Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2438. YVoensdag 26 September 1888. 28e Jaargang. Jaar-, Paarden- en Veemarkt DE BLINDE EN ZIJN KIND. TE HULST, Binnenland. iBO'NNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verachljnt Dtnsdag- en Vrijdnsravoiid b'j den ultgever P, J. VAN DE 8 A N D E te Tee Nenzen. op Maandag den len October 1888 (3e Kermisdag), aanvang des voormiddags om 10 uur, met uitloving van 9 verschillende Premien voor aangebracht Vee. De Burgeraeester van II u 1 s t L9. VAN WAESBERGHE-JANSSENS. IPolitiel* Overzicht. In Duitschlaud gaan stem men op, die de wen- scbelijkheid uitspreken om Von Bismarck bij zijn leven te doen vervangen, opdat bij diens dood de overgang niet te plotseling zou zijn. Alsof men een jongen Bismarck kweeken wil. Zoo'n kerel, als die Dnitsche rijkskanselier, is er niet meer. Misschien beeft de vervanging van een anderen ijzer- vreter, Von Moltke, door graaf Waldersee, aauleiding gegeven tot het uitspreken van bovengenoemden wensch. De Keizer heeft voor zijne moeder, de weduwe van keizer Friedrich, het kasteel Kronberg in het Taunus-gebergte aangekocht voor 500,000 mark, 't Schijnt, dat de weduwe in Duitschland hare tenten blijft opslaan, misschien zoolaug tot zij hare dochters behoorlijk kwijt is. Zij gaat eerstdaags hare schoondochter, prinses Irene, te Kiel een bezoek brengen. Koning Oscar van Zweden heeft een alarm makend gerucht in de wereld gezonden. Hij heeft namelijk gezegd, bij zijn bezoek (en hij was de laatste gast van Keizer Friedrich) van Dr. Mackenzie gehoord te hebben, dat de patient in goeden doen was, terwijl hij, Kouiug Oscar, hern zoo zwak vond, dat uit alles een naderend einde bleek. Spoedig komt Mackenzie's boek de wereld in en het lijdt geen twijfel of de bladen zullen vol van den iuhoud zijn, zoomede van hetgeen de Duitsche eollega's daaina in 't licht zullen zenden. De Frausche budget—commissie heeft den bur- gemeester van Nimes ter verantwoording geroepen, omdat deze in eene rede voor zijne kiezers gezegd haddat minstens twee derden der commissie /Wilsons" waren. De burgemeester zegt nu in de bladen, dat het geld wordt vermorstdat de rekenkamer langzaam arbeidtdat men het bedrag der pensioenen niet weet, aangezien de ministers het feit verhelen willen, dat elk die, al is het maar drie dagen, minister is geweest, een jaarlijksch pensioen van 6000 fr. ontvangt. Wilsons zijn de mannen, die arm als hij in de Kamer en in den Senaat zijn gekomen en die thans honderd- duizendeu uitgeven, vorstelijke hotels bewonen en als millionairs leven. Zoodra zij den eerlijken oorsprong van dat geld niet aantoonen, moet men aannemen, dat die voormalige ministers, enz. bij leverantien fooien ontvingen, met staatsgeheimen FEUILLETON. Uit de mededeelingen van een Loudenscheu politie-beambte. 14) ,/Mijnheer!" riep het meisje, terwijl ze wel een lioofd langer scheen te worden, ,/mijnheer, wat zegt gij daar?" ,/De ongelukkige waarheid, Alice! Uw vader is het hoofd van een bende valsche munters, en ik heb als hun gevangene, met den vreeselijksten dood bedreigd, den eed moeten afleggen, voortaan een der hunnen te zijn. 'tis mij zwaar genoeg ge- vallen, tot u te komen, en ik ben hier, niet om mij aan u op te dringen, maar om een dreigend onheil van u af te weuden." Een bleekheid als die des doods verspreide zich over hare zoo even nog gloeiende wangen. z/Mijnheer," sprak zij, /,de waanzin spreekt uit u." Ik verschrikte voor haar aanblik en voor haar stem. Ik had groot berouw over hetgeen ik had gedaan, en begou mij zelf voor waanzin nig te houden. Had ik maar het arme meisje in haar gelukkige onwetendheid gehoudeu 't Was niet de zelfverloochening, maar het egoi'sme der liefde, dat mij alzoo handelen deed. Wat won de ongelukkige aan de beurs speculeerden, hun eer voor geld verkochten, spoorwegmaatschappijen begunstigden, en zoo meer. Intusschen brengt de Debats in herinuering, dat geen enkel gewezen minister pensioen ontvangt, dat op elk budget het bedrag der pensioenen voorkomt, maar dat de burgemeester heeft verzuimd van de stukken gebruik te maken, die hem als afgevaardigde ten dienste staan. Zoo'n man schreeuwt nu zonder grond onder de voeten te hebben en bederft de zaak, die hij meeut te dienen. Wij beleven ten onzent dito voorbeelden. Wat nog uit het buitenland tot ons kwam, vatten we in deze woorden samen De binnenlandsche staatkunde in Denemarken zal eene groote verandering ondergaan. Tien jaren lang heeft Estrup den baas gespeeld, niettegenstaande de oppositie in het Folkethingalles wat van de regeering kwam werd door de volksvertegenwoor- diging afgestemd en Estrup, gesteund door het Landthiug en den koning, regeerde met krediet- wetten. Nu zijn de drie groepen, de partij Berg, de groep van het orgaan Politiken en die van graaf Holstein-Ledrebrog, die alien tot leuze voeren ,/Weg met Estrup," aan 't onderhandelen. De oppositie heeft jaren lang de meerderheid en nu verlaugt men, dat de Koning een ministerie benoeme in haren geest. Spoedig zullen wij dus iets van een en ander vernemen, daar de bijeenkorast der afgevaardigden uit de groepen 29 September te Kopenhagen zal plaats hebben. Clementine gaat weer naar Sofia, de Koning van Griekenland komt te Berlijn en Kalnoky is weer op reis naar Weenen. Tisza heeft een minister voor de portefeuille van onderwijs gevonden, n.l. Graaf Albin Gzaky, vice-president van het Hooger- huis, een beslist liberaal. Czaar Alexander is uit de luoht komen vallen in Polen aan de Duitsche grens, men zegt om de vestingwerken in oogenschouw te nemen. De Zwitsersche bondsregeering houdt niet op de sociaal-democraten te bestoken. In 't gelieira, naar 't is uitgelekt, is de kantonale politiebesturen order gegeven, streng het oog te houden op alle openlijke en geheime samenkomsten, op couranten en openbare geschriften, op personen die deelnemen aan de samenkomsten of 't uitgeven van geschriften bevorderen. Zij moeten zorgeu omtrent de namen, afkomst, bezigheden en middelen van bestaan dezer personen inlichtingen te kunnen geven. Zoodra een dezer personen van woonplaats veraudert, moet daarvan onmiddellijk bericht worden gegeven aan de regeering van het kanton, waarheen hij ver- trokken is. Zwitserland kan alzoo niet meer worden gehoudeu tot een thuis voor politieke misdadigers, scbrijvers en uitgevers van pamfletten en samen- zweerders. De //social democrat" heeft het geheim der aanschrijving openbaar gemaakt. er door en wat doel had ik met mijne mededeeling? Ik was boos op mij zelf en deed mij de grootste verwijtingen. Dan het lot was geworpen; ik kon niet meer over den Ribukon terug; ik moest voorwaarts door nacht en nevel voorwaarts tot zelfs in den dood Ik zonk aan hare voeten, ik bezwoer haar, met mij te vluchten, en onthulde haar nogmaals het vreeselijke gevaar, waarin zij ronddoolde. „En zult gij den moed hebben, mr. Brunsworth dit in zijn aangezicht te zeggen? riep zij uit, ter wijl zij mij een blik toewierp, die mij mijne be- daardheid deed veliezen. //.la hernam ik, „ik zal het hem zeggenofschoou ik weet, dat ik dan gedwongen zal worden, op leven en dood met hem te vechten. Maar mijn leven, mijn ziel, mijn alles behoort u, Alice, er gebeure, wat God wil vGoed," sprak zij, en de loon barer stem had iets onuitsprekelijk treurigs; ,/ga in deze kamer, ik volg u dadelijk." Zij wees mij op een aangrenzend vertrek, 't welk door een roeskleurige lamp verlicht werdik hoorde haar den grendel voor de deur schuiven ik was dus haar gevangene en hoe gaarne was ik dat! Ware de aanleiding tot die gevangenschap slechts niet van zoo treurigen aard geweest. Na omstreeks tien minuten trad zij, gekleed als ze gewoonlijk was, bij mij binnen. Zij zette zich tegenover mij en sprak na een kort zwijgen, terwijl Op de staatsbegrooting zijn gelden aangevraagd tot aanstelling van bezoldigde consuls te Melbourne en Calcutta. De Minister deelt niet het gevoelen der commissie over de consulaire examens voorts gelden voor de zevende algemeene volkstelling, en voor subsidien van particuliere of gemeentelijke zeevaartscholen, voor een pantserdekschip en ramschip, voor de voleindiging van torpedobooten en voor aanmaak van vier nieuwe en twee loodskotters voor subsidie nieuwe driehoeksmeting, voor het kadaster, voor de vereeniging //bet buitenland" en vereenigiug van gep. onderofficierenvoor uitbreiding remontedepot en voor veranderde uitrusting infan- teristen. De opheffing van eene rijkskweekschool wordt ernstig overwogen. Met den nieuwen cursus vervallen beurzen en subsidien voor de kweekscholen te Haarlem, Arnhem en Leiden. De normaallessen worden zeer beperkt. De Minister van Marine moet naar het N. v. d. D. verneemt te kennen gegeven hebben, dat hij vast besloten is zijne portefeuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van ons marine-materieel geweigerd werden. Het geheele Ministerie zou zelfs in dit opzicht homogeen zijn en niet aarzelen, desgevorderd, de kabinets-kwestie te stellen bij de marine-be- grooting, vast overtuigd dat bestendiging van den toestand onzer vloot in het belang van het land niet langer geoorloofd is. Door het bestuur der Nederlandsche Heide- maatschappij is aan alle burgemeesters in den lande eene circulaire toegezonden, met verzoek, deze zaak te willen steunen, vooral door het werven van leden en het oprichten van correspondentschappen. De sterkte der rijksveldwacht, thans bedra- geude813 man, zal volgens voorstel van den Minister van Justitie op 820 man kunnen worden gebracht. Door deze zeer geringe uitbreiding van personeel zal aan de meest dringende eischen van den dienst ook in buitengewone omstandigheden kunnen worden voldaan. Het bestuur van den Ned. brood-, koek- en banketbakkersbondheeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Adressant verzoekt afwijzend te beschikken op het request van de Ned. Meelfabrikantendie een inkomend recht vragen op het buitenlandsche meel. De bakkers kunnen niet buiteu het buitenlandsche meel en vreezen, dat in geval van bescherming, de prijzen van het binnenlandsche meel opgevoerd zullen worden tot den prijs van het bezwaarde buiten landsche. Bovendien wordt wel invoerrecht op meel gevraagd doch niet op graan, zoodat de schatkist niet voldoende gebaat wordt. Adressant meent einde- lijk dat als de binnenlandsche meelfabrikanten de ze mij koel en strak aanzag: //Thans, mijnheer, moogt gij spreken Ik deed het, en hoe meer ik mij in mijn verhaal verdiepte, des te strakker werd haar gelaat. Stijf en bewegingloos zat zij daar, het oog onafgewend en spookachtig op mij gericht; slechts haar boezem bewoog zich onder haar diepe ademhaling. Toen ik geeindigd had, gaf haar geprest hart zich plotseling in een tranenstroom lucht, en snikkend bracht zij deze woorden uit: O man, wat hebt gij gedaanHoe ongelukkig ben ik door u geworden! Wat moet ik doen?" //Alice," autwoordde ik, „er blijft slechts 6en uitweg voor u open de vlucht!" i/En mijn vader dan?" vroeg zij. //Mijn arme, blinde vader, die mij zoo liefdevol van mijn teederste jeugd af aan heeft verpleegd, die voor mij alles was, moeder en opvoeder, onderwijzer en leidsman, hem, den ongelukkigen man, zou ik verlaten? NooitEn al moest ik met hem den kerker be- treden, ik zou bij hem blijven en zijn lot met hem deelen." //Gij gelooft dus nog altijd, dat hij blind is vroeg ik weer. Hij zat en zit op dit oogenblik, gelijk gij u zelve kunt overtuigen, voor een ver- lichte tafel en telt en schrijft. //Hij zit bij het licht en telt en schrijft," hernam zij; ,/dat is zoo zijn gewoonte. Ik weet ook, dat hij een zwakken schemer heeft, maar dat is alles. elk een schandelijke gedachte, om zijne blindheid productie verbeteren, zij geea buitenlandsche con- currentie behoeven te vreezen. Volgens de Maasbode zou de heer Beelaerts van Blokland bij 't uitspreken van de rede, waar- mede hij het voorzitterschap vau de Tweede Kamer aanvaardde, het slachtoffer geworden zijn van eene noodlottige vergissing. De Transvalers, wier ver- trouwen de heer Beelaerts in hooge mate bezit, zouden op de gedachte gekomen zijn een standbeeld op te richten voor Willem III. Over den vorm van hun monument het niet eens kunuende worden, hebben zij zich om advies gewend tot den heer Beelaerts, die haar heeft beantwoord in een schrijven van 18 Sept., den verjaardag van 18 September 1688. Na dit gedaan te hebben, schreef de heer Beelaerts zijn openingsrede voor den 20 en leerde beide stukken uit het hoofd. Maar nu werd hij in de Kamer het offer eeuer jammerlijke vergissing. Zijne openingsrede houdeude, verwarde hij beide stukken met elkander, gaf kop en staart uit de openingsrede en nam het middelstuk uit den brief aan de Trans valers. Dit verklaart ook de malle vergissing met de datums. Zij, die deze verklariug van het anders onbegrij- pelijke feit aannemen, zullen vermoedelijk vragen, hoe de heer Beelaerts zoo iets als hij opsneed zelfs aan de Transvalers kan wijsmaken. Ook dit kan opgehelderd worden. De voorzitter der Tweede Kamer munt uit in politieken en par- lementairen tact, hierin vindt hij zijn meester niet; maar aan geschiedenis heeft hij niets gedaan. Hij weet er niet meer van dan wat hij als knaap uit de protestantsche schoolboekjes zijner jeugd ge- haald heeft. Men schrijft ons het volgende Het Leger des Heils heeft ook te Vlissingen zijn vlag ontplooid. Zondagavond waren wij deel- genoot van een der eerste evolutien. Er werd ge- zongen uit het liederenboek van het leger, dat voor 5 cents te koop is. De zaugwijzen zijn alle meer of minder bekend en genomen uit opera's en der- gelijkehet publiek zingt mee. Een //kapitein" en een ,/luitenant leidden den aanval, die behalve in genoemden zang bestond in het houden van toespraken door beide ,/officieren." Hiervau kon met recht getuigd worden er is niets nieuws onder de zon. Men kan hetzelfde in de kerken hoorenj Doch het moet gezegd wordende heeren streefden naar een populaire voordracht. Wat den inhoud hunner woorden aangaat, verdriet het ons te moeten dat ze zich in een zee van algemeenheden verloreueen aaneenrijging van bijbelplaatsen, zoo los raogelijk, kan zeker ook slechts weinig bijdragen tot het maken van een diepen indruk. Op de vraag of niemand zich aan de zondaarsbank wenschte neder te werpen, m. a. w. of niemand knielend zich aan God wilde overgeven, meldde zich niet een enkeleaan. Het is mogelijk, dat het leger in de onderste voor bearog te houden! En wanneer inderdaad mr. Brunsworth, gelijk gij meent, met een misda- diger zich heeft ingelaten, dan is zulks geschied uit onuitputtelijke liefde voor mij, om mij rijk te maken en mijne toekomst voor alle toevallen des levens te verzekeren." En al ware dat zoo, miss Brunsworth viel ik in, //Waarom heeft hij u dan tot het beklagenswaardige lot van een bedelares gedoemd?" z/Bedelares riep zij uit, en wederom bedekte een purperrood haar gelaat. Wat zegt gij mijnheer Mij dus te beleedigen! Mijn blinde vader heeft ziju viool lief met den hartstochtelijken gloed van een echt kunstenaar, en zijn spel wordt gezocht en goed betaalt. Nimmer heeft mijn hand zich uit- gestrekt om een geldstuk, klein of groot, in ontvangst te nemen. Nimmer heb ik een weldaad van een ander dan van mijn vader aangenomen. Een bedelaresO, AlbertoEerder zou mijn ongelukkige vader mij tot een misdadigster dan tot een bedelares hebben kunnen maken. Ik ben de dochter van een Schotsche vrouw van adel, en mijn vader is de zoon van een Ierschen graaf. Hij werd onterfd omdat gij dien vader door zijn hartstochtelijkheid vertoornde. Spoedig na den dood zijns vaders verloor hij tegelijkertijd zijne vrouw en zijn vermogen. Hij had mijn groothartige moeder zoo iunig lief gehad en de kommer over haar verlies doofde het licht zijner oogen. Dan om mijnentwege moest hij blijven leven en geld verdienen, en als ongelukkige TER \E1ZEVSI Hi: (01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1