Laatste berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER iVEUZEfl, 17 Augustus 1888. de schrijftafel duidden het lot aan, dat den armen man had getroffen. Zijn stoel was tevens met bloed bevlekt, terwijl verschillende bloedplassen in de binnengalerij en eenige tamers bewezen, dat de onverlaten het lichaam van dien ambtenaar over den grond tot op het achtererf gesleept hadden. Het lijk zijner vrouw is mede gevonden, vreeselijk verminkt en geheel ontkleedhet kind werd naast de moeder gevonden en beiden ademden nog; het kindje was evenwel een handje afgekapt en twee wonden over de linkerwang toegebracht. De lijken mijner familiebetrekkingen zijn helaas nog niet gevonden. De adspirant-controleur is gered. De resident is te Tjilegon met de troepen en zorgt voor al het mogelijke. Op mijn treurigen tocht heb ik tevens de ver- woestingen aan de telegraaf kunnen zienhet komt mij voor, dat de telegraphische verbinding met Anjer stellig nog in geen twee dagen kan hersteld worden. Wat de oorzaak van het oproer is geweest, weet men nog niet. De officieele berichten verklaren, dat deze nog in het duister ligt. Het Bataviaasch Handelsblad meent de aan- leiding te moeten zoeken in het feit, dat met ge- strengheid van de bevolking geeischt werd, dat deze de landrente in den vorm van zilver zou voldoen, terwijl zij slechts in staat was rijst te leveren. Het gerucht loopt ook, dat de destijds beruchte Saham, dien men reeds lang dood waande, de hand in het spel zou gehad hebben, terwijl eindelijk van vwel onderrichte zijde" er op gewezen wordt, dat htt noodig is te onderzoeken, hoe de patih Raden Penna zijn gezin bijtijds in veiligheid heeft kunnen brengen en ook wat hij gedurende het uitbreken van den opstand gedaau heeft, waar hij zich opgehouden heeft, enz. Er ligt alzoo nog veel duisters over dezen opstand, die, zooals wij gelukkig reeds door telegraphische berichten weten, onderdrukt is. De Minister van Marine brengt ter kenuis van zeevarenden, dat van at 20 Augustus a. s. een vierde geleidelicht zal branden op den dijk van den calamiteusen Eendrachtpolder (Wester-Schelde), 35 meter beoosten dijkpaal 3. Dit nieuwe licht geeft, met het westelijkste hooge licht ineen, de koerslijn NO.^O. rivier op- waarts aan naar de lichtenlijn van den Biezelingschen Ham. In verband hiermede is het bestaande lage licht op den dijk van dien polder om de Oost zoodanig duister gemaaktdat het voortaan uitsluitend stroomafwaarts dieust doet, terwijl het licht van Baarland voorzien is van een rooden sector voor afkomende en van een duisteren sector voor op- varende schepen. Afkomende schepen zullen nu de geleidelichten ineen moeten houden tot het licht van Baarland rood wordt, om dan twee streken uit den wal te sturen, naar de twee westelijke lichten ineen. Opvarende schepen zullen de geleidelichten inden moeten houdentotdat het licht van Baarland verduistert, ten teeken dat men op de hoogte is van de zwarte ton n°. 13. Het nieuw geplaatste licht is catopriek, geplaatst in een grijs geschilderd houlen huisje en zichtbaar tot op ongeveer 6 zeeraijlen. In de Staats-Courant van gisteren komt de volgende publicatie voor: Reeds terstond bij haar optreden zag Zijner Ma- jesteits Regeering zich genoodzaakt te overwegen, wie in de plaats van den weldra aftredenden Gouverneur- Generaal, als 's Konings vertegenwoordiger tot het voeren van het bestuur over 's Rijks overzeesche bezittingen in Azie zoude moeten worden voor- gedragen. Het heeft den Koning behaagd tot Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indie te benoemen den heer Mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-Minister van Binnenlandsche Zakenen Hoogstdeszelfs Commissaris in Drenthe. De heer Mr. Pijnacker Hordijk, den aan zijn nieuw Staatsambt verbondenen eed in 's Konings handen afgelegd hebbende, zal nu op Vrijdag den 24 Augustus a. s. den vaderlandschen grond ver- laten, met het voornemen van zich op den 30 n daaraanvolgende op het stoomschip Sumatra, van de Maatscbappij ,/Nederland," te Marseille voor de reis naar Batavia, ter aanvaarding zijner hooge waardigheid in Nederlandsch-Indie in te schepen. De ondergeteekende geeft hiervan langs dezen weg aan het Nederlandsche Yolk kennis, opdat ieder zulks verlangende en al of niet daartoe opgewekt of voorgegaan door de leeraars, priesiers en geeste- lijken der verschillende Nederlandsche Christelijke ,/1'oou nu eens uw kunst, Black, maar maak het kort en zoo mogelijk zonder gedruisch." Black zette zijn looper aan, maar nauwelijks hat hij de kleine, lage deur aangeraakt, of deze ging van zelf open. Wij traden of eigenlijk vielen naar binnen, want er gingen eenige trappen benedenwaarts, en wij bevonden ons in een soort van gewelf, waarin het slijkerig genoeg was. Onze dievenlantaarn deec ons bemerken, dat de ruimte geheel ledig en oubewoond was. Wij bemerkten echter nog een tweede deur, die niet gesloten was en naar een ander grooter gewelf voerde. Maar nauwelijks waren wij dit binnengetreden, of de deur vie geheel van zelf in het slot. Wij waren gevangen. (Wordt vervolgd.) of andere godsdienstige gezindheden, gelegenheid hebbe, aan zijne plichtmatige smeekingen voor den Koning en HDs. Huis en Regeering, ook de bede toe te voegen, dat de reis van den Gouverneur- Generaal Mr. C. Pijnacker Hordijk en zijn gezin voorspoedig, en zijn bestuur door God gezegend, Indie tot heil, Nederlaud tot roem en den Koning der Koningen tot verheerlijking zij. De Minister van Kolonien, KEUCHENIUS. Jl. Maandag werden de graven der Gorkum- sche martelaren bij Brielle bezocht door 320 pelgrims uit Schoonhoven. Hiermede zijn voor dit jaar de processien afgeloopen. In het geheel arriveerden er dit jaar 12,109 pelgrims. In 1887 bedroeg dit aantal 12,300 en in 1886 11,846. De verjaardag van onze geliefde Prinses zal naar wij veruemen, tegelijk met de herdenking van de vernietigiug der onoverwinnelijke vloot op de Christe lijke school alhier feestelijk gevierd worden. De kleinen zullen o. a. boekwerkjes ontvangen die de merkwaardige gebeurtenis, de verstrooiing der geduchte Armada, behandelen. Benoemd tot predikant bij de prot. gemeente te Bandjermassing, Z. en O. afdeeling van Borneo, de heer J. II. C. Israel, laatst predikant te Sas van Gent. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kanton- rechter te Oostburg Mr. E. J. N. van Dam, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst, (door ons reeds Woensdagmorgen aan onze lezers te Hulst medegedeeld. Red.) Zaainslag, 16 Aug. Jongstleden Zondagavond tusschen 9 en half 10 ure, zou de huisvrouw van J. v. E. alhier, H. M. geheeten, haar kind weg- brengen uit de woning van zekeren C. L., bij wien zij sedert eenigen tijd inwoont- en haar vast verblijf schijnt te houden. Onderweg werd zij plotseling aangevallen door haren echtgenoot, die haar met een mes belangrijke wonden in aangezicht en hals toebracht. De aaugevallene bleef daarop bewusteloos liggen, waarna v. E. zich onmiddellijk verwijderde. Toen eenigen tijd later bovengenoemde C. L. haar in dien toestand vond liggen, durfde hij haar geen hulp verleenen uit vrees, dat daardoor de verden- king van deze mishandeling vermoedelijk op hem zou vallen. De vrouw werd alzoo bij vernieuwiug aan haar noodlot overgelaten en moest nog gerui- men tijd hulpeloos in dezen treurigen toestand doorbrengen. Eindelijk echter keerde haar bewust- ziju terug en wist zij weder de woning van C. L. te bereiken, waar zij thans onder geneeskundige behandeling is. De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft tegen v. E., die het feit ten voile bekent, proces- verbaal opgemaakt. Zauilislng. 16 Aug. Het nieuwe kerkgebouw voor de doleerende gemeente alhier nadert thans zijne voltooiing. Naar men ons verzekert, zal het aanstaanden Zondag, den 19 dezer, op de gebruikelijke wijze worden ingewijd door ds. Wolff, predikant bij die gemeente te Axel. Jliddelburg, 17 Aug. In de gisteren avond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging z/Eendracht maakt macht" alhier is met groote meerderheid tot candidaat voor lid van de Pro vinciate Staten, in plaats van den heer Arie Smit te Vlissingen, geproclameerd de heer C. L. van Woelderen, directeur der Stoomvaart-Maatschappij ^Zeeland," die bereids door ,/Algemeen Belang" te Ylissingen mede met meerderheid van stemmen als zoodanig werd gekozen. Door de afwezigheid van den heer Van Woelderen kon niet worden geconstateerd of eene eventueele benoeming hem zou lijken. Gisterenavond zijn met den sneltrein van 9 uur alhier H. K. H. de Prins en Prinses Von Wied met gevolg gearriveerd en dadelijk met open en gesloten rijtuigeu van den stalhouder J. J. Hendrikse naar Domburg vertrokken. Naar men wil moet dit voor Domburg zoo eervol bezoek te dauken zijn aan het intermediair van den daar vertoevenden Dr. Metzger. Heden morgen zijn de, voor een gelost wor- denden, aan den Kinderdijk staanden boerenwagen, losgemaakte paarden te water geraakt en niet dan na veel moeite en na voorttrekking door al de kaden op 't dioge gebracht. Een massa menschen woonden die ongewone zwempartij bij. De Staats-Courant van 14 Augustus bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1888 in de provincie Zeeland. Van de tarwe en wiutergerst, hoofdgewassen in deze provincie zal het beschot beneden het gemid- delde zijn; ook de hoedanigheid schijnt over het geheel te wenschen over te laten. De stand is dun en het gewas door de vele regen en wind tegen den grond geslagen. De rogge staat hier en daar eenigszins beter dan de tarwein Zeeuwsch-Vlaanderen, het gedeelte der provincie waar dit gewas het meest voorkomt, is de verwachting echter laag gestemd. Zomergerst en haver laten eene betere uitkomst verwachten, zoodat de opbrengst, bij droog oogst- weder, het gemiddelde zal kunnen bereiken. De paardenboonen zijn welig outwikkeld, en de vruchtzetting was gunstig, zoodat de oogst van dit gewas ruim kan zijn. De stamboonen (witte en bruine) hebben veel geleden van de natte weersgesteldheid, zoodat de verwachting niet hoog is. Dit is ook het geval met de erwten. Bij beide gewassen kan warm en droog weder echter nog veel verbetering aanbrengen. Het koolzaad mislukte voor een goed deel reeds bij den uitzaai in het najaar, en het overgeblevene doorstond den winter slecht. Er wordt met enkele uitzondermg slechts een gering beschot verwacht. Vlas werd zeer veel uitgezaaid en stond aanvan- kelijk goed. Het oudervond echter zooveel be- lemmering in den groei, dat zelfs het beste te kort gebleven is. Van het grootste gedeelte is de waarde gering, doch de prijzen waren in verhouding tot de hoedanigheid hoog. De zaadopbrengst zal hoogtens middelmatig zijn. Karweizaad ontwikkelde zich grootendeels gebrek- kig en gaf, ook door ongunstig weder bij de inzame- ling, geene voordeelige uitkomst. De uienteelt, in enkele streken zeer belangrijk, kan, bij gunstige weersgesteldheid, nog naar wensch uit vallen. Van de meekrap, die nog steeds maar op zeer kleine schaal wordt uitgeplant, is de stand gunstig. Aardappelen beslaan dit jaar eene groote opper- vlakte. De ontwikkeling is zeer gunstig geweest, doch door het aanhoudeud regeuweder vertoont zich de gewone ziekte op onrustbarende wijze, waardoor opbrengst en hoedanigheid evenzeer bedreigd worden. Van de suikerbiet, mede veel verbouwd, was de opkomst ongunstig, terwijl de herzaaiing veelal mislukte. Men verwacht over het geheel slechts eene matige opbrengst. Op den mangelwortel is hetzelfde van toepassing. Voor klaver en andere voedergewassen waren winter en voorjaar zoo ongunstig mogelijk, en zijn de opbrengsten dientengevolge uiterst schraal. De wei- en hooilanden hadden laat in het voorjaar nog een zeer ongunstig aanzien. In den voorzomer herstelde dit zich echter vrijgoed en thans is de grasgroei zelfs bijzonder welig. De hooioogst was op de vaste weiden middelmatig, op kunstweiden zeer gering. De inzameling wordt door het natte weder uitermate bemoeilijkt. Eergisteravond ongeveer 10 uur had een begin van brand plaats op het Kermisterrein, Nieuwe Veemarkt te Rotterdam. In de tent van den heer Albert was brand ontstaan en wel, naar men me- dedeelt, doordat een brandende sigaar, in een dicht geslagen parapluie gevallen, na geruimen tijd eene onaangename smeullucht afgegeveu te hebben, de parapluie op eenmaal geheel vlam deed vatten. De parapluie van eene dame op den eersfen rang en op een der eerste reien gezeten, gaf zulk een onheilspellende vlam, dat onder den kreet van brand in de tent een paniek ontstond, die het ergste deed vreezen. Onder een ontzettend ge- schreeuw en gegil stormde het publiek naar de uitgangen, die, niet berekend voor zulk een aandrang, het pnbliek niet spoedig genoeg een uitgang kon- den verleenen. Pogingen om de houten wanden te forceeren, mislukten, wel slaagdeu eenigen er in de dakplanken op te duwen en zich van het dak langs de steunbalken naar den beganen grond te laten afzakken. Van buiten leverde de tent een eigenaardig gezicht. Het publiek, dat door de uit gangen kwam, gunde zich den tijd niet van den trap gebruik te maken, neen, men sprong van de balustrade op de menschenmassa naar beneden. Dametjes, die anders zonder hulp van een sterker arm niet van een stoel kunnen stappen, sprongen nu op goed geluk op de menschen, die, nieuwsgierig wat dat geschreeuw beteekende, te zamen waren gestroomd. De politie, direct bij de hand, trachtte het spel binnen te dringen aan de voorzijde, daar was echter geen sprake van; aan de achterzijde slaagde zij beter en aan haar kalm optreden is het te dauken, dat het onheil geen grootereu omvang heeft genomen. De kermisgangers, die zich in de andere gangen tusschen de tenten en krarnen be vonden, werden van het ongeval niets gewaar, daar het kermisgejoel het noodgeschreeuw overstemd had. De brandweer kwam spoedig met veel personeel, doch be'noefde geen dienst te verleenen. Spuiten 15 en 14 waren het eerst op het terrein. Een kwartier na het ongeval werd al het gaslicht aau de buitenzijde weder ontstoken en het publiek uit- genoodigd de voorstelling opnieuw met een druk bezoek te vereeren. Men verneemt, dat een meisje uit de Breedstraat onder den voet geraakte en op hoofd en borst ge- trapt, ernstig inwendig gekwetst is. Velen kregen blauwe plekken, terwijl een jongmensch een blauwen scheen bekwam. De veldwachter N. v. L. en diens echtge- noote, uit Haarlemmermeer, bevonden zich Zater- dag met twee kinderen bij familie te Mijdrecht. Hun jongste zoontje (4 jaren oud) werd spelende bij een aldaar staanden molen zoodanig door een molenroe aan het hoofd getroffen, dat het aan de gevolgen overleed. Tot overmaat van ramp ge- raakten zij op de terugreis dienzelfden avond aan den Uithoorn met paard en wagen te water. Na een geruime poos zonder hulp te hebben getobc om alles weder op het droge te brengen, konden zij hun tocht voortzetten. Men kan zich de treurige thuiskomst en de smart der bedroefde ouders voorstellen, als men bedenkt, dat zij dezen winter ook hun oudsten zoon verloren, doordien deze in de Ringvaart door het ijs zakte en verdronk. 't Zal zeker bij menigeen der vele Amster- damsche kooplieden in oude kleeren enz. een gevoel van ijverzucht kunnen opwekken, te vernemeu welk een gelukje een hunner vakgenoten te Utrecht gehad heeft. Deze, zulk een handel drijvende in een der straton van wijk C., kocht voor een halven gulden een bed, dat hij daarna wilde schoonmaken. Hij tornde het daarom open doch stuitte weldra op een tabaksdoos, welke bij opening bleek in te houden behalve een zilveren horloge met ketting, eene som van /4000 aan bankpapier. De verkooper, die alzoo geruimen tijd slapende rijker was dan wakende, wenschte, naar men zegt, het geld terug, maar de koopmau houdt vol, dat hij onvoorwaardelijk alles gekocht heeft. Hij maakte zich dan ook reeds gereed, om met de gevonden schat aan zijn zaak uitbreiding te geven. Te Dreischor (Schouwen) werden Zondag bij de heeren M. van der Linde, lid van den raad, en J. van der Linde, dijkgraaf, een aantal glasruiten ingeworpen. De aanleiding hiertoe schijnt te bestaan in ontevredenheid van het volk over een genomen besluit. Zooals bekend is, zijn in die gemeente een aantal vlasboeren, die een 400tal personen in het werk hebben. Reeds ten vorigeu jare is aan het polderbestuur een verzoekschrift ingediend, om het water 20 duim boven nul in den polder te laten staan, ten einde het vlas te kunnen rooten. Dit verzoek is toegestaan, doch thans schijnt genoemde dijkgraaf te hebben bevolen dat al het water moest worden weggemalen, zoodat het vlas moest rooten in den modder. Dit geeft eene moeielijke bewerking en van daar de ontevredenheid van de arbeiders, die zich op bovengenoemde wijze lucht gaf. Maandag was de justitie daar ter plaatse, doch na eenig onderling overleg is alles tot de orde wedergekeerd. Op Tesselstroom bewegen zich sedert eenige dagen groote troepen bruinvissehen. Soms ziet meu meer dan honderd van die dieren bijeen. De vraat- zuchtige zeebewoners die millioenen kleine visschen verslinden maken vermoedelijk jacht op makreel. Deze vischsoort komt meermalen bij groote scholen de zeegaten binnen en wordt dan gewoonlijk door tal vau bruinvissehen achtervolgd. Van Akkium vertrok deze week weder een transport vee, bestaande uit ruim 70 koeien, die door elkander door de Spaansche kooplieden met ruim f 200 per stuk waren betaald. Drie inge- zeteuen van dat dorp vergezellen dit transport tot Saragossa. Omtrent het bezoek van het Amerikaansch gezelschap aan Marken vertelt het Handelsblad onder anderen ,'t Spreekt van zelf dat ook de woning van Marretje Thijssen, de populaire Markensche weduw- vrouw, bezocht werd. Hare woning heeft 't best het oorspronkelijk karakter bewaard. Dat staatsiebed met de mooi gewerkte kussens, de fijn gesneden houten stoofjes, de blauwe bordeu in het vertrek opgehangen en eindelijk de stookplaats in het midden van het vertrek alles werd met nauwkeurigheid bezichtigd en aan alle kanten hoorde men de meest verschillende uitroepen van verrassing en verbazing. Ook de oude vrouw zelf, met haar verweerd doch vriendelijk en eerlijk gezicht, die ter eere barer bezoekers en tot lust harer bezoeksters een helder mutsje op de grijze haren zette en het wM goed bedoelde, doch zich zoo leelijk versprak, toen zij zei, dat zij na haar mans dood zoo gelukkig was geworden. Zij raeende, dat eerst na den dood van den //goede ziel" hare woning de opmerkzaamheid der touristen had getrokken, zoodat zij geheel van hunne giften kan ieven en dus onafhankelijk van hare kinderen was. Een der Amerikaansche heeren had een draagbaar photographietoestel medegebracht en toen een deel van het gezelschap en ook hij de woning eener jonge moeder binneutrad, die bij haar jonge telg, troouende in den kinderstoel, zat aardappelen te schillen een schilderijtje van Artz, Kever of Witkamp wilde hij een lichtdrukje van het aardig tafereeltje maken. Die kleine man, op een wortel kluivende, met zijne wangen van melk en bloed en de vreemde bezoekers begroetende met een boeboeboewerd door al de dames geknuffeld en gekust en de jonge moeder keek het met een fieren glimlach aan. Maar toen de Amerikaan voorstelde haar kind te photogra- pheereu, kwam haar moederhart in opstand. Hoe van haar kind, van haar eigen vleesch en bloed zou een plaatje gemaakt worden, dat misschien wel in Amsterdam voor de winkelkasten te koop zou han- gen Dat nooitDaar wilde ze niet aan gelooven. Vergeefs gepoogd haar aan het verstand te brengen dat "haar kind niet in Amsterdam verkocht zou worden. Een plaatje van haar kind Neen, daar was de kleine haar dan toch te na voor!'' Dezer dagen verdween van 't tooneel der Roermondsche wereld een brave oude vrouw, wie indertijd een geluk overkwam, dat slechts weiuig echtgenooten mogen smaken. Zacht en kalm ontsliep toch na een werkzaam leven, in den gezegenden ouderdom van 88 jaren, Maria Josepha Cremers, weduwe van Jan Sniedt, moeder van een vierling, alien zoons. Op den 13dan Mei 1837, 'sochtends te 9 uren, werd geboren Lodewijk Jozef, een kwartier later Frans Jozef Alexander, weer een kwartier later Jan Jozef Leopold en ten slotte om 10 uur Jan Lodewijk Maria.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2