Landbouwberichten. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Brabantsche en Js Hertogenbossche Ct. Hebben reeds vele jaren zich gekenmerkt door betrekkelijk liooge pachtprijzenterwijl daarentegen de op- brengsten middelmatig of beneden hei middelmatige warenzagen de landbouwers elk jaar reikhalzend uit naar de vette jaren, die toch geregeld, 't zij vroeg of laat, de magere inoeten vervangen, dit jaar scbijnt het dorado van den bouw nog maar niet bereikbaar. Het is een jaar, dat hun, helaas, waarsebijnlijk lang heugen zal. Bedorven hooi, slecht graan, weinig stroo, mager vee, geen melk enz. enz. zijn zoovele spookgestalteri, die hem aan- grijnzen en hem de toekomst zoo donker mogelijk m&ken. Wat nu te doen De handen slap laten hangen en moedeloos in den hoek van den haard zitten klagen en steunen Neen, duizendmaal neen In bange, in gevaarvolle tijden leert men den krachtigen, moedigen, energieken man kennen. De hand aan den ploeg geslagen Onze voorouders hebben ook slechte jaren door- worsteld, en met moed, met opgeheven hoofde zijn zij als overwinnaars uit het strijdperk getreden. Moed gehouden Op regen volgt zonneschijn. Dubbele vlijt, krachtige inspanning, zuinig en verstandig beheer, dat zijn de remedies, die de boer moet aanwenden en die hem, 't lijdt geen twijfel, kracht en gezondheid zullen weergeven. Alle risico's of speculation moeteu tot betere tijden worden uitgesteld. De teelt van gewassen, die groot gevaar van mislukking te duchten hebben, moet niet onder- nomen worden. Voorbehoedmiddelen om gezond vee te behouden mogen niet verwaarloosd worden. 't Is in deze dagen geen kleinigheid als den boer een stuk vee ontvalt, en 't is met het oog daarop, dat de iuzender den landbouwers aanraadt kennis te maken met een boekje van den heer Janssen, veearts te Yechel. De voorbehoedmiddelen tegeu de kalfziekte, alsmede die tegen de vlekkentyphus der varkens hebben sedert jaren dienslen bewezen, zoodanig dat de naarn van den heer Janssen populair is geworden. In dat boekje wordt de gebruiksaanwijzing dier middelen aangegeven en honderden naarateekeuingen van landbouwers be- vestigen, dat meergetioemde voorbehoedmiddelen altijd doel troffen. Blijkens den staat der rijks middelen heeft de schatkist geduretide de maand Juli jl. f 8,615,634 ontvangen, of 232,000 meer dan in dezelfde maand van 1887. De indirecte belastingen, wier opbrengst, tegen f 1,855,000 in het vorige jaar, thans 1,971,000 is, hebben het meest bijgedragen tot het hoogere cijfer der maand, dat verder hoofd- zakelijk te danken is aan de accijuzen (f 97,000 meer), de posterijen 32,000 meer), de telegrafen (f 7000 meer), de loodsgelden 12,000 meer). De invoerrechten vertoonen voor de maand eene vermiudering met f 18,000 en sedert den aanvang des jaars eenen achteruitgang met f 46,000. TEll NEUZEN, 14 Augustus 1888. Het nooit te vergeten zomerweder van 1888 heeft behalve onzen landbouwers, verleden Zondag de jeugdige societeit „de Theetuin" alsmede de orkestvereeniging „de Volharding" leelijke parten gespeeld. Laatstgenoemd gezelschap zou dan n. 1. in den tuin een concert geven, gevolgd door ver- lichting, opiating van luc'ntballons, bal champetre etc. Alles was tot het welslagen van dit zomerfeest door de commissie en den ondernemer van den Theetuin met de meeste zorg aangewend. Helaas! toen de welluidende toonen der Symphonie de talrijk bijeengekomenen in feestelijke stemming bracht, begon het zachtjes, daarna harder en eindelijk droppels als knikkers te regenen. De menigte verdween dan ook om een schuilplaats te zoeken korten tijd te voren in de nabijheid van dit huis gezien is." //Zoo, in de nabijheid", hernam ik onverschillig, /,en dus ook in de nabijheid van uw huis. Dat beteekent niets. Ontvangt de oude dan geeue bezoeken? Hebben hij en zijn dochter geene bloed- verwanten, geene vrienden?" „Het schijut, dat dit niet het geval is," antwoordde de vrouw. Overigens weet men niet, waarvan de lieden leven, want men ziet er nooit iets halen en over 't geheel nooit iets doen. Men heeft hen, zoolang zij het huis bewonen, nog nooit een raam zien reinigen, en dat kuut ge u gemakkelijk voorstellen, als ge het dikke stof en slijk ziet, 't welk de ra- men bedekt. Wat ze gebruiken, nemen ze zeker 's avonds mee naar huis; hier in den omtrek koopen zij hoogst zelden iets." //En het meisje laat hij waarschijnlijk nooit alleen te huis; hij kan immers ook zonder haar niet uitgaan P" z/Ei, waarom niet? Bij ons hierover zou hij wel zonder leiding kunnen gaan ja, hij zou zelfs alleen door heel Londen kunnen gaan; beweert men, zoo nauwkeurig kent hij iedere straat en iederen weg." 0 Wanneer gaan zij dan met hen beiden uit?" z/Omstreeks den middag, somtijds vroeger of later. Ik weet het direct, wanneer zij te huis zijn dan zijn hunne blinden gewoonlijk geopend. O; ik ken hunne manieren, ik doorzie hen I" Ik had nu reeds een en ander gehoord, dat mij eenig houvast geven kon, maar 't was tocli nog te weinig om opvallende maatregelen te rechtvaardigen en tegen den blinde in rechten op te treden. Op de praatjes der waardin kon ik niet al te veel onder de kiosk of onder de warande of om ^op hoop van beterschap" huiswaarts te gaan. Toen eindelijk geen verandering kwam, illuminatielantaarns dood waren en alle bezoekers in de waranda waren geregend, gingen de vlaggen van de kiosk naar beneden ten teeken dat bet feest was uitgesteld. Toch bleven nog velen, die naderhand, toen het weer kalmer werd, zich uitstekend amuseerden. Naar wij vernemen zal de Societeit a. s. Zondag zien beter te slagen Voor het bouwen van twee woonhuizen, met bijlevering van de benoodige bouwstoffen, op het Zandplein, aan de Oost—buitensluis, alhier, Yrijdag avond door den heer P. A. van de Velde aan- besteed, waren vijf biljetten ingekomen, n.l. van de heeren J. Deij voor f 2990 W. Lensen G. van der Peijl voor 2956 M. D. de Putter voor f 2614J. Kolijn voor 2598 en P. A. Mielen voor f 2590 alien alhier wonende. Aan den heer Mielen is het werk gegund. Bij Zijner Majesteits besluit van den 29 Juli 1888 no. 26, zijn goedgekeurd de statuten van de Liberale kiesvereeniging ,/Burgerplicht" voor Ter Neuzen en omstreken te Ter Neuzen, en is die vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. Volgeus den opgemaakten rooster zullen de be- stuursleden van de genoemde vereeniging aftreden met Januari 1889 de heer J. Sturm, met 1890 (vacature Mr. C. Jentink), met 1891 de heer J. C. Harte, met 1892 de heer M. J. van Vessem, met 1893 de heer A. Kok, met 1894 de heer J. L. van IJsselsteijn en met Januari 1895 de heer C. J. Buwalda. Overeenkomstig de hepalingen van het Reglement, zijn deze heeren niet dadelijk herkiesbaar. Bij de zaterdag te 's Gravenhage afgenomen examen voor hoofd-onderwijzer slaagden onder meer de heeren J. L. van Overbeek, geb. te Schoondijke, en A. de Hullu, geb. te Zuidzande. Grauuw. Tot kapelaan alhier is door den bis- schop van Breda benoemd de heer J. H. Bogaerts. Geduretide de verledene week was de rnidden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,72 tot fr. 1,04; stieren, koeien en runderen fr. 0,54 tot fr. 0,84alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,60 tot fr. 1,05 vette varkens fr. 0,97 tot fr. 1,05. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,25; Mechelen fr.Ware- gem fr. 3,15 tot fr. 3,42; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,83 en te Brugge fr. 3,93. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 14 Aug het volgende vonnis uitgesproken A. C. de R., huisvrouw van J. S., oud 34 j., te Sas van Gent, werkvrouw, is wegens mishande- ling veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Op Vrijdag 24 Augustus 1888 zal voor de openbare terechtzitting der arr. rechtb. te Middelburg terechtstaanP. J. v. G., oud 41 j., arbeider, ge- boren en wonende te St. Jansteen, gedetineerd te Middelburg, als beklaagd dat hij zich in den nacht van 5 op 6 Juli jl., omstreeks 3 uren, te St Jansteen heeft begeven buiten weten en tegen den wil van den eigenaar A. v. d. P., iu diens bergplaats, gelegeu op het achter zijne woning en daartoe behoorend be- sloten erf, waartoe hij zich den toegang heeft verschaft door te klimmen ,over de haag, dienende tot afsluiting van den tuin, die door middel van vertrouwen, ofschoon ik mocht aannemen, dat ze mij zoo tamelijk alles had medegedeeld, wat zij of wat men over 't geheel in de naaste nabuurschap van den blinde en zijn dochter wist. Er bleek uit, dat de blinde zeer ingetogeu leefde, dat hij zijne dochter met de grootste zorgvuldigheid en strengheid tegen alle indringing en onbescheidenheid beschutte en van het musiceeren leefde. Dit was overigens niet nieuw voor mij, en toch scheen mij het leven en bewegen van den blinde geenszins zoo onbezorgd te zijn, als de inededeelingen der waardin dit zouden doen vermoeden. Ik nam een besluit, Terwijl ik mij weder onverschillig aan de tafel zette en mijn glas ledigde, knoopte ik het gesprek met de waardin weder aan. z/Lieve vrouw," zeide ik, //Wat ge mij daar even hebt medegedeeld, maakt mij zeer begeerig, den blinde en zijn dochter te leeren kennen. Ik houd van avonturen, en het komt er mij volstrekt niet niet op aan, wat die kosten. Kunt ge mij dus een handje helpen, dat ik tot mijn doel geraak, dan zal dit uw schade niet zijn." Het wijf zag mij met een onbeschaamden blik, aan, knipte toen sluw met hare grauwe oogen en hernam meesmuilend z/Ja, ik begrijp u, mijnheer. Gij zijt ook al een van hen, die van jong, frisch bloed houden. Nu ja, mijn huis staat zeer geschikt en beveelt zich aan, als gij iets wilt beginnen. Gij kunt over mijn huis en mijn persoon beschikken, mijnheer, en wanneer ik u de behulpzame hand kan bieden, zal dit geschieden, daarop kunt gij u verlaten." (Wordt vervolgd.) een hek tot dat erf toegang geeft en in die berg plaats heeft weggenomen, met het oogmerk om zich die wederrechtelijk toe te eigenen, eene hoeveelheid van ongeveer 40 kilogram erwten, aan genoemden V. d. P. toebehoorende. In deze zaak is den beklaagde als verdediger toegevoegd de heer Mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijnse, advocaat te Middelburg. Van wege het O. M. zijn in deze zaak 4 getuigen gedagvaard. Zaterdagavondterwijl de portier van het Krankzinnigengesticht te 's Hage de aan hem opge- dragen taak, om de liehten in gemeld gebouw te ontsteken, vervulde, maakte een der verpleegden van de gelegenheid dat de communicatiedeuren daarvoor geopend waren, gebruik om tot de vestibule door te dringen. Hij verzocht zonder eenigen omslag den op den eersten dezer iu dieust gestelden waarnemenden portier de straatdeur te openen, die, denkende dat hij een werkman van het gesticht voor had, zonder aarzelen aan dit verzoek voldeed. Buiten gekomen was de verpleegde doodkalm naar het kruispunt van de stoomtram der Hollaud- sche IJzeren Spoorweg aan de Laan van Meerder- voort gewandeld, waar hem de lust bekroop in de nabijgelegen vaart gekleed en wel een bad te nemen. Na hieraan voldaan te hebben was hij bij den wachter van den op gemeld kruispunt geplaatsten observatiepost aangeland. De politie, die inmiddels, in overleg met een der leden van de Commissie van bijstand, met zijn verdwijning iu kennis was gesteld, bracht hem zonder eenige moeite en ongedeerd tegen een uur in den nacht weder in het gesticht terug, waar hij aan den directeur mededeelde dat hij een overheerlijk zwemtochtje naar Londen had gemaakt. Te Visvliet (Gron.) is zekere A. L., echtge- noote van K. N., geheimzinnig verdwenen. Onder voorgeven hare familie te S. te bezoeken, heeft zij den 6 Juli jl. de echtelijke woning verlaten en 's morgeus op den eersten trein naar Groningen plaats genomen. Nadat zij ruim drie weken van huis was geweest, bevreemdde het haar man en hare schoonouders wel eenigszins, dat zij zoo lang uit- bleef en ook in T geheel niet schreef. Na informatie bleek, dat zij na 6 Juli jl. niet bij de familie te S. noch ergens bij hare andere familieleden geweest was. Nu rees van alle zijden het vermoeden op, dat zij naar Noord-Amerika zou vertrokken zijn, iu welk vermoeden men te meer versterkt werd, toen 11. Zaterdag bij een opzettelijk onderzoek in de woning bleek, dat nagenoeg al haar kleederen, be- nevens het goud en zilver en eenig geld, vermist werden. Nadat K. N. bij een ageut vau emigratie te Groningen vernomen had, dat zijn echtgenoote onder een valschen naam den 7 Juli jl. naar New- York was vertrokken, werd hem bij zijn thuiskomst een particuliere brief ter hand gesteld, waarin ver- meld werd, dat zij reeds den 21 Juli te Chicago was aangekomen en haar intrek genomen had bij den vrijgezel T. de V. aldaar, vroeger te Visvliet woonachtig. Hiermede was dan eindelijk deduistere zaak van haar verdwijnen geheel opgehelderd. Op het stationsplein te Arnhem. Een gul- denstrein is uit Amsterdam aangekomen. Een beweeglijk gezelschap van zes personen heeft door tusschenkomst van een witkiel een rijtuig gevonden. Men wordt het evenwel, ondanks de drukte waar- mede onderhandeld wordt, zoo vlug niet eens over den prijs. De spruiten zitten reeds met de taschjes en mandjes, maar ze inoeten er weer uit. Dat helpt Eindelijk is, dank zij vooral de tusschenkomst van den cicerone, de familie dan rijdvaardig. De witkiel krijgt voor zijne moeite een dubbeltje. De witkiel, het dubbeltje op de platte vlakte van zijne hand zoekende ;/Zeker 6ok meer gewend met een handdouwer as met een landauwer te rijden Den laatsten Zondag in deze maand zal het 200 jaren geleden zijn, dat onze Katholieke voorouders te Venlo voor het eerst de bedevaart naar Kevelaar ondernamen en dezen ook als zoo danig de eersten waren in ons land. Dit jaar zal deze heugelijke dag in plechtige herinnering komen en aan dezen pelgrimstocht de meeste luister bijgezet worden. Met de Schiff (de papieren boot, welke ge duretide eenigen tijd de aandacht trok der bezoekers van de tentoonsteliing in den Koekamp te 's Hage) maakte de heer J. Bruijne een proeftocht langs het strand te Scheveningen. Ofschoon de branding in verhouding van het ranke vaartuigje, waarvan de lengte 9,50 M., de breedte 0,28 M., en de hoogte 0,08 M. is, zeer sterk was, gelukte de proef bij uitnemendheid. De bezoekers van het strand volgden met aandacht de proefneming. Als een bijzonder bewijs, dat Nederland ruim is voorzien van onderwijzers, deelt men mede, dat een onderwijzer in Noord-Holland, sinds 2 jaren in het bezit van de acte en, daar hij door den overvloed van sollicitanten geene benoeming ontvangt, steeds is en blijft solliciteeren naar een betrekking, welke hem 5 it 6 gulden per week kan verstrekken, nu eindelijk dienst doet bij zijn vader op een korenschip. Een vischhandelaar uit de Catharhijnestraat te Arnhem had Douderdagavond zijne vrouw in het leege huis achtergelaten, maar had toch het bed nog vergeten, waar de vrouw en haar zuigeling zich op te ruste begaven. Den volgenden ochtend zeer vroeg echter werd de vrouw wakker gemaakt door haar echtgeooot en nog een persoon, die in een oogwenk het bed onder haar hadden weggetrokken en zich daarmee verwijderden. Onze lezers zullen alien weten, dat de trek- kingen der Staatsloterij plaats hebben in Den Haag. Doch veleu onzer lezers weten niet waar en op welke wijze die trekkingen plaats hebben. Zij, die mochten meenen, dat dit geschiedt in een groote zaal, met zekeren ernst, waardoor een plechtige indruk ontstaat, zouden zich al zeer teleurgesteld zien. Wij wenschen voor de velen, die het niet weten, eene kleme schets te leveren hoe bizonder eenvoudig wij zouden haast zeggen zonderling de Regeering met die trekkingen omspringt. Tegenover het Departement van Waterstaat te 's Hage gaat men langs een smalle, vuile trap naar een klein vertrekje, hetwelk onze hooggeroemde zindelijkheid schade aandoet. Gelukkig dan ook dat slechts enkele leegloopers, die voor eenigen tijd in den vroegen morgen een heenkomen zoeken, de trekking met hun tegenwoordigheid vereeren. Vreemdelingen moeten omtrent de houding der personen en de plaats waar de trekkingen der Staatsloterij plaats hebben, al een slechten indruk van Nederland's Begeering krijgen. Op dat hokje dan nemen, op een verhooging tegen half negen des raorgens, eenige beambten plaats, wier getal om de vijf minuten met een vermeerdert, zoodat eindelijk een veertiental personen hebben plaats genomen. Langs de beide tegenovergestelde wanden ziet de bezoeker een ijzeren bak, die ongeveer den vorm en de groote heeft van een scheprad. Nadat de sloten van de beide kolossale ijzeren trommels door een beambte zijn afgenomen, wordt in dien, waarop staat//Prijzen," de inhoud uit een linnenzak overgestort; de zak daarna het binnenste buiten gekeerd evenals een goochelaar doet en de doos gesloten. Daarna worden beide trommels met zekere kracht rondgedraaid en eindelijk even als een filtreer van onderen geopend. Nu heeft alles plaats met zekere onverschilligheid, die doet denken aan den bekenden sleur, en nadat iemand roept//al klaartrekt een knecht uit de doos, waarop staat»Nummers," een rolletje, terwijl tegelijkertijd een andere knecht uit den daartegen- over staanden trommel eveneens een rolletje neemt. Beide geven dat opgerolde papiertje respectievelijk aan beambtenrechts van hen zittende, die de ringetjes er afnemen, om het daarna aan andere beambten over te geven. Hierop gaat alles aan 't werk met groote snel- heid, en de voorlezing der nummers, gevolgd door de afroeping der prijzen van de overzijde, geschiedt met zulk eene rapheid, dat er voor een gewoon mensch niets van is te verstaan. Men hoort b. v. de nummers der loten afroepen vierduizend negenhonderd acht en zestig tienduizend tweehonderd zes en veertig zes en dertig zeventien- duizend eenhonderd twee en vijftig negentienduizend driehonderd vier en vijftig eenhonderd acht en veertigenz., en daartusschen doordertig gul dertig gul hondgulEn dat zoo snel, dat er gemiddeld 21 loten en prijzen in de minuut worden getrokken. Het aardigste van alien is nog de preektoon van den beambte, die als uit een adem de nummers afroept. Naar aanleiding der oproeping van het be- stuur van den Algemeenen Nederlandschen wiel- rijdersbond, om geschikte wielrijders, ten einde die bij de a. s. manoeuvres ter beschikking van het ministerie van oorlog te kunnen stellen, hebben zich uit Nijmegen aangeboden de heeren A. de Leur en Martin Gerritzen, beiden leden van de club //Udi," aldaar, die meermalen blijk gaven vau hun meesterschap op het rijwiel. In Drente, waar men voor eenige jaren nog zoo afkeerig was van den militairen stand, neemt thans meer dan 40 der arbeidende jongelieden, hoofdzakelijk boerenknechten, als plaatsvervanger dienst. De lage prijs die voor de remplaganten besteed wordt schrikt hen niet af, en reeds thans, nu sommige bazen hunne knechten voor den dienst 1889/90 opnieuw willen huren, doet zich de zucht naar dit »verkoopen" voor. Sommige besluiten tot vrijwillige dienstneming voor den kolonialen dienst, en komen hier dan eenige dagen doorbren- gen, zoodat men gednrig //oostgangers" ziet. Jammer dat de wijze waarop sommigen de laatste dagen doorbrengen niet de overtuiging geeft dat hunne keuze na rijp beraad heeft plaats gehad. De Zutphensche Ct. herinnert, naar aanleiding van de regenbuien, die wij doorstaan hebben, aan eenige vroegere regenjaren. Nadat men in 1625 een droogte had beleefd die alle water wegnam en waardoor in het Spaansche kamp de liter water met 2 en 4 stuivers werd betaald, viel in 1648 en nogmaals in 1670 een regen, zoo aanhoudend, zoo zondvloedachtig, dat het graan begon te rotten op het veld, en datgene wat kon ingescbuurd worden was niet eetbaar. De prijzen der eetwaren stegen destijds tot aan- zienlijke hoogte. 1816 en 1817 waren ook noodlottige jaren voor den laudbouwer, ten gevolge van den langdurigen regen. Reeds was het land afgestroopt geworden in 1814 en 1815 door de invallen der bondge- nooten en die ramp zat hun nog dwars in beurs en maag. In Juni, Juli en Augustus, in den tijd dat het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2