Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TEH miZEN, 21 Augustus 1888. bewijzen, dat zijne voorouders ran vaderszijde reeds voor 1674 toen ten tweeden male Nieuw- Amsterdam (New-York) inEngelsche handen over- ging van Nederlandschen oorsprong en op Amerikaanschen bodem gevestigd waren. Met groote belangstelling trachten de thans bier aanwezige leden personen op te sporen, die denzelfden naam als zij dragen, en wanneer zij er een vinden, doen zij hun best de genealogie van hun geslacht vast te stellen. Te Scheveningen zouden nog eeuige naamgenooten van Duijn en Suijda gevestigd ziju, naar men beweerde, doch dusver is het nog niet gelukt, de personen met een in aanraking te brengen. In het weeshuis te Brielle werden een paar verpleeg- den gul door hunne Amerikaansche naamgenooten bedacht. Wij vernemen dat door den minister van waterstaat een maatregel is genomen, welke onge- twijfeld het postverkeer hier te lande ten goede zal komen. Tegen 1 October zullen nl. vanwege de postadministratie verkrijgbaar gesteld worden z/gesloten brief kaarten," een soort block-notes, met daarop gedrukten vijfcents-postzegel en voorzien van gegomde, geperforeerde randen. De groootte dezer kaarten verschilt, wanneer zij gesloten zijn, niet veel van die eener briefkaart, maar de inhoud er van is aan de oogen van nieuwsgierigen ont- trokken. Het openen der dichtgevouweu kaart gescbiedt door afsckeuring der geperforeerde, met de gom aan elkander gehecbte randen. Naar een gerucbt wil zal in bet hoofdkies- district Middelburg bij de aanstaande verkiezing voor een lid van de Prov. Staten (racature Smit) van antir. zijde candidaat worden gesteld Mr. P. van Voorst Vader, rechter in de arr. rechtbank te Middelburg. G. C. Het is, naar aan den Haagschen kroniek- schrijver van de N. Gron. Ct. verzekerd wordt, nog geheel onzeker, of reeds op de volgende be- grooting de kosten voor de rijks-kweekscholen te 5s Hertogenbosch en Haarlem zullen verdwijnen. Veeleer laat bet zich aanzien, dat de Minister van biunenlaudscbe zaken geen besnoeiingeu op hoofd- stuk V zal aanbrengen, maar dat aan de meerder- beid der Tweede Kamer zal overlalen. Uit bet Noorden wordt gemeld De smokkelarij van granen wordt tegenwoordig door onze oostelijke naburen op ruim zoo groote schaal gedreven, als vroeger die van spiritus door onze smokkelaars. Het moet een feit zijn, dat houderden zakken koren van uit Drenthe en Groniugeu de grenzen overgaan, zonder dat er een pfenning steuer voor betaald wordt. PI. m. f 3 per HL. wil dan ook wat zeggen. Er zijn daar koopliedeu, die er bepaaldelijk pal aan de grens sckuren en bergplaatsen voor bouwen. Wanneer de goederen slechts de grenzen gepasseerd zijn, is alle gevaar voorbij. Het terrein, dat men uitkiest voor zijne operation, is heidegroud, zoo weinig bebouwd of beplant met geboomte, dat de uitkijk spoedig geuoeg kan waarschuwen, als er onraad is. Zaterdag morgen vroeg zijn HH. KK. 1IH. de Prins en de Prinses Von Wied met hun kind en gevolg van Dom'ourg vertrokken. Met den mailtrein, die te 7,16 van Vlissingen vertrok, werd de reis naar Keulen voortgezet. Dr. Mezger en de burgemeester van Domburg deden den hoogen bezoekers uitgeleide. Naar men ons uit Domburg meldt, bezochten IIH. KK. HH. Vrijdagnamiddag, niettegenstaande het ongunstige weder, den Westkappelscheu dijk en de buitenplaatsen Overduin, Zeeduin en West- hove, begeleid door de beeren burgemeesters van Domburg en Oostkapelledie daarvoor hunne equipages badden beschikbaar gesteld. Eene wan- deling, die de hooge gasten 's morgens over bet strand en door het dorp maakten, kon hun de overtuiging scheukeu, dat hunne komst niet onop- gemerkt gebleven was. Van vele woniugen wapperde de driekleur en in de straten heerschte meer dan gewone drukte. M. Ct. Thans zult gij ons zeggen, welke helsche kuusten hier worden uitgevoerd Nirnmer zal ik den blik vergeten, waarmede het meisje mij aanzag. Zonder twijfel had zij mij dadelijk herkend. In hare gelaatstrekkeu was niets van toorn of ouwil zichtbaar. Zij zag er alleen droevig uit, en die droefheid rnaakte spoedig voor zekeren weemoed plaats. ,/Ongeiukkige," sprak zij met doffe stem, welke den zachten klagenden toon van het medelijden had, ,,wat begint gij? Wat hebben wij u gedaan, dat gij ons aldus vervolgt Ik was door de stem en het gansche wezen van het meisje zoo getroffen, dat ik een oogenblik volledig in haar aanblik verzonken bleef staan. Op deze edele trekken kon ik niets lezen, wat op huichelarij of op een misdadig leven zou hebben gewezen. Het viel mij inderdaad moeielijk, den strengen, ruwen toon vol te houden, dien ik tegenover haar had aangenomen. Doch in de hoop, het ongelukkige meisje misschien uit een treurigen toestand te kunnen verlossen en tevens een booswicht aan de straffende gerechtigheid te kunnen overleveren, sprak ik verder tot haar /Wanneer gij werkelijk zijt, wat gij tegenover mij schijnen wilt, wanneer gij ouschuldig zijt aan de dingen, welke mij hier tegen wet en recht schijnen te geschieden, waarom blijft gij dan de geleidster van een man, die tocli slechts door uwe oogen zieu en door u slechts zijne levensdagen yerlengen kan Eergisteren gaf de handboogschutterij//Prins van Oranje" hare jaarlijksche groote doelschieting. Niet minder dan honderd en twintig schutters waren van heinde en ver opgekomen. Slechts een zijvogel werd afgeschoten. De hoogvogel, een zij- vogel en de kallen werden na afloop onder de deelnemers verloot. Den geheelen middag waren er veel toeschouwers in den sierlijk aangelegden tuin van ,,het Schut- tershof." Des avonds had het groote zoraerfeest, ver- leden Zoudag door den regen uitgestcld, in den //Theetuin" plaats. Weder waren tal van leden met hunne dames en kinderen opgekomen. De orkest-vereeniging gaf weder blijken dat zij, hoe jong ook, berekend was voor hare taak. Alle numiners werden goed uitgevoerd sommige moesten op verzoek herhaald worden. Na afloop van het concert werden de honderden illuminatie-glaasjes, lantaarns en ballons aangestoken en stegen luchtballons statig omhoog. AUes gelukte uitstekend. Toen de schoone avond, het einde van een uitgelezen dag, begon te vallen was de tuin een zee van licht. Het bal ehampetre was zeer geanimeerd. Onnoodig te zeggen, dat velen die nog dansten, anderen die rustig van het schoone weer geuoten slechts noode aan het verzoek der politie voldeden toen deze te 11 uur kwam mededeelen dat het tijd was naar huis te gaan. Gisterenmorgen achtte de heer L. Schalk, expediteur etc. alhier, het noodzakelijk, om onge- lukken te voorkomen, het lossen van een stoomschip te staken. De werklieden kwamen weldra in groot getal bij het station te samen. Velen waren zeer opgewonden. Spoedig kwam het dan ook in eene herberg daar ter plaatse, waar gewoonlijk de uitbe- taling plaats heeft tot ongeregeldheden en wel zoo dat vele meubelen vernield of beschadigd werden. Op last der politie werdeu dadelijk de herbergen aldaar gesloten. Den burgemeester en den heer Schalk gelukte het spoedig de gemoederen te beda- ren. Samensprekingen tusschen werklieden en genoemde heeren leiden er toe, dat alles kalm is afgeloopen en alien heden ochtend weder aan het werk waren. De ware oorzaak van dit alles kunnen wij voor- alsnog niet mededeelen. Weldra hopen wij hiertoe in staat te zijn Ten overstaan van den notaris C. J. A. Fercken werd heden alhier een openbare veiling gehouden van gronden, gelegen in den ten vorigen jare bedijkten polder in het Axelsc'ne Gat, gemeente Ter Neuzen, als Ten verzoeke van madame wed. F. B. Cortvriendt te Ter Neuzen c. s., 10 hektaren 81 aren 40 centiaren, verdeeld in drie perceelen, ieder groot ongeveer 3 hektaren 60 aren 46 centiaren; verkocht voor f 720 per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet) of totaal voor ieder perceel f 5824,30. Koopers werden van het eerste perceel de heer H. F. Baaijens, te Oostburg tweede perceel madame wed. F. B. Cortvriendt, te Ter Neuzen, en derde perceel de heer E. Bonte, te Sint-Kruis. Ten verzoeke van den heer M. de Ghellinck de Walle te Gent, 1 hektare 54 aren verkocht voor f 825 per gemet als boven, of totaal voor f 2851,20. Kooper werd mad. wed. Cortvriendt bovengenoemd. Gedurende de tweede helft der maand Juli is door het hulppostkantoor Zuiddorpe de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van P. Rijnebouw te Scheveningen. Biervliet. Een ingezetene bezit een paar ka- narievogels, waarvan hij dit jaar 21 jonge vogels kweekte. Zoo een voorspoed bij die tamme zangers is wellicbt niemand nog te beurt gevallen. Ver- leden jaar bracht hetzelfde paar 20 kleinen groot. De gelukkige bezitter van het gezegende ouderen- paar is de heer A. Elfrink, onderwijzer, die reeds menig huisgezin met een gevederden zanger ver- lustigde. 's Gravenhage, 21 Aug. Volgens particuliere telegraramen uit Indie, die heden verspreid worden, zijn in Kedirie staatkundige woeliugen ontstaan. Vele arrestatien hebben plaats gehad. Er heerscht eene groote ontsteltenis. Troepen van Soerabaya patrouilleeren. Of dit telegram op latere gebeur- tenissen doelt, dan waarvan het regeeringsbericht van Vrijdag gewaagde, blijkt niet. Men meldt uit Schoonloo (Drenthe) In deze streek heeft nog steeds op groote schaal wildroof plaats door de vossen, die er zich veel- Ik hield op, dewijl ik van het meisje antwoord verwachtte. Maar dit antwoord kwam nietzij zag mij slechts met een blik aan, waarin de verachting zich uitdrukte, die zij stelde tegenover mijne ver- wijtingen. Ik echter was besloten, op alle gevaar af verder te gaan, en duwde haar toe Wie geeft u het recht hier menschen op te sluiten, ze van hun vrijheid te berooven en te laten hongerlijden Wat beteekenen die kelders. die ijzeren valdeuren Ik verlang redenen, meisje (Wordt vervolgd.) vuldig ophouden. Reeds zijn dit jaar 10 stuks gevangen en gedood. Ook dassen zijn er menig- vuldig, terwijl men voorts nog de afnemiug van het wild aan stroopers toeschrijft. De Drentsche wildvoorraad, voor eeuige jaren zoo beroemd dat te Borger jaariijks vele jachtliefhebbers uit Den Haag kwamen jagen, dreigt zijn reputatie te zullen verliezen. Uit Aken meldt men aan het Haagsche Dagblad Een voor de pers niet van belang ontbloot proces werd dezer dagen alhier behandeld. Een bekend dagblad-correspondent alhier had eene klacht ingediend tegen den directeur van het theater, ter zake dat deze ofschoon klager voor zien was van eene aan de kas betaalde plaatskaart hem den toegang tot zijn theater had geweigerd Als reden dezer weigering voerde de aangeklaagde aan //eenige ongunstige verslagen", welke in een der locale bladen ointrent zijn theater waren ver- schenen en waarvan hij klager verdacht. De rechtbank heeft den directeur in het ongelijk gesteld en hem veroordeeld tot eene geldbocte van 500 mark, subsidiair 50 dagen gevangenisstraf en verder tot betaling van 5/e ^er proces-kosten. Buitendien werd klager gemachtigd het vounis in de vier alhier verschijuende dagbladen en in de Koluische Zeitung bekend te maken. In de vorige week is te Nietap eene koe op eene zouderlinge wijze omgekomen. Het dier scheen een kijkje te willeu uemen tusschen twee dikke takken van een laaggestamden boom, welke aan den kaut van eene sloot stond. Men deukt, dat het toen met de achterpooten bij den wal is neergegleden en daardoor buiten staat was den kop tusschen de beide takken terug te trekken. Men vond het dier alzoo hangende en niettegenstaande spoedige en krachtige hulp was het geworgd, toen men in staat was het uit den benardeu toestand te verlossen. De stoomfabriek van wollen stoffen van Gebroeders Sala te Tilburg is Vrijdagnacht met den geheelen voorraad goederen en stoffen afgebrand. De fabriek was verzekerd bij de Tilburg- sche Assurantie-maatschappij en op Amsterdamsche beurs-polis. De fabriek was eerst een half jaar in werking, nadat zij na den grooten brand van 13 op 14 Augustus van het vorige jaar geheel vernieuwd en vergroot, en volgens de nieuwste eischen was ingericht. Zij was met electrisch licht verlicht. Men vermoedt dat de brand is ontstaan op de spinnerij, die op de eerste verdiepiug gelegen was, doch men weet niet waardoor. Een zekere heer, A. P. genaamd, wonende te R. eene stad in Zuid-Holland heeft een paar maanden bij den hotelhouder D. te Sittard gelogeerd. Hij liet zich flink bedienen en deed de tafel steeds alle eer aan. Toen hem echter dezer dagen gevraagd werd om de rekening te vereffenen, verklaarde hij geen geld te hebben doch hij zou dadelijk naar zijne familie te R. schrijven, welke hem onmiddellijk het geld zou zenden. Als n\ar gewoonte giug de gast 's middags waudelen en van deze wandeling moet hij nog altijd terugkeeren. Woensdagmiddag was baron Asbeck te Amersfoort bezig eenige uieuw aangevoerde paarden te dresseeren. Hij besteeg daartoe een uiterst wild paard, hetwelk de anderen niet konden berijden. Eensklaps sprong het dier met alle vier de pooten tegelijk in de hoogte, waardoor het omviel en boven op zijnen berijder terechtkwam. Dezen werd het geheele lichaam opengereten, en zijn toestand is z<5o ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Te Scherpenzeel is tegen zekeren W. S. B., wegens beleedigiug van Z. M. den Koning, in het openbaar gepleegd, proces-verbaal opgemaakt. Dit is reeds de tweede maal dat B. zich in die ge meente aan hetzelfde feit schuldig maakte. Hij werd in voorloopige bewaring gesteld, ten einde ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht te worden overgebracht. Sedert 14 Mei jongstleden bevindt zich te Veenhuizen een 23jarige verpleegde, die sedert dien tijd nog niet gesproken heeft en zich voornam ge durende zijn verpleegtijd van een jaar in't geheel niet te spreken. Alle mogelijke middelen, zelfs het onthouden van een deel der dagelijksche voe- ding, om hem daarvan af te brengen, bleken vruch- teloos te zijn. Nu te Leerdam en elders de vlekziekte onder de varkens den tegenspoed van den kleinen en grooten landman komt vermeerderen, denken wij er onwillekeurig aan, dat ons nooit een varken ontvallen is. De biggen hadden het bij ons goed en toch niet te goed. Zij werden niet enkel met gekookte aardappelschillen en zeer verdunde karne- melk gevoederd, maar kregen reeds vroeg een weinig krachtig voeder in de gedaaute van droge rogge-korrels of boone- en erwtemeel. Zoo konden ze later een stootje velen. Wij verschilden dus van den man, die ons verzekerde het goed te achten dat de varkentjes in hun prille jeugd gebrek moesten lijden, zoodat ze van honger tegen de wanden van het hok opvlogen. Een zeer oude landbouwer gaf, toen de varkens- ziekte voor eenige jaren heerschte, ons den raad zoo nu en dan laat ons zeggen 3, 4maal in de week, een bosje groene selderie bij het voer te voegen. Wij namen dien raad in dank aan en volgden ze op ook. Ook gaven wij in het tweede tijdperk van den mesttijd eenig ruw zout in den trog. Yerder hadden ze des nachts een droog doch luchtig leger, en werden in de heete dagen wel eens frisch afgeboend en begoten. Dat namen ze in dank aan. Wij geven in overweging onze wijze van doen na te volgen. Het is geen gewaagde of dure ouderneming en de ondervinding spreekt eenigszins in ons voordeel. Dezer dagen kwam een koopman in aarde- werk van Oosterhout naar Breda met een kar, die door twee houden getrokkeu werd. Een der diereu was door het zeel gedurende den laugeu tocht zeer verwoud, het bloed liep hem langs den rug. Nu en dan viel de hond van vermoeienis en pijn op den grond, doch werd dan door ziju ruwen meester steeds voortgedreven. Door een politieagent werd proces-verbaal opgemaakt, maar de voerman ging verder, 't geen ten gevolge had dat hij een tweede verbaliseering opliep. De wagen was weldra door een groot getal menschen omringd, die luide hun veroutwaardiging tegen den koopman te kennen gaven. De man wilde echter van geen uitspannen weten, totdat de heer L. hem vroeg wat hij voor het mishandelde beest moest hebben. //Wel, wat mot jij er mee uitvoeren, he, geef je een gulden voor em was het antwoord. De heer L. gaf een vijftig en liet het zieke dier wegvoereu en doodschieten. Gedurende het uitspannen had de andere hond het hazenpad gekozen onder het luid gelach der toeschouwers. De koopman kon uu zelf de kar trekken, terwijl het ontvangen honden- geld spoedig naar de //vergunning" werd gebracht. Eenige dagen geleden stegen een moeder en haar huwbare dochter in een coup6 eerste klas, om zich te begeven naar het zeebad Loosduinen. Op het oogenblik van vertrek stapt daarin tevens een jong en zeer elegant gekleed heer, die zich tegenover de dames plaatst. Het fluitje laat zich hooren en de trein vertrekt. Het gesprek neemt weldra een aan vang. De jonge man keuvelt allerliefst met de jonge dame, onder het welwillend oog der mama. Aan den vijfentwintigsten kilometer gekomen, is men reeds zoo vertrouwelijk mogelijk. Mama vraagt zich af, of zij niet toevallig in den trein den schoonzoon barer droomen gevonden heeft en zij koestert dat denkbeeld reeds, met het zoete vooruitzicht van een huwelijk met stoom. Gekomen op vijftig kilometer zijn ze bijna in voile intimiteit I Eindelijk nadert men Den Haag om van daar de reis naar Loosduinen met de stoomtram te vervolgen. De trein stoomt het station binnen, en, bij het verlaten van denzelven, schikt de jonge dame met roode blosjes op de wangen, haar hoed, die eenigszins van de plaats was geraakt. De toegevende mama doet alsof zij niets heeft gemerkt. Men staat op het perron. Het kritieke oogenblik van scheiden is daar. z/Wij hopen u weldra terug te zieu!" zegt de goede mama, zoo lief mogelijk. z/Zeer zeker, beste mevrouw," antwoordt de reizi- ger; //ik zal het genoegeu hebben u eerstdaags mijn vrouw voor te stellen.'" ,/Hoe! gij zijt getrouwd?" riep de moeder met een gemeugd gevoel van veroutwaardiging en ver- bazing uit. En zij voegde daar op ijskouden toon bij z/Gij hadt ons dat ook wel kunnen zeggen voor wij in Den Haag kwamen I" De stad Valparaiso is door een vreeselijken storm bezocht. In de haven liepen eene Engelsche en Fransche bark tegen elkaar op en zonken beiden. De manschappen van het Engelsche schip, uit 17 man bestaande, kwam geheel om, van de bemanmug der Fransche bark verdronken er zeven. Boven- dieu leden nog 5 schepeu schipbreuk. De storm was vergezeld van een hevigen regen, en daar de dijken doorbraken, werden ook de straten onder water gezet. Twee locomotieven en tien wagens stortten op den Santiago-spoorweg van eene brug, waarbij de twee machinisten en stokers het leven verloren. Nadere berichten melden, dat ongeveer 200 man ziju omgekomen. Te Chicago is Edward Brown, een deugniet van zestien jaar, die met een jongen van negentien jaar, Charles Crane, op groote schaal paarden stal, in hechtenis genomen. Brown, in dienst bij pen groot paardenfokker in Texas, was in het begin van Juni met een aantal paarden door zijn baas naar Chicago gezonden. Toen hij de dieren afge- leverd en het geld opgestoken had, keerde hij echter niet terug, maar huurde met Crane stallen en koetshuizen, nam vijf stalknechts in dienst, deed hooi en haver in menigte op en had vier en twintig uur later vijf paarden uit den omtrek gestolen, waarvan drie zeer spoedig met goede winst werden verkocht. Op die voordeelige wijze bleven zij zaken doen, toen zij eindelijk betrapt werden op het oogenblik dat zij met een paard en rijtuig uit eene der straten van Chicago zelf wilden wegrijden. Crane slaagde er in te ontvluchten. Bij Brown vond men 400 dollars, 18 rijtuigen en 25 paarden op stal alles gestolen. Te Oilville, in het petroleumrijke Pennsyl vania, heeft een ongeluk plaats gehad, dat veel materieel verlies en vele menschenlevens kostte. In deze stad werd onlangs op een aanzienlijke diepte een tweede petroleumbron gevonden. Dezer dagen is men begonnen onderzoek te doen naar de waarde en hoeveelheid der olie, doch door onvoorzichtigheid van een der ingenieurs had een hevige ontploffing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2