A1 gem een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. be:ki:m).maki\g. No. 2421. Zaterdag 28 Juli 1888. 28® Jaargang. Binnenland. De Burtjemeester der gemeente Ter Acuzen AAlltESTEUEi\: THANKFUL BLOSSOM. *1 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel rneer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itit blad verschijnt Dinsdax- en Vrijdagavond bij den nitgever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Bij deze courant belioort eeu bijvoegsel. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Geineenteraad is belegd tegeu Dinsdng, den 31 Juli 1888, des voormiddags ten tien ure. Ter Neuzen, den 27 Juli 1888. Be Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. ;asgKi»ii Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Haandag, Augustus a. S., 's morgens 11 uren, in het gemeenteraadbuis, in het openbaar, bij enkele in- schrijving, het maken van een verbindingsweg tusschen het stationsgebouw en den baandijk alhier met bijbehoo- rende werken, met bijlevering van de benoodigde materialen, uitge- zonderd steenslag. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op de gerneentesecretarie. Plaatselijke aanwijs zal geschieden op Zaterdag tc vot'ch, 's namiddags 2 uren. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 26 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN verzoeken vdor 7 Augustus a. s. prijsopgaaf te outvangen voor de levering van een honderd en twintig M3. maca dam, van 6/gvrij voor den wal of op waggon binnen de vesting Ter Neuzen. Ter Neuzen, 25 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitiel* Overzicht. De Eranschen laten de zon van Boulanger al dieper en dieper onder de kimmen dalen, daarvan getuigen de stemmingen voor de kamer. Als ratten het zinkende schip, zoo verlaten de aaDhangers van den generaal hun vroegeren afgod; de radicalen hebben het voorbeeld gegeven en de conservatieven FEUILLETON. (Naar Bret Harte.) 19) Dit had ik hem kunnen vergeven, wanneer het uit dwaze jaloerschheid was geschied, maar hij heeft mij zelf bekend, dat hij het alleeu heeft gedaan uit haat tegen den opperbevelhebber, wien hij door de gevangenneming dier beide heeren allerlei moeilijk- heden meende te zullen berokkenen en door deze tevens zijn eigen doeleinden to bevorderen. Hij bekende mij dit, in de meening dat ik zijn haat tegen den opperbevelhebber deelde. Tot mijn schande beken ik, majoor Van Zandt, dat dit nog voor twee dagen het geval was, en dat ik in u niets anders zag dan het werktuig, de trawant van een dwingeland. Doch ik behoef u, die hem zoo goed kent, niet te zeggen dat ik tot andere ge- dachten kwam zoodra ik den opperbevelhebber ontmoette. Ik vond het onnoodig, dieu man te zeggen dat hij mij had misieid, want ik gevoelde, dat dat dit niet de eenige reden was waarom ik zijne zijne liefde niet meer kon beantwoorden Zij zweeg, doch toen de majoor haar wilde na- deren, wenkte zij hem terug en ging voort: //Hij heeft mij bittere verwijtingen gedaan over volgen. De roode anjelieren worden eene zeldzaara- heid op straat, met de geestdrift is't gedaan. Ook het tweegevecht heeft hem niet kuunen redden uit zijn val. 'tis de Cocarde hinderlijk dat de groote zwetser den degen niet eens tegen een burger kan voeren. Om de verloren eer wat op te rakelen, krijgen de Pruiseu de schuld van zijn nederlaag. In 1870 is Boulanger gewond geworden aan de rechter heup door een granaatscherf, waardoor hij in zijne bewegingen wordt belemmerd. 't Kan heel wel waar wezen, maar wat doet zoo'n kerel dan te vechten met een degen. In de Fransche Kamer heeft de socialist Pyat een vraag tot de regeering gericht over het beslag leggen op het schrijven van den graaf van Parijsde regeering was volgens den spreker niet streng genoeg te werk gegaan, zij had beslag moeten leggen op het vermogen van de familie Orleans. Floquet verklaarde daarop, dat de regeering het openbaar maken van het manifest niet verhinderen wilden, doch dat zij slecbts heeft willen bewijzen, dat de post en de telegraaf niet ten dienste stonden van den pretendent, en tegenover dergelijke manoevres steeds zoo te werk zal gaan. Aan roof wenschte Floquet niet te doen. Een leerling voor Pyat. De reis van den president CJarnot is een triomftocht, wat anderen niet konden heeft hij gedaan, namelijk de geestelijkheid verzoend, met de republiek. Boulanger's echec en Carnot's succes zijn voor de republiek gunstige voorteekenen. De Norddeutsche Algemeine Zeitung laat zich hard en wrevelig uit over de schreeuwerige poche- rijen der Moskouche Courant. Het verbod aan de Rijksbank om Russische fondsen te beleenen is niet ingetrokken en in de Duitsche staatkunde is geen verandering gekomen, zegt Von Bismarck. Duitsch- land loopt niemand na. Misschien moet deze verklaring dienen om de bondgenooten gerust te stellen over het bezoek van Wilhelm aan Alexander. Wilhelm II te Petersburg; men zou er kolommen mede kunnen vullen door te vermelden, wat er al niet wordt vertoond alleen ter oorzake van dat vriendschaps-bezoek. Zooveel bataillous en zooveel escadrons en zooveel stukken, van defileeren, van vliegende rennen en woeste galoppen, van gala-diners en schitterende verlichtingen, maar 't lust ons niet, laat het genoeg zijn, dat we zeggen „het gaat er allerdesdanigst door." De Denen hebben minder ophef met het aan- staand bezoek van Keizer Wilhelm. De Politik bijvoorbeeld, een orgaau der linkerzijde, heeft den wensch uitgesproken, dat de doorn, die nog in het vleesch is blijven zitten, thans verwijderd worde. Dagbladet, een met de regeering bevriend orgaan, zegt: ,/Wij Denen wenschen in ons hart vriend- schap met Duitschland en zijn bereid om alles te vergeten, wat tusschen ons ligt, wanneer men ons thans recht wil laten wedervaren. Maar dit ver- langen kunnen wij niet opgevenwij zouden dan mijn gebrek aan deelneming in zijn ongeluk. Hij herinnerde mij mijne vroegere verklaringen, liet mij mijne brieven zien, en zei dat ik hem helpen moesl, zoo ik nog eenige liefde voor hem gevoelde. Ik zeide, dat ik hem zou helpen, ingeval hij alle aan- spraken op mij wilde laten varen, nooit meer met mij spreken, aan mij schrijven of mij trachten te ontmoeten, en mij mijne brieven teruggeven. Gij moet niet vergeten, majoor," vervolgde zij na eene poos zwijgeu, terwijl het bloed haar naar de bleeke wangen vloog, „dat ik een jong, onervaren, licht- geloovig kind was, toen ik aan zijn aanzoek gehoor gaf. En toen ik hem dat voorstel deed, nam hij het aan yDe ellendelingriep de majoor. *Maar op welke wijze zoudt gij dezen dubbelen verrader kunnen helpen?" „Ik heb hem al geholpen," zeide Thankful bedaad. „Maar hoe dan vroeg de majoor. /rDoor zelf eene verraderes te worden," autwoordde zij, zich plotseling met heftigheid tot hem wendende. „Luisterl Terwijl gij zonder eenige achterdocht hier in huis vertoefdet, terwijl uwe mauschappen pratend en lachend op de straat heen en weer slenterden, had Cesar mijne schimmelmerrie gezadeld het vlugste paard van den geheelen omtrek. Hij bracht het naar het voetpad, daar ginds, en op dit oogenblik is de schimmel met den kapitein minstens twee mijlen van hier. Waarom vliegt gij niet op majoor? Zie mij maar aan; hier sta ik voor u ons zelven opgeven. Als wij den Keizer van Duitschland begroeten, dan geschiedt dit met waar- deering van de welwillende gezindheid, waaruit de reis ongetwijfeld is voortgekomen, en in de hoop, dat zijn bezoek den weg moge effenen tot een volkomen overeenstemming, maar tevens in het bewustzijn, dat deze overeenstemming niet kan worden verkregen (en hier volgt de slag van den vuurpijl) eer de Denen in het noorden en het zuiden der Konigsan weder vereenigd zijn." Zonder twijfel komen de Denen met dit voorstel aan een verkeerd kantoor. Ariseneen blad van de rechterzijde, dat door den minister van oorlog wordt geinspireerd, zegt ronduit;/Op den dag, waarop Duitschland ons teruggeeft wat Deensch is, zal het Denemarken hebben veroverd. Keizer Wilhelm komt hierheen, om onzen Koning eene beleefdheid te bewijzen, dit vordert van ouze zijde ook beleefdheid, maarmeer niet." Och mijn goede Denen, meer verlangt Bismarck ook niet. Wij, Nederlanders, herinneren ons levendig uw gedrag bij de Diippler-schansen en wij nemen den hoed voor u af, trouwe, dappere Denen, konden wij u geven wat Deensch is, ge zoudt niet aan de winderige deur komen. Bismarck wil de Denen germaniseeren evenals de Elzassers. Daar aan den Rijn zal dit jaar het Sedansfeest op groote schaal worden gevierd, de Keizer zal komen en er de Koningen en vorsteu van het Duitsche rijk ont- vangen, plus andere Koningen en gezanten van Koningen. Zelfs de Koning van Holland en die van Belgie wil men er zien. Dat heet den Elzas en Lotharingen germaniseeren. Een uitnemend middel om de Franschen het bloed naar de hersens te jagen, niet het minst in het Rijksland. Een nieuw conflict is gerezen tusschen de Porte en de Bulgaarsche regeering over een eind spoor- weg op de grenzen, dat tengevolge kan hebben ruzie tusschen de leden der Bulgaarsche regeering, 't geen erger is. Met Engeland ligt de Sultan ook ietwat overhoop. De groote heer laat vestingen bouwen aan den Euphraat en den Tiger, natuurlijk van andermans geld, maar dat gaat John Bull minder aan, en nu beweert de Brit dat dit volgens een contract, in 1856 gesloten, niet mag. Alsof contracten en traktaten tusschen mogendheden eenige waarde hebben Maar toch John Bull speelt op zijn poot en heeft de Porte gesommeerd, den aanleg der forten verder te staken. Met de verhooging der accijnsen op het ge- distilleerd in Pruisen is, wat het smokkelen naar Holland betreft, aan dit artikel de genadeslag toe- gebracht. De verhooging der graanrechten in dat land werkt daarentegen in tegenovergestelden zin het invoeren van een kar rogge zonder aangifte als eene verraderes, en hier is het loon voor mijn verraad!" Met deze woorden trok zij een pakje brieven uit haar kleed en wierp het op de tafel. Zij had verwacht, dat de man voor haar in toorn zou losbarsten of althans een uitroep van veront- waardiging doen hooren; doch op zijn ijskoud stil- zwijgen was zij niet voorbereid. „Spreek dan riep zij eindelijk hartstochtelijk uit; „spreek dan toch! Open uw mond, alis 'took om mij te ver- wenschenRoep uwe soldaten, om mij gevangen te nemen, Ik wil ten voile mijn schuld bekennen en uwe eer redden. Maar spreek dan ten minste „Mag ik vragen", sprak majoor Van Zandt met ijskoude bedaardheid, waarom gij mij tweemaal de eer van een slag in 't aangezicht hebt bewezen »Omdat omdat ik u liefhebOmdat ik op het eerste oogenblik, dat ik u zag, in u den man erkende, die mijn meester was, en omdat ik mij daartegen verzetteOmdat ik, toen ik voelde dat ik u moest liefhebben, tevens wist dat ik nooit een ander had liefgehad, en omdat ik ineens het geheele verleden wilde uitwisschen, dat zich tegen mijn nieuw geluk verzette. Omdat ik u nooit meer in het gelaat zou hebben kunnen zien, zoo ik nog een enkel woord van liefde had gesproken, datiemand anders gold dan u." Majoor van Zandt wendde zich van het venster af, waar hij had gestaan en naderde het meisje met een blik van pijnlijke berustig. wIk heb u in mijne dwaze zwakheid getoond, wordt als een waar buitenkansje aangezien, wijl hi raan f 15 tot 16 verdiend zijn. De grenscommiezen hebben het thans dan ook hard te verantwoordenvan de 24 uren zijn zij geregeld 17 tot 18 uren in dienst om den smok- kelhandel tegen te gaan. Door den grooten was der laatste dagen staat het water in de om 's Hertogenbosch gelegen pol ders nagenoeg gelijk met de kaden en op vele plaatsen is en wordt gewerkt, om zooveel mogelijk het hooi binnen te halen en de kaden te versterken, ten einde overstroomingen en meer schade aan den hooioogst te voorkomen. Na drieduizend schoten uit ieder der 5 ver- sterkte Vitali—geweren te hebben gedaan, is aan de versterking geen de minste breuk te bespeuren en kan deze proef als naar wensch geslaagd beschouwd worden. In verband met het bovenstaande kan men met zekerheid zeggen, dat dit geweer eerlang bij ons leger ingevoerd zal worden. De boer K. bij Groesbeek tusschen Kleef en Nijmegen, heeft zijn woonhuis op Pruisischen, zijn schuur op Hollandschen grond. Nu zouden hem de Pruisische grenswachters bij het smokkelen van rogge uit de schuur in het woonhuis bemerkt en op Hollandsch gebied hebben aangehouden. Een der beambten had bereids het geladen geweer tegen K. met het dreigen om te schieten gericht, toen een burger uit Groesbeek daartusschen kwam, en hem tegen hield. De autoriteiten te Groesbeek hebben de regeering in den Haag daarvan in kennis gesteld, en reeds zeven personen zijn in verhoor geweest. Hopen wij, dat de Europeesche vrede niet door deze affaire zal worden verstoord Het aantal van hen, die tot nu toe van hun iustemming blijk gaven met het voorstel van den heer C. Moerman Jz, te Tinte, tot afschaffing der vergelijkende examens voor hoofd eener school, be- draagt niet minder dan ongeveer 800. Hoewel de termijn van aangifte Zondag 11. gesloten was, ont- ving de heer Moerman daarna nog weer verschei- dene bewijzen van iustemming. Een mooi legertje om iets mee te beginnen. Binnenkort hoopt genoemde heer gevolg te geven aan den raad, hem van verschillende zijden gegeven, door namelijk nogmaals uiteen te zetten waarom de vergelijkende examens afkeuring verdienen en wat er zijns inziens beters voor in de plaats gesteld kan worden. Door den Minister van Waterstaat is bij beschikking van 12 dezer vrije toegang verleend tot de spoorwegen in Nederland, aan de deurwaarders in Nederland voor de uitoefening van hun ambt, ten blijke waarvan door hen een zilveren penning met 's Rijkswapen aan een oranjelint om den hals wordt gedragen. miss Thankful, hoe groot uwe macht over mij was. Maar toen ge u kondt vernederen tot een kunst- greep, om mijn gevoel te sparen en tevens uwe liefde voor mij te bewijzen, toen hadt gij tevens moeten bedenken, dat zulk eene handelwijze voor altijd een hinderpaal voor mij moest worden, om uwe hand en uw hart te vragen. Zoo gij mij wer- kelijk lief hadt, moest uw vrouwelijk hart u hebben gewaarschuwd voor eene daad, welke mijn manne- lijk gevoel van eer moet veroordeelen. Om uw geweten te verlichten en het mijne te rechtvaar- digen moet ik u verklaren dat, zoo deze man, eeu verrader, mijn gevangene en uw erkende aanbidder, zonder uwe hulp, uwe medewerking of zelfs uw medeweten ware ontsnapt, ik mij verplicht zou heb ben geacht, u te verlaten, tot ik hem weder in mijne macht had zelfs al hadden wij reeds voor het aldaar gestaan Thankful hoorde hem, doch alsof eene vreemde stem uit de verte tot haar sprak, terwijl zij met starende oogen, half geopende lippen en ingehouden adem voor hem stond. En toch vrees ik, dat dit eergevoel voor haar vrouwelijk gemoed onbegrijpelijk was; dat slechts een onbestemde, schemerende, verlammende indruk bij haar onstond, alsof hij haar versmaadde en zij met hare poging, om zijne liefde te winnen, deze had gedood en hem voor altijd ongelukkig gemaakt. u Misschien vindt ge het vreemd," ging de majoor voort, dat ik hier zedekundige beschouwingen sta 1 11 I I I TER \EIZE\S(HE (OIRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1