if Gemengde berichten. Landbouwberichten. I r TER NEUZEN, 10 Augustus 1888. Hij was voor ons een goede leidsmanzijn Gioenendijk (Hontenisse), 8 Aug. Toen het heden namiddag bekend was, dat de heer P. F. Fruijtier tot lid der Provinciale Staten was gekozen, werd van bijna alle woningen de nationale vlag uitgestoken. U j diging van het wild in die streken schrikbarend zoodat lauderijeu, gelegen in de nabijheid der bos- schen, scbier niet meer vatbaar zijn voor bebo li ving, terwijl zij als onmiddelijke oorzaak daarvan opgeven bet uitgestrekte iachtterrein, dat door eenige te Meer en Eysden gevestigde groote grondeigenaars tot bun persoonlijk gerief en genoegen, gereserveerd gebouden wordt. Zij noodigen audere grondeigenaars uit, met ben gezamelijk bij de wetgeveude macbt stappon te doen ter verkrijging eener jacbtwet, in overeenstemmiug met bet algemeen belang. Een gebeimzinnig stuk, Atjeb betrefl'ende, is naar uit particuliere bron wordt gemeld, bij de regeering in Nederland ingekomen. Ilet is eene memorie van den gepensionneerden kapiteiu Scbultz, een Duitscher, die het Ind. leger beeft verlaten met een buiteugewoou eervollen staat van dienst, gedecoreerd is, en een zeer kundig en bekwaam officier. In die memorie worden verschillende ver- ongelijkingen, aan officieren en minderen te Atjeh gepleegd, aan het lieht gebracht en aan booggepiaatste inilitaire autoriteiten verweten. De minister van Kolonien moet bet stuk bebben opgezonden naar bet legerbestuur te Batavia, waar men thans druk is, de daarin bezig genoemde feiten te onderzoeken. van deze Tot lid van den gemeenteraad alhier is ge kozen de heer J. C. Ilarte. De uitslag verkiezing is als volgt Getal kiezers 438. Ingeleverd 285. Van on- waarde 13. Volstrekte meerderheid 137. Iliervan verkregen de heerenJ. C. Harte 177, H. Wolfert G8 en P. van Wijck 9 stemmen. De overige stemmen waren op verschillende personen verdeeld. Bij de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland in bet hoofdkiesdistrict Hulst, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedauken van den beer Collot d'Escury, was de uitslag als volgt: Getal kiezers 2745. Ingeleverd 1464. Van onwaarde 43, waaronder 41 bianco. Volstrekte meerderheid 711. Gekozen de beer P. E. Fruijtier met 808 stemmen. Verder verkregen de heeren Mr. H. M. G. Kloppenburg 345, F. Hombach 199, P. Dregmans 15, C. Andriessen 10, G. Wieland 9, H. Wolfert 6 en Collot d'Escury 5 stemmen. De overige stemmen waren op verschillende personen verdeeld. Een en ander aan een groot deel onzer lezers per bulletin reeds medegedeeld. Men scbrijft ons uit St. Nicolaas Gisterennamiddag ten 3£ ure bad alhier de plecbtige begrafenis plaats van den heer H. van Cant- fort, inspecteur der Spoorwegmaatschappij Mechelen- Ter Neuzen. Behalve commissarissen, administrateurs en bet overige personeel der Maatschappij, vergezelde eene onafzienbare schare van vrienden van den overledene, van lieinde en verre toegestroomd, hem naar zijn laatste rustplaats. Nadat de kist, bedekt met vele kransen, in de groeve was neergelaten, nam de heer Maes het woord en zeide *,Pijnlijk aangedaan kom ik uit naain raijner collega's en van bet personeel van de maatschappij MecbelenTer Neuzen een laatste hulde brengen aan hem, die voor ons een voorbeeld was van recht- vaardigheid en van vriendschappelijken omgang. Ten alien tijde voor iedereen dienstvaardig, wist hij door goedaardigheid alien in te nemen met wien hij in aanraking kwam. De administrate verliest in hem een uitgelezen medewerker. Door zijne onvermoeide werkzaamheid is het vervoer van goederen door de Spoorweg maatschappij aanmerkelijk toegenomen. Door zijne ontelbare relatie's in de handelswereld en zijn iunemend karakter, zijn energie, slaagden vele ondernemingen door hem gesteund. jonggezel, die ik was reeds op het meisje verliefd was geworden, zouder hare gelaatstrekken ook maar oppervlakkig te bebben gezien. Hoe leelijk ook het mom was, dat zij waarscbijnlijk tot bescherming harer deugd bad gebezigd, haar wezen was gracieus, betooverend, haar stem klonk als die van een engel, en ik vond bet zeer ver- klaarbaar, hoe zij zulk een invloed over den blinde vermocht uit te oefenen, hoe zijn duivelachtige natuur door haar zoo gemakkelijk aan banden kon worden gelegd. In alien gevalle was bet onge lukkige schepsel zelve, naar het scheeu, zeer be- zorgd over mijn lot, en juist daarom rekende en hoopte ik op haar bescherming en haar hulp. En ik had mij niet bedrogen. Nadat ik omstreeks een half uur in mijn fatalen toestand had doorgebracht, hoorde ik eenige schreden van mij verwijderd, een gedruiscb, en een vrouwelijke stem riep mij toe: vVolg mij, mijnheer Tegelijker tijd voelde ik mij door een staaf aangeroerd, wiens ander einde de spreekster scheen vast te houden. Ik begreep dezen wenk, vatte het in de lucht zwevende uiteinde en volgde zoo de onzichtbare hand, die mij door middel van den staaf leidde. Het was en bleef zoo duister om mij heeu, dat ik niet het geringste kon onderscheiden, maar de zooeven mij nog omsluitende engte had zich plotseling verbreed en ik kon rechtop voorwaarts gaan. Hoe dit in zijn werk ging, op welke wijze de deuren en poorten zich openden, daarvan be- goedheid was spreekwoordelijk geworden dit en zijne algemeene kenuis was genoeg om hem aller harten te doen winnen. Het wreede uoodlot dat hem aan zijne bedroefde echtgenoote en zijne bemiude kinderen ontrukt treft ook ons personeelzijn dood laat eene groote leegie onder ons. Ten alien tijde zullen wij ons met smart herin- neren deze figuur, zoo goed, zoo vriendelijk, die figuur die wij zoo onverwacht zagen verdwijnen. Mogen de oprechte deelneming van het gcheele personeel, de vele, oprechte bewijzen van mede- lijden in dit groote verlies de smarten der familie lenigen. Vaarwelwaarde Van Cantfort, dat de Almachtige u geve de kroon die voor den brave is wegge- legd. Vaarwel De heer Groverman, president der Spoorwegmaat schappij Gent—Ter Neuzen, plaatste zich nu bij de groeve en sprak de volgende woorden „Alvorens de geopende groeve zich sluit en hier- mede voor immer van ons scheidt een vriend van al het personeel der Spoorwegmaatschappij Gent- Ter Neuzen wil ik een laatste afscheidsgroete brengen aan hem die wij alien betreuren. Als men dage- lijks met iemand omgaat gedurende tieu jaren, heeft men recht te zeggen iemand te kennen. Hubert van Cantfort schitterde in zijnen werkkring als ster van de eerste grootte practisch en theoretisch was hij op de hoogte van zijn taak, maar wat meer zegt, hij had het hart op de rechte plaats Boven eenige verdenking op zijn plichtsbetrachtiug kon de brave verre verheven zijn. Langen tijd en aangenaam waren wij met hem in betrekking. In alles wat ik deed om de Maat schappij Gent-Ter Neuzen vooruit te helpen vond ik een trouwen boutgenoot, een onwaardeerbaren raadgever in Hubert van Cantfort. Niet alleen in den gang der zaken, maar ook in ons hart maakt het vroegtijdig heengaan van den ontslapene eene leegte, die moeilijk zal te vullen zijn. Immer zal het mij spijten, dat hij met wien ik zoovele, zulke groote en zulke moeilijke zaken met genoegen beeindigde, deze aarde verliet, zonder dat ik den tijd had hem te zeggen hoe hoog ik hem achtte, hoe ik zijn karakter bewonderde, hoe innig ik hem vriendschap toedroeg. Mogen deze woorden, uit het hart geweld de wonden verzachten, die dit verscheiden aan de be droefde familie slaat. Vaarwel, dierbre Van Cant fort Vaarwel." Nadat deze redevoeringen waren uitgesproken, verliet iedereen diep geroerd den doodenakker, met de overtuiging dat een edel, braaf vriend was been gegaan. Middelburg, 10 Aug. Heden had alhier, aan het gebouw van Provinciaal Bestuur, de aanbesteding plaats van het aanleggen van een strandhoofd aan de Oude lloeve, noordwestzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zee- land raming f 14450. Voor dit werk was het laagst iugeschreven door den heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 14825. Blijkens bekendmaking zal de herijk der maten en gewichten in de volgende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben als volgt Ter Neuzen op 13 Augustus, van 1 tot 4£ ure (alleen voor de ten verkoop bestemde in magazijnen en winkels voorhanden nieuwe maten en gewichten) en verder op 14, 15 en 16 Augustus, van 9 tot 12 en van 1 tot 4J ure; te Hoek op den 17 Augustus, van 9 ure des voor- tot 1 ure 's namiddags Sas van Gent, ook voor Philippine, 18 Aug. en 20 Aug. des voormiddags; Westdorpe 20 Aug. des namiddags; Zuiddorpe, ook voor Overslag, 21 Aug. des voormiddags; Koewacht 21 Aug. des namiddagsAxel 22 en 23 Aug.Zaamslag 24 Aug.Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 25 27 en 28 Aug.Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 29 Aug.Graauw 30 Aug.; Klooster- zande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 31 Aug. en 1 Sept. Het veelbesproken hert, dat eerst te Philippine, daarna te Axel en later te Koewacht gezien is, heeft, naar men ons meldt, zijn zwerftochten gestaakt. Het heeft zich, gezond en wel, lateu vangen om aan zijne collega's in het kamp van een Gentschen landeigenaar te kunnen vertellen van zijn buiten- landsche reis. Zaamslilg, 10 Aug. Naar men uit goede bron verneemt, is door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier in zijne vergadering van heden tot herder en leeraar beroepen de Weleerw. heer Van der Beke Callenfels, predikant te Biezelinge. Clinge. De heer P. Eggermout, hoofd der openbare school te Kapellebrug, is. als zoodanig overgeplaatst naar de openbare school in de kom der gemeente. Aan den beer W. J. Buytendorp, vroeger hoofd der openbare school alhier, is bij Koninklijk besluit een peusioen verleend van f 425 'sjaars. Des avouds bracht de harmonie St Cecilia" den benoemde, bestuurslid dier harmonie, eene serenade. Tal van belangstellenden waren daarbij tegenwoordig. Philippine. Door het ongunstige weder staat de weg haven Philippine-station schier onder water. Wel is er langtf den weg reeds eene hoeveelheid keien aangevoerd, maar zoolang de weg in dien toestand verkeert, is te vreezen, dat nog lang met de bestrating zal moeten gewacht worden. Oudauks de uitmuutende kwaiiteit begint nu reeds de verzending van mosselen naar Belgie minder te worden, zoodat enkele schippers in de afgeloopen week hunne mosselen niet verkocht kon- den krijgen. De verzending naar Frankrijk begint daareutegen laugzamerhand toe te nemen. ■■■ni MiT-Ta— De heer A. F. Marlet geeft in de Delftsche Ct. in #een woord aan onze hooibouwers" dezen een red middel aan in den nood, waarin de overvloedige regens der laatste weken hen hebben gebracht. Hij wijst hen op een bewaringswijze van gras, welke onder zoo buitengewone omstandigheden als zich dit jaar voordoen, zeer hooge practische waarde verkrijgt. Het wezenlijke van deze bewaringswijze is gelegen in de samenpersing, tengevolge waarvan de lucht voor een groot gedeelte uitgedreven wordt. Onder die omstandigheden ondergaat het gras eene soort broei, waardoor het zoodanig warm wordt, dat de lagere wezens, welke de rotting veroorzaken (rottings- bacterien) gedood worden. Dit beginsel is in de laatste jaren op vrij groote schaal in Engeland, Duitschland en Frankrijk toegepast en de daarbij verkregen uitkomsten zijn van dien aard, dat ze de aandacht onzer landbouwers overwaard zijn. Bij deze bewaringswijze wordt het groene gras op stapels, mijten, schelften gezet, op dezelfde wijze als we met hooi doen, dus in de open lucht en zoo dicht mogelijk bij de stallen. Boven en onder deze mijten wordt eene losse zoldering van goedkoope planken aangebracht, en daarover op de bovenzijde en daaronder laugs de onderzijde een paar stevige balken, aan welker uiteinden ketens zijn aangebracht, aan de ouderste balken ieder twee ketens, ter lengte van 1 a 1,20 M., en eindigende in een haak en aan de bovenste balken ieder een keten van zoodanige lengte, dat het uiteinde daarvan reiken kan tot aan de hoogte, waarop de keteus der onderste balken kunnen komen. Deze ketens worden aangetrokken met een toestel, welke ver- oorlooft groote kracht uit te oefenen, en naarmate de massa meer samenpakt, kan men den haak van een der onderste ketens in een hoogeren schakel van den bovensten ketting pikken. De samenpersing moet iederen dag herhaald worden, zdo lang tot de massa niet meer slinkt en dan ook niet meer saamgeperst kan worden. De heer Marlet verklaart, dat met deze bewaringswijze de beste uitkomsten verkregen zijn en raadt dus ten sterkste proefnemingen aan. greep ik niets. Zoo ging ik omstreeks vijf minuten, den staaf vast in de hand houdeude en de leiding van het meisje volgende, als een geblinddoekte vooruit, tot ik opeens bemerkte, dat miju geleidster den staaf moest hebben losgelaten, en op dezelfde onverklaarbare wijze als zij gekomen was, ook weder moest zijn verdwenen. Mijn redding was dus verzekerd, en inderdaad bemerkte ik, nadat ik nog eenige schreden verder was doorgedrongeu, eene matte lichtstraal en eenige minuten later bevond ik mij op de straat, die mij echter, gelijk haar gansche omgeving, nieuw en onbekend toescheen. Het huis had dus meerdere uit- en ingangen en ik was thans op een geheel anderen kant naar buiten gekomen. Ik nam de plaatselijke gesteldheid zoo goed mogelijk op, en den volgenden avond begaf ik mij in gezelschap van een mijner ondergeschikten, een voormalig mechanicus, die eenigermate in miju persoonlijken dienst stond en om zijn beslist karakter mij zeer waard was, op weg, om deze zoo bedriegelijke gesteldheid nog nauwkeuriger te onderzoeken. (Wordt vervolgd.) Te Assen zal op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmiua door ongeveer 1300 kinderen een schoolfeest worden gevierd. Door een dia- mantwerker uit Amsterdam zijn op de Haarlemsche kermis verloren ruim 300 ronde ruwe diamanten, 180 karaats, ter waarde van f 3000. De ar- beider H. M. te Haarlemmermeer is van al zijn spaarpenningen beroofd. Tijdens hij afwezig was heeft men in zijn woning weten te dringen en zich meester gemaakt van een som van f 95 in bank- en muntpapier, geborgen in een tabaksdoos. le Athene zijn drie Italianen, als verdacht de ver- vaardigers te zijn van de valsche bankbiljetten van 500 francs, gevangen genomen. Bij de ma noeuvres te Bornstedt is Keizer W ilhelm beleedigd door een soldaat, in tegenwoordigheid van den Turkschen gezant te Berlijn, den tweeden zoon van den Khedive en een Pruisischen generaal. Do soldaat is onmiddellijk ontwapend en naar Potsdam gebracht. De overstroomingen in Silezie nemen toe. Het plein van Hirschberg is in een groot meer veranderd. Tusschen Warmbrunnen en Hirsch berg is een groote uitgestrektheid water ziclitbaar. De bewoners der dorpen Hirschdorf en Cunuen- dorf zijn verplicht een schuilplaats op de daken hunner huizen te zoeken in afwachting van hulp. De glasblazers te Stuttgart hebben het werk ge staakt, Zij verlangen meer loon en minder werk- uren. Als curiositeit verdient vermeld te worden, dat de weduwe Otremba te Neustadt in Silezie, die 66 jaar oud is, dezer dagen haar zevenden echtgenoot heeft begraven. le Barcelona hebben de scheepstimmerlieden het werk gestaakt. Het kwam tot een gevecht tusschen hen en de werk- lieden, die nog aan den arbeid waren vier personen werden gewond. Door de gendarmes kon niet dan met groote moeite de orde hersteld worden. Een Japanuer heeft dezer dagen een lak uitge- vonden, dat houten schepen tegen den houtworm cn ijzeren schepen tegen de schadelijke werking van het zeewater bescherint. Bij de liussische marine worden proeven genomen met dat vernis. De binuenvader van het wees—, oude maunen— cu vrouwenhuis der Chr. Ger. gemeente op de Bloemgracht tc Amsterdam van wiens verdwij- niug, te gelijk met een 19jarig weesmeisje, melding is gemaakt is, door berouw gedreven, terug- gekeerd en heeft zich ter beschikkiug van regenten van het weeshuis gesteld. Om geen verdere op- spraak te verwekken, had hij het meisje te Rot terdam achtergelaten, doch zij is sedert ook naar Amsterdam teruggekeerd. Hoewel het ontslag van den binuenvader bij regenten vaststaat, blijft de betrokkene op zijne kamer in het gesticht vertoeveu, totdat in deze door de justitie zal zijn beslist. Van alle kanten, zegt de Hg. Ct., leest en hoort men van den buitengewoon koogen waterstand en zal het den Hollander, die gewoon is zich Drenthc voor te stellen als een land van hooge heide, vreemd in de ooren klinken, als hij hoort, dat men van Dwingeloo tot Beilen over het weiland kan varen dat te Gees het water een el hoog op het land staat; dat te Alteveer de aardappels een palm onder water staandat boven het Hollaudscheveld een dijk is doorgebroken en een geheele veenderij met een meter water is bedektdat het scliut bij Nieuwer- oord groot gevaar heeft geloopen van te bezwijken door den aandrang van het kanaalwaler. In 't korthet is al water wat men hoort ofziet. //Hup 1" riep dezer dagen aan de Biltstraat te Utrecht een boer, die er even „eentje genomen" had, tot zijn paard en plaatste zich op de kist van zijn disselwagen Het paard ging hup, dochde wagen, met inbegrip van den boer, bleef onbeweeglijk staan en had onze vriend niet spoedig de teugels laten glijden, hij zou er door zijn paaard netjes afgetrokken zijn. Het verbaasde gezicht van den boer laat zich begrijpen, doch hij vergat om naar den hoek van de Kapelstraat te zien, waar hij eenige deugnieten van 10 h 12 jaar kon zien schateren van lachen en waarvan er een zoolang op zijn paard z/gepast" had. Gelukkig voor den bedrogene werd zijn paard spoedig gegrepen en teruggebracht. Wij vernemen, dat Jannetje Struik, de voormalige millioeueujuffrouw, thans le Apeldooru in een hotel verblijf houdt. T\ woont ,/gestof- feerd" en in gezelschap van haar dochtertje. Jannetjes broer, die in goeden doen zit, is reeds sedert geruimen tijd eveneens te Apeldooru metter- woon gevestigd. Uit Osch deelt men mede, dat aldaar in den nacht van Dinsdag op Woensdag wederom een moordtooneel heeft plaats gegrepen. Op den Berchemsehen weg, bij zekeren Vossenberg had 's avonds te voren eene verkooping plaats van een huis, toebehoorende aan zekeren Grandia, die te voren aan M. van Berkom, bijgenaamd ,/de baron" (en die ook een bier'nuis heeft) zou hebben beloofd, dat de verkoop te zijnen huize zou plaats hebben. Daar nu door Grandia hieraan niet voldaan was, ontstond, tijdens de verkooping, tusschen dezen en v. B. een woordenstrijd, en toen later in den avond G. het huis verliet, werd hij voor de deur van Vossenberg aangevallen en zijn hem twee inessteken toegebracht, een in de linkerzijde, juist onder de ribben, en een in den rug, terwijl nog verwondingen werden toegebracht aan rechterschouder en oor. De toe stand van den aangevallene is zeer bedenkelijk; v. B. is in verzekerde bewaring genomen en naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. Nabij de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht was een schipper bezig zand over te laden uit een baggermolen. Daar echter de bagger- molen in twee keeren veel meer zand gaf dan de aak bevatten kon, zonk het achterschip weg. De schipper wilde eerst nog een deel van het zand uitwerpen, maar moest die poging met den dood bekoopen, daar de golfslag eener voorbijvarende stoomboot de aak verder volwierp. De ongelukkige woelde in het zand en zonk met zijn schip naar de diepte, om niet weer boven te komen. On middellijk aangewende pogingen om den man nog te redden bleven vruchteloos. Toen eergistermiddag ongeveer 12 uur de 73jarige A. Vreeswijk, meubelmaker op het kerkpad nabij den Bethleemweg te Utrecht de spoorbaan wilde overgaan, werd hij door trein 4 van den Neder- landschen Centraalspoorweg gegrepen en verpletterd. Het lijk, waarvan eenige ledematen geheel atge- sneden waren, werd per brancard naar het hootd- bureau van politie aan de Ganzenmarkt gebracht. Koning Leopold van Belgie is voornemens eene expeditie uit te zenden ter opsporing van Stanley. Luitenant Wissmann, die, gelijk onze lezers weten, onlangs een samenkomst met den Belgischen vorst had, vertrekt met het oog op het tot stand brengen van die expeditie heden naar E^ypte. Waarscbijnlijk staat Wissmann's reis ook in°" verband met de toebereidselen, welke men te Berlijn maakt om Emin-pacha te gaan onder- steunengisteren namelijk werd de onvermoeide Congo—reiziger ook door Keizer Wilhelm en de Keizerin-moeder in een langdurig gehoor ont- vangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2