Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2423. Zaterdag 4 Augustus 1888. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. 28e Jaargang. Iu den Courrier de la Meuse korat een ar- tikel voor, waarin schier ougelooflijke zaken worden medegedeeld omtrent de behandeling, welke de bisschop van Luik, monseigneur Doutreloux, van de zijde der Nederlandscbe douanen te Eisden zou ondervonden hebben. De bedoeling van den bisschop was tergelegen- heid van de heiligdomsvaart de kerkelijke plech- tigheden te Maastricht te gaan bijwonen en zich vervolgens naar Loeffelt-Vlijtingen te begeven oin daar de Kloosterkerk in te wijden van de Dames de la Visitation. Zooals in de gegeven omstandig- heden natuurlijk was, reisde de bisschop met de voorwerpen, behoorende tot zijn kerkelijk oruaat en bij een kerkwijding noodig. De Nederlandsche beambten echter zagen in mijter, in staf enz. smokkelwaren, welke de grenzen niet mochten pas- seeren zonder dat daarvan inkomeude rechten wer- den betaald. Of de bisschop al beweerde, dat hij een en ander bij de uitoefening zijner kerkelijke functien noodig had en dat in alle andere beschaafde landen van Europa de priester in gelijke omstandigheden on- gemoeid werd gelaten, het mocht niet baten. Volgens de opvatting van de Nederlandsche ambte- naren behoorden mijter, staf, schenkkan en blad, hoewel klaarblijkelijk voor persoonlijk gebruik van den bisschop bij de uitoefening van kerkelijke functien bestemd, tot de artikelen, die volgens ons tarief van invoer de grenzen niet mochten passeeren zonder dat daarvan inkomende rechten geheven werden. Om verder te kunnen reizen, bleef aan mgr. Doutreloux niets anders over dan van den graaf De Gelous, die in den omtrek van Eisden een kasteel bewoont, de gevorderde waarborgsoin te leenen en die in handen te stellen van de al te ijverige dienaren van den fiscus. Als een staaltje van snuggerheid bij deze wordt nog in den Courrier medegedeeld, dat door de ambtenaren, toen zij den bisschoppelijken staf te zien kregen, in alien ernst aan mgr. werd gevraagd: ffof dat niet een verre- kijker was?" Uit Doesburg wordt geschreven 't Is dan ook een ellendig ding, zoo'n malaise Haast iedereen ondergaat haar verlammenden in- vloed. Verleden Zaterdag heeft een baas alhier aan zes knechts gedaan gegeven, en ofschoon een ander wel meer werklieden vraagt voor een karwei buiten de stad, ziet het er binnen de muren niet erg roos- kleurig uit. De slapte o wonderlaat zich zelfs gevoelen in de gevangenis. De cipier, die van elken bezoeker zeven stuiver logies ontving, zag met den dag zijn standje verloopen. Toen hij be- merkte dat de klanten er den brui van gaven te komen, gaf hij er den brui van te blijvenhij trok er van door. Tbans is dat postje, als een bijzaakje, tot tijd en wijle aan een agent van politie opge- dragen. Een enkele, een vriend van de vergunning, is een geregeld bezoeker van de Staatsinrichting. //Och", zegt hij ,/t is er alles zoo goed geregeld ik slaap er net zoo goed als thuis, ik heb eten en drinken op zijn tijd, wat kan ik meer verlangen?" In de vorige maand had te Heemstede op ,/Meer-en-Bosch" de aanbesteding plaats van het nieuwe gesticht voor lijders aan toevallen, voor de som van 30 200, welke inriehting op 15 April 1889 gereed moet zijn. Hoe noodzakelijk deze nieuwe bouw is, kan blijken uit de vele aanvrageu om plaatsing, die in den laatsten tijd inkwamen. Op nieuw roept het bestuur aller krachtige mede- werking in, om de nog ontbrekende helft der som door giften of rentelooze voorschotten bijeen te brengen. Maandagmiddag vervoegden zich ten huize van de weduwe J., te Andel (N.-B.), twee koop- lieden, die verschillende goederen (welke zij echter niet bij zich hadden) voor spotprijzen te koop aanboden. Een hunner fungeerde voor knecht en handelde namens den ander, die ten gevolge van totale doofheid (naar het heette althans) daartoe niet in staat was, en ook om die reden zijne zaak met verlies van de hand moest doen. De quasi-knecht verzocht de weduwe zonder getuigen te mogen spreken en bood haar daarop, onder stipte geheimhouding naar het heette, een pakje echte Brusselsche kant aan, voor driehonderd gulden. De koop werd gesloten, de kooplieden vertrokken, en de koopster bemerkte spoedig, dat zij was opgelicht. De heer A. S., wien het geval ter ooren kwam, liet dadelijk een rijtuig inspannen en achterhaalde de kooplieden te Werkendam, waar zij door de marecliaussees werden aangehouden en naar Andel gebracht. Nadat een onderzoek was ingesteld, werden zij des nachts te Woudrichem in arrest gehouden en naar 's Bosch getransporteerd, om in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te worden gehuisvest. G E11 E E X T E It A A D V A TER"\EUZEi\. Zitting van Dinsdag 31 Juli. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Eeijter, Mr. Dron- kers, Joz. de Eeijter, Dees, Grenu, Van der Ilooft, Tazelaar, Wieland en Visser. Afwezig de heeren Moes en Harte en de Secretaris. De voorzitter geeft lezing van de notulen der vorige vergadering die goedgekeurd worden. Wordt aangeboden de gemeeuterekening van den dienst 1887 bedragende iu ontvangst f 53393,53 en in uitgaaf f 47771,76£, gevende alzoo een batig saldo van f 5621,76^, ongerekend nog te verhalen f 972,15^. De voorzitter zegt dat deze ter lezing zal gelegd worden en voor een ieder in druk of afschrift tegen betaling zal verkrijgbaar zijn en wijst de heeren Joz. de Eeijter, Dees en Visser aan tot het onderzoek, wat door dezen wordt aangenomen. Onder de ontvangsten komen voorhoofdelijken omslag 10,843,94£, opcenten op 's rijks directe belastingen f 6696,20^, vergoeding 30 pet. on- derwijs f 3716,93, uitkeering 4/s door het rijk, per- soneel, 9083,21£, vergunningsrechten_/"1445,62£, schoolgelden, lager onderwijs, f 1587,97honden- belasting f 349,75, opbrengst geldleeniug ter voor- ziening kosten buitengewone werkeu enz. f 9900. Onder de uitgaven Kosten onderwijs_/15581,45, geneeskundige dienst _/T370,78,armwezen /"3525,54, straatverlichting f 1053,46, kosten politief 1535,29, rioleering, bestrating, begrinding enz. 2250,47^, aflossingen enz. f 2825,aankoop kapitaal in- schrijving Nat. Werk. Schuld f 7431,25. Aan de orde is het benoemen van een stembureau voor de a. s. verkiezing van een lid der Proviuciale Staten. De voorzitter wenschte dit op te dragen aan dezelfde personen, die op dien dag het stem- bureau uitmaken voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. De heer Tazelaar meent dat die taak wat te zwaar zal wezen, waarop de voorzitter aan den wensch van spreker voldoet en tot leden van het stembureau benoemt de heeren Wieland en Visser en de overige leden naar volg- orde van zitting. De vergadering gaat over in geheime zitting. Na heropening zegt de voorzitter dat behandeld zijn eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag en dat de na te noemen aanslagen zijn teruggebracht tot het daarbij vermelde inkomen. Van J. Sas tot f 600, C. de Regt tot /"400, D. de Bruijne tot f 600 en M. Klaassen Dz. tot f 500 dat onveranderd zijn gelaten de aanslagen van C. J. Buwalda, J. Leunis Az., P. Moens, M. D. de Putter, wed. J. A. Valk en C. J. Berwald, en dat tot later is aangehouden de beschikking op de reclame van A. Hamelink. De heer Dronkers vraagt hoever het staat met de zaak over het uitloozen van privaten iu de rioolput van het ziekenhuis. De heer Wieland beweert, dat aan alle bezwaren zou tegemoet ge- komen worden als in den put een fijn rooster werd gemaakt. Enkele leden verlangden nogmaals met den eige- naar van het belendende perceel te onderhandelen terwijl andere geen hoop gaven dat iemand, die zelf door het maken van een put aan de eischen van het bestuur heeft voldaan, toestemming zou geven tot het leggen van een riool onder zijn huis. De heer Mr. Dronkers stelt voor de toestand voorloopig te laten zooals die thans is, behoudeus verbetering die zou kunnen worden aangebracht en burg, en weth. of eene commissie te machtigen middelen te beramen tot verbetering. De heer Van der Hooft vereenigt zich hiermede. De voorzitter zegt dat deze regeling in strijd is met alles wat in de laatste jaren over deze zaak is gedaan. Alle inwoners van Ter Neuzeu die in toestanden waren, niet minder moeilijk als waarvan de heer Wieland spreekt, hebben zich zonder de minste aanmerking aan de eischen van burg, en weth. onderworpen tot zelfs dezer dagen het Departement van Oorlog door het maken van een grooten put achter het huis iu de Noordstraat. De heer Visser zegt moeilijk in de nieuwe com missie zitting te kunnen nemen, aangezien de vorige commissie, waarvan hij lid was, heeft verklaard dat de toestand zoo niet blijven kan, terwijl men thans spreekt van het behouden. Daar de heer Dronkers bij het begin dezer be- sprekingen door ambtsbezigkeden gedwongen was de vergadering te verlaten, stelt de heer Grenu voor de zaak aan te houden, waartoe met alge- meene stemmen wordt besloten. Voor leden van het college van zetters worden voorgedragen de aftredende leden de heeren J. A. de Jonge en P. Moes benevens de heeren J. Wieland en R. Walraven. Tot lid van het burgerlijk armbestuur (vacature Harte) wordt met 7 stemmen benoemd de heer J. A. Tazelaar, 1 stem verkreeg de heer Moes, 1 stem was in bianco. Worden goedgekeurd de rekening van het bur gerlijk armbestuur over 1887, de ontvangsten waren f 3118,69, de uitgaven f 3101,29, batig saldo alzoo f 17,40; de rekening van den grindweg Ter NeuzenHoek over 1887 bedragende in ontvang sten f 1062,68 en uitgaven f 914,97, batig saldo f 147,71; de begrooting van denzelfden grindweg. Bij de bespreking over dit laatste punt zegt de heer Visser dat het wenschelijk zou zijn een ge- deelte van dien grindweg en wel dat in den Vloos- wijkpolder en verder tot aan de hofstede van J. de Eeijter te macadamiseeren, daar die weg op sommige tijden aldaar zeer slecht is en bovendien zeer kostbaar. Hij wijst op de weinige kosten van onderhoud van den macadamweg naar Walsoorden en geeft in overweging den weg in het midden met macadam en de zijden met grind te beleggen. De voorzitter zegt dit denkbeeld te zullen brengen in de commissie van toezicht op dien weg. Wordt besloten tot de overname van eenige schoolmeubelen uit de opgeheven school van Mej. Tiggelaar. Nu door opmeting gebleken is dat de beuoodigde grond voor den aan te leggen toegangsweg naar het station 1209 Ms. bedraagt neemt de raad het besluit tot den aankoop hiervan tegen 60 cent de M2. Eenige leden achten het wenschelijk voortaan na den middag te vergaderen, anderen wilden het gewone uur behouden. Hierover zal in eene vol- gende vergadering gehandeld worden. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van het hoofd van school A, meldende dat de onderwijzer J. F. Faas geslaagd is voor hoofdon- derwijzerhierdoor heeft hij aanspraak op eene verhooging van 150 'sjaars. De heer Wieland vraagt of die verhooging moet gegeven wordenhij vindt de tractements-regeling der onderwijzers een onhoudbaren toestand. De voorzitter zegt dat de verhooging moet ge- schieden, ingevolge de met kennis van zaken op- gemaakte en met alg. st. aangenomen verordening. Eveneens voor kennisgeving aangenomen de brief van burg, en weth. van Philippine, ver- meldende den uitslag der aanbesteding van den aan te leggen keiweg brieven van Gedeputeerde Staten inhoudende goedkeuring van genomen raadsbesluiten het proces-verbaal van gedane onderzoeking en opneming van de boeken en kas van den gemeen- te-ontvanger de proces-verbaal der gehouden aanbestedingen. De voorzitter legt over een begrooting van kosten voor het maken van den nieuwen weg naar het spoorwegstation, bedragende behalve de koopprijs van den grond en den steenslag 1336,76. Burg, en weth. worden gemachtigd bij de aan besteding dit werk te gunnen, indien het bedrag niet beduidend wordt overtroffen. De voorzitter vestigt de aandacht op een prov. blad, waarin de Minister van Justitie inlichtingen vraagt omtrent gedwongen winkelnering etc. Bij de besprekingen hierover wordt gewezen op het uitbetalen der werklieden in bepaalde herbergen, wat algemeen wordt afgekeurd. W ordt overgelegd het verslag van den Landbouw in Nederland over 1887. De vergadering gaat weder over in geheime zitting. Bij heropening deelt de voorzitter mede, dat de volgende aanslagen in den hoofdelijken omslag zijn teruggebracht tot het daarbij vermelde inkomen van P. Ponsen tot 800, Joz. Dees Jz. tot 1800, A. B. de Meijer tot 1600, A. Allaart tot 1400, D. Scheele Jz. tot f 2500, H. Wolfert tot 5000, J. P. Scheele tot f 1600, A. Scheele tot f 3000 en P. A. Susijn tot f 2250dat onveranderd zijn gebleven de aanslagen van J. J. Lansen, C. D. Leunis, A. Bolier en P. de Meijer, en dat de reclame van P. J. de Deckere, als zijnde niet tijdig ingekomen, ter zijde wordt gelegd. De vergadering is gesloten. Van 16 tot 31 Juli 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 Juli. Jacobus Cor- nelissen, oud 28 j., jm. en Sophia Flips, oud 21 j., jd. 26 Juli. Cornelis Pikkaart, oud 39 j., weduwn. en Adriana de Doelder, oud 28 j., jd. Jacobus Antonie Bedet, oud 24 j., jm. en Cornelia Pieternella Machielsen, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juli. Rinse Prins, oud 26 j., jm. en Mathilde Thecla Emilie Peeters, oud 24 j. jd. Geboorten. 19 Juli. Cornelis Geerard, z. van Egbert van Doeselaar en van Anna Jacomina Kooman. 25 Juli. Pieter Daniel, z. van Cornelis van de Velde en van Adriana Dieleman. 26 Juli. Leon Emile, z. van Johannes Eranciscus Remerij en van Rosalia Catharina van Hecke. 29 Juli. Marinusz. van Dirk Eaas en van Janneke Herrebout. 30 Juli. Elisabeth Cornelia, d. van Jacob Hendrik N.otebaart en van Cornelia Maria de Zeeuw. Overlijden. 16 Juli. Janna van de Ree, oud 75 j., wed. van Johannes Huijssen. Jacobus Jozias Lamaitre, oud 19 j., z. van Pieter en van Adriana Meertens. 18 Juli. Magdalena Pieternella Sierk, oud 74 jechtg. van Johannes Hirt. 21 Juli. Albert Jacobus Franciscus van Meir, oud 4 m., z. van Franciscus en van Emiliana Platjouw. 23 Juli. August Prosper Lauret (overleden te Brussel), oud 6 j., z. van Maria. 29 Juli. Paulina de Wijn, oud 2 m., d. van Augustus en van Seraphina van Waes. HULST. Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Hendrikus de Bruijn, oud 23 j., jm. en Clarissa Maria Rombout, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juli. Petrus Jo hannes van den Brande, oud 28 j., jm. en Petro- nella Maria van der Vlies, oud 28 j., jd. Geboorten. 18 Juli. Augustus, z. van Adriaan Yereecken en van Elodie Meul. Overlijden. 25 Juli. Petronella van Halteren, oud 79 j., wed. Cornelis van der Klooster. 28 Juli. Emma Maria Strijdonck, oud 9 m., d. van Johannes Baptist en van Seraphina van Goethem. Maria Judoca Verwilghen; oud 75 j., d. van Johannes Jacobus en van Angelica Francisca Verwilghen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 27 Juli. Izaak de Kraker, oud 23 j., jm. en Jacomina Verberkmoes, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen, 19 Juli. Jacob den Engelsman, oud 25 j., jm. en Pieternella Zegers, oud 22 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Jozina, d. van Johannes Deij en van Jozina de Mul. 18 Juli. Cathariana Adriana, d. van Levinus Faas en van Adriana de Feijter. 19 Juli. Jacobus Franciscus, z. van Theophilus Tulckens en van Anna Catharina Bleijenberg. 24 Juli. Aaltje, d. Abraham Sorber en van Janna Franse, Maria Felicita, d. van Alovsius van Puijvelde en van Josephina Maria Staal. 26 Juli. Anna Susanna, d. van Cornelis van den Broecke en van Geertruida Magdalena de Visser. Cornelia Maria, d. van Cornelis van Ben- degem en van Maria Magdalena Kotvis. 29 Juli. Jacob, d. van Izaak de Lijser en van Fransoise van Tatenhove. 30 Juli. Maarten, z. van Pieter van Vliet en van Johanna Cappon. Overlijden. 17 Juli. Willem Verstraten, oud, 3 w., z. van Jacobus en van Cornelia de Putter. 18 Juli. Pieternella Catharina de Feijter, oud 4 m., d. van Pieter en van Janneke Dieleman. 23 Juli. Pleuutje Hamelink, oud 9 w., d. van Jan en van Elisabeth de Bruijne. 25 Juli. Aaltje Sorber, oud 1 d., d. van Abraham en van Janna Franse. 28 Juli. Adriaan Beaufort, oud 3 m., z. van Cent en van Sara de Zeeuw. 30 Juli. Janna Helena Meertens, oud 75 j., echtg. van Jo hannes van Doeselaar Schoonakker. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Juli. Petrus Lam bert, oud 26 j., jm. en Angelina Vaal, oud 25 j jd- G R A A U W. Huwelijks-aangiften. 6 Juli. Ludovicus Taal- man, oud 28 j., jm. en Rosalia Maria Romijn, oud 17 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Juli. Petrus de Nocker, oud 37 j., jm. en Apolonia Verhoeven, oud 30 j., jd. Geboorten. 12 Juli. Jacobus, z. van Petrus Leeraart en van Rosalia van den Berghe. 25 Juli. Maria Louisa, d. van Maria Paulina Franssens. Overlijden. 5 Juli. Een als levenloos aange- geven kind van het m. geslacht van Andries van Heese en van Francisca Kiut. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Theo- dorus de Smaele en van Rosalia van Bunderen. 14 Juli. Gerulphus Durinck, oud 2 m., z. van Cornelis en van Anna Maria Kouijzer. 22 Juli. Michiel Burm, oud 74 j., echtg. van Johanna Maria de Den. 26 Juli. Leouie Kouijzer, oud 5 j., d. van Jacobus en van Rosalia Leenknegt. HENGSTDIJK. Geboorten. 16 Juli. Josephus, z. van Petrus Judocus van Deursen en van Anna Maria Kint. HOEK. Huwelijks-aangiften. 26 Juli. Karel Rudolf van Tatenhove, oud 37 j., weduwn. en Maria Martha Moes, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Juli. Joost Klaas sen, oud 28 j., jm. en Maria Leijs, oud 24 j., jd. Geboorten. 18 Juli. Sara, d. van Leendert van Oosten en van Janneke Buijze. 21 Juli. Cornelis, z. van Jan Herrebout en van Catharina den Hamer. 22 Juli. Christiaan, z. van Jacobus van der Gouwe en van Maatje Jansen. 23 Juli. Adriaan Jacob, Bijvoegsel van de Ter ITeuzensche Courant,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 5