t j i p Gemengde berichten. denheid. Het is duidelijk, dat er hier eene boeven- beudc werkzaam is, die de waakzaamheid der politie weet te verschalken. En het schijnt even zeker te zijn, dat onze politie in de kunst om dieven op het sppor te komen, te kort schiet. Dezer dagen werd verzekerd, dat de politie in de afdeeling, waar de jougste inbraken plaats hadden, een paar verdachte sujetten in hechtenis had genomen, maar dit is gebleken een loos gerucht te zijn geweest. Door 128 geweermakers en bijna 1500 in- gezetenen te Maastricht zijn adresseu gericht aan den Koning en aan de Kamers, oin te vragen dat geen gevolg zal worden gegeven aan het plan om de veranderiug der Beaumont-geweren in pakjes- geweren aan Belgische fabrikanten op te drageu. Te Ginnekeu bij Breda is een kweekerij opgericht van eetbare champignons. Konden tot nu toe de champignons alleen uit het buitenland worden betrokken en dan nog slechts in geconser- veerdeu staat, thans zal het door het geheele land voor een ieder mogelijk zijn dit op vaderlandschen bodem gekweekt gewas steeds versch te bekomen, want niet alleen dat de champignons dagelijks versch aan de hotels, restaurateurs, fruitwinkels enz. worden verzonden, maar ook particulieren, aan wie daartoe in hun woouplaats de gelegenheid ontbreekt, kunnen in staat worden gesteld zich de champignons bij zekere hoeveelheid rechtstreeks van de kweekerij aan te schaffen, voor een prijs veel lager dan die, welke tot nu toe voor het gewas in bussen wordt besteed. TER NEUZEN, 12 October 1888. Benoemd met ingang van 1 November a. s. tot deurwaarder der dir. belastingen te Hulst, L. E. van Tetterode, thans te Oostburgtot kommies 4e klasse te Hulst P. A. Pool, thans beambte ter secretarie te Scherpenzeel. Yerplaatst met ingang van 1 November a. s. komrfiies 3* kl. J. W. van der Weele van Hulst naar 's Hertogenboschkommies 4e kl. M. van de Plasse, van Rapenburg naar Ellewoutsdijkkom mies 4e kl. A. v. d. Welle, van Langendijk naar Rapenburgkommies 4e kl. L. Klijn, van Rooste- ren naar St. Jansteen en kommies 4e kl. J. J. Hanewiuckel, van St. Jansteen naar Langendijk. In de vergadering van ingelanden der ten vorigen jare bedijkte grondefc in het Axelsche Gat is, onder nadere goedkeuring, besloten deze gronden den naam te geven van Bontepolder, naar den eigenaar der meeste gronden. Op de voordracht van een bestuur zijn als no. 1 geplaatsttot dijkgraaf Jozias de Eeijter, dijk- graaf van den aangrenzenden Pierssens-polder en tot gezworenen C. van der Hooft, aannemer te Ter Neuzen, en Louis de Koeijer, landbouwer in den Koegorspolder. Nadat dijkgraaf en gezworenen door den Koning zullen zijn benoemd, zal overgegaan worden tot de benoeming van een ontvanger-griffier. (M. Ct.) Bij de akte-examens voor het lager onderwijs, te Middelburg gehouden wordeude, zijn o. a. ge- slaagd de heeren C. L. van de Bilt te Koewacht, P. G. Bruggeman te Sas van Gent en J. Colijn te Groede. De Zweedsche bark Emiele, kapt. Ericksen, van Gefle met hout voor Gent bestemd, Woensdag alhier biunengekomen, heeft bij stormweder de deklast en boot verloren en daarbij werd ook de groote mast gebroken. Philippine, 10 Oct. Heden werd alhier aan- besteed het vergrooten der haven van de gemeente met bijlevering der benoodigde materialen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Staal, te Hansweert, voor f 6930P. J. Visser, te Hansweert, voor f 6929 L. Koole, te Ter Neuzen, voor 6600J. de Jonge, te Bieze- linge, voor 6449 P. J. Yerbist, te Hontenisse, voor f 6344; J. de Bree> te Hoek, voor f 6280. D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 5953 en D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor /5816. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. twijfeling op de knieen lag en een jonge man, die strak en onrustig voor zich keek. Van al deze personen was de arst niet de minst bleeke. Het licht der lamp bescheen zijn vreesachtig ge- laatzijn zwart oog scheeu te flikkeren. Op het aauschouwen van het jonge meisje maakte zich een zeldzaam gevoel van hem meester, dat hij echter dadelijk onderdrukte. ,/Men bezorge dadelijk dit recept," zeide hij terwijl hij het overreikte. Op een teeken van De Eairieres verdween de meid er mee. mevr. //Hebben wij eeuige hoop heer dokter vroeg zij met bevende stem. ,/Ik weet het nog niet mevrouw," antwoordde Landregarde. Het jonge meisje stond op en snelde naar hem toe „Och mijnheer, behoud hem, red hem, hij is mijn vader!" riep zij smeekende. Door hare schoonheid overweldigd, aauschouwde Landregarde haar een oogenblik en beproefde toen haar gerust te stellen. yllet zou te treurig zijn, op den leeftijd van den heer De Earieres te rnoeten sterven als men zoo beinind wordt," zeide hij, terwijl hij een blik op dieus echtgenoote wierp. ,/Zult gij ous bcter uwe meenig zeggen over den aard der ziekte van mijnen echtgenoot dan dokter Hugonet?" vroeg de dame. ,/Mevrouw," antwoordde Landregarde, terwijl hij ieder woord scheen te wegen, wat zoo ongewoon is voor eenen jongen dokter, „ik zie heel goed waar- aan de zieke lijdt en van welken aard zijne ziekte Philippine. Het is te vreezen, indien het ou- guustige weder blijft aanhouden, dat de vorderingen aan den straatweg in het nog loopende jaar geriug zullen zijn. Van deze week is er schier geen dag gewerkt. Er is ongeveer 1450 Meters gereed en de aannemer heeft alle eer van zijn werk, want ondanks het drukke vervoer is de straatweg nog geen millimeter gezakt. Het niet bestrate gedeelte is echter een modderpoel, en moet de aannemer, om op den bepaalden tijd klaar te zijn, toch laten werken, dan zou dat gedeelte wel eens minder aan de verwachting kunnen beantwoorden. Zuumslsig, 9 Oct. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is in zijne vergadering van heden tot herder en leeraar beroepen de Weleerw. heer Ds. S. Sleeswijk-Yisser, predikant te Rijsoort (Zuid-IIolland.) Sas van Gent. Voor de denkelijk aanstaanden Maandag. 15 dezer aan te vangen campagne in de suiker-fabriek alhier, is tot chef der rijks-ambtenaren in die fabriek aangesteld de commies-dienstgeleider J. J. Eijke van Sluis. ilontenisse. De heer P. K. Dommisse predikant te Lage Zwaluwe, heeft voor het beroep naar de Nederd. Herv. gemeente alhier bedankt. Biervliet. Na herstemming is Woensdag gekozen als raadslid de heer A. Maat met 55 stemmen. De heer C. J. Sturm verkreeg 38 stemmen 3 briefjes waren bianco. Laatstgenoemde werd ge- steund door vrijzinnige protestanten en katholieken. Daarentegen waren de 55 stemmen voor M. van vrijzinnigen en rechtzinnigen, zoowel van de volks- partij als van vele Roomsche kiezers. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te iHiddelburff. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Oct. het volgende vonnis uitgesproken P. d. R., oud 43 j., koopman te Clioge, is wegens beleediging veroordeeld tot f 8 boete subs. 6 dagen hechtenis. Naar luid van het spreekwoord is de liefde blind. Men zou geneigd zijn het in twijfel te trekken, wanneer men ter terechtzitting der recht bank gehoord had, dat Amor op een donkeren zomeravond van dit jaar heel goed den weg wist in een donkeren tuiu, waar hij nog nooit geweest was en in den donker het keukenraam wist te vinden, dat trouwen3 reeds werd opengeschoven om hem de gelegenheid te openen door het raam naar binnen te wippen. Zij wipte dan ook naar binnen, de liefde, ver- scholen in het hart van een jeugdigen kurkensnijder, die in lichtelaaie stond voor eene dienstbode wier heer, een kapitein, aan de Nassaulaan woonde. De jonge kurkensnijder, die als hoogst fatsoenlijk bekend stond, mocht ,/met vergunning" des avonds eenigen tijd bij zijne aanstaande in haar heiligdom, de keuken, vertoeven. Dit ging eenigen tijd goed, toen de jonge man blijkbaar lust kreeg in avonturen. Althans op zekeren avond, 19 Juli, stelde hij zijn meisje voor, de gewoonte van door de huisdeur naar binnen te komen te laten varen en haar in het late avonduur, per schip en door overklimming in een tuin, te komen bezoeken en de keuken door inklimming te betreden. Zoet koutend, vlood de tijd voor de gelieven, die een boterham en een eitje oppeuzelden heen, toen eensklaps de huisschel driftig in beweging werd gebracht. Het geweten van het minnende paar geraakte in ourust. Hij vermoedde te zijn opgemerkt bij het overklimmen, zij deelde dit ver- moeden en vreesde, dat de politie voor de deur stond. Wat te doen Naar boven dan maar, naar het kamertje van de dienstbode. Fluks volgde hij haar. Zij verborg hem in haar legerstede en spoedde zich naar beneden om de deur te openen, is. Maar wat de oorzaak betreft en de mogelijke gevolgen dezer zeldzame ziekte, waarvan gij de goedheid niet had mij de verschijnselen mede te deelen, zal nog wel raeer dan een onderzoek noodig wezen. vDat begrijp ik," zei de dame. Zij scheen met dit antwoord tevreden en dacht er niet aan zich te verdedigen tegen de beschuldiging welke zij bevatte. vIndien gij het veroorlooft, mevrouw," vervolgde hij, ,/zal ik wachten tot de geneesmiddelen hier zijn en ze zelf aan den zieke toedienen. Als ik de werking er van zie, zal ik u een meer bepaald antwoord kunnen geven." „0, wat zijt gij goed riep het jonge meisje. ffMaar mijnheer, het'zal zeer laat voor u worden," zeide mevr. De Eairieres. ,/De werking is oogenblikkelijk," hernam de dokter. Overigens is de toestand van den zieke van dien aard, dat het gevaarlijk zou zijn, als ik mij nu reeds verwijderde." De dame boog. //Wij hadden besloten te waken," sprak ze, ,/maar wij gevoelen ons gelukkig eenen man gevonden te hebben, die zoo doordrongen is van de plichten zijuer betrekking." Zij stond op, groette en verliet het verlrek. Landregarde stond ook op, naderde den zieke en beschouwde hem eenige oogenblikken. Daarop wandelde hij een paar maal door de zaal en zette zich toen bij den haard. (Wordt vervolgd.) toen zij op de trap hoorde dat haar meester, de kapitein, reeds opendeedzij ging weer terug naar haar kamertje, in doodsaugstze hoorde het huis doorzoeken, voetstappen op de trappen, de deur van haar kamertje ging open Tableau De overklimmer was, gelijk hij vermoed had, opgemerkt door een persoon, die van het feit ou- middellijk kennis gaf aan de politie in het posthuis aan de Schelpkade. De kurkensnijder bekeude heden volledig ter terechtzitting de feiten, gelijk die hierboven om- schreven zijn. Ilij hoopte alleen, dat de rechtbank in het gebeurde slechts een onbezonuenbeid der jeugd mocht zien. De substituut-officier van justitie, Mr. baron De Vos van Steenwijk, meende den beklaagde met f 20 boete voldoende gest.raft. Uitspraak over 8 dagen. Wegens de inbraak die in het Park Honin- geu te Kralingen in de vorige week plaats had, en de vele inbraken te Rotterdam, he'oben eenige ingezetenen van Kralingen het plan opgevat om op hunne kosteu het politie-toezicht des nachts aan- merkelijk te verscherpen. Zoo zullen er eenige wakers worden aangesteld, die onder toezicht der politie, des nachts, gewapend met stokken of knuppels, een wakend oog zullen houden op de dieven of inbrekers. Ook zijn vele ingezetenen voorzien van waakhonden, zoodat voor de inbrekers het terrein te Kralingen thans zeer gevaarlijk is geworden. In de Groote Kerk te Arnhem heeft men een looden doodkist ontdekt, waarin men een in het geestelijk gewaad gehuld gebalsemd lijk van een priester vond, die daar vermoedelijk vbor ruim 350 jaren (in 1523) is begraven. Het lijk houdt een beker en een zilveren ketting in de hand. Het gewaad is nog goed gebleven. Te Amsterdam zal menigeen bij de komst van Sarah Bernhardt wel eens over den jongen tijger gedacht hebben, die, naar het heette, haar altijd vergezelde. Mme Bernhardt bracht haar Re veling echter niet mede. Uit het Haagsche Dagblad zien wij nu, dat de tijgerkat in den Ouden Doelen in de residentie is afgestapt, waar zij, als haar meesteres naar eene andere stad vertrokken is, den geheelen dag in het voorportaal onbewegelijk ligt le wachten. Het is niet waar, dat men in dezen nuchteren tijd met de ware kunst geen geld meer zou kun nen verdienen. Onder de orgeldraaiers te Berlijn is echter volgens de Nat. Ztg. een ware Croesus. Hij heeft een uitstekendfe standplaats bij den diereu- tuin, waar 's middags pantoffelparade gehouden wordt en waar menig geldstukje in het bakje van den invalide valt. 's Morgens houdt hij zich met zijne zaken bezig en alleen *s middags, op het wandeluur, staat hij achter zijn orgel. Hij is eigenaar van twee huizen te Charlottenburg en zijne dochter kon hij bij haar huwelijk 30 000 mark, baargeld medegeven. In een landbouwersgeziu te Polsbroek was een baker noodig, doch hoeveel moeite men ook aanwendde, het lukte niet er een te vinden. Ten einde raad besloten de echtelieden de hulp in jte roepen van een zuster der vrouw, elders woonachtig en gelukkig deze kwara. De miu ging, toen de zaak afgeloopen was, welgeraoed voor zaken naar Rotterdam en kwam vol blijde hoop terug. Hij riep de nieuwe baker, doch zag haar nergens, trad daarop de slaapkamer zijner vrouw binnen en vond nu in datzelfde vertrek de baker als tweede kraamvrouw. Of hij ook gek op zijn neus keek In hoogen ouderdom is te Haarlem een man overledeu die er goed in zat, doch hoogst een- voudig leefde. Kort geledeu werd hij ziek en, er zich waarschijnlijk van bewust dat zijn einde nabij was, liet hij een lijkbezorger tot zich komen en door dezen opgeven, welke onkosteu voor zijne begrafenis vereischt werden. Met groote nauwge- zetheid nam hij hiervan kennis en hij betaalde ten slotte den man, die voor de tenuitvoerlegging van den laatsten wil des overledenen goede zorg beeft gedragen. Te Ylaardingen is binnengekomen de bom- schuit //SCH 109" van den reeder A. den Dulk, te Scheveningen, met een verlies van 40 netten en toebehoorendie daar door een Engelschen visscher zijn afgezeild. De schade, die de reeder daardoor lijdt, bedraagt ruim f 2000. Sedert eenige dagen ligt te Utrecht het sierlijk stoomjacht Iris, groot 24 paardenkracht, toebehoorende en bevaren door den heer G. Leruth, te Luik, die daarmede langs de Zuid-Willemsvaart naar Nederland kwam, buiten om naar Amsterdam voer en van daar. de Zuiderzee overstekende in korte dagreizen in de noordelijke provincien alle plaatsen bezocht, die te water te bereiken zijn. In iEngwirden is eene vrouw bevallen van tweelingen. Vader en moeder zijn ook tweelingen, en wat de kroon op 't werk zetdeze drie twee- ling-paren bestaan alien uit een van 't mannelijk en uit een van 't vrouwelijk geslacht. En nu volgt nog het meest merkwaardigedie van het vrouwelijk geslacht dragen alle drie den naam Aaltje. Te IJmuiden is binnengeloopen de Scheve- ningsche bomschuit SCH. 188, genaamd de Jonge Immetje, schipper P. Roeleveld, met schade aan het vaartuig. Terwijl het schip 11. Maandag aan zijn netten lag, kwam 's namiddags te 1 uur een Engelsch vaartuig in vliegende vaart op hem af. De schipper der bomschuit begon luid te schreeuwen, wat op het Eugelsche schip gehoord werd. Drie man liepen naar het roer, maar het was reeds te laat, de Jonge Immetje werd in de zijde geloopen. 't Eugelsche vaartuig bleek te zijn de Grimsby 928, schipper J. Tresor. Het gelukte Roeleveld", door spoedig het gat dicht te timmeren, zijn schuit boven water te houden. De aangebodeu schade- vergoeding van 10 pd. st. werd door hem geweigerd bij zijn aankomst te IJmuiden bracht hij echter de zaak ter kennis van den kautonrechter. Zijt ge wel eens in een Cab naar de Zoolo gical Gardens, Regents Park te Londen, gereden, terwijl een nogal sterke wind kwam uit dat ge deelte van de gardens, waar de wilde dieren gehuis- vest zijn, dus tegen den wind inrijdende Is het u dan niet voorgekomen, dat in de meeste gevallen de koetsier op korten afstand van den ingang reeds zal stilhouden, u verzoekende daar uit te stijgen En als ge hem dan naar de redeu mocht gaan vragen, zal hij uw antwoorden mijn paard maakt zich zoo angstig door den reuk van de leeuwen en tijgers. Met een dergelijken wind met een hond daar voorbij gaande, zult ge kunnen opmerken hoe deae zoo ver mogelijk van den ingang naar de gardens zal houden, want de lucht van verscheurende dieren maakt op een hond nog sterker indruk dan op een paard. Uit Chicago komt het bericht dat een aldaar wonend, eeuigszins uitmiddelpuntig man, zijn vier kiuderen, in plaats van namen te geven, eenvoudig den, twee, drie en vier heeft genoemd. Hij heeft echter tevens bepaald, dat zij op hun twaalfdejaar zelf hun voornamen zullen mogen kiezen. De uitviuder van het Volapiik, de heer Schleijer, is dezer dagen te Constance op 5 ljarigen ouderdom overleden. Twintig jaren van zijn leven heeft pastoor Schleijer besteed om de regels samen te stellen, naar welke hij zijn wereldtaal vormde, en eerst na zijne spraakkunst en zijn woordeuboek tot de grootst mogelijke vol- maaktheid te hebben gebracht, liet hij ze in 1881 het licht zien. Duizenden hebben zich sedert op de beoefening van het Volapiik toegelegd. De //hoofddirectie" der wereldtaal zal thans over- gaan in handen van den heer Aug. Kerckhoffs, leeraar aan de handelsschool te Parijs, een Neder- lander van geboorte, doch in Frankrijk genaturali- seerd. Hij heeft verscheidene werken en woorden- boeken over de nieuwe taal geschreven. In 1889 zal weder een congres van Volapiikbeoefe- naars te Parijs wordeu gehouden. Een der telegraafbureelen van New-York was onlangs, gedurende een hevig onweder, het tooneel van een zonderliug verschijnsel. Een bedieude was aan het werk in eene der zalen, waar talrijke telegraafdraden lagen. Opeens scheen het hem dat de draden, in gemeenschap met den toestel waar hij neerzat, vuur vattenhij brak aanstonds den electrischen stroom af en ver wijderde zich spoedig. Nauwelijks had hij eenige stappen gedaan, of hij zag een gloeienden bol, zoo groot als een menschenhoofd verschijnen en recht naar een luchter vliegen, die in het midden der zaal hingop hetzelfde oogenblik werd de kamer met een verblindend licht vervuld, dat als met duizenden veelkleurige stipjes doorzaaid was, terwijl langs alle kanten losbraudingen plaats hadden, gelijk aan pistoolschoteu. Dat verschijnsel duurde slechts eenige secouden. Toen de personen, die het schouwspel gezien hadden, eenigszins van hunne verbazing bekomen waren, bemerkten zij dat eene overjas, die in de nabij heid van den telegraphischen toestel hing, met duizenden ronde gaatjes, zeer zuiver afgeteekend, doorboord was. Het verschijnsel wordt verklaard uit de aanwezig- heid in de zaal van het groot getal draden, die met electriciteit overladen waren. Gelukkig was de luchter door de gasbuizen in gemeenschap met den grondanders ware het gansche gebouw vernietigd. De vorderingen, die de moderne beschaving in China maakt, blijkt nu ook uit het toenemend verbruik aldaar van zeep. De ontvanger der inkomende rechten der aan de Yantse-rivier gelegen stad Wuhu meldt in zijn officieel rapport over het afgeloopen jaar, dat de invoer van buitenlandsche zeep aanmerkelijk toeneemt. In 1887 werd 30 pCt. meer verbruikt dan in 1886 en zoo snel zijn de bewoners van het Hemelsche rijk aan het nieuwe artikel gewend geraakt, dat de invoer in de laatste vijf jaar met 133 pCt. toegenomen is. ,/Als de koopers hun handen en hun gelaat ook niet met zeep wasschen," zegt een deskundige, //dan wasschen zij er althans hun kleederen mede en misschien ook hun stoelen en tafels." Ook het vensterglas wordt in China meer en meer bekend en neemt allengs de plaats van het geoliede papier of de oesterschelpen in. Een luchtreiziger-grappenmaker, ergens in Erankrijk opgestegen, heefi, terwijl zijn ballon boven Ensishem, in den Elzas, dreef, een als zouave gekleede pop naar beneden geworpen. Toen de verbaasde landlieden en eenige gendarmes snel kwaraen aanloopen, om het wonder van nabij te beschouwen, lazen zij op een stuk papier, dat de pop op de borst gehecht was: #Over de grenzen gekomen zonder paspoort.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2