i' It j t I rn i ki 1 i! Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER XEL'XEX, 9 October 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. u Be landbouwer P. Verbeek te Deurne heeft bij uiterste wilsbeschikking al zijne onder den ge- meente gelegen onroerende goederen, bestnande in huizen, bakhuis, schuren, erven, tuiuen, bouw- en weiland en heide, gezamenlijk tot eene uitgestrekt- beid van ruim 20 hektaren, vermaakt aan de R. K. kerk aldaar, met bepaling dat de hcltt van de jaarlijksche opbrengst dier goederen zal worden uitgekeerd aan de R. K. armen te Deurne. Yoor eene vaceerende onderwijzersplaats aan de school voor u. 1. o. te Akkrum hebben zich aangegeven 47 sollicitanten. Van deze 47 hebben er niet minder dan 24 zich kosten en de moeite getroost om persoonlijk zich aan te melden en, ten overstaan van de leden van den Raad en van de schoolcommissie van Utingeradeel, voor zoover deze in Akkrum wonen, proeven van hunne vaar- digheid in het geven van onderwijs af te leggen. Het aan de begeerde plaats verbonden tracteineut is f 500. Naar wij uit goede bron veruemen, zal het Donderdag, 11 October, 25 jaren geleden zijn, dat de beer J. C. van Sprang tot organist van de Nederlandsche Hervormde Kerk alhier werd aan- gesteld, terwijl hij reeds den 13den daaraanvolgei.de fn functie trad. Gedurende die reeks van jaren heeft hij die betrekking steeds met groote toewijding en liefde waargenomen en daardoor in groote mate bijgedragen tot verhooging van het gemeenschap- peHjk kerkgezang. Moge het hem gegeven zijn, die betrekking nog vele jaren met dienzelfden ijver en zooveel nauwgezetheid waar te nemen Zaterdag middag had er op het houtterrein van den heer De Keizer alhier een droevig ongeluk plaats. Bij 't raugeeren van de geladen lioutwagens had A. de Zeeuw het ongeluk bekneld te geraken, waardoor hij een arm brak en hij deerlijk aan het hoofd werd gewond. Des avouds hebben zijne kameradeu, die met hem werkten een collecte gehouden waarbij zij een nog al aanzienlijk sommetje bijeen brachten, zoodat hij niet alleen zijn weekgeld maar nog f 2,75 meer kon ontvangen. Ilet is te hopen, dat die werklieden elken Zater dag eene kleimgheid zullen uitkeeren voor dien armen man, hetgeen ook een goed voorbeeld zal zijn voor anderen en een bewijs van eensgezindheid under elkaar. Mochten ook anderen iets voor den ongelukkige willen afzonderen, wij zijn bereid deze giften in ontvangst te nemen. Met 1 November a. s. worden o. a. ver- plaatst de arabtenaren bij's rijks belastingen M. van de Plassche van Rapeuburg naar EUewoutsdijk, B. Talboo van Biervliet naar Siuis en J. Boes van Waterlandkerkje naar Biervliet. Zaamslag. De heer H. Eijke Mz., alhier, is, bij Ministerieele beschikking van 6 October j.l., beuoemd tot commies 4de klasse bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en als zoo- danig tijdelijk geplaatst in de naburige gemeente Koewacht. Clinge. Voor de betrekking van hoofd der school te Kapellebrug, onder deze gemeente, hebben zich op eene jaarwedde van 800 gulden benevens vrije woning en tuin slechts drie sollicitanten aangemeld. Gedurende de verledene week was de inidden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,62 tot fr. 0,93; stiereu, koeien en ruuderen fr. 0,48 tot fr. 0,72; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,20 vette varkens fr. 0,93 tot fr. 1,00. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,18 tot fr. 4,00; Mechelen fr. Ware- gem fr. 3,75 tot fr. 4,05; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 4,— tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,86. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken J. S., oud 39 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 4 dageu ge- vangenisstraf. A. A. d. P., oud 49 j., kerkbedieude te Koe wacht, is wegens als voren veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. I. L. P. A., oud 23 j., en II. C. J. W. v. II., 28 j., werklieden te Sas van Gent, zijn wegens als voren veroord. de le tot 14 dagen gevang. de 2e vrijgesproken. J. M. P., oud 26 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. J. v. E., oud 35 j., arbeider te Zaamslag, is wegens mishandeling van zijne echtgenoote, veroord. tot 2 maanden gevang. W. v. M., oud 37 j., vrouw van D. W., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens smaad veroord. tot eene boete van 12 of 12 dagen hecht. J. A. d. W., oud 40 j., te Hulst, is wegens wederspannigheid veroord. tot 7 dagen gevang. P. J., oud 12 j., te Ter Neuzen, is wegens verduistering, veroord. tot 1 maand gevang. Dr. Mezger wordt niet, zooals velen denken, directeur van het Sanatorium te Wiesbaden, maar eerste dokter aan deze iurichting, waaraan eerstdaags een directeur zal worden benoemd. In den tijd van 14 dagen zijn te Middelburg uit een huisgezin haar daarom beleefd de kamer, waarop zij zich reeds gemakkelijk begon in te richten, weder te ontruimen. Zij deed dit gewillig, maar beweerde, dat men zich in haar persoon vergiste en wel begreep, voor wie men haar aanzag, alsook dat het nu tijd voor haar werd het Amstelhotel eens in de courant te zetten. De laatste dagen heeft men op de boerderij der Rijkslandbouwschool te Wageningen ruim 17000 kilo groene mais ingekuildwelke vooraf aan stukjes was gesneden en in den winter door de koeien met graagte wordt gegeten. In Nederlandsch -Indie wordt nog al veel gebruik gemaakt van de briefomslagen met fran- keerstempel, die aan de poslkautoren verkrijgbaar zijn. Toen nu onlaugs het frankeerport van 25 tot 15 cent bij briefwisseling tusschen Nederland en zijn O.-I. Kolonies is verlaagd, moesten ook de met 25 cent bestempelde omslagen door andere worden vervangen. Die waren echter niet gereed, zoo meldt De Locomotief. Maar men had te Batavia nog 600 stuks van 25 cents in voorraad en steinpelde daarop nu het cijfer 15 om ze aldus te verkoopen. Batavia, Semarang en Soerabaja kregen elk 200 dier „gedegradeerde" omslagen. Te Soerabaja waren die echter alle in eens ver- dwenen, en op andere kantoren vermoedelijk ook. Een oudernemend man te Semarang kocht ze liamelijk alle, als stukken van waarde voor de verzamelaars van postzegels. Hij laat z'ch er nu 50 cent per stuk voor betalen, het dubbel van den oorspronkelijken prijs De heer J. Dijksterhuis, uit Pretoria, deelt het volgende Transvaalsche liedje mee 1878. 1888. j Boer ploeg hom moeBoer is op swier Dogter melk die koe Vrouw is and spinne Seun ry gerwe binne Geld in die kas Dogter speul klavier Vrou sitiusatyu; Seuntje leer latyn Plaats is belas van 7 kinderen, 3, oud 2, 3 en 4 jaren, aan VClU I J»1UUV»W»«J 7 dyphteritis overleden, terwijl de moeder en nog een kind zwaar ziek liggen. Uit Vlissingen wordt gemeld De kapitein L., van het garnizoen alhier, wordt verraist, en daar men zich van zijne afwezigheid geen rekenschap weet te geven, vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. Naar men verneemt is de trausformatie der geweren door het departemeut van Oorlog gegund aan een firma te Luik, die de bewerking in Nederland, waarschijnlijk te Maastricht, zal laten uitvoeren. De rijksad- vocaat eischte Vrijdag voor de rechtbank te Dor drecht tegen den in staat van faillissement verkee- reuden zoutzieder C. J. S te Dordt, wegens het minder zout of pekel in zijne ziederij aanwezig hebben dan waarvoor hij als zoutzieder is gedebiteerd, eene geldboete van 401,863,05. Vrijdagnacht sloeg de bliksem in een woning onder 's Heer Arends- kerke en richtte eenige schade aan, zonder brand te veroorzaken. Nadat de predikant Gangel, hiertoe gedwongen de pastorie te Aalten outruimd had, bevond men dat in den tuin, vroeger een sieraad van het dorp, alle boomen dood waren. Ra, ra, wat is dat In een onzer dagbladen komt advertentie voor, luidende»Er biedt zich s/8 caudidaat-notaris." Een rneisje met centen Sophie Tobben, een Hollandsche dienst- maa"d, 24 jaar oud, die te Ixelles dient, heeft den eersten geldprijs 48,000) der Brusselsche ten- toonstelling gewonnen. Dezer dagen overleed te Saratoga (Vereenigde Staten) de ober-kellner van een voornaam logement aldaar, die een vermogen van 60,000 dollars 150,000) nalaat. Een oud muntstukje, dat een arme werkman te Meerkerk uit den grond dolf, is gebleken een Deventersche coudgulden te zijn, die eene waarde heeft van 5 De Koninklijke schouwburg te Dundee is een prooi der vlamraen geworden. Persoonlijke onge- lukken hadden niet plaats. In een dame, die aan het Amstelhotel te Amsterdam afstapte, meende het personeel de vroegere millioeneu—juffrouw te herkennen en men verzocht een aan een s/3 stoud. Wanneer hij, het hoofd in de hand geleund, den opstijgenden rook zijner sigaar beschouwde, dan verhief hij vaak zijne oogen alsof zij eene ovdachte wilden vervolgen, die hare vlucht verre over de greuzen van 't vertrek nam. Deze nog zoo jonge en reeds Eleven rnoede man maakte den indruk van eeuen reiziger, die van eene verre reis terugkeert en wiens lichaam rust noodig heeft. Hij geleek een man die zich gewond en afgemat uit den strijd terugtrekt. Misschien was hij eer- zuchtig naar roem en wetensehap, en zonk hij niet neer, voordat hij 't doel bereikt had. Eensklaps werd de deur van T vertrek kaastig opengeworpen;de bediende van een voornaam huis trad binnen en vroeg bijna geheel ademloos of men dokter Hugonet gezieu had. Bij het ontkennend antwoord scheeu de arme man zeer bedroefd. „Wat zal ik beginnen," riep hij, »waar zou hij te vinden zijn? In meer dau tien huizen heb ik naar hem gevraagd en nergens heeft men hem gezien." fMaar in zijn eigen huisr' „Daar heb ik niemand gevonden." „Juist, zooals ik," dacht onze onbekende, die aan dezelfde deur geklopt had en niet gelukkiger geweest was. „Dokter Hugonet werd dezen morgen naar Dives geroepen," zeide een juist binnentredend student; ..hij zal eerst morgen terugkomen." Maar wat zal ik dan beginnen riep de bediende in vertwijfeling uit. n Dokter Vancelle is ook a niet in Caeu; dokter Tardif ligt ziek te bed; mijnheer wil van dokter Auvray niet hooren en me vrouw kan dokter Longuet niet lijden. Zoo moet hij eindelijk sterven, zonder dat hem hulp verleend wordt." Onze onbekende was opgestaan. Is iemand ge- vaarlijk ziek in de stad?" vroeg hij. Mijnheer," antwoordde de bediende, „de heer de Fairieres ligt bijna zieltogend; het ergste is voor den nacht te vreezen." vBreng mij bij hem, vriend, ik ben geneesheer. „Zijt gij geneesheer!" riep de knecht, o kom dan spoedig mijnheer, het is niet ver, in drie mi- nuteu zijn wij er „Ik volg u," zeide de jonge man, wierpziju sigaar weg, nam hoed en mantel en ijlde heen. De beide man'nen verhaastten hunne schreden en stonden spoedig voor een oud, naar een slot gelijkeud ge- bouw'uit den tijd van Willem den Veroveraar. Zooals bekend is, deed deze tijdens zijn verblijfte Caen verschillende kerken, abdijen en een geheel deel der stad bouwen. Niet verre van daar ver- hieven zich de beide torens der abdij Saint-Etieune tegen het donkere zwerk. De bediende hief den zwaren ijzeren klopper op, die met een zwaren slag neerviel. De vreemde geneesheer betrad een groot duister plein. Slechts eene brandende lantaarn verlichtte de trap, die van eene steenenleuning voorzien was. (Wordt vervolgd.) - Omtrent Jan Streuk en diens 8 a 9jarig zoontje, dood op den weg gevonden in het laatst der vorige week onder Havelte, wordt aan de Asser Ct. nog medegedeeld, dat eerst het zoontje en daarna de vader is overleden, waarschijnlijk tenge- volge van koude. Streuk had den vorigen dag een3 bezoek afgelegd bij zijn zuster en heeft bij haar met zijn zoontje gegeten. Zij hadden zich daar geheel van andere kleederen voorzien, wat in zeer langen tijd niet gebeurd was, zoodat de man, zooals men wel eens zegt, onder het ongedierte zat. Streuk wilde met zijn zoontje, dat niet goed in orde was, naar het armenhuis te Meppel. Onder- weg moeten zij bij een landbouwer tweemaal hebben aangeklopt om onderkomen, wat hun niet gegeven werd. Zij schijneu daarop van vermoeienis of koude te zijn neergevallen. Iemand, die daar voorbij kwam, heeft het zoontje dood gevondeu, de vader leefde nog. Ook toen nog moet hun onderkomen zijn geweigerd. De officier van justitie is, volgens den bencht- gever der Asser Ct., met de feiten in kennis gesteld. Nu het koude jaargetijde is aangebroken, geeft het Utr. Dagbl. den raad een horloge des morgens bij het opstaan, inplaats van des avonds bij het naar bed gaan, op te winden. Men zal zich daardoor de kosten van menig ge- sprongen horlogeveer besparen en wel om de vol gende reden Het horloge wordt overdag gewoonlijk onder de kleeding in een daarvoor bestemd taschje of zakje gedragen en is dus warm, als het des avonds wordt afgelegd. Die overgang van de lichamelijke warmte tot de koude in de slaapkamer doet het gevaar ontstaan van het springen of breken der horlogeveer, wan neer deze door opwinding tot haar hoogste spanning is gebracht. Voor eenigen tijd werden door de justitie te Maastricht huiszoekingen gedaan in de woning van zekeren M., gewezen agent van politie, naar verschillende antiquiteiten van groote waarde, welke door mevrouw W. vermist werden en M. in bewa ring had gehad. Bij geen der huiszoekingen evenwel werd iets gevondeu. Thans evenwel is het der justitie mogen gelukken de vermiste goederen op te sporen. Eenige porseleinen voorwerpen waren verkocht aan een koopman in oudheden te Roer- mond voor ongeveer f 250 en 5 prachtige groote Chineesche vazen aan een koopman in oudheden te Utrecht voor 1600. Beiden verklaren deze voorwerpen van M. te hebben gekocht, die beweert, dat zij zijn eigendom waren, als hebbende ze van mevr. W. ten geschenke gekregen. De heer C. Sipkes te Haarlem heeft uit witte Hollandsche druiven, afkomstig van een buitenplaats in de nabijheid, 1 lollandschen wijn bereid en daarvan een monster gezonden aan Dr. Van Hamel Roos. Hoewel wij zegt deze door de geringe hoeveelheid verhinderd waren een op grondige analyse berustend oordeel te dezer zake uit te spreken, kunnen wij mededeelen, dat de eigenschappen van dezen wijn voortreffelijk waren en geheel herinnerden aan zoeten 1 ranschen, z.g. dessertwijn. Een der nachtbooten, naar wij vernemen de IJssel, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ruim 11 uur, even ua vertrek van Kampeu naar Amsterdam, dwars tegen een aalbotter gevaren, die in den IJssel voor anker lag. De schuit bekwam vrij wat schade en door den hevigen schok sprong een wand in het ruim, tengevolge waarvan een aanzienlijke hoeveelheid mooie paling volgens den schipper wel 4000 pond! van de gelegenheid gebruik maakte om het ruime sop te kiezen. De bekeude theatercriticus Sarcey verhaalt van Frederic Lemaltre, dat deze beroemde acteur elke nieuwe rol, die hij moest spelen, steeds in het dage- lijksch leven iustudeerde. Toen hij op zekeren dag in een goed bezetten postwagen reisde, kwam hij plotse- ling op het denkbeeld een rol in te studeeren, waarin hij een zieke moest voorstellen. Hij scheen eensklaps erg naar te wordenzijne armen vielen hem slap langs het lijf en gekromd van pijn, begon hij erbarmelijk te kreunen.Iu de grootste ontsteltenis zagen zijne mede- reizigers hem aan, want zij meenden, dat hij een aan- val van cholera had. De wagen hield stil en men wilde juist iemand uitzenden om een dokter te gaan zoeken, toen Lomaitre, zeer in zijn schik over zijn succes, zich weer oprichtte en het gezelschap gerust- stelde. Bij een andere gelegenheid was het hem bijna slecht vergaan. Hij trad met de houding en den loop van een vechtersbaas een koffiehuis bin nen, keek alle aanwezigen verachtelijk aan en werd eindelijk bij een tafeltje, waaraan een jong officier en zijne vrouw zaten, zoo uitdagend en beleedigend, dat de aanwezigen riepen, dat die brutale, onbe- schaamde kerel het koffiehuis moest worden uitgezet. Bleek van woede stoof de jonge officier op hem af en eischte voldoening. Plotseling veranderde Lemaitre zijn gelaat en van den brutalen twistzoeker werd hij eensklaps een idioot, met een domme grijns. De officier was stom van verbazing en intus- schen giug Lemaitre heel gewoon, alsof er niets gebeurd was, zitten, bestelde koffie en begon in een courant te lezen. In Engeland is eene commissie werkzaam geweest om het gebruik van rijwielen in het leger te bestudeeren. Naar aanleiding hiervan is een nieuw korps vrijwilligers ter sterkte van 120 man gevormd, dat den naam heeft gekregen van 26e Middlesex (Cyclists.) Dit is echter slechts een eerste stap voor eene nitgebreidere organisatie, want bij een groot aantal bataljons stellen de vrijwilligers zich niet tevreden met de rol van verkenners en ordonnansen, maar oefenen zij zich ook als bereden infanterie op velocipedes, waarop zij geweer en ransel meevoeren. Vrijdagavond is op de Brusselsche tentoon- stelling een poging tot diefstal van juweelen gedaan, docli door de waakzaamheid van den bediende der inzeuders de heeren Bautmans en Hoosemans, mislukt. Toen de bediende, bijgestaan door een soidaat, de tentoongestelde kostbaarheden, ter waarde van 400,000 francs in een valies had geborgen om ze gedurende den nacht in veiligheid te brengen, traden drie personeu naar hem toe en trachtten zijn aandacht af te leideu. De bediende kreeg echter argwaan en vatte een der onbekenden bij de keel. Dev. man wist zich los te rukken en I verdween met de beide anderen. Zij lieten achter een valies met stukken hout gevuld, dat blijkbaar dienen moest om het tegen het met juweelen ge- vulde te verruilen. De politie tracht de vluchte- lingen op het spoor te komen. Dat iemand sterft aan zeeziekte is een zeer zeldzaam geval. Het is echter, volgens het British Med. Journal, onlangs voorgekomen aan boord van een Schotsche stoomboot. Daar is een achtjarig rneisje, dat in zeer hevige mate door zeeziekte was aangetastondanks alle toegediende middelen overleden. De Engelsche luchtschipper Baldwin heeft bij zijn jongste opstijging van Alexandra Palace bijna een oiigeluk gekregen. Er woei een stevige wind en doordat de ballon een oogenblik te laat werd losgelaten, ging hij in verkeerde richting de lucht en recht op een schutting af. Een oogenblik in lUj V.U iwnv "f O scheen het, alsot Baldwin tegen het paalwerk zou verbrijzeld worden. Doch met groote tegenwoordig- heid van geest sprong hij van zijn zitplankje en liet zich op het gras vallen zoodat hij slechts eenige lichte kneuzingen bekwam. Een oogenblik later en hij zou als T ware aan stukken gereten zijn. De duizenden toeschouwers verkeerden eenigen tijd in groote angst, doch toen zij zagen, dat de behendige luchtschipper behouden neerkwam, barst- ten zij in daverende toejuichingen los. Het hof te Gent, beslissende omtrent het beroep, door het openbaar ministerie ingesteld tegen de uitspraak der rechtbank, in raadkamer gewezen, heeft die uitspraak vernietigd en de handhaving der voorloopige hechtenis bevolen van Engelbeen, den ontrouwen gemeente—ambtenaar die zich sedert jaren aan verduisteringen uit de Gentsche ge- I meentekas heeft schuldig gemaakt. Op het pleiu Pereire, te Parijs, heerschte ver- leden week geweldige opschudding, door een bloedig voorval dat er had plaats gevonden. In het perceel nummer 7 er van, woont de apotheker Coignet, een ijverig en fatsoenlijk man, die eenige jaren geleden, in het huwelijk trad met eene vrouw, die veel jonger was dan hij en hern kinderen schonk. Coignet, een wetenschappelijk man, deed in zijne vrije °uren veel aan sterrenkunde en van die oogenblikken maakte de vrouw gebruik om met den winkelbediende Courdal, al te vertrouwehj om te gaan. Dit viel weldra in 't oogde buren spraken er schande van en ten slotte kwam het den bedrogen echtgenoot ter oore. Dinsdagochtend vroeg had hij zijn dochtertje naar school gebracht en kwam op een onverwacht oogenblik te huis, toen hij de schuldigen op lieeter- daad betrapte. Dol van woede, greep hij een re* volver en schoot Courdal, die door een raam de vlucht wilde nemen, neder. De vrouw slaagde er in om aan de vijf kogels te ontkomen, die haar werden nagestuurd. De apotheker werd voorloopig op vrije voeteu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2