Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER XEUZEN, 30 October 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-recHtbaiik te Mitldelburg. Ontslajfen van rechtsvervolging: E. S., werkman te Westdorpe, ter zake van het afsteken van vuur- werk op de openbare straat te Westdorpe. VrijgesprokenP. J. Lz., en H. J.v. 1). Pz., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van strooperij met oordeel des onderscheids gepleegd door een kind beneden den leeftijd van 16 jaren. te doen dan zwijgend toe te zien dat een ander van lionger omkomt. Wie verklaart zich bereid deze zaak tot rijplieid te -brengen Te Parijs bestaan reeds sedert eeuige jaren zulke toevlucbtsoorden voor bongerigen. Zaterdag werd te Utrecht de vergadering gehouden van den onderwijzersbond tot verbetering der wijze van benoeming van hoofden van scholen, onder voorzitterschap van den beer Degenhardt uit Amsterdam. De opkomst was gering, deels omdat te Utrecht nog twee vergaderingen van onderwijzers werden gehouden, deels omdat de meesten der 1232 leden, die de bond telt, door bun wegblijven hun vertrouwen in bet bestuur uitspreken. Het coucept-reglement is vastgesteld. Het be stuur zal uit minstens 7 leden bestaan. Het bondsjaar begint 1 Augustus. Jaarlijks wordt een algeraeene vergadering te Utrecht gehouden. De hoofdzetel van den bond is te Amsterdam gevestigd. Zoo spoedig mogelijk wordt de Koninklijke goed- keuring aangevraagd, met het oog op de toezegging van den Minister van een wijziging der wet op het Lager Onderwijs van 1878. Men wil vdor dien tijd den Minister de meening van den bond doen kennen, vooral omtrent art. 26 dier Wet. Naar de N. B. Ct. uit zeer goede bron verueemt, zulleu de deurwaarders der directe be- lastingen in het vervolg aan een vergelijkend examen worden onderworpen. Kennis van de vreemde talen is geen vereischte, maar zal tot aanbeveliug strekken. Hoort men nu reeds van elders klagen over gebrek aan werkvan Valkenswaard kan in- tegendeel gemeld worden, dat er geene armoede geleden wordt. In de zandstreken, zooals hier, is een regenachtig jaar niet onvoordeelig. Valt ook de oogst van aardappelen ongunstiger uit dan andere jaren, toch mag men niet klagen. Ook is er-werk in overvloed. Weer komt er eene nieuwe sigaren- fabriek bij. Op de bestaande er is er eene, waar wel 200 menscheu arbeiden wordt voort- durend druk gewerkt. Akkerbouw, linnenweverij, leerlooierij, alles geeft gelegenheid om brood te verdienen. Er heerscht hier dan ook eene zekere mate van welvaart, en ten tevredenheid. gevolge daarvau rust en Naar wij vernemen is tot bureelbeambie bij 's Rijks waterstaat alhier, benoemd de beer C. G. Riel, opzichter bij de Staatsspoorwegen. Door eetiige ingezetenen wordt een adres gericht aan ZEx. den Minister van Binnenlandsche zaken om toestemming te verkrijgeu tot den door- voer van Duitsche schapen naar Engeland, voor wat onze haven betreft. 't Is te hopeu dat, in T belang van velen, dit verzoek zal toegestaan worden. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het bestuur der vereeniging ,/Iu liefde bloeiende" alhier, pogiugen aangewend, den heer Willem van Zuijlen, den beroemden tooneelspeler, te dezer plaatse te doen optreden, welke pogingen aanvankelijk met goeden uitslag zijn bekroond, zoodat het bijua zeker is, dat die heer op Maandag 3 December a. s., alhier eenige voordrachten zal houden. Om dien avond recht gezellig te doen zijn en eene goed gevulde zaal te hebben, is men voornemens aan niet-leden der vereeniging introductiekaarten te verschaffen tegen betaling van een niet te hoog gestelden prijs. Wij juichen dit denkbeeld ten zeerste toe en hopen dat de verdere stappeu en moeite, die nog moeten worden aangewend om het duel te ver- wezeulijken, goed rnogen slagen, opdat het bestuur, daardoor aangemoedigd, trachten zal in het vervolg meerdere specialiteiten in onze gemeente te doen optreden. Gistereu namiddag had alhier de plechtige begrafenis plaats van den op jl. Donderdagavond zoo jammerlijk omgekomen 18jarigen jongeling P. Herrebout. De geemploijeerden bij den spoorweg- dienst alhier, waren nageuoeg alien daarbij tegen- woordig, evenzoo eenige heeren der directie, terwijl er bij het graf nog eenige woorden van deelneming bij het treurig verlies werden gesproken. Moge de aanleg van den spoorweg alhier ontegensprekelijk aan vele huisgezinnen brood en aan vele ingezetenen voordeel en vertier hebben aangebracht, het is toch ook maar al te waar, dat menige echtgenoote of ouder daarbij het verlies betreuren heeft van een man of kind, want is het ons opgegevene juist, waaraan wij niet twijfelen, dan hebben sedert de daarstelling der spoorbaan alhier, alleen op dit statiouspleiu minstens een 12tal ernstige ongevallen plaats gevonden, waarvan een 5tal met doodelijken afloop, nog niet raedegerekendde mindere kwetsuren, die nu en dan voorkomen. Door het fungeerend bestuur van den Boute- polder, (de ten vorigen jare bedijkten polder in het Axelsche Gat, in deze gemeente) werd in de vorige week alhier in het openbaar aanbesteed, het maken van 6000 M2. winterkrammat enz. Daarvoor werd het laugst ingeschreven voor /365, door den heer Egb. van Doeselaar te Sluiskil, aan wien het werk is gegund. In de eerste helft der maand October zijn de volgende onbestelbare brieven verzonden door het hulppostkantoor Axel, aan het adres van L. A. H. Vermeulen te Delftdoor het hulp postkantoor Zaamslag, aan het adres van C. Haak te Zaamslag. Na des voormiddags door den heer S. A. van den Hoorn, predikant te Tiel, sprekende over Ps. 116 vers 16a te zijn bevestigd, hield Ds. J. Westerhuis jl. Zondag avond bij de Chr. Ger gemeente te lleerenveen zijne intrede, tot tekst genomen hebbende Hebreen 13 vers 8. Axel, 30 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 13 paarden, 46 stuks rundvee, 20 schapen en 25 varkens. De handel was gering. De premien werden uitgereikt als volgt Yoor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs f 5 aan P. J. van Dixhoorn, land- bouwer te Axelals voren 2* prijs 3 aan A. Haak, landbouwer te Axelvoor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs f 4 aan P. J. van Dixhoorn, voornoemd als voren 2e prijs f 2,50 aan A. Haak, voornoemd voor der, schoon- sten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5 aan A. Haak, voornoemd voor de schoon ste baaigevende of kalfdragende koe 1° prijs f 5 aan L. van Cadsand, landbouwer te Axelals voren 2e prijs f 3 aan P. Bruggeman, landbouwer te Koewachtvoor de schoonste kalfdragende vaars een prijs van f 4 aan P. van Hoeve, landbouwer te Axelvoor het schoonste 2jarig rund een prijs van f 3 aan J. Yerstraten, slachter te Axel; voor den schoousten hokkeling een prijs van f 2 aan P. de Koeijer, landbouwer te Axelvoor den schoonsten springstier een prijs van f 5 aan A. J. Blankert, slachter te Axelvoor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht een prijs van f 4 aan A. Haak, voornoemd voor het groot ste getal hoornvee als voren een prijs van 4 aan P. J. van Dixhoorn, voornoemdvoor het grootste getal schapen boven de 10 stuks een prijs van 2 aan A. Bal, schaapherder te Zuiddorpe voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks f 2 aan Ch. Jansseus, koopmau te Moerbeke (Belgie) en voor het vetste stuk hoornvee een prijs van f 5 aan P. van Hoeve, voornoemd. Ilontenisse, 26 Oct. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werden vastgesteld 1°. de rekening van het algemeen arm bestuur over 1887, in ontvang op f 4240,36 72 en in uitgaaf op f 4191,83; 2°. de begrooting dier administratie voor 1889 in ontvang en uitgaaf beiden op 4372,75Y 3°. de gemeeute-begrooting voor 1889 in ontvang en uitgaaf beiden op 26276,07. Daarin is geraamd, ontvangsten 1°. restant van het batig slot der rekening van 1886 f 489,70 2°. gedeelte van het batig slot der rekening van 1887 f 800 3°. opcenten op de grond- en per- soneele belasting f 4674,87 4°. hoofdelijke om- slag f 6900 5°. havengelden f 1125; 6°. hou- denbelasting f 225 7°. vergunningsrechten 675 uitkeering, vervangende de 4/6 der persoueele belasting 6130,90 9°. vergoediug van 30 in de kosten van het lager onderwijs f 2825,40 Uitgaven 1°. huishoudelijk bestuur f 3280,50 2°. kosten betrekking hebbende op belastingen f 300 3°. openbare werken 1340; 4°. politie f 1160 5°. geneeskuudige dienst _/l700 6°. subsidie aan het armbestuur 3725 7°. jaarwed- den van onderwijzers f 9400 8°. overige kosten van het onderwijs 1698; 9°. aflossiugen van geldleeningen 1111,50; 10°. onvoorziene uitga-^ 'ven 717,827a. Koewacht, 28 Oct. Gisteren ontving de heer S. M. de Gronckel alhier van het miuisterie van financien bericht, dat hij aangesteld was als commies 4de klasse. Als tijdelijke standplaats werd hem, met ingang van 1 November a. s., Lobith aangewezen. Oostburg, 28 Oct. Tusschen Maldeghem en Stroobrugge sprong Zaterdagavond een man van den tram met dit noodlottig gevolg dat hem beide beeneu verpletterd werden. overleden. De ougelukkige is reeds in beschonkeu toestand de oinverwierp. Door eenige buren De rechtbauk heeft in hare zittiug van 30 Oct. de volgende vonissen uitgesproken A. M. B., oud 49 j., wed. van C. B., arbeidster te Hulst, is wegens beleediging en mishandeling veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen hechtenis. P. L. d. P., oud 24 j schilder te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot f 6 boete of 6 dagen hecht. P. d. R., oud 26 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot f 6 boete of 6 dagen hecht. schiedenis zeer eenvoudig en onderscheidt zich nauwelijks van duizend andere, die zich dagelijks voordoen. Maar toch kan ze eeu jongen man nog genoeg tot waarschuwiug dienen. Hoor dan Ik ben tweemaal gehuwd, den eersten keer werd ik begrepen, den tweedeu keer niet; dat is eigen- lijk alles. Ik behoorde tot die menschen, welke gelooven, dat eene vrouw, die schoonheid bezit, ook een hart moest hebben. Ik was zoo dwaas als vele anderen, de waarde eener vrouw naar haar uiterlijk te schatten, en meende, dat't genoeg was, zulk eene vrouw ter zijde te hebben, om met haar alle vreugde te zien terugkeeren." ffDe dood pleit vaak ten gunste der dooden,' bemerkte Landregarde. vNeen," heruam de zieke bitter, „mijne klachten zijn niet onrechtvaardig. Jammer, dat zij vruchte- loos zijn God had inij eenen engel van goedheid, zachtmoedigheid en verstand geschonken, een dier bevoorrechtte wezens, welke duizeuden zonnestralen over onzen weg verspreideu, en slechts geluk en vreugde om zich heen doen bloeien. Deze vrouw, welke mij haar eveubeeld schonk in mijne dochter, had ik mijn geheel leven moeten betreuren, haar moest ik getrouw gebleven zijn tot aan geene zijde van Tkille graf! Maar ik liet mij op eenen ouderdom, waarop de man gewoonlijk sterk genoeg is, de felste hartstochten te bedwingen, door eene dwaze, ongelukkige liefde beheerschen. De vrouw was schoon, en daarom schonk ik haar mijn naam en mijn hart. Zij heeft alles ontvangeu en niets daar voor in ruil gegeven. Hare deugd is onaantastbaar, verstand faalt haar niet, maar heur hart is eng, koud en gevoelloos. Zonder het te weten heeft deze vrouw mij veel leed berokkend. Dat is het, waarover ik klaag, wat ik lijd, en wat ik betreur voor mijn arm kind. Wees voorzichtig, dokter, wanneer gij eene levens- gezelliu wilt kiezen. Laat u toch niet verblinden door het uiterlijke der vrouw. Het geluk van 't huwelijk en van 't geheele leven berust op haar karakter en op de diepte van haar hart. Tracht dit te doorgronden, het is geene gemakkelijke taak onderzoek het wel, eer ge u voor eeuwig verbindt. Een gekunsteld lachje mag u ten minste niet meer zoo bedriegen, zoo als vandaag." Landregarde verschrok bijna bij de laatste op- merking, maar verwonderde zich ten slotte, dat de zieke geene erger vermoedens had. ,/Zooals het schijut heeft hij niet het minste kwade ver- moeden," zeide hij bij zich zelf en hernam luide z/Wellicht is uw oordeel te hard, mijnheer, en uw ziekelijke toestand de schuld ervan. Menigmaal verbergen vrouwen hare eigenschappen en zelfs hare liefde, alsof 't straf baar ware haar te openbaren." (Wordt vervolgd.) KAXTOXGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 26 October 1888. VeroordeeldJ. P herbergier te Zaamslag, gehucht Reuzenhoek, ter zake van het niet sluiten zijner herberg op het bepaalde uurtot eene boete van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis. A. v. P., herbergier te Zaamslag, gehucht Reuzenhoek, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J. B. v. H., schipper te Philippine, ter zake van het in gesloten jachttijd bejagen van eens auders grond, zonder schriftelijk bewijs van den recht- hebbendetot twee boeteu elk van 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdver- klaring van het geweer, bevel het uit te leveren of de waarde te betalen ad 8, subs. 8 dagen hecht. E. P., voerman, P. d. L., werkman, J. H., schippersknecht, J. B. R, visscher, en L. C., molenaar, alien te Philippine, ter zake van het verwekkeu van nachtrumoerieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. M., te Watervliet (Belgie), ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwscheu stroomtot eene boete van 0,50, subs 1 dag hecht. L. K., P. K., B. W., E. W. en E. v. O., alien te Lembeke (Belgie), ter zake als voren ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. E. v. R. en P. K beiden te St. Laurens (Belgie), ter zake als vorenieder tot eene boete van 0,50, subs 1 dag hecht. L. B., mosselenkoopman te Loo-Christij (Belgie), ter zake van het niet muilkorven van aangespannen honden tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. M. P., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 3d' herhalingtot_ 10 dagen hecht. A. v. D., J. A. I. d. R., beiden werklieden, en C. d. H., slagersknecbt, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij l,te herhaling; ieder tot eene boete van 3, subs 3 dagen hecht. M. d. D., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. S., land bouwersknecht te Westdorpe, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. A. S., sjouwer, en D. S., schoenmaker, beiden te Bergen op Zoom, ter zake als voren ieder tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. G. W., werkman te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. J. v. E., bierhuishouder te Westdorpe, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. De kosten ten laste van den staat. Kalveren fr. 0,70 tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 1,00. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,63 tot fr. 4,18; Mechelen fr.Ware- gem fr. 3,75 tot fr. 3,96; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,17 en te Brugge fr. 4,78. Door den heer H. J. Justema te Rotterdam is een scheepswekkerklok uitgevonden, di,e zoodra er eene lekkage ontstaat en er ongeveer 2 centimeter water in het schip is, terstond waarschuwt, zoodat de opvarenden, al lagen zij in de rust, voldoeuden tijd hebben om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Zaterdagavond te 9 uren ontstond ten huize van W. D., te 's Hage, een hevige binnenbrand door dat de vrouw petroleumlamp werd de brand gebluscht, zoodat de drie spoedig aanwezige slangenwagens niet in gebruik behoefden genomen te worden, evenmin die van het regiment grenadiers en jagers en van het regiment huzaren. De beschonkeu vrouw werd door de politie onder het gejubel der buren per rijtuig naar het bureau vervoerd en hierdoor meerdere ongelukken voor komen. Een rneisje te Kalkwijk, nog slechts 11 jaren oud, heeft de euorme zwaarte van 147 halve kilo, niettegenstaande zij eene lengte heeftdiein vergelijking van andere kinderen op dien leeftijd, middelmatig kan worden genoemd. De heeren geneeskundigen beweren, dat dit een gezonde zwaarte is, en er hoegenaamd geen ziekte bij het rneisje te bespeuren valt, die bij haar deze ontegenzeggelijke zwaarte teweegbrengt. In de school is er dan ook eeu aparte zitplaats voor haar ingericht, omdat de gewone schoolbanken te nauvv zijn om haar omvangrijk licliaain daarop plaats te geveu. Een Geldersche stijfkop 1 Haast je watriep men op het stationsplein te Utrecht Woensdagmiddag een boer toe, die zich naar den trein spoedde. Het boertje liep dan ook zoo hard hij kon het perron op. Er stond een trein en hij stapte in een der 3e kl waggons. De conducteur vroeg en verkreeg zijn kaartje. /,Er uit riep hem de haastige conducteur toe, je moet naar Maarsbergen en deze trein gaat naar Rotterdam. ,/Nee, nee, mannetje hernam de boer al hij- gende, »je zal me nie pakken, in die waogeu bin ik van morgeu hier gekomme en daor mot ik weer mee naor huus, dan mot je maor wat omrijden ik hep 't retour betaold." Het boertje werd er echter, niettegenstaande zijn tegenspartelen, met geweld uitgetrokken en hij kon nog een uur op zijn waogeu" wachten. Den 24 October ont.ving de commissaris van politie der le sectie te Amsterdam een schrijven, veel gelijkeude op eeu brief door de politie te Londen ontvangen. De brief is vol hoogdravende woorden, als „wij spotten met de justitie, gij kunt ons nooit ontdekken" enz. De dag waarop of liever den nacht waarin de onbekende zal moorden, is bepaald op Vrijdagnacht en dan zullen er tus schen 2 en 3 niet minder dan 12 a 14 slachtolfers vallen. 't Is vreeselijk. Voor vele schoonen zal het een angstwekkend bericht zijn. De brief draagt het postmerk Amsterdam. De vreeselijke man schijnt reeds in ons midden te zijn. Dus opgepast en 's nachts geen vrouwen of meisjes op straat. Zij die door heeren worden aangesproken, doen het wijst, maar zoo hard mogelijk te schreeuwen om zoo de aandacht te trekken, te meer, daar het niet bekend is of zij op straat dan wel in een huis gelokt, zullen worden omgebracht. Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Een plaat bordpapier, besmeerd met vogellijra, werd des avonds door hem in de kamer gelegd, met het gevolg, dat den volgenden ochtend niet minder dan veertien muizen elkander verschrikt zateu aan te kijken op deze beperkte kleverige vlakte. Op last van den officier van justitie te Maas tricht is dezer dagen naar het krankzinnigengesticht te 's Hertogenbosch overgebraeht eene circa 50jarige arme krankzinuige vrouw, die zich sedert meer dan 10 jaren schuil hield in een verlaten en bouwvallig huis te Diependaal-Epen. Haar toestand was in den laatsten tijd van dien aard, dat zij meer op een dier geleek dan op een mensch. Het gemeente- bestuur van Wittem, ofschoon met haren toestand bekend, liet haar ongemoeid, zoodat de officier van justitie eiudelijk op de zaak opmerkzaam werd Gedurende de verledene week was de undden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,60 tot fr. 0,90; stieren, koeien en runderen fr. 0,46 tot fr. 0,70; alles berekend per kilo levend gewicht. Dezer dagen reed een frissche Limburgsche schoone, te Spekholzerheide woonachtig, met haar hondekar naar Aken ter markt. In het naburige Horbach riep een ambtenaar haar het welbekende, barsche vhalt" toe. Het karretje, visiteerende, vond de ambtenaar een hoeveelheid brood, waarvan het gewicht iets meer bedroeg dan 6 pond het maximum, dat thans in Puisen ingevoerd mag worden. v JUt zum Ober-Zollamt" klonk het rauwe bevel, en de ambtenaaar wierp zijn geweer van den schouder in het karretje. Te Aken aangekomen, moest onze jongedochter een boete van 2 Mark

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2