Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TEH NEUZEN, 18 September 1888. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. men, dader, dat da Maandag gehouden instructie volstrekt geen aanwijziug heeft opgeleverd. Het blijft eeu raadsel op welke wijze de dieven dat zware gevaarte, zonder eenig spoor achter te laten, hebben kunnen vervoeren, en dat nog wel vlak bij de kazerne waarvoor natuurlijk altijd een schild- wacht geplaatst is. De stadsgrachteu en een ge- deelte van den IJsel zijn afgedregd, doch men heeft niets gevonden. In u De Klok," een weekblad dat te St. Nicolaas verschijut, komt een uitgebreid artikel voor, hande- leude over Ter Neuzen. Na met eenige overdrijving over onzen handel gesproken te hebben eindigt het blad aldus De Antwerpsche bladen hebben in den tijd ge- schreven dat de haven van Ter Neuzen een gevaar opleverde voor de haven van Antwerpen; dat er groote vrees bestond dat de houtstapel van Antwerpen zich te Ter Neuzen zou verplaatsen. Dit werd door andere bladen tegengesproken zelfs werd de haven van Ter Neuzen zoo belachelijk gemaakt als 't maar mogelijk was. Welnu, die het eersl voorzegden dat de haven van Terneuzen een gevaar was voor Antwerpen, waren nader de waarheid dan degenen die het tegendeel beweerden. Niet alleen is het te voorzien dat binnen weinige jaren de houtstapel van Antwerpen ganseh teniet zal zijn, maar dat bovendien de houtstapels van Gent en Leuven sterk zullen bena- deeld zijn. Waarom Ziehier twee voorname redenen Vooreerst is de aanlandingsplaats te Ter Neuzen uiterst gemakkelijk. Men betaalt er schier geene kaairechten noch plaatsgelden, noch men heeft er geene andere Blankenbergsche rekeniugen uit te klareu, waaraan men te Antwerpen onderhevig is. Ten tweede, is er eene groote winst van tijd met te Ter Neuzen te lessen; men berekent dien tijd winst van Ter Neuzen naar Antwerpen en vice-versa, op twee dagen hetgeen in dezen tijd van spoed en stoom veel, heel veel isWat de verzending der koopwaren per spoorweg betreft, of die uitgaat van Ter Neuzen of van Antwerpen, dit is eender Het voordeel of profijt van den koopman ligt dusin de goedkoope om niet te zeggen in de kostelooze stapelplaatsen van Ter Neuzen, alsook in de tijdwinst. En deze voordeelen zijn zoo belangrijk, dat de houlkoopmans die hunne stapel plaatsen te Ter Neuzen hebben, dezelve op 8 rekenen. Als dit waar is en de koopmans zijn het best in staat om dit te weten dan valt er geeuszins te twijfelen of de statie van Ter Neuzen zal eeftang het monopool hebben van den houthandel. Wij wenschen de maatschappij Mechelen-Ter Neuzen oprecht geluk met dit vooruitzicht. 1° Omdat de meerdere opbrengst van het vervoer hare vroegere verliezen zal vergoeden In plaats van 25 tot 28 fr. per dag en per kilometer gelijk de lijn Vroeger opbracht; brengt zij heden 53 fr. per dag en per kilometer op, dit is 23 fr. boven de kosten 2° omdat die meerdere opbrengst voor gevolg zal hebben dat de maatschappij de interesten aan de stad St. Nicolaas zal kunnen betalen, beloopende tot 12,500 fr. 'sjaars, voor het kapitaal dat de stad aan Mechelen-Terneuzen heeft geleend. Zelfs is er hoop dat men dit jaar nog een deel der interesten zal kunnen betalen. In hetzelfde blad lezen we: Men herinnert zich de laatste redevoering van den achtbaren heer burggraaf Vilain XIV in den Senaat, betrekkelijk het maken van eene brug over de Schelde te Hoboken. Te oordeelen naar eene correspondentie der Gazette zou dit werk op het punt zijn verwezenlijkt te worden. Volgens den schrijver zijn er onderhan- delingen aangeknoopt tusschen het gouvernement en de Societe du Sud 'd Anvers, met het doel om tot eene minnelijke schikking te komen aangaande het maken van eene brug over de Schelde omtrent Hoboken. Zoo men weet, had de societeit een proces ingespannen tegen het gouvernement, voor de niet uitvoerinsr der overeenkomst, onderteekend door M. Malou, en waarin het bouwen der brug was begrepen. Thans verzekert men dat deze onderhandelingen eene oplossing hebben bekomen; dat de brug zal gemaakt worden en, wat meer is, dat men onmid- dellijk de werken zal aanvangen voor het bouwen der Zuiderstatie. Volgens gemelde correspondentie zal het maken der brug het gouvernement in de noodzakelijkheid brengen om de spoorlijnen Gent-Terneuzen Mechelen-Terneuzen en van het Land van Waas over te nemen, en zou de lijn van Gent-Terneuzen onmiddellijk overgenomen worden. Zondag gaf het muziekgezelschap „Vaderlands- liefde" uit Gent het aangekondigd concert in den Theetuin. Het weder, ofschoon droog was wel wat koud, wat misschien de oorzaak was, dat de leden niet in ruimen getale waren opgekomen. En dat was jammer, want er is inderdaad kunstgenot gesmaakt. Het programma, bestaande uit 9 num- mers, werd uitstekend afgespeeld. Het ensemble en de accentuatie was schoon, vooral in het kleine maar keurige nummer „La patrouille", en in ffLustig" polka voor Ocarina. De herhaalde toejuichingen noodzaakten dan ook het gezelschap een extra-nummer te geven. De heer De Hoover, directeur van dit en andere gezelschappen, heeft eer van zijn werk gehad. Tot ons genoegen vernemen wij, dat het gezelschap voornemens is a. s. zomer ons weder te bezoeken. De Duiven-Societeit Ark van Noe alhier hield Maandag haren laatsten wedstrijd of tot slot hare Koning-speling, alsnu met oude en jonge duiven. De loslating had plaats te Leuze, in Henegouwen, aan de Eransche grenzen, voormid- dags 10 ure. Des namiddags 1,21,15 uur arri- veerde de eerste duif, van den heer J. Heijens ten 1,34 de tweede, van denzelfden ten 2,29,50 de derde, van den heer P. J. Versluijs en ten 2,36,30 uur de vierde van den heer A. P. van der 13ilt. Zaumshtg, 17 Sept. Heden middag is alhier ten overstaan van den notaris 0. J. A. Eercken, te Ter Neuzen verpacht a. Voor den tijd van 7 jaren 1°. het gras, wassende aan den in den Kleine Huissenspolder gelegen inlaagdijk, die in 1855 aldaar is aaugelegd. Hoogste bieder de tegen woordige pachter J. Dieleman, landbouwer te Boschkapelle voor /170 per jaar. De tegenwoordige pacht bedraagt f 155. 2°. de grasettiug van 2 H.A. 49 A. en 87 c.A. inlaagdijk en het gebruik van 4 H.A. 37 A. 30 c.A. vergraven grond, als bouwland gelegen in den Eendragtpolder. Hiervoor was de hoogste bieder de tegenwoordige pachter J. de Putter Lz., te Zaamslag, met f 350 per jaar, zijnde f 50 boven de tegenwoordige pachtsom. b. Voor den tijd van 3 jaren 1°. de grasettingen van de bermen aan sommige grind wegen in deze gemeente, welke in 8 perceelen aan onderscheidene personen verpacht zijn voor 77 'sjaars tegen f 68 over den nog loopenden pachttermijn. 2°. de grasettingen van de begraafplaats, het dorps- en slachtplein in 3 perceelen aan 2 personen voor de som van f 8,50 'sjaars, zijnde 25 cents meer dan het vorige jaar. Voor het recht tot ophalen van het straatvuil, dat mede ter verpachting aangeboden werd, waren geen liefhebbers, hetgeen moet worden tuegeschreven aan de geringe waarde van die raest, tengevolge van den minderen prijs der der guano. De nog loopende pacht bedraagt f 31. Hierop werd door den gemeenteraad over de twee laatste jaren aan den pachter eene vermindering toegestaan van f 11. Vroeger van 18721885 bracht die mest eene pachtsom op van f 60 'sjaars; terwijl in elk der jaren 1879 tot tot 1882 de pacht waarde f S3 beliep. Ziianisliig, 17 Sept. Hoorde men gedurende den laatsten tijd dikwijls spreken over de ongere- geldheden, welke er voorvielen tusschen zekeren v. E. en zijne huisvrouw, die sedert eenigen tijd inwoont bij C. L. in de buurt Griete alhier, thans wordt met zekerheid beweerd, dat op Zondag jl. bij genoemden C. L. met eene bijl de ruiten van diens woning verbrijzeld zijn en er als zoodanig een zwaar vermoeden berust op v. E. Onmiddellijk na de uitvoering van deze euveldaad werd er uit bedoeld huis een geweerschot gelost, dat gelukkig niemand getroft'en heeft. Ziiamslag, 17 Sept. Naar men verneemt zal de jacht dit jaar aan onze jagers geene groote voordeelen opleveren, aangezien het verlangde wild, zooals terecht gevreesd werd, in gering aantal voor- handen is. Het aanhoudende natte weder, gedurende het voorttelingstijdperk dezer dieren, schijnt voornamelijk de oorzaak te zijn, dat de eieren der patrijzen niet konden uitgebroed worden, terwijl veel jonge hazen tengevolge daarvan een te vroegen dood vonden. Westdorpe. In den nacht van 14 op 15 dezer is door de politie een goede vangst gedaan. In den boomgaard van den landbouwer Jac* Talboom alhier deden zich een fruitdieven te goed en zouden met hun buit, ongeveer 70 KG. peren zich ver- wijderen, toen zij bemerkten, dat er verraad was. A1 spoedig was een hunner in handen der politie de tweede wist te ontsnappen, doch werd door zijn kameraad bekend gemaakt. Reeds meermaleu zijn dergelijke diefstallen in den laatsten tijd alhier voorgevallenhet is dan ook goed dat de u ware vrienden" hiervan gevon den worden, ten einde verdenking van onschul- digen aan deze daad worde voorkomen. Sas van Gent, 17 September. Den laatsten kermisdag ging het in onze gemeente alles behalve kalm toe. Reeds de geheele week hoorde men hier en daar zeggen, dat Selzaete en Westdorpe, waartusschen sinds lang eene grief bestaat, elkaar hier rendez-vous hadden gegeven. Reeds vroeg zag men samenscholingen tot men omtrent zes uur eene bende bij elkaar had van pi. m. 200 man Westdorpenaars, die uitdagend zingend de straten doortrokken. Toen men eindelijk tot vechten zou overgaan mengde de politie, welke ook uit de omliggende plaatsen gerequireerd was, er zich mede en wist door haar kloek optreden de menigte uit elkaar te drijven. Een der belhamels is nog in verzekerde bewaring genomen. Eere aan den WelEd.Achtb. heer Burgemeester als ook aan den Kapitein der Koninklijke mare- chaussee die door hun moedig optreden vele on' gelukken voorkomen hebben. Ossenisse, 15 Sept. Tot secretaris en ontvanger dezer gemeente is benoerad de heer A. Her mans C.Fz., te Hengstdijk. Ilnntenisse, 15 Sept. Gisteren werd onze ge meente bezocht door een ^dame," die in geheel Nederland bekend is namelijk de /,millioenen— juifrouw." Zij was vergezeld door hare #dienstmaagd" een meisje, dat 20 jaren in de gevangenis door- gebracht heeft en nu hare familie alhier eens kwam opzoeken. Jannetje Struik was gekleed als eene deftige dame en zij was, evenals vroeger, buiten- gewoon mild met haar geld, waarvan zij ruira voorzien was. Heden is zij met hare dienstmaagd naar Apeldoorn vertrokkeu; waar zij zich metterwoou zullen vestigen. Koewacht, 17 Sept. Nu het vlas grootendeels verkocht en geleverd is en het koren in de schuren geborgen, begint men hier met het rooien der aardappels. Had men een miune gedachte over de opbrengst, nu men aan het steken gaat valt deze oogst geweldig tegen. Door het langdurige, natte weder is de plant gestorven, voor de knol haar vollen wasdom bereikt had; daarbij. vertoonde zich de gevreesde ziekte dit jaar op eene verschrikkelijke wijze. Vele aardappelen zijn geheel verrot, zoodat men van enkele struiken slechts een of twee goede, eetbare aardappels wint. Ofschoon op de polderlanden de toestand het ongunstigst blijkt, is het op de zandgrouden ook treurig gesteld en is de opbrengst daar slechts de helft van het vorige jaar. Een treurige winter gaan vooral de arbeiders hier te gemoet. Velen pachten jaarlijks eenige roeden laud om daarop hun voorraad aardappelen voor den winter te winnen. En daar dit gewas nu zoo tegenvalt, zullen deze menschen al spoedig zonder dit voor hen voornaamste voedsel zitten. Biervliet. Goedkoop brood leveren de bakkers aan de ingezetenen. In het begin van deze maand werd eene nieuwe bakkerij geopend, waarin het brood tegen lageren prijs verkrijgbaar was, en vandaar dat de nieuwe inrichting ,/de socialistische bakkerij" door het volk genoemd wordt, want de andere bakkers gingen ook tot verlaging over, en nu wordt zonder winst verkocht. Ongebuild tarwe- brood tegen 9 cent per kilo mag, bij den stand der marktprijzen van de granen, waarlijk goedkoop heeten. 's Gravenhage, 18 Sept. Tweede Kamer. Daar Z. M. de Koning verhinderd was in de vergadering der Kamer te verschijnen, sprak de Minister Mackay de openingsrede uit. De betrekkingen met het buitenland zijn van den meest vriendschappelijken aard. De minder gunstige weersgesteldheid deed dit jaar haren invloed gevoelen op den oogstde toestand van den veestapel is zeer voldoende maar niet alzoo die van handel, scheepvaart en nijver- heid, al mag men ook op eenigen vooruitgang in den handel kunnen wijzen. In eenige proviucien hadden werkstakiugen op groote schaal plaats gehad, maar door gepaste maatregelen waren groote wan- ordelijkheden voorkomen. De toestand der geld- middelen is niet onbevredigeud en bij spaarzaam beheer zijn voorstellen tot versterking onnoodig. Aangekondigd werden verscheideue ontwerpen ter uitvoering van de grondwet, gedeeltelijke herziening der wet op het lager onderwijs, splitsing der meer- voudige kiesdistn'cten, regeling van den kinder- arbeid, pensioeusregeling der burgerlijke ambtenareu, hunne weduwen en weezen, wijziging der suiker- belasting in verband met de suiker-conventie. Eene wet op den verkoop van natuur— en kunstboter is in bewerking. Voor landbouw-proefstations zullen gelden worden anngevraagd zoomede voor aanvulling van het marine-materieel. Voorts werd in de rede gewaagd van het be- dwingen van ernstige onlusten op Java en van een meer bevredigenden toestand op Noordelijk Sumatra, merkbaar uit de toeuadering van hoofden en einde lijk van de instelling eener commissie betreffende beri-beri, die zich niet heeft uitgebreid. De redenaar eindigt met Gods zegen af te smeeken op den arbeid der Kamer. Grnvenliage, 18 Sept. Eerste Kamer. De heer Schimmelpeuuinck van der Oije aanvaardde het presidium en was overtuigd, dat de Kamer tot heil van het volk hare taak zou volbrengen en deed een beroep op de toepassing der rechtvaar- digheid. De Kamer is hierop gescheiden. Tweede Kamer. De heer Van der Schrieck wees op het gewicht van den arbeid, spoorde aan tot eendracht en Vaderlandsliefde en eindigde met eene bede voor den Koning. Tot candidaten voor het voorzitterschap werden gesteld de heeren Beelaerts van Blokland, Reuther en Cremers. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft over het 2e kwartaal van dat jaar behalve honderden kleedingstukken, aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van f 52,251,12. Te Waarde is een kind geboren zonder armen of beenen. Toch schijnt de toestand van het kinc vrijwel te zijn. Naar men meldt, gaat de toe stand der drie door revolverschoten gewonden te Haarlem langzaam vooruit. Er bestaat alle hoop, dat zij behouden blijven. Te Deventer is een pakje (rolletje) geld uitgegeven voor 50 centen, dat later bleek te bestaan uit eenige stukken ijzer. Aan de beide uiteinden van het rolletje was een cent. De heer Van Rijn, werktuigkundige te Nijmegen, zal het door hem uitgevonden stoomrijtuig Noviomagum, behoudeus Koninklijke goedkeuring, tegen f 2,50 per lot verloten. Een 102jarig man bracht Donderdag met zijn 75jarige dochter een bezoek aan de gastentoonstelling te Utrecht. Te Scheveningen is aangebracht een steur, die zoo zwaar was, dat hij op een kar moest worden geladen; men schatte het gewicht op 150 kilo. In afslag maakte de visscher er f 58 voor. Vrouw Lips, die Maandag 3 dezer dus nu bijna 2 weken geledente Breda in slaap geraakte, slaapt nog. Men vreest maar al te zeer, dat zij slapende den doodslaap zal ingaan. Een tuiu- man aan den Hoogen Rijndijk, te Zoeterwoude, gaf aan eene som van f 300 eene, volgens zijn oordeel, veilige bewaarplaats, door ze in een bloem- pot te doen en die in zijn tuin onder den grond te begraven. Waarschijnlijk is hij in dat werk be- spied, want binnen korten tijd was het geld er uit verdwenen. De schuldigen zijn onbekend. Te Vaassen had een treurig ongeluk plaats. Terwijl de vrouw van den landbouwer G. Ten II. op de deel bezig was met de verzorging van het vee, viel haar tweejarig kindje voorover in een ton met karnemelk. Toen de moeder het bemerkte, was ret helaas te laat. Onder zekere omstandigheden kan zelfs een tournure tot iets goed zijn. Een Berlijusche dame stond onlangs voor haar huisdeur, toen van de derde verdieping, waar de dienstboden bezig waren met de „groote schooumaak", een vensterraam naar beneden kwam. Het zware voorwerp viel de dame met zooveel kracht in den rug, dat zij tegen den grond geslagen werd. Outsteld snelden de voor- bijgangers op de, naar men meende, zwaar gewonde vrouw toe, maar voor men haar hulp had kunnen bieden, was de dame reeds opgestoven en liep scheldend en klagend het huis in, om de meiden, die daar boven zoo achteloos te werk gingen, eens duchtig de les te lezen. De omvangrijke tournure, door welke de dame in de geheele buurt bekend is, had den val van het zware venster gebroken en de draagster van het onmisbaar mode-artikel voor letsel behoed. Den 13 September had te Port Luz, in de Canarische Eilanden, eene nanvariug plaats tusschen het Ilaliaansche stoomschip Sud America en het Fransche stoomschip La France, waarbij eerstgenoemd stoomschip binnen 10 minuten zonk en daarbij 6 man der equipage en 81 passagiers verdronken. Door de France werden 63 man equipage en 180 passagiers gered, welk schip weii'.ig schade leed. Te Waspik heeft eene vermoedelijke poging tot vergiftiging sedert eenige dagen de gemoederen bezig gehouden. Zondag over leed zekere S; die, zooals uit een onderzoek, door de politie gedaan, blijkt, steeds zijne ecbtgenoote wantrouwde en no- pens zijn uiteinde meermalen vrees had gekoesterd. Nadat het gerucht de ronde had gedaan, werd vanwege de justutie de begrafenis, die jl. Woensdag zou plaats hebben, uitgesteld en door den officier van juslitie vergezeld van den rechter-commissaris en twee geneesheeren, eene lijkschouwing gehouden, die tot het vermoeden van vergiftiging leidde. Een scheikundig onderzoek zal dit nog nader moeten uitmaken. De geneesheer, die de doodenschouw ge- voerd heeft, schijnt er niets van gemorkt te hebben. Te Koustantinopel is een werkstaking uit- gebroken onder de koks van den sultan. Deze nederige maar nuttige dienaren van den Grooten Heer hebben ten getale van 200 de keukeus van het Keizerlijk paleis verlaten. De fornuizen zijn uitgedoofd, en waar vroeger de muziek der braadspitten, ketels en panuen weerklonk, daar heerscht thans een droevige stilte. De oorzaak der greve is, dat het den ongeluk- kigen minister van de civiele lijst door het hoofd is gegaan, het keukenpersoneel te betalen. En hoewel dit nu geheel uit Muzelmannen bestaat, die den sultan zeer zijn toegedaan, heeft het toch den arbeid moeten stakenen dit is zeer begrijpelijk, want een kok moet toch ook eten. De opperkeukenmeester was aanvankelijk niet weinig verlegen met het gevalhij behelpt zich thans echter met Grieksche en Armenische koks, die echter de voorwaarde bedongen hebben, dat zij elken avond betaald zullen worden. Noch de sultan, noch de dames van den harem be- hoeven dus honger te lijden treuriger echter is het gesteld met de lagere beambten van het paleis en hunne families, die vroeger, dank zij de edelinoe- digheid van den Sultan, dagelijks verschillende schotels uit de keizerlijke keukens ontvingen, maar zich thans met den reuk der ragouts eDz., welke hen uit het paleis te gemoet komt, tevreden moeten stellen. Zitting van Vrijdag 14 September. Yoorzitter de heer J. A. van Boven.. Aanwezig de heeren Jac' de Feijter, Mr. Dron- kers, Joz. de Feijter, Harte, Grenu, Moes, Van der Hooft, Tazelaar, Wieland en Visser. Nadat de vergadering geopend is, legt de heer Harte, het nieuw gekozen lid, in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer Harte geluk met ziju herbe- noeming; hij ziet hierin eene waardeering voor de vele diensten, reeds zoolang aan de gemeente be- wezen. De heer Harte zegt evenals vroeger de belangen der gemeente te zullen bevorderen. De notulen der vorige vergadering worden ge- lezen en goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat na de bestratingen nog vele keien over zijn en wenschte deze te benut-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2