Gemengde berichten. Telegrafische berichten. om eene korte nadere toelichting te geven op de in de Staats. Ct. verschenen telegrammen, be- trekkelijk de onlusten in Bantam. Die nadere inlichting was gelukkig van vrij geruststelleuden aard. Door het krachtig optreden van het gezag mag de uitbreiding van den opstand geacht worden voorkomen te zijn. Betreurenswaardig is het feit dat zoowel Europeesehe ambtenaren als inlandsche hoofden de slachtoffers zijn zouden, maar ook die omstandigheid is in zooverre geruststellend als er uit blijkt, dat de beweging niet enkel tegen het Europeesch gezag was gericht. Vermoedelijk zal 't bij de nu bekende rustverstoring blijven. Indien de regeering nadere mededeelingen ontvangt, zal zij die openbaar maken. De Minister vond nog eene geruststellende aan- wijzing in het feit, dat het bij dit opstootje betrokken inlandsch hoofd op verzoek van een assistent-resident van Buitenzorg, dezen was toe- gevoegd om ter onderzoek in zake van de heeren Sol en De Sturler te leiden. Ons is dit verband niet zeer duidelijk. Wellicht, dat de juiste woorden van den Minister in de Handelingeu hieromtrenl meerdere zekerheid verschaffen. yDe Yereeniging van Nederlandsehe Steen- fabrikanten heeft met bevreemding kennis genomen van de volgende bewering, voorkomende in de Memorie van Toelichting van het door den heer Domela Nieuwenhuis bij de Tweede Kamer inge- diende voorstel van wet tot het nemen van maat- regelen tegen de gedwongen winkelnering Imraers het is geconstateerd, dat de gedwongen winkelnering bestaat. Men weet met zekerheid, dat zij voorkomt in de veenkolonien, op de steen fabrieken, alsook te Tilburg. Uit een nader onderzoek, ingesteld in de ver- schillende provincien, waar de steenfabrieken ge- vestigd zijn, is het haar geblekeu, dat gedwongeu winkelnering op de steenfabrieken niet bestaat. Namens de Yereeniging van Nederlandsehe Steen- fabriekanten get. Nicolaas van Heukelum, president; get. Jac. Hellendoorn secretaris." Bij de behaudeling van het wetsontwerp tot verlenging vau den militiediensttijd, zagen de heeren Seyffardt en Kerdijk in de instelling eener Staats- commissie vertragiug van de afdoening der defensie- qaaestie en drongen aan op de invoering van per- soonlijken dienstplicht, waartegen de heer Van Baar krachtig opkwam. De gepensioneerde generaal Roraswinckel van het Indische leger, meer bekend onder den naam van vde vechtmajoor," die pas uit Indie is terug- gekeerd, is thans te 's Hage aangekomen, aan het station verwelkomd door eenige hoofd- en verdere officieren vau het leger in Nederl.-Indie. TER NEUZEN, 13 Juli 1888. Woensdag namiddag had alhier op het terrein van den spoorweg weder een ongeluk plaats. Een twaalfjarige jougen van R. H. alhier was weder aan 't kolen rapen toen men bezig was met het rangeeren der waggons. Onverwachts kreeg de jongen een wiel over een zijner voeten. Hevig bloedende werd hij huiswaarts gebracht. Heden is zijn toestand bevredigend en zal hij misschien zijn voet of teenen kunnen behouden. Dit is reeds de derde maal dat dezelfde jongen aangereden werd; vroeger evenwel was het niet zoo ernstig hij verspeelde toen slechts zijn klompen. Wanneer zullen ouders begrijpen, dat het voor hunne kinderen zoo gevaarlijk is kolen te rapen? Bovendien is het in vele gevallen zoo onschuldig niet als men denkt. Zou hieraau door politie en spoorwegraaatsehappij niets te doen zijn. 't Is nu in korten tijd het tweede onschuldige kind dat het offer wordt van iets, wat we niet noemen willen. Men zal den put dempeu enz. Heden namiddag omstreeks half twee kwam met groot geweld een der wieken van den molen van den heer P. van Wijck naar beneden vallen. Gelukkig hadden hierbij geeu ongelukken plaats, #Het zou op dit oogenblik niet goed zijn," ant woordde Washington peinzend. Maar over eenige dagen moet kapitein Brewster voor den krijgsraad te Morristowu verschijnen. Het zal zoo worden geregeld, dat het piket, dat hem escorteert, bij Blossom-farm halt houdt. Ik zal zorgen, dat de bevelvoerende officier u gelegenheid geeft met hem te spreken. En ik geloof u verder nog te kunnen beloven, mistress Thankful, dat uw vader alsdan als vrij man in zijn huis teruggekeerd zal zijn." Zij hadden den ingang van het woonhuis bereikt en traden den gang binnen. Door eene plotselinge opwelling gedreven keerde Thankful zich om en kuste de uitgestrekte hand van den generaal. z/Gij zijt zoo goed", sprak zij, terwijl hare lippen weer een weinig beefden. vIk ben zoo dwaas ge- weest. zoo erg, erg dwaas. En uwe Excellence heeft geloofd wat ik heb verteld, en die heeren waren geen spionnen; zij waren hetgeen waarvoor zij zich uitgaven?" Dat heb ik niet gezegd", antwoordde Washington met een welwillende glimlach. „Dochdit doet niets ter zake. Vertel mij liever, miss Thankful hoe ver uwe bekendheid met deze heeren zich uit- strekt; of is de kennismakiug geeindigd met de oorvijg, die gij den baron hebt gegeven //Hij had mij gevraagd eene wandeling met hem te maken, en ik had ja gezegd," stotterde miss Thankful. Wanneer ik u niet verkeerd beoordeel, mistress Thankful, kunt gij mij zonder groote opoffering wat wel te verwonderen is, daar de molen omringd is door woningen. Als bij toeval kwam de zware massa juist terecht op het pleintje voor den molen, slechts materieele schade veroorzakende. De heer J. P. Tazelaar, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Weesp, is met overgroote meerderheid van stemmen beroepen )ij die gemeente te Bruinisse (Duiveland). Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap voor de uitwatering van de Vereenigde polders der Sluis tegen den Magdalenapolder, onder Biervliet, de heer P. L. Dossche. Axel, 11 Juli. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer P. van Fraaijenhove, is geweest als volgt Opgekomen 200 kiezers van de 304. Hiervan verkregen de heeren P. Koster 94, K. de Feijter 76, P. A. de Mul 6, M. J. van Vessem 5, B. C. IJsebaert en Pieter van Fraaijen hove ieder 4 en L. C. van Vessem 2 stemmen terwijl op de heeren Petrus van Fraaijenhove Albertus van Vessem, M. A. Smies, C. de Yijter en A. Luteijn ieder 1 stem werd uitgebracht. Blanco biljetten werden er 4 ingeleverd. Er moet alzoo herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. Koster en K. de Feijter. Iloek, 11 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van het waterschap Loven- en Willemskerke, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed I. Het maken van werken tot zeewering enz., met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1889. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. Meertens, te Hoek, voor f 1420 J. de Meester, te Hoek, voor 1363 D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 1280 D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor _/"1223; J. de Bree Fz., te Hoek, voor f 1209 en L. Koole, te Ter Neuzen, voor 1119. II. Het begrinden van een gedeelte weg langs den zeedijk van den Lovenpolder. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren D. Tholens, voor f 760 D. de Doelder, voor f 689 L. Koole, voor 680, alien te Ter Neuzen J. de Bree Fz., voor 650, J. Meertens, voor f 625 en J. de Meester, voor f 623, alien te Hoek. Zuiildorpe, 11 Juli. Gisteren had alhier de aan- besteding plaats van de werken ter vervanging van de grindbaan in de ,/Nieuwe weg" door keibestra- ting. Deze besteding had den volgenden afloop le perceel, levering der keien en Doorniksche kantsteenen, werd ingeschreven doorJ. Hillen, te Grave, voor Fauconvaltkeien, voor f 17659; E. Janssens, te Luik, voor Ourthekeien, voor f 23484; Kloos en Van Limburgh, te Rotterdam, voor Quenast- keien, voor 24397 Fr. Bodson, te Mook, voor Ourthekeien, voor f 25312,50. 2e perceel, het vervoer der keien en kantsteenen, ingeschreven doorJ. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 2900 D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor 2400 W. Dieleman, te Axel, voor 2387 J. van den Dungen, te Schijndel, voor f 1600. 3' perceel, het opbreken der begrinding en het maken der bestrating met het onderhoud van het geheele werk tot 31 December 1889, ingeschreven door: P. J. Verbist, te Hontenisse, voor 2758; J. B. van Acker, te Hansweert, voor 2700;D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor 2680A. Foudraine, te Goes, voor f 2678; D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor /"2510; P. Dronkers, te Kapelle, voor 2500 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 2405 A. de Vos, te Ter Neuzen, voor 2370; K. de Yos, te Ter Neuzen, voor 2275; J. van den Dungen, te Schijndel, voor /2111. Yerder waren nog ingekomen voor perceel 1 een biljet van F. Engers, te Amsterdam, voor 200,000 Dinantkeien, ad f 45,40 per duizend een biljet van J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor de Doorniksche kantsteenen /"1928; benevens nog een ongeldig biljet van J. de Bres, te Dordrecht, voor Feluijkeien, 16973,75. beloven, hem niet weer te zien voor ik er u verlof toe geef," sprak Washington half schertsend. Het licht der hanglamp in den gang viel vol in Thankfuls oprechte oogen, toen zij die naar zijn gelaat opsloeg. #Dat beloof ik," sprak zij bedaard. ,/Goeden Dacht," zei de generaal, met een be- leefde buiging. „Goeden nacht, Excellentie IV. De zon stond reeds hoog boven de Short Hills, toen miss Thankful den volgenden dag haar schui menden schimmel voor de deur van Blossom-farm deed stilstaan. Zij had er nooit zoo lief uitgezien, maar zich ook nooit in zoo groote verlegenheid be- vonden, als toen zij haar eigen woning binnentrad. Zij had wel is waar gedurende haar Snellen rit een verontschuldigende toespraak tot majoor Van Zandt bedacht, maar de woorden bestierven haar op de lippen toen deze officier zelf eerbiedig op den drempel verscheen. Toch vergunde zij hem, de taak van den grijnzenden Cesar op zich te nemen en haar van het paard te helpen, hoewel zij de bewustheid had daarbij al de linksheid van een scbuchter boerenmeisje aan den dag te leggen; vervolgens stotterde zij een „dank u zeeren snelde de trap op om haar gloeiend gelaat en hare veel te verraderlijke oogleden te verbergen. (Wordt vervolgd). Hontenisse, 11 Juli. Tot onderwijzer aan de school in de Noordstraat is benoemd de heer G. Y. T. Hendriks te 's Bosch. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. P. Hauff te's Bosch en J. M. Visser te Koudekerke (Walcheren). De oude Roomsch Katholieke kerk te Groe- nendijk, gemeente Hontenisse, die sedert eenige jaren niet meer gebruikt wordt, zal tot bewaar- school ingericht worden. Eerstdaags zal met de daartoe noodige werkzaainheden een aanvang worden naakt. De kosten worden door den pastoor, den leer Mulders, betaald. Philippine. Bij het rijpen van het fruit hoort men hier algemeen klachten van eigenaars van tuinen. Met bedrukte oogen staart men elken morgen op de verwoestiug, die in den laten avond of vroegen morgen is aangericht door hen, die zich van eenig fruit hebben meester gemaakt. Zonder iets te ontzien zijn vele schoone vruchten in den grond getrapt en de takken der jeugdige boomen afgerukt en geknakt. Ofschoon de politie nog al nauwkeurig toezicht houdt is het haar evenwel nog niet mogen gelukken de daders op heeterdaad te betrappeu. Philippine. De verzending van mosselen naar let buitenland is reeds zoo groot als vroeger jaren in den druksten tijd, nl. op het laatst van Augustus. De kwaliteit laat dan ook niets te wenschen over. 's Rravenhnge, 13 Juli. Tweede Kamer. Heden werd met 66 tegen 13 stemmen aangenomen het ontwerp tot verlenging van den diensttijd der land- militie lichting 1883 en der zeemilitie lichting 1884 met 1 jaar of bij gunstige omstandigheden korter. De heer Rutgers betwistte de noodzakelijkheid eener staatscommissie met het oog op de bepaalde overtuiging der Regeering in zake dienstplicht. De heer Schaepmau wil de landsverdediging niet vodr alles laten gaan, daarbij denkende aan het onderwijs en de sociale kwestie, welke laatste, zeide de heer Van Houten, landsverdediging in zich sluit. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Juli het volgend vonnis uitgesproken A. Th. H. v. R., oud 44 j., veearls te Aarden- burg, is wegens valschheid in geschrifte (zie ons nummer van 11. Zaterdag) veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Bij bevelschrift der arr.-rechtbank van den 11 dezer is naar de terechtzitting verwezen P. J. v. G., oud 41 j., arbeider, geboren en wonende te St. Janstcen, gedetineerd te Middelburg, als beklaagd dat hij zich in den nacht van 5 op 6 Juli jl., omstreeks 3 uren, te St. Jansteen heeft begeven buiten weten en tegen den wil van den eigenaar A. v. d. P., in diens bergplaats, gelegen op het achter zijne woning en daartoe behoorend besloten erf, waartoe hij zich den toegang heeft verschaft door te klimmen over de haag, dienende tot afsluiting van den tuin, die door middel van een hek tot dat erf toegang geeft en in die berg plaats heeft weiigenomen, met het oogmerk om zich die wederrechtelijk toe te eigenen, eene hoeveelheid van ongeveer 40 kilogram erwten, aan genoemden v. d. P. toebehoorende. In deze zaak is den beklaagde als verdediger toegevoegd de heer Mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijnse, advocaat te Middelburg. Uit Groesbeek wordt gemeld Onder deze gemeente heeft eene grensschending plaats gehad. De Duitsche douanen meenden, dat zekere K. van zijne schuur, die op Nederlandsch groudgebied staat, in zakken rogge had gesmokkeld naar zijn huis, dat op Pruisischen bodem staat. De douanen, die al lang op den loer hadden gelegen, pakten hem nu op Hollandsch grondgebied aan en wilden hem medevoeren, waartegen K. zich verzette. Een van de douanen bedreigde hem met het geweer, en hief de kolf reeds omhoog, toen plotseling een Groesbeeker te voorschijn kwam, die hun dit belette. Eergisteren zijn 7 personen door den burgemeester van Groesbeek gehoord, van wier getuigenis proces- verbaal is opgemaakt. Zondag der vorige week ging zekere H. v. Oijen, tapper en logementhouder te Nijmegen, met den pleziertrein naar Rotterdam, en bleef tot den volgenden dag uit. Inmiddels wist zijne meid- huishoudster, Maria V., die liefdesbetrekkingen had aanknoopt met zekereu B. W., te Duisburg woon achtig, van de gelegenheid gebruik te maken om een groot aantal meubelen, kleedingstukken, tafel en keukengereedschap en gouden en zilveren sieraden uit haars meesters woning met behulp van haren minnaar te ontvreemden en per meubelwagen naar Duitschland te vervoeren, werwaarts zij Maandag morgen ook zelve vertrok, het logement onbeheerd achterlatende, na echter vooraf deuren en vensters gesloteu te hebben. Aan het grenskantoor te Wyler in Pruisen werden evenwel de meubelen door den ontvanger van het kantoor opgehouden, omdat B. W., die den wagen vergezelde, geen document kon toonen voor den ongehinderden vrijen invoer in Pruisen. De politie te Nijmegen, na de thuiskomst van V. O. al spoedig met het voorgevallene in kennis gesteld, wist de goederen te Wyler in handen te krijgen, en naar de woning van den bestolene terug te voeren waarna ook B. W., die zich eenige dagen ater tot regeling zijner zaken te Nijmegen durfde vertoonen, al spoedig in hare handen viel. De ontrouwe huishoudster werd te Duisburg, waar de beide gelieven van het gestolene een huishoudentje wilden opzetten, aangehoudeu en zal ongetwijfeld aan de Nederlandsehe justitie worden overgeleverd. Iu de omstreken van Schoonloo en Grolloo lielden zich in de beide laatste jaren zoo groote menigte korhoenders en ander wild op, dat er de eerste bij koppels van 40 tot 60 stuks gezien werden. Daar echter de korhoenders zeer schuw zijn en het veld laag en moerassig is, waren de pogingen om er met goed gevolg jacht op te maken meestal zonder gewenscht gevolg. Thans krijgt men in die streken zelden een korhoen meer te zien. De oorzaak van het verdwijnen dezer vogels wordt aan de toeneming der vossen in de wouden van Schoonloo toegeschreven. Dat er daar thans vele vossen zijn, blijkt hieruit, dat er te Schoonloo dit jaar reeds 10 vossen zijn gedood. Ook zijner onlangs een vijftal dassen gedood. Met de toene ming van de boschcultuur verwachtte men vroeger eenen grooten wildvoorraad. Het blijkt echter, dat ook de roofdieren zoodanig zijn toegenomen, dat er thans minder wild is dan voor de uitbreiding der boschcultuur. Het is te Schoonhoven tegenwoordig in de Christelijk Gereformeerde gemeente alles behalve rustig. Zondagmorgen werden zelfs gedurende het uur der godsdienstoefeniug in de kerk op hevige wijze zeer bedeukelijke verwijtingen gewisseld en raakte men handgemeen. Zondagavond verdrong zich een groot getal nieuwsgierigen in en bij de kerk, maar toen herhaalde zich het schandelijk tooneel niet. Van het voorgevallene is, naar men zegt, proces-verbaal opgemaakt. Uit Eisden (Limburg) deelt men ons eene droevige gebeurtenis medeVorige week geraakten twee schooljongens in het naburige Warsage in twist. Na eene korte woordenwisseling zeide L. aan zijn tegenstander CI., dat hij met zijn zakmes een op dezen toepasselijken bijnaam in den muur ging schrijven, C. kwam hiertegeu ernstig in verzet, maar te vergeefs. Toen de naam geschreven was geraakte men voor goed handgemeen. L. maakte daarbij gebruik van zijn mes, dat hij nog geopend in handen hield, en bracht zijn medeleerling eene doodelijke wonde in den onderbuik toe. Laatstleden Zondag overleed de getroffene aan buikvliesontste- king. De justitie heeft zich ter plaatse begeven. L. is 11 en zijn slachtoffer 10 jaren oud. De proef, die bij sommige regimenten genomen is, om den soldaat eens in de week aardappelen met salade en haring te geven, is slechts gedeel- telijk gelukt. Men is nu overgegaan om ze aard appelen met wortelen, zoutevisch en botersaus te geven, wat de algemeene goedkeuring wegdraagt. De heiligdomsvaart te Maastricht trekt daar bij voortduring vele bedevaartgangers die komen om de tooning der heiligdomraen bij te wonen. Maar ook vele andersdenkenden maken van de ge legenheid gebruik om de tentoongestelde reliquieen te bezichtigen. Als voorwerpen van kunst en smaak hebben deze dan ook groote waarde. Zoo is onder anderen tentoongestelde eene uit verguld koper vervaardigde kist, Noodkist geheeteu, omdat zij in tijden van algemeenen nood ter vereering was uit- gesteld. Zij werd vervaardigd in de XIIe eeuw en kan om de schoonheid van haren vorm, om de kunst- vaardigheid harer in hoog relief gedreven Apostel- figuren, om den rijkdom harer filigraan- en edelsteeu- bekleeding en vooral om de schier eindelooze ver- scheidenheid harer emailornamenten met de aller- schoonste kunstgewrochten uit die tijden wedijveren. De Noodkist bevat, behalve een gedeelte der ge- beenten en der acsh van deri II. Sertatius, over- blijfselen van zijne kleederen en bijna al de gebeenten van den H. Martinus, bisschop van Tongeren. Zomervorst! Uit Middelbert schnjft men van 9 Juli: Spottend hoorden we heden morgen zeggenwde voorteekens van den winter vertoonen zich reeds weer." Het lijkt er wel naar, want in den afgeloopen nacht heeft het zoodanig gevroren, dat er ijs in de slooten lag en dat het gras wit was van de vorst. Bij dag heerscht er midden in den zomer geen zomerweer, maar echt herfstweer, zoodat het schijnt dat we dit jaar geen zomer zullen hebben. Tot heden hebben wij nog slechts 8 warme dagen in 't jaar 1888 gehad! Dat dit zeer nadeelig is voor den landbouw ligt voor de hand. De kans op een goed jaar is dan ook sinds lang verkeken. De etiquette" wordt aan het Spaansche hof nog altijd streng gehandhaafd. De kleine Kouing had onlangs naar men ver- haalt, een schommel gekregen. Toen hij voor de eerste maal daarvan gebruik maakte en, angstig door de ougewone beweging, begon te schreien, tilde een lakei hem snel uit den schommel. Dat kostte den man zijn ontslag. Hij had het gewaagd den Koning aan te raken, wat alleen de voedster en de lijfbediende mogen doen, en de opperhofmeester mocht hem niet langer in dienst liten. Hij wendde zich echter tot de Koningin- regentes en deze gaf hem een anderen post in het Koninklijke huishouden, om toch niet tegen de etiquette te zondigen. er in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2