4 Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. heb de DI die op kc TER NEUZEN, 4 September 1888. RECHTSZAKEN. e-A Men schrijft uit Wissenkerke van 1 Sept. De voortdurende aanvallen van de Noordzee op de polders aau de noordkust van ons eiland Noord- Beveland en de daardoor veroorzaakt wordende groote sommen gelds ter verdediging hebben sedert langen tijd bij de ingelanden van den Sophiapolder onder deze gemeente den wensch doen ontstaan tot het ealamiteus worden van dien kostbaren polder, waartoe dan ook de noodige stappen zijn gedaan en aan Gedeputeerde Staten der provincie ealami teus verklaring is verzocht. Aan de hoofden der politie in de gemeenten heeft de Min. van Just, de volgende circulaire gericht De aandaclit van den Minister van Marine is er op gevestigd, dat op verschillende wijze wordt gebandeld ten aanzien van scbepelingen die van passagieren zijn achtergebleven of van deserteurs der marine. In verband biermede heeft die Minister ter kennis van den Minister van Justitie gebracht, dat de commandeerende officieren van oorlogschepen, over- eenkomstig bunne instructie verpiicht zijn alle aau boord komende en teruggebrachte gedeserteerde scbepelingen en mariuiers onverschillig van welken bodem afkomstig, aan boord te nemen. Bij het door de politie arresteeren van eeu deser- teur der marine is het alzoo voldoende dat hij worde overgebracbt en afgeleverd aan boord van het naastbijzijnd oorlogscbip. Yoortdurend is een oorlogsbodem gestationeerd te Helder, Amsterdam, Hellevoetsluis, Rotterdam en Ylissingen. *De Minister van Justitie verzoekt te willen zorgendat de bedoelde deserteur zoo spoedig mogelijk aan boord van bet aangewezen oorlogschip worde overgebracht. Naar wij vernemen zal ter herinnering aau Prinsesjesdag, die door omstandigbeden alhier niet zoo luisterrijk is kunnen gevierd worden als men voornemens was, op Woensdag 12 Sept. a. s. een concert gegeven worden door het muziekgezel- scbap Apollo op bet Marktplein. Ken fakkelop- tocht met bengaalscb vuur en een bal champetre zal een waardig slot zijn van den scboonen dag. Door de synode der Christelijke Gereformeerde kerk, te Assen gebouden, zijn Ds. A. Littooij, van Middelburg en Ds. J. Westerhuis, van Ter Neuzen, beuoemd om de Christelijke Gereformeerde kerk te vertegenwoordigen op de synode der Belgische Zendingskerk, te houden in 1889. Mede werd besloteu om, ter gelegener tijd, zicb tot de hooge regeering te wenden, met het verzoek om scheiding van Kerk en Staat, ook op financieel gebied, opdat het onrecht ophoude, der Chr. Ger. kerk zoovele jnren aangedaan. Met het oog op de door de synode benoemde deputatie om met eene deputatie van de Nederl. Geref. kerken (doleerenden) over vereeniging te onderhandeleu, is besloten tot verdagiug der synode, om later te Kampen weer te samen te komen. De zitting is Donderdagavoud gesloteu met eene toespraak van den voorzitter, die door den vice-president en prof. Bavinck werd beantwoord. Axel, 3 September. Na des voormiddags door den heer C. P. Buijze, predikant te Hulst, met eene leerrede over 1 Thess. 5:13, bevestigd te zijn, hield de heer C. J. L. Ruijsch van Dugtereu, van Nieuw—Vennep, gisteren namiddag bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijne intreerede, daarbij tot tekst nemende 2 Cor. 5 20. Eene talrijke schare, waaronder ook ingezetenen der naburige gemeenten Ter Neuzen, Zaamslag en Hoek, wooude deze plechtigheid bij. In de laatste 20 jaren is Ds. Ruijsch van Dugteren de negende predikaut ter standplaats bij de Ned. Herv. gemeente alhier, als Ds. Blaauw, in 1868 vertrokken Ds. Schoorel van 18691870; Ds. Mac Pherson van 1870—1873 Ds. Enderle van 18741875; Ds. Teljer van 18761878; Ds. Westhoff van 18791880; Ds. Jansen Schoonhoven van 18811883; Ds. Geselschap van 18841886; Ds. Ruijsch van Dugteren iu 1888. Zuamslito'. Ter herdenking van den 8'ten jaardag van ons bemind vorstenkind, H. K. H. Prinses Wilhelmina, wapperde hier jl. Yrijdag van het gemeentehuis de nationale driekleur. Des avonds gaf de muziekvereeniging //De Volharding" ter harer eere een concert bij fakkellicht op het dorpsplein, dat door vele belangstellenden bijgewoond werd. De uitvoering van eenige muziekstukken, welke ditmaal bijzonder slaagde, werd nu en dan afge- wisseld door het zingen van een paar Prinsesse-liederen en eenige geliefkoosde volkszangen, voornamelijk door de schooljeugd, op verzoek en onder leiding van den heer A. H. de Yries, aangeheven. Een //Lang leve ons Prinsesje door alien met geestdrift geuit, sloot het genoegen van dezen feestavond, waarna den muzikanten op de meest kiesche wijze eenige verversching aangeboden werd in het logemet //de Appel," waar men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen was, tot ieder in de aangenaamste stemming huiswaarts keerde. Koewacht, 3 Sept. T Is hier kermis, doch eene kermis met weinig drukte en levendigheid en die veel verschilt van hare zuster, welke in het voorjaar komt. Jammer echter, dat er hier haast geen kermis komen kan of vechtpartijen moeten de vreugde komen verstoren. Heden morgen hadden eenigen der meest bekende vechtersbazen elkander weer gevonden in de herberg van L. de Winne en het duurde niet lang of men begon te twisten. Spoedig was men haudgemeendocli door het krachtig optreden van den herbergier kwam het in zijne woniug tot geen ernstige handtastelijkheden doch buiten gekomen zijnde, begon men zoo woedend te slaan of men elkander vermoorden wilde. Velen kregen dan ook een of ander bloedig aandenken. 't Is te hopeu, dat deze schandalen eens eindelijk een einde mogen nemen, eer er nog ernstiger zaken te betreuren zouden zijn. Sluis. De heer Gerritsen, burgemeester van Groede, heeft concessie aangevraagd tot het ex- ploiteeren van een tram van deze gemeente naar de Belgische grens, in aansluiting met twee tram- lijnen, welke de Belgische buurt-spoorwegmaat- schappij zal aanleggen. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van den 1 September 1888 is rechts- ingang met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak verleend tegen P. de K., 43 jaar oud, arbeider, geboren te Axel, wonende te Ierseke, ter zake dat hij in den namid dag van 26 Augustus 1888 tusschen 2 en 3$ uur, met het oogmerk om de uitvoering van na te melden diefstal gemakkelijk te maken en zich het bezit der gestolene voorwerpen te verzekeren, in de schuur, staande op de hofstede bewoond door Cornelis Meijaard en gelegen onder de gemeente Ierseke, opzettelijk en met het vooraf opgevat voornemen om, wanneer nij slechts eene vrouw tehuis vond, die te dooden, Jannetje Mieras, liuis- vrouw van genoemden Meijaard, van het leveu heeft beroofd door haar met een ijzeren griep en een ijzeren spade slagen toe te brengen, die den dood hebben ten gevolge gehad en onmiddellijk daarna in het aan die schuur grenzende woonhuis heeft weggenomen met het oogmerk om het zich weder- rechtelijk toe te eigenen lo. een zakje, inhoudende een bankbiljet van 25 en ongeveer 50 aan rijksdaalders en guldenstukken uit het in de woou- kamer staande gesloten gedeelte van het kabinet, na dit te hebben opengebroken door aan eene der deuren te trekken, en 2o. een paar gouden vrouwen- hoofdstukken uit eene niet geslotene lade van datzelfde kabinet, welke gelden en boofdstukken toebehoorden aau genoemden Meijaard of eeu zij tier huisgenooten. rechtbank te Amsterdam heeft den uitgever van het Nieuws van den Dag schuldig verklaard aan het verspreiden van laster tegen den kapelaan te Borne- broek en veroordeelde den heer Beijers tot f 250 boete of tot 2 maanden gevangenisstraf. De heer L. de Vries, rijksontvanger te Eijsden, is overgeplaatst naar Aardenburg. Deze ontvanger was de betrokkene in t bekende geval Mgr. Doutreloux. Ook te Ylissingen zal het Leger des Heils zijn tenten opslaau en wel in het lokaal /J'ivoli." Het orgaan van de sociaal—democratische partij bericht, dat de heer Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohmau, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, heeft aangenomen om te 's Gravenhage te spreken in de sociaal-democratische vereeniging. Te Eksloo is dezer dagen een dienstmeisje door het overmatig gebruik van karnemelk op het land ongesteld geworden en nog denzelfden nacht over- leden. Uit Tiel meldt men, dat door Jhr. Bowier een merkwaardige vangst is gedaan en wel van twee I levende vischotters, ongeveer acht weken oud. De dieren behelpen zich met een zuigflesch. Een paar duizend sigarenmakers op Havana zijn zonder werk, door het geschil met de patroons over de loonen. Op de Alster, bij Hamburg, is een bootje met zes jonge lieden door een stoomboot overvaren. Het vaartuigje werd verbrijzelddie er in zaten zonken in de diepte weg, en ondanks de onvermoeide pogingen van de bemanning der stoom boot kouden slechts twee van hen gered worden. De oudste zoon van Kouing Jan van Abessiuie i3 getrouwd met de dochter van den Etbiopischen Koning van Goa. De bruid droeg bij het liuwelijk, zegt het Petit Journal, den diadeem, dien Salomon aan de Koningin van Seba schonk en die reeds meer dan 28 eeuwen in het bezit is van de Ethio- phische Koningen. Men schrijft uit Maastricht: Eergisteren tegen den avond had er bij het grens- dorp Eijsden een duel plaats tusschen de heeren Tulier, redacteur van het dagblad La Meuse, en diens neef, den advocaat Le Jeune, van Luik. De duellisten waren van Luik tot Vise gestoomd, en richtten zich, vergezeld van 4 getuigen en eenen geneesheer, naar de Nederlandsche grenzen. Zij dachten die overschreden te zijn, misleid door de richting der grenspalen, d<3ch bevouden zicb nog op Belgisch grondgebied. Aanvaukelijk was de afstand bepaald op 20 pas; op aandringen vau den heer Tulier echter werd die bekort tot op tien pas. Bij het eerste pistoolschot, door zijne tegen- partij gelost, stortte Tulier, in het hart getroften, dood ter aarde. De Belgische marechaussees, die spoedig ter plaatse waren, uamen den advocaat Le Jeune in hechtenis. Het lijk van den verslagene werd naar Luik vervoerd. De aanleiding tot het duel moet geweest zijn, dat de heer Tulier zich op minder eerbiedige wijze over eene dame had uitgelaten. Niettegenstaande de vele en aanhoudende waarschuwingen, die van tijd tot tijd in de dag- bladen voorkomen, is het wederom aan een drietal zoogeuaamde kwartjesvinders gelukt, eeu landbouwer A. K.- genaamd, woonachtig te Oud-Alblas, die de weekmarkt te Dordrecht bezocht tot hun slachtotler te maken. Door een als heer gekleed persoon werd hem in de Nieuwstraat gevraagd of hij boter voor hem te koop had, of anders niet iemand wist die hem 25 pond boter 's weeks leveren kon, welke laatste vraag door het boertje bevestigend werd Het stoffelijk overschot van den heer W. J. tlofdijk is Zaterdag op het kerkhof te Rosendaal bij Arnhem, in de nabijheid van De Genestet en Ter Haar, aan den schoot der aarde toevertrouwd. De blindeu door te brengen. Ik was zoo gelukkig op te merken, dat mijn gezang niet alleeu op den blinde zelf, maar ook op zijn dochter indruk maakte." „0," viel ik in, tbans wordt mij alles duidelijk! Ik zelf heb u in het nationaal costuum van een Audalusier eens hooren zingen, en ik moet bekennen, dat ik verrukt was, en mij nu volstrekt niet ver- wonder, dat gij het hart van het meisje in vuur en vlam zettet. Gij zelf schijut ook van uwe verkleeding pleizier gehad te hebben, want men heeft u later meermalen als Andalusier zien op treden." //Niet uit pleizier in deze rol," antwoordde Lista, ,/maar enkel en alleen om Alice; want alleen in deze vermomming wilde het mij gelukken, eenige malen op een niet in het oog vallende wijze, in tegenwoordigheid haars vaders met haar in nadere aanraking te komen, en ik nam de ge- legenheid waar, het meisje een brief in handen te spelen, waarin ik haar van mijn gloeiende liefde poogde te overtuigen en haar om wederliefde bad. Doch zij liet den brief ongelezen op den grond valleu en bleef ongenaakbaar als altijd. Toen nam ik een wanhopig besluit. ,/Haar winnen of sterven" met deze leus wachtte ik hen op zekeren tijd op, volgde hen tot aan hun woning. en drong deze te gelijk met hen binnen, zonder dat de blinde dit scheen opgemerkt te hebben. Op Alice's gelaat spiegelde zich echter de uitdrukking van ontzetting af. tfNiet verder!" fluisterde ze mij toe, bleek als een doode. //Wacht hier, tot ik terugkom Zij zag mij zoo smeekend, zoo ontroerd aan, dat ik als aan den grond genageld haar terug- komst afwachtte. ,/En zij kwam z/Ha, zij kwam?!" riep ik op ironischen toon uit, om mijn aandoening te verbergen, terwijl ik weder de glazen vulde. „En wat geschiedde toen?" ,/Nu ja, zij kwam!" ging de Portugees voort. „Ik zonk voor haar op de knie, ik smeekte haar vergiffenis voor mijn vermetelheid, voor mijn wanhoop. Ik verklaarde haar dat ik haar tot hiertoe gevolgd was, om aan haar voeten te sterven, als zij mij de hoop ontroofde, haar eenmaal de mijne te mogen noemen of het moest zijn, dat zij mij verzekerde, dat haar hart niet meer vrij was en ze mij dus niet kon beminnen." ,/En wat deed zij?" vroeg ik bijna ademloos, terwijl mijn hart hevig bonsde; want het was mij, als verhaalde de ongelukkige mij mijn eigen z waren zielestrijd. ,/Zij zag mij lang, zeer lang zwijgend en vol medelijden aan en wendde haar gelaat af, om hare tranen te verbergen. En mij was het, als stortten hemel en hel over mij te zamenik greep haar hand, ik strekte mijne armen naar haar uit, ik drukte haar aan mijn borst ach, ik was een waanzinnige gelijk(Wordt vervolgd.) beantwoord, waarop werd voorgesteld even naar eene naastbijzijnde tapperij te gaau, dan zou daar het adres voor de te leveren boter opgegeven worden. Aldaar zaten twee handlangers vau den onbekende ouder gewoonte kaart te spelen, en uitgenoodigd door zijn geleider, had K. weldra aan de speeltatel plaats genomen met het gevolg dat hij in zeer korten tijd eene voor hem aanzienlijke som gelds had verloren. Hoewel de politie met het voorgevallene in kennis werd gesteld en zij onmiddellijk een onder- zoek instelde, is het haar niet mogen gelukken de bedriegers in banden te krijgen. Bij de jonge schutterij te Posterbolt (L.) is het Gerard Horn men gelukt voor den derden keer den vogel af te schieten, zoodat hij nu voor het derde jaar keizer is. Als zeldzaamheid kan men hier bijvoegen, dat de oom van llommen, zekere Joannes Jeurisseu, bij de oude sshutterij, drie-eu- twintig jaren achter elkander keizer was. Zondag werdeu de beide keizers feestelijk ingehaald en roudgeleid. Aan welke gevaren een luchtreiziger al niet bloot staat. De luchtballon van l'Hoste, te Assen opgegaan, dreef Donderdagavond boven Onstwedde, waar tal van nieuwsgierigen, die, zoolang de we- reldbol in zijne beide ,/potjes" draait, zoo'n ding nog nooit gezien hadden, het gevaarte met ouver- holen bewondering nastaarden, ja zelfs een eind naliepeu, in de hoop, dat het wel ergens op een nabijgelegen stuk land zou nederdalen. Maar fluiten hoor. i Sjoerd, de broodjager, die ook wel eens een enkelen keer over de Pruissische grenzen gaat, zag het hemellichaam aan voor eeu groote sluikers- machine, misschien wel gevuld met wie weet hoeveel „blaaskennat." Dat ding zal ik schieten, dacht Sjoerd, en hij had zijn geweer reeds aangelegd, toen de heer l'Hoste mag blij zijn gelukkig de ballon- in wat meer noordelijke richting dreef. Was de ballon onder schot gekomen, er was lets raars gebeurd, want Sjoerd is bepaald de kwaadste schutter van de beroemdste Oiistwedder jagers. In het klooster der Trappisten te Yenloo werden eenige maanden geleden drie Duitschers opgenomen, die verlangden als broeder dier orde aangenomen te worden. Alle drie zijn deze week plotseling verdwenen, met zich nemende de beste kleeding van den overste, die zelden gebruikt wordt, bestaande uit een priesterhoed, habit,, bovenkleed (wit laken) en kousen. De politie heeft twee hunner aangetroffen in een cafe, waar zij zich schuil hielden, terwijl de derde mede werd aangehouden in een priestergewaad, hetwelk herkend is als het ontvreemde. Een hunner, M. Kaehne, is aan de justitie te Roermond over- geleverd, terwijl de beide anderen als vreemdelingen zonder middel van bestaan over de grenzen ge bracht zullen worden. Een heer uit Duitschland, die eenige dagen bij familie te Zandvoort zou doorbrengen, is plot seling krankzinnig geworden. Iu nachtgewaad ging hij de straat op, sloeg van een woning een ruit in en joeg den bewoners een vreeselijken schrik op het lijf. Eindelijk werd hij gevat. Toen hij op Zandvoort aankwam verhaalde hij de volgende ge- schiedenis: op zijn reis naar Nederland en even nadat hij de grenzen gepasseerd was werd hij aau- gevallen door twee zwart gemaakte kerels, welke met het mes in de hand zijn geld eischten. Hij wist zich echter te verdedigen en bracht de noodrem in werking, zoodat de trein weldra stilstond. Voor dit echter gebeurde waren de twee dieven reeds gevlueht. Kort geleden verscheen in een groot hotel te Louden een reiziger, die niets dan eeu zeer klein taschje bij zich had, en die eeu kamer ver- langde. De gast gebruikte het een en ander en begaf zich toen naar zijne kamer, terwijl hij den kelluer last gaf, hem den volgenden morgen vroeg te wekken. Zijne orders werden stipt uitgevoerd en de reiziger om zes uur in den morgen gewekt. Nog niet lang was de vreemdeling op, toen hij plotseling hevig beide. Toen een bediende naar boven snelde om te vragen wat mijnheer wilde, was hij niet weinig verbaasd, toen deze hem vroeg, waar zijn pantelon was. Het geheele huis werd doorzocht, maar het hielp niets, de vermiste pan- talon was en bleef weg. Maar ik zou toch wel denken, dat ik niet zonder pantalon door Londen ben komen wandelenriep de reiziger, vik heb het hotel niet verlaten en de pantalon moet mij gedurende den nacht ontstolen zijn. In de zakken ervan waren twee banknoten, ieder van 100 p. st." Het geval was ingewikkeld en zeer onaaugenaam voor den hotelhouder, want de vreemdeling dreigde met een proces, dat den goeden naam van't hotel zeker veel geschaad zoo hebben. Wat voor veilig- heid, biedt een hotel aan zouden de menschen zeker zeggen waar de dieven tot in de kamers van de slapende gasten kunnen binnendringeuP- De eigenaar zocht daarom liever tot eene schikking te komen en bood den woedende reiziger een uieuwe pantalon aan, terwijl hij hem eene schade- vergoediug van 100 pd. st. gaf, waarmede de man zich eindelijk tevreden stelde. Toen hij goed en wel vertrokken was, klaarde de plotselinge ver- dwijning van den kostbare pantalon spoedig op. De reiziger, die een zeer lange overjas droeg, was eenvoudig zonder pantalon in het hotel gekomen. Boven Tubbergen ontlastte zich Donderdag een hevig onweder, waarbij de bliksem in de woning sloeg van den landbouwer De Wanneker op de Iemsche. In een oogenblik stond het huis, waarin ook de geheele oogst van hooi en rogge, iu vlam. Door den slag werden de vrouw en kiuderen be- wusteloos tegen den grond geworpen. De oudste zoon was het eerst weer bij kennis en haastte zich toen zijne moeder en de kiuderen naar buiten te brengen. Eene koe en een varkeu zijn mede in de vlammen omgekomen, terwijl drie schapen door den bliksem zijn getroffen. De man was van huis en toen men hem had gehaald vond hij niets dan een rookenden puinhoop en zijne vrouw, nog in bewusteloozen toestand, bij een der buren. Een vreeselijk ongeluk had dezer dagen in het Edentheater te Brussel plaats. De gebroeders Eerroni, de //koningen der lucht vertoonden hun kunsten aan de trapeze. De jongste der broeders miste bij een sprong de trapeze en viel, daar het veiligheidsnet te klein was, op de fauteuils van de stalles. Een kreet van ontzetting vervulde de zaal. Alle bezoekers stonden op en riepen z/Geeu kunsten meer 1" Te midden van dit tumult droeg men den kunstenmaker voor dood weg. Eeu geueesheer, toevallig onder de aauwezigen, verleende de eerste hulp, waarop men den bewustelooze naar het ziekenhuis vervoerde. Zijn toestand is hopeloos. Yan 16 tot 31 Augustus 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 30 Aug. Ingen de Groot, oud 22 j., jm. en Catharina Suzanna van Eraaijen- hoven, oud 27 jjd. 31 Aug. Jacobus Eranfois Eaas, oud 19 j., jm. en Johanna de Doelder, oud 21 j., jd. Huwelijks—voltrekkingen. 16 Aug. Jacob Jan Oostdijk, oud 21 j., jm. en Helena Verlinde, oud 19 j., jd. Jacobus Antonie Bedet, oud 24 j., jm. en Cornelia Pieternella Machielsen, oud 18 j., jd. 23 Aug. Josephus de Coninck, oud 43 j., jm. en Anthouia Goethals, oud 34 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Mietje, d. vau Henri Hartog en van Elisabeth Suisman. 18 Aug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2