Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2422. Woensdag 1 Augustus 1888. 28® Jaargang. Binnenland. A AX BESTED EX THANKFUL BLOSSOM. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind verschljjnt Uliwdaj. en Vrijdngnvond bij den aitgerer P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag 0 Augustus a. S., 'smorgens 11 uren, in het gemeenteraadhuis, in bet openbaar, bij enkele in- scbrijving, het maken van een verbindingsweg tusschen het stationsgebouw en den baandijk alhier met bijbehoo- rende werken, met bijlevering van de benoodigde materialen, uitge- zonderd steenslag. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op de gemeentesecretarie. Plaatselijke aanwijs zal gescbieden op Zaterdag te voren, 's namiddags 2 uren. Nadere inlicbtingeu kunnen verkregen worden bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 26 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. 'rifSfffi"*1 Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN verzoeken voor 7 Augustus a. s. prijsopgaaf te outvangen voor de levering van een honderd. en twintig Ms. uiaca- dam, van 6/8, vrij voor den wal of op waggon binnen de vesting Ter Neuzen. Ter Neuzen, 25 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JE*olitieli Overzicht. In Frankrijk zelf gaat het overigens niet zoo slecht. De Franscbe gezant heeft op een feestmaal onder Britten de hoop te kennen gegeven op bet welgelukken der aanstaande tentoonstelling en bij die gelegenbeid verklaard, dat het Frankrijk om den wereldvrede te doen is, dat de overgroote meerderheid in Frankrijk niet langer te verdenken is van pogingen tot verstoring des vredes. Carnot schijnt. de rechte man op de recbte plaats te wezen. Hij is geen partijman en weet zijn mannen te kiezen. Hij weet zeer voorzichtig alle klippen voorbij te zeilen en beeft bij zijn voorganger vooruit, dat men hem niet van verregaande gierigheid kan bescbuldigen. De reis naar Dauphtne heeft den president ruim houderdduizend francs gekost, of- schoon zij slechts zes dagen geduurd beeft. De toegelegde som voor reis en representatie-kosten steekt Carnot dus niet in zijn zak. Grevy heeft gedurende PEUILLETON. 19) (Naar Bret Harte.) (S l o T.) „Jawel, dat is klaar als de dag. Bebalve het paard van den majoor ontbreken er nog twee in de stal," voegde de soldaat Hicks er bij. Deze militaire oordeelvellingen bepaalden zich niet tot de mindere rangen. Toen den volgenden mor- gen een koerier in het hoofdkwartier aankwam met de tijding dat juffer Thankful Blossom haren minnaar bad helpen ontvluchten en zelf met hem meegegaan was, bromde generaal Sullivan gemelijk z/Den verrader zijn we gelukkig kwijt. Het heeft ons het onaangename van een vonnis bespaard. Maar het is eene slechte tijding van maioor Van Zandt!' ,/Welke tijding van majoor Van Zandt? vroeg Washington schielijk. z/Hij heeft den vluchtenden schelm tot Springfild vervolgd, zijn paard doodgereden en is zelf voor majoor Merton's kwartier bewusteloos ineengezakt. Daar is hij aan het ijlen geraakt, in een heftige koorts vervallen en de regimentsdokter verklaarde al spoedig dat hij de pokken had.'; de negen jaren van zijn presidentschap slechts drie malen eene rede van eenige beteekenis gehoudeu. Carnot is altijd gereed om een woord op zijn pas te zeggen. Dit neemt echter niet weg, dat hij op zijn tijd ook weet te zwijgen. Bij het laatste nationale feest had zich Darlot, voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, alle moeite gegeven om den president der republiek te bewegen, hem en den gemeenteraad aan het hoofd van de maires uit de provincie op het Elysee te ontvangen, en hem daar een toespraak te laten houdeu. Kort en bondig weigerde Carnot aan dit verzoek te voldoen en Darlot kon slechts verkrijgen, dat de gemeente- raadsleden gedurende de troepenrevue bij het gevolg van den president werden geplaatst, en dat Carnot beloofde het feest op het stadhuis te zullen bijwonen. Toen echter bij dit laatste feest Darlot, inplaats van te zwijgenzooals hij had beloofdeene autonomisch gekleurde redevoering begon voor te lezen, draaide de president hem, zonder een woord te antwoorden, den rug toe. Mochl de populariteit van den president maar van duur zijn; de Franschen zijn zoo wispelturig. Het Duitsche eskader heeft de ankers gelicht en onder het donderen der saluutschoten dwars- over naar Stokholm koers gezet. Het Pruisisch volkslied klonk van de Russische bodems over de zilte watereu. Het afscheid van Wilhelm II van Czaar en Czarina was allerhartelijkst; alles rozegeur en maneschijn en kruitdamp. //Hurrah Goed en wel is de Duitsche keizer te Stokholm aangekomen en door den Zweedschen vorst en den kroonprins uit zee opgehaald. Ontvangst hartelijk, feestmarsch, galadiner enz.zie ontvangst Petersburg d.d. Juli 1.1. Hoe het in Bulgarije nog koinen zal? Wat is te Petersburg bekonkeldis 't waar, dat Wil helm den Czaar gepolst heeft over de candidatuur van den Deenschen prins Waldemar voor den Bulgaarschen troon; wat zal het gevolg zijn van de hooggaande ruzie tusschen het vorstelijk echt- paar van Servie; wat komt er van de toenadering van den minister-president tot de Russophilen Zankoff en Karaveloff, naar mate de verschillen tusschen hem en vorst Ferdinand een scherper karakter krijgenwat heeft het in als Stamboeloff tegen een lid der Sobranje zegtAlles hangt af van hetgeen gedurende de bijeenkomst der beide kiezers te St. Petersburg zal worden beslist, wanneer ons de onwettigheid der positie van vorst Ferdinand weder voor oogen wordt gehouden en geeischt wordt, dat hij afstand doe van den troon, dan zouden wij moeten toegeven?" Het familiecongrss van prinsen en hertogen, dat thans te Coburg aan het beraadslagen is, zal misschien meer doen om Ferdinand's vertrek te bespoe- digen, daar wordt niet gehandeld zonder den man, die eens gezegd heeft, dat de Bulgaarsche zaak Een gefluister van medelijden en schrik liep door het vertrek. „Dat is al weder een dapper officier die als aan- voerder van een bestorming had moeten vallen, en nu door de laaghartigheid van een erbarmelijken schurk buiten geveeht wordt gesteld", murmureerde Sullivan. //Wat zal het einde van dit alles zijn wDat weet de hemel!" antwoordde Hamilton. „Die arme Van ZandtMaar waar heeft men hem heen gebracht naar 't hospitaal //Wel neen. Met bijzondere vergunning is hij, naar ik verneem, voorloopig naar zijn eigen kwar tier gebracht, de Blossom-farm, die tamelijk af- gelegen en bovendien terstond onder quarantaine gesteld is. Abner Blossom is zoo wijs geweest, zich uit de voeteu te maken, om de besmetting te mijden en zijne dochter is gevlucht. De zieke wordt alleen opgepast door een zwarten knecht en eene oude dienstmeid, en wanneer de majoor levend en ongeschonden den dans ontspringt, behoeft dus de mooie mistress Bolton van Morristown niet boos of jaloersch te zijn." Het oude bestje, hierboven vermeld, stond achter de venstergordijnen van de slaapkamer, die een week of wat geleden miss Thankful's onschendbaar heiligdom was geweest. Zij bewoog het hoofd niet, maar stond met zedige bedaardheid, zooals oude bestjes plegen te doen, naar het zomerlandschap te turen. Want de zomer was gekomen bijna voordat de late lente nog weg wasen de olmen voor het hem niet zooveel waard was als de beenderen van een Pommersch grenadier. Gaat Ferdinand van Coburg den weg van den Battenberger dan zijn we weer evenver en het vuur de partijschappen, dat nog nooit gebluscht is, ontvlamt op nieuw in lichte laaie. Uit Sofia schrijft men iets over de laatste rooverhistorie. De Bulgaarsche regeering heeft den Griekschen gezant verlof gegeven om over het losgeld te onderhandelen met de roovers, die eenigen tijd geleden een Griekschen en een Oostenrijkschen ambtenaar gevangen genomen hebben en die voor de loslating dezer heeren een losprijs, wapenen en amunitie eiscben. De Bulgaarsche regeering houdt echter de beslissing over de beide laatste artikelen aan zich. Een rare boel Te Roestschoek zijn twee personen gevangen genomen bij wie cor- respondentien, uit Kieff afkomstig, gevonden zijn, die betrekking hebben op de voorbereidselen van een complot tegen de veiligheid van den Bulgaarschen staat. Die, door Rusland bij voortduring onder- houden schoeljes, zijn nog gevaarlijker dan de roovers. In Belgrado wordt thans over de echtscheiding van Milan en Nathalie onderhaudeld. Pogingen tot het afzien der scheiding worden door buiten— en binnenlandsche vrienden des Konings aangewend en niet geheel zonder resultaat. Nathalie heeft intusschen een villa in Scheveningen betrokken en heeft het niet zoo slim op „Golfzicht." Z. Exc. den minister van Staat, Mr. J. Heems- kerk Azn, lid van den Raad van State, mocht gisteren zijn 70sten verjaardag gedenken, welk feest, geheel in overeenstemming met zijnen wensch, huiselijk en in den familiekring werd gevierd. Niettemin vloeiden de betuigingen van belang- stelling den 70jarigen staatsman van alle kanten toe. Staatslieden, tegenwoordige en vroegere ambt- genooten, tal van autoriteiten en vele belangstel- lenden betoouden, hetzij door persoonlijk bezoek, hetzij door het aanbieden van gelukwenschen, in schriftelijken of anderen gebruikelijken vorm, hun sympathie met het voorrecht, gisteren ten deel gevallen aan een van 's Konings trouwste dienaren, aan den hoofdontwerper der Grondwet van 1887, aan den man, die door zijn hooge en uitgebreide bekwaamheden den eerbied van alle partijen afdwingt. Naar men verneemt had de heer Heemskerk reeds vroeger, in verband met daartoe te zijner kennis gebrachte voornemens, voor een publiek huldebetoon bepaaldelijk bedankt, meenende dat de aard van zijn ambtelijk leven daarop geen aan- spraak gaf. De Minister van Oorlog heeft een schrijven gericht aan den lsten secretaris van den Algemeenen zaam lispelden niet langer, maar waren welsprekend onder de liefkozingen van het liefelijke westenwindje. Als lichtstraaltjes schoten de vogels door het kreupelboschgonzend vloog nu en dan een bij het raam in en uiten voortdurend steeg een bloemengeur uit het nimmer rustend wierookvat der natuur omhoog. De hoeve had zich met haar vroolijksten bruidsdos getooid, en als men het oude huis aanzag, half onder het schaduwrijke loof verscholen en groen van de er zich omslingerende wijngaardranken, was het moeielijk zich voor te stellen dat er ooit sneeuw had gelegen op het schuine dak, of ijskegels hadden gehangen aan de met fluweelzacht mos omzoomde lijst van de goot. j/lhankful!" sprak een stem nog bevende van zwakte. De oude best keerde zich om, wierp de gor- dijnen open, en vertoonde het mooie gezichtje van Thankful Blossom, nog aanminniger zelfs in ziin bleekheid. J //Kom hier, Leveling," herhaalde de stem. I hankful trad naar de sofa, waarop de herstellende Majoor van Zandt lag. z/Vertel me eens, liefste," zei de Majoor, met haar handje in de zijne, //toen je me trouwde om, zooals je aan den veldprediker zeide, het reclit te hebben van me op te passen, heb je er toen in het geheel niet aan gedacht dat, al had de dood mij gespaard, ik wel zoo verschrikkelijk geschonden Nederlandschen wielrijdersbond, waarin hij vraagt, of er ook geschikte wielrijders zijn, die met de aanstaande manoeuvres dienst zouden kunnen doen, om alzoo, evenals in andere landen, proeven in het leger met rijwielen te nemen. In het orgaan van den Bond zal een oproeping worden gedaan. He heer A. Smit, aftredend burgemeester van Vlissingen, heeft ook zijn ontslag ingezonden als lid der Provinciate Staten van Zeeland, lid van den gemeenteraad en lid van de commissie voor de landverhuizers. Binnen korten tijd zal de heer Smit Vlissingen verlaten en zich te Kralingen vestigen. Door de gezamenlijke onderwijzers van het onderwijzers-arrondissement Veendam zullen bij de verscbillende geraeentebesturen onder dat ressort pogingen worden aangewend tot het in het leven roepen eener verbodsbepaling tegen het verrichten van veldarbeid van kinderen beueden 12 jaren. Het aldaar in ruime mate heerschend schoolverzuim spoort hen daartoe aan. Volgens rapporten, in eene dezer dagen gehouden vergadering uitgebracht, bedraagt dat verzuim hier en daar soms 50 tot 70 pet. Sommigen meenen, dat het schoolverzuim toeneemt met de uitbreiding der aardappelteelt. Niet enkel te Tilburg, aldus schrijft men uit Noord-Brabant, maar ook te Goirle en in de Langstraat bestaat de gedwongen wiukelnering, koopdwang, winkeldwang of hoe men het noemen wil. Te Eindhoven doet het euvel zich slechts in zwakken vorm voordaar de arbeiders bevolking er zich met kracht tegen verzet. Te Goirle en in de Langstraat bloeit het stelsel reeds vele jaren zelfs toen de nijverheid den werkgever aanzienlijke uinsten verschafte, dwong men den arbeider te koopen waar de werkgever wenschte. Deed hij dit niet, dan werd hij ontslagen. Van de vijf groote nijverheidsinrichtingen te Goirle houden er tegenwoordig drie op groote schaal een winkel voor de eerste levensbehoeften op na. Gelukkig valt het waar te nemen, dat enkele patroons beginnen te begrijpen dat zij door den winkeldwang onrecht tegenover den arbeider plegen. De werklieden van de katoenweverij van de heeren Gert. Jannink en Zn. te Enschede hebben met hunne vrouwen en kinderen Zaterdag een uitstapje gedaan naar Nijmegen, op kosten van hunne patroons. Het 500 personen sterke gezelschap sleet daar een genoegelijken dag. Eene aangename verrassing be- zorgde de kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie, de heer Joost, het gezelschap door voor het locaal, waar de feestgenooten het middagrnaal gebruikten, door de stafinuziek van het regiment het volkslied en eenige andere muziekstukken te laten uitvoeren. Dit geschiedde uit dankbaarheid voor het gastvrije onthaal, dat het regiment in 1886 bij gelegenheid van de manouvres te Enschede, gevonden had. had kunnen zijn dat jij zelfs, mijn liefste lief, je met walging van me had afgekeerd z/Dat was het juist waarom ik het deed, lieve," zei 1 hankful schalks. vIk wist dat de trots, en het eergevoel, en de zelfopoffering van sommige menschen ze verhinderd zouden hebben hun be- loften aan een arm meisje gestand te doen." »Maar, Leveling," ging de Majoor voort en bracht het handje aan zijn lippen, //veronderstel dat het omgekeerde had plaats gehadveronderstel dat jij de ziekte had gekregendat ik er heelhuids was afgekomen, maar dat dit engelachtige bak- kesje //Ook daaraan heb ik gedacht," viel Thankful hem in de rede. z/Wel, wat zou je dan gedaan hebben, liefste," vroeg de Majoor, met zijn ouden ondeugenden glimlach. //Ik zou gestorven zijn," zei Thankful ernstig. z/Maar hoe z/Op de een of andere manier. Maar nu moet je gaan slapen, en geen onbescneiden en nuttelooze vragen doen, want morgen komt vader." 1 hankful, liefste, weet je wat de boomen en de vogels me vertelden toen ik daar zoo in de koorts lag te woelen z/Neen, lieve." //Thankful komt, Thankful komt, Thankful komt //Meet je wat ik zei, schat van mijn ziel, TER \ElZE\StHE 01RANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1