GUST. POPPE. pite grove RUHR-KACHKLKOLKN. BURGERLIJKE STAND Handelsberichten. Advertentien. STEENKOLEN. Geen wonder dat dit geval om zijn zeldzaamheid de algemeene aandacht trok. Een bekend Roermondenaar, wien men toen vroeg of hij het grootte nieuws van den dag vernomen had, antwoordde daarop met het volgende extempore: De geheele uobilitas van Roermond maakte bij de familie Suiedt kraamvisite, en de doopplechtig- heid werd met buitengewonen luister gevierd. Roermond behoorde destijds bij Belgie, en Koning Leopold, wien 't geval onmiddellijk ter kennis ge- bracht werd, zond dadelijk een vertegeuwoordiger bij de doopplechtigheid. Drie zoons overleden in het jaar hunner geboorte. Een zoon is nog in leven, en bewoonde tot voor den watervloed van 1880 het ouderlijk huis. Na de overstrooming, die het huis 'oouwvallig deed worden, bewoonde hij't nieuwe daarachter gebouwde. Zijn huwelijk werd met tien kinderen gezegend. De oude vrouw werd onder algemeene deelneming ter aarde besteld. Vol gens de officieele lijst van prijswinners bij den Wieler-wedstrijd te Scheveningen heeft de heer Ivesuit Gouda, twee gouden medailles behaald. De Goudsche iugezetenen behoeven zich echter niet te haasteu met trotsch te zijn op hun be- roemden stadgenoot, want het bedoelde jongmensch woont niet in Gouda en heet ook niet Ives De zaak is deze Hem was door zijn ouder3 verboden deel te nemen aan den wedstrijd, omdat hij bij de overgangs-examens van dezen zomer niet geslaagd was. In weerwil daarvan wilde hij toch meedoen en deed dit onder een aaugenomen naam en woon- plaats. Wij zullen den eigenlijken naam van den vluggeu wielrijder niet verklappen, maar onwillekeurig levert hij een aardige illustratie op een versje in den Spectator, waarin er op werd gezinspeeld, dat die groote wielrijders ook op de examens wel eens 't meest //reden." Laat ons hopen dat hij de volgende maal beter slaagt en dan medailles mag behalen zonder het waas van geheimzinuigheid, dat //den kampioen van Zuid-Holland" thans omgeeft In Recht voor Allen van 1 dezer wordt o. m. gezegd ,/Het predikambt is een bedriegersbaautje." /,Ka- pitalisten zijn dieven." Wie de sociaal-democraten weerstaan, zijn ,/Schelmen." Het streven naar Zon- dagsrust is „huichelachtig." De Volksbond'- mannen, die het misbruik van sterken drank pogen te bestrijden, zijn /halve en kwartdronkaards." De arbeiders-enquete is een ,/schandelijke oogen- verblinding." Het verstrekkeu van warm voedsel, vacantiekolonies, huisvlijt-ouderwijs" dat alles z/is slechts apeuliefde." //Niels, wat die heeren voor den werkman gelieven te doen, geschiedt met een oprecht hart." Al die diugen ,/zijn inderdaad niets dan middelen ter onderdrukking van den vrij- lieidsgeest en ter instandhouding van het door alle volkstirannen en valsche werkmansvrienden gehul- digde uitzuigsysteem." Het Soc. Weekbl. zegt naar aanleiding van het bovenstaande4 z/En dan wordt te midden van al die gifplanten nog wel het bloempje gestrooid van ,/den ernst, de waardigheid, die vooral socialistcn betaamt „Waarlijk, indien zij waardig en ernstig waren indien de gave der waardeering van auderer doen en duel hun niet ten eenenmale ontbrak; bovenal, indien zij niet, in stede van tot bestrijding van het kwade zich te bepalen, er zich op toelegden, bij de groote massa het geloof aan iets goeds in de wereld van het bestaande stelselmatig te onder- mijnen door het kweeken van niets ontzienden haat menigeen zou anders over hen oordeelen, ook al bleef hij een tegenstander van hunne staat- kundig-maatschappelijke droombeelden." Een lijder aan delirium was Zondag in zulk een toestand, dat hij het glas, waaruit men hem in eene herberg aan de Palmgracht, hoek Drie- hoekstraat te Amsterdam, spuitwater te drinken gaf, met de tanden verbrijzelde, waarvan het gevolg was, dat de scherven in mond en keel drongen en een hevig bloeden veroorzaakten. Waanzinuig van pijn snelde hij de Palmbrug op, kermende en onder de hevigste gebaren naar zijn mond wijzende, om zich in wanhoop te verdrinken. Door een zestal burgers en een agent werd hem dit belet. Hij werd nu naar het bureau op de Noordermarkt gebracht, doch stelde zich zoo woest en krankzinnig aan, dat men hem een dwaugbuis moest aaudoen. Vandaar werd hij naar het Buitengasthuis vervoerd. De raderbaar moest met touwen worden vastgemaakt, om hem te beletten van pijn er uit te springen. Hij moet des avonds aan de bekomen inwendige wonden gestorven zijn. Als bewijs, dat de ondernemingsgeest in Nederland nog niet geheel is uitgedoofd en hoe hoog He Hollandsche aannemers in den vreemde staan aangeschreveu, wordt uit Groenlo gemeld dat op verzoek van de directie, belast met de uitvoering van het kolossale werk //het graven van het Noord-Oostzee-kanaal", waarvan de kosten voor het geheel begroot zijn op circa 15 millioen mark, de aannemers B. A. Wiegerink en de firma H. T. Wiegerink zich naar Kiel hebben begeven om zich op de hoogte te stellen van dat enorme werk en zoo mogelijk mede te dingen naar de aanneming. De Russische regeering heeft thans aan een ontwerp van den heer Golochwastoff te St. Peters burg hare goedkeuring verleend, ten doel hebbende een spoorweg aan te leggen van de monding der rivier de Obi, in Westelijk Siberie (Aziatisch Rus- land) naar eene in het noorden van Rusland, aan de kusteu der Noordelijke I.Tszee, op 69° 20' noorderbreedte nog te bouwen haven. Westelijk Siberie is een gebied bijna zoo groot als Europa. Het nieuwe monstervlot uit Canada is te New-York in goeden staat gearriveerd. De aan- comst van het vlot veroorzaakte een gedruktheid in de houtmarkt. Antwerpen vierde Dinsdag den 25sten ge- denkdag van de opeuing der Schelde, die deze stad tot een der eerste handelshavens van Europa's vasteland gemaakt heeft. De tol, bij het verdrag van 1839 ten gunste van Nederland gevestigd, bracht in 1862 3,000,000 francs op. In 1863 werd dit recht Holland afgekocht, voor 40,000,000 francs, waarvan Belgie een derde betaalde. In 1851 beroeg de tonneninhoud der schepen, die de haven van Antwerpen binnenkwamen, 236,000 en in 1887 niet minder dan 3,800,000. Wel mocht de Scheldestad dus feestvieren Yelen zullen lang onthouden van de natte jaren 1879 en '88. Het Handelsblad van Antwerpen deelt onder den titel //Natte jaren" het een en ander mede, dat ,/troostend" werken kan. Het jaar 1248 was een bijzonder nat jaar, doch over 1315 vinden wij opgeteekend, dat de regen alsdan aanving op 1 Mei en tien maanden lang duurde. Te Antwerpen kostte reeds in Juli het koren 15 gulden de veertel, oude munt. De Koning van Erankrijk, Lodewijk X, die vier dagen te Doornik verbleef, leed zelfs gebrek aan brood. In Nederland at men eerst de wilde kruiden daarna verslond men katten, ratten en honden. Kinderen werden door hun ouders verlaten en stierven op straat. Het jaar 1404 was even noodlottig, doch bij zonder door den kouden wind, die heerschte in April en Mei en de boomeu beroofde van hunne bladeren. De ellende was zoo groot, dat vele kooplieden Brugge, Yperen en Antwerpen verlieten en naar Erankrijk en Duitschland verhuisden. In 14341440 had men koude, schraalte, regen, hongersnood en ziekten, in 1434 duurde de winter van 1 Dec. tot op het einde van Maart 1435, in 1436 had er overstrooming van rivieren plaats, alweer gevolgd door eenen zwaren winter en een onvruchtbaar jaar in 1437. In 1439 nogmaals overstrooming der rivieren. De hongersnood met de pest heerschten in 1437, 1438 en 1439. In 1439, zegt de kroniek, stierven te Herentbals 1400 inwoners en in het gasthuis van die plaats 300. Te Brugge overleden 24000 personen, zegt men doet men er twee derden af, dan blijft het nog veel. Te Dixmude waren 90 huizeu onbewoond. In Rousselaere vertoonden zich vele wolven. Bij eene uitdeeling van brood te Namen werden 18 personen aan de kerkdeur doodgedrongeu. Sluiten wij met het jaar 1816. Aanhoudende regen in Juui, Juli en Augustus belette de vruchten tot rijpheid te komende nood werd dan ook dringeud. De provincie Antwerpen werd genood zaakt eene som van fr. 416,000 aan de gemeenten voor te schieten en de stad fr. 114,000 aan het armbestuur. Men zal zich herinneren, dat bij gelegenheid van het kerkelijk huwelijk van den prins van Croy met eene prinses Arenberg, ergerlijke straatschan- dalen te Brussel plaats hadden. Het onderzoek, dat door den minister was bevolen, vorderde tot nog toe zeer langzaam, maar dezer dagen zijn plotseling een aantal personen voor 't gerecht ge> roepen en verhoord. Een photograaf had tijdens de ongeregelheden instantanee afbeeldingen van ver- schillende groepen genomen, waaruit men door vergootiug portretten van de afzonderlijke personen verkreeg. Een der beschuldigden beweerde hardnek- kig, dat niet medeplichtig was geweest. Toen de rechter hem echter een photographie voorlegde, waarop hij woest met een stok zwaaiend was afge- beeld, was ontkennen niet meer mogelijk. Op deze wijze waren verscheidene personen herkend. Van 1 tot 15 Augustus 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 Aug. JosephusdeConinck, oud 43 j., jm. en Anthonia Goethals, oud 34 j., jd. 3 Aug. Jacob Jan Oostdijk, oud 21 j., jm. en Helena Verlinde, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Aug. Cornelis Pik- kaart, oud 39 j., weduwn. en Adriana de Doelder, oud 28 j., jd. Jacobus Cornelissen, oud 28 j., jm. en Sophia Flips, oud 21 j., jd. Johannes Albertus Muller, oud 39 j., weduwn. en Pieternella'tGilde, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Cornelia Mathilda, d. van IJsbrand Paulus Stasse en van Judith Yisser, 4 Aug. Johannes Willem, z. van Willem de Feijter en van Sara de Bruijne. 5 Aug. Jacobus Framjois, z. van Jacobus Francois Stoffels en van Johanna Authonina Lourens. Catharina Maria, d. van Thomas Verijke en van Jacomina Maatje de Vos. 6 Aug, Hubrecht, z. van Cornelis Hoek en van Adriana Gezina de Mol. 8 Aug. Elena Framjoise, d. van Cornelis Pieter Kaan en van Elena de Smidt, 10 Aug. Suzanna, d. van Franpois Dekker en van Catharina Elisabeth de Jonge. 13 Aug. Willem Maarten, z. van Jan van Dixhoorn en van Jozina Karels. 14 Aug. Maria Philippine, d. van Leendert Mouthaan en van Janneke Sara van |Gelderen. Pieter Cornelis, z. van Antonie Geensen en van Janna Klaassen. 15 Aug. Jean Pierre Marie Francois Henri, z. van Gustaf Adolf Standaert en van Arnolda Geertruida Lavecour. Leentje, d. van Pieter Stoutharaer en van Hendrika Jonkman. Overlijden. 3 Aug. Jan lliemens, oud 5 j., z. van Jan en van Adriana Kurvink. 10 Aug. Johannes Pieter Lansen, oud 3 in., z. van Abraham en van Rachel van Herp. Jacomina Johanna Michielsen, oud 2 jd. van Jozias en van Jacoba Catharina Wieland. 12 Aug. Johannes Cornelis Pieter Blees, oud 70 j., echtg. van Christina Cor nelia van Poeljen. 14 Aug. Philippus Johannes Pieter Jacobus de Ruijter, oud 5 m., z. van Pieter Jacobus en van Janna Maria Drabbe. Matheus Riemens, oud 4 j., z. van Jan en van Adriana Kurvink. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Aug. Izaiik de Kraker, oud 23 j., jm. en Jacomina Verberkmoes, oud 25 j., jd. Geboorten. 5 Aug. Tanneke Alida, d. van Leendert Ortelee en van Martha Wiemes. 10 Aug. Simon, z. van Jan Lourens en van Santina van Dixhoorn. 11 Aug. Adriaan, z. van Cornelis de Feijter en van Maria Sinke. Overlijden. 1 Aug. Geertrui de Zeeuw, oud 70 j., echtg. van Anthonij Haak. 4 Aug. Jan van Hermon, oud 3 m., z. van Cornelis en van Christina Dieleman, Bavo Bral, oud 53 j., z. van Jozephus en van Lucia Bonkin. 11 Aug. Paulus Jansen van Rosendaal, oud 3 in., z. van Pieter Johannes en van Neeltje Martin. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 1 Aug. Maria Louisa, d. van Pieter Schuren en van Apolonia van de Lavoir. Overlijden. 2 Aug. Andries Baart, oud 53j, echtg. van Maria Struijlaart. C L I N G E. Geboorten. 1 Aug. Aloysius Leonardus, z. van Augustinus Heijmans en van Carolina Vercauteren. 5 Aug. Maria Clothilde, d. van Aloysius d'Haen en van Maria Angelina de Wilde. Gomarus Carolus Ludovicus, z. van Johannes Francies Zaman en van Isabella Levina Pauwels. 6 Aug. Clothilde Philomena, d. van Amandus Piessens en van Philomena Godaen. Overlijden. 8 Aug. Josephus Weemaes, oud 51 j., echtg. van Juliana Verstraeten. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Aug. Karel Rudolf van Tatenhove, oud 37 j., weduwn. en Maria Martha Moes, oud 22 jjd. Geboorten. 5 Aug. Adriaan Willem, z. van Jozias Nieuwelink en van Neeltje Verbrugge. 9 Aug. Janna Cornelia, d. van Jacobus van Es en van Cornelia de Bree. 12 Aug. Catharina, d. van Gilles de Regt en van Suzanna Baremau. KOEWACHT. Geboorten. 4 Aug. Camillus Franciscus, z. van Petrus Franciscus Goossens en van Julia de Wolf. 7 Aug. Honore Joseph, z. van Dominicus van de Vijver en van Dorothea Petrouella de Smit. 9 Aug. Josephus Modestu9, z. van Pieter Bogaart en van Maria de Block. Overlijden. 1 Aug. Amandus van Bunderen, oud 77 jechtg. van Paulina Goeijens. OSSENISSE. Overlijden. 1 Aug. Petrus Jacobus Antonius de Roos, oud 13 jz. van wijlen Johannes en van Rozalia van den Bergen. OVERSLAG. Geboorten. 15 Aug. Eduardus, z. van Adolphus van de Winckel en van Ursula Wuijdts. Overlijden. 11 Aug. Fran<?ois Xaverius Haen- tjens, oud 46 i., echtg. van Philomena Spiessens. 8A8VANQENT. Huwelijks-aangiften. 1 Aug. Petrus Grootaert, oud 44 j., weduwn. en Mathilda Maria van Damme, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Aug. Polydor Ja cobus Dierick, oud 24 j., jm. en Maria Louisa Slock, oud 20 j., jd. Geboorten. 11 Aug. Edmundus Cornelis Lam bertus, z. van Johannes Cuijle en van Constantia Angelina de Lessine. 13 Aug. Stephanie, d. van Josephus de Vrieze en van Maria Theresia Beijens. Overlijden. 14 Aug. Josephus van Reeth, oud 65 j., echtg. van Virgenie de Smit. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 10 Aug. Jacobus Adri- anus Claessens, oud 27 j., jm. en Johanna Maria van der Yelpen, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Pieter Am brosias de Smet, oud 24 j., jm. en Philomena de Winter, oud 21 j., jd. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 4 Aug. Alexander Milloen, oud 25 j., jm. en Stephanie Janssens, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Aug. Henri, z. van Maria Louisa van Loij. Julma, d. van Jacobus Bernardus Wijne en van Melanie Dellaert. 10 Aug. Celina Maria, d. van Eduardus Johannes Swartele en van Rosalia Ducarmon. 11 Aug. Camilius Bernardus, z. van Levina Maria Hemelsoet. Overlijden. 12 Aug. Eduard Janssens, oud 80 echtg. van Amelia de Vrieudt. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Aug. Cornelis Ver- schelling, oud 21 j., jm. en Jacoba Ysebaart, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Meeuwis, z. van Krin de Kraker en van Adriana Dees. 4 Aug. Johanna, d. van Michiel de Pooter eu van Elizabeth Neeltje de Jonge. 8 Aug. Janneke Cornelia, d. van Jacobus Haak en van Dina van Maelsaeke. 9 Aug. Adriana Pieternella, d. van Jacobus Reinier Scheele en van Janna de Feijter. 11 Aug. Fran^oise, d. van Pieter Sinallegang eu van Frangoise Scheele. Overlijden. 1 Aug. Jan van Driel, oud 7 w., z. van Willem en van Maria Kempe. Z E E T IJ D I N G E N. Van 14 tot en met 16 Aug. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 14 Aug. Belg. stoomb. Princes Louis, kap. Kruger, van Bilbao met menerie. 16 Aug. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Namara, van Londen met stukg. Yan 14 tot en met 16 Aug. zijn uit deze haveu vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 14 Aug. Eng. stoomb. Dragoon, kap. Walker, naar Antwerpen met stukg. Eng. stoomb. Windsor, kap. Baxter, naar Leith ledig. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Walker, naar Londen met stukg. 15 Aug. Noorsche bark Normania, kap. Thorbjonsen, naar Skelleftia met ballast. Noorsche brik Fides, kap. Olsen, naar Skelleftia met ballast. Eng. stoomb. Wolf, kap. Brown, naar New—Castle met ballast. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hord, naar Liverpool met stukg. 16 Aug. Belg. stoomb. Prince Philippe, kap. Schumann, naar Bilbao ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 14 Aug. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkenson, van Ostende met stukg. 16 Aug. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Zweedsche brik Helena, kap. Hulton, van Herno- sand met hout. Russische driem. schooner Roja, kap. Abl, van Bjorkuas met hout. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 14 Aug. Ned. stoomb. Prima, kap. De Jonge, naar Soderham ledig. 15 Aug. Eng. sloep Olive Branet, kap. Brands, naar Londen met dakpannen. Noorsche bark Eragon, kap. Weber, naar Grimstad met ballast. Duitsche driem. schooner Louise, kap. Haack, naar Riga met ballast. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Louden met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. King, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkenson, naar Goole met stukg. 16 Aug. Eng. stoomb. Lofna, kap. Andresen, naar Grangemouth ledig. Van 14 tot en met 16 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op en 20 afgeschut. Dordrecht, 16 Augustus. KOEKS V A i\ IIET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,45 a 47,50 Engelsch per 12,03 12,08 Bevallen van een zooil A. G. STAN DAERT-Lavecour. Ter Neuzen, 15 Augustus 1888. De ondergeteekenden betuigen hun- nen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming in het smartelijk verlies van hun geliefd dochtertje. J. MICHIELSEN. J. C. MICHIELSEN-Wikland. Ter Neuzen, 17 Aug. 1888. Bij de aanstaande verkiezing voor lid van den gemeenteraad te Koewacht wordt dringend aanbevolen de heer VELE KIEZERS. IN LOSSING TOT EN MET DINSDAG A. S.: voor rekening van P. A. ADRIAANSENS. Prijs per hoed of 18 hectoliter 10, Walsoorden, 17 Augustus 1888. De rijpe oogst is nu geschoren, Vier zoontjes zijn gelijk geboren. Ga, wensch het vrouwke veel geluk, Zij woont het dichtste aan de bruk. Bij weinig aanvoer van Tarwe en geiivenredigde kooplust was deze 20 cent lager te noteeren. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 7,30 a f 7,80 mindere f 6,60 a f 6,80. Rogge Zeeuwsclie en Vlaamsche 6,00 a f 6,50. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,40 a f 4,80, Overmaasche J 4,20 a f 4.50, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 4,40 a f 4,90. Haver dunne f 3,20 a f 3,50. Paardeboonen f 5,50 a f 6,00. Duiveboonen f a 6,50. Witteboonen f 12,00 a f 14,50. Bruineboonen 10,00 a 12,00. Erwten 7,00 a /7,50. Voeder 6,50 a f 6,80. Koolzaad f 9,00 a f 9,60. Lijnzaad zaai f 9,00 a 9,50.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 3