Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2427. Zaterdag 18 Augustus 1888. 28e Jaargang. DE BLINDE EN ZIJN KIND. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32f Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ltlt bind verMchijnt Dinsdas- en Vrijdasavond bij den ultgever P. J. V A SI D E 8 A SI D E te Ter Neuzen. Jfolitiel* Overzicht. De grootste man in Duitschland zit op 1' riedrichs- mhe en deukt aan de verkiezingeu en de partijver- deeliug; den leider der uationaal-liberalen heeft hij als gast aan huis. Graaf Moltke, de Duitsche veldmaarschalk, is thans ook president geworden van de commissie der landsverdediging. Graaf Waldersee is in Moltke's plants chef van den generalen staf geworden. Men herinnere zich hier eens, wat wij vroeger omtrent de betrekking tusschen Waldersee en het jouge keizerpaar hebben geschreven. In Engeland heeft men weder een partijinan ingerekeud. De beer O'Kelly, afgevaardigde voor Roscommon, is tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het houden van eene opruiende redevoering. Daar heel anders dan hier. Ten onzeut duwen de veenbazen tegenwoordig zoo'n man in een hoek en daarmee uit. Het oordeel der publieke opinie treft in zoo'n geval ook veel dieper dan vier maanden opsluiting, De troebelen in Parijs schijnen tot bedaren te komen. Drie leden van den geineeuteraad hebben zich bij den minister-president vervoegd om aan te driugen op heropening der arbeidsbeurs, en Eloquet heeft hun geautwoord dat het geenszins in de bedoeliug der regeering lag deze instelling op te heffen, maar alleen haar aan hare wezenlijke besteminiug te doen beantwoorden. Het aanbod der arbeidscommissie uit den gemeenteraad, om het geschil tusschen de werkgevers en de werk- liedeu door scheidsrechterlijke uitspraak te be- slechten, is door de werkgevers van de hand gewezen. In eene bijeenkomst van drie honderd aanneraers werd betoogd dat er veeleer een geschil is tusschen den Parijschen gemeenteraad en de werkgevers, dan tusschen dezen en de arbeiders. De aannemers stellen den raad verantwoordelijk voor de werkstaking en beweren dat de loonsbe- paling, opgenomeu in de bestekken der openbare werkeu te Parijs, eene onwettige tusschenkomst is van het openbaar gezag in de loonskwestie. Zij achten dus de arbeidscommissie uit den raad geen onpartijdigen scheidsrechter, vermits de com missie aan het ontstaau van het conflict niet vreemd is. De werkstaking duurt voort en zal tot het uiterste worden volgehouden. De lawaai- slaande geueraal is nog niet heelemaal dood, zoo 't schijnt, teuminste hij is in St. Jean Angely toegejuicht. Een persoon loste vijf revolverschoten op het rijtuig van den geueraal, die niet werd getroffen. De moordeuaar werd gearresteerd en deze verklaart door Boulangisten te zijn aange- valleu en toen op hen te hebben geschoten, maar niet op Boulanger te hebben gemikt. Tusschen Frankrijk en Italie blijft de verstand- houding koel, de heer Gerard, die thans Eraukrijk bij het Italiaausche hof vertegenwoordigt, heeft FEUILLETON Uit de mededeelingen van een Londensclien politie-beambte. 5) #Gij hebt toch buiten deze kamer nog een tweede, meer voor in het huis?" //Nog een enkele, mijnheer, mijn allerbeste ver- trek, dat ik alleen betreed op den kroningsdag onzer goede koningin, anders niet, sir; want er zijn fijne meubels in, waarop ik zeer zuinig ben." „Nu, en die kamer is het juist, die mij be- vallen zou." Die kamer, sir, neen, dat gaat niet aanhoe gaarne ik u ook ten dienste wil zijn, maar dat gaat waarlijk niet." Ik zag, dat de vrouw uit speculatie tegenstand bood en zeide kortaf: »Nu, als ge niet wilt, dan moge de geheele ge- schiedenis achterwege blijven, en ik zal hier in de buurt wel een kamer zien te krijgen, die voor mijn doel geschikt is." Hie bedreiging miste haar uitwerking niet. De waardin stemde mij in alles toe, bracht ras de kamer voor mij in orde, en ik nam er direct bezit van, terwijl ik Black gelastte, aan het raam post te vatteu en het huis, waarin de blinde woonde, de laatste receptie van Crispi niet eens bezocht. De Italiaansche minister van oorlog heeft ver- nomen, dat Debeb te Ciuganetti 300 gewapende manneu bijeenbracht om strooptochten te onderne- men. De opperbevelhebber zond 400 Baschi-boezoeks onder bevel van een kapitein af. Adamaga volgde met 200 Baschi-boezoeks en 200 Assaortanen. Te Irea werd den kapitein bericht, dat Debeb 470 man bij zich had, en hij besloot daarom de komst van Adamaga af te wachten. Debeb had intusschen alles voor de verdediging in gereedheid gebracht. De kapitein trok kort daarop het dorp binnen met een luitenant en 100 Baschi-boezoeks en noodzaakte de Abyssiniers tot het ontruimen van een klein fort, dat toen door de Italiauen werd bezet. Doch de Assaortanen liepen naar den vijand over en vielen de Italianeu aan. De verdediging van het fort werd daardoor oumogelijk. De kapitein en de luitenant werden gewond en de Baschi-boezoeks verlieten in wanorde het fort. Naar het schijnt zijn al de Italiaansche officieren en Adamaga ge- dood. Het verlies bedraagt 350 man. Dat nes- telen aan vreemde boorden valt den Italiaan ook al niet toevlagplanten gaat wel, maar die vlag ongeschouden houden dat gaat moeilijk, zich veilig neer te leggen onder de ontplooide vaan, dat kan heelemaal niet, nu niet en nooit. Uit Amerika bericht men het uitbarsten van eenen opstand op St. Domingo en uit Afrika, dat de troebelen in Zoeloeland spoedig zullen geeindigd zijn. De gouverneur van Natal heeft aan de Trans- vaalsche regeering zijn voornemen medegedeeld om formeel uitleveriug te vragen van Dinizoeloe en Oeduboeko, als beschuldigden wegens moord. Heeds heeft de regeering geantwoord dat er maatregelen waren genomen om deze hoofden te ontwapenen en hen, zoo noodig, gevangen te nemen. Drooglegging der Zuiderzee Zooals men weet, houdt de ingenieur De Quartel, te Utrecht zich sedert 1885 bezig met deplannen tot inpoldering van de Zuiderzee. Die zaak is thans zooverre gevorderd, dat eenige Engelsche en Hollandsche bankiers genegeu zijn om het benoodigde kapitaal te verschaffen. De begrooting voor het Zuiderdeel bezuiden Urk en Schotland, is 90,900,000. Bij partieelen verkoop van 190,000 in te polderen bunders, is de opbrengst minsteus f 175,000,000. Alzoo voor het Rijk der Nederlanden, of het consortium voornoemd, eene bate van ongeveer 84,100,000. De zeedijken, langs de Zuiderzee, van af Kampen, langs Elburg, Muiden, Amsterdam, Edam en Enkhuizen, zullen voortaan, na 1899 of 1901, Diets meer kosten aan onderhoud en beheer. tot middernacht goed te opserveerendaarna be- loofde ik hem eenige uren af te lossen. Ik wilde mij juist verwijderen en mijne werk- zaamheden ter hand nemen, toen ik bemerkte, dat een mij bekend persoon het huis in kwestie naderde en daar binnen ging. Mijn belangstelling, om achter het geheim van den blinde te komen, werd daardoor nog grooter. Deze bekende was namelijk niemand anders dan de Portugees Alberto Lista. Het scneen mij toe, dat hij niet voor de eerste maal over den drempel van dit huis trad, en toch had hij den vorigen avond, toen men zich zoo levendig over den blinde en diens dochter onder- hield,, door geen syllabe te kenneu gegeven, dat hij die lieden kende. Ik beschreef den Portugees aan de waardin, en zij zeide, dat zij hem sedert de laatste weken meermalen had zien binnengaan; zij wist echter niet, naar wien hij ging waarschijnlijk naar Blaff. (./Zou de blinde inderdaad nog te huis zijn?" vroeg ik. z/Ik geloof het zeer zeker," anwoordde de waardin. Op dit oogenblik verliet juist de blinde met zijn dochter het huis. De waardin had gelijk gehad de blinden waren thans gesloten. z#Nu kunt ge zien," zeide de waardin, in welke kleeding het meisje uitgaatkan men wel armoediger gekleed zijn?" Over werkeloosheid zal vooreerst, van 1889 tot 1901, niet meer geklaagd worden. Duizenden arbeiders, rijswerkers, steenleveranciers, timmerlieden, landbouwers, enz. zullen daar jarenlang, eerlijk aan den kost kunnen komen. Domela Nieuwenhuis heeft weder aan de verveners geantwoord. Hij leidt af uit hun laatste schrijven, dat zij geen scheidsgerecht willen en ziet daarin hun onmacht om de onjuistheid der gespecificeerde cijfers te leveren, //hetzij, omdat uw boeken moeielijk getoond kunnen worden, hetzij, omdat daaruit zou blijken hoe mijn be grooting der winsten gedurende de laatste jaren verre beneden de werkelijkheid is gebleven. In beide gevallen ware het voor u beter geweest te zwijgen, dan zoo in uw onmacht te worden ten toon gesteld." De paus heeft ter herinnering aan zijn vijftig- jarig priesterfeest een eereteeken ingesteld, te dragen door de personen aan wie zulks, als eene erkenning hunner bij deze gelegenheid bewezene diensten, zal worden toegestaan. Het zal vervaardigd worden uit wit metaal en ook uit goud en zilver, in den vorm van een kruis, dat door vier tusschen de armen aangebrachte lelien den vorm van een acbt- lioek aanneemt. In het midden van het kruis zal een klein medaillon zich vertoonen waarop aan de voorzijde 's pausen naam en afbeeldsel, aan de achterzijde het pauselijk wapen zich bevindt met het opschrift Pro Ecclesia et Pontifice, (voor kerk en paus). De armen van het kruis worden aan de voorzijde versierd met de staartster, die, met de lelien, het wapenteeken vormt van 's pausen geslachtaan de achterzijde worden zij voorzien met het opschrift Prid. Kal. Jan. MDCCCLXXXVIII (31 December 1887). Dit eereteeken zal aan een zijden purperen lint met geel-witte streep aan beide zijden worden gedragen op de linker borst. Honderd drie en vijftig onderofflcieren bij de Nederlandsche zeemacht hebben aan den Minister van Marine een adres gezonden, waarin zij verzoeken verbetering te brengen in hun geldelijke positie. Adressauten wijzen er op, dat hun financieele positie, voornamelijk die van de gehuwden, niet in overeen- stemming is met die der onderofflcieren van den marine-torpedodienst, van het korps raariniers en van het leger. Zij vragen verhooging van soldij, na een bepaald aantal jaren in een zelfde kwaliteit gediend te hebben, vergoeding van huishuur aan alle of een bepaald aantal gehuwden, en vrijen overtocht voor hun huisgezin en iuboedel, bij over- plaatsing in het belang van den dienst. In de maand April of Mei 1889 zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervul- ling worden opengesteld. //Als dochter van een blinden muzikant," hernam ik, //ziet zij er sober genoeg uit." z/Ja, als ze hare ramen niet schoonmaakt, zal ze wel tijd hebben, haar kleeding in orde te maken." //En het linnen van den blinde," merkte ik op, ffis dat dan niet onberispelijk wit als van een gentleman?" z/Maar zijn rok en zijn hoed zijn kaaltjes ge noeg." z/En wanneer denkt gij, dat zij zullen terug- komen z/Zeker eerst omstreeks middernacht De Portugees had het huis nog niet weder ver- laten; hij was alzoo vrijwillig of tegen zijn zin terug gehouden, of bezocht iemand anders in dit huis. z/Wat doet die mijnheer Blaff toch eigenlijk?" vorschte ik verder. z/Ja, wat hij doet?" antwoordde de vrouw. Ach God, als men het maar eens wist, wat die menschen daar tusschen hunne vier muren uitvoerenHij is eigenlijk slotenmaker, doch heeft zijn handwerk opgegeven, want hij is rijk genoeg en bezit ver- scheiden huizen. Men moet er zich over verwonderen, dat zulk een man niet aan trouwen denkt en als jonggezel voortleefd." //Is de man, die daar nu binnnengaat, mr. Blaff?" viel ik de vrouw in de rede, toen ik bemerkte, dat een lang, schraal man, dien ik voor eengeestelijke zou hebben gehouden, wanneer zijn duidelijk ge- Een volgend examen zal eerst in 1890 worden gehouden, zoodat in 1889 slechts den examen zal plaats vinden. De adspiranten behooren zich voor ultimo Februari 1889 bij een op een zegel geschreven adres tot den Minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerkiug gelaten. (Zie verder de Staats-Courant van gisteren.) Omtrent de boerderij aan de Weesinrichting te Neerbosch, kan het volgende worden gemeld In 1866 bestond de veestapel alleen uit eene geit, In 1869 werd de eerste schuur voor de boerderij gebouwd. Een aanzienlijke dame schonk toen aan de inrichting een paard. De veestapel bestond toen in 3 koeien, een paard, een geit en een ezel. In 1870 werd weder een paard ten geschenke ontvangen en met dit paard werd de fokkerij begounen, tengevolge waarvan de boerderij thans acht paarden heeft, waaronder 6 prachtige jonge. Daarbij heeft men nog 4 stuks kunnen verkoopen ten voordeele der kas. Het getal stuks hoornvee bedraagt nu 54, waaronder 18 melkkoeien en 4 die vet gemaakt worden om voor de weezen te worden geslacht. Verder zijn er 60 kippen, 20 eenden en 19 varkens, alles door eigen aanfokken verkregen. Het grondbezit is uitgebreid tot 54 H. A. bouw- en weilanddaarenboven worden nog 30 II. A. bouw- en weiland gehuurd. De boomgaard, groot 6 H. A., bevat ruim 1000 vruehtboomen. In 1876 is een groote nieuwe schunr gebouwd met eene woning voor den boer. In 1888 is een nieuwe melkinrichting gebouwd, waar de boterbereiding naar Deensche methode, door middel van een stoora- machine, geschiedt. Zullen de Christelijk gereformeerden zich vereenigen met de doleerenden In de eergisteren te Assen gehouden vergadering der synode van de Christelijk Gereformeerde Kerk werd de zaak der vereeniging met de doleerenden uitvoerig door de provinciale afgevaardigden en de docenten der Kampen school besproken. Het resultaat dier besprekingen is, dat vele moeilijkheden een samensmelting vooralsnog in den weg staan. Heden bespreken de afgevaardigden der doleerende Kerk de zaak. Een correspondent van het Bat. Handelsbl. seinde 11 Juli uit Serang omtrent de onlusteu te Bantam het volgende Ik ben hedenmorgen wegens familie-aangelegen- heden naar Tjilegon vertrokken en vernam daar de bevestiging van het vernomen gerucht, dat twee mijner betrekkingen zijn vermoord. De toestand op die plaats is onbeschrijfelijkoveral plundering en overal vernieling van huizen. Ik heb verschillende deerlijk verminkte lijken gezien. De assistent—resident was gevlucht in het huis van den patih en twee groote bloedvlekken naast stempelde galgentronie mij niet in dit schijnbare karakter bedrogen had, den gang van het huis betrad. z/Zeer juist, het is mr. Blaff, mijnheer." Het was interessant voor mij, den man van aanzien te hebben leeren kennen, en ik nam mij in gedachten voor, mij omtrent hem nadere in- lichtingen te verschaffen. Nadat ik mij met Black verstaan had, verliet ik het huis //De gouden Druif," met het voornemen, mijn onderzoek met het aanbreken van den nacht voort tezetten. Nauwelijks was het donker, toen ik mij weer in de nabijheid van het geheimzinnige huis bevond. Black had mij verwacht en was spoedig bij mij. Ik vernam van hem, dat de Portugees nog niet weer zichtbaar was geworden, en dat hij noch den blinde^ en zijn dochter, noch iemand anders had zien binnengaan. „Nu, Black," sprak ik, ,/het schijnt mij niet toe, dat deze dezelfde ingang is, waardoor ik gisteren in de behuizing van den blinde ben gekomen ze heeft, naar ik overtuigd ben, meerdere uit- en ingangen. Een zaak is zeker, het is daar- binnen niet richtig, en wij moeten op onze eigen verantwoording wat wagen. Overigens is hier niets, waardoor men zich aan de bewoners, wanneer er nog binnen zijn, kan kenbaar maken. Klop eens Black zoo luid ge kuntwe zullen afwachten, of er ook iemand komt." Black klopte, maar niemand liet zich zien. TER NEIIZENSCHE COHANT A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1