■r' Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 26 October 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Midtlelburg. De Het groote Engelsche dagblad de Times bevat een zeer waardeerend artikel over Nederland, naar aanleiding van den 7 5ate" verjaardag zijner onaf- hankelijkheid. Na er op te hebben gewezen, dat blijkens de gescliiedenis „geen nationaliteit in de wereld hare vrijbeid waardiger beeft veroverd dan de Nederlandsche en naar aanleiding daarvan meer recht heeft om op zich zelve te roemen," na te hebben aangetoond hoe van de vroegste tijden de Nederlandsche natie een op zich zelf staand geheel heeft gevormd, hoewel daar geographisch weinig aanleiding toe bestond en daarom vele Duitsche. politici Nederland beschouwen als van nature deel uitmakende van huu rijk, terwijl ook weer van hunnen kant Lodewijk XIV en Napoleon dachten dat het van nature ouder hunne domeinen gerekend behoorde te worden en, na er op gewezen te hebben dat de Europeesche vrijheid veel meer verplicbt is aan de onbedwiugbare liefde der Nederlanders voor onafhankelijkheid dan de Nederlandsche onafhanke- lijkheid verschuldigd is aan bijstand van Europa, na dit alles wijst de schrijver op de omstandigbeid, hoe op dit oogenblik de natie niet zonder eenige bezorgdheid do toekomst tegemoet ziet, eene be- zorgdheid, welke haar oorzaak vindt in de gebeur- tenissenwelke eene eventueele troonswisseling zouden kunnen vergezellen. „Wanneer deze mocht plaats hebben," zoo vervolgt de Times, „behoeven de Nederlanders niet bevreesd te wezen, dat Europa zal dulden dat eenige hindernis worde in den weg gelegd bij de vervulling hunner onderdaansplichten aan hunne nieuwe Vorstin." Ten slotte wordt van eene door de regeering voorgenomen evacuatie van Atjeh gezegd, dat geen beter verjaardagsgeschenk aan de Nederlanders zoude kunnen aangeboden worden. te kennen aan de brandspuiten der militairen zoo zij het eerst hulp verleenen wordt voorgesteld een premie van f 50, zoo de militaire spuit het eerst water geeft en 25 indien zij de tweede is die hulp tot blussching verleent. De bestaande premien voor de burgerlijke brandweer worden onveranderd gehandhaafd. Ook omtrent dit voorstel wenschte men hetbestuur der brandweer het eerst te hooren. De Regeering heeft nu beslist, dat »post- bladen," die voor het het gebruik ongeschikt zijn geworden, eveuals dito briefkaarten en post- enveloppen, tegen betaling van 1/3 cent voor nieuwe kunnen worden ingeruild. Men ziet dus dadelijk, dat het Rijk voor dat stukje papier, dat iedere papierhandelaar kan leveren voor 25 centen de 100 of minder, 1/i cent berekent. De bedoeling, om daar een winstje op te maken, zal nutuurlijk afstuiten op het gezond verstaud, dat die *postbladen" eenvoudig als te duur ongebruikt zal laten. Met de postcouverten had men daar toch al leergeld genoeg mee betaald. Ook die kostten eerst 51/J" cent, en niemand kocht toen die enveloppen van" 50 cents de 100. Later, toen men met den voorraad bleef zitten, werd de prijs op de helft gebrachtmaar de eerste indruk zat toen eenmaal zoo diep, dat ook nu bijna niemand die post-enve- loppen gebruikt, en de meeste menscheu niet eens weten dat ze bestaan. De gemeenteraad van Middelburg heeft na breedvoerige besprekingen besloten het adres van ruira 600 persouen, die in geval van brand het luiden eener klok wenschelijk achten en den Raad tot het nemen van een besluit in dien geest uit- noodigden, in een volgende zitting te behandelen. Ter vervanging van den heer J. A. lak, die eenigen tijd geleden zijn ontslag als voorzitter van de brandweer nam, werd gekozen de heer H. P. den Bouwmeester met 10 van de 16 stemmen. Tot dusver achtte het bestuur der brandweer het luiden van een klok niet wenschelijk, de mogelijkheid bestaat dat men thans in anderen zin zal adviseeren. In verband met bovenbedoeld adres, zal ook nu het gevoelen der brandweer worden gevraagd. Met betrekking tot het luiden eener brandklok deelde de Voorzitter nog mede, dat in 1866 bij Raadsbesluit de betrekkingen van brandklokluider en hulp idem werden opgeheven, maar dat niettemin de klok bij dergelijke gelegenheden zou kunnen worden geluid door stads werklieden. Na dien tijd is men daar echter nooit toe overgegaan, alhoewel van een intrekking van bedoelde bepaling nooit is gebleken. Tegelijk met het genoemd adres zal behandeld worden een voorstel van B. en W., om premien toe Heden avond zal door den heer H. C. E. van IJsselsteijn, alhier op de loskade bij het station, eene proef genoraen worden met het Well's licht. 't Is te hopen en ook te verwachten, dat de uitslag gunstig zal zijn. Bij het nachtelijk werk aldaar geschiedde de verlichting steeds door lantaarns en fakkels, wat natuurlijk veel moeite en last veroor- zaakt. De voordeelen aan het bovengenoemd licht verbonden zijn niet gering, en vooral niet voor de werkzaamheden aan de loskade. De lamp kan zonder moeite getrunsporteerd worden men kan haar schudden, verplaatsen, of vullen zonder eenig gevaar van ontploffing of slec'nt branden terwijl de licht- sterkte van een lamp van middelbare grootte van dien aard is, dat men op een afstand van 80 of 100 M. nog gewoon schrift kan lezen. Wederom heeft er aan het spoorwegstation alhier een treurig ongeluk plaats gevonden. Gisteren avond was P. llerrebout, thans werk- zaam bij het verplaatsen van geladen wagens, doch I anders belast met de verlichting, wederom daarmede bezig, toen hij een afvallende 'oaal op het lijf kreeg en daardoor onder een in beweging zijuden wagen kwam de beide beenen en een arm werden hem afgereden en, na een verschrikkelijk lijden, bezweek hij reeds weinige uren later. Bij den zwaren mist op jl. Woensdagmorgen, geraakte de Engelsche stoomboot Eugalia, kapt. Wirth, met koolpitch, van Middlesbro naar Ant- werpen bestemd, op de Suikerplaat, nabij deze reede, aan den grond, van waar het des avonds zonder schade, door de sleepbooten Sultan en Progrest, werd afgebracht en onmiddellijk de reis naar Ant- werpen vervolgde. Ook de provinciale stoomboot Walcheren, ko- mende van Vlissingen, werd door dien mist tegen den Oosthavendijk gedreven, waardoor het voorroer onklaar en onbruikbaar werdoverigens bekwam de boot geene schade, keerde naar Vlissingen terug en volbracht des namiddags wederom den dienst op Ter Neuzen. Bij de aanbestedingen, op gisteren door het polderbestuur van Walcheren te Middelburg gehou- den, werd 0. a. ingeschreven voor het tweede perceel, het bestorten van den onderzeeschen oever aan de Noordwatering, door de heeren J. Tollenaar, voor 27,100 C. F. van Fraeijenhove, voor 26,000 en P. A. van de Velde, voor 25,960 en het bestorten van den onderzeeschen oever aan de Zuidwatering, door de heeren J. lollenaar, voor 32,100; P. A. van de Velde, voor 31,450 en C. van der Hooft, voor f 24,779 alien te Ter Neuzen woonachtig. Naar wij vernemen behoorde tot de bernan- ning van de bij Texel verongelukte Maassluischeu logger Secunda ook een inwoner dezer gemeente, Coruelis Koster, oud 66 jaar. Zijn lijk is reeds opgevischt en te Texel begraven. Toen Dinsdagavond de Eng. stoomboot Leona, kap. Atkinson, alhier op de haven was gebracht door den Belgischen loods J. Verlint, van Vlissingen, had deze bij het verlaten der boot het ongeluk van de brug op heT dek te vallen, waardoor hij aan het hoofd belangrijk werd gekneusd. Naar wij vernemen is zijn toestand bevredigend. Axel, 26 October. Heden werd alhier, bij af- wezigheid van den arrondissements-schoolopziener, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer I De Vries van Zaamslag, de onder wijzers-vergade- ring in het arrondissement Axel gehouden. Een dertigtal leden waren tegenwoordig. Nadat het welkom was uitgesproken, de notulen waren gelezen en goedgekeurd en bij acclamatie het aftredende bestuurslid de heer Jansen van Graauw was herbenoemd, was aan de orde het benoemen van een nieuwe commissie van beoor- deeling der uit te schrijven prijsvraag, waarvoor door de vereeniging en den oud—schoolopziener prijzen waren uitgeloofd. Tot leden dier commissie werden benoemd de beeren Vooren te Ter Neuzen, De Vries te Zaam slag en Karstel te Zuiddorpe. Met zangonderwijs in de aanvangsklasse", het volgende punt van het programma, lokte warme discussien uitnadat de heer Vooren ver- zocht had, dat iemand de Galin-Cheve-methode behandelen en zijue opinie, op ervaring gegroud, daaromtrent meedeelen zou. De heer Verbrugge vau Axel voldeed aan het verzoek en beval de methode warm aan, terwijl andere leden voor de laagste klassen der lagere school eenvoudig het zingen op 'tgehoor prefereerden, en de iuleider toegaf, dat men steeds met op 't gehoor zingen dient te beginnen. Toen de besprekingen geeindigd waren, stelde de heer Minjon van Axel voor, dat de onderwijzers ook op de vergnderingen metterdaad zouden toonen, hoezeer zij de beoefening van den zang op prijs stelden. llet gevolg daarvan was, dat op verzoek van den heer Van Wijngaarden de heer Minjon op zich nam onder zijn leiding eenige zangstukken te doen instudeeren om die op de volgende vergadering, in April a s., ten beste te geven, waartoe vooral de onderwijzers te Ter Neuzen hunne medewerking beloofden. Op verzoek van den heer Karstel vereenigden zich enkele leden met het doel om dan ook, of later op de feestvergadering, een viool—quartet te doen hooren. Na omvraag sloot de fungeereude voorzitter deze laatste bijeenkomst in 1888. Iioewacht, 23 Oct. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den ge meenteraad waren opgekomen 80 kiezers. De heer Jac. Pieters verkreeg 62 stemmen, de heer Eduard de Vleeschouwer 17 en de heer Ph. Baart 1 stem, zoodat gekozen werd de heer Jac. Pieters. Zaniuslag. In den loop dezer week heeft zich alhier weder een geval van diphteritus (keelziekte) voorgedaau. De hoop, dat die gevreesde ziekte thans voor goed uit onze gemeente geweken was, blijkt daardoor ijdel te zijn. De Rechtbank heeft in hare zitting van 26 Oct. het volgende vonnis uitgesproken P. W., oud 20 j., te Clinge is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Het beschot der suikerbieten valt alom zeer tegen, op geen enkelen akker kan het gewas be vredigend genoemd worden, want door de slechte ontwikkeling der plant bij het langdurige natte weder, heeft de wortel de verlangde zwaarte en grootte niet verkregen. Geloofwaardige laudbouwers en agenten van suikerfabrieken verklareu, dat, zoolaug er beetwortelen geteeld worden, net beschot nimmer zoo gering is geweest dan dit jaar. Er zijn akkers die niet meer dan het voorschot zullen afwerpen. Over het algemeen is de opbrengst van 12,000 tot 17,000 Kg. bieten per H.A. De prijs is 11,per 1000 Kg. ,Het is dus het toeval, dat u in dit huis ge- voerd heeft?" #Het toeval alleen." „Als arts der Parijsche faculteit en inwoner dier stad hebt ge dus veel oudervondeu „Ik heb meer gestudeerd dan ondervouden," heruam Landregarde, ,/ik heb meer gestudeerd in boeken, dan in menschelijke lichamen, meer gedacht, dan beleefd. Ook was ik vijf jaar als arts aan een ziekenhuis verbonden. flDat is eene goede leerschool/' zeide de grijsaard, „daar ziet men de ziekte in al hare gestalten en de ellende in al hare grootte. Als men iets dikwijls en van nabij ziet, moet men het ten slotte grondig kennen. Een arts, die geruimeu tijd in zulk ge- sticht werkzaam geweest is, heeft niet alleen zijn gezichtskring als geneesheer uitgebreid, maar ook een diepen blik in 't leven en de maatschappij geworpen." Er ontstond eene pauze, want de zieke was zeer zwak en't aanhoudend spreken vermoeide hem. „Hebt ge ook familie vroeg hij na eenige minuten. Geene, mijnheer." „Men heeft toch altijd ergens een bloedverwant, hernam de grijsaard en beproefde te glimlachen. „Ik, mijnheer, heb er geen." Zijn uwe verwanten dan alien dood .J" /(,lk weet het niet," hernam de jonge man met bewogen stem,/ik heb noch een vader, nog eene moeder, nog eene bloedverwant gekend. Voor zoover ik mij kan herinueren sta ik alleen in de wereld en ben ook immer alleen gebleven." ,/En wat voerde u naar Caen vroeg de zieke snel, terwijl hij een zekere aandoening trachtte te verbergen. ,/Mijn God," antwoordde de jeugdige dokter, #eenvoudig de hoop om mij hier te plaatsen en een praktijk te zoeken. Parijs wordt overstroomd I door eerzuchtigen. Hoe groot het ook is, het kan I niet alien voldoen. Het leven in Parijs heeft mij ook een afkeer ingeboezemd. Ik ontvluchtte het gewoel, dat ik met gesloten oogen doorloopen ben. Overigens was mijn streven op eene bescheiden plaats gericht, daar ik slechts middelmatige behoeften heb. Deze betrekking zou mij door arbeid voldoen." j/Doch het toeval heeft niet alleen uwe schreden naar Caen gericht. Ge moet toch reden hebben eerder hierheen dan naar eenige andere stad, die u wellicht betere bronnen opende. ,/Een goede raad en een brief van aanbeveling, is alles, wat mij hierheen dreef." „Een brief Van iemand uit de stad waar- schijnlijk Ja, en wel iemand, dien gij kentdokter Hugonet." (Wordt vervolgd.) De dieustmaagd van den predikant te Oene, op wier leven een aanslag werd gedaan, is reeds zoo goed als hersteld. Gelukkig waren de haar toegebrachte wonden zoo weinig gevaarlijk, dat zij des Maandags al weer eenig huiswerk kon ver- richten. Toen deed zij 0. a. de leden der recht bank te Zutfen, die de zaak kwamen onderzoeken, de deur open en antwoordde op hun vraag naar de dienstbode die mishandeld was: Dat ben ik zelf". Te Breda heeft Dinsdagmorgen de politie een man, in allerellendigsten toestand bij de varkens in een hok gevonden, van al zijn bovenkleederen ontdaan, die gedeeltelijk in het hok verspreid, ge- deeltelijk er voor lagen. Het eerste werk was natuurlijk om dien man vaudaar weg te nemen, waarna hij, nadat men hem eenig drinken gegeven had, per wagen naar het politiebureau werd gebracht. Hier verleende Dr. J. P. Hofman hem de eerste geneeskundige hulp en is hij vervolgens naar het Stedelijk ziekenhuis vervoerd. De in slijk en modder doorgebrachte nacht heeft hem nochtans zoo aangegrepen, dat men niet ge- looft dat hij in 't. leven zal blijven. Blijkens een bij hem gevonden bewijs bleek, dat hij den dag te voren uit de strafgevaugenis was ontslagen, waarin hij zes maanden verblijf had gehouden, J. W Boerkamp geheeten, 39 jaren oud en uit Drentlie afkomstig is. Hoe hij in 't varkenshok geraakte, is tot heden een raadsel. Men veronderstelt, dat het afbrandeu der Katholieke kerk te Hulsel aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Men vermoedt, dat er gepoogd is de kerk te bestelen en deze daarna in brand is gestoken, en in dit vermoeden wordt men nog versterkt door het feit, dat er s nachts tweemaal bij den pastoor gescheld is. Zou het nu uiet kunnen zijn dat de dieven en brandstichters den pastoor hebben willen wekken om zich op deze wijze de gelegenheid te verschaft'en ook de pastorie te bestelen? Kerk en toren waren verzekerd voor f 11000; de inhoud slechts voor f 1000. 't Dient nog vermeld te worden dat de pastoor met kracht moest worden tegengehouden anders had hij in zijn ijver om het Allerheiligste te redden bepaald den dood gevonden. De sacristie is behou- den gebleven. Groote ontsteltenis heerschte de vorige week in de anders zoo rustige gemeente Berlikum. Bij eene respectabele familie, die pas eenige dagen geleden uit Breda zich hier had gevestigd, was diefstal gepleegd van niet minder dan f 12,000 aan effecten. De Rijks-politie vau's Bosch was spoedig ter plaatse en dag en nacht was men in de weer om den dader op te sporen tot zelfs te Breda, waar de galant vau de voormalige dienstbode der familie woonde, werd een onderzoek ingesteld. Alles te vergeefs. Men stond op het punt de zaak in een buitengewoon nummer van het Politieblad ter algemeene kennis te brengen, toen plotseling de vermiste schat terecht kwam Hij lag in de schrijfcassette van mevrouw, waar het hoofd des gezins het pak effecten onbedachtzaam had geborgen, om er later eene veiliger plaats voor aan te wijzen. In het kleiue, door velen onzer landgenooten bezochte en bekende Limburgsche plaatsje Val- kenburg overleed dezer dagen Maria Magermans, in den ouderdom van ruim acht en tachtig jaren. Hoewel deze naam den meesteu lezers onbekend zal zijn, is hij toch niet geheel en al van ge- schiedkundige beteekenis ontbloot. Hij voert 011s terug naar het einde der vorige eeuw, toen de Fransche Republiek, na de inneming der stad Maastricht in 1794, meester vau alle landen aan deze zijde van den Rijn en daarmede 1 ook van geheel Limburg, bij de wet van 19 Fructidor an 5 (5 September 1797), aan alle geestelijkeu den eed van trouw en gehoorzaamheid aan de constitutie der Republiek en tevens van haat aan het Koningschap voorschreef. Tegen deze laatste bepaling verzetten zich bijna alle Limburgsche geestelijken, waarouder ook de toenmalige pastoor van Valkenburg, Servaas van Widdershoven genaamd. Uit zijn ambt dienten- gevolge ontzet, uit de door hem bewoonde pastorie verbannen, bleef hij, niettegeustaande het strenge verbod, bet zielenherdersarabt waarneinen. Ontdekt, op heeterdaad betrapt, vluchtte hij met zijne getrouwen in de onderaardsche mergelgroeven te Valkenburg. Ruim twee jaren hebben zij in deze sombere spelonkeu doorgebracht. Velen dezer zijn hier gestorveneen twaalftal heeft er het eerste levenslicht aanschouwd en werd er door de hand van Widdershoven gedoopt. De namen dezer personen ziet men nog op de wanden vau het primitieve kerkje, in die dagen in dezen mergelsteen gehouwen. De laatste luidde Maria Magermans" en behoorde toe aan het onlangs gestorven vrouwtje. Menigmaal hebben zij, die gedurende de laatste jaren eenige dagen in het liefelijk plaatsje hebben doorgebracht, bij den ingang der groeven dat stokoud moedertje met grijze haren, rimpelig gelaat en gekromden rug gadegeslagen, onbewust, dat deze nog" de eenige levende herinnering was van een belangwekkend verleden. Bij het vertrekken uit 011s land van het Philharmonisch orchest uit Berlijn werd, bij 't pas- seeren der grenzen, een zijner verdieustelijkste leden door de Duitsche politie „eingesperrt" en overge- leverd aan de militaire overheid; als Duitsch onder- daan was de man in gebreke gebleven om de herhalingsoefemngen te komen medemaken. Hij werd ingedeeld bij de stafmuziek van't garnizoen te Diisseldorf en bracht dezer dagen reeds weer een bezoek aan 't pas verlaten Nederland, thans evenwel niet als medewerker in een symphome- I orchest, doch als „speelman" op de dorpskermis I te Pannerden. Per abuis. In het Vliegend Blad komt de volgende vermakelijke adverteutie voor: „Zondagnacht per abuis uitgetrokken, in het Vondelpark, een kamgaren jas en vest, waarin een zilvereu horloge met stalen keiting. De vinder kan alles tegen de voile waarde terugbezorgen. Adres te bevragen aan het bureau Vliegend Blad." Zij is vau een zeeman, die te dikwijls op de vriendschap had gedronken en ten slotte in het Vondelpark verzeild was, waar hij dacht te huis te zijn en zich van eenige kleederen ontdeed. Een voorbijganger nam waarschijnlijk de spullen mee. Daar de zeeman liefst geen »arrae drommel" in aanraking met het gerecht bracht en het gebeurde grootendeels zijn eigen schuld is, zoekt hij nu op deze manier zijn eigendom terug te krijgen. Nu de tijd van algemeene verkoudheid weer aankomt, is het zeker uiet overbodig nog eens te wijzen op een gevaar, waartegen reeds vaak ge- waarschuwd werd, nl. het op den mond kussen van kinderen door volwassenen. Het is herhaaldelijk door geneeskundigen betoogd, en, helaas, door treurige voorbeelden gebleken, dat een voor volwassenen onschadelijke verkoudheid, op die wijze overgebracht in het onontwikkelde, zwakke lichaam van een kind, een hoogst gevaarlijke ziekte werd. In 't getal geslaagden voor de akte-examens is eene langzame daling waar te nemenvoor de hoofdakte slaagden in 1881 ongeveer 40 pet, in 1882 ongeveer 33 pet., in 1883 bijna 30 pet., in 1884 weder 33 pet., in 1885 bijna 31 pet., in 1886 ook 31 pet., maar in 1887 slechts 27 en de en tal liet in alle het waren dat stem van aan 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2