Landbouwberichten. Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. Zoodra dit aan de Regeering gebleken was, heeft zij in eene uitvoerige nota het ijdele dier vrees betoogd en is zij tevens met vernieuwden aaudrang op de kwestie van den onbelemmerden invoer van ons vee bij de Britsclie Regeering teruggekomen. Eene beslissing is tlians spoedig te wacbten. In bet eind van het volgende jaar zal weder de tienjaarlijksche volkstelling worden gehouden. Zooals men weet, is o. a. in de Vereeniging voor de Statistiek er op aangedrongen, dat bij die ge- legenheid tevens gegevens zullen worden verzameld voor een beroepsstatistiek. De Minister van Binuenlandsche Zaken heeft nu medegedeeld, dat het voldoen aan dien wensch een punt van overweging bij hem uitmaakt. De wenschelijkheid en de mogelijkheid eener verzameling van zulke gegevens zal worden nagegaan. De Minister merkt echter op, dat hoe meer gegevens men verzamelen wil, des te langer de resultaten der telling moeten uitblijven en hoe grooter de kosten zullen' worden. Men mag daar tegenover stellen, dat de uit- komsten niet alle te gelijkertijd behoeven te worden openbaar gemaakt, en dat een vertrouwbare be roepsstatistiek, met het oog op de sociale wetgeving, wel de kosten waard zal zijn. Door de Landbouwvereenigiugen te Halsteren en Steenbergen is het volgende besluit genomen Dat geen landbouwers der vereeniging meer beetwortelen op gewicht zullen zaaien, dan alleen ingeval de fabriekant garandeert 12000 K.G. per gemet (39,9 A.) in de kleigronden en 9000 K.G. in de zandgrondenterwijl ingeval de opbrengst meer mocht bedragen, dit ten bate van den land- bouwer zal komen, of het land zooals het vroeger geschiedde, te verhuren. Aan de andere landbouwvereenigingen is van dit besluit kennis gegeven. Yele gezagvoerders van binnengekomen zee- schepen rapporteeren, in de Noordzee zeer veel wrakhout, balken en deelen te hebben zien drijven. Bij Petten verging eene Katwijksehe schuitvan de 10 opvarenden werden er slechts 3 gered. In de Zuiderzee is een Marker botter omgeslagen, waarbij de betnanning, bestaande uit 2 bejaarde gebroeders, omkwam. Het Nederlandsche kofschip Yertrouwen is bij Skagen ge'neel aan stukken ge stagen en de geheele equipage daarbij verdronken. Ontelbaar zijn verder de zeerampen op de ver- schillende kusten hier en elders voorgekomen. TElt NEUZEN, 27 November 1888. De meester in voordracht en dictie, de aangename causeur Willem van Zuijlen, schonk Yrijdagavond gedurende een paar uren eene genotvolle ontspanniug aan de opgekomenen in de vereeniging ,,ln liefde bloeiende" alhier. De voordrachten Een lastig geval, Een moeielijke rol, Eene eerste liefde, De hoed, Een vrijbiljet en Rammelslag stonden op het programma. Tot hiertoe was de uitvoering met een half uur pauzeering voorlgezet, wat bij de te groote warmte in de zaal voor den spreker moeielijk genoeg zal zijn geweest. Toch niet, het scheen zelfs dat de artist in komische kracht en opgewektheid won, naarmate hij verder kwam. Een analect te geven achten wij ongepast en onmogelijk. Moge het hem al niet gelukt zijn sommige ijskoude Manfred-naturen te ontdooien, met de lauwe warmte zijner grollen en glossen, hij kan er zeker van zijn de overgroote meerderheid zijner toehoorders een aangenaam, genotvol en nooit te vergeten kunstgenot te hebben verschaft, waarvan de vele toejuichingen hem de ondubbelzinnigste bewijzen zullen hebben gegeven. Dat hij daarvan overtuigd was, bleek reeds toen hij na Rammelslag, nog twee juweeltjes van z'n repertoire als toegift voordroegEen vers dat uitgaat als een nachtkaars, van Laurillard, en Brug omhoog, van Prof. Stokvis. Yan Zuijlen is geen alledaagsehe figuur. Een stegen, nog schrikkelijker dan de vorige. Bij het zien van den jongeu arts scheen het als of de sluier voor zijnen geest werd weggenomenhij strekte zijne handen naar hem uit en riep: ,/Wreek mij, red mijne dochter!" Toen zonk zijn lichaam ineen, en nog een laatste zware zucht klonk door het stille vertrek. Hij was dood. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. Allen zagen elkander met ontzetting aan. Ga- brielle lag op den vloer en verborg baar gelaat in de bevende handen. Catharina suikte achter de gordijnen, en Hugonet, bleeker dan de dood, scheen waanzinnig te worden. Om weer'tot be- daren te komen beproefde hij zijne snuifdoos te openen, maar tevergeefs. Mevr. De Fairieres waagde het niet hare tranenoogen op te slaan en deed vergeefsche pogingen om den strijd te be- heerschen, die in haar hart woedde. Landregarde was de bedaardste van alien. Diep outzet wierp hij zijne blikken nu eens op Hugonet dan weer op de dame. ,/Gij gelooft het niet, mijnheer, niet waar? riep Catharina met een droevig gezicht. De ziekte deed hem ijlen, den armen man #Wat niet gelooven? vroeg Landregarde, ver- man in de kracht van z'n leven, maar die toch de sporen van ingespannen arbeid reeds verraadt, opgewekt, gevat en driftig, maar zich volkomen meester, is voor declamator-acteur als geschapen. Gewoonlijk moet het publiek om bij dergelijke voordrachten te kunnen genieten, als het ware den zomer in het hart hebben en zelf een goede dosis humor mede brengen. Bij Van Zuijlen is dit niet noodig, zijne geheele persoonlijkheid, gemakkelijk- heid en ongedwoDgenheidzijne buitengewone radheid van tong en opgewektheid, brengt het publiek oogenblikkelijk in eene stemming om zijne creatien te genieten en te waardeeren. Nadat de Voorziiter der Vereeniging een woord van dank had gesproken, antwoordde Yan Zuijlen dat het hem genoegen deed kennis te hebben gemaakt met Ter Neuzen en de vereeniging„In liefde bloeiende," een schoone zinspreuk, zeide hij, bloeien en dan bloeien in liefde was voorwaar voor den artist eene aansporing tot belangstelling en mocht hij al niet zooveel publiek zien als hij gewoonlijk voor zich zag, hij lette meer op de qualiteit dan op de quantiteit. Hij sprak bovendien den wensch uit bij een volgend bezoek getuige te mogen zijn van den voortdurenden bloei der vereeniging 7 geen vaarwel maar een tot wederziens. Met hem hopen wij, dat die laatste woorden mogen bewaarheid worden en dat het bestuur in de gelegenheid moge worden gesteld, dergelijke genotvolle avonden aan de leden te verschaffen. Bij Koninklijk besluit zijn in het bestuur van den Bontepolder, in deze gemeente, benoemd tot dijkgraaf de heer J. de Feijter, en tot gezworenen de heeren G. Dees Pz. en C. van der Hooft. In deze gemeente komen in de laatste dagen gevalleu van besmettelijke keelziekte voor, waarvan enkele met doodelijken afloop. Tengevolge hiervan is de openbare school aan de Schelpenlaan voor- loopig voor 8 dagen gesloten. Zaterdagavond werd hier door de sleepboot John B. Maas binnengesleept, de Engelsche bark Mirac, kapt Boulden, van Iquiqne naar Ostende bestemd, met eene lading salpeter, welk schip door stormweder als bijlegger te Vlissingen was binnen- geloopen doch dien avond bij het Pas van Ter Neuzen ankers en kettingen verloor en door ge- noemde sleepboot werd aangetroffen, die het, zonder aangegane loonsbepaling, hier op de haven bracht. Tusschen de Engelsche stoomschepen Teal, van Londen naar Harlingen, en River Lagan, van Londen naar Ter Neuzen bestemd, had Donderdag op de Theems eene aanvaring plaats, waarbij de Teal nog al eenige schade bekwam, doch bij de River Lagan was zulks van minder beteekenis. Koewacht In de aangreuzeude Belgische ge meente Stekene hebben zich eenige gevallen van longziekte onder het vee voorgedaanwaardoor alle invoer van vleesch, mest en huiden verboden is geworden. De heer Van Oye, ambtenaar derde klasse alhier, is met ingang van 15 December a. s., overgeplaatst naar de gemeente Oegstgeest (provincie Zuid-Holland.) Sas van Gent, In de naburige gemeente Asse- nede is verleden week een schuur van een land- bouwer afgebrand. Den eigenaar vond men in een stal opgehangen. Philippine. In de laatste zitting van den ge- meenteraad is behoudens goedkeuring van Ged. Staten bepaald, dat de jaarlijksche kermis in plaats van op den derden Maandag in Juni en de twee volgende dagen, voortaan zal worden gehouden op den derden Maandag van de inaand Juli en den daaropvolgenden dag. RECHi^AKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J. B. C., oud 18 jwerkman te Heugstdijk, wonderd, dat het meisje de gedachten des stervenden zoo goed geraden had." ,/God heeft het zoo gewild en hem tot zich geroepen! riep mevrouw De Fairieres uit. Ons waken, onze zorgen, zij vermochten niet hem te redden." „Ware hij niet gestorven, zeide Hugonet, dan zou hij een ellendig leven zijn ingetreden. God heeft hem genomen om zijn lijden te verkorten. God is almachtig en barmhartiger dan onze we- tenschap." „Ja, ja, hernam mevrouw snel, alsof ze eenen plotselingen inval kreeg. Zijn geest was beneveld. De dood is duizendmaal beter, dan waanzin voor hen, die we beminnen Waanzinhernam Landregarde, zich tot de dame wendende, gelooft gij dat?" Ze antwoordde niet, vermeed zijn blik en ging verder: „Hebt ge het niet alien gehoord? Is het geen onzin, wat hij gezegd heeft? Wie durft be- weren, dat mijn arme echtgenoot zijn tot het laatste oogenblik bezeten heeft?" Ze keek rond en wendde zich tot Hugonet, die radeloos en zwijgend stond te kijkeu. ^Dokter, zeide ze zachtjes en vlug, het bewijs van overlijden. Ik wil niet ondervraagd worden, want ik zou niet weten wat te antwoorden, ach, ik gevoel behoefte om alleen te staan in mijn smart!" (Wordt vervolgd.) is wegens diefstal veroordeeld tot 2 rnaanden ge- vangenisstraf. E. de J., oud 72 j., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens beleediging veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. P. J. van G., oud 27 j., arbeider te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van P. van M., te Hontenis.se, die een wethouder van Stoppeldijk een brief schreef, waarin hij hem onder bedreiging van openbaarmaking van zekere zaak geld vroeg. Bedoelde persoon was zooals wij meldden, door de rechtbank te Middelburg en het Hof te 's Gravenhage veroordeeld tot een jaar, wegens afdreiging door bedreiging met smaad. De Hooge Raad heeft, op grond van de letter en de geschiedenis der wet, uitgemaakt, dat ten deze niet van smaad in den zin der wet sprake kan zijn, het arrest van het Hof en het vonuis der rechtbank vernietigd en den req. ontslagen van alle rechtsvervolging. 's Gravenhage, 27 Nov. Tweede Kamer. Bij voortgezet debat over de Indische begrootiug werd in beginsel de motie—Van Houten, strekkende om geleidelijk te geraken tot opheffing van gouverne- ments koffie-monopolie, verdedigd door de heeren Hintzen, Sanders, E. Cremers en Norman, maar bestreden door de heeren Van Baar, Bool en den Minister, welke laatste verzekerde niet van over- tuiging veranderd te zijn. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,67 tot fr. 0,97stieren, koeien en runderen fr. 0,49 tot fr. 0,73; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,77 tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,82 tot fr. 0,95. De gemeenteraad van Smilde heeft de 8 onder- wijzers aan de openbare scholen alien ontslagen. Zes van hen werden nog bezoldigd met 600 de jaarwedde zal in 't vervolg 450 bedragen. Generaal B., te Amsterdam zond Woensdag zijn oppasser, den huzaar J., met een bankbiljet van f 100 naar de Nederlandsche Bank, om dat daar te wisselen. Tot hedeu is die huzaar niet teruggekeerd. Yolgens het Vaderland is het in de kas van wijlen den vroegeren betaalmeester te Groningen geconstateerde te kort f 60,324,78. Over het 3e kwartaal (van 1 Juli tot 30 Sept. 1888) werd voor de Weesinrichting te Neerbosch ontvangen aan giften f 23,967,28. De boerde- rij van den heer A. Sijbrandij, te Oostereud (Hen- naarderadeel) is afgebrandnegen-en-dertig koeien, twee paarden en twee varkens kwamen daarbij om. De oorzaak van het onheil is in het broeien van het hooi te zoeken. Zoudag avond had de heer M. te Breda de onvoorzichtigheid met een muntbiljet van f 10 zijn pijp aan te steken. Het was een duur pijpje, zegt de 't Hert. Ct., dat de heer M. rookte, een pijpje, dat hem niet eens zoo best smaakte. Te Yeenhuizen is onder de militairen de besmettelijke keelziekte uitge- broken. Een is er reeds bezweken. Op den Schermerdijk, onder de gemeente Akersloot, is een man, die zich met een wagen bespannen met 4 honden aldaar bevond, door den bliksera ge- troffen en onmiddelijk gedood. Het heeft te Terschelling al een tiental dagen gestormd, soms vergezeld van hevige hagelbuien. Aan de kust is vrij zeker meer dan een ongeluk geweest, althans er werden partijtjes deelen en slippers aangebracht, terwijl op den Noordsvaarder evenecns nieuw hout aandrijft, met wrakstukken. Door het vergaan van een Nederlandschen schoener zijn een paar matrozen van dit eiland omgekomen en eenige liuisgezinnen weder in rouw gedompeld. Den geheelen nacht dreef er veel hout langs de kust der Noordzee en ook naar binnen. Eenige wagenvrachten planken en deelen werden opgevischt en bij den strandvonder aangebracht. Alles is ongemerkt. Het aanhoudende stormweder is de oorzaak, dat ruim 80 vischschuiten reeds een tiental dagen in de haven zijn opgesloten gehouden. Men schrijft uit Noord-Brabant Alhoewel voor de vele suikerfabrieken, welke zich in het westelijk gedeelte dezer provincie bevinden, eene menigte handen noodig zijn, waren er op een avond dezer week aau het zoogenaamde flZouthuis" of de Meerlsche dreef een ploeg van 55 zoutdragers, die geladen de grenzen overtrokken, 30 van welke achter Breda omtrokken, 12 Breda bezochten, 6 te Prinsenhage verbleven en 2 hunne vracht onder Beek bezorgden. Naar Leur, niet- tegenstaande daar 4 ambtenaren gestationeerd zijn, gingen er 5. Als nu binnen enkele weken al die fabrieken stilstaan, kan men nagaan hoe groot dit aantal dan aan de verschillende zouthuizen za worden. Gemiddeld wordt door een man minstens 40 .G. gedragen, zoodat er dien nacht toch zeker uit dat eene zouthuis (en er bevinden zich tal van die huizen over de geheele grens) 2200 kilo binnengesmokkeld werden. Behalve uit Yerseke, zullen ook uit Kloe- tinge en 's Gravenpolder eerstdaags eenige huis- gezinnen naar Zuid-Amerika vertrekken over het algemeen neemt de zucht tot verhuizing derwaarts op Zuid-Beveland toe. Een man en vrouw, die met vier kinderen langs de deur gaan met lucifers, werden Woensdag- middag op de Heerengracht te's Hage aangetroffen in een verregaanden staat van dronkenschapde vrouw was reeds met het jongste kind) dat zij in een doek gebonden om het lijf droeg, gevallen, waardoor het kind deerlijk scheen bezeerd te zijn de hulp der politie werd ingeroepen, die het beschonken ouderpaar met hunne ongelukkige kin deren naar het politiebureau bracht. Door een sloeproeier zijn aan het bureau der 4e' sectie te Amsterdam geleid drie jongens, oud twintig, zestien en vijftien jaar, alien afkomstig van Vallesta Malta en aldaar aangekomen met het Engelsch stoomschip Woodhorn. De jongens hadden zich bij het innemen van kolen in het ruim ver- borgen, alwaar zij eerst werden ontdekt, toen men in voile zee was. De aanvoerder van het woeste drietal indringers in de woning van den slager T. te Sappemeer is gestorven aan de bekomen wonden, hem door den slager met een houwmes toegebracht. Zijn broeder is nog ernstig ziek, de derde medeplichtige is in verzekerde bewaring genomen. Uit Hoorn wordt het volgende gemeld Een slaapsteehouder, tevens scharenslijper, begaf zich in het begin der week op weg met een pa- pierventer tot uitoefening van hun kostwinning. Donderdag had zij op den terugweg te veel sterken drank gebruikt en kregen onder weg twist, welke zoo hevig werd dat zij met elkaar handgemeen raakten en beiden worstelend in het water terecht kwamen. De scharenslijper wist zich te redden, maar de andere verdrouk. Zoo althans luidt het verhaal van den scharenslijper, die zich, nog niet geheel nuchter aan het bureau van politie kwam aangeven. Het lijk van den papierventer is op- gehaald. Het aantal doleerende kerken bedraagt thans in het geheel 225, waarvan er 66 in het bezit zijn van predikanten; 15 candidaten van de vrije universieteit zijn bij de genoemde kerken werkzaam, terwijl het aantal predikanten uit de hervormde kerk, die er de evangeliebediening vervullen en tengevolge daarvan werden afgezet, 49 bedraagt. In de vacante kerken wordt de dienst voor het grootste gedeelte verricht door oefenaars, die daartoe van de classicale vergaderingen eene aanstelling ontvingen. De rechtbank te Groningen heeft vonnis gewezen in de zaak van den kerkeraad der Ne- derduitsch hervormde gemeente te Wetsinge-Sauwert tegen D. Wildeboer en W. Hoeksema aldaar vroeger diakenen bij gemelde gemeente, thans bij de gereformeerde (doleerende) gemeente. De recht bank heeft de gedaagden veroordeeld tot afgifte van alle diaconiegoederen, tot het doen van rekening en verantwoording en in de kosten van het geding, uit eigen beurs te betalen. De zoons van een Russisch koopman uit de Krim begaven zich dezer dagen, per spoortrein in een wagon eerste klasse, van Brest naar Moskou. De jongelui, die verscheidene duizenden guldens bij zich hadden, raaakten onderweg kennis met twee aileeu-reizende, bizonder keurig gekleede en zich heel goed voordoende jouge dames, die aan't station Baranowice in den trein kwamen en in denzelfden wagon stapten. Zij vertelden dat zij ook naar Moskou moesten. Weldra werd een levendig gesprek gevoerdde heeren boden ten slotte de dames wij n aau en kregen van haar sigaren die in Hamburg gekocht heetten te zijn. Nauwelijks echter hadden de jongelieden eenige trekjes aan de sigaren gedaan, toen zij in een diepen slaap vielenwaaruit zij eerst, na verscheidene uren, wakker werden. Toen ontwaarden zij tot hun ontsteltenis dat de „dames" verdwenen waren en tevens de gelden die de slapers bij zich hadden. Te Berlijn zal eerlang door een Miinchener een bierhuis geopend worden, waar men bierabon- menten nemen kan. Yoor 30 Mark 18) per maand kan ieder klant er dagelijks zooveel bier drinken als hij wil. De ter dood veroordeelde moordenaar Prado hoopt nog steeds, dat er iets te zijnen gunste tus- schenbeide zal komen. Zijn houding in de gevan- genis La Roquette is van dien aard, dat men zich bewogen vond, hem het dwangbuis uit te trekken. Zoo spoedig men hem hiervan ontslagen had, begon hij met cigaretten te rollen en te rooken. Met zijn bewaker, noch met den veiligheids-inspecteur, die beiden in zijn eel vertoeven, spreekt hij geen woord hij zit voortdurend, met gebogen hoofd en strakken blik, als diep in gedachten verzonken, op een bank. Z E E T I.f l> I G E Van 23 tot en met 26 Nov. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 23 Nov. Eng. stoomb. River Lagan, kap.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2