Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. f nt No. 2425. Zaterdag 11 Augustus 1888. 28® Jaargang. DE BLINDE EN ZIJN KIND. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binneu Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT E N T I E N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Vrijdagavond uitgcver Nenzen. Jr»olitieli Overzicht. Met groote vreugde begroeten vele Engelscbe en Duitsche bladen het gerucht van het voorgenomen bezoek des Keizers aau zijne grootmoeder, kouingin Victoria van Eugeland. Dat dit bezoek te Baden- Baden zal plaats hebben en niet in de Engelsche hoofdstad, daar wordt minder op gelet. Men leidt liieruit af, dat de verstaudhouding tusschen groot moeder en kleinzoon veel beter is dan tot dusverre werd beweerd, ja zelfs dat Eugeland en Duitschland geen enkel appeltje met elkaar te schillen hebben, maar het veeleer in de politiek geheel eens ziju. Kan het beter P ©at Duitschland zoo stilletjes voortgaat zijn kolouiaal bezit uit te breiden, schijut dus niet den minsten argwaan bij John Bull op te wekken, die anders altijd meent, dat voor het miust alle stukjes land, die in zout water liggen, ziju natuurlijk eigendom zijn, al waait er nog geen Britsche vlag. Geloove, wie 't wil. Blijkeus eeu door het Duitsche ofiicieele marineblad openbaar gemaakt besluit van den Keizerlijken Commissaris is Pleasant Island (een der Maarschalk-eilanden) onder Duitsch protectoraat gesteld eu is daar alle invoer van wapenen eu amunitie verboden. Had John Bull er iets van in den ueus gehad, duizeud tegen een, dat de Germaau er de Engelsche vlag had gevonden. En. waar de Brit eenmaal zijn stan- daard heeft geplant, daar nestelt hij zich voor goed. Wij zien 't weer aan den Nijl. Daar zwerven nog altijd Engelsche uuiforineu, trots beloften van ont- ruimiug, trots aanarang van de Porte en van Frank- l'ijk, dat eerstdaags alweer zal komen met een voorstel betrekkelijk die bezetting van Egypte. John Bull gaat niet. Wei zegt hij nu voor de zooveelste maal, dat het Engelsche kabinet in be- ginsel tot ontruiming heeft hesloteu, maar laat er op volgen //wij weuschen den schijn te vermijden van daartoe gedwongen te zijn." De lieve zonen van den Khedive zijn bij Keizer Wilhelm opaudientie geweest en hebben zelfs bij hem gedineerd, maar al stuurt die Turksche zetmeier al zijne zonen naar de Europeesche hoven, dan gaat John Bull nog geen sier gauwer uit de landen van den Beneden Nijl. Komt het politieke water hooger, dan vindt hij wel weer een oorzaak voor de noodzakelijkheid van de continuatie der bezetting, altijd voorloopig natuurlijkwant in beginsel heeft het Britsche gouvernement immers besloten tot ontruiming. Ook dat geloove, wie 't wil. Kan de Brit het smeulend vuurtje aanblazen, in zake de verschillende zaken van Italie en Frankrijk omtrent de instellingen aan de Roode Zee, hij zal 't niet laten. De Morning Post meent te weten, dat Victoria dit jaar hare gewone buitenlandsche reis niet zal inaken, dus ook niet te Baden—Baden zal komen j welliclit, zegt het blad, om haren kleinzoon de ge- legenheid niet te geven, haar //en passant" een bezoek te brengen. Grootmoeder zou toch buiten gevaar van eene ontmoeting wel buitenlands kunnen gaan, bijvoorbeeld naar Frankrijk, daar komt Wil helm toch niet. W ij lezen, dat de Italianen de vlag geheschen hebben op Zula, ten zuiden van Massowah, en het beschermheerschap over dat district formeel hebben af- gekondigd, bovendien kennis hebben gegeven aan de onderteekenaars van het Berlijnsche verdrag, de lieden der Congo—acte, en hoe ongaarne ook Eu geland dat ziet, het laat Frankrijk de kastanjes uit het vuur halen, dat nog steeds blijft pruttelen en protesteeren tegen de bezetting van Massowah, op grond dat door de Italianen van het planten hunner vlag op dat gedeelte van het Afrikaansche strand niet tijdig kennis is gegeven aan de lui van de Congo-acte, zooals men volgens de bewering der Franschen had moeteu doen. lntusschen moet Frankrijk niet meeuen, dat ook Italie zich van de Roode Zee gaat verwijderen, liefst zou Crispi ook nog een stuk van Noord—Afrika inpakken, namelijk Tripoli, maar op dat muisje loert ook juist de Fransche poes. Toch is het Italie ook al te veel, dat Frankrijk de brutaliteit heeft gehad, uaast Algerie ook nog Tunis te an nexeeren. Geeft men de ongelukkige stalen Fez en Marokko maar aan Spanje, vechten Frankrijk en Italie om Iripoli, dan kan John Bull Egypte heel geschikt houden en dan is Afrika's noordkust verdeeld, zouder den grooten heer aan den Bosporus, die zegt de wettige heer te wezen van al die Mohamme- daansche staten. Maar het volkenrecht, door de groote mogendheden van het beschaafde werelddeei zoo hoog in top gehoudeu och, gekheid, wat volkenrecht, dat bestaat er niet in de praktijk dat volkenrecht is alleen beschreven op het papier, 't Reclit van den langsten degen, dat geldt alleen in de praktijk. In de Vereenigde Staten van N. A. beheerscht de kaudidatuur voor het presidentschap den toestand. Cleveland en Harrissou worden besproken en be- oordeeld, naakt uitgekleed, de geschiedenis hunner jeugd en die der voorvaderen wordt er bij opgerakeld. Over de kwestie van 't vrijhandelstelsel hoort men niet veel meer, de republikeinen willen gemiddeld 47i pet. invoerrechten heffen en de democraten 42 pet. Van vrijhandelspolitiek staan beide partijen dus nog een goed eind af. Er is even wel niet aan te twijlelen, Cleveland, de eerlijke president, gaat op nieuw met den zege af. Een groot man in de Nieuwe Wereld is van het tooneel afgetreden. Wij bedoelen generaal Sheridan, een der helden van den grooten burgeroorlog. Hij was uit Iersche ouders geboren te Somerset in Ohio en genoot onvoldoend onderwijs. Toch bracht hij het tot generaal. //Den anderen kant op jongens, den anderen kant op!" zei hij eens tot zijn leger, dat voor generaal Early's troepen aan de haal ging; de jongens hielden stand enEarly werd verslagen. Men weet nu wie hij was. Met Grand en Scherman maakt Sheridan een schoon drietal. FEUILLETON. Maandag jl. werd bij Z. M. den Koning op Het Loo ontboden een der firmanten van een onzer grootste meubelfabrieken, de firma H. F. Jansen Zonen, te Amsterdam, aan wien Z. M., na korte samenspreking, de meubileering en stoffee- ring opdroeg van een kamer voor H. M. de Koningin en van het chalet voor de Prinses. De Koning was zeer welvarend zoo wordt ons verzekerd zoodat Z. M. met flinken, zelfs krachtigen tred bedoelden firmant voorging naar de te meubileeren vertrekken en aldaar IIDs. orders gat, waarbij Z. M. blijk gaf van groote kennis van zaken en van veel goeden smaak. Hbl, Het is naar men ons inededeelt vrij waar- schijnlijk, dat de volgende week te 's Gravenhage kroonprins Alexander van Servie, vergezeld van een generaal en een bisschop, bij zijn moeder een bezoek zal komen afleggen. Zondagavond brak te Nieuwer-Amstel, een hevige brand uit in een groot huis, door vele gezinuen bewoond, in de beneden verdieping waarvau eene water- en vuurnering werd gedreven. De trap naar de bovenwoningen was in het midden en de eenige uitgang dus voor alle deze wouingen, ten getale van vier. Daar de brand aankwam in een der beuedenhuizen en de trap al spoedig in vlam stond, moesten de bovenbewoners, die niet dadelijk het gevaar bemerkten, uit de vensters spingen. De familie Verwoert, een gezin met zes kinderen, is door de ramp het ergst getroffen; want de moeder, die met twee kinderen het venster wilde uitspringen een in de arrnen houdende en het andere om haar lials vastgeketend, kon de sprong alleen doen met het kind in den arm, daar het oudste, dat haar om den hals vasthield, bij den sprong naar binnen terugviel. Dit meisje, zeven jaar oud, kwam in de vlammen om. Het lijkje is nog niet gevonden. Juffrouw Yerwoert en het jongste kind liggen ernstig gekwetsl in het gasthuis te Amsterdam. Het naast gelegen perceel, eene herberg, brandde inede geheel af, zonder dat de Nieuwer-Amstelsche brandweer in staat was dit te beletten. De brand is vermoedelijk door het omvallen van een petro- leumtoestel ontstaan. De klompenmakerij aan de Weesinrichtin^ te Neerbosch bestaat reeds sedert 1866. Van oude planken werd toen een loods gebouwd, aan de achterzijde van het eerste weeshuis, die juist ruimte genoeg voor een klompenmaker en twee leerlin^en bevatte. Dit was de aanvang van de eerste werk- plaats te Neerbosch, die zich nu uitgebreid heeft Uit tie mededeeliiigeu van een Londensckeu politie-beambte. 3) - i/Vaderriep zij, hem sussend omhelzende. Die uitroep scheen als een tooverslag op hem te werken. Ilij liet mij dadelijk los. //Alicesprak hij, „wie is die onbeschaamde indringer #Ik ken hem niet, vader; hij is ons tot aan huis gevolgd." //En gij hebt mij daarvan niets gezegd //Ik zeide niets, omdat ik dacht, dat hij ons spoedig verlaten zou.'' //Het is goed", ging de blinde vrij wat bedaarder wort, 't welk mij na de vreeselijke woede, die hij ort te voren had betoond, zeer verwonderde,/hij an gaan, maar hij zal een aandenken aan mij meenemen." //Vader! smeekte het meisje met eeu stem, die nnj in het hart drong, en mij tevens het gevaar need kennen, waarin ik mij bevond. „Ik moet eeu aandenken geven," hernam de blinde, maar thans, naar het scheen, zonder hartstochte- njKtieid. ffGa gij nu naar bed, Alice!" Hij kuste haar, en ik bemerkte, hoe hij met zijn rechterhand haar aangezicht betastte, waar- schijnlijk om zich te overtuigen, dat zij nog vermomd was en haar huif op het hoofd had. //Zal ik den vreemde uitlaten?" vroeg zij. ,/Ja, wanneer hij zich wil vrijkoopen." Thans wist ik dus, waar ik aan toe was. De oude was een gemeene gauwdief en wilde mij be- rooven en brandschatten. Alles was dus een heime- lijk afgesproken comedie tusschen den oude eu het vrouwspersoon, die wellicht reeds meermalen door hen was gespeeld. Ik was met mijne combinaties thans weder op zeker terrein, ,Wat verlangt gij?" vroeg ik. //Alice", sprak de blinde, heeft de vreemde een horloge z/Ja," antwoordde de dochter. z/En een ring?" z/Ja," hernam Alice, na een vorschenden blik op mijn hand te hebben geworpen. z/Ook een tabatiere?" ging de oude voort. ,/Neen", antwoordde ik in plaats van het meisje, //ik snuif niet." z/En een doekspeld?" vroeg de blinde verder. Ik ontkende dit. z/En geld?" »Ja, nog al een beduidende som", sprak ik koelbloedig. z/Hij moet alles hier laten", beval de blinde. //Hen vraag hebt gij vergetenriep ik nu. terwijl ik de hand in mijn borstzak stak, ,ik heb nog iets bij mij, wat gij misschien niet gaarne zoudt willen, maar wat ik nu toonen moet Dit ding is het!" Met deze woorden haalde ik een revolver met zes loopen voor den dag, maar hij was helaasniet geladen, ik had dien denzelfden dag gekocht. //Alice, wat is dat?" vroeg de blinde. z/Een revolver', antwoordde het meisje met eene kalmte, die mij verwondering baarde. u Dreigt hij daarmede?" vroeg de blinde, en zijn gelaat kreeg een bovenmatig toornige uitdrukking. „Hij moet zijn geld en zijne kostbaarheden hier op de tatel leggen!" riep hij vervolgens. //Daar heb ik geen lust toe", antwoordde ik nu met de grootste koelbloedigheid. Ik laat mij niet uitplunderen. "Wat ik geven wil geschiedt vrijwilli<r, en ik zal hier een banknoot van vijf pond laten, als uw dochter mij haar aangezicht wil laten zien //Alice, hebt gij dat gehoord?" schreeuwde de blinde, terwijl hij het meisje heftig van zich stiet. //Ha, ga, mijn kind!" //Maak hem niet boos, mijnheer!" fluisterdehet meisje mij toe, en klemde zich angstig aan haar vader vast. »Ga, ga dan toch!" beval deze, terwijl hij zich aan zijne dochter ontwrong en haar buiten de deur poogde te dringen. //Zij zal niet gaan", sprak ik //zij zal het eerste tot de grootste industrieschool van ons land en misschien van geheel Europa. Zij heeft minstens twee ton gouds gekost en is uit eigen opbrengsten betaald. Later werd een gedeelte van een boeren- schuur voor klompenmakerij ingericht, terwijl in 1885 een nieuw gebouw werd gesticht, waarin nu de klompenmaker met veertien leerliugen dage- lijks bezig is. In het afgeloopen jaar werden meer dan 10,000 klompen vervaardigd. Behalve dat de geheele bevolking der Weesinrichting geregeld van klompen wordt voorzien, kunnen ook iedere maand nog 100 paren worden verkocht, ten bate der kas. Het jaarfeest van het Friesch Jongelings- verbond, te Dragten, werd door ongeveer 5000 gasten bezocht. Ds. Douma aldaar bracht aan de bezoekers eenen hartelijken welkomstgroet, waarna de president, Ds. Ploos van Amstel, de openings- rede uitsprak. Niet minder dan 8 verschillende sprekers voerden daarna het woord. De zang, onder begeleiding van de muziek van den heer Jacobs te Meppel, was indrukwekkend. Door den heer Van t Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, werd de slotrede gehouden. Voor de Doopsgezinde gemeente te Middelburg zal in de Lange Noordstraat een nieuw kerkgebouw met predikantswoning worden gesticht, waartoe een huis met grond is aangekocht. Van de besmettelijke vlek- of borstziekte bij de varkens komen thans in vele gemeenten in onze provincie gevalleu voor. olgens de dezer dagen van regeeringswege ingevoerde bepalingen tot bestrijding dier ziekte, worden de daaraan lijdende dieren in vele gemeenten onteigend en onschadelijk gemaakt of verbrand. Dat onze zuiveiproductie sedert de laatste 10 jaar sterk moet zijn afgenomen, blijkt o. a. ook hieruit, dat het melkvee in ons land in 1875 923,000 stuks bedroeg en in 1884 890,000 stuks, makende een verschil van 33,000 stuks, welke we zijn achteruit geboerd. Gerekend nu elke koe op eene gemiddelde productie van 100 Kg. boter per jaar, alsook dat de kunst—boter—industrie sjaars 20 a 25 millioen melk verwerkt, die dus evenals de 3,300,000 Kg. boter, welke we door het kleiner melkveebezit derven, aan de zuivelbe- reiding onttrokken worden, dan behoeft men zich niet meer te verwonderen, dat de oprichting van zuivelfabneken een uitert gewcnscht middel is om dezen ziekelijken tak van ons aloud volksbestaan te doen herleven, en aldus opnieuw vooruit te gaan in deze belangrijke nijverheid. Eenige te Maastricht wonende grondeigenaars maken in de aldaar verschijnende bladen bekend, dat zij uit hoofde der verwoestingen, die het wild' bij toeneming op hunne eigendommen in de cre- meente St.-Geertruid aanricht, jagers zullen aan- stellen ter beveiliging. Zij noeraen de vermenigvul- oller zijn j ik schiet haar neer, als gij me niette woord staat!" De blinde gaf mij geen ant woordik hoorde en zag alleen, dat hij met den hiel van zijn rechtervoet snel eenige malen op den grond stootte, vervolgens met zijne dochter eenige schreden achteruitweek en plotseling bewoog zich de vloer onder mijne' voeten ik zonk in de diepte. Dit geschiedde langzaamerhand en tamelijk zacht; toch was ik zeer boos op mij zelf, dat ik mij op deze wijze door een blinde had laten verrompelen. 1 hans bevond ik mij volkomen weerloos in de handen van een geheirazinnig mensch en had tijd genoeg, om over het einde van mijn avontuur na te denken. Niemand wist beter dan ik, welk een afgrond Londen is, waarin meermalen lieden op de geheimzinnigste wijze verdwijnen. Ik kon hier vermoord worden, en geen mensch zou ooit te weten komen, waar ik gebleven was, mijn moordenaar zou nooit den strop of de bijl der straffende ge- rechtigheid hebben te vreezen. Het was mij dus niet behagelijk te moede; doch ik was niet geheel zonder hoop, levend en gezond uit dezen verwenschlen toestand voor den dag te komen. Deze hoop steuude geenszins op een reddend toeval of op een liooge meening van mij zelf reuzeukracht noch de uiterste koelbloedigheid konden mij bevrijden uit het ellendige hok; waarin ik mij totaal hulpeloos bevond. Mijn hoop en mijn troost was Alice, en ik moet het maar bekennen, datik TER \EIZEVSCHE (OIRVYT vcrmcliijjcit Dinsdnj N D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1