u a Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND? Telegrafische berichten. I TER NEUZEN, 30 November 1888. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbauk te Middelburg. fc. Bij de opening van de 4de zittiing der algemeene svnodale commissie der Ned. Herv. kerk werd door den president gewezen op het heuglijk feit van den dag, de 75ate verjaring van het herstel van Neerland's onafhankelijkheid, en werd op zijn voorstel besloten, aan Z. M. den Koning per telegram een adres van hulde en gelukwensching aan te bieden. Het aan het Zeeuwsch Genootschap der wetenscbappen te Middelburg toebehoorende, kunstig bewerkte planetarium, vervaardigd door den horloge- maker Joseph van den Eeckhout, volgens het plan van wijlen den heer J. A. van de Perre, en hetwelk door diens echtgenoote in 1791 aan het Zeeuwsch Genootschap werd vermaakt, is, naar wij vernemen, in handen van deskuudigen om gerepareerd te worden. Bedoeld planetarium was sedert een aantal jaren defect, waardoor het uur en raderwerk stilstond. Gok alhier werd Zaterdag het 75jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid herdacht, doordien van de openbare en vele particuliere gebouwen, molens en schepen de nationale kleuren wapperden. Overal droeg de feestviering het karakter van warme vaderlandsliefde en van dankbaarheid voor de ons sedert 75 jaren geschonken zegeningen. De stemming te Rotterdam was ook onverstoord feestelijk, geen enkele wanklank deed zich hooren, de einduitkomst was dan ook dat daar alles zonder ongelukkeu afliep. Duizende vreemdelingen waren dien dag naar Rotterdam getogen. (Zie verder het bericht onder #Binnenland" over den afloop der feesten aldaar). In de tweede helft der maand October is de volgende onbestelbare brief verzonden door het hulppostkantoor Hoek, aan het adres van: J. Ver- bruggen, in Noord-Amerika Znamslag. De vereeniging v He school met den Bijbel" heeft in hare algem. vergadering van jongst- leden Vrijdag, den 16 dezer. den heer P. Boon voor onbepaalden tijd herbenoemd als onderwijzer aan de bijzonaere school alhier. In diezelfde vergadering is, op voorstel van een lid buiten het bestuur, de jaarwedde van genoemden onderwijzer tevens met f 50 verhoogd, in te gaan met 1 Januari e. k. Zuidilorpe, 19 Nov. Naar wij uit goede bron vernemen zullen ook alhier een aantal arabachts- lieden, daartoe door den heer burgemeester uitge- noodigd, deelnemen aan de aanstaande tentoonstel- ling, die te Middelburg zal gehouden worden. »s Lravcnhage, 20 Nov. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting bracht de heer Domela Nieuwenhuis hulde aan den Minister voor de herstelling van het onrecht, den heer Sol aangedaan, en voor het streven om te komen tot pacificatie in Atjeh. Toch zou hij tegen de begrooting stemmen, omdat hij het geheele koloniaal stelsel als een stelsel van roof en onrecht afkeurt. De heer Van der Kaay gaf zijn wantrouwen te kennen in 's Ministers beleid. De heer Mees be- toogde, dat de geheele beri-beri-commissie was opgeofferd aan 's Ministers voorliefde voor De Rochemont. Morgen voortzetting. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken p. v. H., oud 45 j,, vischkoopman te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. 1°. A. v. 0., oud 25 j., landbouwersknecht 2°. J. d. P., tuinman 3°. P. d. P., oud 24 j., tuinmau alien te Clinge, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. P. B., oud 25 j., landbouwersknecht te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge- vangenisstraf. P. v. I., oud 66 j., visscher te Graauw, is wegens beleediging van een ainbtenaar veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hecht. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,62 tot fr. 0,92; stieren, koeien en runderen fr. 0,44 tot fr. 0,68; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,72 tot fr. 1,14; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 1,00. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,18 tot fr. 4,00; Mechelen fr.Ware- gem fr. 3,75 tot fr. 4,09; Thielt fr. 4,75; Deiuze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,87 en te Brugge fr. 4,44. Omtrent de koe Pietertje II, uit Priesland herkomstig, welke ingezonden is geweest op de internationale tentoonstelling te Buffalo (N.-Ameri- ka), meldt o. a. het Buffalo-Journal: Haar melkopbrengst grenst niet alleen aan het wouderbaarlijke, bijua aan het ongelooflijke. Die koe is de vermaarde Pietertje II, geboren den 25 April 1877 te Boxum (prov. Friesland) op de hoeve van den Heer T. K. Cuperus. Zij gaf gedurende 365 achtereenvolgende dagen de enorme hoeveel- heid van 30,318£ pounds (0,453 Kg.) melk, zijnde 4297 pound hooger melkopbrengst dan immer door eeuige koe is bereikt. Het blad bevat tevens een afbeeldsel van Pietertje II," waarvan door den Heer J. R. Planten, consul-generaal der Nederlanden te New-York, de gegraveerde plaat is toegezonden aan het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw. Men schrijft uit Haarlem Van dronken kippen heeft ieder wel eens ge- hoord, maar van dronken kraaien zeker nog zoo heel veel niet. Welnu, van middag heb ik dit spectakel kunnen bijwonen. Eenige personen had- den frambozen gebruikt, de ongebruikte frambozen op straat geworpen en zoowaar, de kraaien kwamen er niet alleen op af, maar smulden ook smakelijk. Niet lang duurde het, of het lekkere beetje brak hen op, want zij duikelden over en door elkaar. dat het een aard had. Doller schouwspel heb ik zel- den gezien. Men kon de beesten met de hand vangen. Voor personen, die last hebben van kraaiennesten voor huu wouiug, is het middel misschien niet te versmaden. In Den Haag bestond de vrees, dat voor de vrijheidsfeesten op het plantsoen in de Sche- veningsche boschjes een geduchte aanval zou plaats hebben door hen, die hun woningen wilden ver- sieren. Er werd een cordon van politie-agenten omheen geposteerd, maar een van deze bedacht een beter middel. Hij strooide de mare uit, dat er een beer was ontsnapt, die zich in de boschjes ophield. Toen bleven de aanvallers achterwege. Het volgende staaltje van Atjehsche trouwe- loosheid, werd den 19 Sept. vertoond. Dien dag, omstreeks 1 uur in den namiddag, vervoegde een Atjeher zich bij den commandant van Lampeueroet ter erlanging van een pas. De man was gewoou dagelijks in de benting te komen, om passen voor lieden, die binnen de linie wenschten te komen, aan te vragen en zoo werd hij een goede bekende bij de bezetting. Zijn wapen gaf hij gewoonlijk aan de wacht af en nam het terug wanneer hij naar de kampong terugkeerde. Dit geschiadde bijtia elken dag zoo tot den 19e, toen hij naar buiten gaande, zijn wapen opnam, maar dit onverhoeds tegen den op post staanden „Mijn vader heeft mij niet ondervraagd." „Hij wacht, en zijne weigeriug is nog zoo zeker niet, als ge denkt. De heer Lachenal schijut het hem niet euvel te duideu en zet zijne bezoeken hardnekkig voort; ik ontmoet hem ten minste dikwijls hier. z/Hij komt nu niet zoo vaak. Sedert geruimen tijd bestaat er eene zekere koelheid tusschen hem en mijnen vader/' /,Eu hoe ontvangt hem mevrouw DeFairieres?" ,/Waarom vraagt ge dat?" ,/Vergeef mij," zei Landregarde, die bemerkte, dat zijne vragen te ver gingen. /,1k vermeen een weinig recht te hebben," voegde hij er bij, ,/om u dit te vragen, en ben met de beste gevoe- lens voor uwe familie bezield." ,/Daaraan heb ik ook nooit't minste getwijfeld?" riep het jonge meisje, *en gij boezemt mij veel vertrouwen in /Ontvangt zij hem welwillend," onderbrak haar Landregarde blozend en haastig. Zijn persoon wilde hij bepaald niet in het gesprek meugen." ,/Mijne stiefmoeder is zeer veranderlijk en ver- bergt hare luimen evenmin voor den heer Lachenal als voor een ander. In 't algemeen is ze vriendelijk jegens hemze schijnt hem te achten en zich voor hem te interesseeren." De jonge arts scheen een oogenblik over de laatste woorden na te denkentoen blikte hij soldaat keerde, en dezen een zware, hoewel niet levensgevaarlijke wond, in de borst toebracht. De commandant die er vlak bij stond, nam onmiddellijk het geweer van den schildwacht, en stak den Atjeher daarmede zoo heftig, dat de bajonet dezen doorboorde en met kraclit in den pagar drong. De Atjeher bleef dood staanlater had men moeite de bajonet los te trekken. Een winkelier te Amersfoort had de vorige week een zeer onpleizirige ontmoeting. Toen hij in een naburige gemeente bij iemand om betaling kwam vragen, werd hij verzocht binnen te komen. Spoedig daarop kwam de schuldenaar, sloot de deur en zette den Amersfoorter de pistool op de borst, hem dreigende te zullen doodschieten indien hij niet onmiddellijk de vordering voor voldaan teekende. De schuldeischer voldeed aan dat verlangen en verliet de wouiug, maar deed ook dadelijk bij de politie aaugifte. it Hoogezand wordt aan de N. R. Ct. gerneld Van het gevecht ten huize van den spekslager Fellinger te Sappemeer kan ik u uader berichten, dat niet een, maar twee der belhamers kennis hebben met des slagers hakmes. Toen gemaakt langzaam en onderzoekend in 't lieve en treurige gelaat van Gabrielle en vroeg: ,/En stelt gij ook belang in hem? ik bid u, neem mijne vraag niet kwalijk en antwoord." Gabrielle keek verbaasd en antwoordde met eene stem, die een weinig trilde: ,/De heer Lachenal heeft me altijd voorkomend en met achting be- jegend. Ik houd hem voor een rechtschapen jonk- man, die mij nog nooit reden heeft gegeven, hem mijne achting te ontuemen." ,/En zoudt ge toegestemd hebben, als uw vader het aanzoek van Lachenal ingewilligd had?" „Waarom niet. Zou ik de verdiensten raisken neu van iemand die mijn vader hoogacht." „En vandaagvroeg Landregarde bedeesd." ffVandaag doch daar is nog geen sprake van. Ik bemin Lachenal niet." Ze zeide dit lang zaam en voegde met eenen vragenden blik naar Landregarde er bij: ,/Trouvrt men dan maar uit liefde. De meeste huwelijken zijn huwelijken naar 't verstand, en ik heb vaak hooren zeggen dat dit de beste zijn." ;/Ja, zeide hij, dat is zoo, als men door geluk een rustig, eeutonig en koud leven verstaat, zooals de menschen het tegenwoordig leiden, een leven, dat ze alleen kiezen uit traagheid en eigeube- lang." (Wordt vervolgd.) was, zij Fellinger zelf reeds een wonde hadden toege bracht en bezig waren het geheele varken meetevoeren, heeft hij van de gebroeders Hofman, niet een, maar tv/ee getroffen. De oudste, tevens de aanvoerder, bewam door den slag eene dubbele schedelbreuk zoodat de hersenmassa bloot lag. Den ander is een der schouders stuk geslagen. Beiden zijn nog in leven, maar niet buiten gevaar. De in ver- schillende bladen geplaatste berichten vau nieuwe baldadigheden zijn zeer overdreven. Alleen is nog een van de vijf, met name Jan de Groot, op last vau den officier van justitie te Winschoten, in verzekerde bewaring geuoinen. Daar er te Sappe meer voor zulke sujetten geen tijdelijke bewaarplaats hetgeen anders al siuds jaren dringend noodig heeft hij den vorigen nacht herberging ge- vonden in een der politiehokken te Hoogezand. Men beklaagt zich algemeen over het zwakke optreden vau den burgemeester Veuema in dezen. De slager Fellinger zag zich genoodzaakt, om Sappemeer metterwoon te verlaten en naar hier, waar zijn broeder hetzelfde bedrijf uitoefent, te verhuizen. Door de gemeentepolitie te's Hertogenbosch is verleden week ontdekt, dat aldaar eenige valsche guldensstukken van Koning Willem III en het jaartal 1864, zonder raudschrift, in omloop waren gebracht. Het ingesteld onderzoek vestigde het vermoeden op een sedert veertien dagen aldaar vertoevend Duitscher en leidde Donderdag tot de zekerheid, dat de valsche muutstukken ten huize van een herbergier (ook een Duitscher), werden vervaardigd. Bij eene huiszoekiug werden werkelijk stoffen tot het vervaardigen van valsche munt ge- vonden en in beslag genomen. Bovendien werd ontdekt, dat de materialeu en iustrumenten te 's Hertogenbosch waren aangekocht. De dader, die reeds 8 jaren gevangenisstraf in Duitschland, wegens muntschennis, heeft ondergaan, is voortvluchtig, doch wordt opgespoord. De heer A. M. te Noordwolle had in een hok achter ijzeren tralies een paar konijnen opge- sloten. Toen men voor een paar dagen's morgens kwam om de beestjes te voederen zag men geen konijnen, maar wel iets anders in het hok, 't welk bij nader onderzoek bleek een bunsing te zijn De beide langooren waren door den moordenaar onthoofd, terwijl hij er zooveel van opgepeuzeld had, dat de weg, waarlangs hij hongerig was bin- nengedrongen, te eng bleek te zijn nu hij ver zadigd wilde ontvluchten. De diet' had zich zelf opgesloten. Dat hij eene voor hem passende straf niet ontging zal ieder begrijpen. De zoetigheden der aarde hebben Zaterdag de Groningsche politie geholpen in het opsporen van een misdaad. Zij kwam nl. door middel van eenvat met stroop op het spoor van een deugniet, dft zich door inklimming toegang tot de woning van een ingezetene had verschaft. De zaak is deze Een bakker hield Zaterdagavond omstreeks 11 ure inspectie over zijne bakkerij en trof aldaar in het donker een persoon aan, die op zijne komst de vlucht nam. De bewoner ging nu naar de huiskamer om licht te halen, maar de indringer maakte van die gelegenheid gebruik om de plaat te poetsen. De politie, die dadelijk gehaald werd, zag dat de indringer aanvankelijk om zich te ver- schuilen in een vat was gekropen dat gedeeltelijk met stroop gevuld was. Althans in de bakkerij vond men voetsporen door stroop afgeleekend en die sporen volgende kon men nagaan, dat de indringer achter de woning verschillende schuttingen was overgeklommen en door aangrenzende tuineu de vlucht had genomen. Evenals Klein Duimpje de weggeworpen steentjes volgde de politie het stroopspoor. Eindelijk vond zij een vrij groote plas stroop op den stoep voor de gaarkeuken liggen. In de laatste nachten nu had een persoon in de gaar keuken gelogeerd die vroeger bij den bakker dienstbaar was geweest en reeds wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden een vonnis had ondergaan. Die persoon werd Zondagmorgen gear resteerd en men vond dat zijne schoenen en pantalon nog met de kleverige stroop bemorst waren. Ont- kenuen zal hem dus moeilijk vallen. Te Yerseke hebben zich 24 gezinnen, samen tellende 120 personen, laten inschrijven bij den agent van de Ned. Amerikaansche stoomvaart- maatschappij, om in het begin der volgende maand r de Argentijnsche Republiek (Zuid—Amerika) te vertrekken. Ook 8 gezinnen van omliggende meenten zullen de reis mede maken. Volgens het Haarlemsch Dagblad bevindt zich een oppassend timmerraan uit een der dorpen bij Haarlem al twee jaar in de gevangenis, omdat hij door een likeurstoker wegens schulden (door zijne vrouw gemaakt) gegijzeld is. De schuldeischer moet verzekerd hebben, dat hij den man de voile 5 jaar zal laten uitzitten. - In zake den moord van Whitechapel is een zeer zonderling getuigenis afgelegd door een fruit- verkooper, zekeren Packer. De man vertelt, dat verleden week twee mannen in zijn winkel waren en druiven kochten. Een van hen verklaarde te gelooven, dat de moordenaar niemand anders was dan een neef van hem, een vermetelde knaap, die pas uit Amerika was teruggekeerd. De politie doet onderzoek, maar hecht aan dit verhaal evenmin roote waarde als aan de vorige verhalen. Eenige dagen geleden maakte zekere Mathews, te Sumter-Couuty, in Noord-Amerika, door vergift in te nemen, een einde aan zijn leven. Hij had vaak het beuls-ambt uitgeoefend en dit op eene wijze gedaan dat hij, in zijn treurig vak, als een ernstig en koelbloedig man bekend stond. Ougelukkigerwijze moest hij onlangs eene vrouw de moordenares Suzanna Ebenhardt ophan- en voor die taak bleek hij niet berekend te zijn. Het was de eerste maal dat in den staat Georgia eene vrouw zou worden geschavotteerd en de opgewonden artikelen in de dagbladen en de ontelbare verzoekschrifteu aan den gouverneur om de ex<iputie niet te doen plaats viuden, beroofden den man geheel van zijn geestkracht. Toen de voorbereidende maatregelen werden ge nomen om het vonnis te voltrekken, kwamen per telegraaf nog vijf en veertig verzoeken om gratie, maar de gouverneur bleef onverzettelijk, want de zaak was zeer ernstig en er moest een voorbeeld worden gesteld. Mathews was dus wel gedwongen zijn ambt uit te oefenen, en hij deed het, met inspauning van alle krachten toen echter de met bevende handen om den hals der veroordeelde gelegde strik, slecht bleek te zijn en de vrouw vijf minuten lang met den dood worstelde, viel hij bewust-eloos naast de galg neder. Toen hij weder bijkwam, vertelde hij allerlei verwarde praatjes en hoewel 't later scheen dat zijn gewone geestkracht zou terugkeeren, werd hij de man vau vroeger niet meer. Hij werd een droukaard, maakte van allerlei bedwelmende mid- delen gebruik en pleegde ten slotte, in een aanval van wanhoop, zelfmoord. Te Barcelona bracht de Fransche luchtreiziger Caputain Budoy in den laatsten tijd zeer gewaagde opstijgingen met zijn ballon Montgolfier ten uitvoer. De vermetele man hield zich slechts aan een touw vast, waaraau hij, terwijl de ballon het luchtruim koos, gymnastische toeren verrichtte. Nu onlangs zou weder een opstijging plaats hebben. De ballon zweefde reeds, na voleiudigde vulling, boven den grond en rukte aan de touwen, waarmede hij aan stevige palen bevestigd was. Alles was tot de luchtreis gereed. Het commando //los" weerklouk. De ballon verhief zich, zijn bestuurder, aan het touw met zich trekkend, maar trok tevens, tot de algemeene ontzetting, een der palen, waarom zich een zijner touwen had geslingerd, uit den grond en deze trof den ongelukkigen luchtreiziger met zulk een kracht, dat hij bewusteloos ter aarde stortte. De ballon steeg pijlsnel in de hoogte en verdween spoedig uit het gezicht. Maar nog niet genoeg; ook ontglipte de zware paal aan het touw, waaraan hij naar boven gevoerd werd, en viel, uit aanzienlijke hoogte te midden der dichte menigte toeschouwers, doodde een hunner op de plaats en bracht anderen zware verwondingeu toe. Een der gekwetsten stierf kort daarop, terwijl de toestand der overigenwaaronder ook de luchtreiziger levensgevaarlijk is. Het gerucht loopt dat de moordenaar uit Whitechapel zich thans te Groningen ophoudt, welke bewering gestaafd wordt door het praatje, dat hij Vrijdagavond met den trein van 8 uur zou aankomen en dat verscheidene lieden een met bloed geschreven brief gelezen hebben. Werkelijk is, volgens de Leeuw. Ct. de tapper T. aan het Boterdiep in het bezit van een //rooden brief" van Jak den Opensnieder, waarin medegedeeld wordt, dat hij eerst twintig vrouwen vermoorden en zich daarna aangeven zal. De schrik zit reeds vele dienstboden in de beenen, wat duidelijk merkbaar is als ze 's avonds boodschappen moeten doen. Van 1 tot 15 November 1888. BOSCHKAPELLE. lluwelijks-voltrekkingen. 9 Nov. Johannes Heijman (van Graauw), oud 25 j., jm. en Marianna Cabaret, oud 35 j., jd. Geboorten. 18 Oct. Isabella Maria, d. van Juliaan van Acker en vau Apolonia van Meelen. 7 Nov. Johannes Leonardus, z. van Jacobus Mel en van Rosalia Kox. 8 Nov. Alphonsus en Fer- dinandus, zonen van Pieter Paulus Lauwers en van Christina Carolina Kamoen. Overlijden. 28 Oct. Maria Coolsen, oud 92

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2