5'"5I' Tegen-WaarscMng. Handelsberichten. BURGERLIJKE STAND. Advertentien. Geen Sociaal-democraat. I Schoenen en Laarzen. GEREENTER! AD V A TER NEUZEN. KOEWACHT. TE TER NEUZEN. D. KUIJPER. Providence (Vereenigde Staten) gesloten, in welke plaats op het oogetiblik een tentoonstelling wordt gehouden. De luchtreiziger James Allen zou opstijgen, maar voor hij vertrok, vond in het schuitje de plechtige huwelijksvoltrekking plaats tusschen mijnheer en mevrouw Davis en wel in tegenwoordigheid van duizenden nieuwsgierigen. Nauwelijks was de plech- tigheid afgeloopen of de ballon verhief zich en de jonggehuwden begonnen bun huwelijksreis door de lncht. In een inoeras nabij North Easter, in Massachu- sets, kwam de ballon neder en twee mijl ver werdeu de reizigers door het moeras voortgesleept, zoodat zij zich nan het netwerk moesten vastklemmen, daar het schuitje vol water stond. Gelukkig be- reikten zij eindelijk vasten grond, maar hun dwaas- heid was naar verdiensten beloond. In een lokaal te Northampton, in Engeland, werd Ziterdag een feest, in de open lucht gevierd en een zeer groot publiek was aanwezig. Midden in den tuin is een beerenkuil, waarin een der toeschouwers bij ongeluk zijn hoed liet vallen. Een oppasser, die vroeger aan't lokaal was werkzaam geweest, sprong er op vertrouwende dat de dieren hem nog zou len kennen, naar beneden, om den hoed te halen. Onmiddelijk echter, sprong een der beesten op hem los en pakle den ongelukkige beet; op't ge- schrei van den man snelden vele personen toe en trachtten te helpen. Militairen wierpen het dier met geweren en bajonetten en t was dan ook een toeval dat de arme man niet werd geraakt. Een luitenant slaagde er ten slotte in, den beer zoo gevoelig met een geweer te raken, dat het beest brullend wegsnelde. De gekwetste word naar een hospitaal gebracht, waar 't bleek dat hij een sche- delbreuk had gekregen. De beer, die Victoria" heette, is doodelijk gewond. De overige beren keken, in de boomen zittenue, rustig toe toen hun karaeraad den ongelukkige te lijf ging. Het onlangs in Whitechapel opgericht veilig- heidscomite heeft een pakje ontvangen, waarin de helft van de nier eener vrouw. Een briefje van den volgenden inhoud begeleidde de afschuwelijke zending: „Ik zend u hierbij de helft van een nier, welke ik eene vrouw uitsneed. De andere helft heb ik voor mij zelven gehouden ik heb haar gebakken en opgegeten. Zij smaakte zeer goed. ik zal u ook het mes zenden, waarmede ik de operatie verrichtte, wanneer gij slechts nog eenigen tijd geduld hebt." flet briefje was geteekend „Vindt mij maar eens, als gij kunt. Door de geneesheeren, welke aanstonds geroepen werden, is gecoustateerd, dat het pakje werkelijk de heltt van de nier eener veertigjarige vrouw 111- hield, die tijdens haar leven misbruik van sterken drank had gemaakt. De ongelukkige, aan wie de nier ontnoraen werd, moet 3 weken geleden nog geleefd heb ben. Het wordt inderdaad tijd, dat er licht komt in de zaak van Whitechapel. In een boschje in de nabijheid der stad Buda-Pest, deden voorbijgangers den tweeden dezer maand een akelige vondst. Een menschelijk ge- raamte stond tegen een boom geleund, met oude overschoenen aan de voeten, een bfil voor de ledige oogholten en een couraut tusschen de ont- vleeschde vingars der rechterhand. Naar 't schijnt, is er geen sprake van een misdnjf, maar was 't er enkel op toegelegd om voorbijgangers aan het schrikken te maken. Het geraamte was van een omstreeks dertigjarig man en met tele- graafdraad op zeer onhandige wijze aan elkander gehecht, want de ruggestreng stond verkeerd en de schouderbladen waren ter zijde van 't hoofd gevoegd. De politie bemoeide zich onmiddelijk met de zaak en een zeer streng onderzoek werd ingesteld naar den bedrijver van de hoogst onge- paste, ja schandelijke aardigheid. He \\r T. Bl. verhaalt den volgenden roman uit het kunstenaarsleven. De held is een jonge, Noordduitsche schilder. Erik A. zoon van een machinenfobrikant uit de Rijnprovincie, is eerst kortelings van een studiereis uit Egvpte teruggekeerd, rijk aan schetsen en ontwerpen, nog rijker aan herinneringen van allerlei aarci. Een dezer laatste is nu onlangs op eigenaardige wijze verlevendigd. Op een zijner wandelingen in en om Ka'iro zette zich Erik op een rustbank voor een klein paviljoen neder. Juist hield een rijtuig voor het gebouwtje stil, waarin twee gesluierde dames zaten. De voorbijgangers bleven staan en groeten eerbiedig, want in de oudste herkende zij de prinses II. De blik van den kunstenaar bleef met belang- stelling rusten op de bevallige verschijning der jongste, wier heerlijke gazellen-oogen door den sluier heen boorden. De dames verlieten het rijtuig, de deur van het paviljoen opende zich en beiden gingen naar binnen. Erik keerde huiswaarts, maar reeds den volgenden morgen had hij met zijn schildergereedschap voor het paviljoen post gevat. Hij wilde de gesluierde schoone nog eens zien. Het geluk was hem gunstig. Tegen den middag verliet de onbekende dame het huis om stadwaarts te rijden, maar ruim een uur was de koetsier met paard en wagen bezig, tijd genoeg voor Erik, om het gelaat der schoone, dat thans beter zichtbaar was, omdat de jonge dame den sluier had opgeslagen op het doek te vereeuwigen. En dit aardige stomrae spelletje herhaalde zich voortaan dagelijks bijna een maand lang Onverwacht echter hielden de wandelntten der schoone op. Na een tijdsverloop van eenige weken ontmoette Erik in een der straten van Ka'iro een neger, die hem reeds van verre toeweukte en »pst, pst!" riep. Erik herkende in hem den koetsier, die zoo verstandig wist te treuzelen. De man heette Kafir en vertelde, dat zijne meesteres met opzet den schilder in de gelegenheid had gesteld haar portret te vervaardigen. De heer des huizes had de neiging, welke zjjne geinalin voor de kunst koesterde, ontdekt en Kafir was met vijftig rielslagen op de voetzolen voor zijn te ver gaande bereidvaardigheid beloond. Uit het gasthuis teruggekeerd, vernam hij, dat zijn meesteres wegkwijnde van verlangeu om den jongen schilder te zien Korten tijd daarop verliet Erik Egypte. Wie beschrijft. echter zijn verbazing, toeu dezer dagen op zijn atelier te Weenen onverwacht Kafir voor hem verscheeu. De hemel weet, wie den man den weg heeft gewezen. Zijn meesteres, zoo be- richte hij, was sedert een half jaar weduwe, vertoefde op het oogenblik te Venetie en wanneer hij, de vreeinde schilder weigerde, haar hart en hare rijk- dommen te deelen, verkoos zij niet laager te leven. Erik verliet denzelfden dag Weenen met den sneltrein naar het Zuiden. Zitting van Vrijdag 19 October. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac'. de Eeijter, Joz'. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Wieland en Visser, later de heer Mr. Dronkers. De notulen der vorige vergadering worden na lezing met algemeene steramen goedgekeurd. De voorzitter breugt in behaudeling de beslra- tiug van den weg in den Vlooswijkpolder, iugevolge het voorstel van den heer Visser. Hij deelt het oordeel mede van de commissie van toezicht op den grindweg Ter NeuzenHoekdit college be- sloot, hoewel niet eenparig, in bestrating toe te stemmen. Het Dag. bestuur stelde nu echter voor den weg te bekeien. Deze weg is volgens den voorzitter in de toe- komst van groote beteekenis eene verbinding van Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Jaren geleden is door ZEd. gewezen op het feit dat eene indijking van een groot gedeelte van den Braakman hoogst belangrijk is voor de beide Zeeuwsch- Vlaanderens, bovendien is het zeer in 't belang van de gemeente Ter Neuzen dezen weg zoo goed mogelijk te maken, daar het voordeel dat de ge meente Hoek Ter Neuzen aanbrengt inderdaad groot is. Hij wijst daarbij op wat de gemeente deed tot instandkoming van den weg naar Philippine, met welke gemeente, van hieruit, op verre na zooveel handel niet gedreven wordt. De heer Moes is niet voor bekei'ing, met het oog op de kosten ook meent hij dat de bedijking van den Braakman nog in de verre toekomst ligt. De heer Joz'. de Eeijter wil de behaudeling dezer zaak tot eene volgende vergadering uitstellen, hij en vele leden hebben zich nog niet goed op de hoogte kunnen stellen van het voorstel. Ook de heer Wieland denkt alzoo; waartoe wordt besloten. De heer Visser geeft in overweging het voorstel van Burg, en Weth. tot bekei'ing aan de commissie van den grindweg kenbaar te maken, alvorens het in den raad te bespreken. Zonder hoofdelijke stem ming wordt aldus besloten. Aan de orde is de behandeling der begrooting voor 1889. De voorzitter geeft lezing van de verschillende posten. Ingevolge een ingekomen adres van vrouw Mullie om verhooging van toelage voor 't schoonhouden etc. van 't gemeentehuis stelt de heer Harte voor hieraan te voldoeD en hiervoor 75 uit te trekken. Dien overeenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Jac'. de Eeijter stelt voor het tracte- ment van den gemeentebouwmeester met 200 te verhoogen. Met het oog op de vele werkzaam- heden in de gemeente, die zich steeds uitbreidt acht hij een tractement van f 400 veel te gering. Ook de heer Visser deelt deze meening en onder- steunt het voorstel. De voorzitter zegt, dat Burg, en Weth. later zouden voorstellen den bouwmeester eene gratificatie te verleenen. De heer Mr. Dronkers is ook voor eene gratifi catie ZEd. evenals de heer Moes meenen dat de werkzaamheden verminderen en het zoo niet blijven zal. Hij merkt nog op, dat de bouwmeester nog slechts tijdelijk werkzaam iseen definitieve aan- stelling moet eerst volgen en een instructie worden gemaakt. Eerst dan kan sprake zijn van tracte- raents—vaststelling. Na eenige discussie trekt de heer Jac'. de Feijter zijn voorstel in. De heer Grenu merkt op, dat niettegenstaande aan den vuilnisman 300 wordt verstrekt de riolen etc. zeer slecht worden gereinigd. Ook de heer Wieland geeft hiervan eenige voorbeelden. Breedvoerig wordt over deze kwestie gesproken. Enkele leden willen verhooging, andere vefmindering van salaris. Na eenige inlichtingen van den voor zitter wordt besloten dezen post onveranderd te laten. Op de begrooting is ook een som uitgetrokken voor het uitbaggeren van de haven. De heer Harte zegt, dat het hoogst noodig is hieraan te beginnen, daar het reeds 5 jaar geleden is, dat dit werk is gebeurd en schippers en eigenaars van de werf er veel last van hebben. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Harte hiervoor 300 te bestemmen, aangenomen. De heer Visser zoekt in de begrooting te ver- geefs een post voor vernieuwing van straten. Wel is een kleine post uitgetrokken voor onderhoud, doch dit bedrag zal veel te klein zijn voor wat ook dit jaar weer zal moeten gedaan worden, b. v. Dijkstraat, Achter de kerk, op het Zandplein, waarbij de heeren Joz'. en Jac'. de Feijter nog voegen den Molen— en Koedijk. De heer Mr. Dronkers vond het beter hiervoor geen afzonderlijken post te maken, maar te putten uit den post van onvoorziene uitgaven. De voorzitter deelde dit gevoeien niet. Breedvoerig wordt thans over deze aangelegenheid gesproken, totdat eindelijk het voorstel van den heer Visser om voor genoemd werk 500 te bestemmen wordt aangenomen. Voor straatverlichting is dit jaar f 200 meer uitgetrokken. Tengevolge van de uitbreiding der gemeente zijn meer lantaarns noodig geworden en is het werk van den lantaarnopsteker uitgebreider. Wordt besloten Burg, en Weth. te machtigen het loon te regelen van den lantaarnopsteker. Geen der leden nog eenige op- of aaumerking hebbeude op de begrooting, wordt deze met alge meene stemmen aangenomen en vastgesteld in balans 39472,54. Onder de inkomsten behooren o. a. de hoofdelijke omslag met f 10500 en het ver- gunningsrecht met f 1390. Voor het onderwijs is 15462,28 en voor het armwezen 5685 uitgetrokken. Wordt besloten dezelfde premien te geven bij de a. s. paarden— en veemarkt. Tot plaatsvervangeude leden der commissie van keuring worden bij accla- matie benoemd K. Dees en D. Dees. Ingekomen was een schrijven van den heer Commissaris des Konings meldende, een veer over het kanaal bij de Separatiepunt zal daargesteld en publiek verpacht worden, indien de gemeente ler Neuzen aan den pachter van het bestaande veer gedurende 4 jaar jaarlijks f 40 schadeloosstelling geven wil. Het Dag. bestuur adviseert dit niet te verleenen maar in overweging te geven, dit bedrag te doen uitbetalen door den nieuwen pachter. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten, evenals net ver leenen der gewone gratificatie aan de politie. Ingekomen was een adres van M. D. de Putter om een gedeelte grond tot het leggen van een stoep voor een woning, in de Vlooswijkstraat. Dit verzoek wordt ingewilligd. Zijn nog ingekomen eenige brieven van Gedep. Staten. Tot zetters zijn herbenoemd de heeren J. A. de Jonge en Pieter Moes. Uit een schrijven van Gedep. Staten blijkt nog, dat door dit college vermindering van hoofdelijken omslag is verleend aan D. Scheele Jz. en aan C. J. Buwalda, terwijl de aanslag van M. D. de Putter is gehandhaafd. Nog ontvangen eenige Staats— en Provinciale bladen. De vergadering is gesloten. In dez6 haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 19 Oct. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Warkworth, kap. Goundry, van New—Castle met stukg. Eng. stoomb. Aire, "kap. Woodhead, van Goole met stukg. 20 Oct. Eng. stoomb. Rosa, kap. Warmold, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Edda, kap. Gray, van Helsingfors met hout. Noorsche brik Gratitude, kap. Jacobsen, van Westerwik met hout. 22 Oct. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. King, van Goole met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 19 Oct. Russische bark Columbus, kap. Bauer, naar Riga met chigory. Eng. stoomb. Warkworth, kap. Goundry, naar New—Castle met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Eng. schooner Camwood, kap. Coad, naar Topsen met phosphate. 21 Oct. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Windsor, kap. Baxter, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. W armold, naar Goole met stukg. Duitsche stoomb. Lahneck, kap. Kaijser, naar Blijth ledig. 22 Oct. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Van 19 tot en met 2-2 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 130 binnenvaartuigen op en 102 afgeschut. Rotterdam, 22 October. Tot eene verhooging van 10 a 20 cent ging jarige Tarwe tamelijk van de hand. Puike Zeeuwsche en Vlaamache Tarwe 8,80 a 9,20, mindere f 8 25 a f 8.60 nieuwe 6,00 a 7,60. Rogge 5,50 a 5,80, nieuwe 5,00 a 5,40. Gerat 5.25 a 6,00. Haver nieuwe 2,00 a 3,25, lange /-,- a /-— Paardeboonen a fmindere Diuveboonen 6,25 a 1,00 Bruineboonen 14,50 a 15,50. Witteboonen Walchersche 13 00 a f 14,00. Erwten 9,75 a 10,75, mindere a f Kanariezaad beste f 8,75 a 9,00, mindere 8,00 a 8,50. Koolzaad 10,25 a 10,50. Eieren 4,20 a f 4,30 per 100 stuks. Aardappelen Zeenwache a Ajuin voor groote f -voor kleine y vZeeuwsche f per 50 kilo Gent. Tarwe, witte 100 k. Id. roode Rogge Gerst Haver Boekweit, per hect. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad 100 k. Lijnzaad Kempzaad a Lijnkoeken Koolzaadkoeken Kempzaadkoeken Eieren per 26 stuks 19 Oct. fr. 21,00 a 22,00 14,00 17,50 14,50 32,00 25,00 19',00 14,00 14,50 18,00 15,00 26,00 20',00 16,00 2,50 2,60 12 Oct. fr. 21,00 a 22,00 14,50 17,50 14,50 32,00 24,00 19',00 14,00 15,00 18,00 16,00 26,00 20,00 16,00 2^25 2,35 Van 1 tot 15 October 1888. Huwelijks-aangiften. 6 Oct. Franciscus David (van Moerbeke, Belgie), oud 41 j., weduwn. van Leodie Audenaert en Phara'ilda Maria Camfijn, oud 36 j., jd. Augustus Josephus de Letter, oud 21 j., jm. en Josephine Maria Wauters, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Oct. Jacobus Bernardus de Wispelaere (van Oostburg), oud 29 j., jm. en Marie Josephine de Smet, oud 25 jjd. 17 Oct. Augustus Josephus de Letter, oud 21 j., jm. en Josephine Marie Wauters, oud 23 j., jd. Franciscus David (van Moerbeke, Belgie), oud 41 j., weduwn. van jLeodie Audenaert en Phara'ilda Maria Camfijn, oud 31 j., jd. Geboorten. 7 Oct. Jacobus, z. van Leo van Acker en van Maria de Block. Anna Josephina, d. van Dominicus Antonius Elegeert en van Maria Eugenia Kegels. Alberlus, z. van Benedictus Behiels en van Coleta alent. Rosalia, d. van Theopbile de Schepper en van Maria Cornelia Grebert. Overlijden. 2 Oct. Emma Maria Buijs, oud 4 d., d. van Hippolytus en van Clementina Spiessens. ZEETIJDINGEN. Van 19 tot en met 22 Oct. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 19 Oct. Eng. stoomb. Windsor, kap. Baxter, van Leith met stukg. 20 Oct. Eng. stoomb. River Derwent, kap Richards, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Abertay, kap. Logan, van Riga met hout. 21 Oct. Belg. stoomb. Schelde, kap. Schoonhoven, van Bilbao met menerie. 22 Oct. Eng. stoomb. Fulmar, kap. Obrien, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. James Hogg, kap. Carson, van Bilbao met menerie. Duitsche stoomb. Paul, kap. Holtz, van Bilbao met menerie. Van 19 tot en met 22 Oct. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 19 Oct. Belg. stoomb. Concha, kap. Wricht, naar Bilbao ledig. Noorsche bark Eunomia, kap. Hansen, naar Arendal met ballast. 20 Oct. Eng. stoomb. Nereid, kap. Bell, naar New-Castle ledig. Zweedsche driem. schooner Hulda, kap. Ohlssen, naar Riga met ballast. Londen, 22 October. Granen. Mais en Meel stil. Gerst en Haver vaster. ROERS V AH HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,45 a f 47,55 Engelsch per 12,03 12,10J Bevallen van een nieisje C. P. TAZELAAR, geliefde echtgenoote van JAC. H. WEIJKMAN. Breskens, 20 Oct. 1888. 11UISIIOUDELIJKE VERGADERING op Vrijdag 36 October a. s., des namiddags 8 ure, in het Ned. Logement. Punt van behandeling: Bespreking van verschillende onderwerpen van huishoudelijken aard, in verband met het optreden van den heer WILLEM VAN ZUIJLEN, looneel- speler te Rotterdam. De ondergeteekende brengt ter algemeene kennis, dat hij afgescheideu is van den Bond voor Algem. Kies- en Stemrecht en blijft zich steeds bij voort- during minzaam aanbevelen tot het maken en repa- reeren van Ter Neuzen, Dijkje N°. 258. Het geachte publiek wordt wel attent gemaakt op het groot verschil in kwaliteit tusschen het door den heer PIETERSE in den handel komende DUITSCII IHER en het mijne, hetwelk uit de gerenomeerde Ainstel Beiersch Bierbrouwerij stamt die nog voor weinige dagen (van alle Hollandsche Brouwerijen) te Brussel het eenige Eere—diploma voor hare Bieren verwierf. J. A. STELLIXGSMA,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 3