Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2432. Woensdag 5 September 1888. 28e Jaargang. DE BlINBE EN ZIJN KIND. *4 Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVE8TENTI1N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind rcrmhtpit Ulnudns- en Vrljjdnjjnvond bij den nltgever P. J. VAN BE 8 A N D E te Tep Neuzen. folitieli Aangezien het pers zich bijna V 4 Overzicht. nieuws der buitenlandsche geheel bepaalt tot het incident- Massowah, zullen wij eerst onze blikken elders rondslaan om met de Eransch-Italiaansche ruzie te besluiten. Keizer Wilhelm zal binnen enkele dagen de reeks zijner bezoefen aan de gekroonde hoofden van Europa voortzetten. Hij zal achtereenvolgens Karlsruhe, Stuttgart, Munchen, Weenen en Rome aandoen. De Nord. Allg. Zeit. meldt nu,datniet een strijdmacht te Addelar (West-Afrika) de vlag heeft geheschen, maar dat de stafarts Dr. Wolff, die met het onderzoek van het achterland van het Tosogebied belast is, te Addelar is aangekomen en aldaar met't oogop zijn studien een wetenschappelijk station heeft opgericht. 'tLijkt ons niettemin zoo vreemd, dat John Bull in dat wetenschappelijk station wel iets meer zal zien. Men moet den Brit maar kennen. In Zoeloeland schijnen de Engelschen de handen ruiraer te krijgen, daar de opstand geeindigd is. Men gelooft, dat Dinizoeloe gevangen is bij de Boeren of bij de Engelschen. In achter-Indie evenwel is alles niet tot rust, ten minste niet in het pas geannexeerde Birmaheen deel der bevolking oefent het vak van bandiet uit. De Czarina en de prinses van Wales zullen een bezoek brengen aan hare zuster de hertogin van Cumberland. ""De Czarina zou den hertog van Cumberland zoeken over te halen, afstaud te doen van zijne aanspraken op Hannover; de prinses van Wales zou hare Russische zuster overhalen om prinses Clementine van Coburg te ontvaugen en papa, de Koning van Denemarken, zou dat werk ondersteunen. 't Kan waar zijn Aan de Spaansche grens is een conflict on^gtaan tusscben smokkelaars uit de naburige Fransche stad Hendaye en Spaansche douanebeambten. Elf van de smokkelaars werden gevangen genomenver- scheidene anderen. die zich in een boot trachten te redden, verdronken slechts (Sen ontkwam. De heer Jules Ferry heeft eene rede gehouden op een feestmaal, waar 300 vertegenpjmrdigers van den landbouw uit het departement der Vogezen tegenwoordig waren. Hij zeide o. a. er op te rekenen, dat als de ellendige avonturier, die in drie departementen de overwinning had behaald, zich in deze streken waagde, de bewoners der Vogezen hem het masker zouden afrukken, zeggende„Gij zijt het clericalisme Gij waart veertig jaren ge- leden de hinderlaag en de staatsgreep Twintig jaren geleden waart gij het plebesciet, de ruine Masker afLeve de Republiek I" Om te voor- komen dat gelukzoekers als Boulanger door listen tot het lidmaatschap der Kamer komen, denkt men er aan om den „scrutin de liste" af te schaffen. De anti-republikeinen zijn bij de tegenwoordige wijze van verkiezing het best gevaren. De lijsten- FEUILLETON. Lit de medcdeelingen van een Londensciien politie-bearnbte. ,9) Lista werd rood tot over de oorendoch ik liet mij niet om den tuin leiden, ofschoon ik niets minder dan overtuigd was, dat hij de vervalsching zelf had begaan. Ik ging dus voort, terwijl ik mijn hand vast op zijn schouder legde tfGij draagt valsche banknoten bij u gij zijt herkend, en ik eisch van u, mij te volgen." Mijn vastberaden optreden moest hem wel over- fuigen, dat ik de man was, die het recht had, op deze wijze tot hem te spreken, want hij beheerschte zich en sprak iets kalmer en beleefder //Mijnheer Barel, ik heb, Goddank, een volkoraen rein gewetendoch wanneer gij de bevoegdheid hebt en het dus verantwoorden kunt, de hand op mij te leggen, dan ben ik bereid, n onder vier oogen een mededeeling te doen, die u een vermeende dubbelzinuigheid in mijne handelingen ten voile zal verklaren." c/Welaan," antwoordde ik, „heb dan de goedheid, mij naar mijn woning te volgen 1" stemming is uitgevonden door Gambetta en inge- voerd door Jules Ferry, doch voldeed den republi- keinen dadelijk al niet, daar die wijze van verkiezing het aantal anti-republikeinen plotseling van 80 op 200 deed stijgen. Men weet, dat de Porte dezer dagen, naar aan- leiding van het door de Fransche regeering opge- worpen incident, eene nota aan de verschillende mogendheden heeft gezonden, om zich te beklagen over de houding door de Italiaansche regeering in de Massowah-kwestie aangenomen. Volgens een Reuter telegram uit Varna hebben enkele mogend heden de ciculaire dadelijk beantwoord. De Oosten- rijksche minister van buitenlandsche zaken, gn.af Kalnoky, zegt dat Oostenrijk, geenerlei belangen te Massowah hebbende en vriendschappelijke betrek- kingen met Italie onderhoudend, geen bezwaar had om eventueel zijne onderdanen onder Italiaansche jurisdictie te stellen. Bismarck antwoordde, dat Duitschland, zonder de rechtskwestie te onderzoeken, aan het optreden van Italie geen hinderpalen in den weg zou leggen. De beide staatslieden wezen nadrukkelijk op de goede verstandhouding tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italie en raadden de Porte aan, de zaak te laten rusten. De Fransche minister Goblet antwoordde, dat Frankrijk zich volkoraen vereenigde met de in deTurksche circulaire uitgesproken opvatting van de zaak. Van Engeland, Rusland en Italie was nog geen antwoord ontvangen, Als de Italiaansche officier waarheid heeft gesproken, dan weten wij Engeland's antwoord en wat Italie zal zeggen, ligt voor de hand te vermoeden. De Porte wordt op die wijze ongegeneerd behandeld, dat kan niet anders gezegd wordenmaar de Zieke Man aan de Bosporus is nu eenmaal de lijder der Europeesche politiek. 't Recht van den sterkste geldt en heeft eeuwen gegolden bij de groote mogendheden van Europa. Wij behoeven slechts te wijzen op Sleeswijk en Holstein; op Hannover, Nassau, Keur Hessen, Elzas en Lotharingen; op Lombardije, Parua, Lucca, den Kerkelijken staat en Napels; op de afgebeten stukken in het Balkan- schiereiland, om met het door drie mogendheden ingeslokte Polen maar te besluiten. En waar de kleine staatjes op den duur zullen blijven? Och, 't is misschien goed, dat wij niet zoo ver in de toekomst kunuen zien, wij Nederlanders. De Oranjevaan schrijft: In de bladen kan men lezen dat Z. M. den Koning zoo goed als hersteld is. Wij hopen vurig, dat dit bericht juist is, en dat, wat wij uit Apeldoorn vernamen geheel ongegrond is. Eene meer zwaartillende opvatting zou daar veld winnen. Zelfs wordt gezegd, dat de Koning ten eenemale onvervoerbaar zou zijn en het Hij verklaarde zich dadelijk bereid. Wij stegen in een droschke en reden naar mijn huis. ,/Heb erbarming met mij begon hij nu, nadat wij plants hadden genomen. Ik ben degene niet voor wien ge mij houdtmaar ik bevind mij in een verschrikkelijk warnet, waaruit het mij onmogelijk is, mij te bevrijden." „Wees oprecht tegen mij," hernam ik'; //gij hebt naar 't mij toeschijnt zeer veel op het hart. Vertel mij allesik zal u bijstand bieden, zoo gij die niet geheel onwaardig zijt. Ga te goeder trouw met mij te radeik geloof, dat gij het u niet berouwen zult, wanneer ge mij volkomen vertrouwen schenkt. Gij kunt overigens onder alle omstandig- heden er op rekenen, dat ik uw geheim be waren zal, wanneer dit met mijn karakter vereenigbaar is en ik het voor mijn geweten kan verantwoorden." ,/Gij zult alles weten," antwoordde hij ,/ik wil u mijn geheele vertrouwen schenken. Wie weet of onze ontmoeting niet tot mijn geluk is Ik liet een paar flesschen goeden wijn brengen, en gaf aan Black, die zich in het aangrenzend vertrek bevond, mijne bevelen. Toen schonk ik in en wij dronken beiden ons glas uit. In den omgang met de wereld der n.;sdadigers was ik met haar sluwheid en leugenachtigheid langzamerhand vertrouwd geworden, en had geleerd op mijn hoede te zijn. Het scheen mij daarom goed toe, naar het spreekwoord»in vino Veritas" Koninklijk gezin dus den geheelen winter op het Loo zal moeten vertoeven. In Zeeland zijn thans 43 van de 113 pre- dikantsplaatsen onvervuld, namelijk In den ring Middelburg 5 (Arnemuiden, Kleverskerke en Mid- delburg). Ring Vlissingen 5 (Biggekerke, Koude- kerke, Meliskerke, Vlissingen en Zoutelande). Ring Veere 4 (Gapinge, Serooskerke, Veere en Vrouwe- polder). Ring Zierikzee 3 (Sirjansland, Ouwerkerk en Zierikzee). Ring Brouwershaven 3 (Brouwers- haven, Dreischor en Noordgouwe). Ring Tholen 4 (St. Philipsland, Scherpenisse en Tholen). Ring Goes 4 (Goes, 's Heer Hendrikskinderen, Katten- dijke en Kats). Ring Kruiningen 2 (Bath en Schore). Ring Borssele 5 (Ellewoutsdijk, 's Gra- venpolder, Heinkenszand, Nisse en Oudelaude). Ring IJzendijke 3 (Biervliet, Nieuwvliet en Water- landkerkje). Ring Sluis 2 (St. Kruis en Zuidzande). Ring Axel 3 (Hontenisse, Sas van Gent en Zaaraslag). Van de genoemde plaatsen is Arnemuiden reeds 14 jaar vacant, Kleverskerke 11, Biggekerke 15, Meliskerke 13, Zoutelande 19, 's Heer Hendriks kinderen en Ellewoutsdijk ieder 8 jaar. De heer P. J. de Quartel, ingenieur le klasse van 's Rijks waterstaat, heeft aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie aangevraagd voor de in- dijking, droogmaking en inpoldering van het grootste gedeelte der Zuiderzee en van de Friesche Wadden. De concessie-aanvrager raamt de kosten op 220 inillioen en de baten over 20 jaren op ongeveer 347 millioen. Naar wordt medegedeeld, is van regeerings- wege bij de spoorwegbesturen hier te lande aange- drongen op spoedige invoering van een beperkten Zondagsdienst. Den 15 Sept. a. s. zal voor het Gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep behandeld worden de zaak tegen W. F. 11. V., koopman te Vlis singen, vroeger wonende te Goes, door de arr.- rechtbank te Middelburg wegens „schaking" tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vanwege het Openbaar Ministerie zijn 8 getuigen gedagvaard, terwijl door den verdediger, Mr. F. N. v. d. Bilt, advocaat te Middelburg, die voor be- klaagde te 's Hage zal optreden, eenige getuigen a decharge zullen worden voorgebracht. De opening van de jacht op klein wild in de provincie Zeeland is door Gedep. Staten vast- gesteld op Maandag 17 Sept. a. s. Men schrijft aan den Javabode uit Buitenzorg dat na een ernstig onderzoek in de zaak van den eervol ontslagen kapitein Willink Ketjen een rapport is ingekomen, luidende: „dat die officier hoogst onrechtvaardig is behandelddat hem wettig toekomt en minstens moet worden toegelegd het voile kapiteinspensioen, met rappel van het bereids aan- gehoudene" enz. met mijn Portugees de proef te nemen, en hem meermalen tot drinken te bewegen. „En nu, mijnheer Lista," zoo moedigde ik hem aan, nadat ik zijn glas weder gevuld had, „laat mij uw geschiedenis hooren." //Sir 1" begon hij en zijne oogen, die waar- schijnlijk door slapeloosheid en afmatting dof waren geworden, kregen nieuw leven fftoen wij elkander op den bewusten avond in de woning van den blinde ontmoetten, was het niet de eerste maal, dat ik mij daar bevond. Ik heb toen onwaarheid tegenover u gesproken." „Dat kon ik vermoeden," viel ik in. jDoch ga voort wIk kende den blinde en zijn dochter bijna zoo lang als ik te Londen ben," zoo vatte Lista zijn verhaal weder op. (,1k zag Alice in zeker lokaal spelen, en haar zien en op haar verlieven was voor mij een. Jong en overmoedig als ik was, zag ik er niet veel bezwaar in, de dochter van een blinden bedelaar voor mij te winnen. Ik deed, gelijk andere jongelui dit deden, ik trachtte haar te naderen en haar opmerkzaamheid op mij te ves- tigen maar al heel spoedig zag ik mijn dwaling in Brunsworth en zijn dochter waren onge- naakbaar." ,/Toen gij Alice zocht te naderen," viel ik andermaal den verhaler in de rede, //waren, toen uwe voornemens van ernstigen aard?" //O, ik zou mijn leven, mijn alles voor haar 's Gravenhage was Vrijdag in feestdos, omfloerst door een grauwe lucht en donkere wolken, die in den ochtend stortregens, gepaard met donder- buien, ontlastten, die echter opliielden tegen het uur van den optocht, welke in de beste orde en zeer opgewekt is uitgetrokkendoor duizenden aanschouwd, op straat zich bewegende of aan het venster gezeten. De versierde wagens maakte den ommegang tot een waren zegetocht. Flora en Pomona in het rijk van bloemen en planten, gaven in den berg van bloeiende gewassen een grootsch denkbeeld van den tuinbouw en niet minder zinrijk bracht Clio en Polyhymnia hulde aan den jongsten loot van den Oranjestam. De historische stoet, gevormd door de Vereenisjing Israel en Oranje, voorstellende Prins Willem I en Prins Maurits en omgeving, muntte uit door frischheid, geschiedkundige getrouwheid en rijkdom van kleeding. Die groep was een keurig middelpunt. Het militair karakter van de expeditie in Indie, voorgesteld door oud-Indische strijders in veldtenue en materieel medevoerende, maakte een flinken indruk en de riviervisscherij, voorgesteld door een visschersvaartuig met want in schommelende be- weging, leverde ook een karakteristieken aanblik. Op een deel van den tocht viel regen. Voor 's Konings paleis en ruiterstandbeeld van den Zwijger, aan welks voet de Tuinbouwvereeniging kransen neerlegde, speelden de muziekkorpsen volksliederen en de weeskinderen zongen den stoet op den Kneuterdijk liederen toe. De gewone parade werd gehouden in het Willems- park en omgeving. Pluvius ontfermde zich 's avonds over het feest- vierende 's Gravenhage. Het ware ook jammer geweest, wanneer regen zich ontlast had over de inderdaad fraaie plafond en slingerverlichting in het Voorhout, waar een ontzaglijke menigte vertoefde en luisterde naar het concert der schuttenj. Dit stadsgedeelte baadde in een zee van licht. Men liep ouder een hemel van lampions, die uitstekend brandden. Alle landsgebouwen en sommige hotels waren ge'illumineerd. Ook de societeitstent in het Bosch prijkte met een nette verlichting. De stafmuziek der grenadiers gaf daar een fraai concert. Het publiek was echter dun gezaaid, wellicht uit vrees voor regen. In den Diereutuin was muziek van de Leidsche kapel, onder leiding van Mann. De memgte was overal zeer feestelijk gestemd, en over 't algemeen ordelijk. Alleen had een hevige vechtpartij met sabels plaats tusschen veld- artilleristen en politie bij de arrestatie van een veldartillerist die een koetsier zoo ernstig met de sabel had verwond dat de opneming in het gasthuis noodzakelijk was. Een agent kreeg een gevoeligen slag met een sabel. hebben gegeven," riep Lista uit. //Mijne voornemens waren rein. Ik schreef aan Brunsworth een brief, verklaarde hem mijne diepe genegenheid voor zijne dochter en bad hem om haar hand, maar ik ont- ving geen antwoord." z/Toen gij uw verzoek tot den blinde richtet," vroeg ik verder, waart ge toen in staat, het meisje een fatsoenlijk en zorgeloos bestaan aan te bieden Deze vraag scheen den Portugees vrij wat in verlegenheid te brengenzijn bleek gelaat werd vuurrood, en eerst na een lang, pijnlijk stilzwijgen, bracht hij uit ,/Ik bezat een vrij aanzienlijke som, die ik ge- durende een verblijf van drie jaren in Brazilie had bijeengebrachtmaar Londen heeft mij veel gekost, en ik had derhalve het plan opgevat, om naar Brazilie terug te keeren, waar ik mocht hopen, door mijne kennissen en betrekkingen, mijne ver- liezen te herstellen en rijkelijk mijn brood te verdienen." z/En waar hebt gij den blinde en zijn dochter leeren kennen?" z/In een gezelschap, 't welk haar vader tot spelen geengageerd had. Toen ik de ondervinding had opge- daan, dat al mijne bemoeiingen, om Alice's hart te verteederen en den oude voor mij te winnen, geheel vergeefs waren, vatte ik duizenderlei ideen op, en het gelukte mij eindelijk, als Andalusisch zanger bijna een geheelen avond aan de zijde des TEH NEEZEISCHE 11)1 It IVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1