ii Landbouwberichten. Gemengde berichten. dat met alle kracht zal worden voortgezet, om de verloren schade in te halen. Er zijn daarvoor voldoende aardappelen aanwezig en in aantocht. De aangevraagde Rijkspolitie is tot nader order vertrokken. Men mag hopen voorgoed. Mocht het voorgevallene hebben geleerd en duidelijk gemaakl, dat niemand, hoe hoog ook, boven de wet staat, maar iedereen zich aan hare voorschriften moet onderwerpen. Naar het U. D. verneemt is de heer U. v. S. t. H., te Utrecht in zijne woning aangehouden en naar de eel overgebracht, als verdacht van valsch- heid in geschrifte en verduistering van gelden, ten nadeele van de Blindenwerkinrichting aldaar. Omtrent deze zaak schrijft men aan het Politie- nieuws uit UtrechtSedert eenigen tijd liepen alhier voor den heer baron S. thoe II. zeer booze geruchteu en wist men zelfs te vert.ellen dat hij zich in zijne betrekking van penningmeester eener instelling van liefdadigheid zooverre zoude hebben vergeten, dat de justitie zich in de zaak had ge- mengd en reeds een onderzoek had bevolen. Toch werd nog door velen aan de geloofwaardigheid dier geruchten getwijfeld, tot dat genoemde heer jl. Woensdagavond onverwachts in zijne woning werd gevangen genomen en naar de eel overgebracht. Welke feiten hem eigenlijk worden ten laste gelegd, is nog niet met zekerheid bekend, wel spreekt men van valschheid in geschriften en ver duistering van gelden, doch dit eischt nadere beves- tiging om als waar te kunnen worden aangenomen. Uit de statistiek over den staat der geld- middelenblijkt dat in de provincien Zeeland, Noord-Brabant en Limburg het drankverbruik het geringst is. Limburg komt er met 3 L. Noord- Brabant met 672 E. en Zeeland met 572 L. per hoofd op voor. Zeer ongunstig steekt daarbij Noord-Hollaud af met een drankverbruik van 12 L. per hoofd. Over 't algemeen blijkt, dat in de steden en vooral in de fabrieksplaatsen veel drank verbruikt wordt. De meeste steden hebben eeri verbruik van 15 tot 19 L. per hoofd. De hoogste op de lijst is Zalt-Bommel met 201/!! L. en de laagste Hemmen (Gelderl.) met Y20 E. Per hoofd. Zooals we hier boven mededeelden, komt Zeeland op de lijst van het drankverbruik met 5Y2 E. per hoofd voor en is onze provincie op een na de laagste in de rij. Toch zien we ook hier dezelfde ver- schijnselen als overal. In de grootste plaatsen wordt de meeste drank geconsumeerd benevens in plaatsen waar veel vertier en nijverheid is. Zoo heeft Middelburg een drankverbruik van 1 ls/4 L., Vlissingen metnagenoeg 10 L., Goes van ruim 10 L., Ter Neuzen van ruim 8Y2 I Domburg van 7 LOostburg en Aarden- burg van bijna 6 L. De grootste hoeveelheid wordt echter in Zierikzee gebruikt, waar gemiddeld ruim I2Y2 E. per hoofd geconsumeerd wordt. Over 't algemeen is het drankgebrnik, vergeleken met dat der andere deelen van Zeeland, op Schouwen het grootst. Terwijl Schouwen 5 L. per hoofd gebruikt, heeft het 5de district slechts een comsumtie van 23/4 L. per hoofd. Walcheren en het 4de district van 4 L. en de overige eilanden van nage- noeg 472 L. Daartegenover staat, dat in Zeeuwsch- Ylaanderen veel meer bier gebruikt wordt. Naar evenredigheid is het grootste deel der 22 bierbrouwerijen, die Zeeland telt, daar te vinden. Bier echter is een veel betere volksdrank en het gebruik er van heeft veel minder nadeelen, dan dat sterken drank. van TER NEUZEN. 16 October 1888. Aanstaanden V rij dag zal alhier een openbare vergadering van den gemeenteraad plants hebben waarin de volgende punten zullen behandeld worden Beslraten weg in Vlooswijk; gemeentebegrooting voor 1889 premien paarden- en veemarktbenoeming plaatsvervangende leden commissie idem overzet- veerkanaal; gratificatie politieingekomen stukken. Met ingang van 15 Oct. jl. zijn alhier tijde- lijk geplaatst de kommiezen 4e klasse J. G. J. Yaags van Aalten en K. Spijkerman van Dordrecht. Tot directeur van het rijks telegraafkantoor te Middelburg is benoemd de heer J. C. Pilaar, telegrafist lste klasse aldaar, vroeger directeur alhier. Den 13 dezer is alhier in bewaring gebracht om te worden opgezonden naar den heer Ofhcier van Justitie te Middelburg, zekere C. van Campen, uit de Belgische gemeente Moerbeeke, die don vorigen nacht door de mnrechaussee uit Axel was gearresteerd tijdens hij onder die gemeente zonder acte jagende was met een geweer en een zooge- naamde lichtbak (een bak met een lichtje in om het wild om zich heen te lokken.) Genoemde persoon schijut geeti onbekende bij de politie te zijn; hij heeft reeds een jaar gevan- genisstraf ondergaan in Belgie wegens het schieten op de politie toen zij hem op een dergelijk feit betrapte. Men schrijft ons Een overbodige waarschuwing Het verzwijgen van goederen bij de memorie van aangifte voor het recht van successie schijnt nogal eens voor te komen. Dat dit niet ongestraft kan gebeuren, blijkt uit een arrest van het Hof te 's Bosch, bevestigende een vonnis der rechtbank te Breda, waarbij iemand tot vier maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens het afleggen van den eed op een onvolledige me morie van aangifte. Hulst, 16 Oct. Gisteren hield de afdeeling Hulst van de Maatsc'nappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eene vergadering waarin ten eerste behandeld werd het rapport be- treft'ende de vraag naar een Algemeen Nederlandsch „Landbouw—Weekblad." Na eenige besprekingeu werd besloten het Hoofdbestuur mede te deelen, dat de afdeeling Hulst zich voor een jaar zal abonneeren op de eventueel op te richten eourant. Ten tweede werd een voordracht opgemaakt van drie deskundigen als veeartsen, landbouwers of erkende paardenkenners om deel uit te maken van eene permanente commissie van vijf leden, te be- noemen in een vergadering van het hoofdbestuur. Hiertoe werden benoemd de heeren A. GoVaerts te Westdorpe, J. Yaal te St. Jansteen en M. J. van Arenthals te Hontenisse. Tot inlichting van afwezige leden diene, dat de te benoemen commissie werkzaam zal zijn om door keuring der hengsten etc., verbetering in het paardenras te brengen, voor welke zaak door de Provinciale Staten op voorstel van den heer Van Waesberghe-Janssens eene subsidie is verleend van f 2200 's jaars. Uitvoerig is deze zaak vroeger in de bladen medegedeeld. Zaamslag, 13 October. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders aanbesteed het nitvoeren van werken tot oever- verdediging aan den Eendragtpolder. Raming 15097. Ingekomen 13 biljetten, n.l. van: B. den Exter van "den Brink, te Krabbendijke, voor 25000 J. F. Adriaansens-Polfliette Hontenisse, voor 20500 J. de Bree Fz., te Hoek, voor 19280 P. J. Visser Pz., te Hontenisse, voor 19138 C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor 18900 C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor 18900. J. de Jonge, te Biezelinge, voor f 18898 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 18489J. Tolle- naar, te Ter Neuzen, voor 18312; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 17900; L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 17871; A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 17825 en H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 17710. Het werk is, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten, aan den laagsten inschrijver gegund. Axel. Tengevolge van de in de laatste dagen weder voorgekomen gevallen van besmettelijke long- ziekte onder het rundvee te Calloo en Kieldrecht (Belgie), heeft de heer Commissaris des Konings gemeend, den provincialen veearts alhier te moeten wijzen op de noodzakelijkheid, dat bij voortduring een nauwgezet toezicht worde gehouden, en tegen alien frauduleuzen in voer ten strengste worde gewaakt. Hontenisse, 15 Oct. De mazelen, die onlangs in naburige gemeenten voorkwamen en thans ook alhier heerschen, zijn in deze gemeente epidemisch verklaard. Koewacllt, 12 Oct. In de heden gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is be noemd tot armendokter dezer gemeente de heer Dr. Verschure, van Stekene (Belgie.) Zniddorpe, 13 Oct. Heden had alhier met groote plechtigheid de inwijding plants van de nieuwe conimuniebank door een milde hand aan onze kerk geschonken en van de zeven kapelletjes door de bijdragen der parochiunen tot stand gekomen. On- danks het ongunstige weder was er veel volk, ook van omliggende gemeenten, op de been om deze plechtigheid bij te wonen. Yoor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school alhier, op eene jaarwedde van f 400, hebben zich drie sollicitanten aangeineld. Biervliet, 15 Oct. De heer P. Flieringa, pre- dikant te Babilonienbroek, Noord-Brabant, heeft bedankt. Aldus kon men de vorige week al in de Hollandsche bladen lezen, en Zondag jl. was hiervan noch bij den consulent, uoch bij onzen kerkeraad eenig bericht ingekomen. Vele ingezetenen zijn erg ontsticht door zulke onwellevendheid. Nieuwvliet. De heer A. ten Have, candidaat te Hilversum, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Had mede beroepen outvangen naar Cillaarshoek, gemeente Maasdam, naar Polsbroek en naar Zijderveld, gemeente Ever- dingen. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Oct. het volgende vonnis uitgesproken. C. M., oud 25 j., huisvrouw van C. M., werk- vrouw te Ter Neuzen, is wegens beleediging ver oordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,60 tot fr. 0,90; stieren, koeien en runderen fr. 0,46 tot fr. 0,70; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,90 tot fr. 1,00. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,72; Mechelen fr. Ware- gem fr. 3,60 tot fr. 3,90; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 3,82 en te Brugge fr. 4,63. Afgemat wierp zich Landregarde in eenen stoel om wat rust te nemen. Mevr. De Fairieres naderde hem. O, mijnheer, hoe veel moeite hebt gij u gegeven," zeide zij. ffWat ik deed," hernam hij, was hoogst noodig en niet meer dan plicht." Zij nam plaats tegenover hem en vroeg langzaam ,,Kunt gij mij nu meer bepaald antwoorden op de vraag, die ik bij uw komst gesteld heb?" „Wat den toestand des zieken betreft?" „Ja, dokter." z/Hij is veel beter." Zonder twijfelMaar den aard zijner ziekte Landregarde scheen te twijfelen. //Daar ik," sprak hij aarze.lend, //mijn antwoord niet op zekerder bewijzen kan gronden, is het mijn plicht te zwijgen." wDat is iets anders, mijnheer," hernam ze en stond op. z/Maar gij mevrouw," begon hij wederom, ,/gij, die uwen echtgenoot geen oogenblik verlaten hebt, kunt mij toch eenige^ opheldering geven omtrent de oorzaak der ziekte, wier symptomen mij in de war brengen. Door u ingelicht, zou ik u ook van mijnen kant kunnen inlichten." z/Dat is mij onmogelijk, mijnheer; ik heb u dit reeds gezegd. Wat weet eene vrouw daarvan?" Heeft de zieke eerst niet hoofdpijn gehad onpasselijkheid, brandenden dorst en toen pijn door 'theele lichaam?" ,/lk weet het niethoe zou ik dat weten ,/IIad hij ook geen krampen, trekkingen of brakingen Hij "drukte op dit laatste woord, maar mevr. De Fairieres ontkende noch bekende iets. ,/Gij ziet, mevrouw," zei hij, weer aan't ziekbed tredende, „hoe lastig het soms is uitspraak te doen." Toen wende hij zich tot de meid en gaf eenige bevelen voor de verpleging des zieken voor de overige uren van den nacht. Mevr. De Fairieres wierp een vlammenden blik op hem als om hem te doorgronden. //Ge zult morgen terugkomen, niet waar, dokter vroeg zij met weeke stem. Toch sprak zij deze woorden met een beklemdheiddie Dr Landregarde dadelijk gevoelde. „Ik weet nog niet, mevrouw," antwoordde hij, wof ik mij in deze stad zal vestigen. Het kon gebeuren, dat mijn verblijf alhier slechts van korten duur was." ,/Maar morgen zult ge toch nog hier blijven Waarschijnlijkmaar morgen zal ook dokter Hugonet terug zijn en zijne plaats aan het ziekbed weer innemen." ,/0, dat doet niets ter zakekom maar gerust Zijn we u niet den grootsten dank verschuldigd Landregarde boog hoffelijk, wierp zijn mantel om en vertrok. Mevr. De Fairieres begeleidde hem tot aan de eerste deur. Nauwelijks had hij deze achter zich gesloten of Gabrielle stond voor hem en hield hem terug. z/Gij hebt op de vraag, die men u gedaan heeft, niet bepaald geantwoorddoktergij hebt het antwoord ontweken," zeide zij. //Beloof mij, dat gij morgen zult terug komen Hij wilde een antwoord ontwijkeu en hernam /,Dokter Hugonet zal terug zijn." vervolgd.) Een heer uit Arnhem bestelde Zaterdag in den namiddag nachtlogies in het Hotel du Passage te Amsterdam. Hij overhandigde zijn gesloten reistaschje aan den portier, die hem 's avonds mededeelde, dat het taschje door een der bedieuden op de kamer was gebracht. Het was er echter niet te vinden. De bediende berinnerde zich dat een ander, die zich Jean Martin, courier-interprete van het hotel Central te 's Gravenhage noemde, had vertoefd op een kamer, grenzende aan die van B. welke laatste niet afgesloten was. Vermoedelijk heeft deze //Martin" het taschje meegenomen, dat later, zonder de daarin geborger. f 75, doch nog voorzien van de overige voorwerpen van weinig of geen waarde, werd gevonden, hangende aan een der spijlen van de trambrug voor het hotel. Het vaartnig van schipper Joele te Willem- stad, volgeladen met suikerpeeen, is, terwijl het zeilende was op het Hollandsch diep, tengevolge van een uitschot van wind op zijde geslagen en dadelijk vol water geloopen, zoodat het onmiddelijk zonk. De beide aan boord zijnde schippers hadden maar even den tijd om zich in de boot te redden. Het vaartuig was niet verzekerd. Het Nieuws van den Dag Reeds ongeveer zes weken in de kinderkamer van het huis van den heer Moppes, op den Zwanenburgwal, te Amsterdam, een aanhoudend geklop tegen den muur, grenzende aan het huis van den heer Reuther, zonder dat men de oorzaak er van kan opsporen. Wel wordt er met een herhaald geklop geantwoord. wanneer men een tegeuklop doet hooren, maar verder komt men niet. Dat zoo iets niet bevorderlijk is voor een goede en kalme nachtrust laat zich begrijpen. Om die reden heeft men dan ook eiudelijk de politie er mede in kennis gesteld, die in de personeu van een inspecteur, een brigadier en twee agenten een nachtelijk onderzoek zoowel in de huizen als op de daken er van heeft ingesteld, zonder evenwel nog tot eenig resultaat te komen dan dat men het herhaald kloppen heeft gehoord. Men twijfelt er echter niet aan of het zal haar wel gelukken de oorzaak van dit hinderlijke geklop op te sporen. De prijs van f 100,000, benevens de premie van f 30,000 der Ned. Staatsloterij zijn te Rotter dam gevallen bij de collecteurs Bonekamp en Liebert, op no. 20215, gesplist in 20/2o loteu. Een arme schoenmaker moet den avond te voren zijn twintigje nog verkocht hebben voor f 85. De gelukkige kooper moet hem echter thans nog /200 cadeau gegeven hebben. Rotterdam wordt in den laatsten tijd onveilig gemaakt door een bende inbrekers. Herhaaldelijk is er reeds ingebroken en gestolen en nog steeds zoekt de politie naar de misdadigers. Eergister- nacht hebben weder in verschillende deelen der stad inbraken plaats gehad. O. a. is in een pand in de Tuinderstraat diefstal met braak gepleegd. Terwijl de bewoners naar de markt waren, heeft men, vermoedelijk met een valschen sleutel de straatdeur geopend en na de kasten met geweld geopend te hebben eenig geld enz. ontvreemd. Woensdag namiddag omstreeks 2 uren, kwam in Het vliegende Paard, Tinnenpotstraat te Gent, een meisje van circa 16 h 17 jaar. Zij zeide met den stoomtram van Somerghem te zijn gekomen om eene plaats als dieustmeid te zoeken. In het gc- sprek dat zij met de herbergiurster had, zeide zij kameraden te hebben, die omtrent de Passage in dienst waren. Zij voegde er bij /Sedert eenigen tijd is mijne moeder dood en door de slechte be- handeling van mijn vader ben ik gedwongen werk te zoeken." De vrouw uit Het vliegende Paard, zond haar in dezelfde straat, no. 3, bij de echtgenooten Deck omdat die somtijds van diensten weten. Het meisje ging er heen, maar kwam eenige oogenblikken later in bovengenoerade herberg terug zeggende, dat ze van een dienst wisten maar eerst 2 fr. raoest betalen. Zij had geen geld bij zich. Eenige oogeublikken later verliet zij de herberg en begaf zich terug bij de echtgenooten Deck, die in de Tinnenpotstraat, een kleinen winkel houden en vroeg om er den nacht te mogen doorbrengen. Na eenige aarzelingen kreeg zij de toelating. Donderdag vroeg zij aan vrouw Deck om met haar klein meisje, Sidonie genaamd, 2 jaar en 3 maanden oud, eene wandeling te mogen doen. Dit werd haar toegestaan. Zij ging met het kind heen, maar het zoontje van Deck liep ook mede. Op de Koornlei heeft zij den jongen terug naar huis gezon- den. Sedert dien tijd is zij spoorloos verdwenen. Wat wonder mag heeten, is dat zij haren hoed niet op had en blootshoofds met het kind is uit- gegaan. Ounoodig te zeggen dat de ouders van het kind in eenen doodelijken angst verkeeren. De echtgenooten Deck hebben 6 kiuderen, waar- van 5 jongens en een meisje, het kind dat nu verdwenen is. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Nader meldt men Het lijkje van het kind is Vrijdagnamiddag te Somerghem ontdekt, in een waarin vlas werd geroot. Het meisje waarvan wij boven spraken heeft bekend bet kiud te hebben verdronken. De schuldige heet Sophie Top. Zij is Donderdag namiddag te voet met het kind naar Mariakerke gegaan, alwaar zij den stoomtram naar Somerghem heeft genomen, waar zij woonachtig is. Zij plaatste eerst het kind langs een verloren kant maar de ont.vanger van den stoomtram had het gezien en dwong haar het kind mede te nemen. Alsdan richtte zij zich naar het huis harer ouders en wierp in 't voorbijgaan, na eenige aarzelingen, het arm kindje in de gracht. Ziedaar de feiten volgens het verhaal der beschul- gracht digde zelf. Een Spookhuis. verhaalt het volgende hoort men 's nachts, Zij schijnt niet het miuste berouw te hebben. Het parket heeft Sophie Top doen aanhouden en in de gevangenis te Gent doen opsluiten. Op Somergem heerschte groote ontroering; zonder de tusscheukomst der politie-agenten had men haar erg mishandeld. Men kan hoegenaamd de drijfveer niet gissen van deze vreeselijke misdaad. De ouders van het kleine slachtoffer kennen zelfs de beschuldigde niet. Zij zijn wanhopend. De dienstmeid ondervraagd zijnde, waarom zij dien moord had gepleegd, gaf onbeschaamd het vol gende geantwoord »Ik had mijnen weg verloren, ik vreesde het kiud geheel den nacht te moeten dragen en ik heb er mij van ontdaan zooals van eene parapluie." Naar uit Athene bericht wordt, heeft aldaar een milionnair, genaamd Singros, die in het laatste tiental jaren ongeveer acht millioen francs aan de stad Athene voor weldadige doeleinden heeft ge schonken, thans een schouwburg laten bouwen. Het gebouw, dat naar de koningin van Grieken- land zal genoemd worden, bevat in het parterre en in het sousterrain een groot aantal uitstalkasten, waarvan de hunr-opbrengst ten goede zal komen aan het prachtig ingerichte hospitaal, dat eveneens door Singros gebouwd en naar de koningin genoemd werd. De nieuwe schouwburg zal tegen het einde der volgende maand, ter gelegenheid van het re- S

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2