Gemengde berichten. i jia Telegrafische berichten, ii TER NEUZEN, November 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. Konings plaats bad, teneinde de werkstaking, bij de firma G. Jannink en Zoon, te bespreken, meldt de Zw. Ct. 3 Met algemeene stemmen werd door de fabrikanten verklaard, dat genoemde firma niet verder aan de eiscben der werklieden, respectievelijk niet anders dan die der socialistiscbe partij, mocht nocb kon yddoenbun laatste eisch is niet meer en niet minder dan een minimum-loon per wever van/" 10 per weekongerijmder eisch is niet denkbaar. Een commissie van vijf leden werd staande de vergadering benoemd, om in het belang van bet goedgezinde werkvolk op te treden en middelen te beramen om woelingen krachtdadig tegen te gaan. Des avonds heeft deze commissie een samenkomst met die uit de werkstakers gebouden, waarvan het resultaat nog niet bekend is. De werkstakers bebben bet nun nog toekomend loon van de firma geweigerd te ontvangen. Naar aan De Tijd uit goede bron wordt verzekerd, zou het verslag der Staatscommissie betrekkelijk de defensie zoo goed als gereed zijn. In den boezem der commissie heeft bet gevoelen der voorstanders van den persoonlijkeu dienstplicht gezegevierd; slecbts drie stemmen zouden zicb bij de laatste beslissende stemming daartegen bebben verklaard. Uit Vlissingeu meldt men aan de Midd. Ct. Omtrent de met de jol van den Vlissingschen loodsscboener n°. 6 vermiste bemanning, is nog niets naders veruomen. Het stoomschip, dat om een loods vroeg, is Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur binuengekomen en bleek te zijn de Lavinia van Hamburg naar Antwerpen. Ook de gezagvoerder daarvau heeft verklaard van bet lot der vermiste personen niets te weten. De naraen der vermisten zijn de zeeloods P. Busquet, de loodskwekeling l!te klasse K. Zuidema en de matrozen W. J. Verheul en F. Arents. Van dezen laten Busquet en Zuidema vrouw en kinderen na; de matrozen waren beiden ongehuwd, doch Arents was de gedeeltelijke verzorger zijner moeder, echigenoote van een zeeloods, die wel is waar, nog in leven, doch niet bij machte voor zijn gezin te zorgen, wijl hij voor eeuige jaren krankzinnig geworden is en sedert in een gesticht verpleegd wordt. Men schrijft uit Bergen op Zoom Met den oesterhandel gaat het nog niet naar wenscb. Over 't algemeen worden er veel te weinig afijeleverd. Engeland en met name Louden, dat ook voor dit artikel evenals voor vele andere, die wij uitvoeren, de hoofdraarkt mag genoemd worden, trekt nog weinig Zeeuwsche, hetgeen vooruamelijk moet toegeschreven worden aan de Fransch-Engelsche oesters, welke op 't oogenblik aldaar de markt beheerscben. De meeste, en daaronder de voornaamste, oesterkweekers bebben dan ook besloten den prijs aanzienlijk te vermiuderen om te kunnen concurreeren. Gelukt dat, dan zal spoedig meer leven in den bandel komen daar er de Zeeuwsche de kwaliteiten moeten overtreifen. Fransch-Engelsche oesters in Omstreeks half negen ontstond verleden Dinsdagavond plotseling brand in de woning van den heer A. de Koning in de Nieuwstraat alhier. Naar men ons mededeelt was een brandendebanglamp naar benedcn komen vallen. De brandende petroleum verspreidde zich over meubels en vloer en zette de kamer weldra in vuur en het geheele gebouw in rook. Nauwelijks gebeurde dit of eeuige militairen met sergeant Van Homberg aan 't hoofd waren ter plaatse. Door hun spoedig optreden, met de medehulp van eenige burgers, kon men het vuur blusschen, evenviyfi niet, dan uadat men met moeite in het met rook gevulde vertrek was biunengedrongen en de brandende meubelen buiten geworpen had. Inmiddels was ook de brandweer aangerukt, die zonder gebruik te moeten maken van de spuithet overige deed om het gebouw te behouden. Wanneer men weet, dat het gebouw staat tusschen het groote Nederlandsch Logement en de woning van den heer Wiskerke en dat Dinsdag een felle Oostenwind woei, kan men begrijpen dat de ramp niet te overzien was geweest, zonder het spoedig optreden der wakkere militairen en andere moedige mannen. Met genoegen geven wij daarom lezing van een brief door onzen Burgemeester daags na den brand aan den Luitenant garnizoens-commandant gezouden. Ter Neuzen, 7 Nov. 1888. Mr Ik heb de eer bij deze dank te betuigen voor de uitmuntende diensten, gisteren avond bij den brand in eene woning in de Nieuwstraat alhier, door militairen bewezen, waarvan ik in de gelegenheid was mij persoonlijk te overtuigen. Zij werkten ordelijk, bedaard, flink en in het beste verband met elkander, en zeker is het dat zonder hun spoedig optreden de brand, die nu spoedig was gebluscht, grooter omvang zou hebbeu verkregen en, begunstigd door den vrij krachtigen oostenwind, die er was, meer verwoesting aangericht had. Vooral heeft zich onderscheiden de sergeant L. van Homberg. Ik twijfel er niet aan of het bestuur van de brandweer zal op deze zaak nog nader de aandacht vestige n. De Burgemeester. Bij de herbesteding door het polderbestuur van Walcheren, op gisteren te Middelburg gehouden, werden o. a. drie biljetteu ingeleverd voor het tweede perceel, het bestorten van den onderzeeschen oever aan de Noordwatering, en wel door de heeren C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor 26,000 J. van Eck, te Hardinxveld, voor 25,900 en P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 25,660. Bij koninklijk besluit is benoemd tot gezworen van het waterschap Cadzand, de heer D. A. Risseeuw. De Zondag van Ter Neuzen vertrokken Duitsche stoomboot Sirius, kap Schmidt, van Gent naar Londen met steen, is op de Engelsche kust, bij Thropney gestrand doch het volk is aan wal gekomen. Volgens een later bericht is het schip door midden gebroken en geheel wrak geworden. De Engelsche stoomboot Azalea, kap. Fiffe, van Gent naar Londen, met stukgoederen, Maandag van Ter Neuzen vertrokken, is te Londen gearriveerd met zes voet water, hebbeude noodweder gehad. Maandag is op den Bayaard verongelukt de Vlaardingerlogger V L 85 Zeemeeuwschipper C. Westerduin Pz., hebbende 20 last hariug aan boord. De equipage, bestaande uit 14 man, is door de reddingsboot van Burghsluis gered en aldaar aangebracht. Nog is dien dag op den Ouster, mede voor Schouwen, gestrand en omgeslagen, de Duitsche bark Pomona, kap. Neumann, van Riga naar Antwerpen met hout. De uit 11 man bestaande equipage is gered en door een loodskotter te Brouwers- haven aangebracht. Het schip is totaal weg. Volgens zeggen, moet er op den Ooster nog een bark gebleven zijn, voor Gent bestemd, waarvan evenwel nog niets zekers bekend is. Het Nederlandsch barkschip Twee Zusters, van Hudikswal naar Delfzijl met hout bestemd, is in de Noordzee in ontredderden staat en vol water verlaten door de bemanning, die te Nieuwediep geland. Den 2den November is aan den Hoek van Ouwerkerk gezonken en daarbij de bemanning hoogst waarschijulijk omgekomenhet beurtschip van Oude Tonge op Bergen op Zoom. Kauter, 6 November. In den nacht van 5 op 6 dezer mocht het aan de alhier gestationeerde ambtenaren Goudswaard en tlodde gelukken eene partij van 160 K.G. gesmokkeld zout aan te halen op 5 smokkelaars, waarvan 3 bekenden. In den loop der twee laatste maandeu is nu door genoemde ambtenaren 565 K.G. zout aangehaald en ten kantore opgebracht. Axel, 8 Nov. Hedon avond werd alhier ten huize van den heer P. F. van Laere eene verga dering gehouden van honoraire leden van het fan- faren gezelschap „Concordia" tot het doen der rekening en het balloteeren van nieuwe leden. De rekening over het afgeloopen jaar werd goed- gekeurd met een goed slot van f 14,76. Als een bewijs hoezeer deze vereeniging zich in belangstelling mag verheugen kan algemeene de dienen dat het aantal 92 is gcklorameu. Het getal werkende eeniging bedraagt 30. honoraire leden thans tot leden dezer schoone ver- Middelburg, 9 Nov. In de heden gehouden vergadering der Provinciale Staten is afwijzend beschikt op het verzoek van den Sophiapolder tot calamiteus—verklaring en is aan de Commissie der Zeeuwsche Tentoonstelling een subsidie van 300 gulden toegestaan. is kunnen sprekeu De dame antwoordde bevestigend, de geneesheeren onderzochteu nogmaals den zieke wisselden eenige woorden, onderteekenden een recept en gingen weg. De verschrikte Gabrielle snelde weer naar bed haars vaders en greep zijne hand. Eene beschrijfelijke verwarring sprak uit hare oogen De'ziekte van haren vader moest wel zeer bedenke lijk zijn, daar er nog meer artsen moesten geroepen worden. De bedienden waren terneergeslagen mevr. De Fairieres bleef koud en gevoelloosmen zou zeggen, dat ze geen rol speelde in 't drama, dat zich voor hare oogen vertoonde. De beide geneesheeren stonden alleen tegenover elkander. ,/Dus een consultHet is wonderlijk. Ik, de eerste geneesheer in Caen Doch gij wilt het zoo. Hoeveel doctoren wilt gij ontbiedeu „Ik denk van vijf." Hugonet was nog immer buiten zich zelven Landregarde echter bleef kalra en volhardde in zijuen eisch. Hij kon echter zijnen collega niet bewegen, drie geneesheeren uit Parijs te ontbieden, zooals hij gewenscht had. „Ik zal aan onze collega's te Liseux en Pont d'Eveque schrijveu," zeide Hugonet. „Deuderden uit Caen zal ik persoonlijk verzoeken." Na deze overeenkomst stond Landregarde op om te vertrekken, toen Hugonet hem de hand op den schouder legde. „Een woord," zeide hij. „Spreek maar." „Ik heb u niet tegengestreefd en mij in alles geschikt. Hoe denk gij in het aanstaand consult te handelen?" //Wat gij ook zult doen, de zaak ophelderen." ,/Neem u achtHij schoof de lamp lerug en herhaalde//Neem u in acht!" »Ik begrijp u niethernain Landregarde. »Als wij ous hier verzamelen, dan is het toch zeker, om over den toestand des zieken te beraadslagen, wiens toestand veel bedenkelijker is, dan ik hem zoo zeide." even het on- „Zeer wel, maar die el, maar wacht uw vermoedens te uiten, niet kunt bewijzen. Miju vriend, gij zijt nog jong, en kent de wereld nietlaat u dus leereuBeloof mij het consult bij te wonen, zonder u driftig te maken, of iemaud te kwetsen. Gij zult overigens zien, met welke omzichtigheid onze collega's het geval zullen behandelen. vIk zal waarschijulijk de jongste zijn, en mij gelukkig achten, meer te kunnen luisteren dan te spreken, maar „Geen maarHier staat de rust van eene ge heele famielie op het spel, die door een enkel woord ougelukkig kan worden." Wanneer ik echter als arts twijfel, een vreeselijken twijfel koester vHet is dwaasheid, eene groote maar wellicht vergeeflijke dwaasheid, hier te twijfelen. Hoe vaak dwaalt men in de jeugd. Hoe gauw heeft men vreeselijke vermoedens, als men een zaak niet volkomen begrijpt. Gebrek aan kennis wil men in den regel niet bewust zijn, ofschoon het geene schande is. Zelfs de meest begaafde jonge man moet in wijsheid en ondervinding voor den rijperen leeftijd onderdoen. Daarom, geloof mij, als ik u verzeker dat het dwaas is hier iets geheimzinnigs te vermoeden, daar eene gewone ziekte toch voor Aanvaard mijn welgemeenden raad onheileu aan door uwe onbedacht hand ligt. de en richt geen zaamheid." (Wordt vervolgd.) De rechtbauk heeft in hare zitting van 9 Nov. het volgende vonnis uitgesproken J. B., oud 22 j., arbeider geboren en wonende te Ossenisse, gedetineerd te Middelburg, is wegens zware mishandeling waarop de dood is gevolgd veroordeeld tot jaar 3 gevangenisstraf. Uit Rotterdam schrijft d. L. aan de N. R. Ct. de volgende waarschuwing aan dienstmeisjes In het laatst der vorige week vervoegde zich te mijnent een net gekleed persoou, die een werk over Luther bij zich had en dit miju dienstmeisje aanprees. Men kon zulk een exemplaar bekomeu voor den uiterst geringeu prijs van eeu gulden. Mijne dienstbode, bekoord door de billijke aanbieding het was een flink ingebonden boek, met kleurde en ongekleurde platen wilde dit werk hebben, maar het getoonde exemplaar kon „Miju- heer" niet missen, want hij moest er verder mede colporteeren. Eerst Maandag daaraanvolgende zou het per postpakket worden afgeleverd, mits betaling vooruit plaats vond en er op eene lijst werd ge- teekend. Aarzelend ging zij er toe over, in ver- wachting op bepaalden tijd het boek in bezit te krijgeu, maar wat er gekomen is, geen boek. Later kwam eene barer kennissen haar inede- deelen, dat zij haren naarn ouder verschillende andere op de inteekenlijst voor een mooi boek over Luther had gezien en ook zelve op dat werk ingeteekend had, doch haar tevens zeggen, dat zij het zeer betwijfelde, of dat boek wel ooit zou komen. Haar toch was nog erger overkomen. Zij had geen gulden bij de hand, wel een rijksdaalder. ,/Mijuheer" kon het niet passen. Hij zou het geldstuk even gaan wisselen, maar is men be grijpt het reeds niet teruggekeerd. Van een en ander ingelicht, deed ik aangifte bij de politie. Waarora ik er hier mededeeliug van doe, is: 1°. om andere dienstmeisjes tegen dien persoou te waarschuwen 2°. om te verzoeken, dat zij, die omtrent dien persoon inlichtingen kunnen geven, dit ten spoedigste doen aan den heer commissaris van de politie- afdeeling Meermanstraat te Rotterdam, Dezer dagen vertoefden te Grave eenige Duitschers, die de winkels rondgingen, ten einde geld in te wisselen tegen rijksdaalders en guldens, welke de beeltenis van Willem III en het jaartal 1873 droegen. Bij onderzoek bleek, dat men met sluwe oplichters had te doen; de politie van een en ander inmiddels in kennis gesteld trok zich der familie aan, en transporteerde ze Zondag j.l. over de Duitsche grens. Sedert vele dagen worden op Texel geen steppeu hoendcrs meer gevnngen. De personen, die zoovele exemplaren met slagnetten buit raaakten, meenen, dat, als gevolg van het vele schieten in de duinen door tal van jagers, de schuwe vogel van het eiland is weggevlucht. Dit zou natuurlijk jammer zijn, ook voor de menschen, die met de vangst van de levende steppenhoeuders gedurende den herfst een flink daggeld verdienen. Er is trouwens tegen het veelvuldig jachtmaken op deze vogels genoeg gewaarschuwdindien de dieren thans voor goed verdreven zijn, heeft men het aan zichzelf te wijten. Eergisternacht werd te Haarlem door een agent van politie een man aangehouden, die een zak met levende konijnen droeg. Aan zijn ver zoek hem naar het politiebureau te volgen, weigerde de man te voldoen, hij haalde eensklaps een rnes te voorschiju, waarmede hij den agent, die hem inmiddels had vastgegrepeneeu aantal sneden over de rechterhand toebracht, zoodat deze hem moest loslaten. Ook stootte hij den agent den signaalhoorn uit den moud en ging daarna op de vlucht met achterlating van den zak met konijnen. Te Veere vergaderden deze week een aantal ingezetenen, ter gedachtenwisseling over de vraag ,/Wat kan gedaan worden om den toestand van Veere eenigermate te verbeteren Na eenige discussie werd een commissie benoemd, die zich namens de burgerij tot den gemeenteraad zal wenden, met verzoek, den beker van Maximiliaan van Bourgondie te verkoopen. To Nijmegen en omstreken worden tegen- woordig weder vele varkens voor de Engelsche markt opgekocht en geslacht. Deze varkens, welke doorgaaus slechts 30 a 60 kilo gewicht mogen hebben, golden in de laatste dagen 23 a 24 cent per J kilo zuiver. Gedurende de afgeloopen week werden van INijmegen en uit de omstreken een 400-tal dezer geslachte varkens per stoomboot via Rotterdam naar Londen verzonden. Voor de landbouwers en andere varkensfokkers mag dit een gelukkig verschijnsel heeten, zoodat men zich al meer en meer op de fokkerij van voor de Engelsche markt gewilde varkens toelegt. Een oude man te 's Gravenhage had Zondag naar de kerk gaande of op zijn terugtocht het ongeluk f 90 te verliezen. De gebruikelijke ^eerlijke vinder" bleef zoek met de f 90. En die 90 had de meer dan zeventigjarige die een goeden staat van dienst zoo uit het militaire als uit het burgerlijk leven kan overleggen met de grootste moeite bijeengespaard. Hij had het geld in 9 gouden tientjes gewisseld en droeg het steeds in een zakje om zijn hals gebonden. Uit New-York wordt bericht, dat bij de jongste presidents verkiezing een zoo uitgebreide haudel in stemmen gedreven is, als nog nimmer gezien werd. Vooral in Indiana, waar de strijd zeer hevig was, huldigde men die fraaie industrie. Er was een forineele markt, waar de stemmen van beide partijen verhaudeld werden tegen 15, 20 en 25 dollars. De anarchisteu te Parijs hebben eergisteren twee dynamietaanslagen gepleegd. Evenals een paar maanden geleden, hadden zij het ook thans gemunt op twee kantoren van dienstverschaffing. Het een bevindt zich in de rue Boucher, het andere in de rue Fran<?aise. Tegen een uur in den nacht weer- klonk de eerste ontploffing, welke deed denken aan het geweld van een batterij geschut. De menigte stroomde naar de plaats van den aanslag, waar ook het brandweerpersoneel en de politie aaustonds verschenen. De geheele benedengevel was ver- nield, alsmede het inwendige der onderste verdie- pingen. Er brak echter geen brand uit. De slag werd gehoord tot in de verst gelegen wijken van Parijs. Nauwelijks van den angst bekomeu, werden de bewoners opnieuw opgeschrikt door een tweeden g, nog heviger dan de eerste. Men snelde naar de rue Fran9aise, waar de gevel van het bureau de placement no. 12 vaneengescheurd en terecht- gekomeu was op het tegenoverliggeride huis Alle ruiten in den omtrek waren verbrijzeld. Het is onmogelijk den angst te beschrijven van de lieden, welke in de straat wonen en half gekleed te voorschijn kwamen, om de oorzaak van het vreeselijk geweld te vernemen. Persooulijke ongelukken hebben niet plaats gehad. lv I S T I ED V S. De heer Johan L. ten Raa, die verhinderd was deze week alhier op te treden zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, dit thans doen op a. s. Dinsdag 13 Nov. Is de heer Ten Raa velen in Zeeland nog onbekend, niet alzoo in het Noorden des lands, waar hij in vele plaatsen groot succes behaalde. Wij wenschen hem hier van harte 't zelfde. De voordrachten, geen politiek of gods- dienst rakende, zijn alien van vroolijken aard. Voor Ter Neuzen koos hij ,/Rotterdamsche plezier- reis", ,/Kletsen", ;/De Rijtoer" en ,/De legende van den Domtoren." A. s. 3 December zal, indien de pogingen van het bestuur der vereeniging //In liefde bloeiende" gelukken, optreden de alom bekende Willem van Zuijlen, de beroemde Rotterdamsche acteur. Onnoodig zal 't wel wezeu dezen tooneelspeler nog bij 'tpubliek te introduceeren en aan te be- velen. Alleen willen wij eens aanhalen wat het ,/Vaderland" van 31 Oct., na eene lezing van Van Zuijlen schreef ,/De heer Van Zuijlen begon zijn voordrachten met Mr. A. Bogaers' gedicht Teunis Ruwhard, een vers uit den goeden ouden tijd, als 't ware geschreveu voor rederijkers. Van Zuijlen kon er ons mee toonen wat er zit in zijn stem, en dit tooude hij schitterend. Dr. Laurillards „vers dat als een uachtkaars uitgaat," gaf hem daartoe eveneens gelegenheid, en het comisch effect, vrij van over- drijving was groot. Een ander genre gaf ons het aardig versje van Prof. Stokvis, „Brug ornhoog." En ook hier toonde Van Zuijlen wat zeggen is en hoe een eenvoudig gedichtje, goed voorgedragen, kan pakken. Ook met Brederoo's oud-Hollandsch Boerengeselschap" bewees hij dit. Van de grootere voordrachten, „De Hoed," ver- taling van Mr. J. N. v. Hall, „Een eerste liefde," „Het vrijbiljet" (een zeer gewaardeerd toegiftje), en Multatuli's onsterfelijke „Rammelslag," verdiende het zoo moeilijke laatste ontegenzeggelijk 't meest

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2