I Gemengde berichten. Mi I TER \EIJZEN, 14 September 1S88. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Hij voerde mij in een kleine donkere kamer, waarin op een zwart geverfde tafel een groot gesnedeu, en naar't mij toescheen, zeer ouderwetsch crucifix stond. Daarvoor lag een bijbel. Aan denr zolder hing een koperen altaarlamp en niet ver daarvan af aan een groote, sterke ijzeren haak een strop. V fi Weder zijn wij in de gelegenheid gesteld iets mede te deelen omtrent de aanstaande kermis. Als alle aanvragers om plaats woord kouden, zal dit heel wat wezen. Wij meenen dat we iedereen 't best zullen bevredigen door de verscbillende ,/ondernemingen" te annonceeren met den naam zooals zij door de respectieve directeurs gedoopt zijn. Mocht de titel soms wat weidsch zijn, ietwat on- mogelijks beloven, duidt het den menschen niet ten kwadeMundus, enz. Wij krijgen alzoo, of beter men beeft beloofd dat wij het krijgen zullen 1°. Een schouwburgloge (Salon des Varietds) van mej. de wed. Bakker. 2°. Een acrobatentent van Alphons deJongke. 3°. Een tent met stoom (aldus de directeur bedoelende dat niet de tent, maar de paarden etc. »met stoom" zullen gaan) van Karel Benner, waarin barddraverijen met rijtuigen, Engelsche galoppee- rende paarden en een reis met een luchtballon naar de Noordpool zonder eenig levensgevaar te aan- schouwen zullen zijn. 4°. Alwederom een dito van Jean Xhaflaire net 't zelfde. 5°. #De zee op bet land" of Amerikaansche scbeepvaart. (Vroeger noemde men zoo'n //instel- ling" een scbeepjesmolen precies eender.) 6°. Brie scbiettenten van gekende ondernemers, die niets onbeproefd zullen laten om zonder ge- vaar gelegenheid te geven elkander in doodscbieterij den loef af te steken. 7 Twee caroussels oftewel mallemolens, beiden oude bekenden, zonder welke geen kermis denk- baar is. 8°. Twee spelingen der natuur, nl. de jonge- heeren Franciscus en Johannes (geslacbtsnaam door verregaande onachtzaamheid van den ambtenaar van den burgerlijken stand hunner geboorteplaats ons on- bekeud). Deze *gewicktige" personages, waarvan de oudste 18 en de jongste 14 jaar heet te zijn, halen respectievelijk het respectabel gewicht van 248 oude ponden en 228 dito. Bovendien kunnen zij over meer vingers en teenen bescbikken dan een gewoon menschenkind, welk voorrecht velen hun benijden zullen; de jongeheer Franciscus heeft nl. een vinger en een teen, de jongere Johannes twee vingers en een teen meer dan iemand die maar van gewonen doen is. 9°. Een groot Amerikaansch (sedert 't bezoek der Hollanders-Araerikanen aan onze dankbare va- derlauders, aldus herdoopt) panopticum, waarin men, behalve vele andere ,,merkwaardighedeu", o. a. het welgelijkend portret zien kan van Januetje Struijck in een gezelschap haar waardig, alles naar de natuur. Dit etablissement staat onder directie van den heer C. Spork, die tegelijkertijd zal ex- ploiteeren: 10°. Een werptent, dat is te zeggen een loca- liteit, waarin men met ballen beroemde personen kan doen tuimelen, bv. Bismarck, Boulanger, Wil- helin, veel gemakkelijker dan buiten de kermisdagen. 11°. Een tent waarin men zijn print kan laten maken. En voorts verscheidene tentjes van ffminder aanzien." Ook aan kramen zal het niet ombreken. Van de vele noemen wij bij uitzondering slechts eene, nl. het wafelkraam van den heer Smits, versierd met het Kon. wapen. Meer weten wij nietkunnen wij a. s. Dinsdag nog iets mededeelen, wij zullen het zeker doen. In de heden gehouden vergadering van den geraeenteraad is het nieuw gekozen lid de heer Harte beeedigdbesloten werd tot het bestraten met keien van het plein voor het station en ver- lichting van den nieuwen stationsweg. 't Gewone verslag volgt in een volgend nummer. Naar wij vernemen, zal het muziekgezelschap z/Vaderlandsliefde" uit Gent a. s. Zondag namiddag alhier een concert in den Theetuin geven. Deze vereeniging heeft, zooals men zich zal herinneren, raedegewerkt tot de feestelijke opening der societeit wde Theetuin" en is sedert dien tijd aanmerkelijk toegenomen in ledental. Op hunue uitstapjes naar de Belgische badplaatsen behaalden zij het meeste succes. Wij hopen, dat vele ledeu door hunne tegenwoordigheid toonen zullen belang te stellen in concerten als bovengenoemd. Woeusdag gaf het muziekgezelschap Apollo het aangekoudigde concert op het marktplein. Een talrijke raeuigte hoorde ordelijk de verschillende nummers aan. Het Bengaalsch vuur zoo nu en dan ontstoken maakte een aardig effect. Alles liep, zooals trouwens altijd gebeurt en wel door iedereen voorspeld kon worden, in de beste orde af. Axel. Naar men veneemt is bij de wed. L. Pieters, landbouwster te Philippine, onder de paar den de lendentyphus uitgebroken. Twee paarden zijn reeds aan die ziekte gestorven en een derde is er aan lijdende. Nader meldt men ons, dat ook het laatste is gestorven. Zaanislag, 13 Sept. Gisterenavond is bij den landbouwer W. de Mul alhier brand ontstaan in twee stroohoopen, staande in de nabijheid van de schuur, welke, zooals men begrijpt, thans nagenoeg geheel gevuld is. Door spoedig aangebrachte liulp was men den brand weldra meester, waardoor het veroorzaken van grootere schade nog intijds voor- komen is. Wat de oorzaak is, schijnt voor alsnog onbekend te zijn. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Sept. het volgend vonnis uitgesproken P. J. v. G., oud 41 j., arbeider te St. Jansteen (gedetineerd te Middelburg), is wegens diefstal ver- oordeeld tot 6 maanden gevangeuisstraf, met in mindering brenging van den tijd door hem in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van den 13 dezer is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en im structie der zaak tegen J. B., oud 22 jaar, arbeider, geboren en wonende te Ossenisse, beklaagd van dat hij in den avond van 8 September jl., orastreeks 8 uur, in de her- berg van P. Louwerd te Boschkapelle handgemeen is geweest met Jacobus de Moordat hij daarna die herberg heeft verlaten, daarbij uitroepende „als ik dien persoon nog zie van avond, dan steek ik hem met het mes door zijn lijf dat hij vervolgeus gaande langs de openbare straat met zijn mes (zijnde een knipmes) geopend in den zak ongeveer een half uur later genoemden De Moor tegenkomende, dezen met dat mes op- zettelijk een steek in den buik heeft toegebracht, waardoor te dier plaatse eene zoodanige wond is ontstaan, dat de darmen te voorschijn gekomen en geraakt zijn, ten gevolge waarvan De Moor op 10 dezer is overleden. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van den 14 dezer is rechtsiugang met bevel van gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting verleend tegen: G. H. D., oud 39 jaren, zeemau, geboren en wonende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den avond van 10 September jl., omstreeks uur, te Middelburg, met het doel om diefstal te plegen, eene glasruit in het aan de openbare straat uitkomend raam der woning van W. H. Simons, opzettelijk heeft vernield en vervolgens aldaar weggenomen, met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen eenen aan de binnenzijde van het raam geplaatsten staander met de navolgende gouden voorwerpen zes ovale, twee ronde en drie vier- kante meduillons, vijf charivari's, een scheepje en sigarensnijder. Aan den beklaagde is Mr. K. W. Brevet, ad- vocaat te Middelburg, ambshalve als verdediger toegevoegd. „Zet u dat maar uit het hoofd!" heruam Blaff, mij aangrijnzende. Zonder verlof van uw hoofd en dat ben ik moogt ge geen liefdesbetrekking met een deern aangaan want van vrouwen komt niet dan ongeluk en verraad. Daarom moeten ook wij alien vrijgezel blijven, tot onze bond eenmaal wordt opgelost." Ik was zoozeer met mijne gedachten en plannen bezig, dat ik nauwelijks meer acht sloeg op hetgeen Blaff verder sprak. Maar het boeide miju geheele opmerkzaamheid, toen hij uit zijn vestzak een kleinen sleutel te voorschijn haalde, waarmede hij een kunstig verborgen kastje boven zijn bed opende, daaruit een bos sleutels nam en mij beval hem te volgen. Hij stak de lamp aan en sprak mij toen aan op den zalvenden toon van een prediker. #En thans, mijn jongen, zult gij hier een vol uur aan u zelven blijven overgelaten en zult gij met u zelf te rade gaan, of gij den gebruikelijken eed van onze gemeenschap wilt zweren en getrouw opvolgen, dan wel of gij u aan dezen strop zelven wilt ophangen. Doet gij het eerste, dan zijt gij van stonden aan een vrij man en hebt u slechts aan de statuten te houden, die gij hier in dezen bijbel beschreven vindt. Verkiest gij het tweede, dan wordt gij hier opgesloten en hebt al den tijd, om te overleggen, of gij wilt doodhongeren of u aan dezen strop ophangenwant leveud komt gij dan niet weder hieruit. Wij zijn echter geen onmenschen, mijn jongen, wij laten ieder de vrijheid, van te sterven naar hij verkiest, en wij vergieten geen bloed. Het zou mij overigens zeer leed doen, als ge er niet de voorkeur aan gaaft, om nog een tijd lang zalig te leven, eer gij zalig gaat sterven." Terwijl hij zoo sprak, had hij de lamp aangestoken en den bijbel opgeslagen toen legde hij de hand zegenend op mijn hoofd en ging heeu. De deur viel toe, en ik had nu, gelijk Blaff gezegd had, al den tijd, de zonderlinge statuten te lezen en over de daadzaak na te denken, dat er in een volkrijke stad misdadigers bestaan en misdaden begaan worden, waarvan zelfs de meest waakzame politie in de verte geen idee heeft." ,/Zeer waarsprak ik. „Wat gij daar zegt, Lista, is een waarheid, die mij sedert vele jaren dagelijks voor oogen heeft gezweefd. Maar verder, vriendgij ziet in welke spanning uw verhaal mij gebracht heeft." (Wordt vervolgd.) In korten tijd zijn te Woensel bij Eindhoven vijf huizen met den geheelen inboedel een prooi der vlammen geworden. De huizen, toebehoorende aan den landbouwer C. Mutzers, waren verzekerd, doch de inboedel niet. Te Meppel is een geheel gezin, na het gebruik van gestoofde appelen, ernstig ongesteld geworden eu verkeert sedert zelfs in levensgevaar. In plaats van kaneel heeft de vrouw des huizes, naar men verraoedt, over de appelen een zakje metsnuif gestrooid. Hoe ge- vaarlijk het bangmaken soms zijn kan, bleek dezer dagen te Echt: Een meisje van 22 jaar sloop dezer dagen bij avond heel zachtjens in een vertrek, waar zich hare jongere zuster bevond. Deze ver- schrikte zoodanig, dat ze geheel sprakeloos bleef en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Zondag is onder Hoedekenskerke een driejarig paard door den bliksem gedood. Bij Loevenstein is het lijk van een onbekend manspersoon opge- vischt. Behalve een kous was de drenkeling naakt. Op last van den burgemeester van Vuren is het lijk, daar het in gevorderden staat van ontbinding verkeerde, aan den oever der Tivier te Dalem (bij Gorinchem) begraven. Het baantje van orgel- draaier schijnt nog niet lui genoeg; te Utrecht gaat men nu met een zelfwerkend orgel langs de huizen In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in de omstrekeu van Amsterdam aardig gevroren. Het is ook al September! Een tweetal jagers, die de vijf eerste jachtdagen te Eibergen doorbrachten, slaagden er in om 117 patrijzen, 8 hazen en 2 konijnen buit te maken. Het kind, voor eenige dagen te 's Gravenhage door een dollen hond verwond, is naar Parijs vertrokken, om de inenting bij prof. Pasteur te ondergaan. De eerste telephoonverbinding in Duitschland over grooten afstand is thans geopend zij loopt van Berlijn naar Breslau. Te Turijn is ter gelegenhied van het huwelijk van den hertog van Aosta en prinses Laetitia, een schitterend bloemenfeest gehouden, dat opgeluisterd werd door een orkest van 500 muzikanten. Te Weeneu is een anti-fooienbond opgericht. Men heeft be- rekend, dat elk jaar aldaar niet minder dan tien millioen florijuen aan het geven van fooien be- steed wordt. De politie te 's Hage heeft eergisteren een hondenjacht gehouden. De jagers van de drie politie-afdeelingen in jachtcostuum (de vroegere grijze uniform van de agenten 4e klasse) en met vervaarlijke halsbauden van nog vervaarlijker ket- tingen hadden een goede vangst. Meer dan honderd ongemuilkorfde mopjes, puckjes, enz. enz., vielen hun in handen. Aan vreemde tooneelen ontbrak het daarbij niet, zegt het Yad. Zoo had een hoofdagent een grooten hond, dien hij met opoffering van zijn halve boter- ham had gelokt, reeds dicht in zijn nabijheid, toen een man den hond een schop gaf. En het beest er van door En de man ookMaar de agent hem achterna. Finale: proces-verbaal tegen den houdenvriend, en de hond zoek. Zij, die in het Panopticum te Amsterdam kenuis willen maken met de millioenen-juffrouw, zullen zich in hun verwachting bedrogen zien. De vleeschelijke Jannelje Struik heeft onmiddellijk na haar ontslag uit de gevangenis ook kwijtschelding van een langer verblijf in het Panopticum voor haar wassen evenbeeld gevraagd en dit is haar verleend. Ook Jeanne Lorette, die nu reeds in een hoek van het Markerhuis verscholen staat, zal binnenkort uit de beeldengalerij worden verwijderd Het is gebleken dat een der bedieuden van de ,/Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat- schappij," te Amsterdam, belast met het uitbetalen van loon aan de werklieden, zich sinds vele jaren aan oneerlijkheid heeft schuldig' gemaakt ten nadeele der maatschappij. Het haar aldus ont- vreemde bedrag moet vrij aanzienlijk zijn, hoewel de hoegrootheid nog niet met juistheid is op te geven. De man bevindt zich in voorloopige hechtenis. Voor den naam der Maatschappij wilde de directie de zaak in der minne schikken en vroeg schadeloosstelling de diefstal wordt op een kleine ton gouds 100,000) geschat doch daar de man slechts 5000 wilde teruggeven, werd de politie van de zaak verwittigd, en de man gearresteerd. Deze maakte in den laatsten tijd van het genoten geld goede reizeu, kocht huizen, met vrouw en kinderen naar eene badplaats Oosterhout: hij zou tegen 5 uur terug zijn. De //heer" werd bediend, maar tot heden zijn noch paard noch heer teruggekeerd. De Rijkspolitie heeft tot hier- toe niets anders van den ruiter te weten kunnen komeu dan dat hij in den nacht van Zondag op Maaudag aan den bierbrouwer Van Meel den weg naar Antwerpen had gevraagd. Die vogel is dus vermoedelijk voor goed gevlogen. Te H. doet zich de volgende kwestie voor Twee boeren, vader en zoon, rijden met een wagen, waarin eenige varkens. Een dier varkens ontsnapt, springt over eene sloot eu loopt een weiland in. De manuen zetten het beest na, doch het gelukt hun niet dit te vangen. Een in de nabijheid wonend vrouwtje, die deze parforcejacht van verre heeft gadegeslagen, si uit zich bij het tweetal aan eu doet mede haar best om het dier te vangen, waarop de zoon van den boer haar gekscherend toeroept//Grijp het, dan is het voor jouToevallig gelukt haar dit, waarop ze het varken doodbedaard naar haar huis medevoert en in een hok zet. Nu komt de boer het beest weer opeischen, terwijl de vrouw weigert daaraan te voldoen, omdat het, volgeus de belofte van den zoon, haar eigen- dom is. Daar nu niet uit de omstandigheden blijkt, dat de vrouw bij het wegvoeren het oogmerk had om zich het dier wederrechtelijk toe te eigenen, dewijl zij geheel te goeder trouvv kan zijn geweest, zal de boer verplicht zijn eene gerechtelijke vordering tegen haar in te stellen en, wordt zij in het ongelijk gesteld, het vonnis door een deurwaarder ten uitvoer te doen leggen. Een zonderlinge vangst had dezer dagen plaats door den schipper B. Kok, liggende met zijn schip //De drie Gebroeders" aan de De Ruiterkade te Amsterdam. Door hem werd uit de Zuiderzee, nabij Harlingen, opgehaald een veulen paard, dat door hem aan boord werd genomen en naar Am sterdam gebracht. Het beestje is springlevend, mankeert niets en is bij bovengenoemden schipper terug te bekomen. Sinds onheugelijke tijden bestaat er in eenige Limburgsche dorpen het gebruik van //boonen snijden," hetgeen geregeld in bijua ieder huis plaats heeft, en waartoe steeds de jonge dochters en jonge mannen uit de naburige woningen worden uitge- noodigd. Hoe gevaarlijk het is in een bestaande gewoonte verandering te brengen, ondervond de landbouwer B. te Melich, die dacht zijn boonen zonder hulp te kunnen klein krijgen. En inderdaad met zijn boonen werden tegelijk een aantal glasruiten klein, die door tot heden onbekende daders werden stukgeworpen. Een jachtliefhebber in Gelderland, tevens vereerder van god Bacchus, was dezer dagen 's morgens vroeg op de jacht gegaan. In de nabijheid van het jachtveld zette hij zich onder het geboomte neer eu deed een goede teug uit zijn veldflesch. De cognac smaakte zoo, dat weldra de geheele voorraad in 's mans maag was verdwenen. 't Duurue nu niet lang of hij lag ronkend in 't gras. Zoo vond hem een daglooner uit de buurt. Deze gevoelde zulk een trek in een hazebout, dat hij stil 't geweer en de patroontasch van den slaper wegnam en spoedig naar hartelust jaagde. Met twee flinke hazen keerde de daglooner huiswaarts. De slaper was niet weinig geeergerd bij zijn ont- waken geweer en patronen te raissen. Mismoedig toog hij naar huis eu vond daar, tot zijne groote verbazing, zijn geweer en patroontasch aan het hek van zijn tuin hangen. Tot voor eenige jaren weinelde hetteSchoonloo, geraeente Rolde, vooral in de zomermaanden, van slangen. Thans, nu deze aanmerkelijk afgenomen zijn, vertoont er zich ander schadelijk gedierte, als adders, hagadissen en eene zekere soort slangen, door het volk ,/hezewormen" genoemd. Deze laatste, geel van kleur en voorzieu van eene harde huid, zijn zeer gevreesd. Het zesjarig zoontje van den landbouwer J. Beuker, dat barrevoets in het weide- land liep, werd dezer dagen door zoodanig dier aan een voet gebeten. Vreeselijk zwol het been op. Voor „bezetten" eene soort wondergenezing, waaraan sommigen nog geloof hechteu bleef de opzwelling niet stilstaan, en de hulp van een kundig arts werd nog bijtijds ingeroepen, zoodat het knaapje, na een hevig lijden van ongeveer eene week, thans hersteld is. Ook andere gevallen, waarin de beet dezer slangen dergelijke gevolgen heeft gehad, zijn in dezelfde streek voorgekomen. Het moet allesbehalve aangenaam zijn, in eene Russische stad te wonen, welke in aanmerking komt voor een bezoek van den Czaar. Dit blijkt uit een telegram uit Batoem, meldende, dat, met het oog op het voorgenomen bezoek van den Czaar aan die plaats, aan alle vreemde inwoners en werk lieden bevolen is, de stad onmiddellijk te verlaten. De meeste petroleum-factorijen hebben dientenge- volge het werk bijna geheel gestaakt, en de schepen, welke bezig zijn petroleum te laden, zullen naar alle waarschijnlijkheid met gedeeltelijke lading heb ben te vertrekken. Men verwacht, dat deze treurige stand van zaken zal voortduren tot het einde van October. Het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat de maatregel moet toegeschreven worden aan de vrees voor een aanslag op het leven van den Czaar. Het huwelijk van den jongen Keizer van enz. enz. Tegen een beklaagde, die een tapper met een hard voorwerp, .vermoedelijk een mes, verwond had, vorderde het Openb. Min. te 's Hage 2 maanden gevangenisstraf. Een der in deze zaak gedagvaarde getuigen was niet te bewegen den eed af te leggen. Hij wist even wel voor zijne weigering geen reden op te geven en riep voortdurend snikkend uit//ik kan nietWelke moeite de president, de rechters en de substituut-officier zich ook gaven, het was alles te vergeefs, zoodat de subst.-off. nadat de getuige, tot viermalen toe voor de rechtbank terug was gebracht, eindelijk akte verzocht van eedsweigering met voorbehoud om tegen den onwillige eene ver- volging in te stellen. Zondag vervoegde zich een als //heer" gekleed - persoon bij een stalhouder te Breda, met verzoek hem China, die 18 jaar oud is, is officieel bepaald op een paard met zadel te verhuren voor een tochtje naar den 24 dag van de eerste maand in 1889. Iwee

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2