Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2455. Zaterdag 24 November 1888. 28e Jaargang. Binnenland. DE ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult bind verschljnt en Vrljdasravond bij den nltgever P. J. VAN DE SANUE te Ter Neuzen. Politielz Overzicht. Nog altijd zijn speciale koeriers belast met de correspondence tusschen den generaien stat te Berlijn en dien van het Italiaansche leger. Geheel buiten de ambassade om houden dus de heeren graaf Waldersee en generaal Cosenz briefwisseling. Voor de reorganisatie van het Italiaansche leger is zelfs een Duitsch officier naar Rome getogen. Onder davereude toejuiching heeft de Italiaansche premier eene rede gehouden, waariti hij verklaarde iu de buitenlandsche politiek te worden geleid door de gedachte, dat Italie niemand zal uitdagen, maar zijne nationale waardigheid niet in de waagschaal zal stelllen en niemand veroorlooven, rechtstreeks of langs een omweg de eenheid van Italie te verbreken. Het nieuwe strafwetboek werd door den senaat met 101 tegen 33 stemmen goedgekeurd, zeer tegen den zin der hooge geestelijkheid. Een heel karwei is 't nog om te voorzien in de meerdere uitgaven voor leger en vloot. Be oppositie wil een eventueel te heffen belasting als storm ram bezigen tegen Magliana, dien Crispi niet misseu wil. Om de oorlogsbelasting aannemelijk te maken voor het volk, heeft de minister van oorlog in zijn orgaan den oorlog met Frankrijk in het vooruitzicht gesteld. Dat is de meer en meer gebruikelijke weg om een hoog oorlogsbudget er met vlag en wimpel door te krijgen. Zelfs kleine monarchjes slaan dien weg in. Leo pold II, koning van vijf millioen Belgen, zeide aau de bij hem toegelaten beheerders van den Vlaamschen schouwburg, dat de toestand van Belgie niet veroorloofde om zorgeloos te zijn, maar groote voorzichtigheid voorschreefdat het zaak was, voor de onafhankelijkheid te waken, iudien men ze wilde behouden. Voortdurend dreigen gevaren aan den horizon," zei onze buurman, »wij moeten gereed zijn; wij zijn kleinlaat ons waakzaam wezenIk zou liefst mijn landslieden altijd slechts aangename dingen zeggen, maar het is noodig, dat ik u ronduit de waarheid zeg." Men neme in acht, dat de Kamers pas bijeengekomen zijn en dat legerorganisatie met de daaraan verbonden kosten aau de orde zijn. Persoonlijke dienstplicht wordt door den minister Pontus ook aan de orde gesteld en aan de eindbeshssing hangt het miuisterieele leven des ministers. Het Russische leger zal tegen het einde van Januari volkomen gemobiliseerd zijn op bevel van Wanuoffsko, minister van oorlog, dat weet men te Sofia te vertellenmaar tegelijk ook, dat de Duitsche bankiers geen geld willen schieten, wijl er geene zekerheid bestaat omtrent de voortdurende vriendschappelijke betrekking tusschen Duitschland en Rusland. Reclame De gezant van den Czaar onderhoudt zich met kardinaal Rampolla, zoo 't heet over kerkelijke aangelegenhedeu, maar in wezen misschien om de FBUILLBTON. De ervaring leert, dat er geen licht zonder scha- duw, geene vreugde en zaligheid zonder tranen, smart en vrees bestaatin onze onverschilligheid verkiezen wij dan een gemakkelijk leven, dat ons zachtjes en zonder gevaar tot den ouderdom brengt boven eenigen strijd tegen moeielijkhedeu en de zoete aandoeningen eener reine liefde. Waarom zich ook afmatten en strijden, wanneer het zoo gemakkelijk is, rustig en ongestoord te leven Waarom zou men toegeven aan eene liefde die hart en ziel adelt, waarom zich weggeven aan een ander wezen, waarom zijn eigen ik deelen om zich in eeu leven te storten vol beweging, begeestering en van een onbegrijpelijke aantrekkelijkheid, wanneer het zoo licht valt het hart te versteenen, zijn ver- langen te onderdrukken, de wenschen eener vurige ziel te verstikken, en zoo te leven als't ware ver- schanst achter zijn eigen persoon en behoed tegen de stormen des levens Gabrielle hoorde hem met verbazing aan. Sedert lang had ze zulke taal niet gehoord. Zoo moest ook haar vader in zijne jeugd geweest zijn, toen hij met liefde en hoop in de toekomst blikte en met het vuur des jongelings en ook reeds met den ernst des mans een leven te gemoet zag, dat zich deelgenooten der triple alliantie den loef af te steksn. Elk vischt op zijn tijd Zelfs wordt er van gerept, dat Rusland een gezantschap bij den Paus zal vestigen en daarvoor in ruil ontvangen, dat in'de kerken van Polen Russisch gepredikt moet worden en het Poolsch gezang achterwege blijven. Koning Milan van Servie beijvert zich om alien invloed van autoriteiten op de aanstaande ver- kiezingen onmogelijk te maken. Het werk der grondwets-commissie vordert goed over een of twee Kamers is men 'tnog niet eens. In de Pransche Kamer blijft het woelig. Men weet, dat Nama Gilly gezegd heeft, dat tweederden van de leden der begrootingscommissie Wilsons" waren. Deze zaak is voor het hof te Nimes ge- komen. Een aantal leden der commissie is gedag- vaard, daarom vroeg de voorzitter dier commissie aau de Kamer om de werkzaamheden zoo te regelen, dat de heeren enkele dagen konden gemist worden. Floquet meende niet te mogen toelaten, dat men eene gansche commissie der Kamer, onder voor- wendsel van getuigenis te vragen, voor eene recht- bank daagt. Cousset meende, dat de verdediging van den goeden naam dezer staatslieden wel een dag of wat vertraging der begrootingsdiscussie waard was; terwijl Salis, een der commissieleden, den minister-president antwoordde, dat hij naar Nimes zou gaan eveuals Rouvier. Baudry d'Asson vroeg of de president van den ministerraad de zaak iu den doofpot wilde stoppen, en daarna brak de Cassagnac los, die beweerde dat de heeren moesten gaan om zich vrij te pleiten van den blaam, die op hen gelegd was. Hij gaf de republikeinsche instelling veeg op veeg, haalde Wilson, de beruchte schoonzoon, ferm door en zei ten slotte, dat zoo iets alleen in een republiek kon geschieden. Rouvier diende hem er op. Ilij schoof dergelijke woorden met den voet weg, zeide hij, als de Cassagnac beweerde, dat er een schandelijken handel was tusschen hem en het ministerie. „Laat ze komen de beleedigingen, de laster; ik veracht ze. Ik ga voor het hof van Nimes," met deze woorden eindigde het debat. De pers en de kas der Boulangisten zijn Numa Gilles ter beschikking gesteld, die echter dat aanbod heeft afgeslagen. Intusschen hebben de bladen ons medegedeeld, dat de afgevaardigde Numa Gilles door het hof is vrijgesproken. Men spreekt van een nieuw grensincident te Avricourt. Een Eransch beambte aan het spoor- wegstation dier plaats zou namelijk op Duitsch grondgebied in hechtenis zijn genomen. Ook is er eene kleine stoornis in de betrekking tusschen Haiti en de Vereenigde Staten, omdat een Ameri- kaansch schip met contrabande is buit verklaard. In de V. S. wordt geprotesteerd, een zaakgelastigde is op reis en een oorlogschip is van Boston vertrokken. Wat zal hier nu geldenmacht of recht? met schittereude kleuren en donkereu horizon voor hem opende. Ach, de eens zoo levendige jonge man met het groote verstand en zijn warm en vurig hart was nu de afgeleefde grijsaard, die daar gedrukt door lijden naar lichaam en ziel op het sterfbed tag. Eensklaps zuchtte de zieke; hij was den dood nabij. Landregarde sprong aan het bed verlengde door aangewende middelen nog eenige uren zijn leven, dat op de schandelijkste wijze den ondergang gewijd was, dien de man der weteuschap zich niet kon verklaren. Hij schreef recept op recept en verliet den zieke eerst laat in den nacht. „Tot morgenzeide hij, en waagde het niet den angstigen, vragenden blik van Gabrielle te beautwoorden, die den geneesheer zwijgend de hand reikte. HOOFDSTUK VI. Volgens zijne belofte kwam Landregarde den volgenden morgen terug. Daar Dr. Hugonet zijn bezoek reeds afgelegd had, vroeg hij, hoe hij den zieke bevonden had. vNiets, antwoordde men, hij heeft den zieke onderzocht en is weer vertrokken." vVergeef mij, zeide Gabrielle, ik was er bij, hij zeide mij, dat hij eenige hoop had. Zonder juist beter te zijn dan gisteren, was de toestand mijns vaders toch minder gevaarlijk." Bij het voortgezet algemeen debat over de Indische begrootingdrong de heer Levyssohn Norman aan op de wederaanstelling der beri-beri- coinmissie. Dr. Schreinemacher bestreed de hygienische politiek van den Minister Keuchenius en verdedigde de vaccine. De heer Rutgers viel Dr. Schaepman aan, zeide dat hij hem, ware hij geen geestelijke, links zou laten zitteu en vergeleek hem met halfgeestelijke, een half ridderlijke orde uit de middeleeuwen, die geestelijke plichten best wisten overeen te breugen met wereldlijke functien. De voorzitter viel hem herhaaldelijk in de rede. Er zijn nieuwe muntbiljetjes van f 10 in den maakze zullen 12 centimeter breed zijn (de hoogte der tegenwoordige) en 8 centimeter hoog. De biljetjes zullen dus meer dan de helft kleiner worden nl. 97 vierk. duimen oppervlakte hebben, tegen 220 bij de tegenwoordige. Of de teekening smaakvoller wordt dan die op de geelbruine oliepapiertjes, welke nu eenige jaren in de wandeling zijn geweest, wordt niet vermeld. Wij meenen echter, dat men er wel op rekenen mag. De uitslag der verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten—Generaal in het hoofdkiesdistrict Schiedam, ter vervulling der vaca- ture, ontstaan door het tusschentijds aftreden van den heer Mr. J. G. Patijn, wegens het aannemen van een ambt, onvereenigbaar met het lidmaatschap van de Tweede Kamer, is als volgt Uitgebrachte stemmen 2413, geldig 2398. Gekozen de heer Mr. A. Ph. R. C. baron Van der Borch van Verwolde (anti-rev.) met 1265 stemmen. De heer Jhr. Mr. W. Six (lib.) verkreeg 1129 stemmen. De gekozene had vroeger zitting voor het district Zevenbergen. Na afloop van de Maandagavond gehouden bijeenkomst in het lokaal ffPlancius", te Amsterdam, waar Domela Nieuwenhuis in de Vereeniging ,/Multatuli" een lezing gehouden had, vormde zich een troep van omtrent een tweehonderdtal perso- nen, die zich, in de richting van de woning des burgemeesters, naar de Keizersgracht voortbewogen. Toen reeds van verre de kreten uWeg met Van TienhovenyLeve Nieuwenhuisgepaard met het werpen van steenen, zich deden hooren, wilde de agent die bij het huis van den burgemeester geposteerd was, zich naar het nabijgelegen hulp- bureau van politie op de Prinsengracht begeven om versterking te halen. Nauwelijks werd dit van uit den tierenden troep bemerkt, of men zette den agent achterna om dit te verhiuderen. Op Landregarde schudde het hoofd. ,/Komt hij om elf uur terug? vroeg hij en op het bevestigend antwoord voegde hij er bijyGoed, dan zal ik wachten. Eer ik nog iets voorschrijft, moet ik hem spreken." Men verzocht hem in eene zijkamer te gaan, waar mevrouw hem ontving en gezelschap hield. Zij spraken ongeveer een kwartier sameu. Landre garde was koel en terughoudend, de dame spraak- zaam en uitte eene smart, die de jonge dokter niet bij haar vermoed had. yIk gevoel wel, dat Hugonet ons misleidt. Hij is een oude vriend in de familie en weet, in welk leed dit afsterven ons zal stortendaarom tracht hij het te verzachten. Ik ben hem daar zeker dankbaar voor, maar slechts in u stel ik vertrouwen." De deur ging open en Charles Lachenal trad binnen. Op het gezicht van Landregarde scheen hij een oogenblik verlegen; hij herstelde zich echter da- delijk, groette vriendelijk en zette zich neder. tf Dokter, sprak hij, wanneer de gelegenheid die ons in dit huis samenbrengt niet zoo treurig ware, zou ik mij gelukkig achten u te hebben leeren kennen. Het verheugt mij u mijne bewonderiug te kunnen betuigen over uwe nog zoo jeugdige en tochj reeds uitstekende kennis." Landregarde antwoordde eenige woorden, waardoor het gesprek dadelijk van zijn persoon afgeleid werd. Mevr. De Fairieres met de oogen vol tranen de Westermarkt bracht men hem niet slechts tot staau, maar hij werd daar mishandeld, op den grond geworpen en getrapt, zoodat de man, erg gekneusd en gewond, naar het gasthuis moest worden ver- voerd, terwijl de menigte door de inmiddels aan- gerukte versterking met sabel en stok werd uiteen- gedreven. In het Pharmaceutisch Weekblad van 17 Nov. jldeelt Dr. Couvde te Middelhurg mede, dat de bakkers aldaar dezer dagen vereerd werden met een bezoek van den heer *J. Kosman, Coolvest 41, Rotterdam, eenig agent voor Nederland voor het z. g. ceraispoeder, bestemd om het deeg te doen rijzen of minder goed meel smakelijker te maken. Een onderzoek leerde Dr. Couvde dat dit poeder niets anders was dan ammoniak-aluin (kristalmeel,) eenigszins geel gekleurd door fijn gestooten curcuma. Van meel in de ware beteekenis van het woord was geen sprake. Twee apothekers te Goes, die op verzoek van een bakker aldaar het middel eveneens scheikundig onderzochten, kwamen geheel onafhankelijk van elkander tot het zelfde resultaat. Het hoofdbestuur van het Ned. onderwijzers- genootschap heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin aangedrongen wordt op verwerping van het voorstel der regeering tot geheele afschaf- fing van het beurzenstelsel aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers. Het hoofdbestuur is innig over- tuigd, dat de aanneming van dit voorstel groote schade aan het volksonderwijs zou berokkenen. Volgens een telegram uit Londen, is het Nederlandsche stoomschip ylrene," van Smirna naar Amsterdam met het Fransche stoomschip yEuxine" bij kaap Matapan in aanvaring geweest, waardoor eerstgenoemde zonk en het laatste schade leed. De equipage en de passagiers zijn gered en door de ,/Euxine" te Piraeus aangebracht. Aan het strand te Scheveningen viel Woensdag middag een ontzettend tragisch schouwspel waar te nemen. De Fransche bark Argo, kornende van Greenwich, kwam tegen 3 uur onder den wal van Scheveningen op ongeveer 300 meter afstands en stranddeopde zesde bank. Het schip verkeerde iu den hevigsteu nood. De reddingsboot beproefde tot tweemalen het schip te naderen, doch te vergeefs. Hoewel de ontzaglijkste moeite werd aangewend, slaagde men daariu niet. Ook werden nog van wege de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsvereeniging twee vuurpijlen naar het schip afgeschoten met reddingslijnen, maar ook dit mocht niet baten. Tegen 4 uur zagen de duizenden, die van deze worsteling tegen golven en dood de sombere getuigen waren, het barkschip zinken. Er is niets meer van te zien. kan de equipage, tien man sterk, kwamen er yCaen zal u weinig be- stond op en ging weg. vallen," zeide Lachenal. ylntegendeel Mij dunkt dat het eene zeer schoone stad is." //O, toch niet voor een Parijzenaar." „De Parijzenaars zijn soms eerder tevreden dan men denkt." i, Dikwijls ja, zeide Lachenal lachende, maar niet altijd. Ik ben een geboren Parijzenaar en heb groote moeite om me hier te gewenuen. O, riep hij met eenen diepen oprechten zucht, als ik rijk was, zou ik mij uooit in Caen gevestigd hebben." yHier kan men toch een rustig, gelukkig leven vinden met alle genot naar hart en geest." yNaar den geest! Dat bestrijd ik, want te Parijs is het maar strijden en streven. De mensch is niet tot rust geschapen; hij heeft een veld noodig, waarop hij 't verste doel kan beoogenhij moet de gele genheid hebben, zijn verstand te kunnen ontwikkelen en zijne krachten te beproeven." Het was den eersten keer dat de beide jonge lieden in gesprek waren. Ofschoon ze door mevr. De Fairieres aan elkander waren voorgesteld, had- den ze tot nu toe maar eenen koelen groet ge- wisseld. Daarom verwonderdeJ {zich Landregarde terecht over de plotselinge spraakzaamheid van den jeugdigen advokaat. Hij sloeg hem opmerkzaam gade, terwijl hij sprak. Hij was een man van zijuen ouderdom, groot en schoon, zijn geheel TER \ElZE\Sf UE (OlItiVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1