Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2450. Woensdag 7 November 1888. 28e Jaargang. 0)1 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. bind werHchljnt Dlnadng- en Vrljdagnvond folj deft nltgever P. X. VAN DE S A N D E te Tee Neuzen. lV>litioli Overzicht* Het spoorwegongeluk, den Keizer van Rusland overkomen, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de binnenlandsche toestanden van het Czarenrijk. Men vermoedt, dat wel degelijk de nihilisten weer de handen in het spel hebben. Is dit zoo, dan zijn ze hun doel naderbij gekomen dan ooit, daar de wagen, waarin zich de Keizerlijke familie bevond, als een puinhoop was en het een wonder mag worden geuoemd, dat de Czaar en zijn gezin volkomen ongedeerd bleven. 't Is een rotte boel in Rusland, wel is 't noodig dat de Czaar om zijne kinderen denkt. Tot de nihilisten behooren tal van adelijken en gegradueerden zonder betrekking. De nationale toestand van Rusland is een toestand van leugen en evenals men wel vroeger een Czaar op zijn reizen misleidde, zoo gaat het ook thans. In de Duitsche bladen heerscht een hevige strijd over het antwoord op de vraag, aan wier adres de scherpe woorden waren, door Keizer Wilhelm tot de deputatie uit den Berlijnschen gemeenteraad gericht. Elke partij rekent zich als niet bedoeld te zijn. Ons komt het voor, dat zij voor de Freisinnige en hare geestverwanten bestemd waren, daar de Keizer het woord voerde tot mannen, die bekend staan als steunpilaren van de Duitsch- vrijzinnige partij. De uit val van den jongen Keizer kan men niet voorzichtig noemenhij heeft op zeker oogenblik zijn zelfbeheersching verloren. Zijn grootvader zaliger zouden die woorden niet over de lippen gekomen zijn en zijn overleden vader nog veel minder. Intusschen is het jammer genoeg, dat men van de vorsten partij mannen gaat maken en hunne namen dienst laat doen als ver- kiezingsmanoeuvres. Een vorst staat boven de parlijen. Er is huiszoeking gedaan bij den heer Roggenbach, oud—minister van Baden en intiem vriend van wijlen Keizer Friedrich. Deze huis zoeking hangt samen met het proces—Geffken maar er is niets gevonden, dat de zoekers van dienst kon zijn. De Keizer heeft den eersten steen gelegd van het gebouw voor het Duitsche rijks- gerechtshof te Leipzig. De plechtigheid werd bijgewoond door den Koning van Saksen en door een aantal vertegenwoordigers van verschillende staatslichamen. De luitenant Wissmann heeft, uit naam van het Erain Pacha-comite, eene voordracht gehouden over de beteekenis van den opstand in Oost-Afrika. Hij betoogde, dat nog de mogelijkheid hestond door afsnijding van den toevoer van wapenen en amuni- tie den opstand te dempen en met vereende macht het geweld der Arabieren te beteugelen. Het Duitsche en Engelsche Emin-comite, kardinaal Lavigerie, Duitschland, Engeland, Portugal en de Congo staat moeten vereenigd optreden, anders blijft Afrika aan de macht der Arabieren en aan den slavenhandel overgeleverd. FEUILLETON. Op zeer jeugdigen leeftijd was Dr. Hugonet met een niet zeer jong, leelijk, maar rijk en aan alle voorname families verwant meisje gehuwd. Deze verbintenis opende hem eene gelukkige loopbaan, want spoedig was hij niet alleen de geneesheer der gegoede burgers, maar ook die der voorname klasse. In den tijd van ons verhaal telde hij 75 jaar, en de eigenschap, die hem't best was bijgebleven was de losheid van tong. Altijd was hij gereed om de grappigste streken en de koddigste histories te verhalen. De goedgeluimde Hugonet. was honderdmaal beter te verdragen dan de ernstige gewichtige dokter bij feestelijke gelegenheden. Een schrik sloeg de aan- wezigen om het hart wanneer hij stijf en deftig, met wit halsboord en zwarte jas in de vergadering trad, want nu was het zeker, dat buiten hem niemand meer aan het woord kwam en alle ge- moedelijke conversatie opgehouden had. In geheel Normandie was er geen advokaat, die het in woordenrijkdom van Dr. Hugonet zou gewonnen hebben. „Waarde jeugdige ambtgenoot," zeide hij, zijn gouden bril rechtzettend en Landregarde op eenen stoel naast het bed neertrekkeud, „daar ons het In Rusland was Von Giers in de laatste dagen het onderwerp der besprekingen. Keizer Alexander III verleende hem de orde van St. Wladimir met een zeer vereerend schrijven, waaruit bleek dat hij nog geen rouw gevoelde den jubilaris in 1882 den belangrijken post van minister van buitenlandsche zaken te hebben toevertrouwd. De Czaar noemt hem zijn naasten medewerker en nauwgezetten uitvoerder zijner bedoelingen op het gebied der internationale politiek. Verder bespreekt de alleen- heerscher de groote macht van het Russische rijk, den geoogsten roem en de onmetelijke uitgestrekt- heid, terwijl hij de noodzakelijkheid van den vrede betoogt en niet denkt aan nieuwe veroveringen, teneinde alle zorg te kunnen besteden aan de ontwikkeliug van Rusland's hulpbronnen, het welziju van zijne kinderen in de verschillende takken van het burgerlijk leven en het welslagen van alle vormeu van nuttigen arbeid. Als de Czaar meent wat hij zegt, dan late hij de Bulgaren met vrede, trekke het honorarium der onruststokers in het gansche Balkanschiereiland in en zende eenige honderdduizenden soldaten naar hunne haardsteden, opdat die gaan spitten en ploegen, ontginnen en zaaien. Misschien dat andere mogendheden dat goede voorbeeld volgen. De Oostenrijksche bladen bevatten een verzoek, dat zonder twijfel veler goedkeuring zal wegdragen. Men wil namelijk, dat de gelden, bijeengebracht tot viering van Keizer Franz Joseph's veertigjarig regeeringsjubileumdoor de gemeentelijke over- heden zullen worden besteed voor liefdadige doel- einden. In Italie heeft men wat geld zoek gebracht bij 't bezoek van den Duitschen Keizer. Een officieus Italiaansch blad deelt mede, dat de eenige revue over de vloot te Napels het bagatel van 3 millioen kost, die over het leger een millioen, terwijl voor versiering van het Quirinaal ook een millioen is uitgegeven. Rekent men er bij de uitgaven der stedelijke besturen van Rome en Napels en die voor de buitengewone maatregelen voor de openbare veiligheid, die het ministerie van binnenlandsche zaken heeft moeten doen, dan zal men niet ver van de tien millioen af zijn, die het bezoek van Wilhelm II aan Italie heeft gekost. Als nu daarmee een duurzame vrede is gekocht eu de triple alliantie het grootste deel der staande leger- macht naar huis zendt, dan is de uitgaaf niet te groot en zullen voordeel afwerpen, ook de groote uitgaven, die in kruitdamp zijn opgegaan. Volgens de jongste algemeene berichten van Het Loo, zou de toestand van Z. M. den Koning steeds geruststellender worden en de vrees voor oogenblikkelijk gevaar niet meer aanwezig zijn. toeval samenbrengt, zullen we samen deze ziekte besprekeu, en onderzoeken, wat onze wetenschap hier moet beoordeelen." „Die heer is toch zeer vriendelijkdacht Landregarde en hernam„ik kan u slechts van weiuig nut zijn, want noch bezit ik uw kenms en onder- vinding, noch had ik ooit de gelegenheid zooals gij, den inwendigen lichaamstoestand van den patient te bestudeeren en de ziekte in haar ontstaan te bespieden. Men zocht een geneesheer en vond mij toevallig; ik kwam en deed wat ik kon." »En ik ben overtuigd, dat alles, wat ge deedt, goed is." „Ik geloof, dat mijne hulp op den eersten avond van mijn bezoek niet zonder goed gevolg was." De blik, dien de zieke op Landregarde wierp, scheen zijne woorden te bevestigen. „En ik ben er van overtuigd," hernam Hugo- net, „wien deze blik niet ontgaan was." „Ik kan u overigens mijne voorschriften laten zien," zei de jonge man, die zijne portefeuille opende en er eenige papieren uit nam. //Wel, wel, welk een bescheidenheid voor een jong menschDit verwondert mij, waarde collega De hedendaagsche jeugd wil zoo graag den ouderdom tot leermeester dienen. Een massa wetenschappelijke leerstellingen worden den jeugdigen geneesheer in het hoofd gepompt, en daarmee moet hij aan het ziekbed wonderen verrichten. Maar geloof mij, de ondervinding is de beste leermeesteres bij de be- Heden wordt Dr. Vinkhuyzen uit de residentie bij den hoogen zieke verwacht. De hofarts op Het Loo, Dr. Van Vlaanderen, bezoekt dagelijks herhaalde malen Z. M. De bevredigende aard van den toestand zou hieruit blijken, dat H. M. de Koningin Zaterdagnamiddag tegen 5 ure met eene hofdame een rijtoer in open rijtuig heeft gemaakt. Het bulletin ten Paleize van gisteren morgen luidde Aangezien de keelaandoening, waaraan Z. M. lijdende is geweest, gelukkig als geweken kan worden beschouwd, worden er geen verdere berichten hier verwacht. Bij de behandeling eener strafzaak voor het gerechtshof te 's Bosch, op Woensdag jl., bleek andermaal, hoe lichtvaardig getuigen ter ontlasting zich soms blootstellen aan 6 jaren gevangenisstraf, door het Wetboek van Strafrecht tegen meineed bedreigd. Namens een beklaagde werden drie getuigen a decharge voorgebracht, welke eene verklaring afleg- den, die geheel in strijd was met de verklaringen van de getuigen, door het Openbaar Ministerie gedagvaard. De advocaat-generaal, Jhr. Mr. Serraris, rekwi- reerde tegen deze drie getuigen rechtsvervolging ter zake van meineed en hunne onmiddellijke ge- vangennemingnadat het Hof over dezen eisch had beraadslaagd en de getuigen, wier verklaringen vermoed werden valsch te zijn, weder waren bin- nengebracht, maande de president, Mr. Bondam, hen herhaaldelijk aan om de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zeggen hij wees hen op het afschuwelijke van onder aanroeping van Gods heiligen naam leugens te vertellen en bracht hun onder het oog, dat zij, door nu nog voor de waar heid uit te komen, van de straf, op valsche getui- genis gesteld, konden vrijkomen. De advocaat-generaal voegde hier nog aan toe, dat de wet eene gevangenisstraf van 6 jaren tegen het misdrijf van meineed bedreigt. De drie getuigen, alstoen andermaal ieder afzon- derlijk ondervraagd, trokken alle drie hunne vroegere verklaringen in zij zeiden, dat zij door een persoon van wege den beklaagde voor een som van f 25 waren omgekocht, de valsche verklaringen onder eede af te leggen dat zij iu werkelijkheid niets wisten van de feiten, waarover dit strafproces liep en zich door het vooruitzicht van deze geldsom hadden laten verleiden om een valschen eed af te leggen. Mr. Van Zinnicq Bergman, die als advocaat van den beklaagde occupeerde, vroeg aanstonds akte, dat hij zich aan de verdere verdediging onttrok dat hij op schandelijke wijze door dezen beklaagde was misleid gcworden en dat hij openlijk diens handelwijze als zeer afschuwelijk en laag k walificeerde. Mogen vele getuigen, die, zonder voldoende na handeling van een zieke. Het zou verkeerd zijn," hernam Landregarde, wanneer ik de waarheid uwer woorden zou willen bestrijden. Hier ziju mijne voorschriften. Gij kunt daaruit zien of ik goed deed." Toen Hugonet bij zijnen terugkeer vernam, dat de familie De Fairieres hem meermalen ontboden had, was hij er dadelijk heengesneld, zonder te weten, dat een ander geneesheer geroepen was en hem voor 't oogenblik vervangen had. Ook was hij weinig met dezeonverwachte tijding ingenomen, want hij vreesde eene vermindering van 't ver- trouwen, dat men steeds in hem gesteld had. Doch het bescheiden voorkomen van Landregarde, zijn bedaarde toon en bijzonder het gering belang dat mevrouw in den jongen man scheen te stellen, veranderden zijne meening. Hij zag geen mede- dinger in hem, maar een leerling, een bewonderaar. Hadde Hugonet maar een weinig opmerkingsgave bezeten, dan zou hij wellicht het tegengestelde opgemerkt hebbeu. Maar als oppervlakkig, van zijne eigene gewichtigheid te zeer vervuld man, zag hij in Landregarde slechts een eenvoudigen vriendelijken jongen man, en besloot daaruit tot zijne onkunde. Des te meer was hij er op bedacht zich gewichtig voor te doen en meende zonder gevaar zijn wijsheid te kunnen uitkramen. Landregarde stond er op, dat de dokter zijne voorschriften zoude inzien. //Later, later," zeide deze nu geheel overtuigd te denken, hetzij wegens geldelijke belooning, hetzij om iemand een vriendschapsdienst te bewijzen, het met den eed zoo nauw niet nemen, zich aan dit voorbeeld spiegelen, dan zullen zij geen berouw behoeven te hebben eer het te laat is en voorko men, dat zij, met verlies van eer en goedeu naam, wellicht voor tal van jaren in den kerker worden opgesloten. Reeds meermalen werd in bladen van allerlei richting er op gewezen, hoe de arbeid in onze gevangenissen, vooral in den tegenwoordigen tijd, een ramp voor den eerzamen werkman moet ge uoemd worden. Hij, de gevangene, toch moet ten koste van het algemeen onderhouden worden en is dus reeds zeer blijde, als hij in zijn leege uren kan arbeiden, en wel voor een loon, waarvoor de eerlijke hand- werksman zelfs nog geen brood voor zijn gezin kan koopen. Zoo'n toestand nu is door niets te rechtvaar- digen, want 't is toch beter, dat de schurk achter de tralies zich verveelt, dan dat hij den arbeid verricht, welke aan honderden in de maatschappij een, zij het dan ook karig, dagloon zou verschaffen. Daarom ware het misschien wenschelijk, dat de enquete-commissie, welke, naar men meldt, weldra weder haar werkzaamheden zal aanvangen, ook den arbeid in de gevangenissen eens onderzocht. Ons toch is bekend, dat een heele tak van industrie enkel en alleen in de gevangenis wordt gedreveu. Omtrent de suikercampagne in westelijk Noord-Brabant kan worden medegedeeld, dat de meeste fabrieken reeds tegen het einde dezer maand het ophouden der werkzaamheden te gemoet zien, terwijl zulks in vorige jaren gewoonlijk in het laatst van December of Januari het geval was. De oorzaak hiervan is minder groote voorraad beetwortelen en een product, zeer klein van stuk. Daarentegen is het suikergehalte zeer groot. De kleine maar veel suikerhoudende wortelen worden toegeschreven aan het gebruik van een beter soort zaad, dat door de fabrikanten aan de landbouwers verslrekt is geworden. De laatsten, die meer ge- baat zijn met het gewicht, zijn niets ingenomen met dit voor hen nadeelige zaad, en reeds zijn er onder hen stemmen opgegaan om alleen gebruik te maken van het verstrekte zead, als bij de prijs- bepaling door de fabrikanten met alleen rekening wordt gehouden met het gewicht, doch ook met het suikergehalte. Zondag werd door de politie te Kralingen brand ontdekt in de broodbakkerij van U., aan den Lagen Zeedijk aldaar. Men wekte de bewouers, die een dichten rook in de slaapkamer ontwaarden. Oogenblikkelijk snelde de vrouw des huizes, gevolgd door de politie, naar het slaapvertrekje der kinde ren, dat zich boven bevond en dat bijna niet meer van zijne macht oveden jongen dokter. ,/Zeg mij veeleer, wat gij gezien hebt." //Niets, antwoordde Landregarde bedaard, wiens antwoord voorbereid was. ,/Hoe, niets?" riep Hugonet en maakte zich gereed om zijnen leerling eens door te halen. yWilt ge daarmede zeggen, dat mijnheer De Fairieres zoo wel is als gij en ik »Dat zou dwaas zijn. Ik wil daarmede zeggen, dat ik bet geval, dat zich hier voordoet, nietjuist definieeren kan." Mevr. De Fairieres keek verschrikt op. Het gelaat van Gabrielle verried de grootste verbaasd- heid en zelfs de meid, welke juist door het vertrek ging, bleef staan en luisterde. Mat Hugonet betreft, deze verheugde zich reeds bij voorbaat over zijne overwinning. //Maar hoe kondt ge dan iets voorschrijven vroeg hij; dat deedt gij toch. z/Ik moest wel, daar de zieke op sterven lag." »En ofschoon gij de kwaal niet kendet?" z/Laat ons liever zeggen: zonder de oorzaak er van te kennen, maar ik oordeelde naar uiterlijke kenteekenen, die zich voordeden." z/Zulke handelwijze kan ik niet goedkeuren, mijn vriend," vermaande Hugonet, terwijl hij een vader- I'jk gezicht zette. n Men kan eerst dan met de behandeling van een zieke beginnenwanneer men zich rekenschap van de natuur der ziekte heeft gegeven. Ondertusschen verheugt mij uwe TER \EIZEVS(HE (01 RUT lMt 9)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1