Telegrafische berichten. Gemengde berichten. en onsj economisch leven bij gemis van het ver- Irouwen, de ervaring en de kennis van de directie der bestaaude bank. De heer Haffmans droug bij den minister aan meegaand te zijn ten aanzien van de aan te brengen wijzigingen. De Minister van Financien constateerde, dat in boofdzaak de beginselen der wet van 1863 proef- houdend zijn gebleken en wees op het gewicht der bank. Juist met het oog op den toestand van ons munt- wezen zou eene staatsbank de regeering in groote moeilijkheden brengen en leiden tot een inquisitoriaal onderzoek naar de kredietwaardigheid. De winsten zouden ook niet grooter wezen dan zij nu gewaarborgd zijn, daar eene staatsbank zou moeten concurreeren tegen de Ned. bank. De winstverdeeling is billijk in verhouding tot de waarde der bank en de verplichtingen barer directie. Zij levert meer voordeelen aan den Ne- derlandschen staat dan eenig ander land, behalve Engelaud, geniet. De heer Domela Nieuwenhuis verklaarde aan het slot der zitting gaarne alles terug te netnen wat de heer Gleichman insinueerends in zijn woorden mocht hebben gevonden; hij hield overigens zijne opinio vol en bestreed de heeren Schaepman en Van Houten, die ten zijnen aanzien zeer uit de hoogte spreken. Na repliek is het algemeen debat gesloten. De heer Clerck trok zijn motie in, terwijl de motie- Nieuwenhuis verworpen werd met 72 tegen 1 stem. (M. Ct.) Meten met twee maten. Wat aan het ge- meenteraadslid getuige de zaak Okma niet geoorloofd is, schijnt het lid der Kamer tegenover het rijk vrij te staan. Volgens het Haagsch Advertentieblad had er onlangs van wege den staat eene aanbesteding plaats van werken, ten behoeve der werkplaatsen van de Exploitatie maatschappij te Blerick, bij Venlo. Onder de inschrijvers behoorde Mr. J. M. L. II. Clercx te Maasbree bij Blerick, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De in- schrijving werd hem niet gegund, maar tot het beginsel doet dit niets af. TEH NEUZEN, 20 Juli 1888. Gisteren is te Breda bij het gehouden examen voor de hoofdonderwijzersakte geslaagd de heer J. F. Faas, onderwijzer aan school A alhier. Tegelijker- tijd slaagde de heer T. A. Stoker, te Groede. Heden morgen werd in de nabijheid van Sluiskil de opvarende Engelsche stoomboot Falcon aangevaren door de van Gent komende Italiaansche stoomboot Elisa Anna, waarbij eerstgenoemde eenige averij heeft bekomen. Heden namiddag is alhier weder eene partij visch, voor den afslag beslemd, afgekeurd en door de politie in de Schelde geworpen. De opening der jacbt op het waterwild in deze provincie is door Gedeputeerde Staten bepaald op a. s. Zaterdag 28 Juli. Woensdag werden alhier, door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten ver- zoeke van Mevr. de wed. Dr. C. Steketee, publiek te koop gepresenteerd, in twee perceelen, een huis en tuin, met daarachter gelegen stal en koetshuis, met erpachtsrecht enz., in de Nieuwstraat en aan het Dijkje gelegen. Te zamen verkocht voor f 5600, aan den heer Jan Huijssen alhier. Ossenisse, 19 Juli. In deze gemeente heerschen in vele huisgezinnen de mazelen. De school is gesloten. Overshig, 18 Juli. Wegens periodieke aftreding der heeren D. Mattele, burgemeester, en B. Buijsse, gehouden verkieziug voor twee leden van den raad, kwamen van de 27 kiezers er 20 op. De heer Mattele werd met 17 stemmen herkozen, en er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren F. Apers, die 9, en B. Buijsse, die 6 stemmen verkreeg. Sas van Gent, 19 Juli. De uitslag der ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad ter vervanging van den heer Joseph Stevens, welke komt als uwe viooltjes, maar dat even waar en werkelijk en eerlijk en en ,/En even zoo in staat, in een enkelen nachtte voorschijn te komen." riep Thankful lachend. //Kom, korn, majoor! staop! Wat zouden de groote dames van Morristown wel zeggen, wanneer zij u aan de voeteu van eene boerin zagen liggen, eene boerin, die immers het voorwerp van spot en geringschat- ting is voor alle voorname heeren Wat zou mistress Bolton zeggen, wanneer zij haren bevoor- rechtten cavelier, den gevierden majoor Van Zandt, het hof zag maken aan het uitgelachen liefje van een meineedigen verrader Kom, majoor, laat mijne hand los, wanneer uwe achting. Zij was nu vrij maar bleef toch nog een oogen- blik dralend naast hem staan, met tranen tusschen de lange, donkere oogharen daarop sprak zij met bevende stemffSta op, majoorLaat ons er niet meer aan denkenEn vergeef het mij, zoo ik op nieuw onvriendelijk ben geweest." (Wordt vervolgd.) als zoodanig heeft bedankt wegens verandering van I woonplaats, is als volgt Getal kiezers 102. Uitgebracht en geldig 72 stemmen, waarvan bekwamen de heeren H. J. van der Heijden 33 st., C. J. Warrens 17 st., J. V. Oole 13 st., E. Schils 8 st. en P. Bauwens 1 st. Dus herstemming tusschen de heeren H. J. van der Ileijden en C. J. Warrens. 's Gravenhage, 20 Juli. Tweede Kamer. Na langdurig debat is met 87 tegen 5 stemmen aan- genomen het amendement van den heer Huber, om de octrooi-wet 15 jaar te verlengen met stil- I zwijgende verlenging van 10 jaar, telkens als deze I niet 2 jaar vooraf is opgezegd. Maandag voortzetting. Een bewoner der Nassaukade te Amsterdam, die, volgens verklaring van getuigen, den persoon des Konings met woorden had beleedigd, werd in hechtenis genomen. De heer Van Hoorn, districts-veearts te Arnhem, heeft miltvuur ge- constateerd bij eene gestorven koe van de Rijks- landbouwschool. Het beest is met petroleum over- goten en verbrand. De burgemeester der Lim- burgsche gemeente Noorbeek werd Zondagmiddag, door den deurwaarder en twee marechaussees van Gulpen, in de kom zijuer gemeente aangehouden en wegens schuld in gijzeling naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Als voorbeelden van hoogen ouderdom, wordt uit Knijpe gemeld, dat daar op 89jarigen leeftijd overleden is Jitski de Vries. Zij laat drie zusters en een broeder na, die 92, 86, 83 en 74 jaar oud zijn. De von- delinge te 's Gravenhage, die den naam van Cornelia Boterstraatje ontving, naar de straat waar zij gevonden is, is ten huize harer pleegouders over leden. Zekere P. te Venloo was tot f 3 boete en de kosten veroordeeld, omdat hij te laat in een tapperij had gezeten. Hij had de boete betaald, maar weigerde niettegenstaande alle aanmaningen de kosten van 87 cent te voldoen. Hij werd gegijzeld en betaalde 8tot zoo hoog waren inmiddels de kosten geklommen. Bij een Dinsdag te Ommen voltrokken huwelijk konden noch bruidegom, noch bruid, noch de ouders van den bruidegom, noch de moeder der bruid hun naam schrijven, zoodat alleen de getuigen de akte konden onderteekenen. Voor de betrekkingen van con- troleur en conducteur bij den op 1 Aug. a. s. te Nijmegen te openen tram-omnibusdienst hebben zich 244 (zegge tweehonderd vier en veertig) personen aangemeld. De verpleegden te Veen- huizeu maken zich tegenwoordig weer zeer veel aan desertie schuldig. De straf daarvoor is opzending naar Hoorn voor een jaar, doch het schijnt hun daar zeer goed te bevallen, daar verschillende verpleegden met opzet deserteeren, om naar Hoorn te worden getransporteerd. In Griekenland, vooral te Athene, heerscht de laatste dagen een brandende hitte. Een verschroeiende wind doet de druiven verdroogenzoodat meu vreest dat de krentenoogst geheel mislukken zal. 'n Leelijk presentje uit de wolken. Bij de jongste opstijging van den luchtreiziger l'Hoste met zijn ballon te Nijmegen, bestond de ballast niet, zooals gewoonlijk, uit zand, maar uit steenen. Deze wierp hij, terwijl hij boven de stad zweefde, uit, ten gevolge waarvan een paar pannen van een dak werden verbrijzeld en een der dienst- boden van den eigenaar door een nedervallend stuk pan aan het hoofd werd getroffen. Met het oog op de mogelijk ernstiger gevolgen, die door de neervallende steenen hadden kunnen plaats hebben, is aan den burgemeester door den eige naar verzocht, bij volgende opstijgingen van lucht- ballons te waken, dat de ballast alleen uit zand bestaat. De burgemeester heeft zich daartoe bereid verklaard. Een vreemd sinjeur is de eieren- en zuur- koopman K., op de botermarkt te Haarlem. Voor eenigeu tijd vertrok hij met de noorderzon uit zijn huis, medenemende niet alleen alle contanten, die hem zelf toebehoorden, maar tevens eens andermans vrouw. Het schijnt hem echter niet goed bekomen te zijn, zoodat hij weer met hangende pootjes in de echtelijke woning terugkeerde. Zijn ega deed als of er niets was gebeurd en trooste zich zoo goed mogelijk met een ander over de veronacht- zaming, haar door haar man aangedaan. Doch zie, nu werd zij door haar liefhebbenden echtgenoot gesnapt in zoete koozerij met haar minnaar, en nu werd de wettige gemaal zoo boos, dat hij met de projectielen, bij zijn vak behoorend zuur en eieren begon te gooien. De azijn stroomde de woning uit en de lieve woordjes, die het echtpaar elkaar toevoegde, brachten spoedig een groote meuigte voor het huis bijeen. Was die nu maar eenstem- mig in haar oordeel geweest, dan was het nog wel losgeloopen, maar, zooals dat gaat, de vrouwen trokken partij voor den man en de mannen voor de vrouw, waardoor een zoo hevig opstootje ont- stond, dat de politie genoodzaakt was met de blanke sabel de lui uiteen te drijven. Van half 8 tot half 11 heeft die pret geduurd. Op last van den officier van justitie te Maastricht stelde de wachtmeester der marechaussee uit Gulpen een onderzoek in te Wylre, betrell'ende het hoofd der school aldaar, tegen wien bij het parket eene aanklacht is ingediend van wege het bestuur der ge meente, als zou hij zich hebben schuldig gemaakt I aan den verkoop van schoolbehoeften, die door de I gemeente werden geleverd om aan de kinderen gratis te worden verstrekt, en het hiervoor ontvangeu geld ten eigen bate hebben aangewend. Dit beweren wordt gestaaft door vol wassen inge- I zetenen dier gemeente, die verklaren, gedurende hunne schooljaren nooit iets gratis te hebben ontvangen. Daarenboven zou hij zaken, voor zijne kostleer- I lingen bestemd, mede op de gemeenterekening hebben I gebracht. De gemeenteraad, die reeds voor dagen deze zaak in handen der justitie wilde stellen, zag toen I daarvan af en bood den onderwijzer, op aanraden I van mr. G. D. Franquinet, dislricts-schoolopziener I te Maastricht, zijn eervol ontslag aan, onder voor- behoud, dat hij aan de gemeente 1000 schade- vergoeding zou uitkeeren. De raad is echter Vrijdag 11. op dit besluit teruggekomen en oordeelde het toen raadzaam, den officier van justitie met de zaak bekend te maken. De Haagsche briefschrijver van het U. D. schrijft in zijn jougsten brief 't een en ander over de //Club de Scheveningue" in een zijvleugel in 't Kurhaus te vinden. Er schijnt zeer hoog gespeeld te worden. //Ik heb schrijft hij de f 20,000 niet disponibel, die meu beschikbaar moet stellen om in dat heiligdom te worden geintroduceerd, en de demon der speelzucht heeft mij gelukkig nooit aangegrepen, zoodat ik niet uit aanschouwing spreken kan, maar de verhalen die rondgaan over de for- tuinen, welke des nachts in die club worden ver- speeld, zijn van dien aard, dat men het zou gaan betreuren dat de wet het oprichten van een openbare speelbank verbiedt, waar men dan ten minste de controle der publieke opinie op de spelers zou worden uitgeoefend. Hoe het mogelijk is, dat zulk een clandestien speelhuis onder de oogen der politie wordt geduld, verklaar ik echter niet te begrijpen er wordt een zonderlinge lankmoedigheid mede betracht, of de heeren spelers zijn buiteu- gewoon goed bekend met de mazeu der wet." Toen dezer dagen een kermisgezelschap met een eigen schuitje de kermis verliet, werd een tweejarig kind vermist. In doodsangst zochten de ouders overal. Ook het bedienend personeel en de schipper deden al hun best om de kleine op te sporen. Men dacht niet anders of het kind zou verdronken zijn. Reeds wilde men de politie van de vermissing in kennis stellen, toen een der knechts een inval scheen te krijgen. Hij werkte de goederen uit elkaar en haalde eindelijk een kastje naar bo ven. Om 't kind dat in slaap was geraakt, voor botsingen te behoeden, had de ijverige knecht't in een kastje gelegd, waar het nog sliep als een roos. De man had er doodeenvoudig verder niet meer aan gedacht. Uit New-York wordt aan de Magd. Ztg. geschreven In het geheele land heerscht onder de kleurlingen groote opgewondenheid, daar er een lang verwachte profeet is opgestaan, die voorgeeft geroepen te zijn om zijn volk binnenkort naar het Afrikaansche vaderland terug te voeren. De beweging is te ernstiger, nu zij uitgaat van een man, die bij zijn zwarte broeders sedert ge- ruimen tijd reeds in hoog aanzien stond. Het is reverend Giles Mosz te Evansville in Indiana. Hij is twee en zestig jaren oud en was tot aan den burgeroorlog een slaaf in Roan County. Des- tijds reeds trok hij de opmerkzaamheid zoowel van zijn landslieden als van blauken door zijn groote schranderheid, zoodat hij, nog voor de alschaffing der slavernij, op kosten van zijn meester onder- richt ontving. Later, toen hij vrij geworden was, werd hij pre- dikant en verwierf zich in zijn ambt de algemeene sympathie, zoodat in den geheelen staat niets, dat op de zwarten betrekking heeft, zal worden inge- voerd, zonder zijne voorkennis. Dit eerbetoon van de zijde der white folks" stelde hem in de oogen zijner landslieden op de hoogte van een halfgod. Men nam aan, dat hij in directe verbinding met den hernel stond. Dat heeft //reverend" Mosz thans bevestigd, door aan de wereld bekend te maken, dat hij een goddelijk bevel ontvangen had, om de zwarte nakomelingen van Cham in de wilde dreven van het donkere werelddeel terug te geleiden, opdat zij zich daar over het geheele land verspreiden, het kannibalisme uitroeien en hunneu broeders het Christendom prediken zouden. Zoo, verklaart de profeet, komt de goddelijke zending der //zwarte Amerikanen" in vervulling, die door den macht der slavernij tot het licht van het Christendom moesten geraken, om thans de Ethiopische broede- reD, die nog in diiisternis en barbaarschheid voort- leefden, te redden en te beschaven. Het tijdstip van den uittocht kan Mosz nog niet opgeven, maar dag in dag uit laat hij van den kansel af de ver- maning hooren, ieder oogenblik klaar te staan, om Amerika te verlaten. Een vreemd reisgezelschap is onlangs te I Neurenburg verschenen; het was een advocaat uit Karlsbad, die met zijn vrouw en een kind van negen maanden op een driewieler de stad kwam binnen rijden. Het kind lag in een soort van hangwieg en keek bijzonder vroolijk. Ze waren op reis naar Straatsburg, waar het kind bij zijne grootouders zou blijven, terwijl het jonge paar de reis door Zwitserland en Tyrol zou voortzetten. De Amerikaansche Staat Iowa is een matig- heidsstaatverkoop van sterken drank is er ver- I boden. Een boeken-colporteur verkoopt er nu een boek getiteld //The history of Phrohibition" (de geschie- denis van het verbod van drankverkoop) en ver koopt soms aan een en denzelfden persoon een dozijn exemplaren. Het boek echter bevat tusschen den band geen drukwerk, maar een pint cognac. Behalve van konijnen lijdt Australia ook van de muizenplaag. Van Coomebarabrau tot Coolak zijn alle huizen vol en de diereu, die in groote troepen komen, vreten alles op. Er werd een prijs gesteld van twee shillings per honderd op het vangen van ongedierte, waarop in een nacht 1000 gedood werden. Volgens de wet van vraag en aanbod daalde toen de prijs tot 1 shilling. In een hotel werden er op een nacht 1000 muizen vergiftigd, een soort van wraakoefening, daar zij den nacht te voren een geheel schaap hadden verslonden, waarbij niets dan de beentjes waren overgebleven. Op een andere plaats was in een paardenstal een man aangesteld om de muizen van de kribben te houdeu en hij had handen vol werk. Dikwijls begonnen de gladde en glibberige beesten zelfs aan slapende menschen te knabbelen. Op sommige akkers is de geheele oogst door de knaagdiereu vernield. Men is ten einde raad, want niemand weet wat tegen de plaag te doen is. De grootste Engelsche stoomboot voor passa- giers is de City of New-York, die onlangs op de Clyde-werven is gebouwd en thans in die rivier gereed ligt. Zij is voornamelijk voor het verkeer met Amerika bestemd en kan ongeveer 2000 personen bevatten. Sedert zij van stapel liep, hebben omstreeks 1200 man er aanhoudend aan gewerkt. Het schip heeft vijf dekken, die overal ten minste 8 voet boven elkaar liggen, terwijl het ruim bijna 40 voet diep is. Het bovendek heeft een lengte van 146 meter, waarvan een stuk van 140 voet ongeveer door ee machinerie in beslag wordt genomen. In iedere verdieping zijn vijf waterdichte afdeelingen, elk met een trap uaar het dek. De eetzaal, die goed verlicht, luchtig en gezellig is, beslaat een hoogte van ruim twee tusschendekken en is door een koepeldak overdekt. Zij kan 300 personen bevatten. Door een ruime zaal aan het achtereinde komt men aan een breede trap, die naar het wandeldek geleidt. Meu vindt daar de gezelschapskamer en een bibliotheek, met 300 boeken. In de rookkamer, waar 130 personen gemakkelijk plaats kunnen vinden, is een buffet. De verlichting geschiedt door middel van elec- triciteit. Het schip meet 10,500 tonnen en de machines hebben een vermogen van 20,000 paardenkrachten. Sedert eenige maanden is men in New-York bezig met het wegen en tellen der in de schat- kamer van de Vereenigde Staten voorhanden gelden en geldswaardige papieren. Dit omvangrijke werk was noodig, omdat de toeumalige assistent—thesaurier zijn post nederlegde en hij de soinmen, gedurende de waarneming van zijn post ingekomen, aan zijn opvolger moet overdragen en rekenintr en verant- woordiug doen. 't Is niet onbelangrijk de wijze, waarop zulk eene ontzaglijke en zooveel zorg ver- eischende taak volbracht wordt na te gaan, waarom wij hier kortelijk het volgende aan een New-Yorksch handels-orgaan ontleende, mededeelen. De telling geschiedt onder toezicht van den Washingtonschen thesaurier en onder de onmid- dellijke directie van den majoor J. F. Maline, die acht bekwame geldtellers, als ook acht bevoegde boekhouders en rekenaars onder zich heeft. Boven- dien zijn er twee vertrouwde personen gekozen, die in het belang der nieuw aangestelde en af- tredende assistent-thesauriers werkzaara zijn en voor de beslissing van eenigszins twijfelachtige punten moeten zorgeuverder hebben zestien ar- beiders voor het weghalen en bergen van het geld te zorgen en eindelijk is er een vertegenwoordiger der pers bij tegenwoordig. De totale som van het geld, dat geteld, gewogen en bij elkaar gerekend moet worden, bedraagt 150 millioen dollars. Het tellen van de banknoten en geldswaardige papieren begon den 28 Febr. en was in de tweede belft van April geeindigd. Zij bedroegen eene ronde som van 25 millioen dollars en de waarde van die banknoten was van 1 tot 10,000 dollars; haar getal was 440,000. Als het papierengeld in pak- ketten bijeengepakt is, waarvan elk niet anders dan banknoten van gelijke waarde bevat, en de papieren in goeden staat zijn, kan een vlug teller er on geveer 6000 in een uur aftellen; maar hij moet er tevens op letten dat er geen banknoten van andere waarden onder gekomen zijn. 'tis dus geen gemakkelijk werk. Te Neuthead, in het Engelsche graafschap Durham, hebben dezer dagen eenige arbeiders, die des nachts van hun werk kwamen, elkaar nog eens ouderwetsch met sneeuwballen gegooid. De sneeuw lag een haiven decimeter hoog. Trouwens in het geheele Vereenigd Koninkrijk heeft men het nog steeds bitter koud. Slechts te Valentia op de westkust van Ierland slaagde I de thermometer er met inoeite in, tot 50 graden Fahrenheit te stijgen, maar op de meeste andere I plaatsen bleef hij onder dat punt en te Londen I en Oxford kwam hij niet hooger dan 44 graden, I Een sterke noordewind maakte den toestand niet I aangenamer. Op eenige plaatsen viel sneeuw. Sedert 1 1861 is het te Londen in Juli nog niet zoo koud I geweest. Te Massowah is het daarentegen buitengewoon I heet. De Italiaansche soldaten hebben het daar I zeer hard, want de laagste temperatuur in de I schaduw is overdag 110 gr. Fahrenheit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2