Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER \EUZEN, 23 October 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. J meester, dat daar natuurlijk niets tegen was, mits dat niet iti optocht geschiedde. Het Hbl. zegt, dat de personen, die thans als werkloozen zich op den voorgrond stellen, naar vertrouwbare inlichtingeD, voor verreweg de grootste meerderheid eerst in den jongsten tijd zich te Amsterdam hebben gevestigd. De nadeelige gevolgen van de wijziging der armenwet na 1870, waarbij het domicilie van onderstand werd afgeschaft, doen zich voor de groote gemeenten meer en meergevoelen. Nader rneldt het Hbl. dat de werkloozen, na hun onderhoud met den burgemeester. groepsgewijze bij verschillende groote werkgevers om arbeid hebben aangeklopthet kon hun echter niet worden ge- geven zij hebben nu het nuttelooze van dergelijke pogiDgen ingezien en besloten om op die wijze niet meer om werk te vragen. Zaterdag werd in het Yolkspark weder eene vergadering gehouden, waar eindelijk besloten werd om aan den gemeente- raad een adres te zenden met verzoek om werk- verschaffing en steun. Ook zullen zij pogingen aanwenden om van de liefdadige genootschappeu onder een of anderen vorm steun te erlangen. Onder het opschrift,/Vervalsching van Hol- landsche kaas" leest men in de Industrie-Blatter: jNadat reeds sedert eenigen tijd aan de Hollandsche kaasfabricage is verweten, dat evenals bijvoorbeeld in de boterindustrie, nu ook bij de kaas het natuur- product begint plaats te maken voor een kunstproduct, is dat feit thans door het Schotlandsche landbouw- congres openlijk erkend geworden. Volgens die mededeeling wordt in Holland op groote schaal kuustkaas gemaakt, bij welke varkensvet de hoofd- rol speelt, terwijl werkelijke kaasstof in het geheel niet daarin voorkomt. Met name de provincien Noord-Holland en Noord-Brabant zouden dat bedrijf uitoefenen." Eergisteren trad te Rotterdam pastoor Brou- wers van Bovenkerk als spreker op voor een duizendtal R. Kath. uit Rotterdam en omstreken. In een herhaaldelijk toegejuichte rede pleitte spr. voor de rechten van den Paus. Langs telegraphischen weg werd een protest toegezonden aan kardin&al Rampolla en schriftelijk werden 5 ter vergadering aangenomen resolution afgezonden. De vergadering was belegd door de Vereenigiug van Nederlandsche en Belgische Zouaven en werd gepresideerd door den heer Willemse. Op de estrade zag men eenige Zouaven in uniform. 2°. Werd goedgekeurd eene af- en overschrijving van- en op posten der begrooting voor 1888, n.l. op Kosten van kleeding en wapening van dienaars van politie een bedrag van f 43,26, uit den post van onvoorziene uitgaven. Deze verhooging is noodig voor de aanschaffing van een geweer voor den gemeente—veldwachter. 3°. Bestemming van een terrein voor eigen graven op de algemeene burgerlijke begraafplaats. Daarvoor werd aangewezen het noorder gedeelte van de nog in gebruik zijude oude begraafplaats. Omtrent den aanleg der nieuwe begraafplaats werd besloten, deze, door 2 paden, te verdeelen in drie perken. Genoemde paden zullen loopen van de zuidelijke grens der oude tot aan die der nieuwe begraafplaats, terwijl de scheiding beplant wordt met dorens. 4°. Aanschaffing van een afsluithek ter ver- vanging van een nog aanwezig houten hek. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, een nieuw ljzeren hek aan te schaffen, waarvan de kosten ongeveer 100 bedragen kunneu. 5°. Wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders de tuin bij het gemeentehuis onder- hauds verhuurd aan K. Dees alhier voor de som van f 10 en op de voorwaarden, door dit college te stellen. 6°. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 1889, bedragende in ontvang en uitgaaf de som van 18655,26. Onder de ontvangsten komen voor Aan opcenten op 's rijks directe belastingen f 2947.43, hoofdelijke omslag f 5370, goed slot der rekening van vorige jaren f 2340,14^, uit- keeringen en bijdragen f 6628,38. Onder de uitgaven komt voor Aan kosten van geneeskundige dienst en arm- wezen 3470,64, kosten van lager onderwijs f 6435, renten en nflossingen f 2529,60. 7°. Wordt goedgekeurd een voorstel tot het aanschaffeu van eene steekkar voor het ophalen van straatvuil, waarvan eene begrooting zal worden opgemaakt. en 8°. Wordt besloten tot den verkoop van 76 K.G. ziuk, aan J. Knijff alhier voor een bedrag van 12 cent de K.G. Groede. De heer D. Pregeris, predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier, heeft een be- roep ontvangen naar die gemeente te Amersfoort. Zondagnamiddag nam de heer J. Westerhuis als predikant bij de Christelijk Gereformeerde ge meente alhier, doch thans vertrokken naar Heeren- veen, afscheid van de gemeente, met de woorden uit 2 Cor. 13:11. Ook uit de naburige gemeenten vele toehoorders aanwezig zijnde, was de kerk overvol bezet. Bij zijne gemeenteleden alom geacht en bemind, mocht bij ook bij anderen, door zijnen omgang, daarvan vele blijken ondervinden. In de 2" helft van de maand September zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brieven verzonden, aan de adressen van A. L. Polilsson te Howard, C. J. olman te Katta Radja. Hoek. Tot zetters voor's Rijks directe belastingen alhier zijn benoemd de heeren J. de Eeijter Mz. en M. de Regt. '/.amusing. In de raadsvergadering van j.l. Yrijdag den 19 October, zijn de onderstaande punten be- handeld 1°. Mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Brief van Gedeputeerde Staten van 7 Sept. 1.1., ter goedkeuring van een raadsbesluit tot wijziging van de begrooting voor 1888. b. Idem van 7 Sept. j.l., tot goedkeuring van het verleenen eener subsidie, ten bedrage van f 1460,67 aan het burgerlijk armbestuur. cIdem van 19 Sept. 1.1, tot kennisgeving der benoeraing van de heeren C. J. van Vessem en A. Riemens als zetters bij 's rijks directe be lastingen van 18891892. d. Kennisgeving van den Commissaris des Konings van 29 Sept. j.l., betreffende de benoeming van de heeren J. Noest eu L. J. Blankenbijl te Ter Neuzen, tot 2de luitenants bij de rustende sohutterij. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,60 tot fr. 0,90; stieren, koeien en ruuderen fr. 0,46 tot fr. 0,70; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,20 vette varkens fr. 0,90 tot fr. 1,00. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,63 tot fr. 4,18; Mechelen fr. Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 3,75; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. tot fr. 5,00; St. Nicolaas fr. 4,17 en te Brugge fr. 4,78. De Rechtbank heeft in hare zitting van 23 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken F. T. en L. F. P., oud 21 j., arbeiders te Clinge, wegeus overtreding van rijks belastingen (ongedektbinnenlandsch vervoer van accijnsgoederen, frauduleuse invoer en weigering van visitatie) beideu tot 2 maal 1 maand gevangenisstraf en f 10 boete of 10 dagen heehtenis. A. d. M., leurder te Zuiddorpe, is wegens als- voreu, veroord. tot 8 dagen gevang. Allen in de kosten, ook in die van bekeuring en met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Ontslagen van rechtsvervolging L. H., oud 19 arbeidster te Hulst, beklaagd van diefstal. Yrijgesproken J. K., oud 65 jwed. D. P., winkelierster te Sas van Gent, beklaagd van be- leediging. hij het voile bewustzijn, en wat zijn mond niet vermocht uit te spreken, las men in zijne oogen. Een blik van innige dankbaarbeid trof den jongen arts. Dan zonk zijn hoofd in het kussen terug en hij begon te sluiraeren. Landregarde zette zich aan tafel en schreef ge- neesmiddelen voor. Bij 't weggaan begeleidde hem mevr. De Fairieres. Heer dokter, sprak zij, zooeven ontvangen wij een bericht van Dr. Hugonet, die sedert jaren onze huisarts is. llij verontschuldigt zijn afwezigheid door 't afsterveu van een zijn bloedverwanten, en meldt ons zijn terugkeer voor morgen vroeg." Den dokter ging een steek door het hart. Hij ondervond een gevoel van vreugde en leed, dat hij zich niet kon verklaren. „Ik betuig u hiermede onzen dank voor de zorgen, die gij onzen zieke gewijd hebt, mijnheer, zeide de dame, en wanneer Maar Landregarde hoorde niet. Met onzekere blikken zocht hij Gabrielle, die hij nooit dacht weer te zien, en die zijn hart een stom vaarwel toeriep. „Wees van onze oprechte dankbaarheid verzekerd," herhaalde de dame die bemerkte, dat de dokter niet luisterde; De Fairieres is u aanmerkelijke beter- schap verschuldigd. Wij zullen daarom uw aan- denken in eere houden." Daarmede dacht zij genoeg gezegd te hebben, en voegde er bijMorgen dokter, zal de heer Lachenal, een vriend van mijn echtgenoot bij u komen." Deze naam trok Landregarde's aandacht. Bij mijWaartoe dat? dacht hij, terwijl hij zich snel van het huis verwijderde, waarin hij niet meer dacht terug te keeren. Het is waar- schijnlijk om te betalen. Waarom deed zij het niet dadelijk? Zij was zoo goed op weg om mij vaarwel te zeggen." Twee uur later stond Landregarde echter weer aan 't bed van den heer De Fairieres. Deze had hem zelf ontboden. Toen hij ontwaakte was zijn eerste woord,/een geneesheer." „Mijn vriend, ge zijt veel beter," had mevrouw geantwoord, toen zij zachtjes aan zijne sponde trad. „Ik lijd ik lijd nog altijd." #Uwe ziekte kan niet in eenen dag over zijn. Heb geduld! God zal u voor al uw lijden beloonen Het gelaat des zieken kreeg eene purpere kleur. „Ik verlang den dokterherhaalde hij met holle stem." (Wordt vervolgd.) Yoor de betrekking van hoofd der nieuwe Openbare school te Velp, jaarwedde f 850, hebbeu zich 82 sollicitanten aangemeld. Jeugdige onbe- zonnenheidTe Hilversum heeft een 14jarige jongen om een kwartje gewed dat hij achter elkaar vier kop appelen zou opeten. De knaap werd onder het eten door een hevige benauwdkeid over- vallen en is overleden. Naar men verueemt, is de transformatie van 40,000 geweren thans toege- wezen aan de firma Soleil en De Beaumont te Maastricht, voor den prijs van f 8,10 per geweer. Dat helpt huishoudenAan den heer C. Tempelmans Plat, gewezen hoofdonderwijzer in het huis van bewaring te Zutfen, is verleend een pen- sioen van.... f 48 'sjaars. Uit Bameveld meldt men Aardappelen worden in groote hoe- veelheden uit Duitschland ontboden. De prijzeu blijven steeds stijgende; de beste soorten geldeu reeds 3,50 h f 4 per HL. Onder het pa- tronaat van de jeugdige Prinses Frederic, dochter van den Prins van Wales, zal in de volgende maand, ten voordeele van 't kinderziekenhuis te Londen, aldaar een tentoonstelling plaats hebben van poppen Het geschenk, dat de gemeente- raad van Berliju den Keizer bij zijn terugkomst uit Rome zal aaubieden, bestaat uit een fontein- monument, uitgevoird naar een ontwerp van den beeldhouwer Reinhold Begas. Een prijs van 5000 roebels (f 9000) voor een geschrift over het vergif bij visschen, is door de Russische regeering uitgeloofd. De geleerden van alle natien kunnen mededingen. Het werk moet worden ingeleverd voor 1 Januari 1893. De begrooting van Parijs voor 1889 wijst in ontvangst eu uitgaaf een cijfer van ruim 320^ millioen aan. Vrijdag des avonds circa 5 ure bereikte sehipper G. Roodenburg van Dordrecht, met zijn tjalk „de Vrachtzoeker" de ankerplaats tusschen de tweede en derde witte ton vdor den ingang van het Hellegat (het oudiepe doch belangrijke vaar- water tusschen Willemstad en Ooltgensplaat.) Met het oog op de gevaren, verbondeu aan het bevareu van genoemd vaarwater, en wegens het invallen van de duisternis, wilde genoemde sehipper daar ten anker komen om te overnaehten. Bij het opslaan (omdraaien) van het schip dat geschiedt, vdor dat de zeileu gestreken of het anker uitgebracht wordt, geraakte de tjalk op eene ouzichtbare hoogte aan den grond. Tengevolge der ebbe is het schip gebrokendoor de naden met vet te bestrijken, is het gelukt het vaartuig drijvende te houden en is het na een ge deelte der lading te hebbeu gelost, in de haven te Willemstad gebracht. Bedoelde tjalk was te Rotterdam met 439 vaten olie bevracht, met bestemming naar Gent. Voor de rechtbank te Maastricht stonden terecht twee rijksambtenaren, beschuldigd van weder- rechtelijk de woning van een brander te zijn binuengedrongen tot het houden van visitatie. De rechtsvraag, die hierbij op den voorgrond stond, was, of een kantoor al dan niet als woning moet worden aangemerkt. Het O. M. meende, dat deze vraag bevestigend moet worden oeantwoord, wat echter door den verdediger, den rijksadvocaat Mr. Nijpels, werd bestreden, omdat, volgens pleiter, alsdan elk lokaal, waarin men een lessenaar en stoel plaatst, van de visitatie der ambteuaren zou zijn uitgesloten. Door het O. M. is een boete van 1 voor iederen beklaagde geeischt. Tot de bemanning van den Maassluischen logger Erga, die blijkens te Maassluis dezer dagen ontvangen berichten met man en muis is vergaan, behoort ook de matroos T. HarteveltteScheveningen, vader van zeven kinderen. De Hartevelts hebben alien, van vader op zoon, den dood in de golven gevonden. Nu wordt het waarlijk al te erg! zegt het Rotterd. Nieuwsbl. Bij een inwoner van Rotterdam weigerde de waterleiding te loopen. Men besloot toen de kraan af te schroeven en wat vond men eenige half vergane stukken van een kikvorsch. Wanneer, vraagt het blad, zal eindelijk eens beproefd worden de waterleiding alleen klaar water te laten schenken. Een Duitscher, voornemens naar Amerika te vertrekken, heeft der politie kennis gegeven, dat hij met een anderen Duitscher in eene tapperij in de Korte Amstelstraat te Amsterdam met eenige afstand de lading in het gezicht kreeg en ernstig verminkt naar het hospitaal moest vervoerd worden. Men hoopt op het behoud zij ner oogen. De dader zit in arrest. De Figaro deelt het volgende aandoenlijke verhaal mede, dat treffeuder is dan de iuhoud van menigen romau. Eene eerwaardige dame was door omstandigheden buiten haar wil in groote geldverlegenheid geraakt en viel nu van dag tot dag in dieper ellende. Te trotsch om te gaan bedelen bracht zij alles naar de bank van leening, en toen er niet meer te brengen was en geeu uitzicht op verbetering van haar lot meer bestond, besloot zij in haar wanhoop te sterven. Zij had een zoontje van elf jaar, met een door ontbering gescherpt verstaud. Hij begreep wat zijn moeder wilde en vond het goed om met haar te sterven. Deuren en vensters werden nu zoo dicht mogelijk gesloten en het kolenvuur aangelegd. Bij de eerste benauwdheid kwam het levensbe- ginsel bij den knaap in opstand tegen deze doodstraf; maar de moeder overtuigde hem van de noodza- kelijkheid, en hij onderwierp zich. Weldra lagen de twee ongelukkigen dan ook bewegiugloos ter neder. De buren, die braudlucht roken, trapten de deur in en riepen den dokter, toen zij de stervenden vonden. „Te laat," zei de geneesheer, beideu zijn dood Maar de jonge dokter van het hospitaal Saint- Louis, die door de politie per telephoon was ge- roepen, dacht er anders over. Hij had balonnen met zuurstof meegebracht en wilde de kunstinatige ademhaliug op de beide ongelukkigen toepassen. Onverwijld zetten hij en zijn helper zich aan den arbeid. Drie uren werkten zij onvermoeid door. Vier balonnen zuurstof werden gebruikt en van tijd tot tijd iuspuitingen met ether gedaaumet dit gevolg, dat de dood zijn prooi moest afstaan en moeder eu zoon tot het leven, werden teruggebracht. Op de tafel vond men een brief, waarin de elfjarige verzocht voor de 4 franc 50, die er nog in zijn beursjes wareu en waaraau de moeder nooit had willen raken, een krans te koopen om op het graf zijner moeder te leggen. Dat geld werd echter niet gevonden en schijut gestolen te zijn door iemand, die zich de verwar- ring na de ontdekking der beide ongelukkigen heeft ten nutte gemaakt om zich van dat geld meester te maken. Moeder en zoon worden thans in het gasthuis verpleegd. Men hoopt, dat door de ruchtbaarheid, die aan de zaak is gegeven, de liefdadigheid haar thans een haudje zal helpen, daar anders de beter- schap voor de arme vrouw eene herhaling der ellende zou worden. Het voorval leert bovendien, dat men nooit moet wanhoopeu om een drenkeling ef een gestikte in het leven terug breugen. Vier personen bij Tarascou zijn tengevolge van het drinken van jongen wijn overleden. De wijn was dik en geleiachtig en kwam uit Spanje. Sir Charles Warren, het hoofd der Londensche politie, heeft de meeste straten der wijk Witechapel van huis tot huis laten doorzoeken om den moordenaar op te sporen. De inwoners hebben alles gedaan om het onderzoek gemakkelijk te maken, doch tot dusver heeft het onderzoek niets opgeleverd. Een der speurhonden heeft reeds goede diensten bewezen. Te Whitehall vond men dezer dagen den romp van een vrouwenlijk. Men stelde een onderzoek in met een hond van Spitsbergen, en weldra bleef het dier staan op een plek, in de nabijheid van de plaats waar het lijk was gevonden. Men ging aan het graven en vond zes voeten onder den grond een been, dat bij het gevonden lijk behoorde. In een huis in de Kreuzstrasse te Dresden, dat vroeger door den Franschen gezant bewoond werd, bevond zich tot dusver de Russische slede, waarin Napoleon in het jaar 1812 uit Rusland vluchtte en op den 11 December te Dresden aankwam. Nu onlangs is het huis aan de gemeente overgegaan eu de vroegere eigenaar, graaf Kleist van Losz, heeft bij die gelegeuheid de historische slede aan de stad Dresden ten geschenke gegeven. Op het wachtschip te Tandjoeng Priok heeft een matroos zichzelf door een paardenmiddel van de cholera genezen. De medicijnen van den genees heer, wiens hulp dadelijk werd ingeroepen, liet hij onaangeroerdmaar hij wist een flesch cognac machtig te worden en versloeg die geheel. Toen onbekende personen heeft zitten kaartspelen, waarbij de flesch cognac niet meer was dan een cognacflosch, -» r. 11 r\ P* r\ f I 1 1 "1. ,1 raann/1 1 n ra Clint* 1(111 m nor 11 £3 f 1 fT hij 75 en zijn kameraad 1000 dollars (f 2500) verloren heeft. Rechercheurs hebben de zaak ouder- zocht. De tapper zegt, niet bemerkt te hebben, dat in zijne tapperij grof om geld gespeeld werd en dat hij de personen niet kent. Iemand, woon- achtig in de St. Annastraat, is intusschen als de bewuste speler gearresteerd. Te Leur, bij Wijchen, overleed dezer dagen de oudste der Nederlandsche onderwijzers, de heer M. Kalf, in den ouderdom van 98 jaren. Van 1806 tot 1860 was de overledene hoofd-onderwijzer te Leur, toen hij wegens opheffing der school ge- pensioneerd werd. Vrijdag, na afloop eener manoeuvre, had in eene der kazernes te Maastricht het volgende voor val plaats Een soldaat, op de chambree komende. legde zijn geweer op een zijner kameraden aan, dreigende hem te zullen dood schieten. Het geweer bleek geladen te zijn met een losse patroon, zoodat bij het aftrekken laatstbedoelde persoon op korten en als lijk op den grond lag, sliep Jaumaat rustig den slaap des beschonkenen en was gered Maar toen hij beter was, moest hij op 't rapport komen en werd gestraft wegens bet niet innemen der medicijnen 1 Een Engelsch blad somt de geschenken op, welke Wil helm II heeft meegenoraen om er de personen van alien rang en alien stand, waarmee hij tijdens de reis in betrekking komt, mee te begiftigen. Hij heeft uit Berlijn raeegenomen 30 armbanden of braceletten, 80 diamauten ringen, 20 sterren met brillanten versierd, van de orden van den Roodeu Adelaar en den Zwarten Adelaar150 zilveren sterren, 50 doekspelden, 6 eere-degens, 40 portretten, groot formaat, der Keizerlijke familie, in goud omlijst, 30 gouden horloges met ketting, ongeveer 100 sigarenkokers, versierd met zijne naam- letter in 'tgoud en de Keizerlijke wapens. Een romantisch huwelijk is dezer dagen in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2