Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2445. Zaterdag 20 October 1888. 28e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. .Ml bind verschtjnt Dlnsda,- en Vr»jdaffnvond bij den nltgcver P. J.. V A M BE S A M E te Ter Ke««ea. JE*olitieli Overzicht. In Prankrijk heerscht verwarring. Eloquet heeft weder zijne politieke vrienden aau een maaltijd vereenigd. Men beeft de kwestic der herziening besproken en toen bleek, dat de meeningen zeer uiteen liepen, docb Floquet wil ze doordrijven. Het herzieningsontwerp van den beer 1' loquet houdt in, dat Kamer en Senaat alle twee jaren voor een derde gedeelte zullen vernieuwd worden. De Kamer blijft direct door algemeen stemrecbt ge- kozen. De Senaat zal, bij algemeen stemrecht in twee trappen, worden gekozen door gedelegeerden der gemeenten, maar die zelven direct door de kiezers voor de gemeenteraden en met meer door die colleges gekozen worden. Er is een Raad van State, welks leden door de beide Kamers worden belast met de voorbereiding der wetten, bijzondere coramissarissen moeten deze voor de Kamer verdedigen. De Senaat heeft nog slecbts een opschortend recbt van veto. Dit recht van veto duurt ecbter twee jaren, namelijk tot de volgende gedeeltelijke vernieuwing. Het is der- halve de stem der kiezers, die tusscben de twee Kamers uitspraak doet. Het recbt van veto zal ecbter slecbts in zake wetgeving bestaan, lerwijl in financieele zaken de Senaat slecbts een recht van raadgeving beeft, d. w. z. dat, wanneer de Kamer ten tweeden male geraadpleegd wordt haar besluit afdoende is. De Kamer nam na levendig debat, dit voorstel aan met 307 stemmen tegeu 181. Boulanger woonde de zitting bij, docb voerde het woord niet. Bij bet verlaten der zaal gaf zijn verschijning op straat aanleiding tot eenige demon- straties, die echter door de politie zonder moeite onderdrukt werden. Vrijdagavond heeft te Parijs eene anti-Boulangis- tische vergadering plaats gehad, waarin de Boulangis- ten in zoo grooten getale opgekomen waren, dat hunne tegenstanders niet aan bet woord konden komen, en derbalve spoedig de vuisten medespraken. Het kwam tot een vorraelijk gevecbt tusschen de twee partijen, waarbij het zoo hevig toeging, dat het geheele ameublement vernield werd, en de vechtersbazen wonden en builen opliepen. Aange- zien ten slotte de anti-Baulangisten de overwinning behaalden, zoo werd een orde van den dag aange- nomen, waarin van het parlement werd geeischt, dat dit een verbanningswet zou uitvaardigen en de regeenng werd verzocht tegen personen op te treden en ze uit bet land te jagen, welker kuiperijen de dagen van het consulaat en der beide keizerrijken zouden terugbrengen. Voor het geval evenwel dat de regeering haren plicbt niet doet, worden alle oprechte r^publikeinen opgeroepen om den vijand, bij heette dan Perry of Boulanger, te bestrijden. Onder uitroepen van ,/Leve de Republiek ging de vergadering uiteen. De strijd om en over Dr. Mackenzie is opnieuw FEJXJIXjXjETON. 4) „Wat raakt mij dat!" riep zij levendig. wMij echter zeer veel. Er zijn wetten, die elken geueesheer verbieden zijnen ambtsbroeder te onderkruipen. Ik deed het heden avond, omdat 't geval dringend was; maar morgen heb ik dat recht niet meer." „Dan moet gij het nemen!" ,Bedenk verder, mejuffrouw, dat ik de genees- heer van mijnheer uwen vader niet ben, dat ik zijne inwendige lichaamsgesteldheid niet ken en dientengevolge* minder in staat ben, hem te be- handelen, dan zijne gewone geneesheer." Zijne hand rustte op de kruk der deur, die naar de trap voerde. Gabrielle hield hem nog terug. Dokter," riep zij innig, „ik weet niet, wie gij zijt, vanwaar gij komt nog waarheen gij gaat, slechts een ding weet ikhet leven raijns vaders is mij dierbaarder dan het mijne en in u alleen stel ik vertrouwen De jonge man was overwonnen en toch streed bij nog. „Gij zult terugkomen, niet waar bad zij dringend; »beloof mij, dat gij terug zult komen." Een geruisch kwam uit bet vertrek, dat ze zoo juist verlaten hadden. ontbrand, en doet den luister van s Keizers reis verbleeken. Men kan zicb voorbereiden op een reeks bitterheden en hatelijk heden als voren. De aankomst van een wagenvol Duitsche exernplaren van Dr. Mackenzie's vlugscbrift tegen de Duitsche geneesheeren, en de diefstal van een indertijd ter beschikking van den Keizer gesteld lettercijfer, bestemd voor de gebeime briefwisseling met de hoogste rijksbeambten, is daarvan de aanleiding. Vleieud is het oordeel, dat Dr. M. oyer zijn Duitsche college's in zijne brochure velt, niet. De rechtstreeksche oorzaak van bet overlijden van Keizer Prederik schrijft hij toe aau verkeerde be- handeling na de luchtpijpsnede, waaromtrent de Keizer dezelfde meening koesterde als hij. Dit zeggen wordt met bewijzen gestaafd In het British Medical Journal toch zijn de facsimiles opgenomen van twee autografen van Keizer Prederik, kort voor zijn overlijden in bet Engelsch geschreven, en de redactie voegt daarbij de mededeeling, dat zij de autografen gekregen beeft van Dr. Mackenzie. De Keizer zegt in een daarvan, zinspelende op een hem gegeven drankje ,/Hovell gaf het mij juist voor Bergman mij verkeerd behandelde. Alle leeken moeten hun oordeel opscborten, zoowel Eugelschen als Duitschers, de kwestie dient gevoerd te worden uitsluitend tusschen de raannen van 'tvak en dan nog niet eens hieronder 'oegrepen de zoogenaamde „deskundigen van den kouden grond." De Duitsche Keizer heeft Rome verlaten en koers gezet naar Napels. Van daar seint men, dat de ontvangst des Keizers die te Rome nog overtrof. Van beperking van bet feestterrein door militairen was hier weinig te bespeuren. Voor het paleis des Konings was een ontelbare volksmenigte bijeen, die den gast met een oorverdoovend gejuicb be- groette. Deputation van vele burgervereenigingen hadden zich langs den weg geschaard, welken de stoet zou nemen. Men wuifde met zakdoeken en wierp met bloemen. In de korle bijeenkomst van Woensdag heeft de Tweede Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het nieuwe reglement, zooals het thans na de aangebrachte wijziging luiden zal, vereenigd. In eene nota waren aan de Kamer vooraf eenige veranderingen medegedeeld, welke volgens het een- parig gevoelen van den voorzitter der Kamer, van de voorstellers en van de commissie van rapporteurs nog in het reglement moesten worden aangebracht. Deze veranderingen betretfen een zestal wijzigingen van redactie, aanhalingen van artikelen enz., waar- mede de Kamer zich zonder stemming vereenigde. Nadat op voorstel van den president was bepaald, dat het nieuwe reglement van orde met 1 November ,/Men luistert," fluisterde zij, met den vinger op de lippen; //ga nu been en herinner u, wat ge mij beloofd hebt." „Maar ik heb niets De deur, welke zij reeds geopend had, sloot zich achter hem en dokter Landregarde verwijderde zich met vlugge schreden. Inwendig was hij diep bewogeu. HOOPDSTUK II. Het was ongeveer elf uur. Landregarde had pas ontbeten, doorbladerde onverschillig eenige couranten en keerde toen naar zijne kamer terug. Vele gedachten doorkruisten zijn brein, en ver- rieden eene gemoedsaandoening, die hij aanvanke- lijk niet kon beheerschen. Langzamerhand werd hij rustiger, opende het venster en keek op straat. Het weer, dat den vorigen dag betrokken was, helderde op. Nog deed eene snijdende koude zich gevoelen en een ijzige wind woei Landregarde in 't gezicht. Voorzichtig sloot hij weer 't venster, zette zich voor den haard, waarir. een helder vuurtje flikkerde, en stak zijne oude pijp op, de trouwe gezellin in zijne eenzaainheid. Gemakkelijk in zijn stoel uitgestrekt en gehuld in dichte rookwolken, liet hij den vrijen teugel aan zijne verbeelding, en de klokkeslag, die twaalf uur aankoudigde, verrast- te hem nog in dezelfde houdiug. ,/Zou ik gaan of niet?" vroeg hij zich zelven. ,Neen," riep hij, #ik ga niet." Wat gaat mij a. s. in werking zal treden, waren tegen gisteren een aantal kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteen- gegaan en zal waarschijnlijk Dinsdag, l3 November, wederom te zamenkomen. Inmiddels zal de Eerste Kamer ter behandeling van de in het jongste zittingstijdperk der Tweede Kamer aangenomen ontwerpen worden bijeengeroepen. Door de benoeming van Mr. J. G. Patijn tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, welke betrekking onvereenigbaar is met het lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging, komt de zetel in de Tweede Kamer voor het district Schiedam vacant. De heer Patijn (liberaal) werd bij de herstemming van 20 Maart gekozen met 1328 van de 2431 uitgebrachte geldige stemmen (getal kiezers 2671.) De candidaat der anti-liberalen de heer L. W. Jansen (katholiek) had toen 1099 stemmen. De Koninklijke Ned.-Indische Pakketvaart- maatschappij heeft den bouw van drie voor haren dienst benoodigde stoomschepen opgedragen aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, en van vier andere aan de Koninklijke fabriek de Schelde, te Vlissingen. Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Braband hebben aau de gemeentebesturen de vol gende aanschrijving gericht //Meer en meer wordt het gewoonte om bijdragen uit de gemeentekas te verleenen in de kosten van verschillende feestvieringen, of zelfs die kosten zoo niet geheel dan toch voor een groot deel ten laste der gemeente te brengen. Die uitgaven mogen in een bijzonder geval uit het oogpunt van ge- meentebelang zijn te billijken, zeker is het dat voor kosten van feestviering de geldmiddelen der gemeente niet bestemd zijn. Wij hebben gemeend uwe aandacht hierop te moeten vestigen, en u, vooral ook met het oog op de min gunstige tijdsomstandig- heden, te moeten uitnoodigen niet lichtvaardig over de geldmiddelen der gemeente tot het houden van feestviering te beschikken. ,-Een ander punt dat wij onder uwe aandacht wenschen te brengen, betreft de kosten van ver- verschingen voor de leden der stembureau's. Of- schoon die kosten eigenaardig niet op de gemeen- tebegrooting tehuis behooren, hebben wij dezerzijds daartegen nooit bezwaar gemaakt, mits zij tot het noodige beperkt worden. In verschillende gemeen ten echter worden die uitgaven veel te hoog op- gevoerd, en zelfs de kosten van middagmaal en wijn op die dagen op rekening der gemeente gesteld. Wij achten het niet doenbaar in deze eene juiste grens te trekken, doch dringen er alleen op aan, dat het gebruik van ververschingen ten koste der gemeente tot het strikt noodige bepaald wordt." Uit 's Hage meldt men De invoer van aardappelen uit Duitschlaud hier deze familie aan. die ik niet ken?" Wat behoef ik mij om hun lot te bekommeren?" Ieder heeft zijn eigen lief en leed en op 'toogenblik heb ik daar geuoeg aan." Terwijl hij sprak, keek hij op zijn horloge, en volgde den wijzer met toenemende ongerustheid. Wie mag die jonge man toch zijn, die niet haar broeder is, zooals ze zeide, en die ook geen gewoon bezoeker kan zijn Bah, hij is zeker een neef, een bloedverwant of een vriend der familie En wat gaat mij dat aan, daar ik besloten heb niet meer in dat huis te komen." Niettemin had Landregarde eenen zwaren strijd te voeren. Of hij overwinnaar blijven zou, wist hij zelf niet. Zijne gedachten keerden altijd tot hetzelfde voorwerp terug. Van den onbekenden jongen man gingen zij naar het ziekbed en vandaar naar 't strenge gelaat der dame, die hem ontvangen had. Maar een jong meisje was hem vol vertrouwen genaderd en had zijne aankomst met hare groote, sprekende, doch treurigeViogen begroet. Gabrielle was de hoofdpersoon, waaraan hij onwillekeurig dacht. Had zij hem niet met die betooverende zoete macht, welke vrouwen zoo licht verkrijgen over hen, die zij doorgronden, gezegd»Ga nu lieen, en herinner u uwe belofte." En toch ging hij niet. Maar in dezen strijd mengde zich reeds eene heimelijke vreugde. Had hij aan liefde gedacht? Voorloopig had hij echter heel andere zaken te verrichten en ook den vrijen tijd te lande, is in den laatsten tijd aanzienlijk toege- nomen en bereikte deze maand een hoog cijfer. De vorige week zijn wagenladingen van dit product, vooral uit Saksen, langs den Rijnspoorweg, te's Hage aangevoerdzoodat het lossen aan het statfon buitengewone bedrijvigheid teweeg brengt. Somwijlen komen geheele treinen met aardappelen aan. Daar dikwijls elke wagen met p. m. 150 hektoliter losse aardappelen gevuld is, kan men zich gemakkelijk een denkbeeld maken van den ontzaglijken aanvoer van deze veldvrucht. Met karrevrachten ziet men de gevulde zakken naar den koopman brengen. Het gebeurt niet zelden, dat een voorraad, daags te voren aangevoerd, reeds den volgenden dag is uit- verkocht of verhandeld, zoodat nieuwe bezendingen vaak dagelijks noodig zijn. Het drukke aardappelen- vervoer vordert buitengewone diensten op de spoorweglijn. De schrale oogst en de ziekte onder de aardappelen hier te lande geeft aanleiding tot dien drukken aanvoer. Maar de hoedanigheid van den Duitschen aardappel staat verre beueden die der onze. Als een klein maar sprekend bewijs voorde liefde, welke onze geeerbiedigde Koningin Nederland toedraagt en welken prijs H. M. er op stelt tot onze nationaliteit te behooren, deelt men het volgende medo: Onlangs begaven zich eenige aanzienlijke Duit schers naar het Loo met een inteekeningslijst voor de oprichting van een nationaal gedenkteeken in eene Duitsche badplaats. De Koningin weigerde echter in te teekenen, zeggende, dat Zij een Hollandsche vorstin was en niet langer eene Duitsche wilde zijn. In navolging der gemeente Deurne zal de gemeente Asten de uitgestrekte veengronden, die zij in de Peel heeft, gaan ontginnen. Dezeonder- neming zal een uitgestrekte, tot nog toe waarde- looze streek, waarin een schat in den vorm van turf verborgen ligt, tot zijn waarde brengen. Voor het vervoer wordt een kanaal gegraven van de Peelgronden naar de Zuid-Willemsvaart. Deze zal tevens voor een gedeelte verbreed en verdiept worden. Men denkt dat eerstdaags met dezen arbeid zal begonnen wordenhet terrein is reeds opgemeten, en de gronden, noodig voor het graven van het nieuwe kanaal, zijn reeds aangekocht. De Staatscourant meldt omtrent de onlusten op Java, waar van wij in ons vorig nommer een Reuter-telegram mededeelden Blijkens telegrafisch bericht van de Indische regeering vernam de resident van Soerakarta in den nacht vau 11 op 12 dezer, dat een dertigtal inlanders, als priesters gekleed, zich meester ge maakt hadden van de pasangrahan te Tawang- mangoe, in het district Karangpandan, nabij de grens van Madioen, en door de politie niet wa ren te verdrijven. niet om zich met dingen van dezen aard bezig te houden. Hij behoorde overigens tot diegenen, welke noch aan de jeugdigheid van hun gelaat noch aan die huns harten gelooven. Hij vond een menigte ge- breken in zijn eigen persoon. Doch ofschoon hij de waarde van zich zelven miskende, kon hij toch de oogen niet sluiten voor de jeugd, schoonheid en teederheid, welke hij in 't jonge meisje opgemerkt had. Zooveel bekoor- lijkheid maakte zijne wijsheid teniet. Het ver trouwen, dat zij hem geschonken had, maakte eenen geheel bijzonderen indruk op zijn hart. Maar hij bestreed hardnekkig deze opwellingen. Wat had hij met dit meisje uitstaan? Zij was rijk, hij arm; en een afstand van vijftig mijlen scheidde hunne woonplaatsen. Was het geen dwaasheid, de gedachten op dat kind te richten? Wellicht werd zij reeds bemind De jonge man, dien hij gezien had, en die haar broeder niet was, zooals zij blozende bekende Voelde hij jegens hem niet eene geheime gedachte, waaraan hij niet durfde denken, zoo verschrikkelijk was zij? Vlucht," sprak hij tot zich zelven, ,/vlucht het te heldere zonnelicht en de te zwarte duisternis. Ga niet meer in dat huis!" Plotseling werd hij uit zijn gedachtenloop opge- wekt. Men klopte hevig aan de deur. Woont hier niet dokter Landregarde?" vroeg iemand buiten. z/Jawel," antwoordde hij na eene wijle. TER NEIMSCHE (OIRAIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1