i I - Telegrafische berichten. Gemengde berichten. de vaderlandsliefde van Dr. Mezger niet uit bet veld slaan, en korat met steeds klinkender argu- menten hem verleiden." De Staatscourant van 26 Sept. bevat hetplan der 329e Nederlandsche Staatsloterij van f 1,036,000. Zij bestaat uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op 24 Oct. a. s. en gesloten 11 Jan. 1889. De trekking begint op 19 Nov. a. s. en eindigt 9 Febr. 1889. De Regeering heeft in de openingsrede bet voornemen te kennen gegeven aan het opricbten van proefstations voor den landbouw uitbreiding te geven. Ter uitvoering daarvan zullen als de Staten-Qeneraal de aangevraagde gelden n.l. 40,000, toestaan naast de bestaande inriehting te Wageningen, in het midden des lands, er nog drie verrijzen, een in het Noorden, een in bet Zuiden en een in het Westen. IE It XEIZE.V, 28 September 1888. Eindelijk was dan voor de Ter Neuzenscbe jongens de gewichtige dag, 27 September en hier- mede het tijdstip van den vliegerwedstrijd aange- broken. Dagen te voren zag men op verschillende punten der stad de jongens bezig met mooie, groote en aardige vliegers. Het weder was uitstekend, edoch wat oumisbaar is ora een vlieger op te doen gaan ontbrak. Wind was er zoo goed als niet. De commissie moest dan ook nog in den morgen van terrein veranderen en koos daarvoor den Westhavendam 't Was wel niet groot maar men had daar het weinigje wind »uit de eerste hand." Des namiddags te half twee waren alle jongens met hunne vliegers en helpers op het Marktplein vereenigd. Nadat zij door de commissie waren gorangschikt, plaatste het muziekgezelschap Apollo zich vooraan en onder 't spelen van marscheu ging het voort naar het terrein. De vroolijke, jubelende stoet bewoog zich langs de De Jongestraat, de Heerengrac'ntLange Noordslraat, Nieuwstraat, voorbij de Westsluis, over de brug naar den West- havendijk. Daar werden de vliegers neergelegd en door de commissie en het talrijk publiek bezichtigd. En dit was wel de moeite waard Er waren iuder- schoone en aardige vliegers. Een daad groote, colossus had de respectabele grootte van 2,49 M. Voor de afdeeling fraaie vliegers waren vijf mededingers, die der commissie geen gemakkelijke taak gavenzij hadden alien vliegers, uitmuntende door eleganteu vorin en nette afwerking. Onder de aardigst uitgedachten zagen wij een luchtballon met schuitje en ankertje die statig omhoog ging, een molen die dapper maalde, een hoed waaraan een staart met vele kleine hoedjes en een »dubbelen" arend. In de twee laatste afdeelingen (stilstaande en hoogstaande) waren de meeste deelnemers. Hunne vliegers waren van gewoon model, slechts enkele hadden een buitengewonen vorm. Nadat Apollo" met een vroolijk airtje het feest geopend had begon de wedstrijd. Jammer dat er zoo weinig wind is hoorde men allerwege. Velen deden toch zoo hun best en moesten het eindelijk opgeven en „gisteren ging ie zoo goed en stond als een paal." Vooral de hoogstaanden hadden het hard te verantwoorden. Slechts twee »stonden'' en konden 400 M. laten uitvieren. Honder- den belangstellenden bewogen zich op het terrein en zagen met genoegen het schoone spel der knapen. Nadat de laatste vlieger was „ingehnald" vorrade zich de stoet weder en onder de toejuichingen der menigte en de tonen van „Apollo" trok men dezelfde straten door tot aan 't Marktplein. Te half zeven had de uitdeeling der prijzen plaats op de bovenzaal van het Hotel de Commerce. Alle jongens en vele belangstellenden waren ge- komen om den uitslag te hooren. Zijne straks nog gloeiende en fonkelende oogen werden weder mat en staarden voor zich heenzijne armen hingen slap naar benedenhij scheen in een halfslaap verzonken. Mijn tijd van handelen was gekomen. Ik trad in het nevenvertrek, waar Black op mijne bevelen wachtte. Een kwartier was voldoende, om't geen te doen stond, met hem te overleggen. Toen keerde ik tot den Fortugees terug. Hij zat daar nog gelijk ik hem verlaten had, en scheen zwaar te droomen. Piotseling sprung hij op, en een ouderwetsche pendule, die in een hoek van't vertrek stond, wild aaustarende, schreeuwde hij met alle teekenen van schrik Red mij Verberg mijhij ,/Help, help vervolgt mij ,/Wie?" vroeg ik. ,/De blinde! Ziet gij hem niet? Daar staat hij „Kora tot u zelf!" sprak ik terwijl ik hem de schouders schudde. ,/Zijt gij dan een kind Hoe kan de blinde u vervolgen, u, den ziende Het kostte mij eenige moeite, hem aan den toestand te ontrukken, waarin een momemtelijke waanzin hem verplaatst had; ik bestelde een paar koppen sterke koffie, en nadat hij weer wat op streek gekomen was, sprak ik op kalmeerenden toon ,/Gij hebt mij, mijn waarde Lista, uw hart geheel geopendik gevoel, wat hij hebt uitgestaan en nog uitstaat, en ik spreek u vrij van alle schuld aan de misdaad van de valsche munters, waaraan gij u geheel tegen uw wil hebt aangesloten. Gij hebt gehandeld als een man van eer, ofschoon ik moet zeggen, dat de strenge rechter u verantwoordelijk Terwijl de knapen op een glaasje limonade werden onthaald reikte de voorzitter der commissie, de heer Harte, de prijzen uit. De geheele uitslag was als volgt Afdeeling A (grootste vliegers.) Eerste prijs, een met goud gemonteerde horlogeketting, Areu van der Sloot. Tweede prijs, een horlogeketting met zilver versierd, Hendrik Moens. Afdeeling B (fraaiste vliegers.) Eerste prijs, een zilveren pen- en potloodhouder, Reijer de Smidt. Tweede prijs, een meerschuimen signrenpijpje in etui, Michiel Maandag. Derde prijs een sigarenpijpje, Raymond Nolson. Afdeeling C (aardigst uitgedaeht.) Eerste prijs, een sigarenkoker met zilver gemonteerd, Jojakim Verlinde. Tweede prijs, een meerschuimen sigaren pijpje in etui, Aarnout Lensen. Derde prijs, een fluit, Martin us Eijke. Afdeeling D (stilstaande vliegers Eerste prijs, een zilveren lucifersdoosjeAbraham Lijbaart. Tweede prijs, een portemonnaie van fijn leder, Sietze Los. Derde prijs, een gulden en een fluit, Andries Geensen. Afdeeling E (hoogstaande vliegers.) Eerste prijs, een zilveren penhouder, Gerard Timmerman, wiens vlieger 176^ M. hoog stond. Tweede prijs, een gouden medaillontje, Dingenus Visser. Daarna werden nog 2 fluiten onder de jongens verloot, die ten deel vielen aan Pieter van den Ouden en Geleijn Verlinde. Door den voorzitter en het lid der commissie den heer J. Sturm werden daarna eenige hartelijke woorden van dank gericht aan alien, die mede- werkten om dit feest te doen slagen. De voorzitter bracht vooral zijn dank aan het muziekgezelschap Apollo, dat zoo ouvermoeid, met zooveel ijver het feest had opgeluisterd. De heer Sturm dankte alle medewerkers, zoo- velen die door daden getooud hadden met het doel der commissie te sympathiseeren. Namens de ouders van de kinderen, die aan den wedstrijd hadden deelgenomeu, bracht de heer H. J. Vooren in korte maar schoone woorden de commissie ziju dank toe. Nog eenigeu tijd was men gezellig hij elkaar Apollo gaf nog eenige nummers ten beste en de jongens, alien in vroolijke stemming, zongen uit volfe borstVelen kwamen in ongekuustelde taal, goedgemeend, de commissie bedanken. En daar- onder vele onbekroonden Hiermede was de vliegerwedstrijd afgeloopen. Wij kunnen ons verslag niet eindigen zonder dank te betuigen aan de WelEd.geb. heeren Mr. G. N. de Stoppelaar en P. Polet, de eerste voorzitter, de aatste secretaris der vereeniging »Uit het Volk ir het Volk" te Middelburg. Alle mogelijke ichtingen zijn door hen aan onze commissie bereidwillig gegeven. Hiervoor onzen dank, die der commissie, die van alle Ter Neuzensche jongens die aan den vliegerwedstrijd deelnamen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd bij het 5d* bataljon rustende schutterij in Zeeland, tot 2de° luitenant J. Noest en L. J. Blaukenbijl, beiden thans schutter. Westdorpe, 27 September. Heden werd alhier door het ministerie van den notaris P. Dregmans, in het openbaar geveild, eene hofstede met aan- hoorigheden, benevens erf, tuin, wei— en bouwland, alles in den Autrichenpolder, in deze gemeente, te zamen groot 21 hektaren 19 aren 20 centiaren of in Gentsche maat ruim gemeten, bewoond bij de kinderen Vercruijssen. Verkocht voor f 400 per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet) of in massa voor f 19,024, behalve de boomprijs ad 800s aan de heeren gebr. De Smet, alhier. Philippine. Onder de plattelandsche stedekens in onze provincie is Philippine zoo niet een der merkwaardigste, toch zeker een plaatsje, dat voor de financieele belangen des Rijks nog al eenig ge wicht in de schaal legt. De inwoners', het zal den meesten lezers van deze courant bekend zijn, hebben hun brood te danken aan een drukken handel in mosselen. Van half Mei tot einde Januari, wanneer strenge vorst dit niet verhindert, ziet men hier bij elken vloed deze schaaldieren, soms bij verba zende hoeveelheden, in den druksten tijd zelfs 3000 ton per week, uit de vaartuigen aan wal brengen om in daartoe ingerichte karren naar het buiten land te vervoeren. Dit vervoer geschiedt nu eens voor rekening van den koopman, die ze met paard en kar komt halen, dan eens voor rekening van den schipper. In dit laatste geval blijft de schipper voor de bezending aansprakelijk, tot zij hare be- stemming heeft bereikt. Te begrijpen is het, dat deze voor eene spoedige verzending is, want zijn de mosselen in het heetst van den zomer, twee of drie dagen onderweg,wat menigmaal langs de Belgisehe lijn is gebeurd, dan zijn ze bedorven, en in plaats van iets te ontvangen, moet de schipper nog alle gemaakte onkosten betalen. Deze grief ran echter weggenomen worden, indien de spoorweg- maatschappij Ter NeuzenGent wil medewerken, wanneer de straatweg haven Philippine-station gereed zal zijn dan zullen de mosselen van dat station in 24 uren hare bestemming kunnen bereiken, al ware het ook naar Parijs. Is T daarom wonder, dat ons wakker Gemeentebestuur reeds zoovele malen, verscheidene jaren achtereen aan der Staten deur leeft geklopt om een goeden rijweg! En thans staat ons door zijn fliuk optreden ook eene ruimere en betere haven te wachten, want met zekerheid kunnen wij melden, dat van hooger- hand de vergrooting en verbetering der haven is goedgekeurd. Dank, hartelijk dank den regeerings- leden, die de oogen willen openen voor de milde bron, die nu reeds van uit onze gemeente vloeit, en door die verbeteringen nog meerder vloeien zal; want wordt het water uit den spuiboezem, bij laag water, voldoende afgelaten, wat tegenwoordig wel eens te wenschen overlaat, dan zal Philippine haar vaarwater behouden en na honderd en raeer jaren nog eene merkwaardige visschersplaats zijn. 0versing. 26 Sept, Zijn voor een betrekking van onderwijzer op een minimum jaarwedde steeds sollicitanten in overvloed, niet zoo, tot nog toe, voor eene betrekking van hoofd der school. Hier heeft zich namelijk en dit nog wel bij eene her- haalde oproeping slechts een sollicitaut aangemeld voor de betrekking van hoofd der school op eene jaarwedde van f 700 met vrije woning en tuin. Biervliet, 27 Sept. Gisteren bij de opening der stembus bleek, dat bij de verkiezing van eeu raadslid niemand de volstrekte meerderheid verkre- gen had. Eene herstemming tusschen de heeren C. J. Sturm met 22 en A. Maat met 19 stemmen, moet plaats hebben. Vieuwvliet. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen, de heer A. ten Have, candidaat te Hilversum, (mede beroepen te Cillaars- hoek, gemeente Maasdam). Borssele, 26 Sept. Wordt er op vele plaatsen door de jagers geklaagd, dat het jachtveld schaarsch van wild voorzien is, hier schijnt zulks niet het geval te wezen. Door eenige jagers toch werden deze week 85 hazen en 36 patrijzen geschoten. Bij den landbouwer C. v. d. Yelde, lag dezen morgen een paard, dat hij onlangs voor 400 gekocht had, dood in de weide. Het schijnt, dat het dier geen natuurlijken dood gestorven, doch kon stellen, omdat gij niet dadelijk van het doen der bende aangifte hebt gedaan. Doch er is gelukkig nog niets verzuimd. De schuldigen zullen gestraft, en het onschuldige meisje zal gered worden, en hiertoe zult gij mij de behulpzame hand bieden, gelijk ik u de mijne. Kom mee, mijnheer Lista." ,/Waarheen?" vroeg gij, mij wantrouwend aan- ziende ,/Wel, wij gaan naar het beruchte hoi," hernam ik. Wellicht gelukt het ons, uw betoverende prinses te redden, eer zij haar verderf in den mond loopt en met geweld tot de vrouw van dien ellendigen Blaff wordt gemaakt. Het schijnt mij toe, dat wij ons zeer moeten haasten, willen wij niet te laat komen." (Wordt vervolgd.) moedwillia afgemaakt 's Gravenhage, 28 Sept. De Raad van State zou gehoord zijn over de benoeming tot eventueele voogden over Prinses Wilhelmina door den Koning der heeren Van Nagell van Ampsen, lid der Eerste Kamer, baron Van Pallandt, opperjagermeester baron Van Brienen, buitengewoon kamerheer en Van Goltstein, oud-minister. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de wijziging van het reglement van orde zijn ver worpen de voorstellen der commissie van rapporteurs, om de voorloopige verslagen met de antwoorden samen te publiceeren en om de commissien van rapporteurs te verplichten, haar eigen oordeel in het eindverslag uit te spreken. Beide punten zijn overgelateu aan het oordeel dier commissien. Er is besloten om in den re< des Maandags en des Zaterdags geen zitting te houden. Dinsdag voortzetting. RECHTSZAKEN. Arroiidisseinents-rechtkank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken E. d. K., oud 19 j., landbouwersknecht te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. A. H. Cz., oud 12 j., te Stoppeldijk, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Naar wij uit goede bron vernemen is door de Transvaalsche regeering weer aanvraag gedaan om 10 telegraafambtenaren. De Weesinrichting te Neerbosch ontving de vorige week, behalve tal van kleinere giften, o. a. f 1000 van iemand die onbekend wenscht te blijven. Als een klein bewijs welk een overvloed van juttepeeren er is, kan dienen, dat ze Zaterdag-avond te 's Hage op de markt werden verkocht 10 voor een cent. Jeanne Lorette is Maandag na een straftijd van 3 jaren, uit de gevangenis te Arnhem ontslagen. Door een bewaarster werd zij naar de zuide- lijke grenzen geleidals vreemdelinge zonder middelen van bestaan, en aldaar door hare fa- milie afgehaald. Het lijk van een onbekende vrouw, die een kind op haar rug en een op haar borst had gebonden, is opgevischt bij St. Pieter (nabij Maastricht). Bij het afbreken van den toren der St. Servatiuskerk te Maastricht is gebleken, dat deze met een gewicht van 35,000 kilo lood belegd was. Woensdag kwamen te Jacksonville 123 nieuwe gevallen van gele koorts voor. De vreeselijke ziekte is thans ook te Ferdinanda uit- gebroken. Uit Pesth wordt geseind, dat de nieuwe koninklijke schouwburg aldaar geheel is afgebrand. Het gebouw had vier millioeu florijnen gekost. In Rusland maakt men korte wetten met hen, die zich tegen het gezag verzetten. Bij een twist tusschen twee boerendorpen in Kasan verzetten 17 boeren zich tegen de politie. Allen zijn voor dit misdnjf ter dood veroordeeld. Om vochtige kamers, waarvan de wanden nat zijn, waardoor het behangsel niet lang goed kan blijven, te drogen, overtrekt men de wanden met asphaltpapier, dat weder gemakkelijk met het behangsel overtrokken kan worden. Een jong man, niet in Den Haag wouende, trok gist.erenmiddag de aandacht van hen die voorbij het Paleis des Konings wandelden, doordien hij uren lang op dezelfde plek vdbr het Paleis bleef staan en tot geen heengaan te bewegen was, terwijl hij allerlei zotte praatjes uitkraamde. Onder andere beduidde hij velen dat zij op die plek niet mochten stilstaan, wijl de grond 's Konings eigendom was enz. Daar zich langzamerhand een talrijke menigte rondom hem verzamelde werd hij ten slotte door politieagenten en rechercheurs onder toeloop van een groot aantal nieuwsgierige weggevoerd naar het politiebureau aan de Groenmarkt, waar gebleken moet zijn dat de persoon niet wel bij T hoofd was. Hij is voorloopig onder toezicht der politie gesteld. Zaterdagavond heeft men een der Leidsche vgroeuen," tot de meest aristocratische families in den lande behoorende, laten colporteeren met het blad der socialisten, terwijl een Fries, die als uiterst sterk bekend stond, van het station werd afgehaald, voor welke gelegenheid men een kolossale muilkorf, waaraan een kabeltouw was bevestigd, had meegebracht. Een aardige list van den veld wachter wordt uit Rijsbergen gemeld: Voor eenige maanden werd te Rijsbergen naar een kippendiefstal door de politie een onderzoek ingesteld, wat niet tot de gewenschte uitkomsten leidde. Tegen den persoon, op wien men vermoeden had en die voorloopig in bewaring werd genomen, kon, bij gebrek aan voldoende bewijzen, geene vervolging worden ingesteld. Of hetzelfde personage thans den dans weer ont- springeu zal Ziehier wat gebeurde. Vrijdagnacht werden in eeu boschje, een minuut of vijf van het dorp af, twee met aardappelen gevulde zakken gevonden, die daar blijkbaar verstopt waren. Toen de ge- meenteveldwachter H. aldaar daarvan kennis had gekregen, verschool hij zich ter plaatse in het kreupelhout en hield daar den geheelen nacht door de wacht. Niemand echter verseheen om de aard appelen, die bij een boer in de buurt gestolen waren, te halen. Den ganschen Zaterdag werd mede een oog in het zeil gehouden, en toch waren tegen den avond, in een onbewaakt oogenblik, de zakken onopgemerkt verdwenen. De veldwachter echter hadzekerheidshalve 's nachts te voren bij het heldere maanlicht een paar papiertjes genomen, daarop den naam van den vermoedelijken dief met nog een paar woorden ter nadere aanduiding geschreven, en in iederen zak zorgvuldig een papiertje verborgen, uit welke daad weldra blijken zou, dat hij zich in den persoon niet had vergist. Nog was C. A., de persoon in kwestie, in zijne woning bezig de aardappelzakken te ledigen, toen de veldwachter binnentrad en den verbaasden kerel de briefjes toonde, die in de zakken verborgen waren geweest. Op verzoek van de justitie te Haarlem is te Utrecht gevaugen genomen en naar Haarlem over- gebracht, zekere Gerardus Tollenaar, die in den avond van 12 September de reis van Utrecht naar Haarlem gemaakt had en van daar naar Beverwijk was gewandeld om er een huis in brand te steken, dat toebehoorde aan een oom van hem, zekeren J. v. d. B. te Utrecht. In Haarlem kocht hij vier kan petroleum, waarmede hij in het huis te Beverwijk den vloer, het behangsel en de trappen overgoot en daarna in brand stak, door middel van lampen- katoen, dat hij eerst aanstak De brand werd gelukkig in den aanvang gestuit, waardoor de toe- stand goed kon worden opgenomen en omtrent de kwaadwilligheid geen twijfel overbleef. De dader, die zich weer naar Haarlem en den volgeuden dag naar Utrecht begeven had, geeft op, dat hij uit wraak tegenover zijn oom de daad heeft bedreven. Een Engelschman, die eergistermorgen met den spoortrein uit Duitschland naar Nederland de reis maakte, heeft tusschen Emmerik en Zevenaar zich van het leven beroofd. Men vond zijn bebloed lijk in een der coupes eerste klasse. Volgens bericht van een stoomschip der White Star line, heeft de Noorsche bark „Nor" den be- kenden kapitein Andrews opgevischt, die in zijn bootje Dark Secret over den Atlautischen Oceaan had willen varen. De man verkeerde in ontredderden toestand en kon geen woord spreken. Zijn spelevaartje had niet minder dan twee maanden en elf dagen geduurd. Onlangs zijn op de Engelsche kusten proeven genomen betreffende de toepassing van electrisch licht bij nachtelijke visscherijeu. Twee netten werden neergelaten op de diepte van drie vaamhet eene net was voorzien van eene gloeilamp, systeem Edison-Swan, terwijl het andere niet verlicht was. Het eerste werd opgehaald vol visch, het tweede ledig. Gelijke uitkomsten werden op zes vaam diepte verkregen. De ontsteltenis over de vier moorden van Whitechapel is nauwelijks een weinig afgenomen, of uit Londen komt het bericht van twee nieuwe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2