Buitenland. Gemengde berichten. Naar men verneemt is, na een langdurig ouderzoekj der zaak, eerst door de rechtbank te Assen en daarna door het gerechtshof te Leeu warden geweigerd, den door het Openbaar Ministerie ge- vorderden recbtsingang te verleenen tegen H. K., vroeger telegrafist aan het station te Meppel, thans treincontroleur te Groningen, die verdacht was in den avond van 2 Januari van dit jaar de botsing tusschen de twee personentreinen bij het station Euinerwold te hebben veroorzaakt, doordat hij als telegrafist aan het station te Meppel had verzuimd, tien rainuten vdor het vertrek van den uit Zwolle komeuden sneltrein per telegraaf veilig" voor dien trein te vragen aan het eerstvolgende station liui- nerwold, en had verzuimd, dadelijk het vertrek van dien trein uit Meppel te seinen aan het station Euinerwold, hebbende hij dat eerst geseind ongeveer drie minuten na het vertrek van dien trein. H. K. is buiten vervolging gesteld, omdat niet is gebleken, dat die door hem gepleegde verzuimen de botsing tusschen de twee treinen bij het station Euinerwold hebben veroorzaakt. Wij vernemen, dat het Ministerie bij de hervatting der werkzaamheden in de Tweede Karner van de zijde van Dr. Schaepman een interpellate wacht, over de keuze der regeering voor de be- noemingen tot gewichtige of voordeelige lands- betrekkingen. Het trekt de aandacht der tegen- woordige meerderheid in de Kamer, dat de keuze o. a. nu weer bij die van den nieuwen Gouverneur- Generaal van Nederl. Indie bijna voortdurend op liberale personeu valt. In® Augustus zal het gewone examen voor surnumerair bij de directe belastingen en accijnzen worden afgeuomen. Naar men verneemt zullen een 60tal sollicitauten daaraan deelnemen. Erzijn maar 15 plaatsen te vergeven. Omtrent de laatste levensdagen van prinses Marie van Saksen-Altenburg meldt men, dat de lijderes reeds Maandag haar einde voelde naderen. Zij nam toeu hartroerend afscheid van haar om- geving. Daarna werd haar 't Heilig Avondmaal toegediend en zij sliep in. Des nachts nam de koorts sterk toe en reeds Dinsdag was de toestand hopeloos. Koningin Carola van Saksen verwijlde den ganschen dag aan het ziekbed, totdat prins Frederik Leopold was aangekomen. De Erfgroother- tog van Oldenburg en zijn echtgenoote kwamen eerst op Albrechtsberg, toen de lijderes was over- leden. De prins van Saksen-Altenburg moet on- troosbaar zijn; zijn huwelijk met de ontslapene was zeer gelukkig. De verveners in Schoterland, die hem ver- zocht hadden hun duidelijk te maken, hoe een vervener in dezen tijd met 60 man werkende, per dag 98,40 kan verdienen, heeft de heer Domela Nieuwenhuis verwezen naar zijne gespecificeerde opgaven in de Handelingen der Staten Generaal of liever naar de gerectificeerde in No. 62 van het blad Eecht voor Allen. ,/Gij zijt echter volkomen in uw recht om die opgaaf onjuist te vinden, zegt de heer Nieuwenhuis, maar dan staat het aan u om zulks te bewijzen. Doet gij dit, ik zal niet achterwege blijven mij te verdedigen, of zoo ge mij overtuigt, dit openlijk te erkennen. Nooit is er door mij beweerd, dat ik op de hoogte van uw vak zou zijn, maar mijne cregevens zijn afkomstig van personen, die zelven steeds in het vak waren, en gij zult toch zeker begrijpen, dat ik niet lichtvaardig ben afgegaan op het zeggen van dezen of genenneen uit opgaven van verschillende personen is door mij het gemiddelde genomen." Hij verklaart zich echter bereid zijn gegevens aan een onderzoek te onderwerpen en dat zou z. i. aldus kunnen geschiedende verveners leggeu hun boeken over de laatste jaren over aan een commissie bestaande uit vijf personen, waarvan er twee door de verveners, twee door den heer D. N. worden gekozen, die gezamenlijk een vijtde zullen kiezen. Aan het oordeel dier commissie, die verslag van hare bevinding zal doen, verklaart de heer D. N. zich te zullen onderwerpen. In de N. E. Ct. leest men het volgende ingezonden stuk De reizigers, die van de stoombooten wenschen gebruik te maken, worden gewaarschuwd, dat de ververschingen zeer middelmatig en zeer duur zijn. Een kop koffie of thee kost 30 cent, een kop bouillon 60 cent, een ontbijt f 1,50 enz. De hofmeester en zijne bediendeu spreken geen van alien Hollandsch, hoewel uit de Hollandsche schatkist een groot subsidie wordt gegeven. Voor het genoegen der reizigers wordt weinig gedaan te Vlissingeu vroegen de Eugelsche pas- sagiers en te Queenboro de Hollandsche passagiers om couranteu uit hun vaderland er waren op de boot niets anders dan eenige stukken courant, eenige dagen oud. Wanneer de directie op de avondboot van Queen boro de Engelsche couranten liet bezorgen, en deze te Vlissingen aan de dagboot naar Queenboro werden overgegeven, en de Hollandsche couranten werden bezorgd op de dagboot uit Vlissingen, die ze te Queenboro aan de nachtboot naar Vlissingen ter hand stelde, dan zouden de Engelsche passagiers te Vlissingen en de Hollandsche passagiers te Queen boro het laatste nieuws uit hun vaderlaud ontvangen. Het personeel der boot komt aan de passagiers berhaaldelijk vragen, om bij aankomst de bagage te mogen dragen vijfmaal ben ik met dat verzoek lastig gevallen. Een aantal menschen van het personeel zit op een hoop op het dek te praten en hindert het op- en neerwaudelen van de pas- sagiers. A- rokkent den vlasboer groote schade en dead den landbouwer vlasboer worden. De Belgische koopers worden deze week verwacht. alsof zij een wild dier was; eindelijk een zeker nevelachtig gevoel van schrik, dat haar geheel toe- korastig leven en geluk van de gebeurtenissen der eerstvolgende oogenblikken zouden afhangen; dit alles overviel haar op eens met zooveel kracht, dat het moedige meisje een oogenblik in haar eenzaamheid en verlatenheid begon te sidderen. Terstond daarop overhandigde, de kolonel Hamilton den generaal een blad papier, met de woorden ffHier zijn de punten van aanklacht." Dit sprak de officier tot zijn chef, maar de blik, die de woorden vergezelde, was blijkbaar op eene der binnengetreden dames gericht. „Lees ze voor," antwoordde de generaal even lakoniek. Kolonel Hamilton las den inhoud van het docu ment voor, met de zichtbare bewustheid, dat hij nog andere toehoorders had dan den generaal en Miss Blossom. Het stuk was met militaire en rechts- geleerde nauwkeurigheid gesteld en vermeldde in 'tkort dat, naar den schrijver stellig en door per- soonlijke waarneming bekend was. Abner Blossom, eigenaar van Blossomfarm, twee heeren, onder de namen van graaf Ferdinand en baron Pomposo, meermalen in zijne woning herbergde, en dat deze twee verdacht werden vijanden der vaderlandsche zaak en wellicht verraders van het continental-leger te zijn. De onderteekening luidde Allan Brew ster voormalig kapiteiu in het contingent van Connecticut." (Wordt vervolgd.) TER NEUZEN, 26 Juni 1888. Zondagmorgeu ontvingen wij alhier bezoek van een driehonderdtal socialisten uit Gent. Zij kwamen alhier te 10 uur aan met de stoombooten Goliath en Sultan en vertrokken te een uur naar Ostende. Gednrende hun verblijf alhier brachten zij in onze om dien tijd stille straten heel wat levendigheid. Zooals dit in groote steden gebruikelijk is te doen, trachtte een hunner, met een vervaarlijke stem begaafd, hunne organen„De Toekomst" en Vooruit" om niet of „aan" den prijs van 5 centimes aan den man te brengen iets wat hem evenwel door de politie kwalijk genomen werd. Publieke ver- koopingen op die wijze gehouden zijn op Zondag bij ons verboden. Na eenige malen „de Marseillaise" gezongen en een bezoek gebracht te hebben aan kerken en. estaminets scheepten zij zich in. De muziek ont- haalde de talrijke meuigte op een airken en de vorige rust was er weer. Naar men verneemt, vertrekt eerstdaags de heer M. Eibbens van hier als onderwijzer naarde Transvaal. Gisterenavond werd alhier aan de vischmarkt eene partij visch, ter afslag bestemd, afgekeurd en in bijziju der policie in de Wester- Schelde gewor- pen, ter vernietiging. Zaterdag maakten de onderwijzers van het arrondissement Axel een pleizierreis naar Brussel. Euim 40 onderwijzers met den heer schoolopziener vertrokken van Hulst met den eersten trein en kwamen ongeveer tien uur te Brussel aan. Ge zamenlijk deed men eerst een tochtje door de voornaamste straten en bezocht daarna de Kamer der Volksvertegenwoordigers, het Museum en het paleis van Justitie. Om drie uur gebruikte men een diner en verliet in opgeruimde stemming om circa 5 uur de stad. Had men den geheelen dag een uitmuntend schoon weder genoten, onderweg zette zich een vreeselijk onweder opvergezeld van een geweldigen plasregenzoodat velen der leden met een nak pak 's avonds thuis kwamen. Allen waren echter zeer tevreden over de reis en hadden geen spijtdat zij hunne jaarlijksche feestvergadering door eene pleizierreis vervangen hadden. De heer C. Staal Pz., hoofd der christelijke school te Yerseke, heeft d^benoeming tot hoofd der school voor Christelijk Nationaal Ouderwijs te Tiel aangenomen. Philippine, 26 Juni. Heden had alhier de aanbesteding plants van het jaarlijksch onderhoud van den calamiteusen polder Stad Philippine. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren A. Dhooge, te Philippine, voor/ 2700 L. Koole, te Ter Neuzen, voor 2125 P. Monje, te Bres- kens, voor 2074 J. de Bree Pz., te Hoek, voor 1994 en D. Tholens, te Ter Neuzen, voor 1920. Bresltens. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is thans de heer W. H. H. Dijksraan, candidaat te Utrecht, tot predikant beroepen. Nieuwvliet. De heer G. F. Haspels, candidaat te Nijmegen, alhier bij de Ned. Herv. gemeente tot predikant beroepen, heeft daarvoor bedankt. IJzendijke. Benoemd tot brievenbesteller alhier J. van de Sande, van Nieuwland (Biervliet). Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Een bewoner van Zaamslag zag onlangs in geen enkel deel onzer provincie goed vlas wassen. Bij het begin dezer maand waren er wellicht redenen om zoo eene treurige uitspraak te wettigen. Het vlas deed in- tusschen wonderen. Veel vlas van ongeveer 100 gulden per gemet wordt nog aangetroffen en toch is er nu vlas verkocht, waarvan geen hoogere waarde indertijd verwacht werd, voor 300 francs, dat is een franc per roede. Veel puike partijtjes zijn in deze streek verkocht. Een landman verkocht 10 gemeten voor 4000 fr., een ander bedong voor 8 gemeten a 475 fr. Evenzoo ontvingen meerderen 425 fr. en 200 gulden per gemet. Vlasland op beraad gezaaid en zonder kuiistmest gestrooid, be- Troonrede van den nieuwen Duitschen Keizer, gisteren in den Rijksdag uitgesproken. Keizer Wilhelm begint in de troonrede, waarmede hij den Eijksdag opende, met te wijzen op de treurige verliezen, welke het Keizerlijk Huis heeft geleden. De Keizer zal steeds de voorbeelden van zijn grootvader en vader volgen en handelen op dezelfde wijze, waardoor Keizer Wilhelm I zich het vertrouwen zijner bondgenooten, de genegeuheid des volks en de waardeering der andere mogend- heden heeft verworven. De taak des Keizers ligt in de beveiliging van het rijk, de handhaving en tenuitvoerlegging der rijkswetten, in de eerste plaats de handhaving der grondwet en der rechten, welke deze den wetgevenden lichamen en elken Duitscher waarborgt. De Keizer sluit zich volkomen aan bij de Koninklijke boodschap van 17 December 1881 betreffende de zorg voor en de bescherming van de werklieden. Hij acht zich verplicht de politieke en sociale ontwikkeling des rijks te bevorderen en alle pogingen te verhinderen van hen, die de grondslagen van het rijk willen ondermijnen. De Keizer wil met ieder in vrede leven. De voorliefde, welke hij koestert voor het leger, zal hem nooit in verleiding brengen de weldaden des vredes in gevaar te brengen. Indien de oorlog niet wordt uitgelokt door een aanval, zal de Keizer nooit een oorlog beginnen. Duitschland heeft noch oorlogsroem noch veroveringen noodig. De Keizer houdt vast aan het bondgenootschap met Oostenrijk. Het is de grondslag voor het Europeesche evenwicht en een gevolg van Duitsch- lands geschiedenisgeheel overeenkomstig den wensch van het Duitsche volk. Door denzelfden historischen band is Duitschland ook met Italie verbonden. Tot groote voldoening des Keizers verhinderen deze verbonden niet, dat zijne persoon- lijke vriendschap met den Czaar van Rusland wordt onderhouden en dat de sedert honderd jaren bestaande vriendschappelijke betrekkingen tot Rus land, welke volkomen strooken met 's Keizers per- soonlijke meening en de belangen van het Duitsche rijk, worden gehandhaafd. Met voldoening wijst de Keizer op de goede betrekkingen tusschen Duitschland en de andere mogendheden, waardoor zijn streven tot behoud des vredes wordt bevorderd. Daarom vertrouwt de Keizer, dat hij, hetgeen zijne voorvaderen verwierven, in vrede kan handhaven en bevestigen. Naar de Post mededeelt, bedroeg het honorarium van Dr. Mackenzie te San Remo, Charlottenburg en Frederikskroon 1500 Mark per dag. De beroemde geneesheer zou, volgens gemeld blad voor de behandeling van Keizer Frederik in het geheel ongeveer 250,000 Mark ontvangen hebben. bare ordetot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. W., werkman te Axel, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. d. L., poelier te Stekeue (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. C. 't G., arbeider te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. K. O. Mz., werkman te Axel, ter zake als voren I tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. A. G., liovenier te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. R., schilder te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van 1,50, subs. 2 dagen hecht. J. J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. P. B., landbouwersknecht te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. d. B., landbouwer te Ter Neuzen (Sluis- kil), ter zake als vorentot eene boete van 10, subs. 2 dagen hecht. R. B., gepens. O.-I. soldaat te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling binnen den tijd van een jaartot 3 dagen hecht. D. 't G., vischleurder te Axel, ter zake als voren tot 3 dagen hecht. H. J., werkman te Axel, ter zake als voren tot 3 dagen hecht. E. D., poelier te Assenede (Belgie), ter zake als vorentot 3 dagen hecht. P. v. L., schaapherder te Assenede (Belgie), ter zake als vorentot 3 dagen hecht. M. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot 3 dagen hecht. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als vorentot 3 dagen hecht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Zitting van 26 Juni 1888. In zake A. de S., oud 18 jaar, arbeider te Koewacht, is het Openbaar Ministerie niet ont- vankelijk verklaard in zijne vorderingde kosten te dragen door den staat. KAXTOXGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 22 Juni 1888. VeroordeeldJ. D. H. Fz., zonder beroep te Hoek, ter zake van straatschenderijtot eene boete van 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. F. W., herbergier te Sas van Gent, ter zake van het niet sluiten zijner herberg op het bepaalde uur tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. O. d. P., schilder, J. d. S., timmerman, P. G., werkman, D. d. S., timmerman, en J. B. d. M., timmerman, alien te Sas van Gent, ter zake van het niet verlaten eener herberg op het bepaalde uurieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. L. V., arbeider, P. V., kleermaker, en B. d. B., schipper, alien te Selzaete, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag heeht. U. G., huisvrouw van L. F. B., bierhuishoudster, en P. D., dienstmeid beiden te Ter Neuzen, de le ter zake van het zonder vergunning schenken, de 2* ter zake van het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het kleinde le tot eene boete van 30, subs. 20 dagen hecht., de 2e tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. J. F. B., slijter te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het klein; tot eene boete van 15, subs. 5 dagen hecht., met bevel tot teruggave der in be- slag genomen halve flesch met brandewijn. P. L., werkman te Ter Neuzen (Catzpolder), ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbende tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. B., werkman te Wachtebeke (buurt Langelede Belgie), ter zake van het in gesloten jachttijd zich met geladen geweer in 't veld bevindentot eene boete van /4, subs. 4 dagen hecht., met verbeurd- verklaring van het niet in beslag genomen geweer en bevel hetzelve uit te leveren of de waarde te betalen ad 20, subs. 10 dagen hecht. A. G., werkman te Axel (Sassing), ter zake van het in staat van dronkenschap verstoren der open- Allen in de kosten van het geding. In de laatste dagen heeft het in verschillende streken van ons land geweldig geonweerd. Te Herwijnen is de bliksem in een korenmolen geslagen en heeft den grooten molensteen ver- brijzeld. Te Lith trof de bliksem het torentje van het klooster, waarvan een gedeelte van het houten bekleedsel werd weggeslagen. Te Bergharen is de bliksem geslagen in de woning van H. J. Publichuizen. De brand, die er door ontstond, is spoedig gebluscht. Te Appeltern is in de woning van Joh. van Geenen de bliksem geslagen. Die woning is geheel afgebrand. Te Leeuwen is de R. K. kerktoren getroffen bijzondere schade is niet veroorzaakt. Te Renkum is de bliksem geslagen in de villa, bewoond door mevrouw de wed. Fyan. Door het dak van het woonhuis kwam de bliksem binnen, baande zich een weg naar het achterhuis, ver- brijzelde daar een groot gedeelte van het dak en honderden pannen sloeg vervolgens in de keuken verschillende voorwerpen aan splinters, en sloeg de ruiten in een viertal raampjes stuk. Brand is niet ontstaan de bewoners kwamen alien gelukkig met den schrik vrij. Een schip, dat aan de overzijde der rivier ten anker lag, werd door den bliksem getroffen. Yan de mast werd een stuk afgeslagen. De schipper en zijn knecht, die in de kajuit waren gezeten, werden door den voorbijschietenden straal, die tusschen hen door is gegaan, niet gedeerd. Te Hummeloo sloeg de bliksem gisterenavond in de hofstede van den landbouwer Westerveld. In korten tijd lag de woning met bijbehoorende schuur in asch. Van den inboedel is nog het een en ander gered. De gebouwen waren verzekerd. Te Wageningen woedde een hevig onweer, ver gezeld van veel regen en hagelslag, zooals men in geen jaren hier heeft aanschouwd. Yooral aan de tuinvruchten hebben de groote hagelsteenen nogal schade gedaan ook de jonge tabaksplantjes hebben veel geleden, doch die zullen hoogst waarschijnlijk nog herstellen, zonder dat opnieuw inpoten noodig zal zijn. 'Fe Diever zou de arbeider A. K., Wapse in een boschje werkzaam was, naar den grond tasten om een twijgje op te rapen. Nauwe- lijks had hij het aangeraakt, of een adder, die er kort bij lag, beet hem in den vinger. Dadelijk begaf hij zich naar huis. Toen hij daar aankwam, begon zijn hand reeds te zwellen en vertoonde zich een dikte in den oksel. Terstond werd ge- neeskundige hulp ingeroepen. Tot waarschuwing voegen we hieraan toe, dat in geval van adderbeet een° overmatig gebruik van sterken drank wordt aanbevolen. De gewonde ondervindt niet de gewone gevolgen van sterken drank en meesttijds blijft het gift werkeloos. Yoor de arrondissements-rechtbank te Assen stond Donderdag terecht Geert Roo, oud 41 jaar, arbeider te Meppel, sedert 16 April gedetineerd in het huis van bewaring te Assen, ter zake dat hij op 12 April te Meppel aan zijn vierjarig zoontje Jetze opzettelijk, met den wil om dat kind te dooden en na daartoe vooraf het plan te hebben beraamd, eene hoeveelheid rattenkruid heeft toe gediend, ten gevolge waarvan dat kind een paar uur later is overleden. Er werden 26 getuigen gehoord, onder dezen 4 deskundigen, namelijk twee doctoren uit Meppel,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2