Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2456. Woensdag 28 November 1888. 28e Jaargang. Binnenland. DE; ABONNEMENT:' Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »i. bi rd ver,chljnt Uin^lag- en Vrljdngnvond bij den nltgever P. J. YAW P E A ft P E te Ter INearen. F»olitieU Overzicht Misselijke telegrammen worden den jongen Duitschen Keizer aangeboden over den uitslag van sommige verkiezingen, waarbij de bekende Stocker voorgaat, die zijn eigene verkiezing /een wonder Gods" gelieft te noemen. De Keizer heeft den Rijksdag geopend. In de troonrede zeide hij o. a., dat de reizeu naar het buitenland ten doel hadden den vrede te bestendigen en zijne verwachting was, dat het doel zou bereikt worden. En toch is de Berlijnsche officieuse pers voortdurend bezig om onrust te stokeu. Sedert de berichten over de binnen kort te verwachten sluiting eener Russische leening en de ukase van den Czaar over de nieuwe indeeling van het Russische leger, wordt er alarm geblazen. 't Zal zeker weer zijn om nieuwe credieten voor leger en vlootde Rijksdag is samengekomen. Lord Salisbury, de Engelsche premier, had gelijk, toen hij, met het oog op deze steeds hooger en hooger opgedreven militaire lasten, de bange vraag opwierp Wnarop moet dat uitloopen Schrik aanjagen en weder geruststellen, den vrees voor oorlog grooter maken en dien weder verininderen, ziedaar het treurige spel, waarvoor alle volkeren van Europa den inzet moeten betalen. En men ziet niet, hoe aan dat spel een einde zal koinen. Bijeenkoinsten van monarchen schijnen evenmin te helpen, als verzekeringen van regeeringen, om de spanning in de vreeselijke athmospheer te verininderen, om wantrouwen, ijverzucht, naijver te doen wijken. Konden de groote mogendheden maar besluiten de respectieve legers tot een minimum te brengen, tot een getalsterkte, noodig ter handhaving derinwendige rust en bescherming der burgers tegen ruw geweld. Konden ze maar besluiten om gezamenlijkoptetreden tegen de eerste natie de beste, die zich tot een aanval gereed maakte. Maar de aap is later al uit de mouw gekomen. Voor de Duitsche marine wordt gevraagd een sommetje van 116,800,000 Mark, verdeeld over vijf jaren. De Duitsche vloot, wordt beweerd, moet eene van den tweeden rang worden, zij moet thans niets waard zijn. De torpedo-vloot is goed, maar overigeus heeft Duitschland geen enkel oorlogsschip, datop de hoogte van den tijd is. Wat al niet ,/op de hoogte van den tijd" moet wezenBetalen Hannes und Berend dat komt je over. Je hebt niet een oorlogsschip, dat op de hoogte van den tijd is, foei schaam je wat. Het nieuwe incident tusschen Erankrijk en Duischland heeft gelukkig geen beteekenis gehad, de in hechtenis genoraen persoon is reeds weder op vrije voeten gesteld. De nieuwe beroemde Fran- sche gezant bij het Italiaansche hof, Mariani, heeft een onderhoud gehad met den minister van koop- handel, Grimaldi. Hij sloeg een /modus vivendi" voor, die betrekking zou hebben op de voornaamste handelsartikelen, en duren zou tot 1892, in welk jaar alle Fransche handelstraktaten afloopen. De FEUILLETOIN 15) Het gesprek, dat liep over Parijs, de vorderingen der wetenschap, de moderne wijsbegeerte, bewees aan den dokter, dat hij een wetenschappelijk man voor zich had. De aankomst van Dr. Hugonet maakte een einde aan het onderhoud. Toen de jonge iieden scheid- den, kenden ze elkaar een weinig beter, zonder dat er toenadering ontstaan was. Landregarde verklaarde zijne onzekerheid met eene oprechtheid, welke aan Hugonet een kleine overwinning verschafte. Maar ze zou niet lang duren. Ze traden aan het ziekbed. De heer De Fairie- res lag daar in jammerlijken toestand, die elke beschrijving te boven gaat. *Hoe verklaart gij u den metaalglans in dezen strakken blik? vroeg Landregarde, op den zieke wijzende, die zich van pijn kromde. Ziet, de lippen trekken krampachtig samen, het oog is met bloed doortrokken, de maag schijnt sterk aangetast De ongelukkige zal binnen twee uur een lijk zijn.' jWat kan men er aan doen?" riep Hugonet verbleekend uit. De lijder opende de oogenzijn gezicht vertrok en nam eene vreeselijke uitdrukking aan. Hij Italiaansche minister hield zich echter niet voor gerechtigd, om uit naam van zijue regeering een oordeel over dit voorstel uit te spreken. De Ita liaansche Kamer heeft het ontwerp tot wijziging der wet op de openbare veiligheid met 164 tegen 58 stemmen aangenomen en daajmee hebben vage- bonden, volksopruiers en ontslagen misdadigers aoortaan te rekenen. In Erankrijk zijn weer een paar gekke kerels aan het vechten geweest, ditmaal Andrieux en Guyot, beide afgevaardigden. De eerste is licht aan de borst gewond. Numa Gilly, de afgevaar- digde die het staaltje over //de Wilsons" in wereld bracht, heeft een boek uitgegeven met nadere op- helderingen van zijne beschuldigingen. Ongelukkig Frankrijk met uw algemeen slem- recht, dat geheel beheerscht wordt door partijgan- gers, die zich zelf bedoelen, al moet de rust en de welvaart des lands er ook voor ten offer worden gebracht. Wilt ge spoedig een einde zien aan uw bestaan, uw prestige is al naar de maan roep de commune op, zet Boulanger c. s. aan uw spits en binnen korten tijd zullen uwe grenzen weder ingekrompen worden en men zal u onder curateele stellen als een woelige, onrustigekwajongen. Beter verdient ge thans niet! De begrooting voor kolonien is door de Kamer met 278 tegen 223 stemmen aangenomen, nadat de kwestie van ver- trouwen door den minister-president gesteld was. Sommigen wilden troepen uit Tonkin terug trekken en eischten vermindering van uitgaven. De re geering verklaarde zich tegen annexatie,men wenschte het bij protectoraat te laten. Goed zoo Het wetsontwerp betreffeude de bevordering van klein grondbezit in Ierland is in eerste lezing aan genomen en het amendemeut-Gladstone met 320 tegen 346 stemmen verworpen. Ook in tweede leziug werd de wet aangenomen In de zitting der commissie in de zaak-Parnell en de Times verklaarde de Iersche afgevaardigde de voile verantwoordelijkheid te aanvaarden van de beschul- diging: »de leden der rechtbank zijn niets auders dan creaturen van de regeering." Zijn advocaat had hem geraden die woorden in te trekken of daarvoor verschooning te vragen. In de Tweede Kamer is in de zitting van gisteren de heer Van den Borch toegelaten. Bij de voortgezette behandeling der Indische be grooting is de motie-Norman tot vermindering van het hoofdgeld der inlaudsche bevolking, na sterke bestrijding door den Minister, verworpen met 47 tegen 31 st. Daarna is het debat aangevangen over de motie-Van Houten om naar geteidelijke opheffing van het koffie-monopolie te streven. Het bestuur der afdeeling Landbouw van wilde zich oprichten, maar viel machteloos terug en stiet een vreeselijken gil uit. Dan rolde hij zich in de deken, wentelde zich heen en weer en jammerde ijselijk. Mevr. De Fairieres, zoo bleek als een doode, kwam uit het nevenvertrek aanloopen. Gabrielle, waanziunig van schrik, verborg haar gelaat in de gordijnen van 't ziekbed en snikte onophoudelijk. z/De zieke is een martelaar," zeide Landregarde. ^Gelukkig verliest hij het bewustzijn, riep Hu gonet, die verschrikt terugweek." Ja gelukkighernam Landregarde scherp." Plotseling rukte zich de zieke uit zijue armen los en sprong met bovenmenschelijke inspanning over- eind. Eer men den tijd had om hem terug te houden, ijlde hij door de kamer naar een ander vertrek, waarvan de deur open stond. Het was een ontzettend, onbeschrijfelijk gezicht, dat de ooggetuigen als versteend deed staan. Zijn groot lichaam leek een geraamte, de veruitgestrekte armen tasten in de lucht alsof ze een onzichtbaar voorwerp wilden grijpen; zijn vreeselijk uitgeteerd gezicht had nauwelijks een menschelijken vorm, zijn hoi zwart oog geleek een bodemloozen afgrond. Zoo liep hij heen en weer, schreiend en jaminerend, als een verdoemde." Dat alles duurde maar eene minuut; maar deze minuut scheen wel eene eeuwigheidtoen viel hij neer en Landregarde, die hem nagesneld was, droeg hem in zijne sterke armen weer in 't bed de Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling Parijs 1889 bericht, dat de kosten voor plaats ruimte tot het tentoonstellen van landbouw-voort- breugselen in 1889 te Parijs zijn vastgesteld op /7,50 per vierkanten meter. Voor dit bedrag wordt door de Nederlandsche hoofdcommissie de noodige versiering in het tentoonstellings-gebouw aangebracht; de inzendingen, zoo die niet al te zwaar zijn, kosteloos vervoerd, en voor de noodige be waking te Parijs zorg gedragen, alhoewel de commissie zich voor beschadiging of verlies niet aansprakelijk stelt. Te Scherpenisse ovcrleed Zaterdagnacht plot seling de heer D. Bolier Gz., burgemeester dier gemeente en lid der Provinciale Staten van Zeeland. In eene vergadering der Kiesvereeniging ,/Recht en Orde," te Amsterdam, is medegedeeld, omtrent de beweging ten behoeve van de wereldlijke maclit van Z. H. den Paus, dat de centrale bond van R. K. kiezersvereenigingen in Nederland zich aan het hoofd dier beweging zal stellen, en dat binnenkort te Utrecht eene vergadering van afgevaardigden van verschillende kiezersvereenigingen zal gehouden worden, om de in deze te volgen gedragslijn te bepalen. Vernam men voor eenigen tijd van een bewe ging onder heeren notarissen tot wering der zaak- waarnemerij bij niet-notarissen, en vernamen wij tevens van een plan, dat bij de zaakwaarnemers bestond, tot beraming van maatregelen tegen de zaakwaarnemerij van notarissen, daar de zaakwaar nemers zich bijvoorbeeld het monopolie van het bezorgen van geld op hypotheek willen verzekerd zien, nu vernemen wij als een feit, dat naar aan- leiding van het vertrek van Dr. Mezger, bij de geneeskundigen een plan is ter sprake gebracht, om zich tot de regeering te wenden met het verzoek te waken tegen massage van de zijde der gymnas- tiekouderwijzers, terwijl daarentegen de gymnastiek- onderwijzers, onderricht van dit boos voornemen van heeren geneeskundigen, voornemens zijn de regeering te verzoeken, dat deze hun het wrijfmo- nopolie verleent, daar zij zich speciaal tot wrijven bevoegd achten. Natuurlijk is bij dit alles, bij de onmondigheid van het publiek, het algemeen belang de eenige drijfveer. Te Dordrecht is het feest tot herdenking van de herwinning onzer onafhankelijkheid, Zaterdag met opgewektheid gevierd door de gansche bevolking. Tot inwijding van het feest werden godsdienst- oefeningen gehouden, waarvan vooral die in de Groote kerk veel toehoorders trok Ds. Van Hoogenhuize hield daar eene feestrede, naar aaulei- ding van Ps. 50 14//Offert Gode dank en betaalt den Allerhoogste uwe geloften." Het glanspunt van den dag vormde de optocht, die zich om half een in beweging stelde en zich den ganschen namiddag door de versierde straten terug. Na deze hevige inspanning volgde eene volslagen afgematheid. Landregarde boog zich aan het oor van Hugonet. ,/Neen, zeide deze verbleekend." »Het moet zijn, bevestigde Landregarde, er is slechts dit middel op." ,/Laat hem in vrede sterven," zeide Hugonet, die als vernietigd op een stoel zonk en de oogen sloot." Toen verliet Landregarde het sterfbed, greep eene pen en schreef haastig eenige regelen. »Hier is mijn recept," zeide hij, aan mevr. De Fairieres het papier reikende, dat deze met beven- de hand aannam. Hugonet sprong op, ontrukte haar het recept en schreef een nieuw. *Volgens wien wordt hier gehandeld zeide hij. »We hebben den zieke aan uwe zorgen toever- trouwd, heer dokter." #Wel dan hier is mijn recept." ffBezorg dit, Catharina/' zeide mevrouw tot de meid. Toen zeide ze tot Landregarde,/Vergeef mij, mijnheer, Dr. Hugonet is sedert twintig jaar huisarts." Landregarde wierp eenen koelen verachtelijken blik op de dame en zeide langzaam,/Om het even, mevrouw, de heer De Fairieres is den dood gewijd." Zij boog het hoofd en hij ijlde weg. Doch nauwelijks had hij de huisdeur bereikt, of Gabrielle was achter hem //Kom terugriep bewoog. Gedeeltelijk was de stoet historisch- allegorischdaaraan sloot zich een ander gedeelte aan, dat voorstellingen bevatte van verschillende vakken van kunstr.ijverheid. De geheele stoet had een lengte van twintig minuten. De zon hield zich den ganschen dag schuil, maar toch bleef het weder tot het laatst droog, dank zij den frisschen wind, die er waaide. Wel deed de wind de verlichting, die men des avonds trachtte te ontsteken, voor een deel mislukken doch daarentegen slaagde het vuurwerk, dat opde rivier voor de stad ontstoken werd, uitstekend, en vormde met zijn slotnummer, dat in vurige letters het //Oranje Boven" vertoonde, met jaartallen en wapens op een achtergrond van vonken, een schoon besluit van het feest. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland zijn, met ingang van 1 Januari 1889, herbenoemdtot ondervoorzitter de heer J. M. Kakebeeke te Goes en tot algemeenen secretaris de heer J. H. Snijders te Middelburg; en is benoemd tot tweeden secretaris de heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Voorts zijn in dezelfde vergadering, uit de door de afdeelingen voorgedragen heeren veeartsen en verdere deskundigen, tot leden der commissie tot bevordering en aanmoediging der verbetering van het paardenras in Zeeland gekozende heeren C. Mazure, prov. veearts le kl. te MiddelburgM. Lucieer, prov. veearts 3e kl. te IJzendijkeJob van der Have Az., landbouwer te Nieuwerkerk (Duiveland)A. Govaert, landbouwer te Westdorpe en C. J. Labrijn, landbouwer te 's Gravenpolder. Invoer van vee in Engeland Omtrent dit belangrijke onderwerp deelt de Minister van Buitenlandsche Zaken het volgende mede Het verbod om anders dan onder de verplichting van slachting aan de losplaats Nederlandsch vee in te voeren in Engeland, werd ook nadat hier te lande de besmettelijke longziekte geheel was geweken, aanvankelijk gehandhaafd met het oog op de mo- gelijkheid dat de kiem der ziekte nog onder ons vee mocht sluimeren. Later maakte de Britsche Regeering bezwaar dat verbod op te heffen met het oog op de dispensation voor den doorvoer van Duitsche schapen, die hier verleend werden. Sedert het afgeloopen voorjaar worden die dispensation niet meer verleend en zou dus alle reden tot onderwerping van ons vee aan de slachting bij aankomst in Engeland vervallen zijn, zoo men daar niet vreesde dat vrijstelling van die voorwaarde tot uitbreiding der smokkelarij van vee aan onze grenzen zou kunnen leiden, waardoor ten slotte ons vee toch niet meer onschadelijk voor het Engelsche zou zijn te achten. zij, och, kom toch, mijn vader sterft I" //Dr. Hugonet z/Hij bekent, dat hij geen raad weet." z/En wat kan ik nu meer doen dan hij fOch, kom toch »Het is te laat." Toen greep ze zijne handen en vroeg snikkende: z/Kom toch mee Hij laat zich bepraten. u Welke vreeselijke ziektezuchtte Gabrielle. Waaraan sterft mijn vader, mijnheer Zeg het mij, ik moet, ik wil het weten Landregarde zag haar voor zich staan zoo schoon, zoo roerend, zoo vol leed en met tranen in de oogen. Een onbeschrijfelijk medelijden maakte zich van hem meester. //Vraag het mij niet fluisterde hij. „0, spreek toch, zeg het mij. Mij dunkt het zou mijn hart verlichten, als ik het wist." Zij vouwde biddende de handen. Reeds stonden ze aan de deur van 't ziekenvertrek. ,/Luister dan, jutfrouw, en tracht mij te verstaan Uw vader had een gestel om nog twintig jaar te leven." Zij legde de hand op het hart en onderdrukte een angstkreet, toen volgde zij bevende den dokter, die op 't gezicht des zieken verschrikt terugweek. Mijnheer De Fairieres zat overeind in het bed. Zijne oogen rolden wild en woest in de kassen, terwijl heesche hulpkreten uit zijne beklemde borst TEE TOZENSCHE <01 KA\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1