Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2448. Woensdag 31 October 1888. 28e Jaargang. fti Binnenland. ABONNEMENT: Per dne maanden biunen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVBRTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. blad vermchljnt en VHJdagavoud blj den altgever P. J. V A M P E A W D E te Ter Mcnzen. F»oliti©li (kverzicht- Frankrijks minister van financifin heeft een out- werp-inkomstenbelasting bij de Karner ingediend en de heer Roche heeft rapport uitgebracht over de begrootiug van oorlog. Het hooge cijfer was noodig, zeide hij, met het oog op de buitenlandsche coalitie, welke de vrijheid van Frankrijk bedreigt, het werd met gejuich begroet. Het hooge cijfer," ja, het eindcijfer van het budget van oorlog is fr. 1065,000,000, zeggemeer dan duizend mdlioen francs! 't Ware beter, dat men het grootste deel van de som stak in landontginning, want er liggen in Fraukrijk nog duizende hektares voor woest, en ware het niet dat er krijgsmacht noodig is ter oorzake van volksopruiers en volksmisleiders als Boulanger c. s., dan zou een nog grootere som kunueu genomen worden ten behoeve van het volk. Boulanger, de Fransche oproermaker, is genoodzaakt gewordeu eenige mm of meer positieve autwoordeu te geven op gestelde vragen betreffende zijn inge diend voorstel tot grondwetsherziening. Aan het herstellen der mouarchie denkt hij met, maar wel aan het afschaft'en van het presidentschap der re- publiek. Scheiding van kerk en staat wil hij over- laten aan de beslissing van het volk en het leger buiten de politiek houden, dus ook aan de soldaten geeu stemrecht geven. Morgeu wil die man mis- schien weer wat auders. Onder de giftplanten, die een land voortbrengt, behooren in de eerste plaats kerels van 't allooi Boulanger. Misselijke misgewassen Men zegt dat het liberaalste lid van het Pruisisch kabinet, de heer Dr. Von Friedberg, minister van justitie, afgaat, tengevolge de zaak #Bismarck- Geffken." De minister moet zich steeds tegen de vervolging gekant hebbeu en met Von Bismarck niet in hetzelfde perk scbieteu. Ook zegt men, dat de Keizer het primitief met den minister eens was. De oude heer ontmoet in zijn laatste dagen meer tegenstand, de conservatieveu zelfs zijn niet meer volbloed Bismarckiaansch. Een hunner korvphaeen, prof. Wagner, heeft zich opeulijk tegen den" schepper van Duitschlands machl verklaard, omdat hij meent dat de groote man zwenkt naar de nationaal—liberalen. 't Is stout Het geruchtmakend proces van de Times tegen Parnell c. s. is begounen. Men weet, dat de Iersche leider beschuldigd is van rechtstreeksche of zijdelingsche medeplichtigheid aau de voor eemge jaren door Iersche samenzweerders bedreveu moorden dat de Times, ongeveer een jaar geleden, eenige brieven van Parnell liet afdrukken, waaruit die medeplichtigheid zonneklaar moest blijken, als die brieven tenminste echt waren, wat door Parnell werd outkend. Op den eersteu dag van het proces heeft een der advocaten van de Parnellisten, de heer Russel, den eisch gesteld, dat de afgevaardigde Redmond, die zich wegens verzet tegen de dwangwet FBUILLETON. De krachten begaven den zieke. Meermalen had hem Landregarde eenen verfrisschenden drank toegediend, die hem verkwikte. Ook had hij hem het zwijgen opgelegd, maar hoe zwak de heer De Fairieres ook was, hij scheen er behagen in te scheppen den jongeu man te ondervragen. Wellicht bedacht hij, die bereids met een voet in het graf stond en't doel zijuer aardsche loopbaan naderde, zijn vroeger leven. fStel u niets van dokter Hugonet voor," begon de zieke weer op eens; ,/hij kan u niet helpen. Verbrand den brief en steuu op eigen krachten." „Maar met uw verlof, mijnheer Vraag niet naar de beweegreden van mijn raad. Ik zeg u alleen mijn gevoelen. Plaats u in deze slad, ge zult succes hebben, en ge verdient het ook." De zieke haalde adem en ging op innigen toon voort: //Gij hebt misschien geld noodig?" Bloos maar niethet outbreekt soms den beste. Ik zal u geld geven; ik bezit meer, dan ik kan gebruiken, en ben u veel schuldig, zeer veel Landregarde wilde hem in de rede vallen. //Ja," heruam hij, //ik ben u zeer veel schuldig. Zonder u was het met mij gedaan, en gij alleen weet misschien de oorzaak mijner ziekte om mij in hechtenis bevindt, tijdelijk Sou worden vrijgelaten, omdat hij voor de verdediging een belangrijk getuige is. De voorzitter der rechterlijke commissie maakte hiertegen geen bezwaar, mits de gevangene de belofte zou afleggen, gedurende den tijd zijner voorwaardelijke invrijheidstelling, aan geen opeulijke demonstratie deel te zullen nemen. Russel ant- woordde, dat Redmond eene dergelijke gelofte niet zou afleggen, en dus in de gevangenis zou blijven. Daarop gaf de verdediger van de Times, de heer Webster, de verzekering, dat hij getuigen zou aanbrengen, om het gerechtshof in staat te stellen over de echtheid van Paruell's brieven een oordeel uit te spreken. Het Spaausche ministerie zal er voorshands heelhuids afkomen. Castelar, het hoofd der repu- blikeinenheeft te Barcelona eene redevoering gehouden, waariu hij een beroep doet op de eendracht der geheele natie, en zich tegen alle revolutionaire middelen verklaarde. Uit Kaboel wordt gemeld, dat de Emir van Afghanistan zich naar Turkestan zal begeven om zijn gezag te herstellen en een onderzoek te doen naar de geheime intrigues die den opstand in't leveu hebben geroepen. Omtrent den slag bij Taschkurgan is bekend gewordeu, dat het weinig gescheeld had of de troepeu van den Emir waren door die van Ishak Khan gestagen. De eersten hadden de over- winning te dauken aan het Martini-geweer. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News het zonderlinge bericht geseind, dat Duitschland, Oostenrijk en Italie de Porte voorgehouden hebben, dat het nu tijd werd om Ferdinand als vorst van Bulgarije te erkennen. De Italiaansche gezant zou er bijgevoegd hebben, dat dit de eenige manier was om ongeregeldheden te voorkomen, die ook in Servie weerklank zouden vinden. Daarop zou de Russische gezant den grootvizier onder het oog hebben gebracht dat zijn gouvernement zulk een handelwijze niet anders dan als een /Casus belli" zou kunueu beschouwen. De Duitsche bladen doen opmerken, dat men hier zonder eenigen twijfel met zuivere fantasie te doen heeft eu dat van Duitschland zeer zeker zulk een stap niet te wachten is. Men schrijft het Eugelsche blad de bedoeling toe om op nieuw wantrouwen tusschen Rusland en de centrale mogendheden te doen ontstaan, doch acht de daarvoor aangevoerde middelen al bijzonder plomp gekozen. Sinds een paar dagen is de toestand van Z. M. den Koning weder minder gunstig en ziet Z. M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van den dag rust te nemen. Dat echter de toestand voor 't oogenblik niets bedenkelijks heeft, meenen we daaruit te mogeu te kunnen redden, ten minste als ik gered kan worden." Landregarde wilde antwoorden, toen zich schredeu deden hooren in 't neveuvertrek. De deur ging open en mevr. De Fairieres trad binnen in een wit morgenkleed, met loshangend haarhaar aan- gezicht was bleek. Terwijl zij een onderzoekenden blik door 't vertrek wierp, zag ze de slapende meid en een donkere wolk gleed over haar gelaat. Aan 't bed haars gemaals helderde het weer op, en zelfs glimlachend groette ze den arts. vHoe bracht ge den nacht door, mijn vriend vroeg ze zacht en met belangstelling. z/Beter," antwoordde de zieke gelaten. z/Dokter!" zeide ze, zich tot Landregarde wen- dende, //gij moet zeer vermoeid zijn; het is hoog tijd, dat ge wat rust neemt." ,1k ben ter beschikking van den zieke," her uam hij. Mijnheer De Fairieres knikle toestemmend en zeide: //Ja, het is zoo beslotenik heb den dokter verzocht mij den nacht te schenken, en hij heeft het mij beloofd." Wenscht ge, dat ik ook bij u blijve?" it't Is onnoodig, u te vermoeien, lieve, daar de dokter hier is. Het is beter, dat ge uwe krachten spaart voor later. Achverwijder u zonder zorg." ffGij hebt gelijk, mijn vriend; ik zal me ver- wijderen." hernam de dame, wekte eerst echter de maagd, die met wijd opeugespalkte oogen hare afleiden, dat van eene vervroegde komst van's Ro llings lijfarts, Dr. Vinkhuijsen, aanvankelijk op 6 November bepaald, nog niets bekend is, en ook de Staatsct. niets heeft gemeld. De moeder van II. M. de Koningin, Helena, Wilhelmina, Henriette, Pauline, Yorstin van Wal- deck-Pyrmont, is Zaterdagmorgen te Pyrmont over- leden. De vorstin is de dochter van den Hertog Wilhelm van Nassau en werd den 12 Augustus 1831 geboren. Ze trad op den 26 September 1853 in den echt met den tegenwoordigen regeerenden vorst vau Waldeck-Pyrmont. De ziekte van de Vorstin van Waldeck- Pyrmont schijnt plotseling een geweldigen keer te hebben genomen. H. M. de Kouingin moet althans niet verwacht hebben, dat haar geliefde moeder zoo spoedig door den dood zou weggerukt worden. Zaterdag in den voormiddag outving Koningin Emma de droevige tijding en onraiddellijk daarna is de vlag, die altijd op Het Loo van het paleis wappert, halfstok geheschen en werd het gebouw ten teeken van rouw gesloten. Nog denzelfden dag droegen H. M. de Koningin en de Prinses rouwkleeding. Op last des Konings heeft het Hof voor eenigen tijd den rouw aangenomen. H. M. de Koningin is van droefheid vervuld over het verscheideu van hare moeder, die zij innig lief had. Is 't geen vergissing, dan had H. M. sedert Juli 1887, toen het Koninklijk gezin te Wildungen vertoefde, de thans outslapen Yorstin niet weer- gezien. De omstandigheden zullen de Koningin waar- schijnlijk verhinderen zich van Het Loo naar Arolsen te begeven. H.H. M.M. de Koning en Koningin zullen zich, naar men verneemt bij de begrafenisplechtigheid van H. K. H. Mevrouw de Vorstin van Waldeck- Pyrmont doen vertegenwoordigen door den vice- admiraal jhr. J. van Capellen, chef van's Konings Militaire Huis, en den kamerheer baron Taets van Amerongen die reeds naar Arolsen zijn vertrokken. Bij het onderzoek van de begrooting van financien in de afdeelingen der Tweede] Kamer werd aangedrongen op afschaffing van de tollen op Rijkswegen, invoering van kleiner formaat muntbiljetten van f 10, inlichtingen omtrent de schade, door den Staat geleden in de kas van den vorigen Rijksbetaalmeester te Groningen, en betere controle op die ambtenaren, vermindering van het getal ontvangerskantoren, herziening van het reglement voor de meting van vaartuigen voor de biunenvaart, herziening van de inkomsten der ontvangers van de registratie, welke soms tot f 10,000 's jaars oploopen, wat te hoog werd geacht, eu (de jaarlijksche alinea) invoering van beter zegelpapier. meesteres aanstaarde en snel opsprong. //Gehoor- zaamt gij zoo aan mijne bevelen?" zei mevr. De Fairieres op strengen toon. /,Gij slaapt." Het brave meisje verontschuldigde zich, wreef zich de oogen en viel lien minuten later in eenen nog dieperen slaap. Wederom konden zieke en dokter ongestoord praten. HOOFDSTUK III. Het was nog nacht, maar eenige heldere strepen aan den grauwen hemel duidden reeds aan, dat de morgenschemering begon door te breken. z/Een waar vuur verteert mijn lichaam, steunde de zieke." z/lk werk om het te verzachten, en hoop dat het morgen weg zal zijn," hernam Landregarde. Hij stond op en reikte den zieke den drank, dien hij tot nu toe gretig innam. fMocht gij de waarheid spreken z/Ik word hier overigens krachtig bijgestaan," zeide de jonge man op welgemeenden toon. „Ieder- een stelt levendig belang in u, en mevrouw De Fairieres schijnt door uwen toestand zeer getrof- fen te zijn." De zieke zag den dokter ongerust eu verwonderd aan. *Trouw nooit, dokter!" lispelde hij, z/Waarom niet, als ik zulk een trouwe echtge- noote konde vinden j/Zeker, maar dat gelukt niet altijd." De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend waarbij, in navolging van dergelijke regelingen in andere landen, straf wordt gesteld op het inbreuk maken op de rechten van de Nederlandsche onder- danen tot de internatiouale wateren. Maatregelen worden daarin genomen, opdat zonder gevaar voor moeielijkheden met een vreemde Regeering aan vreemde visschers de uitoefening van hun bedrijf aldaar wordt belet. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een boete, met of zonder ver- beurdverklaring van het vischtuig. Voor de candidatuur voor het district Schiedam wordt van anti-liberale zijde genoemd de heer Van der Borch van Verwolde. Van liberale zijde komt volgens het Vaderland, in aanmerking Jhr. Mr. W. Six. De nieuwe schoolwet, of beter gezegd, de herziening der schoolwet, is volgens den residentie- briefschrijver van het Z.D. bijna gereed. Bij de openbare behandeling der begrooting zal de inhoud van het wetsontwerp bekend wezen. Indien deze corr. wel geinformeerd is, dan zal de wijzigingswet allerminst een uittartend karakter dragen, maar een compromis bevatten, waaraan zelfs liberalen hun steun zullen kunnen schenken. De consul van Engeland te Chicago, deelt in het consulair bericht aan zijne regeering mede, dat de varkens-cholera in de Vereenigde Staten hevig woedt en geheele troepen dier dieren afster- ven. De gestorven varkens worden in fabrieken tot reazel, margarine en zeepvet verwerkt. Voor de consumptie in eenige staten, bijv. Iowa, moet het fabriekaat van het opschriftvet van gestorven varkens," voorzien zijn, doch dit geldt niet voor den uitvoer en is ook de consumptie niet verboden. De heer G. de Jonge, redacteur der Nederl. Bakkers Crt., oppert het denkbeeld te Amsterdam een instelling voor werkloozen te stichteu, waar ieder althans zijn honger kan stillen of zijn kinderen heen kan zenden. Hij omschrijft de zaak als volgt Er behooren een of meer lokaliteiten, behoorlijk verwarmd, te worden iugericht, waar zij, die werkeloos zijn, dagelijks brood zullen kunnen vinden. Ieder die werkeloos is, zal zonder de minste formaliteit kunnen binnentreden, en er zal hem, zonder dat hij daarom behoeft te vragen, brood en een eenvoudigen drank in een verwarmd lokaal worden voorgezet. Natuurlijk zal geen brood of drank medegenomen mogen worden, en zal ieder, die zijn behoefte gestild heeft, zich moeten verwijderen. De noodige exploitatiekosten, die zulk een in stelling vereischt, kunnen volkomen gedekt worden; terwijl de giften, die daarvoor ruim zullen vloeien, alleen voor brand, brood en drank mogen worden besteed. Ziehier een plan dat in breede trekken wordt aanbevolen aan ieder, die zich geroepen acht meer z/Dan is het een ongeluk en het rechtvaardigt nog niet uwe waarschuwing." Zekerzuchtte de zieke, met bevende hand het zweet van het voorhoofd vegende. »Zeker! maar men moet goed overleggen z/En dat hebt gij als diepdenkend, beschaafd en practisch man toch zeker gedaan," zeide Landre garde zonder aarzelen. /,Neen, vriend, dat is het juist, wat ik niet gedaan heb. Ik wil met u openhartig spreken, en ge zult mijne lotgevallen hooren. Wie weet, of u mijne woorden niet eens van nut kunnen zijn. Vele dingeu leert men eerst na lange jaren en op gevorderden leeftijd; vele waarheden kent men door ervaring en teleurstelling, en daarom is het goed, dat de grijsaard aan den jongeling zijne levenservaringen mededeelt, voor zoo verre dit kan. Ik laat u, wel is waar, eenen diepen blik werpen in mijn eigen leven, maar waarvoor zou ik het u verbergen? Gij bezit toch mijn voile vertrouwen." »En gij kent mij eerst sedert een paar uren?" z/Er was nog minder tijd noodig om u te be- oordeelen." Landregarde boog. //Mijnheer," bad hij dringend, z/denk wel na, eer gij mij met uwe toestanden bekend maakt. Voor u en mij konden door bij- komende omstandigheden groote onaangenaamheden daaruit voortvloeien." z/Ik weet zeer goed, wat ik zeg, en tot wien ik spreek," hernam de zieke. #Ook is mijne ge- TER \ElZF\SCnE (OilRAM. uit 7) o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1