Gemengde berichten. Be schrijver der wBrieven nit de Hofstad" aan de Midd. Ct. deelt als gerucht mede, dat een nieuwe burgemeester voor Vlissingen zou gevonden zijn. Als zoodanig wordt in Den Haag genoemd de heer Tbomassen a Thuessiuk van der Hoop, oud-lid van de Tweede Kamer en officier der marine, iemand, die trouwens in verband met het burgemeesterschap van lissingen reeds dadelijk na de ontslagaanvrage van den heer Sinit als diens opvolger werd genoemd. Het gerucht, waarvan onlangs melding is gemaakt, als zou Minister Keuchenis een nader onderzoek instellen in de bekende zaak—Willink Ketjen, schijut juist te zijn geweest. Althans de Locomotief meldt, dat de Minister van Kolonien de opzending bevolen heeft naar Nederland van de voornaamste stukken, die betrekking liebben op de zaak Willink Ketjen. De redacteur van het Centraal Blad voor Israelieten in Nederland heeft op zijn request, be- treftende de bekende zaak van het militair hospitaal te Haarlem, eeue ministerieele beschikking ont- vangen op zijn verzoek, om een onderzoek te willen doen instellen naar een door den dirigeerenden officier van gezondheid 3de klasse, J. K. Stakman Bosse, chef van het militair hospitaal te Haarlem, genomen maatregel, krenkend voor belijders van Israelietisohen godsdienst, die hunne in dat hospitaal verpleegd wordende betrekkingen wenschen te be- zoeken. De Minister van Oorlog heeft nu den adressant medegedeeld, dat de ten requeste bedoelde zaak is onderzocht en dientengevolge bevelen zijn uitgevaardigd, waardoor aan adressants rechtmatige hezwaren wordt tegemoet gekomen. In znidoostelijk Drenthe neemt de hevolking door landverhuizing uit Hannover, die reeds vele jaren heeft geduurd, nog altijd zeer toe. ooral de in Pruisen bestaande algemeene dienstplickt draagt daartoe veel bij. Zoo worden thans in de gemeente Koevorden door Hanuoverschelandbouwers op vroeger door hen aldaar gekochte landerijen kleine boerderijen geslicht, waarop zij hunne dienstpiich- tige zonen laten wonen. TER NEUZEN, 7 Augustus 1888. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid der Provinciate Staten hebben alhier 280 van de 438 kiezers hunne stem uitgebracht en voor een lid voor den gemeenteraad 285. Gisteren overleed plotseling te St. Nicolaas de heer H. van Cantfort, inspecteur enz. van de lijn Mechelen-Ter Neuzen. Zijne ondergeschikten en alien die met den goedigen man in betrekking stonden verliezen in hem een beschermer en vriend. Voor onze haven deed de overledene in zijn werkzaam leven veel. Gaarne was hij dan ook hier, hetzij uit ambts- bezigheden, hetzij om zijne vele vrienden te bezoeken of om zijne landgenooten tot gids te zijn. Hij bereikte den leeftijd van 46 jaar. Bij de aanbesteding op Maandag ten raad- huize alhier, van het maken van een verbin- dingsweg tusschen het stationsgebouw en den Baandijk, met bijbehoorende werken enz., uitge- zonderd steenslag, en waarvan de begrooting beloopt f 1336 76 hadden ingeschreven de alhier wonende heeren:' J. Kolijn voor 1410, A. H. deVoB voor 1400, M. D. de Putter voor 1360, D. de Doelder voor 1340 en K. de Vos voor 1334. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Aan de weesinrichting van den heer J. vaD 't Lindenhout te Neerbosch is door wijlen jonkvr. M. J. Bichon Visch een legaat vermaakt, groot 8000, vrij van het recht van successie. Naar men verneemt, is genoemde heer voorne- mens in het laatst van September a. s. Ter Neuzen en omstreken te bezoeken, ten einde, daartoe ge- legenheid aangeboden wordende, het doel en de behoeften dier weesinrichting te bespreken. Tot hoofd der Christelijke school te Heerenveen in Priesland, is benoemd de heer S. J. van Wijck, thans in die betrekking te Hoogeveen in Drenthe. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Pebruari Maart April Mei. Juni Juli 28 40 51 46 50 63 61 339 13 s., 8 m., 5 r. ij., 1 o. en k., 1 h. 15 s., 9 m., 9 r. ij., 3 1., 2 h., 1 k., 1 ml. 23 s., 14 r. ij., 5 k., 5 m., 3 p., 1 ml. 21 s., 10 r. ij., 4 m.,4 1., 2 k., 2 h., 2 p., 1 ml. 17 r.ij.,15 s.,8m., 7 h., 2 k., 1 r.ij. en st. 19 m., 19 r. ij., 12 s., 7 h., 2 k., 2 ml., 1 p., 11. 17 r.ij., 17 s., 15 h.,7 m., 21., Ik., lml., 1 r.ij. en st. 46553 64775 75167 63939 66439 89931 84238 491042 Uitgevaren zijnin Januari 26, Pebruari 38, Maart 35, April 41, Mei 47, Juni 51 en Juli 53 zeeschepen. Biervliet. Bij de veiling van tarwe in den Paulinapolder, beroemd door zijne zaaigranen, door notaris Mr. Brevet, op Maandag 6 Aug., zijn flinke prijzen besteed. Van 80 tot 90 gulden per gemet is gemaakt. Deze prijs is niet zoo uiteenloopend met die van het vorige jaar, als de in Juli verkochte veldvruchten, gerst en erwten, van de hand gingen. De erwten zijn een 20, de gerst van 30 tot 40 gulden lager per gemet verkocht dan in '87. Toen gold de tarwe 90 it 100 gulden. Toen was de geheele oogst in dien polder schoon te noemen, thans mag alleen die der tarwe op schoonheid aanspraak maken. Als troost in dezen regenachtigen zomer moge strekken, dat ook onze voorouders dergelijke natte zomers gehad hebben. In de //Drentsche Jaar- boeken" van vader Picardt, leest menGeen mensche die leeft, heeft gezien in deze Landtschap soodanige jammerlicke drie after-malkanderen vol gende jaeren, als geweest zijn de jaer van 1648, 49 en 50. Het heeft dese Somers en Herfsten contiuuelich geregent, met sulcke stortregens, dattet water in sommige plaetsen zoo hoogh gestaen heeft, als in de Aller-Heyligen vloet. Hierdoor is het meeste gras verdorven, het hoy verdroncken, het koorn op 't veld verrot, koeijen, paerden, schapen, met menigte weghgestorven, den brandt verdurven, waer door groot gebreck geweest is van broodt, butter, kaes, speck, bier, brandt en andere levens- middelen." Thans moesteu wij wel scheiden. Ik stelde rnij de vraag, of ik ingevolge mijn ambt wel het recht had de deugd van dit arme meisje nog verder op de pr°ef te stellen> een vra3o> die.ik ontke"neni1 moest beantwoorden. Toch kon ik niet nalaten, het meisje, en wel met luider stem, terwijl ik een paar woorden van verontschuldiging sprak, te ver- zoeken, haar huif op te lichten en mij haar zeker aardig gezichtje te laten zien. Nauwelijks had ik echter deze woorden uitge- sproken, of ik voelde mij door een ijzeren arm aangegrepen en in het portaal getrokken. De deur vloog°toe en ik was gevangen. Eeu en ander geschiedde zoo plotseling, dat ik tot het maken van combinaties geen tijd had, en ofschoon de handelwijze van den man door mij was uitgelokt, verraste mij die toch. In nieuwsgierige spanning, wat nu gebeuren zou, volgde ik den blinde zonder tegenstrevenhij meld mil bij den arm vast en ging met zulk een zekerheid in de pikzwarte duisternis vooruit, dat hetmij haast toescheen, als ware ik de blinde en hij de ziende. Eindelijk bleef hij staan, en zonder mijn arm los te laten, sprakihij op eentoon, die zijne hevige opgcwondenheid verried Ga, Alice! Goeden nacht, mijn kind! Ik hoorde de kus van het meisje, eenige zaclit creffiiisterde woorden, waarvan ik den zm met kon vernemen toen werd het stil als in tgraf. De politie van Wilkesbarre, in Pennsylvania, is zoekende naar eene jonge vrouw, Lavinia Hart ge- naamd, die door veertien mannen wordt opgeeischt, alien in het bezit van een onberispelijke huwelijks akte en uit allerlei Staten van Noord—Amerika her komstig. Lavinia is van beroep colportrice. Wanneer zij met haar boeken in een of andere stad aankomt, neemt zij haar intrek in het voornaamste hotel. Niet schoon en reeds dertig jaren oud, weet zij toch de juiste snaar te treffen, om een mannenhart met storm te veroveren. Zij is steeds naar de laatste mode en met den fijnsten smaak gekleed. De boeken zijn natuurlijk voorwendsel, een echtgenoot is steeds de hoofdzaak en wanneer zij het huwelijk met haar slachtofter heeft doorgedreven, maakt zij van de wittebroodsweken gebruik om haar raoeder plotseling doodziek te laten worden en manlief een vijfhon- derd dollars te vragen, ten einde die der arme ziel toe te zenden, met welke som zij zich dan uit de voeten maakt, om elders opnieuw hetzelfde spel te beginneu. Onlangs nu was zij te Wilkes barre, toen ettelijke harer echtgenooten daar hun nood kwamen klagen aan de politie. Er zijn er nu veertien, doch het is zeer wel mogelijk, dat er meer zullen opdagen. De beminnelijke Lavinia is spoorloos verdwenen. Een 31sten juh des namiddags, heeft zich heimelijk uit het weeshuis der Christelijke Gereformeerde gemeente te Amsterdam, op de Bloemgracht n°. 90, verwijderd een weesmeisje, genaarad Maria Elizabeth Eekhoff, 19 jaar, klein en tenger, haar blond, gekleed met blauwe japon, dito mauteltjezwarten hoed met grijze veer; terwijl zich tegelijk uit dat gesticht heeft ver wijderd de weesvader Jacob van der Ameyde, naar gissing 40 jaren, middelmaiig groot, mager en blond met vrij langen doorloopenden baard en gekleed met donker phantasiepak. Men vermoedt dat hij het meisje ontvoerd heeft. De commissaris van politie der 4e sectie (bureel Noordermarkt) te Amsterdam verzoekt opsporing en bij ontdekking te handelen zooals blijken zal te behooren. In dezen onbehagelijken toestand vond ik het goed, op mijn hoede te zijn, maar gewoon aan ge- varen van allerlei aard, verloor ik geen oogenblik mijne tegenwoordigheid van geest. ,Maar, mijnheer," zoo verbrak ik de pijnlijke stilte, Arijgen we hier geen licht!" „Man", zoo sprak de blinde met diepe basstem mij aan, //gij zijt een kind desdoodsr" Ilij pakte mij bij de keel, en ik had moeite genoeg, mij van zijn ruist, die mij bijna worgde, te bevrijden. Ik was een sterk man en zou het desnoods tegen twee kunnen uithoudenmaar de blinde was een reus, en had hij een wapen gehad, dan ware ik verloren geweest. Gelukkig duurde de strijd niet lang; plotseling drong een lichtschijnsel in de ruimte, waarin wij ons bevonden, door, en het meisje, dat waarschijnlijk het geraas, dat we bij onze worsteling hadden ge maakt, vernomen had, liep op den blinde toe. Hoe gaarne zou ik zelf in dit oogenblik haar gelaat hebben aanschouwd, maar het was nog steeds vermomd. (Wordt vervolgd.) Het volgende wordt door den Gelderlander verhaald //Wij kennen een hotel niet te Nijmegen waar het volgende geschiedde. Er werd een volks- feest gevierd, en het program der festiviteiten bracht, tegen 4 uur 's middags den burgemeester, leden der Provinciate Staten en andere autoriteiten te zamen in de koffiekamer van bedoeld logement. Het logement heeft geen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, tenzij aan personen, die er gelogeerd zijn. ,/Een bittertje", bestelt de burgemeester. ,/Geen vergunning", zegt de kellner. „Kom, kom, gekheid". Neen, mijnheer, maar ik kan het den patroon wel vragen". //Onmoge- lijk, heer burgemeester, ik ben strafbaar als ik 't doe". ffEn als ik 't u dan eens koramandeer", her- neemt de burgervader. ,/Dat is iets anders. Jan, een bittertje voor ZEdelachtbare". „Een bittertje, zoo bestelde tegelijkertijd een lid der Staten, die even het verloop van dit nieuwe vergunningsrecht had afgewacht. //Nog sterker. Op de stoep van een hotel zit tijdens de kermisdagen de commissaris van politie met familie en bekenden. Het gezelschap gebruikt wijn. De commissaris besteld een grog. #Geen vergunning, mijnheer", zegt de bediende. „Wat is dat", roept de handhaver der wet driftig, en op hooge beenen loopt hij naar den kastelein. Tien minuten later had hij den grog voor zich staan op de stoep en dronk ze op de stoep, ten aanschouwe van houderden. Zoo wordt deze wet toegepast. Met de sluitings- uren gaat het eveneens." Aan de waarheid der mededeeling van den Gel derlander mogen wij niet twijfelen, maar we meenen, dat zulke ernstige overtredingen der wet door autoriteiten niet zonder meer bepaalde aanwijzing mogen plaats hebben. Nu rust de verdenking op alle burgemeesters en commissarissen van politie. Wij vleien ons, dat de Gelderlander genoopt zal worden zijn beschuldiging te bewijzen. In een nacht in het begin der vorige week heeft een geheimzinnige diefstal met braak en inklimming plaats gehad in de woning van de officieren van het Leger des Heils in de Jacobstraat te Groningen. Uit verschillende gesloten bussen werd vermist ongeveer f 1U0 aau kleingeld, afkom- stig van de op de vergaderingen gehouden collec- ten. Het merkwaardigste van de geschiedenis is, dat de diefstal heeft plaats gehad in de kamer, waar de mannen van het Heilsleger sliepen, zoodat de dief niet alleen uitstekend met de localiteit bekend moest zijn, doch bovendien de verbreking heeft kunnen plegen, zonder dat een hunner daar- door is gewekt. Wel is het raadselachtige hier van nog niet opgelost, maar toch heeft de politie alhier, naar wij vernemen, reeds de hand gelegd op een jong mensch, genaamd P. V., alhier, die geruimen tijd soldaat bij het Heilsleger was, maar in een der laatste dagen den dienst had opgezegd. Uit het ingesteld onderzoek moet zijn gebleken, dat deze jonge man, gedurende deze week, niet alleen zeer roiaal heeft geleefd, inkoopen heeft gedaan en uitstapjes heeft gemaakt, maar bovendien dat hij zoowel hier als elders met uiets dan kleingeld betaalde en dat hij in de provincie Drenthe een partij centen en halve centen in zilvergeld heeft omgezet. De aangehoudene moet alle schuld ont- kenuen, doch de aanwijzingen door de nasporingen der politie verkregen, moeten voor hem zoo ver- pletterend zijn, dat hoogstwaarschijulijk zijne over- brenging naar de eel door de justitie zal worden bevolen. P. V. is een zeer onverschillig brutaal jongmensch, die reeds raeerdere veroordeeliugen ten zijnen laste heeft. Uit Vlissingen wordt gemeld In de vorige week is een rijk meisje in Duitsch- land (Kassel) geschaakt door zekeren Miiller. Op verzoek der ouders werd aan den Duitschen gezant te 's Hage getelegrafeerd, met opgave van signale- ment, om door middel der justitie haar in Neder land op te sporen en aan te houden. Aan dat verzoek werd onmiddellijk voldaan en de noodige bevelen werden gezonden aan verschillende com missarissen van politie, waaronder ook aan die te Middelburg en Vlissingen. Weldra mocht het de politie te Vlissingen gelukken te weten te komen, dat beiden met de mailboot van daar naar Queen- borough en verder over Londen naar Liverpool waren gereisd, alwaar zij zich hadden ingescheept naar New-York. Van een en ander is dadelijk kennis gegeven aan de betrokken autoriteiten. Er is naar New-York geseind om het geschaakte meisje in ontvangst te nemen en haar naar haar vaderland terug te zenden. Ten aanzien van het verdrinken van den officier van gezondheid Dr. Van Walsern in de zwem- en badinrichling te Breda, verneemt men de volgende bijzonderheden Hij was pas uit het kamp van Oldebroek terug- gekeerd en wenschte, afgeraat van vermoeienis (hij had den vorigen dag 8 uren te paard gezeten) nog een bad te nemen. Het was 4 uren namiddags. Voor het toezicht waren toen aanwezig 1 sergeant, I korporaal en 2 soldaten. Met het oog op den hoogen waterstand en de koude temperatuur out- ried de sergeant het baden, doch de doctor gaf er geen gehoor aan. Toen waarschuwde de sergeant K. Kouwenberg hem dan toch vooral niet ver te gaan, daar de waterstand verhinderde het ondiepe van het diepe bassin te onderscheiden. De doctor be- loofde dit en ging te water, reikte den sergeant de baddeken, die hij zich ter voorkoming van rheumatiek steeds omsloeg, over en liep bedaard het talud af. Op eene gevaarlijke plek waarschuwde de sergeant geen stap verder te doen, doch die was reeds gedaan, en de doctor voelde geen grond meer, zoodat hij zonk. Weder boven komende, trachtte hij te zwemmen, doch dit mislukte, zoodat hij andermaal zonk. De sergeant wierp nu de deken toe, doch de drenkeling was niet meer bij machte die te grijpen. Hij riep om hulp, waarop de sergeant de deken in het water wierp en gekleed in het bassin sprong. Hij trachtte den drenkeling te grijpen, doch werd door dezen zoodanig bij don pols gegrepen, dat zij beiden worstelend naar de diepte gingen. De korporaal Smit, die op het hulpgeroep was komen toesnellen, wierp dadelijk de reddingsboei in het water, waarop een soldaat zich te water begaf en de armen van den sergeant om de boei sloeg, waarna de korporaal deze naar zich toehaalde en alzoo den sergeant redde. Daarop sprong de korporaal in de boot, vergezeld van een auderen soldaat, en na eenige minuten haaldeu zij den doctor met behulp van eene dreg naar boven. Spoedig waren de officieren van gezondheid Snel, Rentmeester, Snijders en Pabst (de laatste dir. offic. van gez.) tegenwoordig, doch het mocht hun niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De sergeant Kouwenberg, die bijna het slachtofter van zijne zelfopoffering was geworden en wiens toestand aanvankelijk ook zorg baarde, is gelukkig weder hersteld. In de Standaard leest men: Van zeer betrouwbare zijde deelt men ons het volgende medeEen zeker koloniaal had in Oost- Indie het ongeluk, dat hem een kogel door de hand werd geschoten. Hij hield zich alsof die hand verlamd was en kreeg pensioen. Daarna vestigde hij zich metterwoon te Zwartsluis, waar hij eens onder 't gehoor kwam van ds. Fernhout. Onder de predikatie werd hij zoozeer getroffen, dat hij niet langer het onverdiende pensioen kon ontvangen. Op raad van ds. F. begaf hij zich naar den minister van Kolonien om schuldbekentenis te doen. Arnbts- halve moest de Minister het pensioen intrekken, doch om 's mans eerlijkheid beloofde de Minister hem voortaan uit eigen middelen hetzelfde bedrag te zullen uitkeeren. Op ons oude vasteland gelijken alle verkie- zingen op elkander. Men stemt te Sofia, te Rome, te Londen ongeveer evenzoo als te Brussel. De kiezers steken hun stembriefje in de bus en daar- mede is alles gezegd. In de Vereenigde Staten hebben de verkiezingen ten minste somwijlen de verdienste iets nieuws op te leveren en een lokale kleur te hebben. Onlangs, me'ldde de Courrier des Etats-Unis, is de kleine stad Independance, de hoofdplaats van het district Jackson en de oudste gemeente van den staat Missouri, het tooneel ge weest van een even belangwekkende als schilder- achtige demonstratie. Het was de dag der ver kiezingen en de kiezers moesten stemmen over het verbod om gedurende vier jaren geestrijke dranken te verkoopen. De zaak was gedurende langen tijd en met veel vuur door de inwoners besproken. Sedert den vroegen morgen heerschte er een buiten- gewone levendigheid in de stad. Overal op straat en overal in de nabijheid der stembureau's zag men talrijke troepen vrouwen, die getooid waren met schitterend gekleurde insignes en bulletins uitdeelden, waarin het verbod tot drankverkoop werd ondersteund. Aan alle polls stonden jonge I meisjes rondom een vaandel geschaard, dat dit op- schrift droeg//Een vrijer die voor de afschaffing is of geen vrijer Honderden kinderen liepen door de straten met vlaggetjes, waarop men deze en dergelijke deviezen las //Zaai stemmen voor de whiskey en gij zult dronkaards oogsten." //Rum belastingen en lom- pen." „De rum is de ondergaug voor het ver- stand" enz. Elders, op aanplakbiljetten, die in optocht door vrouwen rondgedragen werden»Wij stemmen niet, maar wij lijden." De eerste families namen aan deze manifestaties deel. Jonge meisjes geleidden jonge lieden naar de polls in equipages, overladen met bloemen en linten. Om kort te gaan, nooit heeft men waarschijnlijk om zulk een reden een dergelijk feest gezien en ten slotte is de overwin- ning eigenlijk door de vrouwen behaald. Het verbod is uitgevaardigd met eene meerderheid van 200 stemmen, zoodat men gedurende de eerstvol- gende vier jaren te Independance geen huwelijks- feesten kan vieren dan met zuiver water. Des avonds was er fakkeloptocht, illuminatie en vuur- werk. De geheele stad was letterlijk dronken van vreugde. Werkstaking te Parijs. Vrijdagavond hadden te Parijs twee vergaderingen van werklieden plaats, waarin het heftig toeging. Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, m. minerie, r. ij. ruw ijzer, o. olie, k. kolen, h. bout, 1. ledig, ml. melasse, p. pikkolen, st. steen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2