Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TERNEUZEN, 2 November 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. b. kennis van de vier hoofdregelen der rekenkunde in geheele getallen en tiendeelige breuken en van het stelsel van maten en gewichten c. kennis van de wetten en algemeene voorschrif- ten omtrent de directe belastingen en hare invor- dering; wat de grondbelasting betreft, bepaalt het onderzoek zich tot de voornaamste bepalingen der wet d. kennis van de bepalingen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, voor zooveel betreft de ten uitvoerlegging van vonnissen. Het schrijven van eene nette gemakkelijk lees- bare hand is een vereischte. Wie tweemaal is afgewezen, wordt niet raeer tot het examen toegelaten. Het examen wordt jaarlijks afgenomen door eene commissie. Er worden hier te lande twee kwaliteiten van vervalschte kaas vervaardigd eene zeer goede kwaliteit in Noord-Holland en eene zeer inferieure soort te Oss (Noord-Brabant). Deze laatste kon echter zulke slechte prijzen bedingen, dat er geen voordeel mede te behalen was, waarom de bereiding aldaar niet is voortgezet. He bereiding steunt op het volgendeDoor centrifugeering wordt aan de raelk de room ont- nomen, en van de afgeroomde melk wordt, evenals bij de Leidsche en Eriesche kaas, die echter altijd nog eenig vet bevat, kaas gemaakt, doch bij de zoogenaamde kunstkaas onder toevoeging van oleomargarine met of zonder aarduotenolie (geen varkensvetjdie het afgeroomde vet vervangen moeten, om dit product als vette of zoetemelksche kaas in den handel te brengen. Deze vervalsching heeft reeds zeer de aandacht der Regeering getrokken, die, natuurlijk, niet be- letten kan dat ieder zijn product vervaardigt zooals hij verkiest, maar het bedrog van verkoop der kaas, uit afgeroomde melk gemaakt, ouder den naam van vette kaas, kan strafbaar stellen en bij de a.s. wet daarin ook zeker voorzien zal. bericht voor van den volgenden Yoor de Zeeuwsche Tentoonstelling en Wed- strijd, in Mei a. s., te Middelburg te houden, hebben zich bij de sub-commissie alhier niet minder dan 29 deelnemers aangegeven, waaronder 28 uit Ter Neuzen en een uit Hoek, Yoor nuttige en fraaie handwerken raeldden zich 6 dames aan verder vinden wij onder de inzenders 1 voor pen- en teekenwerk, 2 smeden, 1 koek- bakker, 7 timmerlieden, 3 schoenmakers, 1 fabrikant van stempels, 1 boekdrukker, 1 mandenmaker, 1 molenmaker, 1 klompenmaker, 1 magazijnhouder van ijzerwerk en 3 schilders. Zaamslag. In ,/De Zeeuw" van jl. Dinsdag, 30 October, komt onder de rubriek //Kerk- en Schoolnieuws" een inhoud yNed. Herv. Kerk. Drietal te Zaamslag. Ds. G. J. Barger, te Driebergen, K. Eernhout, te Zwartsluis en S. Sleeswijk Visser te Rijsoord." Is dit bericht, zooals //De Zeeuw" het schijut overgenoraen te hebben, door velen in onze gemeente met verwondering vernomen, ongetwijfeld moet dit vooral het geval zijn met den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, welk college van bovenstaand drietal geene de ininste kennis draagt. Het is reeds meer dan drie weken geleden, dat door geuoemden kerkeraad een wettig beroep is uitgebracht op Ds. Sleeswijk Visser te Rijsoord, zonder dat daarbij het vormen van een drietal het beroepingswerk voorafging. Het genoemde drietal heeft dus, met betrekking tot onze gemeente, alleen recht van bestaan, wan- neer men daarbij het oog heeft op de doleerende kerk, die hier onlangs gesticht en geopend is. Ter voorkoraing van verkeerde opvattingeu, achten wij het bepaald noodig, omtrent bewust bericht bovenstaande opmerking te maken. //'tis niet de eerste maal dat »De Zeeuw" zich vergist. 't Jongste feit van dien aard is dat zij in de courant, die's Maandagsavonds te Goes gedrukt wordt bereids wist mede te deelen dat Ds. Wes- terhuis te Ileereuveen Zondagsnamiddags zijn intrede gedaan had, terwijl dit volgens ons eerst geschiedde des avonds te 5 uur. Consceutieus in't overnemen van berichten, zonder bron te noemen, is „De Zeeuw" evenmin als een ander Zeeuwsch blad, dat we niet noemen willen." Red. trefFen, dan die, welke hem naar het graf sleepte. Deze misslag en de volgende, welke klaarblijkelijk uit zijne geringe kennis voortkwamen, deden hem geen nadeel aan zijne praktijk. Hij was een man uit de stad en daarom begunstigde men hem ten koste zijner collega's. De vrijzinnige geschriften van Voltaire, welke de jeugd verleidden en de maatschappij vergiftigden, huldigde hij geenszins. Hij erkende de wijsheid der regeering en 't gezond verstand van den prefect der stad. Zulk een man moest natuurlijk eenen eften weg vinden, en Hugonet had zich niet te beklagen. Door zijn beroep, zijn tamelijk groot vermogen, zijn betrekking als burgemeester eener naburige stad, als lid van den geneeskundigen raad, als professor der Pathologie en als president van verschillende geleerde laudhuishoudkundige en industrieeele vereenigingen was hij een voornaam personage. Wanneer hij door de straten zijner geboortestad stapte, riepen de menschen ,/Daar is de dokter Meer nietmaar dat beteekende reeds veel. De kinderen riepen Daar is de dikke dokter Hij zou liever gehoord hebben „de groote," maar hij was zoo klein en de kin deren oordeelen naar het uiterlijke. (Wordt vervolgd.) Zaamslng. Ds. S. van Sleeswijk Visser, predi- kant te Rijsoord, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Zaamslag. Dr. J. A. Gerth van Wijk, Her- vormd predikant te '"s Gravenhage, hoopt op Dou- derdag 22 November a. s. namens de Unie eene spreekbeurt te vervullen voor het Locaal comite alhier. In de vergadering van kerkvoogden en notabelen, op jl. Maandag, is besloten, voor dat doel het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente af te staan. Philippine. Volgens het oordeel der meeste schippers, zouden de mosselzaadbauken op 19 October op een zeer ongeschikt tijdstip, n.l. 's namiddags 2 uur geopend zijn. Bij voile maan heeft men 's namiddags 1 uur hoog water te Vlissingen, dus konden op gemelden datum eerst des avonds na zonsondergang de zaadbankeu bloot komen. Natuurlijk haast zich ieder schipper, zoo laat op den dag nog de lading te krijgen, en dan wordt er in't schemerduister veel meer zaad vertrapt, dan opgevangen. Ook bij ongunstig weder is dat tijdstip ongelukkig gekozen, want de schipper moet soms met een wrak vaartuig onder zeil, en hoe gevaarlijk dat is, weten zij, die zich den vreeselijken I Octobernacht van 81 nog kunnen herinneren, ook juist bij het openen der zaadbauken. Beter ware het derhalve, dat voortaan de heeren van het vischbestuur dat tijdstip vervroegden b. v. bij zonsopgang, dan kan ieder schipper bij dag zijn werk verrichten en met de lading huiswaarts keeren. En nu ten slotte nog eene vraag 't Is al meer dan eens gebeurd, dat de opening der banken op Maandag viel, zou het teveus niet wenschelijk zijn, daarvoor een anderen dag te kiezen, opdat de knechts op Zondag rust zouden kunnen hebben Sas van Gent. Voor het beroep door de Ned. Herv. gemeente alhier op den beer A. Scholte, predikant te Someren, in Noord-Brabant, is door dezen bedankt. Biervliet, 1 Nov. Heden werd door ons kies- college tot predikant beroepen de heer L. Smit, candidaat te Noordwijk aan zee, classis Leiden. Biervliet1 Nov. Het brood is door alle bakkers, op een na, in prijs opgeslagen. Bij den bakker in de nieuwe-socialistische-bakkerij blijft het brood in prijs onveranderd. Men schrijft ons uit 't kanton Oostburg: Onverwachte visite en nog iets. In plechtige zitting was besloten dat het varken maar zou geslacht worden. Vader redeneerde dat de aardap- pelen slecht waren en moeder gat' vader gelijk met bijvoeging dat een arm mensch ook wel eens mag smullen en de overige leden van 't gezin voor zoover ze stem in 't kapittel hadden praatten vader en moeder na en zagen in hun verbeeldiug krippen, worst, ,/hoofvlakke" en lever in bonte mengeling op schotel liggen, geflankeerd door ooren en pooten plus de kodde. Het varken dat niet wist welk een bitter lot hem beschoren was, lag op zijn dooie gemak te knorren en te blazen en dacht er in de verste verte niet aan dat z'n baas al naar 't dorp was om den gevreesden slager te bespreken. Ook had het niet gehoord, dat de vrouw gezegd had dat er zout moest zijn om de deelen van zijn eerwaardig lichaam voor bederf te be waren, als hij den weg van alle varkens zou gegaan zijn. En evenmin had het gezien hoe leuk de baas met zijn oogen had geknipt toen de vrouw van zout sprak want er was nog al aardig wat noodig en zie je die beroerde belasting bracht een KG. zout van 5 cent op 12 a 13 cent. Dat verschilde 7 a 8 ct.zoo iets kon een varken ook berekenen. 't Was avond ge- weest en morgen geweest den volgenden dag. De slager had zijn van bloed druipend lemmet met het onverschilligste gezicht van de wereld afgeveegd op de haarborstels van het varken, dat voor weinige oogenblikken nog bloosde van gezond- heid, ofschoon het daartoe eigenlijk te vadsig was. Reeds is bij bezig den doode te ontleden en staat het gansche gezin er op toe te zien hoe dat alles in z'n werkiug gaat, toen eensklapstwee Rijksambtenaren vergezeld van een dienaar van de Heilige Hermandad binnentraden. „Wat moeten die?" zoo vragen de oogenMaar de baas is vrij kalm. Toen de ambtenaren huis- zoeking wilden doen, bleven de dochters minder kalm en gaven allerlei raad die gewoonlijk hierop neer kwam dat de ambtenaren door vaders forschen arm zouden worden buitengegooid. De ambtenaren ontdekteu boven op zolder pi. m. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Nov. het volgende vonnis uitgesproken D. v. W., oud 41 j., gepensioneerd marinier, wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Heden stond voor de Arr. Rechtb. te Mid delburg terecht J. B., arbeider te Ossenisse, beklaagd van op 8 Sept. jl. J. de Moor, te Boschkapelie met een mes een steek in den buik te hebben toe- gebracht na te voren te hebben gezegd bij het verlaten eener herberg „als ik je van avond nog zie, steek ik het mes in je donder," dat hij alzoo opzettelijk die steek heeft toegebracht waarop de dood is gevolgd dat genoemde woorden zijn ge- sproken nadat de verslagene die herberg reeds had verlaten. Als deskundigen werden gehoord de genees kundigen Martin en Callenfels te Hulst die ver- klaarden dat genezing mogelijk was geweest, (hoewel onwaarschijnlijk) zoo de verslagene de genees- kundige hulp niet had geweigerdverder werden nog als getuigen gehoord, behalve eenige politie- ambtenaren de personen die bij 't feit zijn tegen- woordig geweest. Het O. M. trachtte aan te toonen, dat de dood een direct gevolg is geweest van de mishandeling die een zwaar lichamelijk letsel beoogde, dat het feit gepleegd was met voorbedachten rade en eischte tegen bekl. op grond van een en ander 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. E. N. van der Bilt betoogde dat de dood niet direct het gevolg is geweest der mishandeling, dat hier ook niet gehandeld is met voorbedachten rade en de bekl. slechts om zich te verdedigen een geringe mishandeling pleegde zoodat hij met een veel geringere straf dan het 0. M. had geeischt kan worden gestraft. 17 KG. zout en namen dit in beslag. 'k Wil maar zeggen dat zoo'n visite en zoo'n visitatie eigenlijk nooit te pas komen. 's Gravenhage, 2 Nov. De toestand van Z. M. den Koning is heden dezelfde als gisteren, dus niet zorgelijker. Heden heeft het consult plaats gehad met professor Rosenstein. Uit het Loo bericht men later, dat de toestand eenigermate beter is. Prof. Rosenstein vond den toestand niet bepaald ongunstig de ontsteking is aanmerkelijk verminderd, het slikken gaat gemak- kelijker en de voeding is beter. De geneesheeren achtten den algemeenen toestand bevredigend, hoewel complication niet uitgesloten zijn. Dr. Vinkhuyzen vertrekt vermoedelijk heden. Een Ilagenaar woonde zekeren avond, krach- tens een hem verstrekte volmacht, de vergadering bij eener cobperatieve bouwvereeniging, welke ver gadering onder de gemeente Loosduinen gehouden werd. De president zag echter bezwaar in zijn tegenwoordigheid entrok den stoel onder het lichaam van den gevolmachtigde weg, waardoor deze op den grond viel. De klacht over deze vrienrlelijke bejegening is nu bij den burgemeester van Loosduinen als hoofd der politie ingediend. Den 29sten zijn eenige rijksveldwachters weder naar Schagen gezonden, omdat men opnieuw voor wanordelijkheden vreesde. De orde werd echter niet gestoord en voor het meercndeel zijn zij den 30,t,n weder teruggekeerd. De herbergen moesten dien avond te 7 uur gesloten zijn. Heftige artikelen in een te Alkmaar verschijnend blaadje, en de telkens wederkeerende geruchten, dat meu opnieuw trachten zou Guurtje Borst uit Schagen te verwijderen, hadden volgens de N. R. Ct. andermaal de gemoederen in beweging gebracht. Te Veenhuizen wordt zekere Reuter verpleegd, die sedert Mei jl. geen woord heeft gesproken. Deze zwijger is nu door den raad van tucht te Veenhuizen n°. 2 gestraft met 8 dagen eenzame opsluiting wegens onbescheidenheid in woorden jegens zijn zaalopziener. Een zijner oppassers bracht het zoover, dat hij begon te spreken, en hierover kwaad geworden, brutaliseerde hij zijn zaalopziener. Later bleek, dat hij ook de Fransche en Duitsche talen vloeiend spreekt. Betrekkelijk weinige jaren geleden werd in een der polders van het eiiand Tessel een hofstede gebouwd, die ruim 8000 kostte. Eenige dagen geleden werd dat gebouw in veiling gebracht, met ruim acht hektaren land er bij. Het hoogste bod voor alles bij elkander, hofstede en land, was slechts f 470, zeggevierhonderd en zeventig gulden. Donderdag had te Vechel een weddenschap plaats om tien gulden, tusschen den molenaar J. en den voerman v. d. L. De weddenschap bestond hier in, dat het paard van J. een kar geladen met 35 hectoliter rogge zou trekken over een zandweg tot op een bepaalden afstand. De uitslag was, dat het arme dier de hem opgelegde al te zware taak niet kon volbrengen, zoodat v. d. L. de weddenschap won. De concurrenten hadden niet gedacht aan de wet van 6 Juni 1875, in verband met art. 455 Wet- boek van Strafrecht. De kominandant der brigade marechaussee aldaar declareerde den dierenkwellers proces-verbaal wegens mishandeling vau dieren. De paardenhandelaar A. H. te Huister-Heide (Friesland) kocht dezer dagen een paard van een landbouwer voor f 600. Den volgenden dag was het paard doodde maden hadden het de maag doorknaagd. De landbouwer moet aan den paarden- kooper f 300 schadevergoeding hebben gegeven. Uit Sint-Petersburg worden bijzonderheden gemeld omtrent het spoorwegongeluk bij Borsky, waarbij het leven van den Czaar en diens gemaliu ernstig gevaar heeft geloopen. De trein werd door twee locomotieven getrokken en bestond uit vier Keizerlijke salonwagens. De weg helde sterk, en daardoor ontspoorde de eerste locomotief. De tweede locomotief stiet tegen de eerste en werd geheel vernield. Daarop volgde de waggon met het hofpersoneel, daarna de keuken waggon en de waggon met het gevolg des Czaren en de eetwagen. Tot het gevolg des Keizers behoorde ook de minister voor het Openbaar Verkeer. Deze zat in den achtersten waggon, terwijl in een der voorste wagens de inspecteur der spoorwegen, Stjernval, zat. De minister van oorlog, de adjudant-generaal Tschervin en de vleugel-adjudant Schoemetier, die in den eetwagen zat, ontvingen lichte kneuzingen. Naar aanleiding van de redding des Czaars werd in de kerken godsdienstoefening gehouden. Volgens het rapport der regeering geschiedde de ontsporing in een diepe kloof. De keizerlijke familie bevond zich in den eetwagen, die na den schok niet meer te herkennen was. De eerste wagens gleden langs den weg naar benedeu. Het Keizerlijk gezin ver- liet den verbrijzelden wagen zonder eenig letsel bekomen te hebben en bood terstond de behulpzame hand bij de verplegiug der gekwetsteu. De vleugel-adjudant Scheremetjew werd ernstig gewond. Gedood werden de kapitein der veld- jagers Bresch, een verpleger, een (schrijver, een hofbeambte, twee koeriers, een kamerkozak, een jager, vijf spoorwegbeambten en zes soldaten van het bataillon spoorwegtroepen. Bovendien werden 18 personen gewond, waaronder de inspecteur Stjern val. Op bevel des Keizers werden de dooden naar Siut-Petersburg vervoerd en werd terstond besloten hunne betrekkingen te verzorgen. Een meuschenleven als inzet. Dezer dagen overleed te Parijs de bekende journalist Monnot de Balathier. Naar aanleiding hiervan heriunert de Figaro aan een voorval uit diens leven. Onder de heerschappij der Commune behoorde Balathier als toenmaligeu directeur van de Petite Presse tot de talrijke gearresteerden, die zonder veel omslag ter dood zouden worden gebracht. Zijn vriend Gochinat weudde zich te vergeef's tot den commune- man Dacosta, den bekenden talenkenner en inter- nationalen avonturier, om zijn invrijheidstelling. Ten slotte, nadat alle overredingsmiddelen waren uitgeput, stelde Cochiuat hem een partij biljart om het hoofd van den gevangene voor. Dacosta, een hartstochtelijk biljartspeler, sloeg toe, verloor de partij en Balathier was gered. Door een hevigen knal werden jl. Zaterdag- avoud de ingezeteue der stad Bochum en de be- volking, uren in den omtrek onverwacht opgeschrikt. De buizen waggelden, spiegels en schilderijen vielen van de muren, de vensiers dreuuden en barstten op vele plaatsen. De tegenstrijdigste geruchten deden de ronde en werden door groepjes op de straat druk besproken. Van alle verhalen bleek een waar te zijn. Het kruithuis, op een half uur afstand van Bochum, was in de lucht gevlogen. Het tooneel van de ramp biedt een schouwspel van treurige verwoesting aan. Meer dan een doziju huizen werden van hunne daken beroofd, of zoo erg beschadigd, dat er het verblijf lauger onmoge- lijk is. Geen vensterruit bleef heel, groote boomen lagen ontworteld en als riet geknakt op den grond. Over de oorzaak der ontploffing is men tot dusver in het onzekere. De omheiuing van met teer gedrenkte palen, waardoor het kruithuis omgeven werd, brandde reeds des middags te vier uur, maar, wegens het gevaar daaraan verbonden, liet zich niemand vinden, die met het blusschen een aanvang durfde maken. Te kwart voor zes volgde daarop de ontploffing, waarbij nog een meuschenleven verloren ging. Vier personen werden min of meer ernstig ver- wond en onder dezen de aanwezige politiebeambte. Men vermoedt algemeen, dat het springen van het kruithuis de wraak is van een ontslagen werkman. De geheime politie te Louden tracht een Rumenier op te sporen, Michael Eisenberg genaamd, die zich met een groote hoeveelheid diamanten en paarlen, ter waarde van ruim 7000 pond sterling, uit de voeten heeft gemaakt. De edelsteenen waren hem door groote juweliers in Hatton Garden, in commissie, ten verkoop toevertrouwd. De Rumenier is tot heden niet ontdekt kunnen worden. Te Berlijn zoekt men nog steeds tevergeefs naar den persoon, die, als brieveubesteller vermomd, een zak met brieven uit het postkantoor ontvreeindde. Deze zak bevatte een aantal staatsstukken, welke voor het ministerie van buitenlandsche zaken waren bestemd, doch bovendien de gewone en aangetee- kende brieven uit Engeland, Frankrijk en Amerika. De zak is in het kanaal teruggevonden. De staatsstukken en de gewone brieven waren er nog in, maar de aangeteekende brieven waren geopend en van hun inhoud beroofd. Het bedrag van het- geen ontvreemd is, kan natuurlijk eerst later blijken, daar vele der aangeteekende brieven geen gelds- waarde bevatten. De politie is intusschen ijverig in de weer om den brutalen dief op te sporen, maar tot dusver is nog geen spoor gevonden. De berichten uit het Noorden gewagen alom van ijs in de rivieren en de veel gevallen sneeuw. In verscheidene zeehavens in Zweden, Noorwegen en Rusland is de vaart grooteudeels gestremd. Prado, de beruchte moordenaar en oplichter, die zoolang als een mysterieus groot heer onder allerlei valsche namen geleefd en de wereld bedrogen heeft, zal Maandag aanstaande voor het Hof van Assisses te Parijs verschijnen, geflankeerd door twee zijner maitresses, die met hem van diefstal zijn en beschuldigd en met een achterhoede van zes te Parijs woonachtige Spanjaarden en hun bijzitten. Prado staat echter meer bepaald terecht wegeDS den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2