Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2441. Zaterdag 6 October 1888. 28e Jaargang. AAKBESTEDIMG DE BLINDE EN ZIJN KIND. VERGR00TING DEk HAVEN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per par, tot veel verminderden prijs. nit folad versehljnt Dlnsriag- en Vrljd.igavond blj den ultgever p. j. V A Si DE 8 A N D E te Ter Neazen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TE PHILIPPINE. BURGEMEESTER en WETEIOUDERS van PHILIPPINE zullen op Woensdag den 10 Octo ber 1888, des namiddags ten 3 ure, trachten aati te besteden Het VERGROOTEN der HAVEN van de gemeente, met bijlevering der benoodigde materialen. Aanwijziug zal geschieden op Maaudag den 8 October 1888, des voormiddags 10 ure. Het bestek met teekening ligt ter inzage op het gemeeutehuis van des voormiddags 912 uur. Philippine, den 1 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. UHOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBfi, Secretaris. JPolitiel* Overzicht. In Erankrijk staat het er met den politieken toestand evenmin vleiend voor. Eloquet heeft aan de leiders der radicale partij voorgesteld, voorloopig niet op de grondwetsherziening aan te dringen, en voor den scrutin d' arrondissement te steminen, en toen Clemenceau en Labordere weigerden, verklaarde de premier, dat onder zulke omstandigheden de val van bet ministerie onvermijdelijk zou zijn. Gekker wordt de geschiedenis, nu de graaf van Parijs aan de Orleanisten geschreven heeft, dat de conservatieven van alle nuances zich bij de aan- staande verkiezingen met de Boulangisten moeten verbinden. De pretendent heeft nergens meer persoonlijk belang bij, dan bij het aanstoken van partijschap, zoo 'tschijnt. Volgens de Gaulois zal de beruchte generaal in 30 5, 40 departemeuten worden verkozen en zullen Boulangisten en conser vatieven te zamen over 400 a 450 stemmen in de Kamer, dus over eene groote meerderheid beschikken. Ofsehoon deze voorspelling als een bluf kan worden bescbouwd, verbergt noclitans minister Goblet zijne bezorgdheid over den toestand niet. Bij een feest- maal te Abbeville zeide hijWij hebben de betreurenswaardige verkiezing van den heer Boulanger achter ons, eene verkiezing, die even onverwacbt was als dreigend voor de toekomst. Ik vraag mij af, waartoe de Boulangistische politiek anders zal kunnen leiden dan tot de hernieuwing van een schandelijkeu aanslag." Goblet herinnerde wat de republiek voor bet land had gedaan en wees er op dat, zoo in de aanstaande Kamer een groot aantal FEUILLETON. Uit tic mededeeliugen van een Londenschen politie-beambte. 17) Waar zat de scburk thans? Hij haddemisdaad stellig begaan, om zich van de arme Alice meester te maken en zij was thans weerloos aan hem prijs gegeven. Doch de misdadiger moest zich nog ergens in een verborgen hoek van het blok huizen bevinden. Juist wilden wij het vertrek weder verlaten, toen het mij toescheen, als gaf de vloer, die ik thans betrad, een holle klank van zich. Ik spoorde die ontdekking verder na en bevond inderdaad, dat een plank van den vloer kon worden opgelicht. Nadat mij dit niet zonder groote krachtsinspanning gelukt was, toonde zich aan mijne oogen een tamelijk groote holte, die met kleine blikken bussen was opgevuld. Deze bussen waren met sloten vocrzien bare zwaarte deed evenwel vermoeden, dat zij ge- munt geld bevatten. Hier alzoo bevond zich de schatkamer van den blinde. Hij had ze misschien nog angstiger en met meer zorg bewaard dan de deugd van zijn Boulangisten zitting namen, deze alles in de war zouden sturenalles omverwerpenom met de anarchie, de dictatuur of den Burgeroorlog te ein- digen, waarschijnlijk zelfs met een buitenlandschen oorlog onder de allerongunstigste omstaudigheden. „Wij willen alien een machtig, een geeerd Frankrijk, maar wat moeten de buitenlaudsche mogendheden denken van Frankrijk's toekomst, als zij zich kunnen afvragen, aan welke partij het land morgen zal worden overgeleverd Doch de republiek zal triomfeeren, dat vertrouw ik." Zoo eindigde Goblet. De Duitsche Keizer vervolgt zijn triomftocht en weet overal een woord op zijn pas te spreken. Wurtemberg's Koning werd in vleiende Sewoor- dingen bedankt voor de guile ontvangst en de Keizer gaf te kennen, dat het hem goed deed in dat schoone land te zijn, dat de bakermat zijner voor- vaderen was en reeds in de middeleeuwen uitste- kende regenten had voortgebracht. „Ook in mijne aderen vloeit Znid-Duitsch hloed," zei de spreker. Van Stuttgart ging de reis naar Constanz, waar de Groothertog van Baden gereed stond om het hoofd des Duitschen bonds te ontvangen. Bij de aankomst te 10$ uur's avonds baadde alles in vuur, en toen de hooge gast te 11 uur aan boord van een stoomboot stapte om naar Mainau te stevenen, vond hij het ganscbe meer van Constanz in een zee van licht. De jonge Keizer kan voorloopig tevreden zijn over de geestdrift, die zich openbaart te zijnen gunste, ten minste als den Hoch -roepers" het hart op de tong ligt. Ook te Miinchen da- verden de pleinen en straten van 't gejubel der menigte bij de aankomst des Keizers. Van eene hartelijke ontmoeting met den onttroouden Hertog van Nassau, Adolf, wordt mede veel ophef gemaakt. Ter loops deelen wij mede, dat Adolf's geslacht geroepen zal worden om onzen Willein als Groot hertog van Luxemburg op te volgen. Minder lekker gevoelt zich thans de groote man te Friedrichsruhe. „Das Tagebnch" zit den ouden heer dwars in de maag. Men meent zelfs, dat hij zich met zijne campagne tegen de publicatie der frag- raenten van Keizer Friedrich's dagboek deerlijk in de vingers heeft gesneden. Zelfs de bladen, die anders met den Rijkskanselier door dik en dun gaan, durven niet beweren, dat men met eene op- zettelijke vervalsching te doen heeft. De Kieler Zeitung toont uit eenige fragmenten van 1866 aan, dat er een verrassende overeenkomst bestaat tus- schen deze en de openbaring in de Rundschau. Wat waarheid is zal iutusschen moeilijk zijn uit te makenop Moltke na zijn alle getuigen dood en deze heeft slechts enkele der in het dagboek vermelde gesprekken bijgewoond. Volgens berichten uit Servie blijft Koning Milan steeds op de echtscheiding aandringen. Z. M. is thans te Gleiehenberg, waarheen juristen van ver- schillende partijen zijn ontboden, om advies te kind. Hier lag hij thans echter levenloos naast zijne schatten, terwijl het van zijn bescnerming beroofde rneisje zich in de macht van den brutalen Blaff bevond. Dan, hoe hadden wij ons nog een oogenblik bij deze doode, door zonde en misdaad verworven schatten kunnen ophoudenMet onweerstaanbaar geweld werden wij voorwaarts gedreven, om het arme rneisje te redden. Ik liet dus de plank weder vallen, en op dit oogenblik raakte een hand mij aan op zulk een spookachtige, bovennatuurlijke wijze, dat ik als 't ware ineen kromp. Ik wendde mij om en herkende den blinde. Met heesche stem, die niet minder iets spookachtigs had, gelijk overigens zijn geheele verschijning, sprak hij Alice, waar zijt gij?" Op dit oogenblik drong een om hulp roepende vrouwenstem tot onze ooren door, en wij konden er niet aan twijfelen dat deze kreet, die ons door merg en been ging, van Alice kwam. Wij hadden ons niet vergist. Als een waanzinnige, sidderend als een door de klouwen van een gier bedreigde duif stormde zij het vertrek binnen en zonk bewusteloos aan de voeten van haar vader neder. De gier, die haar vervolgde, was dicht achter haar. 't Was niemand anders dan Blaff. Nauwelijks echter had deze den weer opgestanen geven over de wijze, waarop deze treurige zaak zal kunnen worden ten einde gebracht. Naast Servie is alles in rep en roer. De Ru- meensche Kamer is door het ministerie Rosetti-Carp naar huis gezonden en de nieuwe verkiezingen zullen spoedig plaats hebben. Het ministerie zal vrij zeker nu een Kamer krijgen naar zijn beeld en zijne gelijkenis, want nergens ter wereld, in een constitutioneel geregeerd land, zelfs niet in Spanje, heeft de regeering zooveel invloed op de verkiezingen als in Rumenie. Of deze verandering een geluk voor het land zal zijn, dat wordt zeer betwijfeld, daar de hoofden van het kabinet niet zoo kwaad tegenover Rusland staan. Het vorig ministerie-Bratiano heeft Rumenie gemaakt tot een geordenden staat; heeft landbouw, nijverheid en onderwijs bevorderd; spoorwegen aangelegd; het jaarlijks deficit doen plaats maken voor een be- hoorlijk evenwichttoch raoest het aftreden tenge- volge van het voortwoekerende Panslavisme onder Rusland's invloed. Er werd gewerkt op de harts- tochten der menigte, anti-dynastieke bewegingen werden gevoed, schandalen in de Kamer en op straat verwekt. Daar volgens artikel 96 der Grondwet het lidmaatschap der Tweede Kamer niet vereenigbaar is met de betrekking van Commissaris des Konings in een provincie, zal te Lochem een verkiezing moeten plaats hebben ter voorziening in de vacatu re, ontstaan door de benoeming van den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye tot Commissaris iu de provincie Utrecht. De heer Schimmelpenninck (anti-revolutionair) werd daar op 6 Maart gekozen met 1459 van de 2858 uitgebrachte stemmen. De liberale candi- daat Jhr. Mr. J. G. ridder van Rappard verkreeg 1394; het getal kiezers is 3141. Bij publicatie zijn te Wissenkerke alle be- langstellenden en belanghebbenden opgeroepen tot eene vergadering, om in kennis te worden gesteld met den gevaarvollen toestand waarin Noord-Beveland verkeert, door den voortdurenden aanval der Ooster- Schelde op de noordkust van dit eiland. Onop- houdelijk toch nemen voornamelijk de vooroevers van den Sophiapolder in die mate af, dat weldra genoemde polder gei'nundeerd dreigt te worden, wat voor het geheele eiland op verdeeling moet uit- loopen. Het eenige redmiddel, dat nog kan aange- grepen worden, is het calamiteus worden van dien polder. Tot ondersteuning van dat verzoek wordt van alle kanten opgewekt. Aan het Domburgsch Badnieuws ontleenen wij het volgende Het aantal zeebaden dezen zomer gebrnikt, is aanmerkelijk minder dan het vorige jaar, en wel blinde, die hij in elk geval reeds voor dood ge- houden had, bemerkt, of zijne hareu rezen ten berge, en door een panischen schrik bevangen, was hij met een luiden schreeuw en een enkelen sprong buiten het bereik van zijn voor hem thans nog vreeselijken meester. Terwijl de Portugees de bewustelooze Alice in zijne armen hield en haar met gloeiende kussen uit haar onmacht trachtte op te wekken, wendde ik mij tot den blinde; want van den ellendigen Blaff was ik thans zeker: mijne lieden maakten jacht op hem. De liefde van dezen man tot zijn kind was zoo groot, dat hij, ofschooon halfdood en, gelijk mij thans toescheen, door een beroerte getroffen, toch al zijn herculische kracht scheen teruggekregen te hebben, toen hij het hulpgescbrei zijner dochter vernomen had. Als een panther sprong hij den vluchtenden Blaff na, en hem als nadde hij het instinct en den reuk van een bloedhond nog eerder bereikende dan mijne lieden zich van hem konden meester maken, viel hij als een tijger op hem aan, en zes sterke mannen hadden moeite, den ver- schrikkelijken blinde zijn reeds van top tot teen met bloed bedekt offer te ontrukken. Maar hoe zag hij er thans uit! Zijn gelaat was geheel blauw gekleurd, zijne trekken vreeselijk verwrongen, het hoofd als omgedraaid, en de tong hing hem als een dollen hond uit den rnond. Een een verschil van ongeveer 900 ook de toeloop van vreemdelingen was geringer, hoewel gedurende de maand Augustus de badplaats toch vrij goed bezet was, en wij over het algemeen niet gelooven, dat Domburg meer dan andere zeebadplaatsen te klagen heeft. Wanneer de qualiteit der bezoekers de quantiteit vergoeden kan, dan kunnen wij dit jaar tevreden zijn op de vreemdelingenlijsten komen althans de namen van verschillende Prinsen en Prinsessen voor, en hoewel wij van een meestal kortstondig bezoek van dergelijke hooggeplaatste personen nog niet veel heil voor onze badplaats verwachten, blijkt er toch uit, dat Domburg meer en meer de aandacht begint te trekken, terwijl wij gaarne erkennen, dat het verblijf van Dr. Mezger alhier daartoe zeker veel bijbrengt. De toestand van Domburg op dit oogenblik is langzaam, maar zeker vooruitgaande, juist zooals wij dien het liefst wenschen. Eene naamlooze vennootschap ^Domburgsche Zeebadiurichting" kwam tot standhet plan der voorloopige commissie voor den bouw van een nieuw badpaviljoen werd met enkele wijzigingen goedgekeurd, en onder het genot der laatste mooie herfstdagen schiet het bouwen goed op en is reeds het sousterrein in zijn geheel te overzien. Aan de noord-oostzijde van het nieuwe paviljoen is door den heer Aldenbruck duingrond aangekocht en kan daar het volgende jaar eene, volgens de teekeningen zeer nette, villa worden verwaeht. Op het terrein van het voormalige Bloemendale zal dezen winter nog een gebouw worden gezet, en in de Weststraat hoort men reeds geweldig hameren en metselen en zal het aanstaand seizoen weder eene goede gelegenheid meer zijn voor be zoekers, die aan eene particuliere woning boven een hotel de voorkeur geven. Wij nemen dit verslag met ingenomenheid over. Daaruit blijkt, dat ook deze zeebadplaats allengs eene schoone toekomst te gemoet gaat en mede een middel wordt om ons land meer bezocht en meer gewaardeerd te doen worden. Hebben andere landen hunne trotsche gebergten, hunne grootsche ijsvelden, wij hebben de einde- looze zee als aantrekkingskracht voor den tourist en daaraan ontwoekerd een tal van dorpen zoo liefelijk en zoo fraai, dat zij zich met de beste in het buitenland kunnen meten. Een gevolg van Dr. Mezger's vertrek De aandeelen Amstel Hotelmaatschappij," die volgens het Weekblad voor Incourantefondsen de vorige week voor 96 a 97 pCt. verhandeld werden, worden thans aangeboden voor 95 pCt., gevraagd voor 85 en gedaan voor 92 pCt. Voor de weesinrichting te Neerbosch werd een groote bezending goederen ontvangen van de bekende Martha-vereeniging te Rotterdam, waaronder krampachtig gekreun ontvlood aan zijn borst. Zoo zonk hij op den grond neder, en zijne oogen staarden spookachtig naar de kamer, waarin Alice zich be vond. Toen stootte hij eenige malen met stamelende tong den naam zijner dochter uit een korte doodstrijd en alles was voorbij. Hij stond voor den eeuwigen recbter daar boven. Blaff zag den doode woedend aan en in zijne terugstuitende gelaatstrekken spiegelden zich duidelijk de wilde hartstochten af, die weer in hem ont- waakten. Mijne lieden hadden alle moeite, om den razende te bedwingen. Alice was intusschen uit haar onmacht ontwaakt, en toen de blinde de laatste keer den naam van zijn kind had uitge- roepen, was zij bijtia ademloos het vertrek binnen gestormd eu zonk bij het lijk van haar vader neder. De ongelukkige was een nieuwe onmacht nabij. In haar waanzinnige smart wierp zij zich op het lijk van den blinde en bedekte de koude lippen met kussen, terwijl heete tranen aan haar schoone oogen ontvloden. Vader geliefde vaderriep zij luide. ffHij hoort mij niet meer! Hij is dood; ze hebben hem omgebrachtVader, laat uw kind niet alleen achter neem mij medeO, spreek nog eenmaal tot mij slechts een woord! Vader, mijn arme vader De smart van het arme rneisje sneed mij door het hart; een traan parelde in mijn oog, en ik TER NEEZENSCHE (OIRIVT (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1