m Gemengde berichten. i Uit het verslag van den penningraeester bleek, I dat het batig saldo 420 bedraagt._ Na betaling der loopende rekeningeu zal een tlein deficit bestaan. In de vacaturen van het bestuur door het aftreden der heeren K. Kater te Amsterdam en P. van Vliet te Leeuwarden, ontstaan, werd voorzien door de herbenoeming van beide heeren. Na de afdoening dezer huishoudelijke aangelegen- len werden allereerst besproken eenige voorstellen f ,an het bestuur, betreffende de uitgave van het orgaan en daarna tal van voorstellen van 26 af- l deelingen. 1 Ongeluk op de Noordzee. Men schrijft uit Nieuwediep In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft. op de Noordzee een treurige zeeramp plaats ge- grepen. Door een hevigen storm uit het W. N. W. overvallen, heeft de buitengaats zijnde visschers- vloot, het zwaar te verantwoorden gehad en zijn een tweetal vaartuigen, de Urker schokkers U. K. 107, bevaren door schipper J. Brands, en lT. K. 148, schipper A. Hennik, verongelukt. Door stortzeeen getroffen, sloegen de schuiten in het Kaap- en Molengat om en vonden de zes opvarenden hun dood in de golven, zonder dat hunne in de nabijheid naar binnen zeilende vakgeuooten iets ter hunner hulp konden aanwenden. Een der veron- gelukte visschers laat eene vrouw met zes kinderen onverzorgd achterde overigen waren bijna alien ongehuwd. Een aantal vaartuigen zijn met belang- rijke stormschade te Nieuwediep binnengekomen enkelen waren vol water geslagen, anderen hadden gescheurde zeilen, gebroken zwaarden of vernielde tuigas'e. Slechts weinigen zijn zonder averij uit zee teruggekeerd. TER NEUZEN, 31 Augustus 1888. Yan alle openbare en vele particuliere gebouwen waait heden de. nationale driekleur, ter herdenking van den 8,ten jaardag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina. Heden avond zal het muziekgezelschap //Apollo" een concert geven op het marktplein. Dezer dagen is alhier opgericht de Steenmaat- schappij /Per Neuzen", een vennootschap van han- delaren in Doorniksche en Lessinesche steen. Heden morgen vertrok van hier, via Ant- werpen, een huisgezin van 11 personen naar Noord- Amerika. Naar men verneemt hebben eenigen, reeds over jaren derwaarts vertrokkenen, het plan met het aaustaande voorjaar een bezoek te brengen aan hunne vroegere woon- of geboorteplaats Ter Neuzen. Naar men verneemt, is de heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, voornemens deze streken in het laatst der aaustaande week te bezoeken. Op Zondag den 9 September, voormiddags 9 ure, heeft hij plan alhier in de Hervormde kerk, en des namiddags te Zaamslag op te treden, tot het doen van rnede- deelingen aangaande die inrichting. In de le helft dezer maand zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van: J. W. Hoefnagels Zn te Rotterdam, J. C. Ellis te New-Castle a I.; door het hulpkantoor Zaamslag, aan het adres van W. van Dreischor te Leusden. llulst. Voor de vacante onderwijzersbetrekking met hoofdacte, jaarwedde 600, aan de openbare lasjere school alhier, heeft zich geen enkele sollici- tant aangemeld. Tot waarnemend onderwijzer aan de genoemde school is Dinsdag 1.1. aangesteld de heer°W. van Rietschoten van Hulst. Eene nieuwe oproeping van onderwijzer op eene jaarwedde van f 450 met vooruitzicht op verhooging is nu gedaan. die hij snel met de valsche verwisselde en den kellner overreikte met de woorden ,/Wees toch zoo goed te laten wisselen De bediende verwijderde zich met het papier en kwam na weinige minuten met het gewisselde geld terug. i i n Lista betaalde zijn vertenng en de kellner ver- ontschuldigde zich op de ootmoedigste wijze. Toen de Portugees het lokaal wilde verlaten, trad ik hem op zijde. Hij verschrikte en verbleekte; zijn verlegenheid was niet gering. ;/Ge waart daar zooeven in een fatalen toestand, sprak ik tot hem »uw banknoot zou dus valsch geweest zijn „Het verwondert mij, dat wij elkander juist hier ontmoeten," antwoordde hij, terwijl hij deed, als had hij mijn opmerking niet gehoord; „gi] schijnt anders geen bezoeker van dit koffieliuis te zijn. -Ik ben niet gewoon overdag koffiehuizen te bezoeken," zeide ik, //en het is dan ook louter toeval, dat ik hier ben. We hebben elkander in lang niet gezien, mijnheer Lista. 't Is opmerkehjk, dat onze ontmoetingen steeds door zulke zeldzame omstandigheden vergezeld gaan." „Hoe dat?" vroeg hij. H \Vel, deslijds bij den blinde speeldet gij de rot van een tot over de ooren verliefde, en nu vWilt gij wat van mij? viel hij mij grof in de rede, terwijl ik hem voortdurend scherp fixeerde. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Jliddelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 31 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken J. V., oud 52 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens vernieling van eenig aan een ander toebe- hoorend goed veroordeeld tot 14 dagen gevange- nisstraf. E. L. de B., oud 43 j., tuinman te Hulst, is wegens beleediging veroord. tot 8 boete of 6 dagen hechtenis. M. Y., oud 16 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesproken. C. van K., oud 25 j., kleerwaker te Ter Neuzen, is wegens beleediging en mishandeling van een ambtenaar veroord. tot 1 maand gevang. B. van K., oud 52 j., kleermaker te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevang. Zondag 11. vervoegde zich bij den burgemeester van de Willemstad een knaap, 14 a 15 jaar oud, ten einde eenige ondersteuning te verkrijgen tot voortzetting van zijne reis naar Rotterdam, om aldaar scheep te gaan en naar Indie te vertrekken. Bij nader onderzoek bleek, dat deze jeugdige reiziger afkomstig was van eene kostschool in Duitschland en daaruit ontvlucht was. De telegraaf werd oumiddelijk te baat genomen, en weinig tijds daarna werd de stoutmoedige vluchteling, onder geleide van een zijner familieleden, in de ouderlijke woning teruggebracht. Men meldt uit Langeloo (Dr.)Wat een varken in korten tijd kan opbrengen wanneer het op het voordeeligst gaat, is schier ongelooflijk. Zoo heeft de landbouwer H. Barelds in een jaar van een zeug 50 biggen gehad. Rekent men nu voor 5-weeksche biggen als middenprijs 5, dan heeft dit ijverige varken zijn baas het sommetje van 250 opgeleverd. De wijk St. Anna ter Muiden, onder Sluis, was dezer dagen in rep en roer. Eene hoogbejaarde, half blinde vrouw werd nl. op last der diaconie door den deurwaarder op straat gezet. Naar het schijnt, moet het niet al te voorbeeldige gedrag der dochter van de ongelukkige hieraan niet vreemd zijn. De bewoners der wijk kozen echter partij voor de oude, en waren zeer gebeten op den predikant. Y66r diens deur werd in allerijl eene tent opgeslagen, waarin de vrouw haren intrek nam. De polilie was onmiddelijk ter plaatse om baldadigheden te voorkomen, en nog altijd blijft zij in de nabijheid van de tent, daar de gemoederen nog al aan het gisten waren. De sneltrein, die om 8,38 uit Zutfen vertrekt naar Hengeloo, werd Woensdagavond een paar mi nuten vdor Laren eensklaps tot staan gebracht. Een reiziger had den Westinghouse doen werken en met goed gevolg. Het bleek, dat te Zutfen een persoon was ingestapt, die in het bezit was van een kaartje tot Goor, maar te laat vernam dat hij in een sneltrein had plaats genomen. Eerst wilde hij onderweg uit den trein springen, maar dat raadden zijne medereizigers hem gelukkig af. Toen wist hij geen beteren weg dan den trein te doen stilstaan. Dit baatte hem echter weinig. De conducleurs zetten hem die reeds was uitge- stapt weder in de coupe en voort ging het naar Hengeloo, waar hij zal hebben moeten over- nachten. ,/Ik heb u een verzoek te doen." z/En dat is, mijnheer Barel ,/Ik ben uamelijk evenzeer in het bezit van een valsche banknoot, en ik wilde u ^die laten zien, om uw meening daarover te hooren." „Meent gij dan, dat dit een vak is, t welk ik versta?" vroeg hij. ,/Dat wil ik niet beweren, antwoordde ik on- verschillig//doch daar gij wellicht een soortgelijk papier bij u hebt, zou de vergelijking voor mij van belang kunnen wezen." #Gij vergist u antwoordde de Portugees, zijn verlegenheid onder den schijn van onbevangeuheid siecht verbergende. Ik had slechts een banknoot bij mij, die ik zooeven heb laten wisselen. ,/De vergissiug is aan uwe zijdesprak ik evenzeer onbevangen. //Gij hebt er nog meer //Gij wilt mij beleedigen riep hij op heftigen toon, die, naar 't scheen, zijn boos geweten dekken zou. ,/Het staat u zeer siecht, op zulx een toon te spreken," hernam ik, want ik weet dat gij Ik boog mij nader aan zijn oor en voleindde neen Valsche Munter zijt." (Wordt vervolgd.) De voormalige Apeldoornsche leeraar Dr. Smit heeft te Enschede een lezing gehouden. Tot onderwerp had hij „Een droom," in welken hij zich door een godin liet rondgeleiden in de toekomstige volmaakte wereld van het jaar 1988, een wereld, waarin geen kapitalisme meer zetelde, waar geen Keizers of Koningen meer troonden, legers noch politie meer bestonden, waar alien als gelijke vreedzame burgers leefden, waar vooral ook vrouwen geen slavenwerk, als: aardappelenschillen, groenten schoonmaken enz., meer behoefden te verrichten, ja zelfs de slaafachtige werkzaamheid van koken was vervallen, doordien alle huishoudingen door luchtdrukbuizen met de groote gemeenschappelijke keuken waren verbonden, en vanwaar dan alle machinaal en overheerlijk toebereide spijzen werden voor^ezet. Dr. Smit deed de aanwezigen water- tanden bij de gedachte aan zoo'n heerlijke toekomst. Jammer, hoorde men een arbeider zeggen, dat we over honderd jaar er niet meer zijn Maandagavond zijn van Utrecht naar 'tLoo overgebracht de kisten bevattende de geschenken voor" 't Prinsesje, bij gelegenheid van haren ver- jaardag. Die geschenken zijn van zilver, ver- vaardigd in de zilverfabriek te Utrecht, en bestaan uit meubeltjes en verdere benoodigdheden voor de keuken, die reeds vroeger voor 't Prinsesje in ge- reedheid is gebracht. De waarde dier voorwerpen vertegenwoordigt een aanzienlijke som. De voorwerpen zelve waren Maandag ten toon gesteld en trokken de belang- stelling van zeer velen. Voor eenige dagen stond een advertentie in een courant, waarbij voor het gesticht Meer-eu-Berg person eel werd gevraagd voor het nieuwe bijgebouwde gedeelte. Niet minder dan 360 personen hebben zich aangemeld, waaronder 154 voor oppasser, 14 voor oppasseres, 90 voor portier, 19 voor timmerman, 16 voor kleermaker, 20 voor schoenmaker, 16 voor matrassenmaker en verder nog een 30tal voor verschillende baantjes. Zooals men ziet, dus geen gebrek aan liefhebbers. Het eerste stierengevecht te Spa heeft zoo- veel nieuwsgierigen gelokt, dat duizenden afgewezen moesten worden. Reeds nu regent het als T ware aanvragen om plaats voor 2 September. Ook de aaustaande wedstrijd tusschen schoone vrouwen wekt veel belangstelling. Uit verschil lende landen hebben zich mededingsters aangemeld. Er zijn prijzen uitgeloofd van 500 tot 5000 frank. De deelneemsters, van 18 tot 35 jaar oud, krijgen de reis- en verblijfkosten vergoed. Overdag behooren zij gekleed te zijn in costume de ville, des avonds in toilette de soiree. Men meldt zich schriftelijk aan onder eigen of aange- nomen naam bij den secretaris van het Casino, met overlegging van portret. In het klooster en pensionaat der Ursulinnen te Yenraai is Maandag brand ontstaan. De nieuwe gebouwen zijn geheel verbrand. Van de bijna 600 kinderen zijn er 130, en van de 300 zusters zijn er 80, benevens vele geestelijken en vreemdelingen zonder dak. Er zou dien dag en gisteren juist een groot feest gegeven worden bij gelegenheid van het 5 Ojarig bestaan van het klooster, waarvoor alles prachtig versierd was. Geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Nader meldt men, dat de brand is ontstaan in de bakkerij en zich snel mededeelde aan het groote nieuwe gedeelte, dat tot pensionaat diende. Dit is dan ook geheel vernield, terwijl door de be- moeiingen van de brandweer het oude gedeelte is gespaard gebleven. De jonge dames en zusters, alsook de geestelijken die zich in het klooster bevonden, zijn van alles beroofd. Hoewel gebouw en inboedel verzekerd zijn, is er toch heel wat schade geleden. Een nauwkeurig onderzoek, ter plaatse ingesteld, schijnt met zekerheid er op te wijzen, dat het feest de eigenlijke oorzaak van den brand was, doordien voor de vele bakwerken de oven (in niet al te besten staat zijnde) te sterk gestookt was. Eene der oud-leerlingen, mejuffrouw Bertha van B., yan Beek bij Nijmegen, heeft zich bijzonder onder- scheiden. Waar hulp en raad noodig was, snelde zij toe; als eene tweede Kenau vuurde zij de brandweer aan de spuit op eene eerste verdieping te brengen; zij schafte dekens bij de hand voor lekke slangen, suste de zusters en leerlingen, redde in zeer moeilijke omstandigheden meerdere gouden sieraden, enz. Allen, die de ramp bijwoouden, hebben slechts een woord van lof voor haar be- wondereuswaardig gedrag. De gebouwen zijn goed verzekerd en het meerendeel der leerlingen reeds door de betrekkingen afgehaald. Het telegraaf- kantoor bleef voortdurend open. Van eene ooggetuige, eene der pensionaires te Venraai, ontving het Dagblad de volgende bij- zonderheden. De pensionaires waren juist aan tafel gezeten voor het middagmaal, toen de schrikmare van brand 1 brand 1 eene algemeene ontsteltenis te weeg bracht. De eerste zorg was de 130 of 140 kinderen uit het gebouw te verwijderen en verder te redden wat te redden viel, waarbij de algemeene hulp van de ingezetenen van het dorp niet ontbrak. Eene per telegraaf ontboden brandspuit uit Venloo was spoedig mede ter plaatse. Ook waren reeds vele vreemden aanwezig, voor de viering van het 50jarig bestaan van het gesticht. De kinderen zijn alien mot de treinen van circa 5 uur, onder geleide van eerwaarde zusters, in verschillende richtingen naar huis gezonden. Van andere zijde meldt men aan het Dagbl. De pensionaires (p. m. 200) en de zusters (p. m. 90), liepen bij het uitbreken van den brand handenwringende en jaramerende door elkander, terwijl de bevolking niet zeer genegen was hulp te verleenen. Te 4 uren in den middag kwam de burgemeester van zijne reis ter plaatse, en door zijn moedig optreden werd de bevolking gedwongen te helpen, waardoor dan ook nog veel gered is, en de petroleum uit den kelder gehaald werd, die oDder het brandende gebouw lag. De meeste bedden met toebehooren, vele kleeren van leerlingen, 14 piano's en meer andere meubelen werden eene prooi van het vernielend element. Aan de brandweer te Venloo is het te danken, dat de kerk en het oude kloostergebouw gespaard bleven. De onlusten in Bantam hebben ook de aan- dacht van het buitenland getrokken en geven den Miinchener Nueste Nachr. aanleiding tot een hoofd- artikel (26 Aug.) waarin de ondergang van het Nederlandsch gezag in Oost-Indie als zeer nabij wordt voorspeld, als wij Atjeh verlaten. Van den strijd in Atjeh wordt een geschiedkundig overzicht gegeven, dat volstrekt niet op juistheid kan aan- spraak maken, evenmin als de sombere voorspel- liugen, die in het artikel voorkomen. Aan het slot wordt de vraag reeds gesteldop welke Europeesche mogendheid de erfenis zal overgaan. Men behoeft aan dergelijke beschouwingen geen groote waarde te hechten. Maar zij bewijzen toch dat men over de grenzen ons niet uit het oog verliest. Des te meer reden om de zorg voor onze kolonien in Azie als een eerste staatsbelang te beschouwen en alle krachten in te spannen om er ons gezag te handhaven. Mr. Jay Gould, de rijkste man der wereld, is ziek. Zijne ziekte is van een geheel bijzonderen aard. Hij kan niet slapen. De kwaal eindigt gewoonlijk in een vroegen dood of in krankzinnig- heid. De man van honderden millioenen, die spoorwegen bezit, telegraaflijnen controleert en kabellijnen heeft; die zijn gezin kan onderhouden in de uitbundigste weelde, ook al hadden alien nog een eeuw te leven, mist het gebruik van zijne schatten en kan een enkelen nacht slaap niet genieten. Zijne hersenen zijn overwerkt, verward ziek geworden en hij is het slachtoffer geworden van het staatsch zwoegen, dat hem zijne millioenen heeft aangebracht, enkel en alleen om er geen redelijk geuot van te mogen hebben. Uit Brussel meldt men, dat bij den eer- gisteren ter gelegenheid van de kermis in het kwartier /Notre Dame au Roux" te Brussel ge houden optocht een ernstig ongeluk gebeurd is. Verscheidene wagens met gecostumeerde personen namen er aan deel; de laatste stelde voor/Jeanne d'Arc en hare omgeving" en was geheel bezet met jonge kinderen. Bijna aan het einde van den tocht is deze wagen, welke van een slechte constructie KaaiiislaK- In de gemeenteraadszitting van jl. Dinsdag den 28 dezer, werden o. a. medegedeeld de navolgonde inge- komen stukken07 t„i; a a Brief van den Commissans dea Komngs van 2/ Juli jl., dat aan den heer W. A. de Bidder op verzoek en aan den heer Mr. C. Jentink wegens verandering van woonplaats ontslag is verleend, beiden als 2e luitenant bij het 5e bataljon der Rus- tende Schutterij. b. Bericht van den apotheker Houtzager te Ter Neuzen, dat hij de levering van geneesmiddelen voor de armlastigen dezer gemeente op de gestelde voorwaarden op zich neemt. c. Brief van Dr. H. B. van Nes te Ter Neuzen, dat hij met ingang van 1 Aug. 11., bereid is de gemeente-praktijk op de gestelde voorwaarden te aanvaarden. d. Brief van Gedeputeerde Staten van 8 Aug. tot goedkeuring van een raadsbesluit tot beschikking over den post van onvoor- ziene uitgaven en tot terugzending ter aanvulling van een raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1888. Het besluit wordt in den aangegeveu zin gewijzigd. Daarna werden achtereenvolgens de onderstaande punten be- handeld, als lo. De voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1887. De commissie van onderzoek rapporteert, dat door haar geene bedenkingen worden gemaakt, zoodat, zonder medestem- ming van burgemeester en wethouders, genoemde rekening voor- loopig vastgesteld wordt in ontvang op f 18933,99 en in uitgaaf op J 17305,60, derhalve goed slot f 1628,39. 2o. Wordt gelezen eene missive van het algemeen burgerlijk armbestunr, dd. 9 dezer, tot inzending ter goedkeuring van de begrooting voor 1889 en tot aanvraag van een subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van f 1460,64 of f 51,281 meer dan over het loopende dienstjaar is toegestaan. De begrooting, gelezen en onderzoeht zijnde, wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd en derhalve besloten tot het verleenen van het aangevraagde subsidie. 3o. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor 1889, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 18770,26. In deze begrooting is uitgetrokken a. Voor aanleg van een steenen voetpad langs de womngen in de Polderstraat eene som van f 30. b. Voor verplegings- kosten van krankzinnigen en bijdragen in verplegingskosten een bedrag van J 910. c. Voor rente en aflossingen 2529,60 enz. Door burgemeester en wethouders wordt voorgesteld, met meer uit te trekken de sedert 1863 aan de Nederl. Herv. ge meente uitbetaalde som van f 20, als jaarlijksche vergoeding voor het gemis der voordeelen, wegens het verlies der begrafenis- rechten op de burgerlijke begraafplaats. Dit voorstel werd gedaan op grond, dat, volgens de met kerkvoogden van gemelde gemeente getroffen overeenkomsi, deze uitkeering vervalt, zoodra een nieuwe burgerlijke begraafplaats zal aangelegd en in gebruik gesteld zijn. Dit nu is reeds voor de tweede maal het geval, aangezien in 1872 eene nieuwe begraafplaats is aangelegd, terwijl nu bereids grond is aangekoeht voor de vergrooting dier begraafplaats, waarmede eerstdaags zal begonnen worden. In de afdeeling „ontvangsten" werd voor hoofdelyken omslag uitgetrokken eene som van f 5370, alzoo J 200 meer dan voor het loopende dienstjaar vereischt werd. 4o. Was aan de orde het aanwijzen van 4 candidaten ter opmaking eener voordracht voor de benoeming van twee zetters voor 's rijks directe belastingen, die met 1 Januari a. s. moeten aftreden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren C. J. van Vessem en A. Riemens, die beiden met algemeene stemmen op een na als le en 2e candidaat worden gekozen. Als 3e candidaat wordt gekozen de heer K. de Kraker met 4 stemmenterwijl M. de Jonge en P. Dieleman ieder 1 stem verkregen. Bij de eerste vrije stemming voor den 4e candidaat verkreeg de heer P. Dieleman 3 stemmen en M. van Kerkvoort, K. de Kraker en F. Stoffels ieder 1 stem. Bij de tweede vrije stemming ontving P. Dieleman 2 stemmen en K. de Kraker, M, van Kerkvoort, M. de Jonge en F. Stoffels ieder 1 stem. Alsnu had eene stemming plaats, wie met den heer Dieleman in herstemming komen zon. Daarbij verkreeg de heer M. van Kerkvoort 3 stemmen en M. de Jonge, K. de Kraker en F. Stoffels ieder 1 stem, zoodat eene herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Dieleman en Van Kerkvoort, waarbij eerstgenoemde met 4 stem- men als 4e candidaat gekozen werd. 5o. Wordt bepaald, dat bij de verpachting van de grasetting op de bermen der gemeentewegen ook zal begrepen worden het gras, wassende op het dorpsplein, het terrein voor slachtplaats en dat van de oude en nieuwe begraafplaats. 6o. Wordt medegedeeld, dat eene nieuwe zinkbekleeding noodzakelijk is voor de goten aan de openbare dorpschool en aan de daarbij behoorende onderwijzerswoning. De opgemaakte raming bedraagt 65. Met algemeene stemmen wordt besloten aan dit werk uitvoe- ring te geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2