Landbouwberichten. Gemengde berichten. vergeten en als wij u bidden, u nnk onzer te willen gedenken, roepen wij, na dit al te kortstondige bezoek, een laatst vaarwel toe aan dezen klassieken bodem der vrije gedachte TER NEUZEN, 38 Augustus 1888. In de beden gehouden raadsvergadering, waarvan het verslag in een volgend nummer volgt is na onderzoek der geloofsbrieven, het nieuwgekozen raadslid, de heer Harte, toegelatende gemeente- rekening over 1887 en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1889 werden goedge- keurd; de gemeentebegrooting voor 1889 werd aan geboden, terwijl bepaald werd de kermis op de gewone wijze te doen plaats hebben. De opbrengst der 10ie jaarcollecte van de Unie (/Een school met den bijbel" alhier gehou den, bedraagt 361,03in het vorige jaar bedroeg zij 336,74. Dit jaar overtreft de collecte ver het bedrag van een der vorige jaren. Ook ditmaal geschiedde de collecte ten behoeve der Christelijke school alhier. De inwijding van de nieuwe kerk voor de Nederl. Gereformeerde gemeente (doleerende) alhier, had Zoudagvoormiddag op het aangekoudigde uur met alle plechtigheid plaats. Ds. W olff, van Axel, sprak daarbij uit Psalm 111 vs. 5b »Hij gedenkt in der eeuwigheid aan Zijn verbond." Eene talnjk opgekomen schare vulde het kerkgebouw, waarbij velen uit de omliggende gemeenten, ook van andere gezindten. Een witte raaf! Een inwoner dezer gemeente maakte bezwaar tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag en wel omdat hij te laag aangeslagen was n. 1. tegen een inkomen van 1000 en hij verklaarde iets meer dan 1250 te verdienen. Jammer dat de adressant te laat zijne reclame had ingediendde tijd hiervoor was verstrekenmen zou het evenwel in notitie nemen voor t volgende jaar. Terecht werd in een der vorige numraers dezer courant vermeld, dat de 24 Augustus te Wolfertsdijk wel niet onopgemerkt zou voorbijgaan, zegt de Goesche Ct., daar de heer J. van der Baan (ook in ons district zoo goed bekend) dan zijn 803 m jaardag vierde. Al hadden zijn gemeentenaren dien dag kunnen vertjeten, de brie veil besteller zou u toch meegedeeld hebben, dat er iets bijzonders ge- beurde, want zoo wel met de morgen- als met de middagpost kwamen uit alle oorden van het land tal van kaartjes, briefkaarten en brieven naar de woning van den man, die door zijn grondige na- sporingen en zijn belangelooze bereidwilhgheid zoo menigeen aan zich verplicht. Maar ook de W olferts- dijkers vergaten hun geachten medeburger met. te Aardenburg c. a.te Aardenburg c. a. de heer L. de Vries, thans te Eijsden (station) c. a. Bij Koninklijk besluit zijn benoemdtot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a., de heer M. L. M. Passaerttot gezworen van den Nieuwe Passegeulepolder, de heer L. J. de Smet. Axel, 27 Aug. Heden had alhier door bur- gemeester en wethouders de aanbesteding plaats van de benoodigde petroleum ten dienste der straat- en schoolverlichting alsmede van de benoodigde steen- kolen ten dienste van het raadhuis en de school. Yoor de petroleum werd ingeschreven door de wed. J. Veenhuizen voor f 0,0975 per liter en door C. P. Gast voor f 0,095 per liter. Aan den laagsten inschrijver is de leverantie toegewezen. Yoor de steenkolen werd ingeschreven door C. van den Broeke voor f 8,75, J. A. Oole voor f S,40, A. Schieman voor f 8,25, J. Smies en M. Loof ieder voor 7,80, alien per 1000 kilograminen. Bij loting tusschen de laagste inschrijvers is aan M. Loof de leverantie toegewezen. Axel, 28 Aug. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuriug van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888. b. Missive van den heer M. Smies, houdende kennisgeving, dat hij de benoeming als president van het algemeen burgerlijk armbestuur aanneemt. Beide wordeu voor kennisgeving aangenomen 2°. De geloofsbrieven van het benoemd raadslid, de heer P. Koster, worden onderzocht en totzijne toelating besloten. 3°. De gemeente-rekening over 1887 worai vastgesteld in ontvang op 16,584,68, en in uitgaaf op f 15,265,54. 4°. De begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur, alsmede die der gemeente voor 1889 worden aangeboden en door den Voorzitter tot onderzoek daarvan een commissie benoemd, voor de eerste de heeren D. J. Oggel, L de Eeijter en J Wolfert en voor de tweede de heeren Y. Dregmans, P. Dieleman en C. N. Jansen van Roosendaal. De gemeente-begrooting bedraagt in ontvang f 15,635,69^ en een gelijk bedrag in uitgaaf, waarin o. a. is uitgetrokken voor ontvangsten, en woonde met haren echtgenoot, 1 ters en 1 zuster op het hoefjebehalve slagene wareu alle huisgenooten Zondagmiddag ter kerk toen de zoon daaruit kwam omstreeks 3£ uur was hij, zich naar de woning zijner ouders begevende, hetgeen hij steeds gewoon was om de beesten te voederen, niet weinig verwonderd den stier te zien loopen op het rond het hoefje zich bevin- dend erfdit bevreemdde hem te meer daar hij zijne moeder niet zag toen hij den stier op stal bracht vond hij het erg verminkte lijk zijner moeder liggen. De dader, die gisteren avond bij zijne overbrenging naar Goes aan de hem begeleidende beambten eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is de 43jarige Pieter de Koeijerhij is te Axel geboren en woont te Ierseke, alwaar hij het beroep van werkman uitoefent; zijne vrouw is eene zuster van den echtgenoot van de verslagene. De verdachte heeft van het begin tot het einde de lijkschouwing moeten bijwonenhij hield zich daarbij zeer kalm. De dader is heden morgen gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Op aanwijzing van den verdachte zijn gelden gevonden, door hem in 'thuis van de verslagene ontvreemdalleen diefstal is de drijfveer voor den afschuwelijken moord geweest. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,72 tot fr. 1,04; stieren, koeien en runderen fr. 0,54 tot fr. 0,84; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,65 tot fr. 1,05 vette varkens fr. 0,95 tot fr. 1,03. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,75; Mechelen fr.Ware- 1 -/em fr. 3,18 tot fr. 3,42; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,81 St. Nicolaas fr. 3,90 en te Brugge fr. 4,77. Bij het afvaren van de boot op Zaandam geraakte een jongen te water. Het kostte veel moeite den knaap te redden. Aan boord derzelfde boot kreeg waarin u. - ----- - een meisje een zware kist op het been, waardoor hoofdelijke omslag 3300, vergunningsrechten voor zich ernstig bezeerde. Door de Purmerender den verkoop van sterken drank in 't klein /5~o, boot w vergoeding door het rijk ten bedrage van 30 pet. voor de kosten van het onderwijs /1170 en voor uitgaven, subsidie van het burgerlijk armbestuur boot werd overvaren. gered. 1888 en kosten van het lager onderwijs 4705 Axel, 28 Aug. Heden werden alhier, door den rliiVprs vergaten hun geaciiten meutiuurQci uiov. axci* In den loop van den voormiddag ging een commissie, provincialen veearts, daartoe door en is r ttt verscXde corporation samengesteld, naar den ^eearts gemachtigd, drie varkens verdacht van de iubilaris om hem geluk te wenschen met hetzeldzaain besmettelijke vlekziekte, onderzoc Juo- 5 111, lp«ft d Ti;; Ait nnrlprv.oek is sebleken, voorrecht, hem geschonken, zulk een hoogen leeftijd te bereiken in het bezit van zooveel gewenschte lichamelijke en geestelijke eigenschappen. legelijk bracht zij hem een woord van warmen dank voor den rusteloozen ijver en de stipte nauwgezetheid, waarmede hij zijn verschillende betrekkingen in de gemeente vervult, en tevens voor de welwillendheid waarmee hij zijn uitgebreide kennis en zijn jarenlange ervaring aauwendt, om elke nuttige instelling tot steun, ieder ingezetene tot vraagbaak te zijn. a J bood hem daarop, als bewijs van hoogachting, een keurig bewerkte voltaire aan, voorzien van de volgende, in zilver gegraveerde inscriptie: den heer J. van der Baan aangeboden door leden van het Hervormd Kerkbestuur, het Algem. Ambestuur, de Yereenig. //Landb. en eeteelt, de Societeit „Nut en Genoegen," te Wolfertsdijk 1808 24 Aug. 1888. Het vervolg van den dag bracht hem nog memge verrassing, terwijl tot laat in den avond het bezoek van belangstellenden en het brengen van bewijzen van deelneming aanhield. Gewis hopen zijne vele vnenden, dat de waardige grijsaard nog lang voor de zijnen en hen gespaard bliive, en dat hij, even helder van hoofd en op- geruimd van gemoed, zich nog in memg levensjaar verheugen moge. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd, tot ont- van</ers der directe belastingen en accijnsen te Nieuwkoop c- a. de heer H. W. Houwink, thans Bij dit onderzoek is gebleken, dat geen der varkens door bovengenoemde ziekte was aangetast vol "ens verklaring van den provincialen veearts wasT een er van lijdende aan neteluitslag, eene ziekte welke met de besmettelijke vlekziekte veel overeenkomst heeft. Philippine. Zondag jl. hield de doelmaatschappij „St. Pieter" alhier, voor dit jaar hare laatste prijsschieting. Door het prachtige weder uitgelokt, waren er 's namiddags half drie 63 schutters aan- wezi", waaronder 21 man van IJzendijke, 8 van Bouchaute en 5 van Westdorpe. De hoogvogel met 10 francs werd geschoten door Lamil de Krii<*er van Philippine, de zijvogels door Ed. Neijts van Bouchaute en E. Ploegaert van Philippine en de roos door E. Wijne van Philippine. Zaamslag. De zoogenaamde Unie—collecte heelt een vlet, waarin vijf personen zatdn, Allen werden, doch met veel moeite, In Helder is door het gebruik vau bedorven vleesch een geval van vergiftiging voor- gekomen. In een huisgezin zijn de vader, moeder en 4 kinderen aangetast. Door de plaatselijke gezondheids-politie is oumiddellijk een onderzoek m"esteld. Zaterdag heeft zich de justitie uit Arnhem naar Velp begeven, om daar een vernieuwd onderzoek in te stellen naar de, gelukkig verijdelde po"ingen om, eerst bij Velp en later bij Steeg, een trein te doen ontsporen. Een werkman, wonende te Kralingen, is van eene aan het Rijnspoor lia-zende stoomboot in de rivier de Maas gevallen e" verdronken, niettegenstaande dadelijk alle po- gingen tot redding in het werk werden gesteld. ^Bier, uit rijst en ma'is gebrouwen, vindt sinds een paar jaar in Engeland veel aftrek. In smaak en volheid overtreft het de bieren die van gewoon mout worden gebrouwen. Te Sofia zijn 12 roovers ter dood en 30 tot dwangarbeid ver- oordeeld. Boven Toulon heeft een hevige storm gewoed, tengevolge waarvan een reservoir der waterleiding is verbrijzeld. Door het water werd groote schade aangericht. Een huis bezweek onder de kracht van den stroom. Te Parijs zijn Zaamslast. De zoogenaamde Unie-coiiecie ueei rreheim7,innige bommen ontplofteen tinnen M* d" Z1ZW. f e o» 1«, ontplofte, Je a. ffGij kunt wel heengaan, oude," hernam de onbescheiden jonkman„maar het meisje waarachtig, dat laten we zoo spoedig met los. Foei, schaam u, oude; gij schijnt uw arm kind als slavin te gebruiken en haar alle genot te ontzeggen maar uw wil zal nu eens met geschiedeu. We zullen u naar huis laten brengen en uw lief dochtertje hier houden." Ja, zij zal deelnemen aan onze pret nepen thans in koor alien, die zich om het meisje hadden heen gedrongen. De oude zag er uit als een tijger, die zich tot den sprung gereed maakt; woede en razermj schenen vreeselijk in hem te worstelen. Alice, die zeer goed bemerkte, wat er in het binnenste haars vaders omging, drong hem meer en meer op zij, en vatte sussend zijn hand, terwijl zij fluisterde: ,Wij .me. g»n, li«-e f 340,35, welke° opbrengst 60 meer bedraagt dan het vorige jaar. Tot hiertoe bedroeg het grootste totaal dier collecte pi. m. 309 gulden. Zaamslag. De heer W. van der Beke Callen- fels predikant bij de Hervormde gemeente te Biezelinge c. a., heeft voor het beroep naar hier bedankt. Biervliet. De heer J. J. van Walsem predikant te Noordwijk aan Zee (provincie Zuid-Holland), heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Mooril te Ierseke. Te Ierseke is Zondagnamiddag tusschen 2 en 4 uren, dus op klaarlichten dag, een afschuwelijke misdaad gepleegd. Terwijl de vrouw van C. M., die op een kleine hoeve, ruim een kwartier van het dorp, niet ver van den grintweg naar t station Kruiningen, woont, alleen te huis was, (haar man en kinderen waren naar de kerk) is zij op onmen- schelijke wijze vermoord door lemand, wien het zeker om het aanwezige geld te doen was althans bus, die op de "tramrails lag, ontplofte, toen de wagen er overheen reed, doch niemaud kreeg eemg letsel. Een tweede bom veroorzaakte vrij aanzien- lijke schade in de onderverdieping van het registra- tiekantoor in de rue Chenier. De politie is er nog niet in geslaagd een der daders te vinden. Ten huize van den molenaar en hergergier D., wonende aan den straatweg van Zevenbergen naar Leur, heeft een ongeluk plaats gehad. Een bezoek ontvangende van een zijner klanten, toonde deze aan den molenaar een geweer, en niet wetende dat het geladen was, haalde de bezoeker den haan over, met het treurig gevolg dat de molenaar door den kogel in den onderbuik werd getroffen. Een geneeskundige, hierbij geroepen, heeft den kogel nog niet kunnen verwijderen. Men meldt uit Vlaardingen aan de N. R. Ct. De stoomtabaksfabriek met zich daarin bevin- dende winkel en iantoor van de firma W. J. van der Boor alhier, staande aan de Hoogstraat, is Zaterdagnacht totaal afgebrand. De schade is aan- een v- behalve andere zaken, ruim 70 weggenomen De oudste zoon vond het lijk zijner moeder. Het lag op den grond in den koeistal. De genees- heeren A. van Selms aldaar en G. E. W. Geil van Krabbendijke, welke laatste juist daar was, konden slechts den dood constateeren. Het duurde niet lang of men kreeg vermoedens. Een zwager van de verslagene werd in verhoor genomen en in bewaring gehouden. Omtrent deze misdaad meldt men ons heden het Er waren geene wonden op borst of buik zicht- baar. De verslagene heet Jannetje Mieras, wasde nog de wezen. De belendende perceelen, hoewel zij zwaar hebben geleden, zijn gespaard gebleven de brandweer hield zich uitmuntend. Brand behoort gelukkig tot de zeldzaam heden hier, zoodat heden voor het eerst van de waterlei ding, voor dat doel, gebruik gemaakt is. Het is voor het grootste gedeelte daaraan te danken dat niet meerdere perceelen zijn aangetast. Twee buurvrouwen te Kralingen hadden sedert geruimen tijd een wrok tegen elkander, tot Zaterdag- morgen de orkaan losbrak. De vrouwen, de een echtgenoot ^[denldei^ndlmuwer Cornells Mei^ard gewa^nd met een groot mes, de ander met een zoon, 2 doch- I kachelpook, lagen uit het raam harer woning elkan- halve de ver- der de liefelijkste bedreigingen toevoegende Ue toorn van de een werd zoo hoog, dat zij in blinde woede het mes in het raamkozijn van buurvrouws woning stak, terwijl de ander de pook de lucht liet doorklieven. Een groote menigte had dit tafereeltje op de been gelokt. Eindelijk toen de vrouwen uitgeput waren kwam een einde aan het schandaal, dat nog met een komisch voorval plaats had. Tegen het stokje, dat onder het raam stond om het op te houden, werd ongelukkigerwijze ge- stooten, zoodat het raam neerviel op het hoofd van een der vrouwen. Tableau Een werkman te Amsterdam, die, na wat ruim gebruik van sterken drank in zijn roes zich had nedergelegd in een spoorwagen, waarin goederen waren geladen naar Duitschland bestemdwas toevallig daarin niet opgemerkt geworden. De wagen werd door de spoorwegmaatschappij gesloten en door de douanebeambte van 's Rijkswege ge- plombeerd. Intusschen sliep onze maat zoo vast, dat hij door het leven van 't rangeeren der wagens niet wakker werd. Bij aankomst te Utrecht was hij ontwaakt en maakte toen in den wagen leven genoeg om bemerkt te worden, maar 't was nu al nacht geworden en de spoorbeambten maakten bezwaar de rijkssluiting te schenden, uit vrees voor de straf die daarop staat. Er bleef dus niets anders over dan nog eerst een rijksambtenaar in zijn nachtrust te storen en te verzoeken behulpzaam te zijn den gevangene te bevrijden. Het ergste voor den man is dat hij nu bij de Maatschappij geen werk meer krijgt. Men schrijft uit Westernieland Toen de robbenvanger J. Visser zich Vrijdag op de Wadden bevond, bemerkte hij een troep vogels, waarvan hij een 40tal bemachtigde. Zij konden niet vliegen, wijl ze ruiden. Zij hebben uiterlijk veel van eenden, zijn iets kleiner en zwart van kleurde vrouwelijke dieren zijn iets -/rijzer. Op den snavel, bij de neusgalen is een CTele streep. Nu en dan komen zij op de Wadden voor in zulk eene menigte, dat zij als het ware de zon verduisteren. Zij komen uit het Noorden, waar zij ook nestelen. Des winters zijn ze hier niet. Zij zijn rijk aan dons. Onder de velen, die dupe zijn geworden van de handelingen van den voortvluchtigen notans Visser alhier, behoort ook een behoeftig arbeider, werkzaam in de ateliers der staatsspoorwegen te Tilburg. Kort geleden ontving de man de verras- sende ^mededeeling, dat een zijner verwanten hem een legaat had vermaakt van 2000, die in Den Haag gedepoueerd waren. De gelukkige huisvader stoomde naar de residentie, om de erfenis te aau- vaarden, maar notaris V., die het geld moest uitkeeren, was verdwenen. Een schildwacht, stond op post aan een museum. Een heer gaat binnen. vHalt, roept de schildwacht, ,/gij moet uw regen- scherm achter de deur zetten. ,/Maar, ik heb er geen," zegt de ander. „Ga het dan maar halen, voegt hem de schild wacht toe, ik ken mijn consigne en dat isiedereen moet zijn paraplu achter de deur zetten. Te Put (Limburg) is door den rijksveldwachter geverbaliseerd tegen zekeren Retheu en huisvrouw, die in den morgen van 23 dezer om 5 uur hunne woning verlieten en hun 9jarig zoontje aan een boom in eene weide hadden vastgebonden, waar het kind, schreiende van honger, 's namiddags om 3 uur werd gevonden. Door de politie ondervraagd, verklaarden de ouders het kind niet naar hun werk te kunnen medenemen, maar steeds aan een boom vast te binden en, zoo voegden zij er bij, dit ook te zullen blijven doen. Dertig soldaten van het garnizoen van Urumsti, in China, die gepoogd hadden den gouverneur Liu- Tsin-Tan met zijn paleis in de lucht te doen vliegen, omdat zij in geen zes maanden hun soldij hadden ontvangen, zijn ter dood gebracht. Een honderdtal anderen, die als medeplichtigen verdacht worden, wachten in de gevangenis hun vonms af. De groote Barnum heeft weder een staaltje van zijn ondernemingsgeest gegeven. Wetende, dat de Dominicaansche Republiek op dit oogenblik geld noodig heeft getuige de leening, die zij op dit oo"enblik te Londen tracht te sluiten verzocht Barnum aau de Dominicaansche Regeerlng, hem de assche van Cristophorns Columbus voor den tijd van vier jaren te verhuren. De impresario is voornemens de overblijfselen met een eerewacht van soldaten en geestelijken omgeven, door de Vereenigde Staten ten toon te stellen en besloot aan de regeeriug 50 pet. van de opbrengst na 6 maanden en als minimum-aandeel 100,000 francs af te staan. De Domiuicaansche regeering heeft dit aan bod met miuachting van de hand gewezen. Om de "eloofwaardigheid van het bericht te verhoogen, besluit Figaro met de mededeeling, dat Barnum pogingen in het werk stelt omden baard van generaal Boulanger te koopen. De werkstaking der kofflehuisbedienden te Parijs heeft weer eens het verkeerde van het fooienstelsel ter sprake gebracht. In verreweg de meeste koffiehuizen en restauratics krijgen de be- dienden geen loon, dikwijls moeten zij zelfs den eigenaar eene som gelds betalen voor het voorrecht van te mogen bedienen. Dit laatste werd o. a. besproken in eene bijeenkomst van de vertegen- woordigers der eigenaars en der kofflehuisbedienden, luouans um uom was ecu ci -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2