Landbouwberichten. Telegrafische berichten. lagen der maatschappij of liever in onontwikkelde kringen invloed verwerft en wij zullen de laatsten zijn om dit af te keuren maar voor een beschaafd zijn de //evolutien overbodig en gelijken ze man te veel op komediespel in ongunstigen zin. G. Ct. In bet Handelsblad dat gisterenavond uitkwam lezen we Heden kwam ons het gerncbt ter oore dat onze stadgenoot Dr. Mezger, dezer dagen het besluit had genomen zich metterwoon te Wiesbaden te vestigen. Eenige inwoners van Wiesbaden zouden in onze stad vertoefd hebben ter voortzetting van de in het vorige jaar afgesprongen onderliandelingen, met het gevolg dat onze beroemde stadgenoot gehoor had gegeven aan hunne roepstera. Wij hebben ons, bij het vernemen van dit gerucht, dadelijk naar het Amstel-Hotel begeven, om zekerheid te ontvangen of het al dan niet waar was en uit den mond van Dr. Mezger zelf vernamen wij, dat het alle geloof verdiende. Op onze vraag aan den doctor of de mededeeling waar was, dat hij zich te Wiesbaden zou gaan vestigen, wees hij op een in zijn ontvangkamer opgeplakt gedrukt biljet, waarop in de Eransche taal het verzoek te lezen stond niet met hem over Wiesbaden te spreken. Wij meeuden, dat dit biljet nog altijd betrekking had op de geruchten van het vorig jaar en de doctor, om alle lastige vragen te vermijden, toen eenvoudig' een gedrukt verzoek tot zijne patienten had gericht, om hem met die eenmaal afgedane zaak niet te vermoeien. In 't kort wij meenden er uit te moeten afleiden, dat het gerucht van heden ongegroDd was en vroegeu den doctor „dus u blijft hier ffIntegendeel, was het antwoord, ik vertrek, ik vertrek spoedig, het contract is reeds voor veertien dagen geteekend." Toen wij daarover ons leedwezen betuigden, deelde Dr. Mezger ons verder mede, dat zijne patienten voortdurend last hadden en zich beklaagden over de straatschenderijen, welke hier in Amsterdam ergerlijk zijn en waarvan zij meermalen het mikpunt waren. Hij had reeds het vorige jaar er op gewezen hoe wenschelijk het voor den roep van Amsterdam als groote stad zou zijn indien daarop een scherper toezicht wierd gehouden hoe noodig sommige verbeteringen in het openbaar verkeer waren dat alles niet in zijn belang, maar alleen en hoofdzakelijk in het belang van Amsterdam zelf. Tevergeefs. Zijne wenkeu waren in den wind gestagen en op dit oogenblik waren de Amsterdamsche toestanden, waarover hij toen klaagde, eTger dan ooit. In Wiesbaden had men daarop wel degelijk gelet, daar had men gadegeslagen hoe weinig gastvrij Amsterdam tegenover zijne vreemde gasten was en bleef, en daar men wist, dat dit de voor- naamste grief was van den doctor jegens onze stad, had men de eenmaal afgewezen voorstellen hernieuwd en ditmaal versterkt door argumenten, aan welke de heer Mezger geen weerstand had kunnen bieden. Met bet oog op het genoemde biljet meenden wij Dr. Mezger geen verdere vragen te mogen doen en vertrokken wij, nadat wij nogmaals ons leedwezen hadden te keunen gegeven, dat het gerucht, welks geloofwaardigheid wij betwijfeld had den, toch waar was en nadat Dr. Mezger het be- treurd had, dat de zaken aldus geloopen waren. Terwijl de kwestie Verstege-De Rochemont nog veler aandacht bezig houdt, wordt een andere duelzaak niet minder druk besproken. Algemeen doet het gerucht de ronde, dat dezer dagen in de Scheveningsche duinen bij het kanaal een tweegevecht op degen of sabel zou hebben plaats gehad lusschen een officier van de Haagsche schutterij en een student. Het duel zou geeindigd verklaard zijn, toen de scliutterij-officier door den uitgedaagden student aan de hand gewond was. Als 't waar is wat daaromtrent verhaald wordt, dan was de eerste aanleiding tot deze ontmoeting met de wapenen al heel nietig. De Midd. Ct. ontvangt uit de Hofstad hieromtrent een schrijven, waarin o. m. het volgende voorkomt ieen duel, dat dezer dagen werkelijk tus- schen twee jongelieden uit de residentie heeft plaats gehad. De aanleiding daartoe was van zdo kinder- achtigen aard, dat het al te dwaas is daaruit een tweegevecht te doen voortkomen. Kleine plagerijen en flauwe hatelijkheden, als het spottend toevoegen aan een der heeren van den naam ffmuizenvanger" enz,, 's nnchts ongeveer te drie uren op de Witte Societeit voorgevallen, lokten een kaakslag uit. De beleedigde was wijs genoeg niet tot eene uit- daging over te gaan, maar ongelukkig is hij officier van de schutterij, eu nu meende een der hoofd- officieren van dat korps het jongmensch te moeten wijzen op zijn plicht, die de uniform hem oplegt, om die beleediging niet op zich te laten zitten, maar voldoening te vorderen. Toen volgde de uitdaging. Maar nu was de andere partij zoo verstandig te kennen te gevendat het gebeurde niet een duel wettigen kon. In plaats van zich bij die weigering neer te leggen, dwong onze scllutterofficier, geprikkeld door zijn meedere, door den in het aangezicht ontvangen slag aan de tegen- partij terug te geven, dezen tot een uitdaging, waarvan toen een tweegevecht met den sabel het gevolg was. De zaak schijnt in handen der justitie te zijn, en de beide jongelui zullen waarscbijnlijk een kleine afkoeling van den strafrechter ontvangen in den vorm van een verblijf in de gevangenis gedurende eenige dagen of weken." Wij vragen, zegt het D. v. N., wijst ditgeval, zoowel om het nachtelijk uur in bovenstaand schrijven genoemd, als om het fcit, dat zelfs de schutterlijke uniform hier tot bloeddorst heeft ge- wekt, niet op een bedenkelijk groot verbruik van oude-klare en andere spiritualia en moet het niet een vingerwijzing zijn voor de Haagsche politie om de Witte, opdat zij ietwat blank blijve, een paar uur vroeger te doen sluiten? Zooveel is zeker de Ooievaar, heeft in de Ooievaar- stad niet de zoetste kindertjes gebracht. Waren wij Hagenaars we zouden voorstellen in het stadswapen Langbeen te vervarigen door twee kemphanen. blinde bleef hem slechts zijn vroegtijdig geleerde kunst over. Hij gaf zich aan haar met zulk een hartstochtelijkheid over, dat hij ze uitoefenen moest, omdat ze zijn leven was. En mij, zijn eenig kind, betaamt het, met hem te gaan en hem mijn oogen- paar te leenen, evenals hij mij het licht zijner teedere ziel leende. En gij komt, om mij te zeggen, dat ik een bedelares ben I" „Vergiffenis, Alice!" smeekte ik. //Ik wilde u niet beleedigen, u niet krenken, maar slechts uit- spreken, wat mijn hart gevoelt. O, ik ben een duizendvoudige dwaas! Ik heb mij zelf uit liefde tot u met een toovernet omweven, ik ben mij zelf een raadsel geworden, en ik zou den heiligen tem- peldienst van uw kinderlijk lievende ziel verkeerd uitleggen? Neen, ik denk waarlijk niet klein en gering van umaar toch, Alice en ook daar- aan moogt gij niet twijfelen het is geen droom mijner verbeeldingal wat ik u daareven heb medegedeeld. 0 neen, het is maar al te waar, en om alles ter wereld wilde ik u voor schande en onteering bewaren Alice had haar gelaat met hare lelieblanke han den bedekt en zat geruiraen tijd bewegingloos ter neder, en toen ze nu eindelijk het bange zwijgen verbrak, toen zag ze me vol weemoed en ontroering aan, en sprak met een zachte, sidderende stem /,1k weet het, Alberto, ik vermag zeer veel over mijn vader, en hij doet alles uit liefde tot mij, zoolang hij van deze liefde zeker is, en zelfs wanneer gij zoover waart gegaan, hem bij het ge- recht aan te geven, hij zou het u voorzeker op TER XEUZEX, 25 September 1888. De vliegerwedstrijd, die alhier a. s. Donderdag, weer en wind dienende, zal gehouden worden, vindt onder 'tjonge volkje algemeene sympathie. Niet minder dan 41 jongens nemen er aan deel. Om kwart over een zullen de deelnemers met hunne helpers en vliegers op het marktplein samen- komen. Daarna zal men met het muziekgezelschap Apollo een optocht door de stad doen, terwijl des avonds te zeven ure de prijzen zullen worden uit- gereikt. Voor zoover de commissie bekend is, dingen 15 jongens mede in de afdeeling voor de hoogstaande. 10 in die der stilstaande, 6 in die der aardigst uitgedachte, 5 in die der fraaiste en slechts 2 in die der grootste vliegers. Begunstigd door fraai najaarsweder is de kermis alhier in de beste orde afgeloopen en heeft de politie, hetgeen in geen jaren gebeurd was, op geen der kermisdagen of nachten handelend behoeven op te treden. Vrijdagavond viel een kind van A. Lansen uit een der carroussels en werd aan de rechterzijde nog al ernstig verwond, doch, zooals men verneemt, niet gevaarlijk. De heer J. Westerhuis, predikant alhier, heeft het beroep naar de Christelijk Gereformeerde ge- meente te Heerenveen aangenomen. Op 17 Juli 1881 deed hij alhier zijne intrede. Tot griffier van het kautongerecht te Hulst is benoemd de heer Jhr. Mr. van Asch van Wijck, advocaat te Zutphen. Dit bericht was door ons te laat ontvangen om het nog in ons vorig nummer te melden toch konden wij het Zaterdagmorgen aan onze lezers te Hulst mededeelen. mijn voorbede vergeven hebben. Maar dat gij hem aan mij verraden hebt, aan zijn kind, voor wie het zijn hartstochtelijk streven was iedere adern- tocht der zonde verre te houden, dat ik ken hem en zijn hartstochtelijke ziel te goed dat zal hij u nooit vergevenWij zijn gescheiden voor immer. Niet de geringste hoop moogt gij voeden, om zijn toestemming tot den bond onzer harten te verkrijgen. En ik bemin u, Alberto Ja, ik beken het u openhartig, ik heb u bemind van het eerste oogenblik af aan, dat ik u zag maar de dochter van een misdadiger kan nimmer uw echtgenoot worden Ik mag u niet onteeren jO niet verder, Alicesmeekte ik, terwijl ik andermaal aan hare voeten zonk en haar knie omvatte niet verderGij bemint mij hoe zalig maakt ge mij door die lieve bekentenisO, laat mij hier aan uwe voeten sterven. Hij moge komen, uw vader, en hij moge weten, wiens liefde tot u de grootstede hoogste is. Hij moge mij dooden0, ik ben jong en heb kracht, en 'tzou hem niet zoo gemakkelijk vallen, mij te dooden. Maar ik zie van alien tegenweer af want zonder hoop, om u te bezitten, is mijn leven toch voor goed verloren Alberto, dierbare, goede Albertoriep zij thans snikkend. #Onze toestand is inderdaad ver- schrikkelijk. Miar stil er is nog een uitweg. Gij moet mij beloven, u geheel in mijue handen te geven, en onvoorwaardelijk te doen, wat ik van u verlang." (Wordt vervolgd.) De heer J. II. Besemer, brigadier bij de Koninklijke Marechaussee alhier,is als zoodanig met ingang van 9 Oct. overgeplaatst naar Oudenmolen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, beginnende met 1 October a. s., de gelegenheid zal worden geopend, voor jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, om kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel. Degene, die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten zich zoo spoedig mogelijk aan melden bij den commandant van het detachement Infanterie alhier, onder overlegging van eene geboorteacte of een extract uit het geboorte-register, alsmede van een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester. Op denzelfdeu datum zal beginnen een theoretische cursuseveneens kosteloosstrekkende om de jongelingen die aan de eerstgenoemde practische oefeningen deelnemen voor te bereiden voor den graad van milicien-korporaal. Alle inlichtigen zijn te verkrijgen bij den com mandant van het detachement Infanterie, dagelijks tusschen 11 en 12 uur des voormiddags. In de tweede helft der maand Augustus is door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres vanVan der Linde te Charloisdoor het hulpkantoor te Axel, aan het adres van Xavier Gent. Axel. Door den heer Commissaris des Konings zijn tot zetters voor 's rijks directe belastingen benoemd de aftredende leden de heeren D. J. Oggel en C. N. Jansen van Rosendaal. Axel. Naar men verneemt, zal de inwijding der nieuw gebouwde kerk voor de doleereude ge- meente alhier, plaats hebben op Zondag 30 Sept. a. s., des voormiddags ten 9 ure. Het gebouw bevat ruim 400 zitplaatsen. Ilontenisse. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. Domraisse te Lage Zwaluwe. Philippine. De beer J. Tz. Brouwer, rustend hoofd der school van Philippine, heeft bij zijn vertrek naar Amersfoort, aan de doelmaatschappij #St. Pieter" een prachtig rookstel ten geschenke gegeven. Dit fraaie souvenir is Zondag jl. bij de gehouden prijsschieting door J. de Krijger gewonnen. IJzemlijke, 22 September. Eloralia, de bloemen- tentoonstelling uitgaande van de maatschappij tot Nut van het Algemeen in ons departement, is weder dit jaar uitnemend geslaagd. Van de 82 aanvragen hadden 74 inzendingen plaats. Een prachtige verscheidenheid van planten is in het lokaal van den heer .T. C. Aerts aanwezig. Met de meeste zorg zijn alle bloemen gekweekt; een paar inzendingen getuigden van weinig liefde- rijke zorg deze spraken van verwaarloozing. Van de bekroningen kunnen wij nog niets melden wij mochten een kijkje nemen v66x de opening der tentoonstelling doch eerst Maandag- avond in de pauze, wanneer onze fanfaren //Geduld overwint" een concert geeft ter wille van de inzenders en leden zullen die bekroningen uitgereikt worden. 's Griivenhftge, 25 Sept. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het voorstel-Schaeproan-Loh- man tot wijziging van het reglement van orde is vooral de kwestie van voorbereiding van onderzoek behandeld. De heeren Roell en Veegens bestreden het voorstel zoowel wat betreft de afzonderlijke budget-commissie als de benoeming van rapporteurs door den voorzitter of op voordracht van 20 leden de heer Vermeulen vereenigde zich daarmede in hoofdzaak, de heeren Reuther, Van Baar en Lohman verdedigden het voorstel als zijnde billijk en recht- vaardig. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissemciits-recUtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. L. E. d. T., oud 27 j., wagenmaker, 2°. P. M., oud 32 j., voerman, beiden te Hontenisse, zijn wegens vernieling van eens anders goed veroordeeld ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. P. E. M., oud 21 j., dienstknecht te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot 3 dagen ge vangenisstraf. J. d. B., oud 43 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. KAXTOXGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 21 September 1888. VeroordeeldM. E., opzichter te Ter Neuzen, ter zake van het doen verkoopen van sterkeu drank in het klein zonder vergunning; tot eene 'ooete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis. E. K., vroeger werkman, thans veldartillerist in garnizoen te Breda, ter zake van het in gesloten vischtijd bevisschen van eens anders vischwater zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende tot twee boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen hengel en bevel die uit te leveren of de waarde te betalen ad f 0,10, subs. 1 dag hecht. A. d. K., landbouwer te Axel, ter zake van het laten loopen van vee in een tuintot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. P. v. H. en J. S., te Oost-Eecloo (Belgie), ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. S., te Assenede (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. S. v. W. Cz., te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B., werkman te Watervliet (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. B., visscher te Bouchaute (Belgie), ter zake van het visschen van mosselen in een Zeeuwschen stroom binnen 500 M. van deu buitenteen van den dijk tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. P., visscher te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. L. en J. L., visschers te Bouchaute (Belgie), ter zake als voren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. C. L. d. M., E. A., Th. v. H., schippers- ktiechten te Philippine, en A. D., slager te Bou chaute (Belgie), ter zake van het verwekken van nachtrumoerieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. E. P., P. d. L., E. R., A. R. en W. H. v. H., schippersknechten te Philippine, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling (4maal ge- pleegd)tot 4maal 21 dagen hecht. M. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling (2maal ge pleegd) tot 2maal 14 dagen hecht. A. d. P., geneesheer, thans te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling (6maal gepleegd)tot Omaal 3 dagen hecht. A. P., bakker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij herhalingtot eene boete van f 7,50, subs. 3 dagen hecht. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling (2maal gepleegd)tot 2maal 3 dagen hecht. M. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. D. F., voerman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. H. d. R., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. J. v. d. V., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 2 dag hecht. E. J. v. d. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. J. K., stoker te Ylissingen, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. v. d. C., loodgieter te St. Nicolaas (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. G. M., koopmau in schrijfpapier, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter zake als vorentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. G. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. P. J. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. E., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. F. Az., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. d. D., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. G., buitengewoon commies te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. W. C. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. J. v. G., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 3 dagen hecht. P. J. v. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,64 tot fr. 0,94; stieren, koeien en runderen fr. 0,50 tot fr. 0,74; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,95 tot fr. 1,10vette varkens fr. 0,92 tot fr. 1,08. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,54 tot fr. 4,18; Mechelen fr. 4,35; Ware- gem fr. 3,75 tot fr. 4,05; Thielt fr. 4,00; Deinze tr. 3,75 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,83. Met uitzondering van enkele producten laat dit jaar den oogst zeer veel te wenschen overdoor den onophoudelijken regen zijn de gewassen zeer geschaad. Tarwe geeft nauwelijks een half gewas; daarbij een licht gewicht met schralen korrel. Rogge wordt gerekend op twee derde opbrengst. Gerst middelmatig, de kwaliteit daarvan laat ook veel te wenschen over. Haver alleen geeft over het algemeen een redelijk goed gewasbij alle deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2