I MI y It Gemengde berichten. a. tot verbetering en veredeling van den vee- stapel, schapen en varkeus er onder begrepen; b. tot verbetering en veredeling van het paar- denras c. tot ontwikkeling van den landbouw, vooral door aanscbouwelijk onderwijs, als deinonstratie van te houden voordracbten over landbouw, veeteelt enz. Het hoofdbestuur vraagt nu, dat in 1889 f 10 a 15,000 te zijner beschikking worden gesteld, om die onder toezicbt der regeering voor die doel- einden te besteden. TEH NEUZEN, 7 September 1888. r Zullen de Christelijk Gereformeerden zich vereenigen met de doleerendeu t Dr. A. Kuyper is in de //Heraut" zeer ontstemd over het besluit, dat de Christelijk Gereformeerde svnode te Assen genomen heeft in zake de voor- genomen vereeniging met de doleerenden. Door met 30 tegen 10 stemmen het voorstel-Beuker aau te nemeu, heeft men, naar de meening van Dr. Kuyper, elke mogelijkheid tot vereeniging af- gesnedeu. Dit voorstel van Ds. Beuker luidt aldus Overwegende, dat de Ned. Geref. Kerken in belijdenis, Kerkenordening en Liturgie volkomen met ons overeeustemmen, zijn we tot vereeniging met de Kerken ten voile bereid, wanneer zij, wat dit eerste punt van behandeling betreft, slechts het navolgende verklaren 1°. Dat zij (de Doleerenden) in gehoorzaamheid aau 'sHeeren Woord en in overeenstemming met art. 2729 onzer Belijdeuis, met het Ned. Herv. Kerkgenootschap, zooals het sedert 1816 met zijne orgamsatie, besturen en reglementen bestaat, vol komen gebroken hebben. 2°. Dat zij de afscheiding van gemeld genoot- scbap, zooals ze in 1831 plaats bad, erkennen als geschied te zijn in gehoorzaamheid aan en in overeenstemming met Gods Woord; en daarmede ook de plaatselijke gemeenten der Christ. Geref. Kerk als wettige openbaring van het lichaam Christi. 3°. Dat zij niemand in hun lidmatenboek m- schrijven dan alleen de zoodanigenj die in- stemming met de Gereformeerde leer betuigd en onderwerping aan de kerkelijke tucht beloofd hebben. 4°. Dat zij geen attesten afgeveu en aannemen dan van erkende kerken, die met de Svnodale hierarchie hebben gebroken. 5°. Dat zij geene gemeenten meer zullen or- ganiseeren daar, waar er reeds eene Chr. Geref. Gemeente bestaat, tenzij de plaatselijke kerkeraad en Gemeente van het synodale tot het Gereformeerde terrein overgaan. In een particulier sehrijven uit Kota Radja, te Hardingsveld ontvangen, komt het volgende voor De dienst is hier dezelfde als in een gewoon garnizoen, en bovendien hebben wij nog zwaren wacbtdienst en patrouilles. Ik ben nu reeds bijna twee jaar op Atjeh; gaarne zou ik hier vandaan willen, maar dat gaat niet, of men rnoet geevacueerd worden met koorts of beri-beri; voor deze laatste ziekte schijn ik gelukkig niet vatbaar te zijn. Zeker hebt gij wel reeds van die vreeselijke ziekte gehoord zij komt wel wat overeen met waterzucht; tot nog toe is door niemand, ook niet door Dr. Pekelharing, geconstateerd wat het eigenlijk is. De toestand blijft hier nog vrij wel dezelfde; 's nachts schieten de Atjehers op onze bentings en overdag op de tramnu en dan hebben wij een gewonde of gesneuvelde doch wij kunneu mets terug doen. Ik heb hier nog maar twee ferme gevechten bijgewoond, namelijk 4 April en 20 Oetober 1887 en°toen hebben wij den vijand braaf klop gegeven. Van '84 tot '86 ben ik op Bandjermasing ge- weest en ofschoon de toestand daar als heel rustig wordt voorgesteld, hebben wij daar in een jaar meer gevochten dan hier in twee. In Belgie breidt zich de besmettelijke long- ziekte uit. Vooral woedt de ziekte in de provin- cien Brabant en Antwerpen de zuidelijke provin- cien worden het minst bezocht. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt heeft zich alhier eene commissie gevormd tot het organiseeren van een vliegerwedstrijd, zooals die in verschillende plaatsen van ons land reeds plaats had. De wedstrijd zal vijf afdeelingen bevatten n.l. die voor den grootsten vlieger, die voor den fraaisten, die voor den aardigst uitgedachten, die voor den best stilstaanden en die voor den hoogst- staanden. Dag en uur zijn nog niet bepaald, wij denken, moeht de commissie de noodige medewerking er- langen, dat hot plaats zal hebben in de week na kermis. Wij willen den jongens, die in de derde afdeeling willen mededingen, een voorbeeld geven en even mededeelen wat er bij een dergelijke gelegenheid op Prinsesjesdag 1.1. te Middelburg te zien was. Daar gingen in de lucht een Chinees met parasol, een luchtballon met reizigers, een harlequin, zwanen, een soldaat, een flesch, een kerk, een pauw enz. enz. Wij hopen dat weer en wiud nu eens dienen zal. Jongens kunnen zich bereids oefenen om elkaar in dit edele spel den loef af te steken. Bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Heerenveen is beroepen de beer J. Westerhuis, predikant alhier. De Engelsche stoomboot Dragoon, kap. Wal ker, van New—Castle naar Antwerpen, geladen met stukgoederen, zit tusschen Bath en Antwerpen op een plaat aan den grond. Men is bezig de lading in lichters over te laden, daar het schijnt dat het schip gebroken is. De passagiers zijn op een passeerende stoomboot overgegaan. Bij het dezer dagen gehouden examen voor hoofdonderwijzer te Amsterdam, slaagde o. a. de heer W. K. de Weille, zoon van den WelEd. Heer De Weille, vroeger Rijksontvanger te Axel. Zaaiuslag. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de straatverlichting binnen de kom der "emeente voor het verlichtingstijdperk van 1888 op 1889, daarbij begrepen de levering van petroleum en katoen, het schoonhooden der lantaarns enz. Ingekomen 3 inschrijvingsbiljetten n. 1. van J. A. Moens, voor l49/ioo ct- Per uur en Per vlam C. Stoffels, H 144/100 i J. Penne, u l4%oo Het vorige jaar beliep de minste inschrijving 66/ioo ct- Zaanislag. De heer L. C. Wortman, sergeant bij het iustructie-bataillon te Kampen, is geslaagd voor den cursus ter opleiding tot officier der in- fanterie. Axel. De collecte van wege de Unie //Een school met den bijbel" heeft alhier dit jaar opge- bracht 175,73. In 1887 was de opbrengst 190,39. Kanton Oostburg, 6 Sept. Er was eens een schoone en rijke jonge dame, die een prachtig paviljoen bewoonde. Niettegenstaande al den rijk- dom, die haar omgaf, miste zij toch iets n.l. een' man, en zij wilde wat gaarne getrouwd zijn. Nu dat gebeurt meer, zelfs onder dames, die nu juist ween paviljoenen bewoneu. Aan aanbidders ontbrak het haar nieteen vooral had bijzonderen lust haar het hof te maken en bare hand te vragen. Maar haar oom, een hardvochtig man, wilde liever dat zij ongehuwd bleef en bewaakte hare woning zeer zorgvuldig. De verliefde jongeling hep dagelijks rond de woning en verraste eindelijk den oom door den toegang tot de dame te vinden. En toen Maar wacht nu eens. Het paviljoen werd voor gesteld door een' fantasiehoed, de dame wa,s een biljardbal, de oom insgelijks en de verliefde jonge ling ook. Professor TTs-me-edso bijgenaamd de Biljard— De beklaagde bekende volledig het hem ten laste gelegde feit, hetwelk trouwens door de 4 gehoordo wetuigen ter terechtzitting onwrikbaar vaststond. Het Openbaar Ministerie concludeerde, vooral met het oog op de ongunstige bekendheid van den beklaagde, tot de toepassing van een niet te geringe straf, en vroeg de veroordeeling tot een jaar ge- vangenisstraf onder aftrek van den tijd door be klaagde iu voorarrest doorgebracht. Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg aan den beklaagde ambtshalve als ver- dediger toegevoegd, beval zijn client in declementie der Rechtbank aan, hij toch was naar vcrdedigers meening door de benarde omstandigheden waarin hij verkeerde tot dien diefstal van betrekkelijk ge ringe waarde gekomen en verdediger schetste hoe de wijze waarop het feit door beklaagde was ge- pfeegd meer het kenmerk droeg van iemand die uit wanhoop iets ten nadeele van anderen wegnam dan wel dat beklaagde op den naam van gerouti- neerden dief kan bogen. Het volgende is onlangs aan een der stations van het Hollandsche spoor gebeurd: Terwijl een trein gereed staat om te vertrekken, komt een reiziger het perron opstormen onder het roepen van: //Jansen, Jansen Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond zijn hoofd buiten het portier en ontvangt daarop zulk een geweldige muilpeer, dat hij suizebollend in zijn kussen terugtuimelt. Woedend roept hij den hoofdcondncteur, aau wien hij de zaak vertelt. ,/Maar heet u dan Jansen?" vroeg de conducteur beleefd. ,/Neen!" antwoordt de ongelukkige. z/Nu, wat deedt ge dan uw hoofd buiten het portier te steken?" merkte de beambte bedaard op. Minnenijd heeft te Haarlem tot het volgende drama aanleiding gegeven. Eene dienstbode uit de Groote Houtstraat ver keerde met den heer B., die tot medeminnaar had een metselaarsknecht, zekeren II. Deze laatste had meermalen gedreigd de dienstbode te zullen dooden, indien zij hare verkeering met B. niet afbrak. Eergisteravond nu wandelde de dienstbode met dezen iu den Hout, toen op de hoogte van de Dreef H. van achter een boom te voorschiju kwam, een pistoolschot op de dienstbode loste en haar in de borst verwondde. Waarschijnlijk door de bedreiging gewaarschuwd, had B. zich insgelijks van een pistool voorzien, en nu werden tusschen beide mannen een paar schoten gewisseld, met het gevolg, dat B. licht gekwetst werd en H. eene ,En gij, Brunsworth wilt hem dien eed doen zweren voer Blaff thans uit, terwijl hij opstond en grimraige blikkeu op mij wierp. „Eu dat wilt wij 'weder doen ten believe uwer dochter? Welnu, fk zweer het u, Brunsworth, dat die man daar niet levend deze ruimte zal verlaten en dat, wan neer gij mijn verzoek, om mij uw dochter tot vrouw te geven, nog langer weerstaat, dit uur het laatste van onze geineenschap zal zijn." Nauwelijks had de ellendeling deze woorden uit- gesproken, of de blinde sprong als een leeuw op hem toe en greep hem met zijne krachtige vuisten aan, en sneller, dan ik het op 't oogenblik kan zegwen, lag hij op den grond en kromde zich als een worm onder de voeten van den blinden reus. „En de andere gezellen," vroeg ik, ,/bleven zij stomme toeschouwers van die scene?" #Zij bleven stomme toeschouwers. Op hunne bleeke gelaatstrekken spiegelde zich de uitdrukking af van de meest onderworpen gehoorzaamheid, die de gewoonte zelfs aan de grootste misdadigers weet in te boezemen. Daarna verwijderde de blinde zich, zonder ook maar een enkel woord te spreken. ,/Ja, hij is een Simson, die blinde," merkte ik op. (Wordt vervolgd.) toovenaar gaf deze en nog meer andere voorstel- lingen op Woensdag 5 Sept. in den Eenhoorn alhier. De bal, die den jongeling voorstelde, liep om den hoed en geraakte eindelijk er onder, waar ook de andere bal, de dame, zich bevond en de oom, bal n°. 3, stond er nog altijd voor. De professor had er slag van zijn publiek te boeien en te vermaken tevens door de bedaarde manier, waarop hij zijn voorgenomeu programma afwerkte en liefhebbers en kenners van het edele biljardspel zullen hem zeker dikwijls benijd hebben, als hij eenige terugtrekkende effecteu deed zien, vier verschillende klotsballen voorstelde, of Blondin op de tocht over de Niagara ten beste gaf. De pleiziertrein of een uitstapje naar Amsterdam waarbij eerst 3 wagons, later door 4 en 6, door ballen werden voorgesteld, deed de vlugheid van den professor bewonderenevenzeer werd de juistheid geroemd, waarmede hij met een bal caromboleerde door een sigarenzakje. Het revolvcrkanon of het caromboleeren met een bal op 20 ballen gelukte volkomen. In 't geheel bevatte het programma 33 verschillende nummers. Het publiek, dat in grooten getale was opge- komen, amuseerde zich blijkbaar uitmuntend zoowel bij de uitvoering van het programma als bij de Tombola, die professor bet publiek aanbood. RECHTSZAKEN. Heden werd voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg behaudehl de zaak tegen P. J. v. G., 41 jaar oud, arbeider, geboren en wonende te St. Jansteen, thans gedetineerd, ter zake van den diefstal van 40 kilogram erwten ten nadeele van A. van der Pluijm, te St. Jansteen, in den nacht van 5 op 6 Juli jl., omstreeks 3 uur. ernstige wonde bekwam. Alle drie zijn in het ziekenhuis opgenomen. Omtrent dien moordaanslag schrijft men nader Hoogerbeets (de man doet zijn naam geen eer aan) heeft geruimen tijd den heer B. dreigbrieven weschreven. Hoogerbeets had vroeger met het door hem verwonde meisje verkeering. Zij diende bij den vader van den heer B. Toen zij nu den dienst van den heer B. had verlaten, dreigde Hoogerbeets, //dat wanneer de jougeheer B. niet ophield met haar uit te gaan, hij hem zou vermoorden." De heer B. deelde het de politie mee, maar wapende zich voor alle zekerhcid met een geladen revolver. Toen nu Woensdagavond de heer B. zich met het meisje naar den Hout begaf, liep Hoogerbeets achter hen, en schoot op een afstand van nog geen twee meter zijn pistool op het meisje af. Toen hij drie- maal geschoten had, haalde de heer B. zijn pistool voor den dag, schoot driemaal, en trof den raoor- denaar in de borst, terwijl de kogel tot in den rug doordrong. In het geheel zijn er 9 schoten gelost, zes door Hoogerbeets en drie door den heer B. Het meisje is in de borst en zijde, de heer B. in de lever gewoud. De toestand van het meisje en van Hoogerbeets is zorgwekkend, van den heer B. minder onrustbarend. Hoogerbeets staat zeer ongunstig bekend. Hij is sociaal-democraat, en gaf aan de leden van de sociaal-democratische vereeniging les in schieten en schermen. Bij de onlusten te Haarlem in de laatste jaren, werd hij meermalen gearresteerd, en vond men in een der pijpen van de broek een zwaar ijzer. Hij heeft tot nog toe geen berouw over zijne han- deling getoond. Als getuige is ook gehoord een zestienjarige jongen die alles rustig bleef aanzien, en verklaarde dat hij eindelijk wegging, ,/omdat het hem te warm werd." Het is een wonder dat behalve de drie hoofdpersonen niemand van de onmiddellijk toesnel- lende getuigen gewond is. Het voorval brengt groote ontsteltenis te weeg. Men hoort bijna oyer niets anders spreken. Hoogerbeets bevindt zich in het St. Elisabeths-gasthuis. Wat iemand in een jaar tijds al beleven kan! In het voorjaar van 1887 stal R. H. van Mun- nekezijl twee schapen uit de weide. Hij ver- kocht ze, kreeg berouw, kocht twee andere schapen weer en bracht- die terug in de weide. 'tWerd ontdekt en H. gestraft, hoewel niet zeer zwaar. Toen hij weer op vrije voeten kwam, trouwde hij en werd tegelijk vader over een jongen wereldburger. Nu zou hij een gelukkig leven hebben, meende hij, doch het huwelijk was niet altijd rozengeur en maneschijn. Huiselijke oneenigheden waren aan de orde van den dag. Laat ons elders zoeken, wat we hier niet kunnen vinden, werd besloten, en ze togen naar het verre Amerika. Doch men had pas Enkhuizen bereikt, of het vrouwtje kreeg reeds heimwee en keerde naar haar vroegere woonplaats terug. De man pruttelde wel tegen, maar zijn vrouw alleen achter- laten ging toch ook niet en daarom besloot ook hij maar om stil naar zijn dorpje terug tekeeren. Men leefde 't oude leven weer, tot H. op de on- zalige gedachte kwam om weer te stelen. Hij was het, die in de gemeente Kollumerland een 50-tal paarden den staart afsneed, op welke daad hij betrapt word en onmiddelijk gearresteerd. H. werd toen levensmoede en sprong in een diepen kolk, toen de politie hem wilde grijpen. Bijna zou hij verdronken zijn, doch hij werd nog gered en zit nu in de gevangenis te Leeuwarden na te denken over de wisselvalligheden des menschen leven. Een groote ramp heeft zich voorgedaan tus schen Malin en Yelars-sur-Auch, op 1800 meters afstand van deze laatste statie. De expres no. 11, komende van Parijs, kruist op dit punt den expres no. 276 komende van Macon. Deze laatste was pas ontspoord als de expres van Parijs in voile stoom aankwam en zich op den ontspoorden trein wierp. De schok was verschrik- kelijk. Zij heeft omtrent 2J minuut geduurd. De twee locomotieven werden omvergeworpen. Ilart- verscheurende kreten stegen uit de verbrijzelde wagons op. De eerste hulp kwam uit Velars aan omstreeks 4 ure. De noodklok werd geklept om de inwoners te wekken. Op't zelfde uur kwam een ploeg werk- lieden uit Dyon ter hulp gesneld. Er zijn 18 gekwetsten en 8 dooden, waaronder 5 mannen en 3 vrouwen. Onder de slachtoffers, die verschrikkelijk mis- vormd werden, bevindt zich een kapitein van het 2e reg. artillerie met zijne vrouw. De machinist van Dyon, die den trein no. 11 geleidde, werd onder zijne machine gevat. Men heeft hem er nog niet van onder kunnen halen. De stoker van denzelfden trein is nog aan het hoofd gekwetst. De machinist en stoker van den trein no. 276 zijn er met den schrik afgekomen. De identiteit der andere slachtoffers waarvan het getal nu tot 9 beloopt, is nog niet vastgesteld. Men vreest dat andere personen begraven liggen onder de zes verbrijzelde wagons. De twee loco motieven zijn totaal beschadigd. Het verkeer op de twee lijnen is gestremd. Het parket en de geneesheeren zijn ter plaats. Een presidentsverkiezing in de Ver. Stateu schijnt geld te kosten De uitgaven per district in zulk een campagne worden berekend op 7000 dollars of voor New-York op ongeveer 250,000 dollars, maar bovendien beloopen de officieele kosten 290,000 doll. Een optocbt met toortsen in New- York vereischt 12 tot 20,000 doll., een groote openbare vergadering 3000 tot 4000. Alles en alles zamen wordt door den heer Chamberlain Ivins op 700,000 doll, geschat, met uitzondering van de persoonlijke uitgaven van candidaten. Naar gezegd wordt, hebben de Tammany Ring en de democratie 170,000 doll, besteed om den heer Cleveland voor de eerste maal president te krijgen. Burgemeester Hewitt gaf zijn geheele salaris, tot een bedrag van 20,000 doll., en nog 4000 doll, bovendien aan zijne partij en droeg in de Tilden-verkiezingen niet minder dan 40,000 doll. bij. Ruw geschat bedragen de kosten van een presidentsverkiezingscampagne in de ereenigde Staten omstreeks twintig millioen dollars of onge veer 50,000,000 gulden. Maatschappijendie geregeld de glazen wasschen en de pui schoonmaken, zijn ook bij ons te lande geen zeldzaamheid meer. Te Weeuen heeft men thans eene inrichting, die nog iets verder gaat. Onder den naam ,/Allgemeine W iener Rei- nigungs-Institut La Geuerale" bestaat daar eene maatschappij, die zich belast met het schoonmaken van de geheele woning. Het personeel dezer maatschappij wascht de glazen, neemt stof af, //doet" de kamers, poetst de meubelen, kortom maakt alles in huis schoon. Eamilies, die een deel van den zomer buiten doorbrengen, of op reis gaan, dragen aan de maatschappij op, tijdens hare afwezigheid de woning schoon te maken, en vinden alles in orde als zij terugkeeren. De maatschappij blijft borg voor de eerlijkheid van haar personeel, alsook voor de schade, die het door breken enzoovoorts mocht aanrichten. Madame Celine Montrouge is niet alleen eene schoone vrouw, maar zij is tevens zeer ijdel en toen zij vernam, dat de schoonste vrouw te Spa bekroond zou worden, was haar besluit spoedig genomen en verrastte zij haar gemaal met de mede- deeling, dat zij een reispakje en twee kleeden voor den wedstrijd besteld had en naar Spa ging. Dit plan viel echter weinig in den sraaak van mijnheer Montrouge, die haar aan het verstand zocht te brengen, dat een eerbare vrouw er zich tevreden mede moest stellen, dat haar man haar schoonheid bewondert. Om haar den tocht naar Spa onmogelijk te maken, sloot hij me vrouw in haar woning op, doch deze ontvluchtte met behulp van haar dienst- maagd en reisde dieuzelfden avond nog naar Spa. Mijnheer Montrouge heeft nu een eisch tot eclit- scheiding ingesteld en verklaart dat me vrouw, be kroond of niet, geen voet meer in de echtelijke woning zetten zal Een Russisch staatsman, baron Tatian Dostel- kow werd in 1863 veroordeeld tot 25 jaren balliug- schap in Siberie. Zijne verloofde, Elora Belton, vindina i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2