Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 22 September 1888. RECHTSZAKEN. Arroinlissements-rechtbank te Middelburg. De heer J. van 't Lindenhout, redacteur van liet te Neerbosch verscliijnende weekblad //Het Oosten," geeft in dat blad, in het nummer van j.l. Woensdag, het volgende verslag van zijn bezoek aan Zeeland De afgeloopen week hebben wij op verzoek van vele weezenvrienden, die aldaar wonen, het vijfde district van de provincie Zeeland bezocht. Wij mochten Zondag voor acht dagen des morgens in de Herv. kerk te Ter Neuzen, en des middags en 's avonds in die van Zaamslag optreden en mede- deelingen geveu van onzen weezenarbeid. Vooral in het middaguur was de kerk te Zaamslag overvol. De collecte voor de weezen bedroeg te Ter Neuzen /100, en te Zaamslag 119,45. Daarbij werd zooals gewoonlijk voor armen en kerk gecollecteerd, en bedroegen ook deze collecten meer dan ge woonlijk, zoodat de armen en kerk dier plaatsen door ons optreden, volstrekt geen schade hebben geleden. Maandagavond mochten we optreden in de Nieuwe Kerk te Vlissingen. Ook deze was goed gevuld. De collecte bedroeg voor de weezen f 90ook werd hier natuurlijk voor de armen gecollecteerd, en nog /I aan de deur der pastorie, de woning van Ds. Montagne des avonds gebracht. In Zaamslag ontvingen we nog van een lieve weezenvriendin 7, de tienden van hare kippeneieren. Hoe kan de christelijke liefde toch den Heere dienen op verschilleude wijzen. Waar een wil is, daar is ook een weg, vooral in den arbeid der christelijke liefde. Er is geen kind van God, die niet iets zou kunnen doen om den arbeid in Gods koninkrijk te steuuen, indien men het maar ernstig zocht. Van een andere lieve weezenvriendin ontvingen wij uit haar busje voor de weezen, mede te Zaamslag, 12,80. We zeggen de vrienden in Ter Neuzen, Zaamslag en Vlissingen hartelijk dank voor de groote liefde, waarmede zij ons hebben voortge- holpen en geherbergd. Ons bezoek aan deze plaatsen gebracht, zal ons steeds in aangename herinnering blijven. De Vader der weezen zegene hen. De Katholieke leden der Tweede Kamer die zich reeds vddr het jongste reces tot een zelfstandige fractie geconstitueerd hadden, hielden Dinsdag bun eerste vergadering in het nieuwe zittingjaar. Op deze bijeenkomst werd o. a., overeenkomstig het den vorigen dag defiuitief vastgestelde reglement, een commissie benoemd, welke zich zoo dikwijls dit gedurende den loop van het zittingjaar wensohelijk zal blijken, in betrekking zal stellen met de Club der anti-revolutionnaire Kamerleden en met de Katholieke leden der Eerste Kamer en, namens de vergadering met dezen alle onderhandelingen zal voeren. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren Reuther, Schaepman en Van der Schriecktot plaatsvervangers de heeren Van Baar, Brouwers en Vos de Wael. De scheepsmeter bij het Belgische loodswezen alhier, P. Willemsen, wonende aan het Schelpen- pad, Woensdagavoud, van een bezoek der kermis met zijne vrouw te huis komende, vond aan de achterzijde zijuer woning het raam opgeschoven en de deur geopendhet bleek hem bij onderzoek, dat een doosje met f 19 was ontvreemd. De te huis gelaten kinderen waren ongemoeid gebleven de eemge drijfveer van dit brutaal bezoek zal wel geweest zijngebrek aan kermisgeld. Juist dien dag moet W. geld hebben ontvangen, hetgeen bij den bezoeker goed bekend moet geweest zijn tevens bleek hij geen vreemdeling op het bezochte terrein te zijn. Woensdag werd alhier door de directie van de genie aanbesteed, het doen van voorzieningen aan de brug voor de rechterface van bastion 5, naast den zuidbeer, te Ter Neuzen, waarvoor in- schrijvingen waren ingekomen van de hier wonende heeren A. Tholens Dz., voor /1860 M. D. de dit meisje, en ik weet niet, wat ik wel in staat zou zijn te doen, als ik deze zaak tot een goed einde kon brengen." »Nu, ga voort, waarde Listal" sprak ik. //We zullen dan zien, wat aan de zaak is te doen." ,/Toen ik de rechte deur, waarachter Alice ademde, gevonden had,ging de Portugees voort, #klopte ik eerst zacht, vervolgens een weinig luider. Zij hoorde mij. Er outstond gerucht aan de deur, en haar zachte, liefelijke stem, die mijn hart deed beven, vroeg op angstigen toon ,/Wie daar?" Alberto Lista, de Andalusierant- woordde ik. //Open de deur, AliceHoor mij aan het geldt mijn leven!" 'tWas mij, als hoorde ik een uitroep van ont stelter.is. „0, ik herken u wel!" riep ze mij vervolgens toe. ,/Gij zijt een slecht mensch, dat ge mij zoo doet schrikken en niet ophoudt uw leven op snoode wijze bloot te stellen, nadat gij nauwelijks aan den dood ontkomen zijt. Eerst gisteren hebt gij, naar mijn vader mij heeft medegedeeld, het ziekenhuis verlaten, ea reeds trachtet gij weer bij onsbinnen te dringen en ontkwaamt gij slechts door mijne beden aan de toorn mijns vaders, en daar zijt gij nu al weer en op welk uur „Men heeft u bedrogen, miss Brunsworth," hernam ik. //Ik was met in het ziekenhuis, maar gevangene van Blaff. Er gebeuren in dit huis in uw onmiddelijke nabijheid, slechte dingen, waar- Putter, voor 1803 en G. J. Balkenstein, voor f 1625. De begrooting is f 1500. Wij herinneren de belanghebbenden, dat van 24 September tot 9 October aanstaande, ter uit- voering van werken, het Nederlandsch gedeelte of benedenpand van het kanaal van Ter Neuzen zal gehouden worden aan het peil van 1,30 M. boven A. P., overeenkomeude met 0,73 M. beneden het reglementaire peil. Hontenisse, 20 Sept. Van de 5 in deze ge- meente bestaan hebbende meestoven werd heden de laatste, ten overstaan van den heer notaris Mr. Thomaes alhier, in het opeubaar verkocht. Het prachtige gebouw, hetwelk bij de stichting in 1833 f 36000 gekost had, werd voor f 3020 toegewezen. Philippine. 18 September. Heden werd alhier door het bestuur van den Vergaertpolder bij in- schrijving in het openbaar aanbesteed Het leggen en onderhouden van 14000 M3. wintermat op den zeedijk van genoemden polder. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren A. Tholens Dzte Ter Neuzen, f 1349; J. de Bree Ez., te Hoek, voor f 1357 J. Meertens, te Hoek, voor 1390L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 1460. Biervliet, 20 Sept. Heden voormiddag werd door het kiescollege met 12 van de 18 stem men beroepen tot predikaut bij de Ned. Herv. gemeente Ds. Flieringa te Babylonienbroek, in Noord-Brabant. 's Gravenliage, 21 Sept. Tweede Kamer. De minister van Financien bood de staatsbegrooting voor 1889 aan. Zij bedraagt in uitgaven ruim 138% millioen, aan middelen 1206/10, alzoo te kort "12,954,000. Lettende op de voortdurende stijging der belastingen, de besparingen op de uitga ven en de omstandigheid dat 5 millioen voor zilver- ontmunting onnoodig zal zijn, schat de Minister het werkelijk tekort hoogstens op 5 millioen, ver- oorzaakt door buitengewone productieve werken als die aan 't Merwedekanaal en Spoorwegen die eventueel te vinden zijn door eene geldleening. Het ongedekt te kort van alle diensten van 1885 tot en met 1889 wordt gesobat op 25 millioen, doch bij ruimte van kasgelden is er gelegenheid voorschotten van de bank te verkrijgen en zal er dus in geruimen tijd geen geldleening noodig zijn. De algemeene toestand is bevredigend. Voor Oorlog en Marine is 2 millioen meer uitgetrokken. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. P. F. H., oud 16 j., 2°. E. H., oud 15 j., beiden te Koewacht, zijn wegens strooperij veroor- deeld ieder lot 0,50 boete of 1 dag hechtenis. D. d. S., oud 16 j., te Koewacht, is wegens strooperij veroord. tot 3 dagen gevangenisstraf. B. F. H., oud 30 j., werkraan te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 12 boete of 8 dagen hecht. P. J. V., oud 33 j., winkelier te Hulst, is wegens mishandeling van een ambtenaar veroord. tot 12 boete of 7 dagen hecht. P. J. K., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 8 boete of 6 dagen hecht. Ch. L. P., oud 68 j., landbouwer te Koewacht, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 25 boete of 14 dagen hecht. A. v. E., oud 30 j., bierhuishouder en arbeider, wonende te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 8 dagen hechtenis. P. v. H., oud 21 j., werkman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. L. F. P.oud 21 j., veldarbeider te Clinge van gij niet het minste vermoeden hebt. Ik wil u dit mededeelen, al moest ik er ook voor sterven." Er volgde geen antwoord, maar ik hoorde een grendel afschuiven en Alice opende mij de deur. Zij was in een wit nachtgewaad vol plooien gekleed, waarover het losgemaakte haar in gouden lokkeii afhing. Over het edele, grieksch gevormde profiel hadden angst en verrassing een schoone bios ver- spreid. Zoo stond ze voor mij en wierp mij een onuitsprekelijken blik toe, waarin liefde, toorn, angst en medelijden met elkauder om den voor- rang schenen te kampen. ,/Uwe vermetelheid is grenzeloos," sprak zij met een doffe stem, //en ik weet niet, wat ik met u moet aanvangenGij handelt onverantwoordelijk tegenover u zelf en mij. En al spreekt ook mijn hart niet tegen u, ik heb in handen mijns ongelukkigen vaders de gelofte afgelegd, dat ik van geen man de vrouw zal worden, zoo lang hij leeft." ,/En die gelofte moogt ge houden," hernam ik. O, als ge mij wildet zeggen, miss Brunsworh, dat ge mij lief hebt en dat uw hart mij behoort, het zou mij een zaligheid zijn, die alle andere hoop en wensch op den achtergrond zou dringen. Maar niet uw bezit is het, Alice, waarvan thans sprake is; het geldt veel meer u over iets ontzettends u in te lichten en dat moet ik u thans zeggen. Uw vader is de compagnon van Blaff, en die Blafl is een misdadiger (Wordt vervolgd.) Zeeland), is wegens mishandeling en beleediging van een beambte veroord. tot 7 dagen hecht. A. R., oud 25 j., polderwerker te Clinge (Zee- and), is wegens mishandeling van een beambte ver oord. tot 14 dagen hecht. Als een bewijs dat het beroep van straat- muzikant niet onvoordeelig is, kan dienen, dat tijdens de jongste kermis te Maastricht door vier orgeldraaiers bij een geldwisselaar aldaar 7000 centen, zijnde ontvangst van ruim een dag, tegen zilvergeld zijn ingewisseld. De niet lang geleden in Engeland genomen proeven met eene onderzeesche torpedoboot, die algemeen de aandacht trokken, gaven naar men zich zal herinneren eene vrij twijfelachtige uitkomst. Yoor eenige dagen is nu te Cadix. een soortgelijk vernielingswerktuig te water gelaten dat, zoo het werkelijk beantwoordt aan de verwachtingen die de uitvinder, de marine-officier Peral, er van koestert de volmaking al zeer nabij komt. Het vnartuig is cylindervormig, 22 meter lang, en over de geheele lengte 2,74 meter breed, met eene waterverplaatsing van 87 ton. Door twee electrische motoren, van 30 paardenkrachten elk, wordt de dubbele schroef in beweging gebracht drie andere motoren worden voor machines ge- bruikt, omtrent welker doel en working de grootste geheimhoudiug wordt in acht genomende 5 motoren te zamen worden door 600 accumulateurs gevoed. De uitvinder rekent op eene snelheid van 11 mijl boven en 10£ mijl onder water en ver- zekert dat de boot gedurende meer dan twee dagen zonder verbinding met de buitenwereld onderge- dompeld kan blijven; iets dat wel eenigszius doet denken aan de verhalen van Jules Verne. De bewapening bestaat uit torpedo's, die onder water op betrekkelijk grooten afstand, en geholpen door krachtige electrische lichtbundels, met de grootste juistheid kunnen worden afgeschoten. Het vraagstuk omtrent spoedig en veilig zinken, en ook het behoud onder water der horizoutale richting schijnt door aanwending van bijzonderen apparaten opgelost te zijn. Te oordeelen naar de groote belangstelling, die de hooge militaire autoriteiten in Spauje voor dat proefvaartuig toonen, moet de uitvindiug iu bijzon- dere mate de aandacht waard zijnalle oordeelvel- lingen zijn echter voorbarig, daar het vaartuig nog niet voltooid is en er dus nog geen enkele proef mede genomen kon worden. Men kan dan ook zonder gevaar beweren dat de navolgende uitingen van een vakblad, die hier als curiositeit volgen, het uitvloeisel zijn van sterk werkende verbeel- dingskraeht z/De Peral, zooals de boot naar den ontwerper genoemd is, kan men beschouwen als het meest volkomene en krachligste oorlogswerktuigeen vaar tuig van 87 ton, dat nog geen frs. 200,000 gekost heeft en dat met zekerheid van te overwinnen zich kan meten met eene vloot van de grootste pantser- schepeu. De uitvinder stelt zich voor, een grooter vaartuig te bouwen dat lange zeereizen zal kunnen maken en in staat zal zijn onvergezeld tegen de talrijkste vloot op te treden. Onder de personen, die zich jaarlijks naar den Haag begeven, om getuige te zijn van de plechtige opening der Staten—Generaal, nemen de Leidenaars een groote plaats in. Dikwijls moest de H. IJ. Spw. Mij. extratreinen laten loopen, om alle Leidenaars naar den Haag te brengen. 't Schijnt echter, dat men in de Sleutelstad niet al te goed op de hoogte van den politieken toestand des lands is, want verscheiden personen, te zeer hechtende aan de traditie en blijkbaar wars van het kennis- nemen met 's lands gewijzigde grondwet, namen Maandagochtend te Leiden plaats in treinen, welke hen residentiewaarts brachten, om in den Haag getuigen te zijn vande plechtige opening der Staten-Generaal. Gelijk bekend is, worden sedert 1 Juli des vorigen jaars twee Kaffersjongens of liever Kaffer- prinsen, Bloemhoff en Paul Malate, verpleegd ten huize van ds. Van der Valk te Delft. Zij zijn Transvalers uit het district Rustenburg. Hun vader is hoofu van een Kafferstam, die zich tot drie steden uitstrekt en onder suzereiniteit of opper- toezicht staat van de Boeren. Hun vader is nog Heiden, maar wil, dat zijue zonen een Christelijke opvoeding zullen genieten. Van hun gedrag en lust tot leeren kan een goed getuigenis gegeven worden. De oudste, Bloemhoff, die bestemd is om later zijn vader als Kafferhoofd op te volgen, heeft onlangs aan zijn vader geschreven dat hij in het Christendom weuscht opgenomen te worden de jongste, Paul,' heeft wel lust om zendeling te worden. Verleden week hebben een paar schurken te Haren, gemeente Megen, een goeden slag geslagen. Daar werd namelijk ingebroken bij den nieuwbe- noemden rector, den heer Stael. De dieven forceer- den daartoe het raam en kwamen zoo binnen. De cilinder-lessenaar die daar stond, was van hun gading. Zij namen geheel het bovenstel mede, voerden dit door het huis naar achter, braken daar de deur open en droegen het meubel door den tuin naar de gracht. Daar maakten zij de daar liggende boot los en voeren met hun last naar de overzijde, om op hun gemak den inhoud na te snuffelen. In den lessenaar was ruim f 400 aan contanten, welke, natuurlijk, zijn verdwenen. De! morgens vond men ter plaatse twee gouden tientjes, een rijksdaalder en een gulden. De justitie werd gewaarschuwd, en ofschoon zij de daders nog niet heeft, is zij hen toch op het spoor. In het dorpje Beesd ontstond Zondag een twist tusschen de zwagers F. van D. en J. K. Toen de laatste den eerste een klap gaf, trok deze, die in kennelijken staat verkeerde, zijn mes en bracht daarmede J. K. zulk eene wonde in de linkerborst toe, dat men voor zijn leven vreest. De dader, een ruw mensch, die zich vaak bedrinkt. heeft reeds 18 maanden gevangenisstraf oudergaan wegens het toebrengen van slagen aan een oud man. Na de misdaad begaf hij zich onmiddellijk in arrest Nader wordt gemeld Maandagavond is door de justitie uit Tiel een onderzoek ingesteld naar den plaats gehad hebben- den aanslag. Ook de dader zelf is in verhoor ge nomen. Deze was zoowel voor als na het verhoor zeer onverschillig. De gewonde heeft eene vrouw en verscheidene kinderen, terwijl iederen dag de bevalling zijner vrouw verwacht wordt. De dader is ongehuwd. De twist schijnt ontstaan over eene kleinigheid, het koopen van peren, welke koop door den ge wonde werd afgekeurd. Omtrent het al of niet dronken zijn van Van D. loopen de verklaringen uiteen. Na de daad moet hij nog eenige glazen jenever gebruikt hebben, maar zijn ongewoon loopen was, naar sommigen getuigen, meer het gevolg van groote opgewondenheid. Van D., die zijnen zwager J. K. met een mes stak, heeft thaus eene volledige bekentenis afge legd, doch betoonde zich vrij ongevoelig. Hij is reeds naar Tiel overgebracht. De toestand van J. K. is nog van bedenkelijken aard, daar geblekeu is, dat ook de long is ge- troffen. Een 60-jarige juffrouw te's Hage, behoorende tot het gezelschap eener trouwpartij, liep woensdag voormiddag snel van de plaats van het stadhuis het hek uit, en onder deijzerenleuniugdoorschuivend de gracht in. Het geschiedde met zooveel spoed en kracht, dat de vele omstanders 't niet konden beletten en de vrouw wel een paar meter ver wegschoot. Zij werd zoo spoedig doenlijk op het droge gebracht door den agent Mok, die haar, over de ieuning heen, nasprong. In bewusteloozen toe stand werd zij naar het binnengasthuis vervoerd, waar zij weldra tot het bewustzijn werd terug ge bracht. De vrouw, moeder der bruid, was niet gesticht over het huwelijk harer dochter met iemand van een ander geloof. Een alles behalve prettig familie tafereeltje heeft eergisterenmiddag aan de Vlietkade te Rotter dam plaats gehad. Een jeugdig paartje zou naar de kerk gaan om het huwelijk kerkelijk te doen inzegenen. Dit scheen den vader echter niet te bevallen en van de afwezigheid van de familie maakte hij gebruik om den inboedel in de kamer van het jonge paar stuk te slaan. Met een bijl gewapend sloeg hij alles kort en klein, waarbij hij zich zelf nog aan het hoofd verwondde, en toen bijna geen stuk meer heel was, ging hij, bebloed als hij was, op het nieuwe bed liggen. Men kan zich den schrik van het bruidspaar en de vrienden voorstellen, toen zij thuiskwamen. Het einde van de zaak was, dat papa door de politie werd inge- rekend, terwijl de vrienden, die op een prettigen avond gehoopt hadden, stil naar huis konden gaan. De typograaf Leopold Altmacher, werkzaam bij de firma Cerf Zoon te Versailles, ontving dezer dagen het blijde bericht, dat de eigeuaar van de mijn Mido-Vale te Nieuw-Orleans, de heer Tamiet, wien hij eens het leven had gered, overleden was en hem bij testament zijn geheele vermogen, ruim 12,000,000 gulden bedragende, vermaakt had. Schitterend blijkt meruit zeker, dat de dank- baarheid volstrekt nog niet de wereld uit is, zooals door sommige pessimisten wel eens beweerd wordt. Kapt. Ratch, een stout visscher aan den Mississippi, was er in geslaagd om een jongen walvisch tam te maken. Het dier werd door hem uit de hand gevoerd en kwam geregeld op dezelfde plek viermaal daags zijn voedsel halen. Reeds lang had Ratch plan om zich door middel van dezen visch door het water voort te laten bewegende eerste proef, welke hij nam, bestond uit een klein bootje, door sterke koorden aan den walvisch bevestigd deze manier voldeed echter niet, doordat de boot te ver van den visch verwijderd moest zijn, wilde men geen last hebben van het slaan van den staart, wat soms zeer hevig is bij walvisschen. Ratch leerde nu met ongelooflijke inspanning het dier om altijd slechts een voet onder de water- lijn te zwemmen hij construeerde verder een soort van zadel, bestaande uit een zitbankje, een kastje voor berging, een bedekking voor zon en regen en nam proeven op de rivier voor zijn woning. Toen deze slaagden besloot hij een grootere reis te ondernemen en wel regelrecht naar Rio Janeiro. Hoewel vele vrienden hem van dezen dolzinnigen tocht trachtten af te brengen, dreef hij de zaak door en 14 Aug. jl. aanvaardde hij de reis. De noodige proviand voor hem en voor den visch werd meegenomen en Ratch heeft, zooals de cou- ranten meldden, zijn tocht zonder ongevallen vol- bracht. De grootste snelheid die hij bereikte was 310 kilom. per uur. De walvisch deed zijn plicht uitstekendslechts eenmaal was de natuur sterker dan de leer, toen hij nl. op 40° zuiderbreedte een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2