Schepel verlof gekregen tot het doen eener interpellate over het verbod van invoer van rundvee in Duitschland. De heer Van Baar gaf zijn inst.emming te ken- nen met 's ministers geziudheid tot bevordering van het Christendom in Indie. De minister beleed opnieuw zijn gevoelens hier- omtrent. Herziening van art. 122 Regeeringsregle- meut omtrent de veranderde verhouding der Indische Kerk en den Staat zou hij overwegen. Hij achtte onze bevordering van het Christendom gegrond op de heilige alliantie van 1815, waartoe Koning Willem I toetrad. De heer Van der Kaaij protesteerde tegen der- derteekende. In den loop van den dag werden toebereidselen voor de begrafenis gemaakt en om drie uur mcldde men het bezoek van den genees- heer ter lijkschouwing. De bediende voerde hem in de sterfknmer. Op zijne vraag naar mevrouw De Fairieres werd hem geantwoord, dat ze zich in hare kamer opgesloten had en veel te bedroefd was om te verscbijnen. Aan dergelijke toevallen gewoon, drong de dokter er niet verder op aan en bezichtigde het lijk, even het doek oplichtende, dat het dekte. Het ver- wrongen en zwartblauwe gelaat van den doode wekte zijne bewondering op. HDeze heer moet veel geleden hebben?" vroeg hij. ,,0 ja, mijnheer, antwoordde de meid; zijn kermen was verschrikkelijk om aan te hooren. Bij elke ademhaling zou men gezegd hebben, dat hij den geest gaf." De arts hief nogmaals het doek op en ontdekte iets, wat hem deed nadenken. Weifelend begon hij het attest in te vullen. „De namen der doktoren, die uwen heer behan- deld hebben?" vroeg hij. De meid noemde ze. ,/De recepten?" Ze legde ze hem voor met de schriftelijke ver klaring van Hugonet over het overlijden. De arts las ze, wierp nog eenen blik op het lijk, trok de schouders op en schreef door. 1 loofdschuddenc verliet hij de kamer. gelijke uitlatingen als ongepast van de regeeringstafel. De heer Schaepman vond ze ook minder ge wenscht met het oog op de positie der Katholicken in Nederland. De heer Lohman zag er meer een persoonlijke overtuiging in dan een leiddraad van het bestuur. De Minister verklaarde niemand in zijn belijdenis te hebben willen kwetsen. Het recht van bestaan der Ned. Herv. kerk heeft hij niet ontkend en lij bedoelde alleen, dat waarheden der heilige alliantie voor alle Christenen bindend zijn. Aan de Katholieken bracht hij hulde voor hun godsdienstzin. De Zwolsche Ct. schrijft Over de longziekte," waar Nederland, dank zij de circulaire van eenige Duitsche autoriteiten rlotseling weder mede bedeeld is hebben wij heden het volgende vernomen. Een stuk vee, door een Duitscher in de omstreken van Zutfen, Brummen of Warnsveld gekocht volgens de Zutf. Ct. vermoedelijk te Leesten of Almen zou, naar Laer bij Munster vervoerd, daar ziek zijn geworden en gestorven zijn aan longziekte." Tengevolge daarvan werden de maat regelen, voorgeschreven bij besmettelijke veeziekte, uitgevaardigd tegen de bovengenoende plaatsen enz. Naar men ons uit Zutfen meldt, is noch aldaar, noch te Warnsveld, noch te Brummen iets vernomen van longziekte, terwijl het bewuste stuk vee gesteld dat de ziekte werkelijk door den Duitschen veearts met juistheid is aangegeven in ieder geval gezond aan de grens is gebracht, want een gezondheidsattest was noodig toen het van hier in Duitschland werd toegelaten. Hoe dit zij, het is te verwachten dat onze regeering alles in het werk zal stellen om in dezen de waarheid wereldkundig te maken. De Staatscourant bevat het Koninklijk besluit waarbij is bepaald, dat voor de frankeering van brieven en andere stukken postzegels zullen worden ingevoerd, respectievelijk ter waarde van 7*, 22* en 100 cents. De gemelde zegels zullen, te rekenen van 15 December a. s., voor het publiek verkrijgbaar zijn. De infanterie krijgt een nieuwe uitrusting, in hoofdzaak overeenstemmende met die, welke in den afgeloopen zomer in beproeving geweest is. Bij het nieuwe ledergoed, dat veel overeenkomst heeft met het tegenwoordige Duitsche en Oosten- rijksche, is de door den soldaat te dragen last veel gelijkmatiger verdeeld, en elke druk op de borst vermeden. Te Hoorn zijn de sociaal-democraten begonnen het Leger des Heils met gewelddadige middelen te bestrijden. Zondagavond hebben zij daarmede een aanvang gemaakt. Eene joelende, tierende menigte, voorzien van het roode vaandel, drong de zaal binnen, waar het Catharina was het niet ontgaan, dat deze man, wiens zaak het was niet alleen den dood, maar ook den aard der ziekte te constateeren, zijn plicht niet naar behooren vervulde. Hij had wel getwijfeld, maar deiusde terug voor de groote verantwoording, die op hem zoude rusten, wanneer hij het eerst zijne stem tegen deze aigemeen geachte familie verhief. Hij legde zich neer bij de verklaring van Hugonet, den huisarts en een der meest beroemde mannen uit de provincie. Den volgenden dag had de lijkdienst en de begrafenis plaats. Mevr. De Fairieres vergezelde haren overleden gemaal naar zijne laatste rustplaats en gaf lucht aan hare droefheid op eene wijze, die ieder verwonderde. De afgestorvene werd door velen oprecht bewcend, Men herdacht den tijd van zijnen werkkring als advokaat en nog meer dien, toen hij rechter was. Een ieder kende zijne edele en schoone hoedanig- heden, zijne gerechtigheid en zijne belanglooze menschenliefde, die uit alle zijne handelingen sprak De lijkstoet was prachtig. De heer De Fairieres had in den laatsten tijd geene betrekking meer bekleed en zijn dood maakte geene leemte in het openbaar leven der stad. Daarom dacht men, dat hij spoedig door het volk zou ver- geten zijn. Maar niet aldus: een maand later leefde hij op ieders lippen, de geheele stad sprak van hem. Wat was er gebeurd? Wie kon er belang in eger des Heils gewoon is godsdienstoefening te houdeu, en maakte het er zoo bont dat de bijeen- romst gestaakt moest worden en enkele heilsolda- ten hunne klachten bij den burgemeester hebben gebracht. 's Avonds bewoog zich de bende, bestaande uit leden der z. g. #Zwarte Bende," der Visschers- bende" en der „Klapbeurs" langs de hoofdstraten der stad met de roode banier en onder het voort- durend uitgalmen van socialistische liederen, #Weg met de heilsoldaten, leve Nieuwenhuisenz. Zij trok naar Berkhout, een dorp ten westen van loom gelegen, waar het Leger des Heils ook wel bijeenkomsten houdt. Daar werden evenwel geen leilsoldaten gevonden en de sociaal-democraten coelden hun lust tot vernielen bij een herbergier, terwijl zij bij een ander de tapkast leegdronken. Na deze heldendaden verricht te hebben, gingeu ze weer naar Hoorn terug. Maandag begon het lieve leven weder. Troepen opgeschoten kwajongens trokken door de stad en sloegen hier en daar ruiten in, terwijl het her- haaldelijk tot vechtpartijen met de leden van het Leger des Heils kwam. Wel trad de politie irachtig op en wist zij enkele der belhamels te arresteeren, maar haar aantal was te klein, dan dat zij de benden uiteen kon jagen. De burgemeester riep ten slotte daarom de hulp in van den bataljons- commandant, die door twee compagnieen infanterie de hoofdstraten deed afzetten. Toen het volk zich evenwel toch niet verwijderde, maakten de soldaten eenige charges, waarbij echter niemand gewond werd. Een hevig onweer met hagelslag en stortregen droeg er verder toe bij, aan den oploop een einde te maken. De troepen waren geconsigneerd en de gemeenteraad is in buitengewone vergadering saaEa ger oepen. Dinsdag is kalm voorbijgegaan, zoodat van de troepen, die in de kazerne geconsigneerd waren, geen gebruik behoefde gemaakt te worden. Woensdag was Hoorn rustig als voorheen. De sociaal-democratische aanvoerders schenen evenwel niet tevreden te zijnzij willen blijkbaar trachten het vuurtje weder aan te wakkeren, want des avonds zou „burger" Van der Stad als spreker optredeu en men vreesde dat zich, na afloop der vergadering, weder benden zouden vormen, die de rust van de stad zouden trachten te verstoren. Droogmaking der Zuiderzee! Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, op de staatsbegrooting voor 1889 een som van 10,000 te brengen als eerste termijn van een over drie jaren te verdeelen subsidie van f 30,000 voor het door de Vereeniging in te stellen onderzoek. De aanvankelijke begrooting der kosten van dit onderzoek gaf een bedrag aan van /T25,000, doch verschillende omstandigheden hebben het bestuur in staat gesteld dit bedrag tot f 100,000 te verminderen, zonder stellen boosaardige geruchten over een versch ge- sloton graf uit te strooien en hoe ontstonden deze geruchten Hoe hadden ze zich zoo snel verspreid Dat was een geheim, dat niemand navorschte. Die, welke het betrof, hadden moeite genoeg om het onheil, dat van verre dreigde, verwijderd te houden, zonder zich om den verspreider er van te bekommeren. Te vergeefs trokken de verstandige, welbekende burgers de schouders op. De heer De Fairieres was aan de gevolgen eener ingewikkelde maagziekte gestorven. Dr. Hugonet en een arts uit Parijs had den hem behandeld. Er had een consult van vijf geneesheeren plaats gehad, maar alien waren de meening van Hugonet toegedaan, wiens karakter, kennis en goede naam alle verdenking ophief. De familie van den overledene stond te hoog in de algemeene achting, om maar de minste kwade vermoedens te gedoogen. Zoo dachten de aanzienlijken en voornamen der stad, maar de geruchten, die er in de stad om- liepen, wonnen steeds meer veld. Alles diende tot voedsel aan deze kwade geruchten. De jouge, vreemde, in den nacht geroepen arts, de overmatige droefheid der weduwe, de zichtbare verlegenheid van Dr. Hugonet, als men deze zaak aanraakte, eenige toevallige gezegden der dienst- boden, het koel en toornig gelaat van mevrouw, die ijverzuchtig was op hare stiefdochter, hare trotschheid, hare ijdelheid, hare overdreven uitgaven TER NEIMSCHE (111 A NT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1