Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2415. Zaterdag 7 Juli 1888. 28® Jaargang. Binnenland. AANBESTEDEN: THANKFUL BLOSSOM. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ultgever Vrijdagavond Dinsulas- verschijot Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen Dinsdag, 17 dezer, 's morgens 11 uren, in het gemeeuteraad- huis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het maken van een VISCHMIJN met bijbehoorende werken bij de gemeentehaven, met bijlevering van materialen. Bestek en voorwaarden liggen van Maandag, 9 te. voren, op de gemeentesecretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijs zal geschieden op Zaterdag, 14 dezer, 's namiddags van 2 tot 4 uren. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeentebouwmeester. Ter Nenzen, 6 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. A an een kring van bevriende afgevaardigden heeft Von Bismarck belangrijke mededeelingen gedaan. Hij sprak met grooten lof over den jongen Keizer, over diens begaafdheid en over den ernst en de toewijding, door hem bij de aanvaarding der regeeringstaak aau den dag gelegd. At ilhelra II was volgens den kanselier een vredelievend man, als zijn grootvader en zijn vader. Da jeugdige Keizer had hem verzocht om bijstand met raad en daad die van zijne zijde beloofd waren tot aan zijnen dood. Verder verzekerde Bismarck dat de wereldvrede niet zou worden verstoord, ook niet van Russiscbe zijde, daar alle punten van verschil tusschen Duitschland en Rusland volkomen waren bij gelegd. Hij zou gaarne hetzelfde zeggen van den westelijken buur, zoolang de tegenwoordige regeering daar meester kon blijven van de partijen. Maar bij de groote massa brandstof, die daar te lande was opgehoopt, en bij de prikkelbaarheid der bevolking, was het zeer moeilijk zich voor het blijvende van dien toestand borg te stellen. „De droppel, die den beker doet overloopen," zeide de rijkskanselier ,/Zweeft in dit land voortdurend in de lucht en kan op een oogenblik en op eene plek, waar die het allerminst verwacht wordt, neervallen. Wat dan zal gebeuren, laat zich moeilijk voorspellen. Voorloopig echter geloof ik, dat ook hier niet zoo spoedig andere toestanden zullen intreden." De Duitsche Reichsanzeiger bevat in warme bewoordingen den dank des Keizers voor de treffende betuigingen van deelneuiing, naar aanleiding van den dood zijns vaders. Het slot der dankbetuiging luidt aldus„Evenals bij mijne voorvaderen zal mijn erustig streven slechts daarheen gericht zijn om in ongestoorden vredelievenden arbeid het welzijn des lands te bevorderen en te bevestigen." De Keizerin—weduwe Victoria zal met hare drie heer Peytral ongehuwde dochters den herfst doorbrengen Schotland, waar Koningin Victoria hetkasteel Aber- geldee te harer beschikking heeft gesteld; het be- zoek, door den Prius van Wales in Dessau gebracht, staat in verbaud met huwelijks-plannen tusschen den erfprins van Anhalt Dessau en prinses Victoria van Walesen het huwelijk van prinses Vic toria van Pruisen met vorst Alexander van Batten- berg zal, na afloop van den zwaren rouw, in En- geland worden voltrokken, waar het jonge paar zich ook metterwoon zal vestigen. Dat deelt de Truth ons mede, het bekende blad van den Engel- schen afgevaardigde Labouchere, dat gewoonlijk wel op de hoogte is van hetgeen in hofkringen omgaat. De Engelschen willen ook weder vertooningen maken. Men zal dezer dagen een proef nemen met de mobilisatie van een gedeelte der vloot, waar- 120 schepen en 13000 man zullen deelnemen. Misschien dat de troebelen in Zuid-Afrika tot die onderneming aanleiding geven, men heeft althans bevel gegeven, dat alle beschikbare troepen in Natal oprukken, terwijl ook een bataillon uit Kaapstad naar Zoeloeland gaat. In den Eranschen Senaat heeft Marcou den Mi nister van J ustitie gei'nterpelleerd over eene knoeierij bij de verkiezingen, door den maire van Carcassonne gepleegd, die deswege tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Daar hij weigerde zich in hechtenis te begeven, liet de substituut-officier van justitie Croza) hem door gendarmes arresteeren. Dienten- gevolge had de Minister Crozal verplaatst. Ofschoon de Minister zich zocht te rechtvaardigen, nam tocli de Senaat met algemeene stemmen de volgende motie aan „De Senaat betreurt den maatregel tegen een rechterlijk ambtenaar, die, gedekt door de bevelen zijner superieuren, de beslissingen der justitie tot handhaving van den eerbied voor de wet liet uitvoeren, en gaat over tot de orde van den dag." De Minister zal nu stellig gaan. In de Kamer is men overgegaan tot het verkiezen van een begrootingscommissie. Gekozen werden 19 aanhangers en 14 tegeustanders van het door de regeering ingediende ontwerp. De oppositie bestaat uit radicalen, leden der uiterste linkerzijde en on afhankelijken. Vele leden der commissie keuren het staken der amortisatie af. Bij de verkiezing voor de Kamer in het departement der Chavente (herstemming) is de Bonapartist gekozen met 37514 stemmen, terwijl er op den opportunist 26936 en op den Boulangist Deroulede 11691 zijn uitgebracht. Te Orleans is eene herstemming tusschen een ra- dicaal, een conservatief en een opportunist. Latere berichten zeggen, dat al de drie en dertig leden in de bureaux tegen het ontwerp van den FEUILLETON. (Naar Bret Harte.) 13) Zoodra de kolonel weg was, trad lady Washing ton ruischeud de kamer door, naar haar echtgenoot toe, die weder kalm en oubewegelijk bij den haard stood. „Gij meent dus, dat bij deze liefdeshistorie geen politieke intrige, geen verraad in het spel is vroeg zij haastig. „Neen", antwoordde Washington bedaard. „Niets dan een ondeugende grap met een dwaas ijdel boerinnetje?" ffVerschoon mij, mylady", zeide Washington ern- stig. „Ik geloof, dat gij het meisje verkeerd beoor- deelt. Wie zooveel opgang maakt onder de fleg- matieke bewoners dezer streek, kan geen gewoon boerenkind zijn. Het zou eene beleediging voor uwe sekse zijn, dit aau te nemen. Het is nog volstrekt niet zeker, dat zij niet werkeiijk zulk een hoog spel heeft gewonnen, als zij zegt. En zoo dit het geval was, zou het voor ons eene reden te meer zijn, om ons naar die zijde met alle mogelijke voor- komendheid en vriendelijkheid te gedragen." //Wat! Dat schepseltjeriep lady Washington uit. fDat lichtzinnige ding, met haar minnaar van een kapiteinNeeu, vergeef mij, maar dat zou al te dwaas zijn En met een stijven hoofdknik verliet de dame het vertrek en liet den grootsten man der Ameri- kaansche geschiedenis alleen staan, gelijk meesta met groote maunen het geval pleegt te zijn. Later in den avond wist miss Schuyler de ge- moedsbeweging van Thankful in zooverre tot be- daren te brengen, dat deze in staat was met droge oogen haar onlredderd kapsel voor den ouderwetschen spiegel in miss Schuyler's kamer weder in orde te brengen, waarbij hare nieuwe vriendin zelf de be- hulpzame hand leende, en onder het aanbrengen van een lintje of strikje nog eenige woorden van troost en goeden raad ten beste gaf, gelijk dit de geheime vrijmetselarij van haar geslacht in derge- lijke gevallen meebrengt. ,/Gij zijt nu van dien verraderlijken kapitein ontslagen, lieve miss Thankful", zeide zij, ,/en mij dunkt met zulk prachtig haar als gij hebt; moet u de nieuwmodische frisuur hoewel ze een dwaze modegril is uitstekend goed staan. Ik kan u verzekeren, dat men het tegenwoordig in Nieuw- York en Philadelphia algemeen zoo draagt, kijk eens, zoo, alles van het voorhoofd naar achter gekamd, ziet ge wel Het einde van dit alles was, dat de beide jonge dames een uur later in het salon verschenen in een frisch en zorgvuldig toilet, zoodat zij den kolone. Hamilton niet alleen een weinig verlegen maakten hebben gestemd. De rechterzijde is buitengewoon verheugd over dit resultaat. Zij meent, dat deze budget-commissie eene ontplofbare mm zal worden tusschen de beenen van het kabinet, gelijk zij het ook bedoeld heeft. Intusschen meent men Eloquet en zijne ambtgenooten eerst na de vacantie te moeten wegzenden, omdat de opportunisten nog niet gereed zijn om als regeering op te treden. Met het Ministerie gaat het dus niet te voordeelig. Over de klachten van de belemmeringen voor let verkeer in Elzas-Lotharingen hebben sommige luitsche bladeu scherpe artikelen. Vooral het canselierblad gaat er natuurlijk heftig over uit. Er zijn dus in de nationaal-liberale partij nog lieden, zegt het blad, die zich verbeelden dat wij in 1871 Elzas-Lotharingen hebben ingelijfd om het inter- nationaal verkeer hier dus met Erankrijk te bevorderen. Dat is een grove dwaling. Duitschland leeft die landstreek genomen, niet uit behoefte des larten, maar omdat zij de sleutel is van zijn poorten. Kan men het gevoel van Duitscher te zijn in de harten der Elzassers weder opwekken, nadat zij zoolang onder de minachtende heerschappij van den vreemdeling hebben geleefd, des te betermaar zeer spoedig zal dit niet gaan, en de voorkomendheid der stadhouders heeft de zaak niet verbeterd. De voorjaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland werd Dinsdagavond door den Commissaris des Konings geopend. ZExc. deelde mede, dat de heer H. A. A. baron Collot d'Escury wegens familieaangelegenheden ontslag heeft genomen als lid der Staten. De heer Collot d'Escury zeide de voorzitter sedert 1875 lid van de Provinciale Staten, heeft steeds met ijver de belangen der provincie behar- tigd en ik meeu in den geest der vergadering te spreken, wanneer ik aller leedwezen betuig over het door hem genomen besluit en den heer d'Es cury dank breng voor hetgeen hij, tijdens hij lid dezer vergadering was, heeft verricht. De leden gaven van instemraing met het ge- sprokene blijk. Een groot aantal stukken en voorstellen is naar de afdeeliugen verzonden. Nadat de vergadering zich in afdeelingen had gesplitst, is de openbare ver gadering gesloten. Woeusdag boden de leden der Staten hun medelid, den heer A. Smit, burgemeester van Vlissingeu, in het bad-hotel aldaar, een diner aan. Aan Z. M. den Koning is verzonden een door vele gezeten burgers van Vlissingen onderteekend verzoekschrift, waarin een beroep wordt gedaan op 's Konings persoonlijke bernoeiing, om zoo moge lijk te verhoeden, dat de heer Arie Smit als burgemeester van Vlissingen aftreedt. over zijn min of meer slordig dienst-tenue, maar hem ook groote oogen deden opzetten van verrassing. ,/Denkt gij niet, dat zij misschien liever alleen zou zijn, en zich ongestoord aan hare smart overgeven, dan nu in gezelschap te verschijnen vroeg hij miss Schuyler. ,/Dwaasheid antwoordde deze. //Waar staat geschreven, dat een jong meisje niet anders mag doen dan zuchten en schreien, wanneer haar minnaar ontrouw wordt z/Maar haar vader zit gevangen riep Hamilton, niet weinig verbaasd over zulk een lichtvaardigheic in liefdezakeu." z/Kunt gij mij in het gezicht zien," zei miss Schuyler plagend, „en beweren dat gij niet zeer goed weet, dat haar vader binnen vierentwintig uren van alle verdenking ontslagen zal zijn Onzin Denkt gij dan, dat ik geen oogen in mijn hoofc heb Denkt gij, dat ik niet in uw gelaat en dat van den generaal heb gelezen „Maar, beste miss, hoe kunt gij O, ik heb het haar zelve al gezegd, maar niet waarom," antwoordde miss Schuyler, terwijl zij Hamilton scbalks aanzag met hare groote, bruine oogen, //ofsclioon ik hiertoe ook wel recht had, omdat gij geheimen voor mij meent te mogen hebben." En hiermede keerde zij naar Thankful terug, die aan het venster stond en over de door't maanlicht besohenen berghelling naar de Whippany-rivier staarde. dag De Staatscourant van gisteren bevat het volgend koninklijk besluit van 3 dezer Nr. 25. Wij Willem III, enz. Gezien de voordracht van Onzen Raad van Minis ters van 30 Juni 1888, Geheim Gelet op art. 32 der Grondwet Hebben goedgevonden en verstaan 1°. te bepalen dat door Onze Ministers van linnenlandsche Zaken en van Justitie in eene openbare vereenigde vergadering der Staten-Gene- raal zal worden ingebracht een ontwerp van wet tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarig- leid bij Hare komst tot den Troon 2°. de leden der beide Kamers uit te noodigen zich op Maandag 16 Juli aanstaande, te twee uur, ter behandeling van geuoemd wetsontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te vereenigen. Uit Heerenveen bericht men: Reeds onder- scheidene verveners hebben zich bereid verklaard, hunne boeken ter beschikking van eene eventueel te benoemen commissie te stellen. Zij verlangen echter huuuerzijds, dat ook de veenbazen, die den heer Domela Nieuwenhuis, volgens zijne bewering, de inlichtingen verschaften, waarop hij zijne be- rekeniugen grondde, met hunne boeken voor den zullen komen. - Yan het cousulaat-generaal der Nederlanden te Hamburg is mededeeling ontvangen dat de zich te dier stede uit den vreemde aanmeldende werklieden - timmerlieden - tegenwoordig bloot zijn gesteld aan vele onaangensamheden en zelfs gevaren van de zijde hunner werkstakende vakgenooten. Het consulaat-generaal kan, volgens genoemd bericht, den werklieden voor de eventueele terug- s geene gelden verstrekken. Drie personen, die zoowel ervaren scheeps- timmerlieden als ketelscheepmakers zijn, kunnen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie worden gesteld om te worden benoemd tot vice—commandeurs voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabava. Aan de ter beschikkingstelling is verbonden 1°. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 7 50 2°. overtocht naar Batavia als gouverne- mentspassagier der tweede klasse, casu quo ook voor het wettig gezin3°. eene bezoldiging groot f 145 's maands, ingaande met den dag van in- scheping voor de reis naar Batavia, en waarop hier te lande een voorschot van twee maanden wordt gegeven; 4°. eene in Indie te ontvangen gratificatie tot tegemoetkoming in de kosten van vestiging, ten bedrage van f 375. Zij, die voor de genoemde betrekking in aan- merking wenschen te komen, behooren zich binnen Door een der grillige afwisselingen, waaraan de Amerikaansche lente zoo rijk is, was het weder op nieuw wonderbaar veranderd. De regen had opge- houden en de grond was met eene laag sneeuw en ijs bedekt, welke in den helderen sterrenhemel en den zilveren maan glinsterde. De noordoosten- wind, die de losse vensterluiken deed schudden, had de druipende boomen en struiken doen verstijven tot ijzige drupsteen figuren, welke in't kouden maan- lichr als zilver glansden. //Dat is een prachtig schouwspel, dames," sprak eensklaps een klein, stevig man van middelbaren leeftijd, terwijl hij bij de groep aan het venster kwam staan. j/Maar moge de hemel ons nu ook spoedig lente geven en ons verder voor dergelijke wreede afwisselingen bewaren. Vrouw Luna ziet er waarlijk niet slecht uit, zooals zij daar ginds op de boomtoppen schittert, maar ik weet ook, dat zij menigeu armen duivel beschijnt, die in het kamp met of zonder gescheurden deken ligt te klappertanden. Gij hadt van middag die vogel- verschrikkers uit Connecticut in 't gelid moeten zien met omgekeerde wapenszij lieten zijne Excel- lentie de tanden zien, maar durfden toch niet bijten die lafaards,, die ongeloovige Thomassen zijn rijp voor opstand tegen Zijne Excellentie, tegen onze goede zaak, maar vooral tegen het weer, en als gij hen hadt gezien zoudt gij alien om dooiend weer bidden, opdat zoowel de harten dezer verstokte menschen als de bevroren akkers om ons heen TER \EIZE\SCRE (OlIRANT. Aeazeu. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1