Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2429. Zaterdag 25 Augustus 1888. 28e Jaargang. BEKUNDMAKING. DE BLINBE EN ZIJN KIND. m m IJe Burgenieester der geineente Ter i\cuzen Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verwchijnt Ulnsda|. en Vrijdagavond blj den nltgever P. J. VAN BE SANBE te Tee Nenzen. inaakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeeuteraad is belegd tegen Binsdag den 38 Augustus 1888, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 24 Aug. 1888. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Jr*olitieli Overzicht. Werkstaking en Boulaugerie hielden Frankrijk in beweging. De eerste is geeindigd, zij stond met de tweede in verband. Nu de woelige ex-geueraal gekozen is, vloeit ook het geld niet meer. De revolutionaire agitatie te Parijs was nu voor Boulanger genoeg geexploiteerdhij heeft het onnoodig ge- oordeeld er de kosten lauger van te dragen. En wieu heeft de werkstaking nut gebracht? Niet den armen werkstaker, wiens spaarspenniug, in 25 dagen uitgeput is, maar aau Boulanger. Overal in de drie departementen, waar hij de hatelijke campague heeft gemaakt, heeft hij zich voorgedaan als de eeuige die in staat was, aan alle vuile en ongeregelde toestanden een eiude te maken. Met behulp der monarchalen is hij er gekomen, de man die zijne manifesten besluit met den uitroep //Vive la Repubiique Liever den eersten den besten avonturier dan aan de republikeiuen het lot van Frankrijk toevertrouwd, zoo schijnen de monarchalen te denkeu//Vox populi, vox Dei," lijkt zoo wel eene bespottingTe Amiens hield de revolutieman eene gloeiende redevoering, waarin hij de regeering eenvoudig voor het dilemma stelde tusscheu her- zieuing der constitutie, waarvan hij het geheim bezit, en eene bloedige revolutie. In de vrijheid- lievendste lauden, Zwitserland, Engeland, de Ver- eenigde Staten zou de justitie al lang de hand op zoo iemand gelegd hebben, zegt de Repubiique Francaise, hij mocht dan zijn wie hij wil, afge- vaardigde of niet, kandidaat of niet. De goede Frederik, wij gelooven gaarne dat hij in zijn hart geneigd was, den Deen zijn grondgebied terug te geven en zelfs de rust vau Europa te willen koopen voor den afstand der Rijkslanden aan de Franschenzijn zoon heeft het anders gezegd. In eene te Frankfort gehouden rede zeide de jeugdige Keizer//Mijne heeren, wij kennen elkander veel te goed en ik wil mijnen hooggeachten overleden vader in bescherming nemen tegen de smaadvolle verdachtmaking, als had hij het een of ander van hetgeen in onzen grooten tijd ver- kregen is, willen prijs geven." Of de hooggeachte vader op dat soort „iu bescherming nemen" gesteld zou zijn, betwijfelen wij, en de ,/smaadvolle ver dachtmaking" vatten wij niet. Maar elk heeft FEUILLETON. Uit de inededeelingen van een Lomlensclicn politie-beambte. Zij was door deze haastig uitgesproken woorden volstrekt niet, 't geen mijn doel was, uit het veld geslagen, en scheen omtrent de wijze, waarop ik haar aanviel, minder onwil dan verwondering te ondervinden haar gelaat vertoonde zulk een held- haftige onverschrokkenheidhaar geheele voor- komen deed mij zulk een volheid van verrassingen aanschouwen, dat mijn ervaren blik er geheel door in de war werd gebracht. z/Och, mijnheer, weet gij wel, wat gij daar zegtriep zij uit, terwijl zij eenige schreden terugweek. Tot hiertoe was ik alleen handeleud persoon Black stond naast mij zonder een enkel woord in ous gesprek te mengen, den Portugees had ik uit het oog verloren ik had ook niet weer aan hem gedacht en hij had evenmiu een teeken van leven gegeven. Eerst thans, daar ik het terugwijkende meisje volgde, om haar tegen te houden, merkte ik hem op. Hij stond daar als een standbeeld. Met onvriendelijke, glinslerende oogen staarde zijne wijze van bescherming en daarnaar zijn oordeel. Wij zijn zoo vrij nog altijd te gelooven, dat Duitschland onrechtmatig Deenschen grond in bezit heeft en dat het groote Allemagne gelukkiger zou zijn zonder Elzas-Lotharingen dan er mee. De rede van den jor.gen vorst aan den Oder uitgesproken, getuigde ook al weer vau een krijgshaftige stemming, weinig geschikt om op eene spoedige verzoeuing met Frankrijk te hopen. 't Is waar, de onthulling van het standbeeld voor prins Friedrich Karl en de verjaardag van de overwinning bij Mars-la-Tour (1G Aug. 1870) gaf er aanleiding toe, maar.... enfin, we zagen liever die herdeukdagen van Sedan, Waterloo, enz. niet zoo openlijk herdaclitvoor de verliezende partij blijven die festiviteiten een steen des aanstoots en een levendig houden van revanche- zucht. Met visites afleggeu kan men die voort- durende krenking niet goed maken. Het //Adieu ma patrie" leeft nog in de harten der Elzassers. Van visites spraken wij zoo even. Nu ja, Wil- helrn II zal meer bezoeken brengen dan aan de Noordsche potentateu. Te Borne wordt alles voor de ontvangst des Duitschen keizers klaar gemaakt. Z. M. zal logeeren in het Quirinaal, fakkeloptoch- ten en andere feestelijkheden zullen plaats hebben. Ook Weenen zal den hoogen reiziger binnen zijne wallen zien. Zelfs zegt men, dat Keizerin Victoria Augusta meekomt. Of Bismarck of zijn zoon Herbert rnede van de partij zal zijn, dat schijnt nog niet zeker te wezen, wel zegt men voor vast, dat graaf Kaluoky vooraf aau Bismarck op Friedrichsruhe een bezoek zal brengen. Daar zal dan zeker wor den bepaald, wat de elkaar ontmoetende vorsten ten aanhoore van het publiek, van de wereld, moeten zeggen. Als Talleirand nog leefde, zou hij weer kunnen zeggen ,/menschen, ziet ge wel, dat een mensch de taal ontvangen heeft om zijne gedachten te verbergen Ter loops vermelden we, dat Von Botticher, lid van het Pruisische ministerie en tevens staatsse- cretaris voor Binnenlandsche zaken van het Duitsche Rijk, de opvolger vanVon Puttkamer is geworden in kwaliteit van vice-president van het Pruisische ministerie. Natuurlijk een volbloed Bismarckiaan Uit de jongste berichten nemen wij nog het volgende op: De Koning van Griekenland wordt te St. Petersburg zeer koel ontvangen, misschien oradat hij er tegen is dat prins Waldemar zich kandidaat zal stellen voor den niet vakanten Bul- gaarschen troonde Abyssinische bezending integen- deel loopt bij graaf Ignatieff uit en in, wordt door Von Giers zelven ontvangen en geeft den Czaar pootjes. De bezending heeft in last den Czaar te vragen om Russische instructeurs voor het leger, waarvoor zij den Czaar een eiland in de Roode zee aanbieden, zij willen gaarne weten welk standpunt Rusland zou innemen bij een eventueelen Abyssinisch- hij het meisje aan, en toen ik mijn hand naar haar uitstrekte, stond hij plotseling voor mij, greep mij in de borst en riep met dreigende stem #Geen haar zal dit meisje gekrenkt worden, zoolaug ik adem heb!" z/Zijt ge dol?" riep ik; wilt gij uw verderf in den mond loopen z/Laat het meisje gaan," antwoordde hij meer bedaard. /Zij zal ons geen leed doen berokkenen maar wat mij betreft, is de gedachte, aan hare voeten te sterven, mij een gelukzaligheid Werkelijk had dus, naar het scheen, de pijl der liefde het hart van dezen man tot waanzins toe getroffen, en ik zou wellicht in dezelfde boeieu gekluisterd zijn, zoo overweldigend was haar ver- schijuiug, wanneer niet de gedachte aan mijn ambt mij de beheersching over mij zelf had teruggegeven. Ik ontworstelde mij dus aan den Portugees en wilde mij van het meisje meester maken; maar op hetzelfde oogenblik werd de deur, waardoor Alice tot ons gekomen was, geopend, en de blinde stond naast zijne dochter. Het kon onmogelijk de ontsteltenis zijn, die zich op het aangezicht van het meisje afspiegelde, evenmin als de vastberaden- heid, waarmede ik den revolver in de hand hield waardoor de blinde werd bewogen eene houding te toonen, die zoo geheel verschillend was van die van den vorigen avond. Hij kon immers noch de gelaatstrekken zijner dochter noch mijn revolver zien. Wat was het dan, 't welk zulk een indruk Italiaanschen strijd. Als de bliksern zoo snel, is de Italiaansche minister Crispi naar Friedrichsruhe afgereisddaar is T hoofdkantoor, waar de draden uit Noord en Zuid, uit Oost en West samenko'men en van daar gaat kracht uit, tot zelfs in Afrika's binnenland. Nog meldt men uit Afrika dat de Witte Pacha, over wiens tegenwoordigheid te Bahr-el-Ghazal is gesproken, niemaud anders is dan Aboe Degoe z/Vader der baarden." Zijne krijgsmacht zou enorm groot zijn. Een goed aantal, zoo goed als naakte mannen, is bij hem. Men vermoedt nu, dat Aboe Degoe niemand anders is dan Stanley, 't Is alles echter nog gissing. Uit Apeldoorn meldt men aan de Haarl. Ct., dat het zeer moeielijk is juiste inlichtingen omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning te verkrijgen. Zaterdag ging het bericht van mond tot mond, »dat de Koning minder goed was." Zondag verscheen H. M. de Koningin niet ter kerke, waar zij trouwens den vorigen Zondag ook niet was geweest. Dr. Vinkhuyzen kwam dien dag op Het Loo, maar keerde den eigen dag naar 's Graveniiage terug. Maaudagavond zag men H. M. de Koningin weder een wandelrit doen en Dinsdag- ochtend werd vernomen, dat 's Koniugs toestand wat gunstiger was. Aan de Zw. Ct. wordt uit den Haag geschreven, dat, zonder dat 's Konings toestand bepaald zorg- wekkend is, men in de residentie toch niet gerust is. Voor 't oogenblik zijn er geen dreigende ver- schijnselen, maar hetzij een belangrijke verheffing der kwaal, hetzij een inzinking van krachten (col- lapsus) zou in casu een noodlottigen atloop kunnen veroo'rzaken. De voogdijwet, die jammer genoeg (vooral door Kappeyne's toedoen) niet tijdens de zitting tot afdoening kwam, zou als de toestand verergerde aanleiding geven tot onverwijlde bijeenroeping der Kamers. Vooralsnog is hierover niets bepaald, maar ongetwijfeld zal het ministerie nauwkeurig toezien, gevoelende de verantwoordelijkheid, die het drukken zou, indien de natie voor een sterfgeval stond, zonder wettelijke regeling der voogdij. Van harte is het te hopen, dat alles zonder maat- regelen, inderijl genomen, zal kunnen verloopen. Blijkens nadere berichten, gisteren ontvangen, is de toestand van Z. M. den Koning aanmerke- lijk beter en behandelde Z. M. eergisteren weder regeeringszaken. 's Konings lijfarts Dr. Vinkhuysen, Woensdag ge komen, is gisteren van het Loo vertrokken. Naar aanleiding van een vrij ourustbarend particulier telegram uit Kederi, hier te lande ont vangen, heeft de Regeering op haar vraag om op hem maakte, dat hij wel is waar toornig, doch op bijna vaderlijk vermanenden toon uitriepWan neer ik mijn kind niet onder eede beloofd had, u te laten gaan, zonder u een haar te krenken, het zou u slecht bekomen, ons ten tweeden malen tot hiertoe vervolgd te hebben. Ik heb nog nooit een belofte gebroken, die ik aan mijn kind ge geven heb, en zal die ook ditmaal houden, hoe zwaar het mij ook valt. Wanneer gij meisjes wilt naloopen, waarom u dan niet gewend totkringen, die voor u toegankelijk zijn. P Waarom komt gij tot ons, arme menschen O, gij dacht hier misschien weerlooze lieden te vinden, van wie gij u onge- straft kondet meester maken; maar mocht het u nog eenraaal in het hoofd komen, mijn woning binnen te dringen, dan zult gij ondervinden, welke rechten ik als Engelsch burger heb. Met deze woorden opende hij door middel van een sleutel, dien hij in de hand had, de deur, en Alice vatte snel mijn hand, terwijl zij den wijsvinger harer linkerhand op den mond legde en mij met een smeekenden blik, die mij diep in het hart drong, zacht buiten de deur schoof. Ik moet be- kennen, het was een blik, die mij zoodanig in de war bracht, dat ik haar als een schoolknaap ge- hoorzaamde. In weerwil van mijn vast besluit en mijn voornemen, om den blinde den uitersten tegenstand te bieden, was ik in mijn hart blijde, dat ik mij weder op straat bevond; wantikmoest in mij zelf toch zeggen, dat niets mij het recht inlichtingen, het volgeud telegraphisch antwoord uit Indie ontvangen z/De residenten seinen dat de toestand overal rustig is. Nergens is iets gebeurd dan de opvattiug van verdachte personen, die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Europeanen is ongegrond en denkelijk een gevolg van het gebeurde te Tjilegon. Volgens de rapporten bestaat er geen gevaar voor rustverstoring." Op voorstel van de directie der Nederl. Rhijn Spoorwegmaatschappij is door den Miuister van W aterstaatHandel en Nijverheid de volgende aanvulling van het dieust-reglement der maatschappij goedgekeurd //Locomotief-personeel gedurende de uitoefening van zijnen dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad, in beschonken toestand be- vindende, wordt onvoorwaardelijk met ontsiag uit den dienst der maatschappij gestraft. Evenzeer wordt met ontsiag bedreigd het locomotief-personeel bij hetwelk gedurende de uitoefening van zijnen dienst sterke drank wordt gevouden of van wien kan worden aangetoond, dat dit door zijn toedoen en met zijn medeweten op de locomotieven of in de locomotief—loodsen aanwezig is." Men schrijft uit Vaals (Liraburg) Zondagnacht werd de rijksambtenaar Crijns alhier, toen hij een rijtuig wilde visiteeren, hetwelk van Aken hier was aangekomen, door vier zich daarin bevindende personen aangegrepen, geslagen, mis- haudeld en, terwijl de koetsier rechtsomkeert maakte, naar Duitsch grondgebied medegesleurd. Aldaar liet men hem los, op zoo onzachte wijze, dat hij viel en den rechterarm brak. Hij is thans buiten staat zijn gewoneu dienst te verrichten. Bij de Duitsche en Nederlandsche justitie is van het ge beurde aangifte gedaan. Men meldt aan het Leidsch Dagblad uit Den Haag Het blijkt een feit, dat ook notaris V(isser) alhier met de noorderzon verdwenen is. Maandagmorgen om half zeven decide hij zijn nu wauhopige vrouw (die met zeven jonge kinderen achterblijft), alsmede aan de dienstbode mede dat hij naar zijn broer te Nijmegen ging en 's avonds zou terugkomen. Toen hij echter den volgenden (Dinsdag)morgen nog niet thuis was, werd naar Nijmegen geseinddoch het antwoord luidde//geen broer gezien Wat in deze zaak misschien wel wat opmerkelijk klinkt is, dat een der bedienden van het kantoor mij van morgen meedeelde dat hem reeds Zondag werd verteld, dat zijn patroon ,/er van door was," waarop hij terstond naar den eersten bediende ging doch toen zij samen aan de woning kwamen, vonden zij de geheele familie thuis, zoodat zij eigenlijk met den mond vol tanden stonden en het op een praatje over koetjes en kalfjes, zooals men zegt, moesten gooien. Toen zij evenwel den volgenden gaf in de woning van den blinde tegen zijn wil binnen te dringen. Een bepaalde verdenkiug tegen hem lag niet voor de handde bedreigingen, die hij geuit had, kon men hem, den blinde, wien het waarlijk niet gemakkelijk was, zijn kind voor indrin- gerij te beschutten, niet zoo hoog aanrekenen, en dat hij mij den avond te voren mijn horloge, mijn ring en mijn geld wilde afnemen kon een taktiek zijn, om mij en anderen van alle verdere onbe- scheideuheid te doen afzien. Misschien ware de zaak ditmaal nog ernstiger gewordenwanneer Brunsworth had kunnen zien, dat meerdere wolven zich in zijn schaapskooi bevonden uit zijn houding en ook uit die van het meisje bleek het mij echter outwijfelbaar, dat hij meende mij alleen voor zich hebben. Doch zonderling 1 Toen ik mij met Black, die zich volgens ontvangen bevel, geheel passief ge- dragen had, op straat bevond, en wij naar den Por tugees omzagen was hij nergens te vinden, en ik moest dus aannemen, dat hij in zijn dolle liefde bij de schoone dochter van den blinde terug gebleven was, om, gelijk hij gewenscht had, aan hare voeten te sterven. II. Gewichtige en ingewikkelde gevallen, die om- streeks dezen tijd plaats haddenhielden mij zoozeer bezig, dat de beide namen /Brunsworth" en /Alice" bijna geheel uit mijn geheugen werden verdrongen. Zelfs den Portugees had ik uit het TEK NE0ZENSC1E mum 6) e—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1